Κατάληψη σχολείων εξαιτίας κορονοϊού

Τελεί το σχολείο σας υπο κατάληψη ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • Ναι

  • Όχι

  • Κουμπάκιας


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.

εμεισ κάναμε κατάληψη λόγω κινημπάτος εσεις λόγω κορονοϊού

Μέσα σε αιτήματα κατάληψης στον Βύρωνα που έφτασαν στα χέρια μου στο φροντιστήριο είδα και το απίθανο «Για λόγους συμπαράστασης στο 2ο Λύκειο Καισαριανής»...

Σημείωση: Το 2ο Λύκειο Καισαριανής έχει κλείσει από τις 16 του μήνα λόγω 2 κρουσμάτων.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Αν και σχολείο δε πάω πλέον,δύο σχολεία της περιοχής μου έχουν κάνει κατάληψη(δύο λύκεια συγκεκριμένα).Οι λόγοι είναι προφανείς νομίζω.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Και το λύκειο του αδελφού μου (στο ίδιο πήγαινα και εγώ) κάνει κατάληψη σήμερα.Απαράδεκτο έχουν μαζευτεί 20 μαθητές του 11 και κάνουν ότι θέλουν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Οι καταλήψεις είναι υποκινούμενες. Θα αυξηθούν και δεν μπορεί να σταματήσουν με δημοκρατικές μεθόδους

Και το λύκειο του αδελφού μου (στο ίδιο πήγαινα και εγώ) κάνει κατάληψη σήμερα.Απαράδεκτο έχουν μαζευτεί 20 μαθητές του 11 και κάνουν ότι θέλουν.
Για να γίνει κατάληψη ψηφίζουν όλα τα παιδιά του σχολείου. Τουλάχιστον παλιά έτσι γινόταν. Αν ισχύει αυτό δεν είναι θέμα 11 μαθητών αλλά όλου του σχολείου και κυρίως της κυβερνήσεις που δεν τους συλλαμβάνει για πολιτικούς λόγους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Οι καταλήψεις είναι υποκινούμενες. Θα αυξηθούν και δεν μπορεί να σταματήσουν με δημοκρατικές μεθόδους


Για να γίνει κατάληψη ψηφίζουν όλα τα παιδιά του σχολείου. Τουλάχιστον παλιά έτσι γινόταν. Αν ισχύει αυτό δεν είναι θέμα 11 μαθητών αλλά όλου του σχολείου και κυρίως της κυβερνήσεις που δεν τους συλλαμβάνει για πολιτικούς λόγους.

κανείς δεν αποφάσισε μπήκαν 20 άτομα και το έκλεισαν.Ας μπει η αστυνομία να τους συλλάβει να τελειώνουμε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
παιδιά ας ζήσουμε λίγο την τρέλα, μην κάνετε έτσι.. αφού περνάει η βλακεία σ' αυτή τη χώρα :crazy: :whatever:


@juste un instant :

Αριστερός δηλώνει, δεν σημαίνει ότι θέλει το δικό του σχολείο κλειστό. Όπως κάθε αριστερός που εξασφαλίζει την καλύτερη μόρφωση για τα παιδιά του, θέλει τα σχολεία των άλλων παιδιών να είναι προβληματικά για να υπάρχει κάποιο αφήγημα για ταξικούς "αγώνες" της αριστεράς, να παίζουν μπάλα με τους γύφτους, να τιμούν το μαυσωλείο του Χότζα, κτλ.

Αυτό σημαίνει κοινωνική αλληλεγγύη: είμαστε όλοι ίδιοι αλλά όχι ίδιοι. Κατάλαβες;
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,802 μηνύματα.
Το παλιό λύκειο μου που πήγαινα στα Χανιά συνεχίζει να κάνει κατάληψη για 4η ή 5η φορά ( δεν ξέρω έχω χάσει το μέτρημα) με το αίτημα είναι να μειώσουν τους μαθητές ανά τμήμα (25 μαθητές ανά τμήμα) , να μην χρειάζεται να φοράνε μάσκες στους εξωτερικούς χώρους στα διαλείμματα ( έχουμε τοπικό lock down στα Χανιά και φοράνε παντού μάσκες σε ανοικτούς χώρους). Πανω κάτω όλο και μεγαλώνει η λίστα των σχολείων στα Χανιά που κάνουν κατάληψη τις τελευταίες μέρες
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
κανείς δεν αποφάσισε μπήκαν 20 άτομα και το έκλεισαν.Ας μπει η αστυνομία να τους συλλάβει να τελειώνουμε.

Αν γινει αυτο που λες καποια στιγμη θα σου γυρισει και σε σενα boomerang. Εκει που θα κλεβεις στο ''ζυγι'' θα ερθουν και θα σου κοψουν το χερι. Ετσι γινετε στα ολοκληρωτικα καθεστωτα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Αν γινει αυτο που λες καποια στιγμη θα σου γυρισει και σε σενα boomerang. Εκει που θα κλεβεις στο ''ζυγι'' θα ερθουν και θα σου κοψουν το χερι. Ετσι γινετε στα ολοκληρωτικα καθεστωτα.

Εντελώς ασχετο αυτό που λες.Άντε να μπει η αστυνομία να σπάσουν τις καταλήψεις επιτέλους.
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καθόμαστε και συζητάμε για τις καταλήψεις στα σχολεία και τις εκτεταμένες μαθητικές πορείες ξεχνώντας ότι πίσω από κάθε αντίδραση,υπάρχουν και αιτίες.Οι μαθητές είναι στοιβαγμένοι ο ένας πάνω στον άλλον στις τάξεις,εν μέσω πανδημίας,η παιδεία είναι πιο υποβαθμισμένη από ποτέ,με την επαναφορά του αρχαίου και αποτυχημένου συστήματος της τράπεζας θεμάτων στα γενικά λύκεια,την υποβάθμιση της παιδείας με εξετασιοκεντρική λογική και απαρχαιωμένων σχολικών προγραμμάτων,την έλλειψη διδακτικού προσωπικού σε σχολεία ακόμη και σε πανεπιστήμια (όπως συμβαίνει στο πανεπιστήμιο πατρών)Αυτές οι φωνές δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να ακουστούν?Η θα συνεχίσει το υπουργείο παιδείας να κάνει πως δεν υπάρχουν? Σαφέστατα και υπάρχουν άνθρωποι (όπως και εγώ τα βίωσα σαν μαθητής) οι οποίοι δημιουργούν επεισόδεια για να μην κάνουν μάθημα,γιατί εκτονόνωνται να καταστρέφουν τη δημόσια περιουσία και με πιο συχνό λόγο ότι είναι παιδιά που οι γονείς του στελεχώνουν τους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων , άρα υποκινούμενες τόσο απ αυτούς όσο και από εξωσχολικούς.Αυτό σημαίνει ότι ο καθέ γονέας πρέπει να πάρει τη κατάσταση στα χέρια του και να αρχίσει να ασκεί βία στα παιδιά επειδή διαφωνεί με τα έκτροπα? Οτι το υπουργείο παιδείας πρέπει να διατηρήσει τη παθητική του στάση? Ότι τα παιδιά που κάνουν καταλήψεις , είναι όλα παιδιά που απλά θέλουν να δημιουργούν επεισόδεια.Αντί να κάθεστε να καταδικάζετε αμέσως την κάθε αντίδραση και να γενικοποιούμε τα πάντα , που είναι ο λογός που σαν χώρα δεν έχουμε καταφέρει απολύτως τίποτα σαν πρόοδο και η καραμέλα της σοφίας των αρχαίων ελλήνων έχει λήξει προ πολλού,γιατί δεν κοιτάζετε και τις δύο πλευρές και να εστιάσετε στα πραγματικά προβλήματα που δημιουργούν τέτοιες καταστάσεις.Δεν θα έχετε στη ζωή σας πάντα ένα μπάτσο να τα λύνει όλα.Τότε δεν έχουμε δημοκρατία , έχουμε απολυταρχισμό.
 

Εξωγήινος

Νεοφερμένος

Ο Εξωγήινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Όλοι το γνωρίζουμε κι ας μην το λέμε. Κάθε χρόνο τα αιτήματα των μαθητών για τις καταλήψεις είναι το πρόσχημα. Ο πραγματικός λόγος είναι να χάσουν μαθήματα (πολύ περισσότερο φέτος με τις μάσκες). Το δημόσιο σχολείο το έχουν προ πολλού ξεγραμμένο, άλλωστε η ύλη στο φροντιστήριο προχωράει κανονικά το απόγευμα ...
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Κάποιες απορίες αναλογιζομενη τις καταλήψεις όχι ως μαθήτρια πια αλλά ως παρατηρητής: 1. Οι καταλήψεις ποιος επιτρέπει να συμβούν; Οι καθηγητές κάνουν κάτι για να τις αποτρέψουν; 2. Όταν συντάσσονται τα αιτήματα, στέλνονται κάπου για εξέταση ή γράφονται για την ιστορία; 3. Με ποιο σκεπτικό διαλύονται οι καταλήψεις εφόσον τα αιτήματα δεν έχουν ικανοποιηθεί;
Είναι ειλικρίνεις απορίες, αν κάποιος έχει χρόνο ας μου τις λύσει :hehe:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,547 μηνύματα.
Οι καθηγητές δεν θέλουν να αποτρέψουν τις καταλήψεις γιατί πληρώνονται χωρίς να κανουν μάθημα και έχουν ελεύθερο χρονο για να κανουν ιδιαίτερα μαθήματα σε αυτους που κανουν κατάληψη ή σε αλλους μαθητές.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Καθόμαστε και συζητάμε για τις καταλήψεις στα σχολεία και τις εκτεταμένες μαθητικές πορείες ξεχνώντας ότι πίσω από κάθε αντίδραση,υπάρχουν και αιτίες.
ΠΑΜΕ, ΚΝΕ, Ανταρσυα, Νεολαια ΣΥΡΙΖΑ. Εάν ξεχνάω καμιά άλλη αιτία, μπορείτε ελεύθερα να με συμπληρώσετε.

Ένταση και επεισόδια στον Άλιμο: Γονείς επιχείρησαν να σπάσουν κατάληψη σε σχολείο
Έχουμε φτάσει σε σημείο απηυδισμένοι γονείς να μπαίνουν οι ίδιοι να σπάσουν τις μούφα καταλήψεις.

Τη δεύτερη μέρα κατάληψης σε ΕΠΑΛ, καθηγητής ειδικότητας ήρθε να αναλάβει υπηρεσία. Οι μαθητές δεν του επέτρεψαν την είσοδο, με την πρόφαση ότι έχουν κατάληψη. Τα αιτήματα; Ανάμεσα στα άλλα ότι δεν έχουν καθηγητές για να καλυφθεί το ωρολόγιο πρόγραμμα.
Είναι δικαίωμα του καθενός να νομίζει ότι "κερδίζει" κάνοντας καταλήψεις. Κάποιοι κατάφεραν να γίνουν πρωθυπουργοί με τέτοιες τακτικές. Απλά, ας σκεφτεί λίγο, ότι εάν η πραγματική αιτία που γίνεται η κατάληψη είναι "να χαθεί μάθημα", τότε το ενεργητικό ρήμα είναι "χάνω", όχι "κερδίζω" ή έστω "διεκδικώ".
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Κάποιες απορίες αναλογιζομενη τις καταλήψεις όχι ως μαθήτρια πια αλλά ως παρατηρητής: 1. Οι καταλήψεις ποιος επιτρέπει να συμβούν; Οι καθηγητές κάνουν κάτι για να τις αποτρέψουν; 2. Όταν συντάσσονται τα αιτήματα, στέλνονται κάπου για εξέταση ή γράφονται για την ιστορία; 3. Με ποιο σκεπτικό διαλύονται οι καταλήψεις εφόσον τα αιτήματα δεν έχουν ικανοποιηθεί;
Είναι ειλικρίνεις απορίες, αν κάποιος έχει χρόνο ας μου τις λύσει :hehe:

  1. Σπάνια γίνεται κάτι για να αποτραπεί μία κατάληψη είτε γίνεται εν γνώσει είτε όχι των καθηγητών.
  2. Τα αιτήματα συνήθως συντάσσονται πριν γίνει η κατάληψη, γίνεται η κατάληψη και μετά τίθενται (όχι πάντα) προς συζήτηση. :Ρ
  3. Ε, εντάξει τώρα, δεν μπορούν όλοι οι αγώνες να πετυχαίνουν τον σκοπό τους. :Ρ
Πάντως, σε κάποια φάση πρέπει να καταλάβουμε ότι η στατική κατάληψη δημόσιου σχολείου τον 21ο αιώνα δεν είναι και κανένας τρομερός τρόπος διεκδίκησης, ειδικά όταν τα αιτήματα είναι η έξοδος από ΕΕ και ΝΑΤΟ...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,294 μηνύματα.
Οι καταλήψεις αυτές είναι καθαρά για να χάνουν μάθημα. Γίνεται στο παλιό μου λύκειο. Αν και νομίζω ότι έληξε πλέον. Εν μέσω πανδημίας που πολλά παιδιά έχουν πάρε δώσε με παππούδες και γιαγιάδες το να κάνεις κατάληψη με αίτημα την κατάργηση της υποχρεωτικής χρήσης μάσκας είναι έγκλημα το λιγότερο. Πειθαρχία στα μέτρα και στους νόμους. Οι καταλήψεις απαγορεύονται δια νόμου και δεν πρέπει να υπάρχει καμία κρατική ανοχή. Όπως έγινε με την επιχείρηση Σκούπα στα Εξάρχεια το 2019. Με τέτοιο τρόπο λύνεις το πρόβλημα.

Αν γινει αυτο που λες καποια στιγμη θα σου γυρισει και σε σενα boomerang. Εκει που θα κλεβεις στο ''ζυγι'' θα ερθουν και θα σου κοψουν το χερι. Ετσι γινετε στα ολοκληρωτικα καθεστωτα.

Δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο.
 

Paul77

Νεοφερμένος

Ο Paul77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Οι καταλήψεις αυτές είναι καθαρά για να χάνουν μάθημα. Γίνεται στο παλιό μου λύκειο. Αν και νομίζω ότι έληξε πλέον. Εν μέσω πανδημίας που πολλά παιδιά έχουν πάρε δώσε με παππούδες και γιαγιάδες το να κάνεις κατάληψη με αίτημα την κατάργηση της υποχρεωτικής χρήσης μάσκας είναι έγκλημα το λιγότερο. Πειθαρχία στα μέτρα και στους νόμους. Οι καταλήψεις απαγορεύονται δια νόμου και δεν πρέπει να υπάρχει καμία κρατική ανοχή. Όπως έγινε με την επιχείρηση Σκούπα στα Εξάρχεια το 2019. Με τέτοιο τρόπο λύνεις το πρόβλημα..

Ο κατάλογος με τα σχολεία που έκλεισαν λόγω κρουσμάτων δείχνει ξεκάθαρα το αν το κράτος μεριμνά για την υγεία των μαθητών . Ακόμα και ο τσιόδρας δεν συμφωνούσε με τη στάση της κυβέρνησης να έχει 20+ άτομα μέσα σε μια τάξη όπως κάθε λογικός άνθρωπος με λίγα εγκεφαλικά κύτταρα σε περίοδο πανδημίας.Αλλα εννοείται αποδεικνύεις οτι είπα μόνο γενικεύεται ότι όλα τα σχολεία έχουν σαν αίτημα την κατάργηση της μάσκας αντί για την ενίσχυση των μέτρων (που δουλεύουν φανταστικα αφού ο θεοκράτης κούλης τα ενέκρινε) Δεν θα απαντήσω καν στο με τετοιο τροπο λυνεις το προβλημα.Με αστυνομικη βια? Καλά η πολιτική σας συνείδηση είναι φοβερή.Εγώ λεω να κάνουμε και τάγματα να γαζώνουν τους μαθητές με καλάσνικοφ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ΠΑΜΕ, ΚΝΕ, Ανταρσυα, Νεολαια ΣΥΡΙΖΑ. Εάν ξεχνάω καμιά άλλη αιτία, μπορείτε ελεύθερα να με συμπληρώσετε.

Άθλια μέτρα,πλήρη ανευθυνότητα,έκρηξη κρουσμάτων σε σχολεία
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Εντάξει ας χάσουν λίγο μάθημα οι τεμπελιδες μαθητές του 11 και του 12 έτσι και αλλιώς δεν περνούν την τάξη 😎😎
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top