Καλές σχολές 1ου πεδίου

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Επειδή είμαι στο τμήμα που θες να περάσεις οι κατευθύνσεις έχουν καταργηθεί και το πτυχίο είναι ενιαίο.Αν θες κάτι άλλο ρώτα με :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristinaZck

Νεοφερμένος

Η ChristinaZck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση σου, είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι γιατι οι κατευθύνσεις αναφέρονται μονο σε βιβλίο του 2012-2013. Δεν αλλάζει η έγγραφη στο οικονομικό Επιμελητήριο, σωστά; Αν μου δημιουργηθούν άλλες απορίες θα σε ρωτήσω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Όχι γράφεσαι κανονικά και έχεις δικαιώματα οικονομολόγου από κοινού με την διδακτική ιδιότητα ως πολιτικός επιστήμων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Χριστίνα επειδή για μια φάση ενδιαφερόμουν και το έψαξα είμαι ενήμερη για τις προοπτικές του. Ως απάντηση σου κάνω παρακάτω παράθεση ενα post με το οποίο συμφωνώ απόλυτα:

Τι βγαίνεις απ' το ΔΕΟΣ ή το ΔΕΣ...
https://lyk-arnaias.chal.sch.gr/grasep/SXOLES/sxoles/161.htm

1. Υπουργεία: Εξωτερικών, Εθνικής Οικονομίας, Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης, Πολιτισμού, Γεωργίας, Δημόσιας Τάξης, Μακεδονίας Θράκης, Άμυνας κτλ. Ναι, τόσο εύκολο είναι να πιάσεις δουλειά σε υπουργείο... Θέλει κονέεεεεεε!!!!!!!!!!!!

2. Διεθνείς Οργανισμοί: Οργανισμό Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ), North Atlantic Treaty Organization (NATO), World Trade Organization (WTO), North American Free Trade Agreement (NAFTA), Organization for Economic Cooperation and Development (OECD), International Monetary Fund (IMF), International Bank of Reconstruction and Development (IBRD), Unite Nations Educational Scientific and Cultural Organization (UNESCO) κ.ά. Ναι, τρέχοντας. Στην Ελλάδα κάτι;

3. Υπηρεσίες της Ευρωπαϊκής Ένωσης: Ευρωπαϊκή Επιτροπή, Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο, Συμβούλιο των Υπουργών, Επιτροπή των Περιφερειών, Ελεγκτικό Συνέδριο, Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, Centre pour le developpement de la formation professionnelle (CEDEFOP). Το κέντρο αυτό της Ευρωπαϊκής Ένωσης έχει έδρα τη Θεσσαλονίκη! Πολύ περίεργο... Τόσο εύκολο είναι να πιάσεις δουλειά στο ευρωπαϊκό κοινοβούλιο.....

4. Τοπική Αυτοδιοίκηση, δηλαδή στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης (δήμοι και κοινότητες), Νομαρχιακές Αυτοδιοικήσεις, Δημοτικές Επιχειρήσεις, Διοικητικές Περιφέρειες, πρόγραμμα "Ι. Καποδίστριας". Προώθηση της οικονομικής ανάπτυξης σε τοπικό επίπεδο, αναδιανομή εισοδήματος και πολιτικές αποκέντρωσης. :hmm:

5. Γενικό Λογιστήριο του Κράτους (προϋπολογισμός, απολογισμός, ανάλυση αποτελεσμάτων, συμπεράσματα κτλ). Ως λογιστής να δουλέψεις, πιο λογικό. Τώρα στο λογιστήριο του κράτους...


6. Προξενεία και πρεσβείες (κατόπιν αποφοίτησης από τη Διπλωματική Ακαδημία). Θέλει να ξέρεις αρκετές γλώσσες για να δουλέψεις σε προξενείο... Συνήθως στα προξενεία και τις πρεσβείες παίρνουν άτομα απο τα τμήματα πολιτικών επιστημών και όχι απ' το ΔΕΟΣ

7. Εκπόνηση Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων και Υποβολή Προτάσεων (καταγραφή και ανάλυση συγκεκριμένων στόχων και ενεργειών που θα ακολουθηθούν, πορεία υλοποίησης συγκεκριμένου προγράμματος, σύνταξη προϋπολογισμών, διαδικασία υποβολής πρότασης και απαραίτητα δικαιολογητικά, επαφές με φορείς χρηματοδότησης). Seriously??? :whatever::whatever:


8. Οργανωμένα Λογιστήρια επιχειρήσεων ή ως Ελεύθεροι Επαγγελματίες Λογιστές. Το πιο λογικό μέχρι στιγμής. Ανοίγεις λογιστικό γραφείο.


9. Τράπεζες, Επιχειρήσεις Κοινής Ωφέλειας κλπ). Και σε τράπεζες μπορείς να δουλέψεις, αλλά θα προτιμήσουν εναν απόφοιτο Οικονομικών Επιστημών ή έναν απόφοιτο του ΔΕΟΣ;;; Καλά αυτό με τις επιχειρήσεις δε το σχολιάζω... μιας και έχουμε πάρα πολλές στην Ελλάδα...


10. Μ.Μ.Ε. Ως τι; Δημοσιογράφος; Απο που κι ως που;


11. Πολιτικοί αναλυτές, Σύμβουλοι Πολιτικής Επικοινωνίας. Ασχολίαστο.


Που θέλω να καταλήξω. Δεν έχει τόσο ξεκάθαρα επαγγελματικά δικαιώματα, τουλάχιστον στην Ελλάδα. Σαφέστατα, υπάρχει μεγάλη ανεργία και δε είναι τόσο εύκολο να πιάσεις δουλειά...... Αλλά πχ ο απόφοιτος Νομικής αν θέλει να γίνει δικηγόρος, θα ανοίξει δικηγορικό γραφείο. Κάτι πιο νορμάλ. Ο απόφοιτος Φιλολογίας θα κάνει ιδιαίτερα, σε φροντιστήριο... Ο απόφοιτος οικονομικών επιστημών, θα κάνει κάποια μεταπτυχιακά για να εμπλουτίσει το βιογραφικό του και θα μπορούσε να δουλέψει σε μια τράπεζα. Ο απόφοιτος οδοντιατρικής πχ, ξέρει οτι θα ανοίξει ιατρείο... Ο απόφοιτος φαρμακευτικής θα ανοίξει φαρμακείο.
Ο απόφοιτος του ΔΕΟΣ; Τι θα κάνει; Θα δουλέψει σε υπουργείο, στον ΟΗΕ, στο ΝΑΤΟ, ως σύμβουλος υπουργών και στο ΔΝΤ; Τόσο εύκολο είναι νομίζετε;
Κρίση έχουμε. Επιλέξτε λίγο μια σχολή που ξέρετε οτι με το που πάρετε το πτυχίο σας, θα μπορείτε να κάνετε κάτι[όχι πάντα] (Πχ ο απόφοιτος φιλολογίας θα βγάζει εστω 100 ευρώ για να βγάλει το ψωμί του...). Περιμένετε εσείς του ΔΕΟΣ να δουλέψετε κατευθείαν στο ΝΑΤΟ:;;;

Αν πραγματικα αυτό ειναι το όνειρο σου και ζεις και αναπνέεις γι αυτό τοτε βαλ'τη τη σχολή, όμως ωφειλεις να αναγνωρίσεις πως οι πιθανότητες δεν ειναι υπερ σου. Το μελλον είναι αβεβαιο η οικονομια παει κατα διαόλο. Αν το θες πραγματικά και το προχωρησεις οσο λες με μεταπτυχιακό κλπ μπορείς να εμπλουτήσεις το βιογραφικό σου αλλά σκέψου, στην Ευρωπαϊκή Ενωση πχ θα προτιμήσουν εσενα, που αποφοίτησες απο ενα μέτριο ελληνικό πανεπιστήμιο, ή καποιον που έχει σπουδάσει στην Οξφόρδη και το Cambridge; Εκεί έξω γίνεται χαμός και πιστεψε με ολοι μα ολοι οσοι δηλώνουν το εν λογω τμήμα εχουν τετοια ονειρα και διαθεση να προχωρησουν όπως και εσύ. Πόσοι από αυτούς στατιστικά τα καταφεραν; Εγω σου εύχομαι ολόψυχα να πραγματοποιήσεις τα ονειρα σου κα να διαπρεψεις, να είσαι αυτό το ελάχιστο ποσοστό ππυ τα κατάφερε. Είσαι σίγουρη οτι θα είσαι όμως; Καλή τύχη και καλή σταδιοδρομία απο καρδιας! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Έβγαλα 16,931 μόρια. Ήταν κάτι αναπάντεχο διότι περίμενα να βγάλω κάπως περισσότερα μόρια, έστω να πιάνω την φιλολογία Αθηνών ή Θεσσαλονίκης. Βρέθηκα επομένως ενώπιος ενωπίω με τη σχολή Ιστορίας-Αρχαιολογίας του Καποδιστριακού ως πρώτη διαθέσιμη επιλογή. Συλλέγω πολλές απόψεις οι οποίες διίστανται, αλλά συμφωνούν ως προς την πληρότητα των φιλολογικών γνώσεων. Βέβαια, δεν είναι κλασσικό τμήμα, αλλά δεν είναι ούτε το ανίδεο ΦΠΨ. Και όσον αφορά εμένα που λατρεύω κυρίως τα αρχαία, ενδεχομένως να μη με ικανοποιήσεις το πρόγραμμα σπουδών. Ωστόσο έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρώς την Αρχαιολογία εξαιτίας του ιδιαίτερου ενδιαφέροντος που ενέχει.
-Θέλω να με βοηθήσετε, λέγοντας μου την γνώμη σας για την σχολή.
Εν τω μεταξύ το ενδεχόμενο να ξαναδώσω πανελλήνιες παραμένει ανοιχτό.

Έβγαλα 16,931 μόρια. Ήταν κάτι αναπάντεχο διότι περίμενα να βγάλω κάπως περισσότερα μόρια, έστω να πιάνω την φιλολογία Αθηνών ή Θεσσαλονίκης. Βρέθηκα επομένως ενώπιος ενωπίω με τη σχολή Ιστορίας-Αρχαιολογίας του Καποδιστριακού ως πρώτη διαθέσιμη επιλογή. Συλλέγω πολλές απόψεις οι οποίες διίστανται, αλλά συμφωνούν ως προς την πληρότητα των φιλολογικών γνώσεων. Βέβαια, δεν είναι κλασσικό τμήμα, αλλά δεν είναι ούτε το ανίδεο ΦΠΨ. Και όσον αφορά εμένα που λατρεύω κυρίως τα αρχαία, ενδεχομένως να μη με ικανοποιήσεις το πρόγραμμα σπουδών. Ωστόσο έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρώς την Αρχαιολογία εξαιτίας του ιδιαίτερου ενδιαφέροντος που ενέχει.
-Θέλω να με βοηθήσετε, λέγοντας μου την γνώμη σας για την σχολή.
Εν τω μεταξύ το ενδεχόμενο να ξαναδώσω πανελλήνιες παραμένει ανοιχτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Νομίζω ότι πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό. Για ποιο λόγο δε δηλώνεις τμήματα φιλολογίας εκτός Αθηνών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
κι εγω θεωρητικη ειμαι, και μπορω να πω πως εχω απογοητευτει απο τις σχολες και τα συναφι. Παρα το γεγονος οτι εβγαλα 17200 δεν βλεπω αρκετες πιθανοτητες για Αθηνα και δεν ξερω αν αξιζει να επιβαρυνω την οικογενεια μου τουλαχιστον κατα 40000 ευρω για τα 4 (τουλαχιστον) χρονια σπουδων, σε ενα αντικειμενο λχ φιλολογια, που εχει σιγουρα δυσοιωνο μελλον. Μπροστα λοιπον σε αυτη την κατασταση που μου εχει προκαλεσει απεριγραπτο εκνευρισμο σκεφτομουν το 3ο πεδιο στο οποιο (οσο αντιφατικο για θεωρητικη!) πιανω ολα τα ΤΕΙ και ορισμενα ΑΕΙ. Ξερω οτι το ερωτημα μου ειναι λιγο off-topic αλλα αναρωτιομουν αν αξιζει να "χαραμισω" τα μορια του 1ου πεδιου και να βαλω ως πρωτη επιλογη την εργοθεραπεια. Θερμη παρακληση αν καποιος γνωριζει κατι γι'αυτο το τμημα (οσον αφορα τις συνθηκες εργασιας) ας μου στειλει. Τωρα διαβαζοντας λιγακι τα προηγουμενα θρεντς, οφειλω να ομολογησω οτι συμφωνω απολυτα με την Ρανια (την καημενη την εχετε στησει ολοι στον τοιχο!) καθως φαινεται πολυ καλα ενημερωμενη και το κυριοτερο συνειδητοποιημενη. Το θεμα ειναι οτι η αληθεια ποναει και λογικο ειναι ορισμενοι να θιγεστε απο αυτην. Με αλλα λογια το πρωτο πεδιο ειναι "καμενο χαρτι" οσο παθος και να εχεις για καποια απο τις επιστημες του δυσκολα θα κανεις καριερα στην Ελλαδα. Τι να κανουμε βρε παιδια; Ειμαστε οι ατυχοι του συστηματος. Ας ευχηθω σε ολους καλη φωτιση για τα μηχανογραφικα (εγω σε αυτην ελπιζω!) και μην ξεχνατε πως αν καποιος γνωριζει παραπανω για την δουλεια του εργοθεραπευτη να με ενημερωσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Νομίζω ότι πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό. Για ποιο λόγο δε δηλώνεις τμήματα φιλολογίας εκτός Αθηνών;

Ε προφανώς γιατί ενδιαφέρομαι για Αθήνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
κι εγω θεωρητικη ειμαι, και μπορω να πω πως εχω απογοητευτει απο τις σχολες και τα συναφι. Παρα το γεγονος οτι εβγαλα 17200 δεν βλεπω αρκετες πιθανοτητες για Αθηνα και δεν ξερω αν αξιζει να επιβαρυνω την οικογενεια μου τουλαχιστον κατα 40000 ευρω για τα 4 (τουλαχιστον) χρονια σπουδων, σε ενα αντικειμενο λχ φιλολογια, που εχει σιγουρα δυσοιωνο μελλον. Μπροστα λοιπον σε αυτη την κατασταση που μου εχει προκαλεσει απεριγραπτο εκνευρισμο σκεφτομουν το 3ο πεδιο στο οποιο (οσο αντιφατικο για θεωρητικη!) πιανω ολα τα ΤΕΙ και ορισμενα ΑΕΙ. Ξερω οτι το ερωτημα μου ειναι λιγο off-topic αλλα αναρωτιομουν αν αξιζει να "χαραμισω" τα μορια του 1ου πεδιου και να βαλω ως πρωτη επιλογη την εργοθεραπεια. Θερμη παρακληση αν καποιος γνωριζει κατι γι'αυτο το τμημα (οσον αφορα τις συνθηκες εργασιας) ας μου στειλει. Τωρα διαβαζοντας λιγακι τα προηγουμενα θρεντς, οφειλω να ομολογησω οτι συμφωνω απολυτα με την Ρανια (την καημενη την εχετε στησει ολοι στον τοιχο!) καθως φαινεται πολυ καλα ενημερωμενη και το κυριοτερο συνειδητοποιημενη. Το θεμα ειναι οτι η αληθεια ποναει και λογικο ειναι ορισμενοι να θιγεστε απο αυτην. Με αλλα λογια το πρωτο πεδιο ειναι "καμενο χαρτι" οσο παθος και να εχεις για καποια απο τις επιστημες του δυσκολα θα κανεις καριερα στην Ελλαδα. Τι να κανουμε βρε παιδια; Ειμαστε οι ατυχοι του συστηματος. Ας ευχηθω σε ολους καλη φωτιση για τα μηχανογραφικα (εγω σε αυτην ελπιζω!) και μην ξεχνατε πως αν καποιος γνωριζει παραπανω για την δουλεια του εργοθεραπευτη να με ενημερωσει!
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την υποστήριξη και συγχαρητήρια για τα μόρια σου!!! :) Και εγώ στην ίδια κατάσταση με εσένα βρίσκομαι, παρόλο που έχω λιγότερα μόρια (16.613). Την εργοθεραπεία την έχω και εγώ σοβαρά υπόψην μου και έχω κάνει κι εκεί μια μικρή έρευνα. Το προγραμμα σπουδών μπορείς να το βρεις στο σάιτ της σχολής (https://www.teiath.gr/seyp/new_occupational_therapy/articles.php?id=7277&lang=el), έχει βέβαια αρκετά θετικά μαθήματα αλλά αν διαβάζεις και έχεις όρεξη μπορείς να ανταπεξέλθεις αν και θεωρητική. Όσων αφορά τις συνθήκες εργασίες έχω ακούσει πως είναι σχετικά ψυχοφθόρο (καθώς αντιμετωπίζεις ατομα με αναπηρία, ειδικές ανάγκες, ψυχολογικά προβλήματα, ηλικιωμένους κλπ) οπότε απαιτεί να το αντέχεις. Από εκεί κι υστερα το μεγαλύτερο μέρος των αποφοίτων βρίσκει δουλεια ,στις περισσότερες περιπτώσεις σε σύντομο χρονικό χρονικό διάστημα μετά το πτυχίο, καθώς υπάρχει μεγάλη ζήτηση και η προσφορά γίνεται με το στανιό (μολις ένα τμήμα σε όλη την Ελλάδα). Απ' ότι έψαξα οι αποδοχές που σου προσφέρει ως επάγγελμα είναι αρκετα ικανοποιητικές και αυξάνονται ανάλογα με την εμπειρία και τις σπουδές σου. Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε μια πληθωρα πανεπιστημίων σε όλη την Ελλάδα (μέχρι στιγμής απ όσο γνωρίζω το ίδιο το τμήμα δεν προσφέρει μεταπτυχιακό πρόγραμμα, δες ποια μεταπτυχιακα προσφέρονται πανελλαδικά εδώ https://www.ergotherapists.gr/site/i...id=84:masters&catid=38:annotations&Itemid=171) και να γίνεις ακόμα πιο εξειδικευμένη και άρα πιο περιζήτητη. Ως επάγγελμα αντέχει γιατί είναι παραΪατρικό επάγγελμα και όπως και να το κάνεις η υγεία μπαίνει πάντα πρώτη - ειδικά αν ασχοληθείς με παιδιά αφού οι γονείς σε τέτοια θέματα δεν κοιτάνε την τσέπη αλλά την υγεία του παιδιού τους. Επίσης ωφείλω να σου πω ότι παγκισμίως οι εργοθεραπεία κατατάσσεται στη θέση #14 στα καλύτερα επαγγέλματα για το 2014 (https://money.usnews.com/careers/best-jobs/rankings/the-100-best-jobs?page=2 βλ. occupational therapist) και ενδεικτικά στην Αμερική οι μηνιαίες αποδοχές ενός εργοθεραπευτή αρχίζουν από 4.000$ και αγγίζουν 7.500$ σε κάποιες περιπτώσεις. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το επάγγελμα του εργοθεραπευτή μπορείς να βρεις και εδώ https://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/64961/ergotherapeia-mahh-gia-16839-ypopshfioys.html. Κατα την άποψη μου θα ήταν μια καλή πρώτη επιλογή, αν νομίζεις πως θα σε ενδιέφερε να ασχοληθείς με αυτό. Μην σκέφτεσαι τα μόρια που πετάς, το να πετάξεις το μέλλον σου σού ακούγεται καλύτερη ιδέα; :P Καλή τύχη και καλή σταδιοδρομία ότι κι αν επιλέξεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την υποστήριξη και συγχαρητήρια για τα μόρια σου!!! :) Και εγώ στην ίδια κατάσταση με εσένα βρίσκομαι, παρόλο που έχω λιγότερα μόρια (16.613). Την εργοθεραπεία την έχω και εγώ σοβαρά υπόψην μου και έχω κάνει κι εκεί μια μικρή έρευνα. Το προγραμμα σπουδών μπορείς να το βρεις στο σάιτ της σχολής (https://www.teiath.gr/seyp/new_occupational_therapy/articles.php?id=7277&lang=el), έχει βέβαια αρκετά θετικά μαθήματα αλλά αν διαβάζεις και έχεις όρεξη μπορείς να ανταπεξέλθεις αν και θεωρητική. Όσων αφορά τις συνθήκες εργασίες έχω ακούσει πως είναι σχετικά ψυχοφθόρο (καθώς αντιμετωπίζεις ατομα με αναπηρία, ειδικές ανάγκες, ψυχολογικά προβλήματα, ηλικιωμένους κλπ) οπότε απαιτεί να το αντέχεις. Από εκεί κι υστερα το μεγαλύτερο μέρος των αποφοίτων βρίσκει δουλεια ,στις περισσότερες περιπτώσεις σε σύντομο χρονικό χρονικό διάστημα μετά το πτυχίο, καθώς υπάρχει μεγάλη ζήτηση και η προσφορά γίνεται με το στανιό (μολις ένα τμήμα σε όλη την Ελλάδα). Απ' ότι έψαξα οι αποδοχές που σου προσφέρει ως επάγγελμα είναι αρκετα ικανοποιητικές και αυξάνονται ανάλογα με την εμπειρία και τις σπουδές σου. Μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό σε μια πληθωρα πανεπιστημίων σε όλη την Ελλάδα (μέχρι στιγμής απ όσο γνωρίζω το ίδιο το τμήμα δεν προσφέρει μεταπτυχιακό πρόγραμμα, δες ποια μεταπτυχιακα προσφέρονται πανελλαδικά εδώ https://www.ergotherapists.gr/site/i...id=84:masters&catid=38:annotations&Itemid=171) και να γίνεις ακόμα πιο εξειδικευμένη και άρα πιο περιζήτητη. Ως επάγγελμα αντέχει γιατί είναι παραΪατρικό επάγγελμα και όπως και να το κάνεις η υγεία μπαίνει πάντα πρώτη - ειδικά αν ασχοληθείς με παιδιά αφού οι γονείς σε τέτοια θέματα δεν κοιτάνε την τσέπη αλλά την υγεία του παιδιού τους. Επίσης ωφείλω να σου πω ότι παγκισμίως οι εργοθεραπεία κατατάσσεται στη θέση #14 στα καλύτερα επαγγέλματα για το 2014 (https://money.usnews.com/careers/best-jobs/rankings/the-100-best-jobs?page=2 βλ. occupational therapist) και ενδεικτικά στην Αμερική οι μηνιαίες αποδοχές ενός εργοθεραπευτή αρχίζουν από 4.000$ και αγγίζουν 7.500$ σε κάποιες περιπτώσεις. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το επάγγελμα του εργοθεραπευτή μπορείς να βρεις και εδώ https://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/64961/ergotherapeia-mahh-gia-16839-ypopshfioys.html. Κατα την άποψη μου θα ήταν μια καλή πρώτη επιλογή, αν νομίζεις πως θα σε ενδιέφερε να ασχοληθείς με αυτό. Μην σκέφτεσαι τα μόρια που πετάς, το να πετάξεις το μέλλον σου σού ακούγεται καλύτερη ιδέα; :P Καλή τύχη και καλή σταδιοδρομία ότι κι αν επιλέξεις!!
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τον κοπο που εκανες για να βρεις ολες αυτες τις πληροφοριες! εσυ για πρωτη επιλογη τι σκεφτεσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τον κοπο που εκανες για να βρεις ολες αυτες τις πληροφοριες! εσυ για πρωτη επιλογη τι σκεφτεσαι?
Δεν ήταν κόπος don't worry τις πληροφορίες τις είχα ψάξει πολύ πριν για τον ίδιο λόγο που τις ψάχνεις κι εσύ. Κι εγώ σκέφτομαι να βάλω πρώτη επιλογή ψυχολογία παρόλο που δεν την πιάνω και μετά εργοθεραπεία, αλλά ακόμα ψάχνομαι σχετικά με το κατά πόσο θα μου αρέσει και κατά πόσο θα το αντέχω. Είναι όμως συναφές ως ένα σημείο με την ψυχολογία που μου αρέσει και γι αυτό έχω αρχίσει να πιστεύω πως για τα μόρια μου είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Επειδη αυτή ειναι η σχολη που θα δηλώσω και -εκτός αν ανεβεί πάνω απο τα 19.500 μορια- θα περάσω, εχω κανει πραγματικά ατέλειωτη έρευνα. Προγράμματα σπουδών, πιθανά μεταπτυχιακά εντός κι εκτός της χώρας, συνομιλία με φοιτητές/αποφοίτους. Ο τίτλος σπουδών ειναι πράγματι ασαφής. Ωστόσο, οι επαγγελματικές προοπτικές ειναι πολλες.
Ενδεικτικά αναφέρω: διπλωματικό σώμα (με συγκριτικό πλεονέκτημα λόγω μαθημάτων), πολυεθνικές εταιρίες, ναυτιλιακές εταιρίες (ιδίως με τη βοήθεια των ξένων γλωσσών που διδάσκονται) υπουργείο εξωτερικών, θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκης Ένωσης, διεθνείς οργανισμοί (π.χ. ΟΗΕ, UNICEF), ΜΜΕ ως πολιτικός/στρατηγικός αναλυτής, σε λογιστικό γραφείο (οι απόφοιτοι που επιλέγουν αντίστοιχη κατεύθυνση εγγράφονται στο οικονομικό Επιμελητήριο), ακόμη και ως εκπαιδευτικός καθώς οι απόφοιτοι εντάσσονται στο ΠΕ 13 νομικών, αν δεν κανω λάθος.

Αναφέρω όλα αυτά οχι για να δικαιολογήσω την επιλογή μου,καθώς σημασία εχει τι θέλω εγω, αλλα για να τονίσω οτι δεν ειναι τόσο αδύναμες επαγγελματικά κάποιες σχολες οσο -με περιττή ειρωνία- αναφέρεις. Σημασία εχει πάνω απο όλα ποσο διατεθειμένος ειναι κάποιος να δουλέψει σκληρά και, με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά, να κατευθυνθεί στην καριέρα της επιλογής τους.


Χωρίς να θέλω να σε γειώσω, οι επιλογές φαίνονται καλές και άκρως δελεαστικές ...ίσως περισσότερο και από του Τμήματος Ιατρικής. Το πρόβλημα είναι η πραγματικότητα. Δικαιολογούμε την κακή επιλογή μας με: «καθώς σημασία εχει τι θέλω εγω, αλλα για να τονίσω οτι δεν ειναι τόσο αδύναμες επαγγελματικά κάποιες σχολες οσο -με περιττή ειρωνία- αναφέρεις. Σημασία εχει πάνω απο όλα ποσο διατεθειμένος ειναι κάποιος να δουλέψει σκληρά και, με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά, να κατευθυνθεί στην καριέρα της επιλογής τους» όπως λες. Μετά όμως θα αρχίσουν τα παράπονα, όταν θα αποφοιτήσεις με το καλό. Εκεί κάπως θα πρέπει να ζήσεις. Να έχεις μια δουλειά, μια αξιοπρέπεια στην κοινωνία. Τα μέσα επίτευξης αυτών των στόχων δεν ξέρω κατά πόσο είναι προσιτά για έναν μέσο Έλληνα, που δεν έχει άκρες σε μια χώρα που ακόμη και σήμερα βασιλεύει η διαφθορά...όχι ότι στο εξωτερικό είναι οι "άγιοι πατέρες". Ενδεικτικά, αναφέρω ότι ένα πιθανό καλό μεταπτυχιακό που σ' αυτό το φόρουμ όλοι: μαθητές κυρίως αλλά και φοτητές, το λέτε λες και πρόκειται για ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας, δεν είναι μια εύκολη υπόθεση. Το καλό μεταπτυχιακό δεν είναι δεδομένος τίτλος σπουδών. Οι περισσότερες πιθανότητες είναι να μην το πάρει κάποιος. Πολλοί νέοι κάνουν μεταπτυχιακά για να «καλύψουν» την ιδιότητα του ανέργου. Ελάχιστοι φοιτητές, περίπου 1 στους 3, το ολοκληρώνει αισίως στα 2-2,5 έτη. Ένα καλό μεταπτυχιακό για να βγει εις πέρας, θέλει τρομερά αποθέματα σε υπομονή, όρεξη, ρίσκο. Δεν είναι πτυχίο Πανεπιστημίου που κουτσά-στραβά θα βγει σε 5 ή ...15 χρόνια. Ειδικά όταν στη χώρα μας, σε πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα υπάρχει η ρήτρα της διαγραφής του μεταπτυχιακού φοιτητή στη 2η αποτυχία σε μάθημα, ανεξαρτήτως επιδόσεων στα υπόλοιπα. Επειδή έχω ψάξει σε οργανισμούς ΜΚΟ, Unicef, OHE,...και έχω κοιτάξει βιογραφικά, βλέπω ότι μονοπωλεί το πτυχίο από Ιδιωτικά Κολέγια / Πανεπιστήμια κυρίως εξωτερικού. Θέσεις "γκλαμουράτες" με πτυχία από το Deree και θητεία...στο Πασοκ του Ανδρέα; :P Και η Τίνα Μπιρμπίλη, Φυσικός, πρώην υπουργός του Πασοκ, εργάζεται στον ΟΗΕ. Εσύ με την Τίνα έχετε τις ίδιες δυνατότητες;

Υ.Γ. Τονίζω το επίθετο καλός, επειδή θέλω να διαχωρίσω ένα μεταπτυχιακό από διάφορα άλλα που δεν υποστηρίζουν τον τίτλο, δηλαδή, έχουν κακή ποιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ε προφανώς γιατί ενδιαφέρομαι για Αθήνα!

Για ποιο λόγο μόνο Αθήνα; Έχει να κάνει με την οικονομική επιβάρυνση της οικογένειας σου ή απλά επειδή οι σχολές της Αθήνας είναι πιο "καλές"; Απ' ότι είδα πριν ανέφερες και την Θεσσαλονίκη, η οποία είναι αρκετά μακριά από Αθήνα, οπότε (εκτός κι αν έχεις σπίτι εκεί) υποψιάζομαι οτι ισχύει το δεύτερο. Λοιπόν, εγώ δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει στα υπόλοιπα μέρη της Ελλάδας αλλά ξέρω με σιγουριά ότι το τμήμα Φιλολογίας του Ρεθύμνου είναι φοβερή σχολή, ίσως καλύτερη και από αυτή της Αθήνας που τόσο λαχταρας να πας. Μην σε ξεγελάει η βάση, το επιπεδο ειναι πολυ ανεβασμενο, οι καθηγητές έχουν απαιτήσεις και τα μαθηματα πολύ δύσκολα. Ενδεικτικά θα σου πω πως για τα αρχαία που σου αρεσουν γίνεται προφορική (!) εκφώνηση θεματογραφιας, την οποία μετα εσύ καλεισαι να συνταξεις και να μεταφρασεις και ισως να δουλεψεις με ασκήσεις πανω σε αυτήν. Δεν ξερω αν ηταν τυχαίο αλλά οσες καθηγητριες μου και στο σχολείο αλλά και στο φροντιστήριο ειχαν αποφοιτήσει από το τμήμα του Ρεθύμνου ήταν αυτό που λέμε "καθηγητής-αυθεντία" και υπερειχαν πολύ σε σχέση με τις καθηγητριες που είχαν αποφοιτησει από Αθήνα. Και στη Θεσσαλονίκη βέβαια το τμήμα πρέπει να είναι καλό. Don't be so close - minded. Ψαξ'το πολύ, ίσως να είναι και για το καλό σου που δεν πιανεις Αθήνα. And for the record, το Ρέθυμνο ειναι μια πραγματικά μαγική πόλη, πανέμορφη, η οποία αν και μικρή δεν της λείπει απολύτως τίποτα. Να εισαι σιγουρη πως αν περασεις εκει σε περιμένει μια απίστευτη φοιτητική ζωή, πολύ καλυτερη από αυτήν της γκρίζας μουντής και προβλέψιμης Αθήνας. Ξανασκέψου το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChristinaZck

Νεοφερμένος

Η ChristinaZck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να σε γειώσω, οι επιλογές φαίνονται καλές και άκρως δελεαστικές ...ίσως περισσότερο και από του Τμήματος Ιατρικής. Το πρόβλημα είναι η πραγματικότητα. Δικαιολογούμε την κακή επιλογή μας με: «καθώς σημασία εχει τι θέλω εγω, αλλα για να τονίσω οτι δεν ειναι τόσο αδύναμες επαγγελματικά κάποιες σχολες οσο -με περιττή ειρωνία- αναφέρεις. Σημασία εχει πάνω απο όλα ποσο διατεθειμένος ειναι κάποιος να δουλέψει σκληρά και, με τα κατάλληλα μεταπτυχιακά, να κατευθυνθεί στην καριέρα της επιλογής τους» όπως λες. Μετά όμως θα αρχίσουν τα παράπονα, όταν θα αποφοιτήσεις με το καλό. Εκεί κάπως θα πρέπει να ζήσεις. Να έχεις μια δουλειά, μια αξιοπρέπεια στην κοινωνία. Τα μέσα επίτευξης αυτών των στόχων δεν ξέρω κατά πόσο είναι προσιτά για έναν μέσο Έλληνα, που δεν έχει άκρες σε μια χώρα που ακόμη και σήμερα βασιλεύει η διαφθορά...όχι ότι στο εξωτερικό είναι οι "άγιοι πατέρες". Ενδεικτικά, αναφέρω ότι ένα πιθανό καλό μεταπτυχιακό που σ' αυτό το φόρουμ όλοι: μαθητές κυρίως αλλά και φοτητές, το λέτε λες και πρόκειται για ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας, δεν είναι μια εύκολη υπόθεση. Το καλό μεταπτυχιακό δεν είναι δεδομένος τίτλος σπουδών. Οι περισσότερες πιθανότητες είναι να μην το πάρει κάποιος. Πολλοί νέοι κάνουν μεταπτυχιακά για να «καλύψουν» την ιδιότητα του ανέργου. Ελάχιστοι φοιτητές, περίπου 1 στους 3, το ολοκληρώνει αισίως στα 2-2,5 έτη. Ένα καλό μεταπτυχιακό για να βγει εις πέρας, θέλει τρομερά αποθέματα σε υπομονή, όρεξη, ρίσκο. Δεν είναι πτυχίο Πανεπιστημίου που κουτσά-στραβά θα βγει σε 5 ή ...15 χρόνια. Ειδικά όταν στη χώρα μας, σε πολλά μεταπτυχιακά προγράμματα υπάρχει η ρήτρα της διαγραφής του μεταπτυχιακού φοιτητή στη 2η αποτυχία σε μάθημα, ανεξαρτήτως επιδόσεων στα υπόλοιπα. Επειδή έχω ψάξει σε οργανισμούς ΜΚΟ, Unicef, OHE,...και έχω κοιτάξει βιογραφικά, βλέπω ότι μονοπωλεί το πτυχίο από Ιδιωτικά Κολέγια / Πανεπιστήμια κυρίως εξωτερικού. Θέσεις "γκλαμουράτες" με πτυχία από το Deree και θητεία...στο Πασοκ του Ανδρέα; :P Και η Τίνα Μπιρμπίλη, Φυσικός, πρώην υπουργός του Πασοκ, εργάζεται στον ΟΗΕ. Εσύ με την Τίνα έχετε τις ίδιες δυνατότητες;

Υ.Γ. Τονίζω το επίθετο καλός, επειδή θέλω να διαχωρίσω ένα μεταπτυχιακό από διάφορα άλλα που δεν υποστηρίζουν τον τίτλο, δηλαδή, έχουν κακή ποιότητα.


Πίστεψε με, δεν με γειώνεις. Δεν εχει βρεθεί άνθρωπος που να μην αντιδράσει στην επιλογή μου λέγοντας ποσο ασαφής ειναι, ποσο αδύναμη εργασιακά, ποσο άχρηστη στην Ελλάδα (παρόλο που ειμαι αρκετά ξεκάθαρη στο οτι η παραμονή στην Ελλάδα δεν με ενδιαφέρει-ξέρω, όλοι ετσι λένε) , οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τη σχολη.
Διόρθωσε με αν κανω λάθος, αλλα δεν υποστήριξα ποτέ οτι το μεταπτυχιακό ή η εύρεση εργασιας στους τομείς που ανέφερα ειναι εύκολη υπόθεση. Κάθε άλλο. Εχω επίγνωση του ποσο ουτοπικά ειναι ίσως τα όνειρα μου, ποσο μικρές ειναι οι πιθανότητες επιτυχίας μου στο διεθνή χώρο απέναντι σε αποφοίτους των πιο Ivy League πανεπιστημίων του κόσμου. Αυτο δεν αναιρεί όμως οτι αυτο ειναι το όνειρο μου, αυτο που πιστεύω -τώρα, έστω- οτι θέλω. Στο μέλλον ίσως το μετανιώσω, ίσως ευχηθώ να είχα επιλέξει κατι πιο "σίγουρο" (αν και, στο πεδίο μας οι σχολες με σίγουρη αποκατάσταση μάλλον ειναι είδος υπό εξαφάνιση). Ξέροντας τον τροπο που λειτουργώ ως άνθρωπος γνωρίζω οτι εάν κατι πραγματικά με ενδιαφέρει, δουλεύω για αυτο. Και μετα δουλεύω λίγο ακόμα. Αυτό δεν μου εξασφαλίζει τίποτα, φυσικά. Σε κάθε περίπτωση, όμως, προτιμώ να εχω κανει μια επιλογή με την οποία ειμαι εγω ικανοποιημένη παρά να καταλήξω σε μια σχολη που δεν με ενδιαφέρει. Το μονο που θα καταφέρω ειναι να εμποδίσω την εισαγωγή κάποιου αλλου και εν τέλει να εγκαταλείψω τη σχολη.
Όπως και να εχει ευχαριστώ για τις απόψεις σας, τις οποίες σέβομαι όπως και να 'χει. Μπορεί να έχετε απόλυτο δίκιο. Εξακολουθώ όμως να επιλέγω το όνειρο μου, κι ας καταλήξω αποτυχημένη και ανεργη. Θα το αντιμετωπίσω τότε.

ΥΓ: λες "δικαιολογούμε την κακή επιλογή μας". Τι συνιστά μια κακή επιλογή σε κατι τόσο προσωπικό όσο η επιλογή σπουδών; Η δυσκολία μετέπειτα αποκατάστασης-δεδομένη σχεδόν σε όλους τους κλάδους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Χριστίνα δεν έχει να κάνει με το ποιους θα ανταγωνιστείς ή με το αν είναι απόφοιτοι καλών Πανεπιστημίων. Το όνομα δεν λέει κάτι. Και ο Παπανδρέου έχει σπουδάσει στο Κολέγιο του Άμρεστ της Μασαχουσέτης των ΗΠΑ, κοινωνιολόγος και το αποτέλεσμα ποιο είναι; Αν δεν ήταν ο Παπανδρέου ο επώνυμος, θα ήταν νομίζεις ικανός να ασκήσει το επάγγελμα του κοινωνιολόγου; :P Με αυτό θέλω να πω ότι το Πανεπιστήμιο ακόμη και της Ουγκάντα πιστοποιεί κάποιες θεωρητικές γνώσεις. Το πως θα μετουσιώσεις την θεωρία του αμφιθεάτρου στις βιοποριστικές απαιτήσεις της καθημερινότητας είναι αποκλειστικό θέμα δικό σου. Με πολύ κόσμο ξεκινάς από διαφορετικές αφετηρίες και με διαφορετικά δεδομένα πορείας. Δεν έχει σημασία αν έχω απόλυτο δίκιο ή άδικο. Ή αν λέω μαλακίες. Σου ανέφερα για την Τίνα την Μπιρμπίλη. Πώς μπορείς να την ανταγωνιστείς; Μια κακή επιλογή είναι όταν παραβλέπουμε την πραγματικότητα. Η Ελλάδα είναι αυτή που είναι. Έχει καλό κλίμα, ωραίο φυσικό πλούτο και κακή ποιότητα ανθρώπων που συντελούν στην κοινωνική παρακμή της. Η Ελλάδα δεν θα γίνει ποτέ Γερμανία, ή Σουηδία. Αυτές οι χώρες δεν είναι παράδεισοι. Υπάρχουν και εκεί νοοτροπίες που τις αγνοούμε επειδή δεν ζούμε στις χώρες αυτές. Όμως σε 2-3 σημεία είναι καλύτεροι. Ο Έλληνας δουλεύει, σπουδάζει για τον εαυτό του. Ο Γερμανός δουλεύει, σπουδάζει για τη χώρα του. Εκεί διαφέρουμε. Όπως βλέπεις είναι θέμα κουλτούρας που δεν διδάσκεται κάπου. Έτσι είμαστε. Η πραγματικότητα της επιβίωσης υπερσκελίζει την ομορφιά μιας επιστήμης, που η κοινωνία δεν την συμμερίζεται. Δεν είναι η επιστήμη που θες μόνο έτσι. Η Ελλάδα με το 90% των νέων να έχουν τουλάχιστον πτυχίο Πανεπιστημίου τι είδους επαγγέλματα θα έπρεπε να έχει όταν στο εξωτερικό, σπουδάζει ένα 20% που θέλει πραγματικά. Δεν έχουν το κόμπλεξ των σπουδών ως "απολυτήριο" για την επαγγελματική αποκατάσταση μετά το λύκειο. Αν έβγαινα να πω ότι στα 18 μου θα ήθελα να δουλέψω σε συνεργείο, θα με δούλευαν, οι συμμαθητές, ο περίγυρος. Θα ήμουν σταμπαρισμένος, ως ένας αποτυχημένος στη ζωή μου που δεν έπαιρνε τα γράμματα. Αυτή είναι η Ελλάδα, αυτοί είμαστε. Στην Ελλάδα πουλάει καλύτερα να λες ότι είσαι άνεργος πτυχιούχος με Proficiency Cambridge και 2 μεταπτυχιακά παρά να λες ότι είσαι μάστορας (υποχρεωτικής εκπαίδευσης) σε κάποιο συνεργείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ηρέμησε Ράνια μου, δε προλαβαίνω να σου απαντήσω στα τόσα που θέτεις!
Υπάρχουν ειδικοί λόγοι, μη οικονομικής φύσεως που με οδηγούν στην Αθήνα. Και όχι δεν είμαι απο εκεί ούτε εκ Θεσσαλονίκης. Υπάρχουν ακόμη ειδικότεροι λόγοι οικογενειακής φύσεως που με απομακρύνουν από το Ρέθυμνο. Και όχι δε υπακούω στο κύρος της σχολής, ούτε στα μόρια της. Αν δεν υπήρχαν οι άνω προσωπικοί λόγοι και αίτια, κάλλιστα θα πήγαινα φιλολογία π.χ Ιωαννίνων-τέλειο τμήμα-.
Να υπενθυμίσω όμως ότι ενδιαφέρομαι για γνώμες περί Ιστορικού-Αρχαιολογικού τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Grn

Νεοφερμένος

Ο Nikos Grn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ηρέμησε Ράνια μου, δε προλαβαίνω να σου απαντήσω στα τόσα που θέτεις!
Υπάρχουν ειδικοί λόγοι, μη οικονομικής φύσεως που με οδηγούν στην Αθήνα. Και όχι δεν είμαι απο εκεί ούτε εκ Θεσσαλονίκης. Υπάρχουν ακόμη ειδικότεροι λόγοι οικογενειακής φύσεως που με απομακρύνουν από το Ρέθυμνο. Και όχι δε υπακούω στο κύρος της σχολής, ούτε στα μόρια της. Αν δεν υπήρχαν οι άνω προσωπικοί λόγοι και αίτια, κάλλιστα θα πήγαινα φιλολογία π.χ Ιωαννίνων-τέλειο τμήμα-.
Να υπενθυμίσω όμως ότι ενδιαφέρομαι για γνώμες περί Ιστορικού-Αρχαιολογικού τμήματος.

Έφη σου είχα στείλει μία απάντηση στο θέμα της εκτίμησης των βάσεων σχετικά με το Ιστορικό/Αρχαιολογικό της Θεσ/νικης. Το πρόγραμμα σπουδών πάντως μεταξύ Αθήνας και Θεσ/νικης δεν νομίζω πως διαφέρει τρομερά. Το καλύτερο από τα δύο με τα όσα έχω ακούσει είναι αυτό του απθ αλλά από εκεί και πέρα και στο τμήμα Αθηνών να μπεις, είναι στο χέρι σου να αξιοποίησεις τις προοπτικές που θα έχεις κατάλληλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ηρέμησε Ράνια μου, δε προλαβαίνω να σου απαντήσω στα τόσα που θέτεις!
Υπάρχουν ειδικοί λόγοι, μη οικονομικής φύσεως που με οδηγούν στην Αθήνα. Και όχι δεν είμαι απο εκεί ούτε εκ Θεσσαλονίκης. Υπάρχουν ακόμη ειδικότεροι λόγοι οικογενειακής φύσεως που με απομακρύνουν από το Ρέθυμνο. Και όχι δε υπακούω στο κύρος της σχολής, ούτε στα μόρια της. Αν δεν υπήρχαν οι άνω προσωπικοί λόγοι και αίτια, κάλλιστα θα πήγαινα φιλολογία π.χ Ιωαννίνων-τέλειο τμήμα-.
Να υπενθυμίσω όμως ότι ενδιαφέρομαι για γνώμες περί Ιστορικού-Αρχαιολογικού τμήματος.

Καλά άμα είναι έτσι, πάω πάσο! :) Ελπίζω να βρεις την άκρη! Καλή τύχη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλά άμα είναι έτσι, πάω πάσο! :) Ελπίζω να βρεις την άκρη! Καλή τύχη!!

Καλή τύχη, επίσης!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Παιδια επειδη βλεπω πως πολλοι θεωρειτε οτι η Ψυχολογια εχει περισσοτερο μελλον στην Ελλαδα απ οτι πχ οι Πολιτικες Επιστημες κλπ κλπ, με ποιο σκεπτικο το πιστευετε αυτο???
Οι Ελληνες εν μεσω κρισης(γιατι προφανως και συμπεριλαμβανεται η κριση στη κουβεντα γιατι με γνωμονα την κριση 'ακυρωσατε' αλλες σχολες) θεωρουν πολυτελεια την επισκεψη σε ψυχολογο.Ακομα και καταθλιψη να εχουν η απλα να συζητησουν τ προβληματα τους(ειτε προκειται γ παιδια ειτε γ ενηλικες) σχεδον κανεις δεν εχει τα απαιτουμενα χρηματα για την επισκεψη(πχ εγω και να ηθελα να παω σε ψυχολογο δεν θα πηγαινα γιατι δεν μου περισσευουν).Μονο σε τραβηγμενες περιπτωσεις οπου υπαρχει θεμα ψυχικης υγειας αποφασιζουν ν επισκεφτουν ειδικο και τοτε πηγαινουν σε ψυχιατρο και οχι σε ψυχολογο.Η μηπως περιμενετε να διοριστειτε σε σχολεια,φυλακες κλπ κλπ???
Για μενα μελλον εχουν οι σχολες οπως το ΔΕΟΣ και το ΔΕΣ και οι Πολιτικες Επιστημες(απαιτει ψαξιμο και στ εξωτερικο βεβαια).Επισης,οι ξενες γλωσσες ποτε δεν θα πεθανουν πιστευω.

Παιδια επειδη βλεπω πως πολλοι θεωρειτε οτι η Ψυχολογια εχει περισσοτερο μελλον στην Ελλαδα απ οτι πχ οι Πολιτικες Επιστημες κλπ κλπ, με ποιο σκεπτικο το πιστευετε αυτο???
Οι Ελληνες εν μεσω κρισης(γιατι προφανως και συμπεριλαμβανεται η κριση στη κουβεντα γιατι με γνωμονα την κριση 'ακυρωσατε' αλλες σχολες) θεωρουν πολυτελεια την επισκεψη σε ψυχολογο.Ακομα και καταθλιψη να εχουν η απλα να συζητησουν τ προβληματα τους(ειτε προκειται γ παιδια ειτε γ ενηλικες) σχεδον κανεις δεν εχει τα απαιτουμενα χρηματα για την επισκεψη(πχ εγω και να ηθελα να παω σε ψυχολογο δεν θα πηγαινα γιατι δεν μου περισσευουν).Μονο σε τραβηγμενες περιπτωσεις οπου υπαρχει θεμα ψυχικης υγειας αποφασιζουν ν επισκεφτουν ειδικο και τοτε πηγαινουν σε ψυχιατρο και οχι σε ψυχολογο.Η μηπως περιμενετε να διοριστειτε σε σχολεια,φυλακες κλπ κλπ???
Για μενα μελλον εχουν οι σχολες οπως το ΔΕΟΣ και το ΔΕΣ και οι Πολιτικες Επιστημες(απαιτει ψαξιμο και στ εξωτερικο βεβαια).Επισης,οι ξενες γλωσσες ποτε δεν θα πεθανουν πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top