Καλές σχολές 1ου πεδίου

mk13ization

Νεοφερμένος

Ο mk13ization αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για το κοινωνικής ανθρωπολογίας πια είναι η γνώμη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Λοιπον, μπορειτε να μου πειτε γνωμες για τις ακολουθες σχολες? :)
1) Τμήμα Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας
2) Γαλλική Φιλολογία
3) Ιταλική Φιλολογία
4) Κοινωνική θεολογία
5) Α.Τ.Ε.Ι Κοινωνικής Εργασίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Λοιπον, μπορειτε να μου πειτε γνωμες για τις ακολουθες σχολες? :)
1) Τμήμα Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης και Διερμηνείας
2) Γαλλική Φιλολογία
3) Ιταλική Φιλολογία
4) Κοινωνική θεολογία
5) Α.Τ.Ε.Ι Κοινωνικής Εργασίας

1.Πολύ καλή ,η μοναδική με διερμηνεία!
2+3=Ανάλογα με τις προοπτικές των γλωσσών,δε γνωρίζω.
4)Ούτε καν,καλύτερα Θεολογία,και πάλι δε βρίσκεις δουλειά
5)Ωραίο επάγγελμα,βασίζεται κυρίως στο δημόσιο,για Ελλάδα δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
1.Πολύ καλή ,η μοναδική με διερμηνεία!
2+3=Ανάλογα με τις προοπτικές των γλωσσών,δε γνωρίζω.
4)Ούτε καν,καλύτερα Θεολογία,και πάλι δε βρίσκεις δουλειά
5)Ωραίο επάγγελμα,βασίζεται κυρίως στο δημόσιο,για Ελλάδα δύσκολα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση :D

Τίποτα βρε,μην αγχώνεσαι έχεις ακόμα χρόνια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γειά σας, τώρα προκειται να πάω Β΄Λυκείου και έχω πελαγώσει σχετικά με την κατεύθυνση. Μέχρι πριν δύο μήνες που αναγκάστηκα να επιλέξω, δεν είχα σκεφτεί αυτό το θέμα. Έτσι με έπεισε η μαμά μου να διαλέξω θετική και να πάω στην ιατρική. Μου ακουγόταν καλή επιλογή αλλά όσο το σκεφτόμουν, μου άρεσε πιο πολύ η θεωρητική και πιστευω πως τη θέλω πραγματικά. Όμως άκουσα πως οδηγεί στην ανεργία και πως η νομική είναι μονόδρομος. Όμως δεν μου αρέσει. Τι μπορω να κάνω; Υπάρχει κάποια σχολή απο το 1ο πεδίο που να έχει καλή επαγγελματικη αποκατάσταση όσον αφορά το εισόδημα και τη μειωμενη ανεργία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,250 μηνύματα.
Αν ψάχνεις σχολή με αποκατάσταση...χαιρετίσματα! Η προσπάθεια πάνω σε ένα αντικείμενο που σου αρέσει θα φέρει την αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Στο 1ο επιστημονικό πεδίο είναι ελάχιστες οι σχολές που προσφέρουν επαγγελματική αποκατάσταση.Πάντως στο σχολείο μου βλέπω τεράστιο ενδιαφέρον για ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πάντως στο σχολείο μου βλέπω τεράστιο ενδιαφέρον για ψυχολογία.
Ακόμη κι από άτομα με ψυχολογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Γειά σας, τώρα προκειται να πάω Β΄Λυκείου και έχω πελαγώσει σχετικά με την κατεύθυνση. Μέχρι πριν δύο μήνες που αναγκάστηκα να επιλέξω, δεν είχα σκεφτεί αυτό το θέμα. Έτσι με έπεισε η μαμά μου να διαλέξω θετική και να πάω στην ιατρική. Μου ακουγόταν καλή επιλογή αλλά όσο το σκεφτόμουν, μου άρεσε πιο πολύ η θεωρητική και πιστευω πως τη θέλω πραγματικά. Όμως άκουσα πως οδηγεί στην ανεργία και πως η νομική είναι μονόδρομος. Όμως δεν μου αρέσει. Τι μπορω να κάνω; Υπάρχει κάποια σχολή απο το 1ο πεδίο που να έχει καλή επαγγελματικη αποκατάσταση όσον αφορά το εισόδημα και τη μειωμενη ανεργία;

Καλυτερα πηγαινε Θεωρητικη, αν ειναι αυτο πραγματικα που σου αρεσει! Ειμαι σιγουρη οτι ολο και καποια σχολη θα βρεις που να σου τραβαει το ενδιφερων! Μην απογοητευεσαι! Χμμ, εκανα και μια μικρη ερευνα και μου αρεσε πολυ αυτο το τμημα στο ΕΚΠΑ: https://www.phs.uoa.gr/ στο οποιο απο ο,τι ειδα μπαινεις και απο θεωρητικη και απο θετικη και αρκετοι αποφοιτοι εργαζονται σε πολυ καλες δουλειες! Για τσεκαρε το! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γειά σας, τώρα προκειται να πάω Β΄Λυκείου και έχω πελαγώσει σχετικά με την κατεύθυνση. Μέχρι πριν δύο μήνες που αναγκάστηκα να επιλέξω, δεν είχα σκεφτεί αυτό το θέμα. Έτσι με έπεισε η μαμά μου να διαλέξω θετική και να πάω στην ιατρική. Μου ακουγόταν καλή επιλογή αλλά όσο το σκεφτόμουν, μου άρεσε πιο πολύ η θεωρητική και πιστευω πως τη θέλω πραγματικά. Όμως άκουσα πως οδηγεί στην ανεργία και πως η νομική είναι μονόδρομος. Όμως δεν μου αρέσει. Τι μπορω να κάνω; Υπάρχει κάποια σχολή απο το 1ο πεδίο που να έχει καλή επαγγελματικη αποκατάσταση όσον αφορά το εισόδημα και τη μειωμενη ανεργία;

1 Από γιατρούς γεμίσαμε
2 Από δικηγόρους γεμίσαμε
3 Από δασκάλους γεμίσαμε
4 Από φιλολόγους γεμίσαμε
5 Από καθηγητές ξένων γλωσσών γεμίσαμε
6 Από μαθηματικούς γεμίσαμε
7 Από νοσηλευτές γεμίσαμε

Τελικό συμπέρασμα; Κάνε αυτό που σου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Είναι τόσο γραφικά αυτά που λέτε περί νομικής και ψυχολογίας, που προκαλούν γέλιο και μόνο.
Προφανώς και το αντικείμενο των σπουδών τους είναι άκρως ενδιαφέρον και δίνει πολλά εφόδια στον σπουδαστή, όμως αυτό ισχύει για την πλειοψηφία των Θεωρητικών τμημάτων. Παραδείγματος χάρη, η Κοινωνιολογία και οι Πολιτικές επιστήμες που παρέχουν ένα ευρύ φάσμα γνώσεων, χρήσιμων σε πολλαπλούς τομείς.
Όποιος ψάχνει απλώς να αποκατασταθεί στο μέλλον και την σχολή θα βλέπει ως αγγαρεία και δεν θα γίνει επαγγελματίας με ορθή νοοτροπία.
Σχετικά με την Νομική και την Ψυχολογία, είναι άκρως κορεσμένα ως επαγγέλματα τόσο ο Νομικός όσο και ο Ψυχολόγος, παρότι το πτυχίο της Νομικής ανοίγει πολλές πόρτες στον κάτοχο του.

Σχολές που παρέχουν και επαγγελματική αποκατάσταση είναι κατ'εμέ:
Κοινωνιολογία καθώς δίνει την ευκαιρία στον πτυχιούχο να εργαστεί ως καθηγητής τώρα που το μάθημα είναι μάθημα Πανελληνίων. Χωρίς να χρειαστεί να αναφέρω, τις υπόλοιπες προοπτικές του (πχ. κοινωφελή ιδρύματα, ΜΚΟ κλπ.)
Κοινωνική Πολιτική η οποία διαφέρει από την Κοινωνιολογία και στο πρόγραμμα και στην αποκατάσταση και δίνει την ευκαιρία στον πτυχιούχο να εκπονήσει κοινωνικά προγράμματα, να διοριστεί στο δημόσιο, σε ομίλους κοινωνικής προστασίας κλπ. Γενικώς, είναι ένα πτυχίο το οποίο έχει σημαντική απήχηση στο εξωτερικό εάν ο πτυχιούχος το εκμεταλλευτεί σωστά και το συνδυάσει με κάποιο μεταπτυχιακό.
Επικοινωνία και Μέσων πολιτισμού όπου δεν παράγει μόνο δημοσιογράφους, αλλά και επικοινωνιολόγους, ραδιοφωνικούς παραγωγούς, ανθρώπους που ασχολούνται με τις δημόσιες σχέσεις κλπ.
Πολιτικές επιστήμες οι οποίες παρέχουν ένα ευρύ φάσμα γνώσεων στον πτυχιούχο, ώστε να ασχοληθεί με την Δημόσια Διοίκηση, τα ΜΜΕ, την πολιτική ανάλυση, την έρευνα αλλά και την απορρόφηση σε πολιτικές και κομματικές ομάδες. Το πρόβλημα με τέτοιου είδους σπουδές, είναι πως χρειάζονται μεταπτυχιακό οπωσδήποτε για περαιτέρω εξειδίκευση.
Τέλος, Κοινωνική Εργασία, Λογοθεραπεία και παρεμφερή σπουδές, παρέχουν άμεση αποκατάσταση διότι υπάρχει μεγαλύτερη απορρόφηση στην αγορά εργασίας. Γι'αυτό και τα ίδια τα τμήματα αυτά, παρουσιάζουν με τον καιρό μεγαλύτερη ζήτηση.

Γενικώς, η Θ.Κ. έχει σχολές όπως οι προαναφερόμενες που παρέχουν ένα μεγάλο φάσμα γνώσεων, που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την ανεύρεσης εργασίας. Απλώς, χρειάζονται συνήθως ένα μεταπτυχιακό.
Δεν ανέφερα, τις φιλολογίες και τα τμήματα ιστορίας όπου όντως είναι κορεσμένα. Όπως και η Δημοσιογραφία, που δεν δίνει καν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα καθώς το επάγγελμα μπορεί να ασκηθεί από τον οποιονδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες. Πραγματικά η επαγγελματικη αποκατάσταση είναι δύσκολη από οποιοδήποτε πεδίο. Πάντως. βρήκα μόλις πριν λίγο ένα τμήμα της ΣΣΑΣ που λέγεται ΝΟΠΕ. Μάλλον είναι στρατιωτική νομική. Τι γνώμη έχετε γι' αυτό το τμήμα; Ξέρετε κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Η Γίδα

Νεοφερμένος

Ο Η Γίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
1. Νομικη
2.Νομικη
3.Νομικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Είναι δηλαδή σκέτη νομική; Δεν μπορει κάποιος δηλαδή απ' αυτό να γίνει στρατοδίκης ή κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ως στρατολόγος η αρμοδιότητες σου είναι αφενώς η στρατολογηση κληρωτων (φανταρων) και αφετέρου θεματα στρατιωτικων σχολων, θεματα προσωπικου, προαγωγων, κανονισμο στολων και βαθμων, θεματα μεταθεσεων, μεταταξεων, σπουδων και σχολειων των στρατιωτικων, καταστατικο, στρατιωτικο ποινικο κωδικα και γενικά στρατιωτικο κωδικα. Ως νομικός σύμβουλος οι αρμοδιότητες σου είναι η εκπροσώπησει ενός στρατιωτικού σχηματισμού σε σχεση με νομικα προβληματα που θα προκυψουν με αλλα φυσικα η νομικα προσωπα.Στρατιωτικός δικαστής ο οποίος δικάζει στρατιωτικούς και οπλίτες για εγκλήματα που διέπραξαν γίνεται άτομο που έχει τελειώσει την ΝΟΜΙΚΗ και στη συνέχεια με γραπτές εξετάσεις και ύστερα απο καθ' υπόδειξη του συμβουλίου και της ΓΣ των στρατιωτικών δικαστών διορίζεται απο τον Υπουργείο Εθνικής Αμύνης.Πρόκηρύξη για πρόσληψη σε θέση δικαστή έχει να γίνει απο το 2010 αν θυμάμαι καλά.Μήν μπερδέυεσαι στρατοδίκης και στρατιωτικός δικαστής είναι διαφορετικές έννοιεςΤο τριμελές στρατοδικείο συγκροτείται απο 1 στρατιωτικό δικαστή ως πρόεδρο και 2 στρατοδίκες οι οποίοι ναι μεν δικάζουν αλλά δεν είναι δικαστές αλλά ανώτεροι αξιωματικοί του στρατού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλες. Πραγματικά η επαγγελματικη αποκατάσταση είναι δύσκολη από οποιοδήποτε πεδίο. Πάντως. βρήκα μόλις πριν λίγο ένα τμήμα της ΣΣΑΣ που λέγεται ΝΟΠΕ. Μάλλον είναι στρατιωτική νομική. Τι γνώμη έχετε γι' αυτό το τμήμα; Ξέρετε κάτι;

Η ΣΣΑΣ είναι ΑΣΕΙ 4ετούς φοίτησης που κατανέμεται σε 8 εξάμηνα 2 για κάθε χρόνο.Το τμήμα στρατολόγων της ΣΣΑΣ κάνει την στρατιωτική του εκπαίδευση στο στρατόπεδο της σχολής ενώ τα ακαδημαικά μαθήματα στο τμήμα νομικής του ΑΠΘ.Το στρατολογικό τμήμα δεν εντάσσεται σε κάποιο απο τα 3 σώματα των ενόπλων δυνάμεων είναι κοινό γι'αυτό το λόγο και οι απόφοιτοι αμα δείς στα στρατολογικά γραφεία δεν φοράνε ακριβώς φαιοπράσινη στολή αλλά μπλέ σκούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exydos

Νεοφερμένος

Ο exydos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Επίσης, μπορείτε να μου προτείνετε και άλλες σχολές απο θεωρητική που έχουν μέλλον; Ευχαριστώ πολύ

Διευκρίνηση από ΟΔ: Το μήνυμα προήλθε από split και μεταφορά. Εδώ το υπόλοιπο μέρος της δημοσίευσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

orange23

Νεοφερμένος

Η orange23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι η σχολή της φιλολογίας έχει μέλλον ? Εσείς που την σπουδάζετε πώς βλέπετε την κατάσταση? Εισάγομαι σε αυτήν αλλά σκέφτομαι σοβαρά να ξαναδώσω πανελλήνιες. Από την θεωρητική ποιες σχολές θεωρείτε ότι έχουν μέλλον? :hmm: :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Αν πραγματικα σου αρεσει να την σπουδασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top