Καλές σχολές 1ου πεδίου

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης, εκτός των στρατιωτών σχολών, μέλλον έχουν, νομίζω: ψηφιακών μέσων/τεχνικών ήχου, αρχειονομια, νομική, τουριστικών, κινηματογράφο (για έξω) και προσχολικής.
H Νομική νομίζω για αυτούς που έχουν τρέλα με το επάγγελμα ειδάλλως δύσκολα επιβιώνεις σημερα... για τα αλλα δεν εχω άποψη..Αλλα θεωρω το δημοτικής εχει περισσότερες προοπτικες απο το προσχολικής
 

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά αλλά δε με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη σχολή για μεταφραστής. Είναι εκτός Αθήνας και γω δουλεύω μόνιμα Αθήνα.
Δε με ενδιαφέρει καθόλου η επαγγελματική προοπτική της σχολής.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά αλλά δε με ενδιαφέρει η συγκεκριμένη σχολή για μεταφραστής. Είναι εκτός Αθήνας και γω δουλεύω μόνιμα Αθήνα.
Δε με ενδιαφέρει καθόλου η επαγγελματική προοπτική της σχολής.
Τοτε αναλογα με τα ενδιαφέροντα σου... το τμημα Κοινωνικής εργασίας είναι καλό με προοπτικες , Ψυχολογία αλλά δε ξερω κατα ποσο θα μπορεις να τη παρακολουθήσεις με τη δουλειά,
Μετά ΠΤΔΕ με την εννοια οτι θα μπορεις να κανει ιδιαιτερα για εξτρα χρήματα ή να δουλέψεις στον ιδιωτικό τομέα με ενα καλο μεταπτυχιακό
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H Νομική νομίζω για αυτούς που έχουν τρέλα με το επάγγελμα ειδάλλως δύσκολα επιβιώνεις σημερα... για τα αλλα δεν εχω άποψη..Αλλα θεωρω το δημοτικής εχει περισσότερες προοπτικες απο το προσχολικής
Προσχολικής νομίζω έχει μεγαλύτερες προοπτικές, καθώς είναι πιο σύνηθες να υπάρχουν ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί αντί δημοτικών, ενώ απασχολουνται και σε παιδότοπους. Ξέχασα το κοινωνικής εργασίας. Ψυχολογία διαφωνώ ότι έχει μέλλον, καμμία οργάνωση σαν επάγγελμα. Νομική σίγουρα αμέσως μετά τη σχολή θα έχεις ένα μισθό μπορεί/δεν θα είναι ο βασικός, αλλά θα παίρνεις κάτι.
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
H Νομική νομίζω για αυτούς που έχουν τρέλα με το επάγγελμα ειδάλλως δύσκολα επιβιώνεις σημερα... για τα αλλα δεν εχω άποψη..Αλλα θεωρω το δημοτικής εχει περισσότερες προοπτικες απο το προσχολικής
Νομικη αξιζει μονο αν πας για δικαστικο σωμα. Για δικηγοριλικι χωρις ετοιμο γραφειο και πλατες κλαφτα χαραλαμπε...
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομικη αξιζει μονο αν πας για δικαστικο σωμα. Για δικηγοριλικι χωρις ετοιμο γραφειο και πλατες κλαφτα χαραλαμπε...
Πάντως το δικηγορικό σώμα δεν συμμερίζεται την άποψή σου. Τσέκαρε τους αριθμούς αιτήσεων της τελευταίας προκήρυξης.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Εγω θα πω οσο ειναι δυνατόν για οποιαδήποτε σχολή να ψάξετε πολύ καλά τις προοπτικές και τι όντως μπορείτε να κάνετε με αυτο το πτυχίο.
Ακομα και πρώτη σας επιλογή να λέτε οτι ειναι δείτε τα πάλι.
Επίσης μη δηλώνετε σχολές απλα επειδή ειναι στη μοδα ( κοινωνικη εργασία).
Εγω δυστυχώς δηλωσα μια σχολή έχοντας στο μυαλό μου κατι αλλο απο αυτο που οντως μπορούσα να κάνω .Αυτο το κάτι αλλο το θέλω μέχρι σημερα αλλα δεν υπάρχει σαν προοπτική.
Οι αλλες εναλλακτικές που προσφέρει η σχολή δεν με ενδιαφέρουν. Οχι οτι το μετάνιωσα αλλα σίγουρα δεν ηταν η πιο καλή επιλογή που μπορούσα να κανω στα 18 με βαση τα θέλω μου.
Τωρα για την ψυχολογία συμφωνώ με τον vask.
Σε καμια καμια περίπτωση δεν θα βγείτε σε 4 χρόνια με δουλειά .Επισης μιλαμε για 6 σχολές πλέον.
Επειδή είναι ψηλά δεν σημαίνει οτι προσφέρει παραπάνω προοπτικές απο κάποιες αλλες σχολές του πρώτου πεδίου .Αμα την θέλετε σαν αντικείμενο εννοείται να την δηλώσετε, κι εγω αυτο σκοπεύω να κάνω απλα μη τη πιστεύετε απαραίτητα οτι σας δινει παραπάνω προοπτικές απο κατι αλλο.Δεν συγκρίνεται με τουριστικά πχ .
Ακομα να ξέρετε οτι με ενα πτυχίο προσχολικής μπορείτε την επόμενη μερα να την κάνετε για σχεδον οποια χώρα της Ευρώπης θέλετε με ικανοποιητικό πρωτο μισθό .
Μη στέκεστε στα μόρια και βλακείες, κι εγω οταν δήλωσα τη σχολη μου ειχε 17.500 πέρσυ ειχε 14 και καθε χρονο θα πέφτει κι αλλο.
Ανάλογα με τα μορια που θα βγάλετε πιάστε μια μια τις σχολές που σας ενδιαφέρουν.Μπορεί η πρώτη επιλογή να ναι ψυχολογία και μετα προσχολικής δεν εχει σημασια !
Να σπούδαζετε με τη λογική οτι πρέπει να δούλεψετε καποτε κι οχι οτι θα σπουδαζετε αιωνίως.
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Προσχολικής νομίζω έχει μεγαλύτερες προοπτικές, καθώς είναι πιο σύνηθες να υπάρχουν ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί αντί δημοτικών, ενώ απασχολουνται και σε παιδότοπους. Ξέχασα το κοινωνικής εργασίας. Ψυχολογία διαφωνώ ότι έχει μέλλον, καμμία οργάνωση σαν επάγγελμα. Νομική σίγουρα αμέσως μετά τη

Προσχολικής νομίζω έχει μεγαλύτερες προοπτικές, καθώς είναι πιο σύνηθες να υπάρχουν ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί αντί δημοτικών, ενώ απασχολουνται και σε παιδότοπους. Ξέχασα το κοινωνικής εργασίας. Ψυχολογία διαφωνώ ότι έχει μέλλον, καμμία οργάνωση σαν επάγγελμα. Νομική σίγουρα αμέσως μετά τη σχολή θα έχεις ένα μισθό μπορεί/δεν θα είναι ο βασικός, αλλά θα παίρνεις κάτι.
Ναι αλλά μόνο αυτό..ενω απο το Δημοτικής μπορεις να κανεις ιδιαιτερα τα απογεύματα , η να δουλέψεις σε φροντηστηρια που πλεον παντού υπαρχουν φροντιστήρια πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης .. πλεον ολοι κανουν μαθηματα απο το δημοτικό, επισης μπορεις να ασχοληθείς και σε αλλους κλάδους απο το παιδαγωγικο οπως πχ η γλωσσολογία ..δεν σημαινει οτι θα εισαι αποκλειστικά δασκαλος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι αλλά μόνο αυτό..ενω απο το Δημοτικής μπορεις να κανεις ιδιαιτερα τα απογεύματα , η να δουλέψεις σε φροντηστηρια που πλεον παντού υπαρχουν φροντιστήρια πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης .. πλεον ολοι κανουν μαθηματα απο το δημοτικό, επισης μπορεις να ασχοληθείς και σε αλλους κλάδους απο το παιδαγωγικο οπως πχ η γλωσσολογία ..δεν σημαινει οτι θα εισαι αποκλειστικά δασκαλος
 

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Ποιες σχολές από το συγκεκριμένο πεδίο θεωρείτε ότι έχουν κάπως καλή σχετικά αποκατάσταση;
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Όλα τα σώματα ασφαλείας, όπως και οι σχολές ΣΣΑΣ
 

Johnman97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johnman97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Καμια σχολη και ειδικα του πρωτου πεδιου δεν εχει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση εν ετοι 2021. Υπαρχουν παρα πολλοι αποφοιτοι και μετρια εως μηδαμινη ζητηση. Διαλεξε ενα κλαδο που θα θεωρεις οτι θα σε εκφραζει και θα σου αρεσει και παραλληλα προσπαθησε να βρεις τροπο να εξελιξεις το βιογραφικο σου (σεμιναρια, γλωσσες, εθελοντισμος, πιστοποιησεις, μεταπτυχιακο αν θες να ειδικευτεις περισσοτερο σε ενα τομεα συγκεκριμενο). Χρειαζεσαι μεσα για να μπορεις να ξεχωρισεις στο μελλον οπου θα αρχισεις να στελνεις βιογραφικα για δουλεια. Ενα πτυχιο και ακομα και μεταπτυχιακο πια δεν αρκουν δυστυχως
 

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Καμια σχολη και ειδικα του πρωτου πεδιου δεν εχει σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση εν ετοι 2021. Υπαρχουν παρα πολλοι αποφοιτοι και μετρια εως μηδαμινη ζητηση. Διαλεξε ενα κλαδο που θα θεωρεις οτι θα σε εκφραζει και θα σου αρεσει και παραλληλα προσπαθησε να βρεις τροπο να εξελιξεις το βιογραφικο σου (σεμιναρια, γλωσσες, εθελοντισμος, πιστοποιησεις, μεταπτυχιακο αν θες να ειδικευτεις περισσοτερο σε ενα τομεα συγκεκριμενο). Χρειαζεσαι μεσα για να μπορεις να ξεχωρισεις στο μελλον οπου θα αρχισεις να στελνεις βιογραφικα για δουλεια. Ενα πτυχιο και ακομα και μεταπτυχιακο πια δεν αρκουν δυστυχως
Το ότι δεν υπάρχει σίγουρη αποκατάσταση το γνωρίζω. Εγώ ρωτάω ποιες ειναι κάπως σε καλύτερη μοίρα και έχουν κάποιες παραπάνω προοπτικές από άλλες στο μέλλον;
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου πάντα, καλές σχετικά σχολές είναι η νομική, η ψυχολογία, η κοινωνική εργασία, οι ξένες φιλολογίες και ίσως τμήματα όπως διεθνών, βαλκανικών και τέτοια.
 

TakSimeon

Νεοφερμένος

Ο TakSimeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου πάντα, καλές σχετικά σχολές είναι η νομική, η ψυχολογία, η κοινωνική εργασία, οι ξένες φιλολογίες και ίσως τμήματα όπως διεθνών, βαλκανικών και τέτοια.
Όταν λες καλή; εννοείς με προοπτικές; Γιατί καλή με κύρος για μένα είναι και η ελληνική φιλολογία πχ. Εγώ ρωτάω να μάθω ποιά σου ανοίγει πόρτες γενικά.
 

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Όταν λες καλή; εννοείς με προοπτικές; Γιατί καλή με κύρος για μένα είναι και η ελληνική φιλολογία πχ. Εγώ ρωτάω να μάθω ποιά σου ανοίγει πόρτες γενικά.
Θεωρώ πως η Νομική σου ανοίγει πληθώρα επαγγελματικών πορτών, καθώς μπορείς να ασχοληθείς με πολλούς τομείς, νομικούς και μη.
 

Pharmacist01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pharmacist01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Όταν λες καλή; εννοείς με προοπτικές; Γιατί καλή με κύρος για μένα είναι και η ελληνική φιλολογία πχ. Εγώ ρωτάω να μάθω ποιά σου ανοίγει πόρτες γενικά.
Μην παρεξηγηθώ, καλές και ενδιαφέρουσες είναι όλες. Εγώ μιλάω για αυτές που έχουν κάποιο αντίκτυπο στην αγορά εργασίας.
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Γενικά το πρώτο πεδίο δεν έχει σχολές με επαγγελματική αποκατάσταση! Σίγουρα τα σώματα ασφαλείας και οι ένοπλες δυνάμεις είνια μια επιλογή.
Επίσης τα παιδαγωγικά έχουν απορρόφηση ειδικά μέσω της Ειδικής Αγωγής και η Δημόσια Διοικηση καθώς βγαίνεις Οικονομολόγος. Επίσηςη, η Ψυχολογία και η Κοινωνική Εργασία βέβεαια δεν ξέρω για πόσο ακόμη η Ψυχολογία γιατί υπάρχουν αρκετοί απόφοιτοι από Ιδιωτικά και Δημόσια Πανεπιστήμια. Εσένα όμως ποια σχολή σε ενδιαφέρει ;
 

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Είμαι απόφοιτη φιλοσοφικής με μεταπτυχιακό στη ειδική αγωγή και σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για κοινωνική εργασία, εργοθεραπεία ή παιδαγωγικό δημοτικής( τα γνωστικά αυτά αντικείμενα μου αρέσουν εξίσου). Ποιο πιστεύετε ότι έχει καλύτερες προοπτικές;Αν επιλέξω το παιδαγωγικό θα έχω καλές πιθανότητες να εργαστώ ως αναπληρώτρια ;Θα ήθελα και γνώμες αποφοίτων σχετικά με τις προοπτικές των παραπάνω επαγγελμάτων .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top