Και τώρα που τελειώσαμε.......

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Τώρα δεν ξέρω ακριβώς τι λένε οι έρευνες, αλλά υποθέτω ότι τα ηλεκτρονικα βιβλία είναι πιο eco friendly από τα χειροπιαστά;
Σιγουρα ειναι αλλα τα χειροπιαστα εχουν αλλη μαγεια. Σκεψου οχι μονο οταν διαβαζεις , αλλα καο στην βιβλιοθηκη σου !!!
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Σιγουρα ειναι αλλα τα χειροπιαστα εχουν αλλη μαγεια. Σκεψου οχι μονο οταν διαβαζεις , αλλα καο στην βιβλιοθηκη σου !!!
η βιβλιοθήκη έχει γεμίσει, πρέπει με κάποιον τρόπο να ξεφορτωθώ τα βιβλία του ΛΟΧΡΗ :(
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Littlechemist

Νεοφερμένος

Η Littlechemist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αξιωματικών Νοσηλευτικής (ΣΑΝ). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Για πείτε λοιπόν τώρα που όλα τέλειωσαν πως νιώθετε; ευχαριστημένοι ή οχι; περάσατε εκεί που θέλατε; κι αν όχι θα πάτε όπου περάσατε ή θα ξαναδωσετε;;;
Για να κάνω την αρχή εμένα τα καμάρια μου είναι σούπερ χαρούμενα, έπιασαν την πρώτη τους επιλογή και τα δύο οπότε έχει επέλθει ή ηρεμία στο άλλοτε πολυταραχο σπιτικό μας!
Μένει να πάρει ο μεγάλος τη μεταγραφή ώστε να είναι και τα δύο μαζί στην Αθήνα και.......τέλος καλό όλα καλά 😍😍
Αρχικά συγχαρητήρια στα παιδιά σας...Όλα τελείωσαν...Περίεργο...Και η δεύτερη χρονιά που αγωνίζομουν για τις πανελλαδικές τελείωσε.Κυλησε γρήγορα με πολλές στιγμές γκρίνιας ,αγωνίας ,άγχους αλλά και χαράς.Θα πάω στην σχολή που πέρασα ,γιατί αγωνίστηκα γιανα μπω σε μια τέτοια σχολή.Μπορει να μην ήταν η πρώτη ήταν όμως από τις πρώτες μου επιλογές...Εκ του αποτελέσματος θα πω αξίζει η δεύτερη φορα πανελλήνιες...
 

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Σίγουρα αισθάνθηκα δικαίωση και περηφάνια καθώς κατάφερα να εισαχθω στην πρώτη μου επιλογή και με καλή κατάταξη πραγματοποιώντας ένα όνειρο που είχα από μικρή, κοντρα σε όσους γνωστούς και κυρίως καθηγητές μου πίστευαν το αντίθετο και με έκαναν πολλές φορές να κλάψω και να απογοητεύω, ποτέ όμως να παραιτηθώ. Επίσης εντυπωσιάστηκα με επιδόσεις που δεν πίστευα ποτέ ότι μπορώ να έχω και διαπίστωσα πως ήρθε η ώρα να πιστέψω έστω και λίγο παραπάνω στον εαυτό μου
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω είμαι απόλυτα ευχαριστημένος! Πέρασα εκει που ήθελα και ηδη εχω γνωρίσει πρωτοετείς απο την Πληροφορική και απο άλλες σχολές του ΟΠΑ. Εχω μιλήσει και με κάποιους δευτεροετείς και αυτα που μου είπαν με ενθουσίασαν για την σχολή ακόμα περισσότερο! Ελπίζω όλοι όσοι πέρασαν εκει που θέλουν να είναι το ίδιο ενθουσιασμένοι και εύχομαι τα καλύτερα σε αυτούς, αλλα και σε όσους θα ξαναπροσπαθήσουν. :thumbsup:
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Το φυσικό βιβλίο είναι καλύτερο, αλλά υπάρχουν δύο πρακτικά προβλήματα. Το πρώτο είναι οτι είναι αμαρτία να κόβουμε δέντρα για να τυπώνουμε βιβλία τα οποία ούτως η άλλως θα φθαρθούν με τον καιρό(ενώ τα ψηφιακά δεδομένα δεν φθείρονται), και το δέυτερο οτι δεν μπορείς να κουβαλάς μαζί σου στην σχολή 1500 σελίδες το κάθε βιβλίο.

Οπότε ψηφιοποιημένα και τελειώνεις. It's not perfect, but it's good enough.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,357 μηνύματα.
Θα είμαι λιτή και περιεκτική και θα πω ότι νιώθω περίεργα. Ναι μεν είμαι υπερβολικά χαρούμενη που κατάφερα να εισαχθώ στην πρώτη μου επιλογή, αλλά συνάμα είμαι και αγχωμένη για το τι θα επακολουθήσει. Το overthinking μου είναι μεγάλη πληγή τελικά. Τέλος πάντων είπα δε θα πλατειάσω και σε αυτό το θρεντ.

Εύχομαι καλή σταδιοδρομία σε όλους και όλες και καλή δύναμη σε όσους ξαναπροσπαθήσουν να εισαχθούν στη σχολή της επιλογής τους διαμέσου των πανελλαδικών.
 

Ody24

Νεοφερμένος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψυχολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Και εμένα παιδιά οι σκέψεις μου είναι πολλές!! Ένιωσα μεγάλη ευχαρίστηση και ανακούφιση που κατάφερα να εισαχθώ στη σχολή των ονείρων μου!!! Για να πω την αλήθεια , παλιά ήμουν σε δίλημμα ανάμεσα και σε κάποιες άλλες σχολές, όμως κατάλαβα γρήγορα ότι η Ψυχολογία ήταν αυτό που πάντα ήθελα να σπουδάσω!! Φυσικά μου έλεγαν και κάποιοι συγγενείς για Νομική ή γενικά για τα σώματα ασφαλείας, όμως ήξερα από νωρίς, ότι αυτά δεν ταίριαζαν με εμένα και δεν θα με έκαναν ποτέ ευτυχισμένο. Ευτυχώς το κατάλαβαν και εκείνοι γρήγορα και με στήριξαν όσο δεν πάει( ακόμη και σε στιγμές που δεν ήξερα αν θα τα καταφέρω). Πέρασα λοιπόν, στην 2η επιλογή μου(πρώτη ήταν η Ψυχολογία στο Εκπα- την έχασα για 25 μόρια. Δεν ξέρω αν θα έκανα 10% του χρόνου καθώς η σχολή στην Θεσσαλονίκη είναι πραγματικά υπέροχη και θα τολμήσω να πω ακόμα πιο ωραία και από του Εκπα και επίσης δεν ξέρω πως θα κινηθούν οι βάσεις του χρόνου!!). Αυτή τη στιγμή νιώθω ενθουσιασμένος και ιδιαίτερα ανυπόμονος για αυτό το νέο ξεκίνημα!! Θέλω να σας πω για άλλη μια φορά, πολλά συγχαρητήρια για ό,τι καταφέρατε φέτος σε μια τοσο δύσκολη χρονιά για όλους μας. Να είστε υπερήφανοι και όσοι δεν πετύχατε αυτό που θέλατε, ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ, συνεχίστε να ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΤΕ και να ΠΑΛΕΥΕΤΕ μέχρι να πετύχετε τον στόχο σας!!!! Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ ΜΩΡΕΕΕ!!!❤️❤️❤️
 

emilyfan85

Νεοφερμένος

Η emilyfan85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Fun fact δεν τα μπορω καθολου, θελω το βιβλιο να ειναι χειροπιαστο , να μπορω να σημειωνω πανω του , να βαζω σελιδοδεικτες , να τσακιζω στην σελιδα οπου εχει αποσπασμα που μου αρεσει πολυ. Ναι ειμαι δολοφονος βιβλιων μαλλον…
Ξεκάθαρα εγώ!
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΗΣΕΤΕ ΠΟΤΕ, συνεχίστε να ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΤΕ και να ΠΑΛΕΥΕΤΕ μέχρι να πετύχετε τον στόχο σας!!!! Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού και ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΑΡΧΗ ΜΩΡΕΕΕ!!!❤️❤️❤️

ναι οκ συμφωνώ μαζί σου..κάτι παρόμοιο έχω γράψει και εγώ σε άλλο thread.

το θέμα είναι:

Oταν η σχολή βρίσκεται στο πέρα πουθενά.. κάτι 10αδες χιλιόμετρα ακόμη και από το κοντινότερο
σημείο που ενδεχομένως θα μπορούσες να μείνεις, την στιγμή που βρίσκεσαι ήδη 100αδες χιλιόμετρα
μακριά από το τόπο σου για τις σπουδές..

Oταν τα ΜΜΜ ακόμα και με το φοιτητικό 50% κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά το μήνα για το πέρα-δώθε..

Oταν ακόμα και τα δρομολόγια (οι ώρες τους..) μπορεί να μην εξυπηρετούν για τις ώρες που πρέπει να
είσαι στην σχολή για μάθημα και μετά για την επιστροφή..


Πως να το χαρείς όσο θα έπρεπε, ώστε να "ονειρεύεσαι" και για τα ακόμη καλύτερα?


Παιδιά πραγματικά.. γιατί υπάρχουν σχολές σε ξεκάρφωτα σημεία? εγώ θεωρώ οτι δεν είναι τυχαίο που
σε κάποιες περιπτώσεις δεν υπάρχει πρακτικότητα στις μεταβάσεις και στην διαμονή, κάνω λάθος?

Στα παραπάνω δεν υπάρχουν λύσεις.. δεν μπορείς να φέρεις την σχολή πιο κοντά ,ούτε το φοιτητικό
εισιτήριο να γίνει 70%, ούτε τα δρομολόγια το λεωφορείων να γίνουν πιο βολικά! θα σου πουν
"it is what it is, take or leave it". και μετά μείνε να ονειρεύεσαι.

δεν θέλω να κάνω δικές μου υποθέσεις, θα ήθελα την γνώμη σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
ναι οκ συμφωνώ μαζί σου..κάτι παρόμοιο έχω γράψει και εγώ σε άλλο thread.

το θέμα είναι:

Oταν η σχολή βρίσκεται στο πέρα πουθενά.. κάτι 10αδες χιλιόμετρα ακόμη και από το κοντινότερο
σημείο που ενδεχομένως θα μπορούσες να μείνεις, την στιγμή που βρίσκεσαι ήδη 100αδες χιλιόμετρα
μακριά από το τόπο σου για τις σπουδές..

Oταν τα ΜΜΜ ακόμα και με το φοιτητικό 50% κοστίζουν ένα σκασμό λεφτά το μήνα για το πέρα-δώθε..

Oταν ακόμα και τα δρομολόγια (οι ώρες τους..) μπορεί να μην εξυπηρετούν για τις ώρες που πρέπει να
είσαι στην σχολή για μάθημα και μετά για την επιστροφή..


Πως να το χαρείς όσο θα έπρεπε, ώστε να "ονειρεύεσαι" και για τα ακόμη καλύτερα?


Παιδιά πραγματικά.. γιατί υπάρχουν σχολές σε ξεκάρφωτα σημεία? εγώ θεωρώ οτι δεν είναι τυχαίο που
σε κάποιες περιπτώσεις δεν υπάρχει πρακτικότητα στις μεταβάσεις και στην διαμονή, κάνω λάθος?

Στα παραπάνω δεν υπάρχουν λύσεις.. δεν μπορείς να φέρεις την σχολή πιο κοντά ,ούτε το φοιτητικό
εισιτήριο να γίνει 70%, ούτε τα δρομολόγια το λεωφορείων να γίνουν πιο βολικά! θα σου πουν
"it is what it is, take or leave it". και μετά μείνε να ονειρεύεσαι.

δεν θέλω να κάνω δικές μου υποθέσεις, θα ήθελα την γνώμη σας.
Πού πέρασες και είναι έτσι όπως τα περιγράφεις, να θυμάσαι ότι υπάρχουν και άλλοι συμφοιτητές σου, δεν είσαι μόνος στο πέρα πουθενά
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Πού πέρασες και είναι έτσι όπως τα περιγράφεις, να θυμάσαι ότι υπάρχουν και άλλοι συμφοιτητές σου, δεν είσαι μόνος στο πέρα πουθενά

Γεια σου Nala

και τι θα κάνουν οι άλλοι συμφοιτητές μου? αν κάποιος τυχερός μένει κοντά στην σχολή
να του ζητήσω να συγκατοικήσουμε?

πάμε παρακάτω.. εξαιρώ το ασύλληπτο καθημερινό κόστος από και προς την σχολή,
γιατί εδώ δεν μιλάμε για αστικά, αλλά για υπεραστικά λεωφορεία! είπαμε περάσαμε
επαρχία και δεν μπορούν να μένουν όλοι δίπλα στην σχολή.

Πέσμου λοιπόν εσύ μια σχολή στην Ελλάδα που εξυπηρετεί το παρακάτω πρόγραμμα
δρομολογίων, όταν τα μαθήματα ξεκινάνε άλλοτε 09.00 άλλοτε 11.00 άλλοτε 12.00 και
τελειώνουν άλλοτε 18.00 άλλοτε 21.00

1659353404877.png


για την επιστροφή ισχύουν αντίστοιχες ώρες και δρομολόγια (2).


Κάθε σχολή θα έπρεπε να είχε κοντινές φοιτητικές εστίες τουλάχιστον.. για όσους πληρούν
εισοδηματικά κριτήρια και εφόσον μειώνουν τις θέσεις των σχολών θα έπρεπε να χωράνε
και άλλοι στις εστίες, (εδώ να πώ οτι υπάρχουν σχολές που ζητάνε και νοίκι πέρα από την
εγγύηση από τους φοιτητές!! ή θέτουν ηλικιακά κριτήρια διαμονής που είναι discrimination
και παράνομο).


Το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα χρειάζεται να είναι τουλάχιστον 1750 ευρώ και οχι
χιλιάρικο ώστε να καλύπτει ρεαλιστικά κοντά στο 50% του μηνιαίου κόστος της διαμονής,
λαμβάνοντας υπόψιν ενα μέσο κόστος διαμονής 250 ευρώ το μήνα και να δίνεται άμεσα
μετά την αίτηση εφόσον κάποιος έχει μισθωτήριο και όχι να περιμένει και να αγωνιά μην
τυχόν και δεν το πάρει και τι θα κάνει!!


Πληρώνει ο κόσμος ένα κάρο φόρους και ένα κτίριο στέγασης για κάθε σχολή που
θέλει το πολύ 7-8 μήνες, δεν μπορούν να χτίσουν, οι πολυκατοικίες πιο γρήγορα
ξεφυτρώνουν σε κάθε γειτονιά, οι εστίες τι είναι? ενα απο τα 7 θαύματα του κόσμου
που θέλουν χρόνια?


Θεωρώ κάθε γονέας φορολογούμενος θα ήταν σύμφωνος αν του έλεγαν το χαράτσι ο
ΕΝΦΙΑ που πληρώνετε τόσο χρόνια διατίθεται για να φοιτούν τα παιδιά αξιοπρεπώς!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Γεια σου Nala

και τι θα κάνουν οι άλλοι συμφοιτητές μου? αν κάποιος τυχερός μένει κοντά στην σχολή
να του ζητήσω να συγκατοικήσουμε?

πάμε παρακάτω.. εξαιρώ το ασύλληπτο καθημερινό κόστος από και προς την σχολή,
γιατί εδώ δεν μιλάμε για αστικά, αλλά για υπεραστικά λεωφορεία! είπαμε περάσαμε
επαρχία και δεν μπορούν να μένουν όλοι δίπλα στην σχολή.

Πέσμου λοιπόν εσύ μια σχολή στην Ελλάδα που εξυπηρετεί το παρακάτω πρόγραμμα
δρομολογίων, όταν τα μαθήματα ξεκινάνε άλλοτε 09.00 άλλοτε 11.00 άλλοτε 12.00 και
τελειώνουν άλλοτε 18.00 άλλοτε 21.00

View attachment 105980

για την επιστροφή ισχύουν αντίστοιχες ώρες και δρομολόγια (2).


Κάθε σχολή θα έπρεπε να είχε κοντινές φοιτητικές εστίες τουλάχιστον.. για όσους πληρούν
εισοδηματικά κριτήρια και εφόσον μειώνουν τις θέσεις των σχολών θα έπρεπε να χωράνε
και άλλοι στις εστίες, (εδώ να πώ οτι υπάρχουν σχολές που ζητάνε και νοίκι πέρα από την
εγγύηση από τους φοιτητές!! ή θέτουν ηλικιακά κριτήρια διαμονής που είναι discrimination
και παράνομο).


Το φοιτητικό στεγαστικό επίδομα χρειάζεται να είναι τουλάχιστον 1750 ευρώ και οχι
χιλιάρικο ώστε να καλύπτει ρεαλιστικά κοντά στο 50% του μηνιαίου κόστος της διαμονής,
λαμβάνοντας υπόψιν ενα μέσο κόστος διαμονής 250 ευρώ το μήνα και να δίνεται άμεσα
μετά την αίτηση εφόσον κάποιος έχει μισθωτήριο και όχι να περιμένει και να αγωνιά μην
τυχόν και δεν το πάρει και τι θα κάνει!!


Πληρώνει ο κόσμος ένα κάρο φόρους και ένα κτίριο στέγασης για κάθε σχολή που
θέλει το πολύ 7-8 μήνες, δεν μπορούν να χτίσουν, οι πολυκατοικίες πιο γρήγορα
ξεφυτρώνουν σε κάθε γειτονιά, οι εστίες τι είναι? ενα απο τα 7 θαύματα του κόσμου
που θέλουν χρόνια?


Θεωρώ κάθε γονέας φορολογούμενος θα ήταν σύμφωνος αν του έλεγαν το χαράτσι ο
ΕΝΦΙΑ που πληρώνετε τόσο χρόνια διατίθεται για να φοιτούν τα παιδιά αξιοπρεπώς!
Καλέ ποια πόλη είναι αυτή,μη χειρότερα Απίστευτο!!!!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλέ ποια πόλη είναι αυτή,μη χειρότερα Απίστευτο!!!!!
Συνήθως σε όλες τις επαρχίες,η συγκοινωνία για τις σχολές είναι εξαιρετική
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Καλέ ποια πόλη είναι αυτή,μη χειρότερα Απίστευτο!!!!!

Eγώ είμαι στη Νεβάδα κοντά στο Αϊνταχο που στρίβει για την Αλμπουκέρκη, είναι μια έρημος
σαν την Σαχάρα και πάνω σε ενα λόφο φύτρωσε το Acme Looniversity :D







Πέρα από κάθε αστείο, τα πράγματα είναι όπως στα περιγράφω στα προηγούμενα ποστ
και είμαι αρκετά προβληματισμένος γιατί δεν έχω λύσεις!!!

και που τα γράφω κανείς σας δεν μπορεί να με βοηθήσει, δεν θέλω να το συζητήσω
άλλο.
 

2005

Νεοφερμένος

Η 2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σε όλους σας συγχαρητηρια. Να σας ρωτησω μπορειτε μηπως σημειωσεις φυσικης ,και βιβλια φροντιστηριου και μεθοδολογια να μου τα πουλησετε τωρα πια που δεν τα χρειάζεστε?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top