Κάπνισμα

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
επιτέλους ένας άνθρωπος που διατύπωσε τη σκέψη μου χεχεχε
Θυμάμαι στην 1η λυκείου οι δικοί μου ξεκινούσαν το κάπνισμα, και μου φαινόταν απίστευτο,σκεφτόμουν μέσα μου οτι θα με θεωρούν '''μπάζο'' που δεν καπνίζω. Με τον καιρό όμως κατάλαβα οτι αυτοί είναι τα μπάζα και οι κομπλεξικοί.:P:P

Τα ατομα ειναι εθισμενα ανιδεη,και σε μια ηλικια που η ψυχολογια παει πανω-κατω σαν ασανσερ.Ο μονος κομπλεξισμος που διακρινω ειναι ο δικος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
μα πώς να λάβω σοβαρά ένα σχόλιο απο ένα νιανιαρο που πάει 3η γυμνασίου;;;;;;;;;;;;;;;; πώς;;;; χαχαχαχαχαχα :hmm:

Το ότι η ωριμότητα δεν πάει χέρι-χέρι με την ηλικία αποδεικνύεται τόσο στη δική σου περίπτωση όσο και στου Νιόνιου. Με διαφορετικό βέβαια τρόπο στον καθένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Τα ατομα ειναι εθισμενα ανιδεη,και σε μια ηλικια που η ψυχολογια παει πανω-κατω σαν ασανσερ.Ο μονος κομπλεξισμος που διακρινω ειναι ο δικος σου.
δεν διαφωνώ οτι βρίσκονται σε ένα πολύ κρίσιμο στάδιο όμως όταν σε κατατάσσουν σε μια ''κατώτερη'' κατηγορία μόνο και μόνο επειδή δεν καπνίζεις , πώς να τους χαρακτηρίσεις;; ( μιλώ για περιστατικά του δικού μου σχολείου, χωρίς να απολυτοποιώ τα δεδομένα) :confused:

Το ότι η ωριμότητα δεν πάει χέρι-χέρι με την ηλικία αποδεικνύεται τόσο στη δική σου περίπτωση όσο και στου Νιόνιου. Με διαφορετικό βέβαια τρόπο στον καθένα :)
δεν είσαι στη θέση να κρίνεις την ωριμότητά μου. Απλώς το συγκεκριμένο παιδί επιτέθηκε λες και αναφέρθηκα σε κάτι προσωπικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
επιτέλους ένας άνθρωπος που διατύπωσε τη σκέψη μου χεχεχε
Θυμάμαι στην 1η λυκείου οι δικοί μου ξεκινούσαν το κάπνισμα, και μου φαινόταν απίστευτο,σκεφτόμουν μέσα μου οτι θα με θεωρούν '''μπάζο'' που δεν καπνίζω. Με τον καιρό όμως κατάλαβα οτι αυτοί είναι τα μπάζα και οι κομπλεξικοί.:P:P
πως κατεληξες στο συμπέρασμα αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
πως κατεληξες στο συμπέρασμα αυτό;
διότι δεν είναι λίγοι οι έφηβοι που ξεκινούν το κάπνισμα για να γίνουν αποδεκτοί σε μια παρέα,μεγαλύτερων ίσως,και αντί να παραδεχτούν τη διαφορετικότητά τους, ακολουθούν αυτό που κάνουν οι περισσότεροι.Ταυτόχρονα, αναπτερώνονται ηθικά και νομίζουν πως μπορούν να μειώνουν μη καπνιστές ( όπως εμένα) για την επιλογή μου.Τα θεωρώ λοιπόν ''θύματα'' της αντίληψης αυτής.Επαναλαμβάνω, για να μην επιτεθεί λεκτικά κανείς, οτι δε γενικεύω τις περιπτώσεις.Αναφέρω αυτά που συνέβαιναν στην περιοχή μου ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
...δεν είσαι στη θέση να κρίνεις την ωριμότητά μου...

Don't say that.
Νομίζεις ότι μόνο εσύ είσαι σε θέση να κρίνεις τους άλλους; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως ισχυει αυτο! Βασικα οταν ειμουν στο λυκειο ειχα παρατηρισει οτι τα περισσοτερα παιδια που ητανε στην ηλικια μου +\- 1 χρονο δεν καπνιζαν, ενω τα μεγαλητερα κατα αρκετα χρονια και τα πρωτακια οταν ειμουν τριτη ειχανε μεγαλο ποσοστο καπνιστων. Ισως και η μοδα να πηγενει ανα γενιες!:P

Λες?:P απλά είναι συχνό φαινόμενο και από άτομα που τα γνωρίζω και δεν περίμενα ποτέ να αρχίσουν το κάπνισμα!Όμως οι φίλοι παίζουν σημαντικό ρόλο,σωστά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
διότι δεν είναι λίγοι οι έφηβοι που ξεκινούν το κάπνισμα για να γίνουν αποδεκτοί σε μια παρέα,μεγαλύτερων ίσως,και αντί να παραδεχτούν τη διαφορετικότητά τους, ακολουθούν αυτό που κάνουν οι περισσότεροι.Ταυτόχρονα, αναπτερώνονται ηθικά και νομίζουν πως μπορούν να μειώνουν μη καπνιστές ( όπως εμένα) για την επιλογή μου.Τα θεωρώ λοιπόν ''θύματα'' της αντίληψης αυτής.Επαναλαμβάνω, για να μην επιτεθεί λεκτικά κανείς, οτι δε γενικεύω τις περιπτώσεις.Αναφέρω αυτά που συνέβαιναν στην περιοχή μου ...
φυσικα και υπάρχουν πολλοι τετοιοι κι εμενα μου τη σπανε. Μου τη σπαει να βλεπω τομα να καπνιζουν επειδη νομιζουν οτι τους προσδιδει στυλ και γοητεια και οι αλλοι γύρω τους τους βλέπουν με άλλο μάτι.. Το παίζουν μάγκες επειδή καπνίζουν.
Λες?:P απλά είναι συχνό φαινόμενο και από άτομα που τα γνωρίζω και δεν περίμενα ποτέ να αρχίσουν το κάπνισμα!Όμως οι φίλοι παίζουν σημαντικό ρόλο,σωστά?
κι εγω ειμαι ατομο που κανεις δεν περιμενε να καπνισω. και;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
κι εγω ειμαι ατομο που κανεις δεν περιμενε να καπνισω. και;

Μπορεί να μην σημαίνει κάτι για σένα,όμως για τους γύρω σου σημαίνει ίσως περισσότερα απ'όσο νομίζεις.Αλλάζει η γνώμη που είχαν οι άλλοι για έσενα,η εντύπωση που είχε δημιουργηθεί σε αυτούς και ίσως όχι με τον καλύτερο τρόπο.Εντάξει δε μιλάω για εσένα προσωπικά όμως φίλοι μου άρχισαν το κάπνισμα μόνο και μόνο για να εντυπωσιάσουν και είναι κάτι που δεν περίμενα πότε να κάνουν ( η αλήθεια είναι πως δεν διατύπωσα στο προηγούμενο μήνυμα ακρίβως αυτά που ήθελα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Don't say that.
Νομίζεις ότι μόνο εσύ είσαι σε θέση να κρίνεις τους άλλους; :hmm:
όχι δεν νομίζω και δεν κρίνω ποτέ κανέναν χωρίς λόγο.Αν με κρίνει απροκάλυπτα,γιατί να μην τον κρίνω και εγώ; Τις περισσότερες φορές δεν κρίνω κανέναν,αλλά είναι κάποιες περιπτώσεις τις οποίες δεν μπορείς και ούτε πρέπει να αγνοήσεις.Άλλωστε οι κριτικές των γύρω μας δίνουν το ερέθισμα να προβληματιστούμε.Αυτά απο τη δική μου μεριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Το κάπνισμα δε λέει κατά την άποψή μου, ιδιαίτερα τώρα, το καλοκαίρι! Όλοι στις παραλίες για βουτιές!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
καπνιζω πολυυυυυ σπανια!!!!δηλαδη μια φορα στο εξαμηνο!πιστευω οτι αυτη η συχνοτητα δν βλαπτει!!αλλα το καθημερινο τσιγαρο εκτος απο πολυεξοδο(εχουμε κ κριση τωρα!=Ρ) ΚΥΡΙΩΣ ειναι ανθυγιεινο!!!!κανει κακο μονο και οχι καλοοοο!!!!!!!δν εχουμε αναγκη την νικοτινη γ να ειμαστε καποιοι παιδιααα!!ειναι απ τις μεγαλυτερες βλακειες!!!!=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sevkys

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καπνίζω πολυ, δυστυχώς. 2,5 πακέτα την ημέρα, τα δύο Camel το μισό Rothmans. Κακό μεν, αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσει τόσο ώστε να μη θελω να επιχειρήσω να το κόψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καπνίζω πολυ, δυστυχώς. 2,5 πακέτα την ημέρα, τα δύο Camel το μισό Rothmans. Κακό μεν, αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσει τόσο ώστε να μη θελω να επιχειρήσω να το κόψω...
Πόσα; :confused: Εμάς ένας καθηγητής μας έλεγε ότι έκανε 3 πακέτα την ημέρα όσπου κάποια στιγμή κάτι έπαθε και το έκοψε μαχαίρι:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια κ εγω το γαμαω....κανω εναν καπνο σε 2-3 μερες το πολυ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
παιδια κ εγω το γαμαω....κανω εναν καπνο σε 2-3 μερες το πολυ :p

Εχω φιλο που κανει βαρυ καπνο σε μια μερα!! Graven!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Το καπνισμα ειναι ωραιο. Παρολο που οι φορες που εχω καπνισει ειναι λιγες με εχει βοηθησει στο να ηρεμω και να συγκεντρωνομαι σε κατι που κανω. Αλλα μετα υποσχεθηκα στο αγορι πως θα το σταματησω γιατι νευριαζε και σταναχωριοταν για μενα καθε φορα που μαθαινε πως εβαζα τσιγαρο στο στομα μου. Μετα την υποσχεση δεν ξανακαπνισα. Εχουν περασει τεσσερις μηνες απο τοτε. Εχω κοψει επισης και την καταναλωση αλκοολ! Νιωθω πολυ καλυτερα και πιο ηρεμη και φυσικα δεν ντρεπομαι να απορριψω οποιαδηποτε προταση για ενα τσιγαρακι ή για κανενα γυρο σφηνακια. Τωρα νιωθω πολυ καλυτερα, ο στοχος μου με βοηθησε στο να λεω <<Oxi>> σε κατι που ειναι απλως μαγκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αιγαίου (Χίος) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.
Καπνίζω πολυ, δυστυχώς. 2,5 πακέτα την ημέρα, τα δύο Camel το μισό Rothmans. Κακό μεν, αλλά εμένα προσωπικά μου αρέσει τόσο ώστε να μη θελω να επιχειρήσω να το κόψω...

Πάρε καπνό.Και πιο οικονομικά θα σου έρχεται και λιγότερα τσιγάρα θα καπνίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina S

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλλιθέα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Απο οτι φαινεται δεν εχεις καν προσπαθησει να το κοψεις, σωστα? Φυσικα κανενας δεν μπορει να σε αναγκασει να το σταματησεις, κάνεις οτι θελεις. Απλως εχω μια μεγαλη απορια για το καπνισμα. Γνωριζω οτι ειναι ευχαριστο απο την συντομη εμπειρια μου, αλλα δεν εχεις σκεφτει καθολου τις επιπτωσεις? Τι σε κανει να το θελεις τοσο πολυ?Ειναι σαν το οξυγονο σου ή κατι παρομοιο?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sevkys

Νεοφερμένος

Ο Κυριάκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πάρε καπνό.Και πιο οικονομικά θα σου έρχεται και λιγότερα τσιγάρα θα καπνίζεις.

Έχω δοκιμάσει να κανω καπνό, αλλά τον παράτησα γιατι και ειναι χρονοβόρα η όλη διαδικασία του στριψίματος και δε βρήκα καποιον καπνό που να μ' αρέσει όσο οι μάρκες πακέτων που μου αρέσουν. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top