Κάπνισμα

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι απαγορεύεται. Όπως και να στο πει ο άλλος, σκάσε και συμμορφώσου. Ή μη σκάσεις αν θες να ανταποδώσεις την "αγένεια", αλλά συμμορφώσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Το θεμα 'απαγορευση' το συζητησαμε πιο πανω.Προφανως δεν μπορω να σε πεισω οτι η αποψη μου ειναι η σωστη, ουτε και εσυ για τη δικη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θέμα προς συζήτηση, αν απαγορεύεται απαγορεύεται, τέλος.
Το αν θα έπρεπε να απαγορεύεται μπορεί να συζητηθεί, αλλά μέχρι να αλλάξει κάτι θα συνεχίσει να απαγορεύεται. Δεν μπορούμε να είμαστε επιλεκτικά υπεράνω νόμου, ακόμα περισσότερο όταν αυτό επηρεάζει τους γύρω, και μετά να γκρινιάζουμε για την κατάντια της χώρας.

Μια κυρία που κάπνιζε σε χώρο που δεν επιτρεπόταν και αγνόησε την αρχική ευγενική μου σύσταση να πάει έξω, έμεινε μαλάκας όταν της πήρα το τσιγάρο από το χέρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θέμα προς συζήτηση, αν απαγορεύεται απαγορεύεται, τέλος.
Το αν θα έπρεπε να απαγορεύεται μπορεί να συζητηθεί, αλλά μέχρι να αλλάξει κάτι θα συνεχίσει να απαγορεύεται. Δεν μπορούμε να είμαστε επιλεκτικά υπεράνω νόμου, ακόμα περισσότερο όταν αυτό επηρεάζει τους γύρω, και μετά να γκρινιάζουμε για την κατάντια της χώρας.

Μια κυρία που κάπνιζε σε χώρο που δεν επιτρεπόταν και αγνόησε την αρχική ευγενική μου σύσταση να πάει έξω, έμεινε μαλάκας όταν της πήρα το τσιγάρο από το χέρι.
Καλα της εκανες.Αλλα μην εθελοτυφλειτε! πραγματικα πιστευετε οτι αυτος ειναι ο λογος που δεν παει μπροστα η χωρα μας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Σαφώς και δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος, αλλά είναι ένας από τους λόγους. Όταν, για παράδειγμα, η μισή Ελλάδα φοροδιαφεύγει, δεν είναι περίεργο που δεν υπάρχουν λεφτά. Και μπορώ να καταλάβω (όχι να δικαιολογήσω) αυτούς που το κάνουν επειδή δε θεωρούν ότι οι φόροι τους αξιοποιούνται σωστά (δεν έχουν κι άδικο όταν τα μισά τρώγονται από διάφορους), αλλά μου φαίνεται ότι περισσότερο θέμα εγωϊσμού είναι πάρα κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Καλα της εκανες.Αλλα μην εθελοτυφλειτε! πραγματικα πιστευετε οτι αυτος ειναι ο λογος που δεν παει μπροστα η χωρα μας;

Είναι ένας από τους πολλούς.Εφόσον είναι νόμος τον τηρούμε-Dura lex,sed lex-.Δεν θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη των άλλων στα λόγια σου με το να παρανομείς,αλλά με το να διεκδικήσεις αναλόγως.

Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα με τους καπνιστές σε αυτό το σημείο;Το ότι πρέπει να σεβαστούν το διπλανό τους;Εάν θέλουν τσιγάρο μπορούν να το κάνουν στο παράθυρο,να βγουν από την καφετέρια για 10 λεπτά και να καπνίσουν.Ή εν τέλει να πηγαίνουν σε καφετέριες καπνιζόντων εάν θέλουν να φουμάρουν κάθε λίγο και λιγάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αν θες να μιλησουμε για τον εαυτο μου(επειδη με ειπες και ελληναρα),παντα ρωταω την παρεα που ειμαι αν εχουν προβλημα με το τσιγαρο, και οποιος πει οτι για δικους του λογους θα ηθελε να μην καπνιζω,παω πιο περα ή αν δεν γινεται στην τελικη βγαινω εξω.Αλλα αν ερθεις να μου πεις εσυ με υφακι απο την αλλη πλευρα της καφετερειας 'σβισε το τσιγαρο.Ο νομος λεει το και το.',συγνωμη αλλα θα ειμαι λιγο αγενης μαζι σου.

Είδες τελικά όταν σε λέω Ελληνάρα ότι κάτι ξέρω?

Ε βέβαια, εμένα θα με γράψεις στα @@ σου επειδή δεν είμαι στην παρέα σου.

Χαίρομαι που με επιβεβαιώνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Είδες τελικά όταν σε λέω Ελληνάρα ότι κάτι ξέρω?

Ε βέβαια, εμένα θα με γράψεις στα @@ σου επειδή δεν είμαι στην παρέα σου.

Χαίρομαι που με επιβεβαιώνεις.
Αυτο καταλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Αν και ειμαι κατα της ολικης απαγορευσης, με αυτα που διαβαζω σε forum απο τους καπνιστες τον τελευταιο καιρο,αρχιζω να πιστευω πως θα πρεπει να εφαρμοστει για 2-3 χρονια για να αλλαξουν μερικοι νοοτροπια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αυτό είπες, δεν το συμπέρανα μόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Στην άλλη μεριά της καφετέριας δε μυρίζει;
Αν είναι σε καφετέρια που απαγορεύεται, δε θα έπρεπε καν να μπαίνεις στη διαδικασία να ρωτήσεις, ούτε θα έπρεπε ο άλλος να αναγκάζεται να σου υπενθυμίσει ότι δεν επιτρέπεται αυτό που κάνεις στο συγκεκριμένο χώρο.


Ή στα ταξί.
Που ανάβει τσιγάρο ο οδηγός, του ζητώ να το σβήσει και μου τα χώνει γιατί, λέει, έπρεπε να του το πω πριν να το ανάψει, (για να μην το πετάξει!). Έπρεπε, δηλαδή, να έχω τα μάτια μου πάνω του, να τον παρακολουθώ.
Θράσος. Που στα ταξί ο νόμος της απαγόρευσης ισχύει χρόνια τώρα αλλά είναι τόση η γαϊδουριά των οδηγών που θα πρέπει να επικαλεστούμε έναν έρμο νόμο για να μας σεβαστούν.
Αλλά, στη χώρα μας, είναι αδιανόητο να μπούμε στη διαδικασία να πιεστούμε για κάποιον άλλον. Λειτουργεί ξεκάθαρα το εγωκεντρικό στοιχείο. Εκλείπει η παιδεία που θα μας έκανε να σκεφτούμε ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι γύρω μας. Και ότι μπορεί να είμαστε κι ενοχλητικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αφού μπορεί να το σβήσει στο τασάκι και να το αφήσει εκεί και να το ανάψει αργότερα. Αλλά ξέχασα, το τασάκι είναι για τα ψιλά, το τσιγάρο το πετάμε έξω από το παράθυρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν υπάρχει θέμα προς συζήτηση, αν απαγορεύεται απαγορεύεται, τέλος.
Το αν θα έπρεπε να απαγορεύεται μπορεί να συζητηθεί, αλλά μέχρι να αλλάξει κάτι θα συνεχίσει να απαγορεύεται. Δεν μπορούμε να είμαστε επιλεκτικά υπεράνω νόμου, ακόμα περισσότερο όταν αυτό επηρεάζει τους γύρω, και μετά να γκρινιάζουμε για την κατάντια της χώρας.

Μια κυρία που κάπνιζε σε χώρο που δεν επιτρεπόταν και αγνόησε την αρχική ευγενική μου σύσταση να πάει έξω, έμεινε μαλάκας όταν της πήρα το τσιγάρο από το χέρι.

Τι έκανε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε ξαφνιάστηκε προφανώς, μου είπε "Πας καλά παιδί μου;", της εξήγησα γιατί θεωρώ ότι πάω καλά και προσφέρθηκα να της αντικαταστήσω το τσιγάρο που της έσβησα με καινούργιο πακέτο, αλλά να το καπνίσει έξω. Όταν ανέφερε κάποιος από την παρέα ότι θα έπρεπε να χαίρεται η κυρία που δεν καλέσαμε αστυνομία, η απάντηση ήταν "Ναι, σιγά.". 50 χρονών γυναίκα τώρα, φουλ ωριμότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειμαι πολυ περηφανη για σενα :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ε ξαφνιάστηκε προφανώς, μου είπε "Πας καλά παιδί μου;", της εξήγησα γιατί θεωρώ ότι πάω καλά και προσφέρθηκα να της αντικαταστήσω το τσιγάρο που της έσβησα με καινούργιο πακέτο, αλλά να το καπνίσει έξω. Όταν ανέφερε κάποιος από την παρέα ότι θα έπρεπε να χαίρεται η κυρία που δεν καλέσαμε αστυνομία, η απάντηση ήταν "Ναι, σιγά.". 50 χρονών γυναίκα τώρα, φουλ ωριμότητα.

Δυστυχώς όμως θα ξανακαπνίσει και θα ξανακαπνίζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ε ξαφνιάστηκε προφανώς, μου είπε "Πας καλά παιδί μου;", της εξήγησα γιατί θεωρώ ότι πάω καλά και προσφέρθηκα να της αντικαταστήσω το τσιγάρο που της έσβησα με καινούργιο πακέτο, αλλά να το καπνίσει έξω. Όταν ανέφερε κάποιος από την παρέα ότι θα έπρεπε να χαίρεται η κυρία που δεν καλέσαμε αστυνομία, η απάντηση ήταν "Ναι, σιγά.". 50 χρονών γυναίκα τώρα, φουλ ωριμότητα.


Έτσι είναι. Η ικανότητά μας να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα έγκειται στο να τα υποτιμάμε, καθώς και εκείνους που μας τα επισημαίνουν. Το συγγνώμη και το ευχαριστώ είναι λέξεις με άγνωστο περιεχόμενο. Έτσι φέρονταν στους γονείς μας οι δικοί τους γονείς και, έχοντας οι ίδιοι "κακοποιηθεί" αναπαράγουν το ίδιο. Ρε παιδιά, όμως, σε εμάς κι εσάς έγκειται να το ανατρέψουμε λίγο αυτο. Την επόμενη φορά η κυρία που ανέφερες θα κοιτάξει γύρω της πολύ προσεκτικά και θα διστάσει να το ξανακάνει. Το ίδιο και ο ταξιτζής που ανέφερα, δε θα είναι το ίδιο εριστικός όταν κάποιος άλλος του πει κάτι αντίστοιχο. Αρκεί να μην τους αφήσουμε στην ησυχία τους. Αν και, στο θέμα του καπνίσματος, έχω απογοητευτεί-είναι σαν να μην υπάρχει ο νόμος. Μόνο στις ιδιωτικές δουλειές το έχουν εφαρμόσει, ίσως και σε κάποιες δημόσιες υπηρεσίες, άτυπα, όμως, καπνίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δυστυχώς όμως θα ξανακαπνίσει και θα ξανακαπνίζει...
Δεν το ξέρεις αυτό, μπορεί να ήταν ισχυρό το σοκ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Δεν το ξέρεις αυτό, μπορεί να ήταν ισχυρό το σοκ :P

Τι να σου πω.
Τρανό παράδειγμα οι Οικωλόγοι που έχουμε γεμίσει.
Σβήσανε μία φορά τα φώτα και κάτι έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Αυτό είπες, δεν το συμπέρανα μόνος.
Εννοουσα οτι αμα ερθει χωρις ιχνος σεβασμου και μου πουλησει τσαμπουκα δεν θα τον σεβαστω και γω.Αν μου το πει νορμαλ οπως ειπε ο αναρκι στο παραδειγμα του τοτε θα τον σεβαστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top