Κάπνισμα

mechanicarts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Είχα σταματήσει το κάπνισμα το καλοκαίρι, τουλάχιστον το πολύ. Δηλαδή ΄μέσα σε μία βδομάδα ζήτημα να έκανα 2. Τώρα εδώ στην Κύπρο, στην αρχή έκανα 1 πακέτο μέσα σε μία βδομάδα, αλλά κάπνιζα μόνο το βράδι (μόνος μου μέσα στο σπίτι και δεν είχα και παρέες, όλα τα σταυρόλεξα τα είχα λύσει,υπολογιστή τηλεόραση δεν είχα, τι να κάνω ο άμοιρος :P). Μόλις έπιασα παρέα με δύο κοπέλες εδώ άρχισα ασυναίσθητα να καπνίζω όλην την ημέρα, όταν τις έβλεπα ήθελα κι εγώ. Σε κάποια φάση μου λένε, "Ρε σε παρασύραμε! Εσύ κάπνιζες μόνο το βράδυ (τους το είχα πει) και τώρα καπνίζεις σα φουγάρο!!"...Είναι και πιο ακριβά τα τσιγάρα εδώ, τελικά άρχισα το στριφτό , που κατά τη γνώμη μου είναι χειρότερο αλλά πιο φτηνό... Κάθε φορά που τελειώνει το τσιγάρο, έχει παπαριάσει και κιτρινίσει το χαρτάκι από την νικοτίνη, τα δάχτυλά μου είναι κίτρινα, και αφήνει μία πολύ άσχημη γεύση...ντάξει το "καλό" είναι ότι είναι καθαρός καπνός και όχι ανακατεμένος με χαρτιά κτλ όπως στα τσιγάρα. Δεν ξέρω, τώρα νιώθω σαν να μου έγινε συνήθεια, ξυπνάω ανάβω τσιγάρο, τελειώνει το μάθημα τσιγάρο, πριν κοιμηθώ τσιγάρο...μαλακία μου το ξέρω, αλλά με κάνει να νιώθω ότι δεν είμαι "αθκιασερός" όπως λένε εδώ στην Κύπρο (δηλαδή αυτός που δεν έχει τι να κάνει, ο no life ρε παιδί μου....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Είχα σταματήσει το κάπνισμα το καλοκαίρι, τουλάχιστον το πολύ. Δηλαδή ΄μέσα σε μία βδομάδα ζήτημα να έκανα 2. Τώρα εδώ στην Κύπρο, στην αρχή έκανα 1 πακέτο μέσα σε μία βδομάδα, αλλά κάπνιζα μόνο το βράδι (μόνος μου μέσα στο σπίτι και δεν είχα και παρέες, όλα τα σταυρόλεξα τα είχα λύσει,υπολογιστή τηλεόραση δεν είχα, τι να κάνω ο άμοιρος :P). Μόλις έπιασα παρέα με δύο κοπέλες εδώ άρχισα ασυναίσθητα να καπνίζω όλην την ημέρα, όταν τις έβλεπα ήθελα κι εγώ. Σε κάποια φάση μου λένε, "Ρε σε παρασύραμε! Εσύ κάπνιζες μόνο το βράδυ (τους το είχα πει) και τώρα καπνίζεις σα φουγάρο!!"...Είναι και πιο ακριβά τα τσιγάρα εδώ, τελικά άρχισα το στριφτό , που κατά τη γνώμη μου είναι χειρότερο αλλά πιο φτηνό... Κάθε φορά που τελειώνει το τσιγάρο, έχει παπαριάσει και κιτρινίσει το χαρτάκι από την νικοτίνη, τα δάχτυλά μου είναι κίτρινα, και αφήνει μία πολύ άσχημη γεύση...ντάξει το "καλό" είναι ότι είναι καθαρός καπνός και όχι ανακατεμένος με χαρτιά κτλ όπως στα τσιγάρα. Δεν ξέρω, τώρα νιώθω σαν να μου έγινε συνήθεια, ξυπνάω ανάβω τσιγάρο, τελειώνει το μάθημα τσιγάρο, πριν κοιμηθώ τσιγάρο...μαλακία μου το ξέρω, αλλά με κάνει να νιώθω ότι δεν είμαι "αθκιασερός" όπως λένε εδώ στην Κύπρο (δηλαδή αυτός που δεν έχει τι να κάνει, ο no life ρε παιδί μου....)


lol αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω....να καπνίζεισ μόνο και μόνο για να έχεισ κάτι να κάνεισ...:P
λοιπόν..εγώ δοκίμασα πρώτη φορά τρίτη γυμνασίου...φέτοσ ξεκίνησα το 1-2 τη βδομάδα(και ούτε τόσο μερικέσ φορέσ), λόγω αγχουσ....και μη μου πείτε ότι δε σε βοηθάει το 1 ή 2....εμένα με βοηθάει πολύ να χαλαρώσω.......αυτά[!] :D
-----------------------------------------
α και επίσησ πιστεύω ότι είναι ευθύνη του καθενόσ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
lol αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω....να καπνίζεισ μόνο και μόνο για να έχεισ κάτι να κάνεισ...:P
λοιπόν..εγώ δοκίμασα πρώτη φορά τρίτη γυμνασίου...φέτοσ ξεκίνησα το 1-2 τη βδομάδα(και ούτε τόσο μερικέσ φορέσ), λόγω αγχουσ....και μη μου πείτε ότι δε σε βοηθάει το 1 ή 2....εμένα με βοηθάει πολύ να χαλαρώσω.......αυτά[!] :D
-----------------------------------------
α και επίσησ πιστεύω ότι είναι ευθύνη του καθενόσ...


Το πρόβλημα θα είναι αν εθιστείς και δεν μείνεις στα 1-2 τη βδομάδα...

Όλα στο μυαλό είναι,μπορείς να καταπολεμήσεις το άγχος χωρίς τσιγάρο,εγώ τόσα άγχη είχα,μια χαρά τα ξεπέρασα χωρίς να βάλω τσιγάρο στο στόμα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
:)....ίσωσ απλά να είναι και αυτό μια δικαιολογία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasMetalhead

Νεοφερμένος

Ο KostasMetalhead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κοίτα να σου πώ και εγώ οταν ήμουνα 1η Λυκείου έκανα 1 με 2 τσιγάρα την ημέρα.Σιγά σιγά όμως καταλάβαινα οτι ήθελα περισσότερα.Φέτος και λογω άγχους το έχω γ@@@ το θέμα.Ευτυχώς γύρισα στα στριφτά γιατί και λιγότερα κάνω και είναι και πιο οικονομικά.Να ξέρετε πάντως οτι όσο περισσότερο καπνίζετε τόσο περισσότερο θα εθίζεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Να ξέρετε πάντως οτι όσο περισσότερο καπνίζετε τόσο περισσότερο θα εθίζεστε.

Μέχρι τώρα πίστευα ότι ισχύει το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Κοίτα να σου πώ και εγώ οταν ήμουνα 1η Λυκείου έκανα 1 με 2 τσιγάρα την ημέρα.Σιγά σιγά όμως καταλάβαινα οτι ήθελα περισσότερα.Φέτος και λογω άγχους το έχω γ@@@ το θέμα.Ευτυχώς γύρισα στα στριφτά γιατί και λιγότερα κάνω και είναι και πιο οικονομικά.Να ξέρετε πάντως οτι όσο περισσότερο καπνίζετε τόσο περισσότερο θα εθίζεστε.


Τα στριφτά πάντως δεν είναι λιγότερο ανθυγιεινά από τα έτοιμα βιομηχανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου!!:no1:

Εγώ προσωπικά δεν καπνίζω και δεν μου αρέσει και καθόλου το τσιγάρο.Στην οικογένεια μου σχεδόν όλοι καπνίζουν μάλλον για αυτό το απέχθανομαι...

Το θέμα είναι να μην το αρχίσεις...έτσι και το αρχίσεις...δεν κόβεται εύκολα..


Δεν έχει σχέση αν συμφωνείς ή όχι :p

Απλά τα στριφτά είναι αποδεδειγμένο πως είναι πιο επικύνδινα απο τα βιομηχανικά τσιγάρα.

Συμφωνώ εν ολίγοις με το τελευταίο,όχι όταν το αρχίσεις,αλλά όταν εθιστείς δεν κόβεται εύκολα,ξεγελά τον οργανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Ουτε εχω δοκιμασει,ουτε επιθυμω να δοκιμασω (εχω και ασθμα,αρα θα με παει γαμ....ντας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
δεν θα δοκιμασω....δεν εχει νοημα, δεν ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις για να μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Είναι άλλη μία δικαιολογία αυτό...
Ξέρεις ότι σε σκοτώνει.
Από 'μαρτυρίες' ξέρεις ότι μπορεί να σε χαλαρώσει, να είναι 'παρέα' όταν είσαι μόνος σου, ότι είναι ωραίο και άλλα.

Αρκεί να ζυγίσεις τα πράγματα.
Κατά τη γνώμη μου η ζυγαριά γέρνει προς το 1ο με μεγάλη διαφορά, και δεν αξίζει να παρασυρθείς από μια δοκιμή -που ανάλογα τον χαρακτήρα που έχεις μπορεί να είναι και καταλυτικά εθιστική- για να βεβαιωθείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται. Είναι άλλη μία δικαιολογία αυτό...
Ξέρεις ότι σε σκοτώνει.
Από 'μαρτυρίες' ξέρεις ότι μπορεί να σε χαλαρώσει, να είναι 'παρέα' όταν είσαι μόνος σου, ότι είναι ωραίο και άλλα.

Αρκεί να ζυγίσεις τα πράγματα.
Κατά τη γνώμη μου η ζυγαριά γέρνει προς το 1ο με μεγάλη διαφορά, και δεν αξίζει να παρασυρθείς από μια δοκιμή -που ανάλογα τον χαρακτήρα που έχεις μπορεί να είναι και καταλυτικά εθιστική- για να βεβαιωθείς...

Δεν εθίζεσαι με ένα τσιγάρο, ούτε με ένα πακέτο, ούτε με ένα μήνα καπνίσματος μην σου πω ούτε και ένα χρόνο καπνίσματος. Μιλώντας σωματικά. Και ψυχολογικά τον πρώτο καιρό μπορείς άνετα να το κόψεις το θέμα είναι θες να το κόψεις?

Επίσης ναι το τσιγάρο σε χαλαρώνει, βεβαία μετά από καιρό δεν το νιώθεις πλέον από απλά "τσιγάρα" και προσωπικά μ'αρέσει το τσιγάρο, έχει ωραία αίσθηση, νόμιμο ναρκωτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλάβω αυτο που λένε οτι εθίζεσαι.Πάνω στο κέφι εχω κανει πολλές φορές το Βράδυ.Αλλα ποτε δεν έχω αγοράσει δικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλάβω αυτο που λένε οτι εθίζεσαι.Πάνω στο κέφι εχω κανει πολλές φορές το Βράδυ.Αλλα ποτε δεν έχω αγοράσει δικά μου.


Αν δεν καπνίζεις συστηματικά και για καιρό δεν θα το καταλάβεις,είναι οι ουσίες που σε εθίζουν,παίζει ρόλο βέβαια και η ψυχολογική φύση του καθενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Αν δεν καπνίζεις συστηματικά και για καιρό δεν θα το καταλάβεις,είναι οι ουσίες που σε εθίζουν,παίζει ρόλο βέβαια και η ψυχολογική φύση του καθενός.
Ακριβως αυτο....Αν δεν θες να το πιασεις δεν θα το πιασεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
παίζει ρόλο βέβαια και η ψυχολογική φύση του καθενός.

Εγώ είπα και αυτό ακριβώς και δεν το προσέξατε. Έχει σημασία και ο χαρακτήρας και η ψυχολογική κατάσταση της στιγμής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις για να μπορείς να έχεις ολοκληρωμένη άποψη.


Γιατί να με ενδιαφέρει να έχω ολοκληρωμένη άποψη πάνω σε αυτό το θέμα;

Ναι μπορεί στιγμιαία να με χαλαρώσει,ναι μπορεί να με εθίσει,αλλα καταληκτικά ξέρω ότι θα έχω επιπτώσεις στην υγεία μου,οπότε γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Ουτε εχω δοκιμασει,ουτε επιθυμω να δοκιμασω (εχω και ασθμα,αρα θα με παει γαμ....ντας)

Εμένα το περίεργο ήταν ότι για ένα μεγάλο διάστημα που κάπνιζα δεν με έχει επηρεάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
εμενα η απορια μου ειναι (ισως τη βρειτε χαζη)
γιατι τα κουτια με τα τσιγαρα λενε πανω ''το καπνισμα σκοτωνει'' και αλλα τετοια?
ποιος ο λογος, αν καποιον δεν τον ενδιαφερουν οι εμμεσες επιπτωσεις που προκαλει το καπνισμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top