Ιταλικά

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Και μόνο η σύγκριση Ιταλικών-Αγγλικών ως προς την δυσκολία είναι το λιγότερο αστεία:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Η ιταλική γλώσσα έχει παρεξηγηθεί πολύ στην Ελλάδα, θεωρείται μια γλώσσα πανεύκολη, ενώ δεν είναι, ενώ ας πούμε τα αγγλικά που είναι μια γλώσσα με γραμματική επιπέδου τρίτης δημοτικού (και πολύ λέω) διδάσκεται 7 και 8 χρόνια για να φτάσεις στο ανώτερο επίπεδο... Παράλογο...
Ακριβώς έτσι. Δε λέω οτι είναι πανδύσκολη γλώσσα αλλά εγω τη θεωρω ολοκληρωμένη γλώσσα.
Και μόνο η σύγκριση Ιταλικών-Αγγλικών ως προς την δυσκολία είναι το λιγότερο αστεία:P
ακριβως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
καλησπερα Γιαννη Μ. Δεν ανεφερα ποτε οτι τα ιταλικα ειναι ευκολα, το αντιθετο. Απλα εαν εχεις ενα καλο background στα Αγγλικα σε βοηθαει να καταλαβεις καποια πραγματα οπως readings-vocablularly. Εγω κανω 3 χρονια ιταλικα και με οποιον καθηγητη και εαν ειχα δεν ημουν καθολου ευχαριστ/νος. εκανα ιδιαιτερα, οι περισσοτεροι δεν εχουν ορεξη σε βλεπουν λεφτα, αργουν στο μαθ. αναβαλουν μαθηματα, δεν εχουν καταρτηση σε πτυχιο. κανουν γενικα ιταλικα, και δεν ειναι ενημεροι για βιβλιογραφιες. επισης δεν θελουν να διορθωνουν ασκησεις και εκθεσεις σπιτι.
εχω παρει με πρωσοπικο διαβασμα Β1 ΚΠΓ ΚΑΙ Β2 ΚΠΓ. Τον Νοεμβριο του 2012 με 4 προετ. εδωσα DIPLOMA C1 και περασα τα προφορικα (κραταω)αλλα γραπτα κοπηκα 40/48(50%) δεν ηταν ευκολη εξεταστικη. προφορικα ειχα 13=63%. η προετημασια μου ηταν αρκετα καλη αλλα εκατσε μια εξεταστικη που δεν το περιμενα να ειναι τοσο διαφορετικη. βιβλια δεν υπαρχουν για Γ1. Αυτα που εχω κανει σαν past papers ειναι απο ΚΠΓ-C1,DIPLOMA 2001-2009, KAI DIPLOMA PAST PAPERS απο θεσσαλονικη. ψαχνς καθηγητη να βρω , απο χρυση ευκαιρια οτι ειχα βρει ηταν οτι να ναι. εαν εχεις καποιο msn η skype για να μιλησουμε στειλε μυνημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Μια ωραία από τις λατινογενείς,θα την μάθω από την μάνα μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Απλα εαν εχεις ενα καλο background στα Αγγλικα σε βοηθαει να καταλαβεις καποια πραγματα οπως readings-vocablularly.

Έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι τα καλύτερα βιβλία για προετοιμασία C2 στα ιταλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι τα καλύτερα βιβλία για προετοιμασία C2 στα ιταλικά.
c2?:eek: εμείς παλεύουμε για b2:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
πόσο καιρό κάνεις ιταλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
και εγώ έδωσα πριν από λίγες μέρες το b2 και τώρα θέλω να προχωρήσω c1 και c2. Μηπως ξέρεις ποιά είναι τα καλύτερα βιβλία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
και εγώ έδωσα πριν από λίγες μέρες το b2 και τώρα θέλω να προχωρήσω c1 και c2. Μηπως ξέρεις ποιά είναι τα καλύτερα βιβλία;
κρατικό έδωσες? Δεν έχω ιδέα, δεν σκέφτομαι να προχωρήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπέρα βιβλία για επίπεδο c2
Certificazioni avanzato rapacuollo
Italia sempre livello avanzato Perugia
Ascolto avanzato rapacuollo
Prova orale 2
Celli4-celli 5 σιδερης
Ascolto avanzato edilingua
Kpg καρατικο γ1 απο το site του κρατικού
Diploma avanzato c1-c2 απο το site του
Ιταλικού ινστιτούτο Θεσσαλονίκη
Αυτά ειναι κάποια που έχω κάνει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ποσο θα θελα να συνεχισω για c2 αλλα θα επρεπε να δωσω celi και εκει εχει και αρνητικη βαθμολογια :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Μου είναι πολύ χρήσιμα γιατί τώρα θα ξεκινησω προετοιμασία για Γ1-Γ2. :D
Μέχρι τώρα έκανα το progetto italiano 1 και 2 και το prova orale 1. Είμαι πολύ ευχαριστημένη από αυτά τα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Μου είναι πολύ χρήσιμα γιατί τώρα θα ξεκινησω προετοιμασία για Γ1-Γ2. :D
Μέχρι τώρα έκανα το progetto italiano 1 και 2 και το prova orale 1. Είμαι πολύ ευχαριστημένη από αυτά τα βιβλία.
στο prova orale 2 δεν είχατε μπει καθόλου? είναι αρκετά καλό βιβλίο και αυτό, με περισσότερο λεξιλόγιο και κείμενα για το κάθε θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπέρα ,
Εγω έδωσα το Κπγ γ1, αυτη η εξεταστική
Του Μαΐου στα γραπτά ήταν πολυ δύσκολη
Είχε απίστευτη γραμματικη με ιστορικούς
Χρόνους και υποτακτικούς και μπορεί
Να ειναι και η πρώτη φορά που έπεσαν
2 μεγάλες ασκήσεις με γραμματική . Τα κείμενα
Είχε 2 με σκορπιες μακροσκελής προτάσεις
Να μπουν σε σειρά και μέσα στο κείμενο .
Η εξεταστική του Νοεμβρίου ήταν γελοία .
Οσοι έδωσαν και με 2 χρόνια το περναγαν.
Το καλοκαίρι δίνω και diploma c1 εαν τα περάσω
Plida c2/γ2 αρκετα φιλικό και καμία σχέση
Με celi5. Επίσης ειναι αναγνωρισμένο απο
ΑΣΕΠ και υπουργείο παιδείας και έξω στην Ιταλία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
arti32 μπραβο σου^^

@ναουσα και εναν αλλον που λενε για το orale: Εγω για β2 και γ1 δεν εκανα κανενα prova orale :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ! Μου είναι πολύ χρήσιμα γιατί τώρα θα ξεκινησω προετοιμασία για Γ1-Γ2. :D
Μέχρι τώρα έκανα το progetto italiano 1 και 2 και το prova orale 1. Είμαι πολύ ευχαριστημένη από αυτά τα βιβλία.

Κι εγω το progetto Italiano και la prova orale κανω, αλλα δεν ειμαι Β2 :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Όχι δεν έκανα καθόλου από το prova orale 2. Τώρα θα το κάνω γιατί είναι για προετοιμασία Γ1-Γ2. Αλλά δεν μου χρειάστηκε ούτε στα προφορικά ούτε στα γραπτά. Αν κάνεις το prova orale 1 για Β2 θεωρώ ότι σε καλύπτει.

Δεν είμαι σίγουρη ότι τα plida αναγνωρίζονται από το ασεπ εκτός και αν μπήκαν τώρα τελευταία.

Όσον αφορά το κρατικό εγώ που έδωσα το Μάϊο Β2 το μόνο που με δυσκόλεψε ήταν η κασέτα. Τα έλεγαν πολύ γρήγορα. Και όλοι δυσκολεύτηκαν. Το Νοέμβρη θα δώσω Γ1 πάλι κρατικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top