Ιταλικά

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ciao κι από εμένα! Σκέφτομαι να αρχίσω να μαθαίνω Ιταλικά. Με λεξιλόγιο και γραμματική online. Γνωρίζω καλά γαλλικά κι έχω διαπιστώσει πως μεταξύ τους μοιάζουν αρκετά έως πολύ. in other words, κείμενα (απλά) που έχω διαβάσει τα κατανοώ. Τι συμβουλεύετε;

Συμφωνω πολυ με την Flumen, τα ιταλικα τραγουδια να τα λιωσεις (αλλωστε ειναι υπεροχα♥) και να βλεπεις ιταλικες εκπομπες/να διαβαζεις ιταλικα βιβλια για να εξοικειωθεις με την χρηση του λεξιλογιου.. Eγω σου προτεινω να ξεκινησεις να βλεπεις ιταλικα παιδικα που ειναι πολυ ευκολα στο να τα καταλαβεις (τα καταλαβαινα απο τον πρωτο χρονο) γιατι εχουν απλο λεξιλογιο και μιλανε αργα, και στην πορεια (μετα απο λιγο καιρο), να αρχισεις να βλεπεις live συνεντευξεις απο διασημους και τετοια για να εξοικειωθεις με το ακουσμα και την ομιλια (οι ιταλοι μιλανε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ γρηγορα, μεχρι και τωρα που πλεον ειμαι σε ικανοποιητικο επιπεδο ΧΑΝΟΜΑΙ).. Δεδομενου οτι δεν εχεις καθηγητη πρεπει να κανεις τετραπλασια προσπαθεια και κοπο γιατι ειναι πολυ πιο δυσκολο... Εγω ομως θα σε συμβουλευα, αν δεν μπορεις να διαθεσεις λεφτα σε καθηγητη να βρεις κατι, καποιον γνωστο σου που μιλαει την γλωσσα, καποιον καθηγητη σου, οτιδποτε, ωστε να σου διορθωνει τα τυχον λαθη που κανεις και δεν μπορεις να τα βρεις μονη σου για να τα διορθωσεις...

Κατα τ'αλλα ειναι πολυ ευκολη γλωσσα και πολυ ευχαριστη, αν την αγαπησεις και την δεις θετικα θα την μαθεις πολυ ευκολα :) Καλη συνεχειαα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Συμφωνω πολυ με την Flumen, τα ιταλικα τραγουδια να τα λιωσεις (αλλωστε ειναι υπεροχα♥) και να βλεπεις ιταλικες εκπομπες/να διαβαζεις ιταλικα βιβλια για να εξοικειωθεις με την χρηση του λεξιλογιου.. Eγω σου προτεινω να ξεκινησεις να βλεπεις ιταλικα παιδικα που ειναι πολυ ευκολα στο να τα καταλαβεις (τα καταλαβαινα απο τον πρωτο χρονο) γιατι εχουν απλο λεξιλογιο και μιλανε αργα, και στην πορεια (μετα απο λιγο καιρο), να αρχισεις να βλεπεις live συνεντευξεις απο διασημους και τετοια για να εξοικειωθεις με το ακουσμα και την ομιλια (οι ιταλοι μιλανε ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ γρηγορα, μεχρι και τωρα που πλεον ειμαι σε ικανοποιητικο επιπεδο ΧΑΝΟΜΑΙ).. Δεδομενου οτι δεν εχεις καθηγητη πρεπει να κανεις τετραπλασια προσπαθεια και κοπο γιατι ειναι πολυ πιο δυσκολο... Εγω ομως θα σε συμβουλευα, αν δεν μπορεις να διαθεσεις λεφτα σε καθηγητη να βρεις κατι, καποιον γνωστο σου που μιλαει την γλωσσα, καποιον καθηγητη σου, οτιδποτε, ωστε να σου διορθωνει τα τυχον λαθη που κανεις και δεν μπορεις να τα βρεις μονη σου για να τα διορθωσεις...

Κατα τ'αλλα ειναι πολυ ευκολη γλωσσα και πολυ ευχαριστη, αν την αγαπησεις και την δεις θετικα θα την μαθεις πολυ ευκολα :) Καλη συνεχειαα ;)

πολλά ευχαριστώ! :D έχω άτομα που μιλάνε ιταλικά, οπότε θα τα συμβουλεύομαι (for the time being). :) Έχω ακούσει κι από άλλους πως είναι εύκολη γλώσσα - ελπίζω να μου φανεί έτσι! χαχα. Πάντως, ότι -ακουστικά, τουλάχιστον- είναι όμορφη γλώσσα.. είναι! grazie και πάλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
πολλά ευχαριστώ! :D έχω άτομα που μιλάνε ιταλικά, οπότε θα τα συμβουλεύομαι (for the time being). :) Έχω ακούσει κι από άλλους πως είναι εύκολη γλώσσα - ελπίζω να μου φανεί έτσι! χαχα. Πάντως, ότι -ακουστικά, τουλάχιστον- είναι όμορφη γλώσσα.. είναι! grazie και πάλι :)

Τιποτα, και οτι θελεις να ρωτας, παντα θα βρησκεις διαθεσημα μελη να σε βοηθανε και να λυνουν τις αποριες σου! Ειναι πραγματικα πολυ ομορφη γλωσσα, και μαζι με αυτην θα εξοικειωθεις και με την ιταλικη κουλτουρα που ειανι κι αυτη υπεροχη και πολυ ενδιαφερουσα, και θα την αγαπησεις.. Καλη συνεχεια και in bocca al lupo γιατι θα σου χρειαστει.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flumen

Νεοφερμένος

Η Flumen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλό είναι πάντως να πάρεις μια γραμματική, κατά προτίμηση με ασκήσεις, ει δυνατόν και με τευχίδιο λύσεων. Μπορεί να είναι το πιο βαρετό κομμάτι της εκμάθησης, αποτελεί όμως το "σκελετό" για να μπορέσεις να μιλήσεις και να κατανοήσεις σωστά τη γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Λοιπόν ας γράψω και΄γω μερικές απορίες επειδή με ενδιαφέρει το θέμα.
Να σημειωθεί ότι δεν έχω κάνει ποτέ μου Ιταλικά. Πήγα τις προάλλες να ρωτήσω σε ένα φροντιστήριο Ιταλικών και μου τα είπα κάπως κινέζικα σε ό,τι αφορά με τα πτυχία. Δυστυχώς δεν έχω πλέον το χρόνο να ασχοληθώ και πολύ με τη γλώσσα παρά μόνο για μέχρι το Β1. Και μόλις με το καλό περάσω να συνεχίσω.
Εγώ έχω μία αντιπάθεια από τις άλλες δύο γλώσσες που κάνω στο ΚΠγ όμως όταν με είπαν για αρνητική βαθμολόγηση or sth like that στο Celi άρχισα να το σκέφτομαι πιο θερμά το θέμα. Εκεί μου είπαν ότι 1,5 με 2 χρόνια θα χρειαστώ.. Πείτε μου γνώμες οι σχετικοί..:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπέρα , έχοντας ένα καλό υπόβαθρο
Στην αγγλική γλώσσα μπορείς σε ενάμιση
Χρόνο να δώσεις για το ΚΠΓ B2 το οποίο
Είναι διαβαθμισμενο , δηλαδή εχει θέματα
Και Β1 και β2 και ανάλογα με το βαθμό σου
Έχεις το αντίστοιχο δίπλωμα . Το καλό με το ΚΠΓ
είναι ότι δεν εχει αρνητική βαθμολογία , τα θέματα
Είναι ευκολότερα απο τα διπλώματα του celi
Και επίσης είναι αναγνωρισμένα απο τον ΑΣΕΠ
και απο την ευρωπαϊκή ένωσης . Κάνοντας μετά
Ενάμιση χρόνο , δηλαδή σύνολο 2.5 μπορείς να δώσεις
Το diploma di lingual italiana c1 που το παρέχει
Το ιταλικό ινστιτούτο Αθηνών , το οποίο εχει την
Ίδια βαρύτητα όπως το celi 4 για τον ΑΣΕΠ .
Είναι επίπεδο advance . Έχοντας λοιπόν και το Diploma di lingua italiana
Μπορείς κάνοντας ένα χρόνο επιπλέον να δώσεις
Για το κπγ διαβαθμισμενο Γ1-Γ2 με σκοπό να πάρεις
Το Γ2 το αντίστοιχο proficiency . Σύνολο ετών 4 έτη
Για να ολοκληρώσεις την γλώσσα . Τα celi είναι χάσιμο
Χρόνου , αρνητική βαθμολογία , δύσκολα θέματα
Και ακριβά εξεταστρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roula2013

Νεοφερμένος

Η roula2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα.. όποιος γνωρίζει θα ήθελα να μου προτείνει κάποιο βιβλίο Ιταλικών που θα με βοηθήσει να μάθω την Ιταλική γλώσσα. Να μην είναι λεξικό, να έχει γραμματική, ασκήσεις κλπ αλλά να έχει ελληνικά και λύσεις για να μπορώ να καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Έφη35891

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έφη35891 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Μήπως ξέρετε πού μπορώ να βρω βιβλία στα ιταλικά (λογοτεχνία);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Σε βιβλιοπωλεία, νομίζω υπάρχουν αρκετά... Αν πας πχ στον Νκολόπουλο που έχει αποκλειστικά ξενόγλωσσα βιβλία, θα βρεις. Οπως και στην Πολιτεία ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roula2013

Νεοφερμένος

Η roula2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γνωρίζει κάποιος αν τα μαθήματα livemocha γίνονται μόνο στ' αγγλικά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

killbill123

Νεοφερμένος

Η killbill123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Καλησπέρα arti32 διαβάζοντας το μήνυμα σου είδα ότι έχεις δώσει το diploma,
μήπως θα μπορούσες να μου πείς πώς είναι η εξέταση των προφορικών και τί θέματα σου έπεσαν εσένα;
Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ livemocha ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ??

Oχι, το Livemocha καλυπτει πραγματικα ολες τις γλώσσες, εφόσον βεβαια υπάρχουν ενεργοι χρήστες της εκάστοτε χωρας να σε βοηθήσουν.. Αφου μαλιστα το ρωτησες αυτο στο φορουμ των ιταλικων (αρα προφανως ενδιαφερεσαι για ιταλικα), να ξερεις οτι εγω εμπαινα συμπληρωματικα στο livemocha και με ειχε βοηθήσει πολύ, αλλά θελει πολυ δουλεια για μερικα μονο μαθηματα... (διορθωση 1500 εργασιων για να παρεις ενα μαθημα), οποτε το σταματησα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roula2013

Νεοφερμένος

Η roula2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ...Μήπως έχεις να μου προτείνεις κανένα βιβλίο εκμάθησης Ιταλικών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΕΚΜΑΘΗΣΗΣ ΙΤΑΛΙΚΩΝ?

Για αρχαριο επιπεδο παντα ετσι? Εγω κανω αυτο, που ειναι απο Α1 μεχρι Β1 και γενικα ειναι παρα πολύ καλο και χρησιμο, ειδικα σε συνδιασμο με τα υπολοιπα (βιβλιο ασκησεων, βιβλιο προφορικων)... Αν και τα εχει πολυ συμπυκνωμενα (καλυπτει τεραστια υλη), οποτε το παιρνεις σιγα σιγα... Μονη σου θα κανεις η θα εχεις καθηγητη/τρια?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

roula2013

Νεοφερμένος

Η roula2013 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μόνη μου μαθαίνω για αρχή..Δεν ξέρω που θα με βγάλει όλο αυτό, δεν με ενδιαφέρει για την ώρα το πτυχίο αλλά κάποια στιγμή στο μέλλον μπορεί να πάω και σε κάποιο φροντιστήριο.. αυτό το βιβλίο έχει απαντήσεις στις ασκήσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΑΘΑΙΝΩ ΓΙΑ ΑΡΧΗ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΓΑΛΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ Κ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ..ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ?

Οχι δεν εχει απαντησεις, και στην περιπτωση που θα κανεις μονη σου πιστευω πως θα ηταν καλυτερα να επαιρνες μια μεθοδο που να εχει και ελληνικά, κυκλοφορουν πολλες μεθοδοι άνευ διδασκάλου για ότι επίπεδο θέλεις, αλλά επειδή δεν το εχω ψαξει ποτε το θέμα καλύτερα θα ήταν να εψαχνες κατι μονη σου, να προσεγγίσεις ίσως έναν καθηγητή ιταλικών ή κάποιον που είνια σχετικός με το θέμα για να σε συμβουλέψει σχετικα με το ποιες εκδόσεις είναι καλές, τι άλλο θα χρειαστεί να κάνεις περα απο αυτο κλπ, σιγουρα θα ειναι πιο κατατοπιστικός από εμένα.. ;) Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία!! :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
το diploma του ιταλικού ινστιτούτου αναγνωρίζεται στην ευρωπη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
το diploma του ιταλικού ινστιτούτου αναγνωρίζεται στην ευρωπη???
Πιστεύω πως ναι, λογικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
οκ!σ ευχαριστώ...επίσης οι βάσεις για το diploma και για το celi 3 ποιες είναι ??έχω ακούσει ότι το celi είναι πολύ πιο δύσκολο...ισχύει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπέρα , είμαι κάτοχος diploma di lingua italiana
C1. Το δίπλωμα αυτό εχει μόνο ισχυη για την Ελλάδα
Όχι για άλλες χώρες του εξωτερικού . Ο ΑΣΕΠ το
Αναγνωρίζει επίπεδο πολύ καλή γνώση -advance
Τα διπλώματα c1 που έχουν ισχυη έξω είναι celi4 και
ΚΠΓ Γ1

Το diploma εχει βάση 48 δηλαδή το 60% για τα γραπτά
Και 23 δηλαδή 60% για τα προφορικά . Πρέπει να τα περάσεις
Μεμονωμένα , δεν υπάρχει συνψηφισμος αυτών των 2

Το celi3 είναι επίπεδο lower και είναι ευκολότερο
Απο diploma. Το diploma πλέον εχει αλλάξει
Το format εξετάζει αρκετά γραμματική , χρόνους , αντωνυμιες, προθέσεις
Υπό τακτικές , συμφωνία χρόνων . Η τελευταία δοκιμασία
Του reading είναι δύσκολη απαιτεί πολύ καλό λεξιλόγιο .
Και επίσης το ascolto εχει δυσκολέψει . Στην εξεταστική του Μαΐου
Περάσαμε το 40%. Εαν είσαι κάτοχος b2 σε συμφέρει
Να δώσεις διαβαθμισμενο Γ1-γ2 ΚΠΓ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top