Ιταλικά

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Οτάν λες αρκετό διάβασμα, εννοείς ας πούμε όσο διάβασμα απαιτείταιγια να πάρεις προφισενσι στα αγγλικά, ή λίγοτερο?-φαντάζομαι λιγότερο(δε μπορώ να ξαναπεράσω πάλι τα ίδια φέτος.....:redface:) Με προγραμματισμένο διάβασμα επιτυγχάνεται ή πρέπει να διαβάζεις ώρες για να τα καταφέρεις? Κατα προσέγγιση πόσος χρόνος απαιτείται?

Αυτό που μπορώ να σου πω, είναι ότι ναι, πρέπει να αφιερώσεις χρόνο όπως στο proficiency, εάν θέλεις να πάρεις το αντίστοιχου επιπέδου δίπλωμα... εσύ όμως είπες ότι θέλεις το Β2... κι αυτό διάβασμα θέλει. Πρέπει να σου πω ότι η ιταλική γραμματική είναι ένα "τσικ" πιό δύσκολη από την αγγλική, για παράδειγμα, γιατί έχεις να κάνεις με αρσενικό-θηλυκό στα άρθρα, κι όχι απλά με ένα the, τα ρήματα κλίνονται, και έχεις και την υποτακτική (σου τα αναφέρω ως ενδεικτικές διαφορές). Δεν είναι πυρηνική φυσική, τα μαθαίνεις! Αλλά θέλει διάβασμα! Τώρα, το πόσες ώρες χρειάζονται, αυτό είναι υποκειμενικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Αυτό που μπορώ να σου πω, είναι ότι ναι, πρέπει να αφιερώσεις χρόνο όπως στο proficiency, εάν θέλεις να πάρεις το αντίστοιχου επιπέδου δίπλωμα... εσύ όμως είπες ότι θέλεις το Β2... κι αυτό διάβασμα θέλει. Πρέπει να σου πω ότι η ιταλική γραμματική είναι ένα "τσικ" πιό δύσκολη από την αγγλική, για παράδειγμα, γιατί έχεις να κάνεις με αρσενικό-θηλυκό στα άρθρα, κι όχι απλά με ένα the, τα ρήματα κλίνονται, και έχεις και την υποτακτική (σου τα αναφέρω ως ενδεικτικές διαφορές). Δεν είναι πυρηνική φυσική, τα μαθαίνεις! Αλλά θέλει διάβασμα! Τώρα, το πόσες ώρες χρειάζονται, αυτό είναι υποκειμενικό :)
εντάξει, δεν έχω πρόβλημα να διαβάσω, αρκεί να μην φτάσω στο φετινό επίπεδο που διάβαζα παραπάνω αγγλικά παρά για το σχολείο.... αν είναι να δαβάζω όσο και για το αντιστοιχο λόουερ στα αγγλικά, δεν τίθεται θέμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Γεια σας :)
Ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει οτιδήποτε να με ενημερώσει! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και δεν τα πήγα όπως θα ήθελα και αν δεν πέσουν οι βάσεις θα ξαναδώσω δυστυχώς του χρόνου. Επειδή είδα τελευταία στιγμή τα μαθήματα της Ιταλικής Γλώσσας & Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και τα Ιταλικά μου αρέσουν σαν γλώσσα θα ήταν κάτι που θα ήθελα να το σπουδάσω. Αν ξεκινήσω από φέτος το καλοκαίρι και όλο το χειμώνα είτε με εντατικά είτε με 2-3 μαθήματα την εβδομάδα θα προλάβαινα να φτάσω σε τέτοιο επίπεδο ώστε να ανταπεξέλθω στο ειδικό μάθημα των Ιταλικών για τον Ιούνιο; Τι επιπέδου είναι περίπου; Τα μαθήματα της σχολής τι επιπέδου είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Γεια σας :)
Ήθελα να ρωτήσω όποιον ξέρει οτιδήποτε να με ενημερώσει! Έδωσα φέτος πανελλήνιες και δεν τα πήγα όπως θα ήθελα και αν δεν πέσουν οι βάσεις θα ξαναδώσω δυστυχώς του χρόνου. Επειδή είδα τελευταία στιγμή τα μαθήματα της Ιταλικής Γλώσσας & Φιλολογίας Θεσσαλονίκης και τα Ιταλικά μου αρέσουν σαν γλώσσα θα ήταν κάτι που θα ήθελα να το σπουδάσω. Αν ξεκινήσω από φέτος το καλοκαίρι και όλο το χειμώνα είτε με εντατικά είτε με 2-3 μαθήματα την εβδομάδα θα προλάβαινα να φτάσω σε τέτοιο επίπεδο ώστε να ανταπεξέλθω στο ειδικό μάθημα των Ιταλικών για τον Ιούνιο; Τι επιπέδου είναι περίπου; Τα μαθήματα της σχολής τι επιπέδου είναι;

Το επίπεδο των ιταλικών που ζητούνται στις πανελλήνιες είναι περίπου Β2... ίσως και κάτι παραπάνω. Δεν το θεωρώ ακατόρθωτο να μπορέσεις να έχεις ένα καλό γραπτό του χρόνου... αν όμως ξεκινήσεις ιταλικά άμεσα.

Ωστόσο, ακόμα κι αν γράψεις πάνω από δέκα στις πανελλήνιες, το επίπεδο μετά, στη σχολή, είναι ανεβασμένο. Επειδή το έχω ψάξει, σου λέω ότι καθαρά σε ό,τι αφορά την ιταλική γλώσσα, στο πανεπιστήμιο γίνεται μάθημα "φροντιστηριακό" στα πρώτα εξάμηνα, στα μαθήματα Ιταλικά Ι και ΙΙ ας πούμε (κι εκεί το επίπεδο ανεβαίνει σταδιακά). Ωστόσο, παράλληλα, θα πρέπει να κάνεις λογοτεχνία, ποίηση, ιστορία κλπ, στα οποία δεν ξέρω πώς μπορεί να ανταπεξέλθει κάποιος που δεν έχει εμπειρία χρόνων στα ιταλικά.

Φαντάσου, δηλαδή, θα κληθείς να διαβάσεις Καλβίνο ή Ντάριο Φο από το πρωτότυπο... αυτό έχει βαθμό δυσκολίας για κάποιον που μιλάει τη γλώσσα (όπως έχει και ο Παπαδιαμάντης, παρόλο που μιλάμε ελληνικά) ... πόσο μάλλον για κάποιον που είναι αρχάριος.

Σε κάλυψα; Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά τα πράγματα δεν είναι εύκολα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Μάλιστα! Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου :)
Όχι δεν με απογοήτευσες. Ίσα-ίσα, καλύτερα που μου είπες την αλήθεια για να ξέρω τι θα αντιμετωπίσω!
Οπότε μπορεί να τα ξεκινήσω απλά σαν γλώσσα και αν δω ότι μπορώ να τα καταφέρω και θέλω, θα δοκιμάσω να δώσω το ειδικό μάθημα και ότι είναι να γίνει θα γίνει!
Και πάλι ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
esami για celi 3 του χρόνου. ξεκινάει μια περίεργη χρονιά από τον Σεπτέμβρη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μαλλον απο σεπτεμβρη θα αρχισω μαθηματα στο Ιταλικο Ινστιτουτο για Diploma. Τι λετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μαλλον απο σεπτεμβρη θα αρχισω μαθηματα στο Ιταλικο Ινστιτουτο για Diploma. Τι λετε;

Το αποφάσισες τελικα! Καλή αρχή σου εύχομαι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
εγώ πρέπει σύντομα να κάτσω να διαβάσω όλα αυτά της πρώτης χρονιάς, γιατί στο τέλος τα άφησα αρκετά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragonver

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dragonver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε περίπου θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα του CELI του περασμένου Ιουνίου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τηλεφώνησε στο Ιταλικο Ινστιτούτο για να μάθεις. Μέσω e-mail από εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafita

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rafita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
γεια σας! θα ηθελα να μαθω ιταλικα...μετα τα αγγλικά και τα γερμανικά νομίζω ότι είναι καλή επιλογή
και μετά ακολουθούν είτε ισπανικά είτε ρώσικα.
θέλω όμως να πάρω είτε το μεσαίο είτε το τελευταίο δίπλωμα σε όσο συντομότερο διάστημα μπορώ
με υπερεντατικά μαθήματα και δεδομένου ότι έχω μία έφεση στα ξενόγλωσσα, πόσος μπορεί να εκτιμηθεί αυτό ο χρόνος;
κάπου διάβασα για 6 μήνες; επίσης συμφέρει οικονομικά σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
θα μπορουσε κανεις να μου πει για επιπεδο γ1 italika ποιο ευκολο ειναι το κπγ η το diploma c1. Επισης θα ηθελα να μου πειτε εαν ξερετε καποια βιβλια για c1.
εχω κανει progetto3, certificazioni avanzato , (rapaciuollo) , ascolto avanzato, prova di ascolto avanzato(rapaciullo) , rete2 για λεξεις και επισης projetto3 supplemento για λεξεις,

και για τα προφορικα εχω κανει prova orale2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
https://www.book-it.gr/Ξενόγλωσσα-Βιβλία-Ιταλικών/View-all-products.html
Στο παραπάνω link θα βρεις βιβλιογραφία για Ιταλικά Γ1. Έπεσα τυχαία σ' αυτό το link ψάχνοντας για κάτι άλλο και σκέφτηκα ότι μπορεί να σε ενδιαφέρει κι εσένα για τα ιταλικά. Εγώ, βέβαια, δεν έχω ασχοληθεί με ιταλικά για να σου εγγυηθώ με βεβαιότητα ότι είναι καλά τα εν λόγω βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση , 2 απο αυτά τα βιβλία τα έχω κανει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
θα μπορουσε κανεις να μου πει για επιπεδο γ1 italika ποιο ευκολο ειναι το κπγ η το diploma c1. Επισης θα ηθελα να μου πειτε εαν ξερετε καποια βιβλια για c1.
εχω κανει progetto3, certificazioni avanzato , (rapaciuollo) , ascolto avanzato, prova di ascolto avanzato(rapaciullo) , rete2 για λεξεις και επισης projetto3 supplemento για λεξεις,

και για τα προφορικα εχω κανει prova orale2
Εγώ προετοιμασία γ1 έκανα progetto3 και σε ό,τι έκανα χρησιμοποιουσε ιταλικα (πχ ραδιο, ταινιες κτλ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisKal

Νεοφερμένος

Ο DimitrisKal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση. ποιο θεωρείται πολύ καλό φροντιστήριο ιταλικών που να κάνει πραγματικά δουλειά και να διαθέτει καλό πακέτο βιβλίων;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Να κάνω μια ερώτηση. ποιο θεωρείται πολύ καλό φροντιστήριο ιταλικών που να κάνει πραγματικά δουλειά και να διαθέτει καλό πακέτο βιβλίων;;;
σε ποια πόλη ενδιαφέρεσαι?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisKal

Νεοφερμένος

Ο DimitrisKal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.

atri32

Νεοφερμένος

Ο atri32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
καλησπερα,
για το θεμα βιβλια εγω προσωπικα για Α1-Α2 εκανα:
projetto1 a1-a2 & supplemento
prima ascolto elementare.
una grammatica 1 per stranieri (edilingua)
certificazioni elementare(rapacciuolo)
prova orale 1.

για επιπεδο β1-β2

projetto 2 & supplemento
una grammatica 2 per tutti
esercizi 1 + 2 (grammatica) livello b1 b2 σιδερης
prova orale 2
certificazioni medio & ascolto medio (rapacciuolo)
prova ascolto medio (edilingua)
moscaico livello b2
rete 1 & 2
B2 KATERINA KATERINOF (ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ)
Al κρατικο β2 (edilingua)
ΚΡΑΤ. ΠΙΣΤ. ΓΛΩΣΣ. Β2 (PERUGIA)
ΚΡΑΤ. ΠΙΣΤ. ΓΛΩΣΣ. Β2 (ΕΛΑΤΗ)
ΚΡΑΤ. ΠΙΣΤ. ΓΛΩΣΣ. Β2 (ΚΑΠΑΤΟΥ)
past papers ΚΠΓ Β1-Β2 (2003-2012)
ΓΙΑ C1
PROGETTO 3 & SUPPLEMENTO
CERTIFICAZZIONI AVANZATO (rapacciulo)
ascolto avanzato (rapacciulo)
ascolto avanzato (edilingua)
past papers ΚΠΓ Γ1(2003-2012)
IN CONTRI LIVELLO SUPERIORE
IN PRACTICA LIVELLO SUPERIORE

PREPARAZIONE ALLA PROVA SCRITTA E ORALE CELI 4-5 (SIDERIS)

το τραγικο με τα φροντ. Αθηνα ειναι οτι σε βλεπουν μονο λεφτα. Πρεπει να προπληρωσεις ενα μεγαλο ποσο για να ξεκινησεις (μεγαλο ρισκο)
εχουν μεγαλο αριθμο ατομων σε καθε τμημα. και δεν εχουν καταρτιση σε μια gamma πτυχιων px ΚΠΓ. Αρκετα φροντ. κανουν υλη για celi και θεωρουν οτι μπορεις να δωσεις. Καμοια σχεση το φορματ του κπγ με celi. Προσωπικα τα ελεγα ιδιαιτερο, μπορεις να βρεις και με 10ευρο την ωρα.
το προφορικο θελει αρκετες ωρες πρακτικη με 5-9 ατομα σε ταξη δεν ειναι ευκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top