Ιταλικά

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Χθες καναμε τα pronomi diretti:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
''Για περισσότερα από 40 λεπτά ο 60χρονος Μπενίνι μίλησε με πάθος στα ιταλικά, χωρίς γραπτό κείμενο μπροστά του, αναλύοντας τις φιλοσοφικές έννοιες που αναπτύσσει στη Θεία Κωμωδία ο Δάντης, τις επιρροές του από την αριστοτελική σκέψη, διέγραψε μία αναλυτική διαδρομή στους κύκλους της Κόλασης. Αν και χωρίς μετάφραση, το κοινό, ακόμη κι αυτοί που δεν γνώριζαν ιταλικά, έμεινε όλο αυτό το διάστημα να κρέμεται από τα χείλη του Ιταλού καλλιτέχνη..''

https://xenesglosses.eu/2012/04/epitimos-didaktoras-tou-tmimatos-ita/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Και μόλις έμαθα πως για Celi 5 πρέπει να πας στο Ιταλικό Ινστιτούτο να φοιτήσεις για 1 χρόνο.. Και εγώ που θέλω Γ2 τι κάνω; :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
1 κεφάλαιο έμεινε ακόμα και τελειώνουμε το 1ο βιβλίο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Και μόλις έμαθα πως για Celi 5 πρέπει να πας στο Ιταλικό Ινστιτούτο να φοιτήσεις για 1 χρόνο.. Και εγώ που θέλω Γ2 τι κάνω; :'(

Τάσο, ποιός το είπε αυτό;;; Εγώ το πήρα χωρίς να πάω στο Istituto... κανονικά δηλαδή, κάνοντας ιδιαίτερα... δεν νομίζω να άλλαξε κάτι... δηλαδή μου φαίνεται υπερβολικό, πώς να σε αναγκάσουν να κάνεις κάτι τέτοιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τάσο, ποιός το είπε αυτό;;; Εγώ το πήρα χωρίς να πάω στο Istituto... κανονικά δηλαδή, κάνοντας ιδιαίτερα... δεν νομίζω να άλλαξε κάτι... δηλαδή μου φαίνεται υπερβολικό, πώς να σε αναγκάσουν να κάνεις κάτι τέτοιο;
Μπορεις να μου πεις; Γιατι η καθηγητρια μου ειπε πως ετσι πρεπει να κανω και μαλιστα μου ειπε πως δεν πρεπει γιατι θα ειναι ταλαιπωρια για μενα.. Αλλωστε δεν εχει προετοιμασει κανεναν ποτε ξανα για γ2.. Αλλά της εχω εμπιστοσυνη.. Ολοκληρη μεταπτυχιακη φιλολογος στα ιταλικα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Μπορεις να μου πεις; Γιατι η καθηγητρια μου ειπε πως ετσι πρεπει να κανω και μαλιστα μου ειπε πως δεν πρεπει γιατι θα ειναι ταλαιπωρια για μενα.. Αλλωστε δεν εχει προετοιμασει κανεναν ποτε ξανα για γ2.. Αλλά της εχω εμπιστοσυνη.. Ολοκληρη μεταπτυχιακη φιλολογος στα ιταλικα ειναι

Κάτσε, για να καταλάβω... σου είπε η καθηγήτρια ότι είναι καλύτερα για σένα να πας εκεί? Γιατί έτσι όπως το έγραψες κατάλαβα ότι είναι υποχρεωτικό.. κάποιος καινούριος κανόνας που μου διαφεύγει! Αν είναι θέμα της καθηγήτριας, τι να σου πω! Το καταλαβαίνω να φοβάται, είναι ευθύνη (και είναι καλό σημάδι που δεν είναι ανεύθυνη). Αν εσύ νιώθεις ότι σου κάνει η συγκεκριμένη καθηγήτρια, τότε μείνε και κάνε μάθημα μαζί της. Εξάλλου εφόσον είσαι σε τόσο υψηλό επίπεδο, είσαι κι εσύ από μόνος σου σε θέση να καταλάβεις αν είναι καλή ή όχι!

Απλά πες μου ότι δεν σε υποχρεώνει το Ινστιτούτο να το κάνεις! Φρίκαρα λίγο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Οχι δε με υποχρεωνει.. Ισα ισα με απετρεψε.. Αλλα εγω θέλω τοσο πολυ να πάρω Γ2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω κατι.Μια φιλη μου εδωσε την προηγουμενη εβδομαδα ιταλικα για το πρωτο πτυχιο
και ενω εδινε μια κοπελα μπροστα της την αντεγραφε ακομη και στην εκθεση ελεος . Τωρα τι θα γινει??:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
επρεπε να το ειχε πει την ωρα των εξετασεων. τωρα δε γινεται κατι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
επρεπε να το ειχε πει την ωρα των εξετασεων. τωρα δε γινεται κατι :)
το ξερω αλλα της πηρε καπως το γραπτο της χωρις να το θελει.Δηλ.μπορει να κοπει ???:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ναι μπορει να κοπει. (ετσι νομιζω δηλαδη :/: )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
εγω ξεκινησα πριν 5 χρονια και τα εχω λατρεψει^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia16

Νεοφερμένος

Η lia16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
δεν ξερω δεν απαντω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ειναι ωραια και ευκολη (σε σχεση με αλλες) γλωσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
παιδιά , αν και νομίζω ότι έχουν ξανακάνει και άλλα άτομα αυτοί την ερώτηση σε διάφρα σχετικά ποστ, καλύτερα να το ρωτήσω εδώ για σιγουριά. Μιας και τέλειωσα το προφίσενσι(εν αναμονεί τον αποτελεσμάτων), σκέφτομαι να κάνω μαθήματα ιταλικών(ή ισπανικών, αλλά μάλλον προς τα ιταλικά κλίνω), γιατί πάντα ήθελα να τα μάθω. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, γίνεται μέσα σε 2 χρόνια να φτάσει κάποιος σε επίπεδο Β2, για να πάρει ας πούμε το αντίστοιχο λόουερ? απαιτεί πολύ διάβασμα ή είναι κανονικά τα πράγματα? Ρωτάω γτ τώρα τελειώνω τη γ' γυμνασίου και λογικά μέχρι τη β' λυκείου μπορώ να κάνω ξένη γλώσσα, μετά θα πρέπει να συγκεντρωθω αποκλειστικά στο σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
παιδιά , αν και νομίζω ότι έχουν ξανακάνει και άλλα άτομα αυτοί την ερώτηση σε διάφρα σχετικά ποστ, καλύτερα να το ρωτήσω εδώ για σιγουριά. Μιας και τέλειωσα το προφίσενσι(εν αναμονεί τον αποτελεσμάτων), σκέφτομαι να κάνω μαθήματα ιταλικών(ή ισπανικών, αλλά μάλλον προς τα ιταλικά κλίνω), γιατί πάντα ήθελα να τα μάθω. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, γίνεται μέσα σε 2 χρόνια να φτάσει κάποιος σε επίπεδο Β2, για να πάρει ας πούμε το αντίστοιχο λόουερ? απαιτεί πολύ διάβασμα ή είναι κανονικά τα πράγματα? Ρωτάω γτ τώρα τελειώνω τη γ' γυμνασίου και λογικά μέχρι τη β' λυκείου μπορώ να κάνω ξένη γλώσσα, μετά θα πρέπει να συγκεντρωθω αποκλειστικά στο σχολείο...

Η γνώμη μου είναι ότι αν και τα ιταλικά είναι ευκολότερα από άλλες γλώσσες και πιό ευχάριστα στην εκμάθηση, δύο χρόνια δεν αρκούν για να φτάσεις σε επίπεδο Β2. Θεωρώ ότι ιδανικά θα χρειαστείς τρία για να μπορέσεις να πάρεις το CELI 3. Και ναι, χρειάζεται πολύ διάβασμα... μάλιστα όσο περνά ο καιρός ανεβάζουν όλο και περισσότερο το επίπεδο των εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδιά , αν και νομίζω ότι έχουν ξανακάνει και άλλα άτομα αυτοί την ερώτηση σε διάφρα σχετικά ποστ, καλύτερα να το ρωτήσω εδώ για σιγουριά. Μιας και τέλειωσα το προφίσενσι(εν αναμονεί τον αποτελεσμάτων), σκέφτομαι να κάνω μαθήματα ιταλικών(ή ισπανικών, αλλά μάλλον προς τα ιταλικά κλίνω), γιατί πάντα ήθελα να τα μάθω. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι, γίνεται μέσα σε 2 χρόνια να φτάσει κάποιος σε επίπεδο Β2, για να πάρει ας πούμε το αντίστοιχο λόουερ? απαιτεί πολύ διάβασμα ή είναι κανονικά τα πράγματα? Ρωτάω γτ τώρα τελειώνω τη γ' γυμνασίου και λογικά μέχρι τη β' λυκείου μπορώ να κάνω ξένη γλώσσα, μετά θα πρέπει να συγκεντρωθω αποκλειστικά στο σχολείο...
Επειδή και εγώ φετος ξεκίνησα, η καθηγήτρια μου έχει πει πως του χρόνου το Μαίο θα δώσουμε το πτυχίο.Οπότε, η τακτική των φροντιστηρίων είναι να πηγαίνουν για το β2 σε 2 χρονια. όσο για το διάβασμα έχει αρκετό και κυρίως η γραμματική τους:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Επειδή και εγώ φετος ξεκίνησα, η καθηγήτρια μου έχει πει πως του χρόνου το Μαίο θα δώσουμε το πτυχίο.Οπότε, η τακτική των φροντιστηρίων είναι να πηγαίνουν για το β2 σε 2 χρονια. όσο για το διάβασμα έχει αρκετό και κυρίως η γραμματική τους:/:

Οτάν λες αρκετό διάβασμα, εννοείς ας πούμε όσο διάβασμα απαιτείταιγια να πάρεις προφισενσι στα αγγλικά, ή λίγοτερο?-φαντάζομαι λιγότερο(δε μπορώ να ξαναπεράσω πάλι τα ίδια φέτος.....:redface:) Με προγραμματισμένο διάβασμα επιτυγχάνεται ή πρέπει να διαβάζεις ώρες για να τα καταφέρεις? Κατα προσέγγιση πόσος χρόνος απαιτείται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top