Ισοτιμία ΑΕΙ και ΤΕΙ: Τι ισχύει για τους παλαιότερους πτυχιούχους;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ απλώς θα κάνω 3 ερωτήσεις προς αυτούς που ισχυρίζονται πως υπάρχει ισότητα ΑΕΙ - ΤΕΙ:
1) Πόσους απόφοιτους ΤΕΙ γνωρίζεται που έχουν μπει σε ΑΕΙ;
2) Πόσους απόφοιτους ΑΕΙ γνωρίζεται που έχουν μπει σε ΤΕΙ;
3) Και ρωτάω αυτοί που έχουν τελειώσει ΤΕΙ γιατί μπήκαν σε ΑΕΙ αφού είναι ίσα; Γιατί είναι χαζοί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν λεω οτι ειναι ολα ισα..αλλα οτι υπαρχουν καλα και υψηλα τει που ειναι ισαξια ή και καλυτερα απο χαμηλα Αει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
δεν λεω οτι ειναι ολα ισα..αλλα οτι υπαρχουν καλα και υψηλα τει που ειναι ισαξια ή και καλυτερα απο χαμηλα Αει...
Συμφωνώ. Εγώ προσωπικά θαυμάζω το ΤΕΙ Πληροφορικής της Αθήνας καθώς και του Αυτοματισμού του Πειραιά αν δεν κάνω λάθος. Εννοείτε πως αυτά τα ΤΕΙ είναι πολύ καλύτερα από το ΑΕΙ ΠΑΜΑΚ. Μην λέμε και ότι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ε,αυτο λεμε .και για καποια αλλα υψηλα Τει στην πατρα πχ που ειμαι εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Κωνσταντίνε,η απάντηση είναι ότι δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα...αλλά γιατί παλικάρι μου πρέπει να με κάνεις να το γράψω για χιλιοστή φορά;Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις αυτά που γράφω θα σου είχε λυθεί η απορία...(το φαινόμενο που περιγράψεις παρατηρείται κυρίως στις δικές μας σχολές)...

Λοιπόν επειδή με κουράσατε (πραγματικά),έχετε μπερδέψει την ακαδημαϊκή ισότητα με την ποιότητα των ιδρυμάτων...
Ακούστε κάτι και θα το πω για ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ φορά!
Αρκετά ΤΕΙ έχουν χαμηλό επίπεδο σπουδών,αυτό δεν σημαίνει όμως ότι ΔΕΝ είναι ΑΕΙ ή ότι βγάζουν απόφοιτους ξεναγούς ή τυροπιτάδες ή ότι κατεβάζει το μυαλό σας!Και τα πανεπιστήμια της Βουλγαρίας π.χ. θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι χειρότερα απ'τα ΤΕΙ,έλα όμως που οι απόφοιτοί τους έχουν ΙΔΙΑ επαγγελματικά δικαιώματα με εσάς!
Λοιπόν,πάτε σε πανεπιστήμια,όλα ωραία...εφόσον λοιπόν γίνεται σε αυτά καλύτερη δουλειά απ'τα ΤΕΙ,τι σκιάζεστε για τους ΤΕΙτζήδες;Αφού είστε και πιο μορφωμένοι και (κατά τη δική σας άποψη) πιο ανταγωνιστικοί στην αγορά εργασίας τι "φοβόσαστε";Η αγορά θα κρίνει ποιος αξίζει και ποιος όχι,ας εφαρμοστεί ο νόμος και μετά ας πάει "κάθε κατεργάρης στον πάγκο του"...
Οι νόμοι "μιλάνε",περιγράφουν τι ακριβώς είναι τα ΤΕΙ,όπως επίσης ότι δικαιούνται Ε.Δ. αντίστοιχα της κάθε ειδικότητας (για ψάξ'τε το λέω 'γω και αφήστε την "αερολογία") και αν το μυαλό σας δεν μπορεί να το "χωνέψει" λυπάμαι πολύ!

Υ.Γ.1 Χωρίς παρεξήγηση,έχω την εντύπωση ότι τα "γραπτά" μου πάνε στον τοίχο,διαβάζετε τίποτα απ'αυτά που περιγράφω ή απλώς μόλις ακούτε τη λέξη "ΤΕΙ" βγάζετε αφρούς και απαντάτε σαν μηχανές στο ρελαντί;Το λέω διότι,δεν βλέπω κανένας να κάνει παράθεση έστω μια γραμμή απ'αυτά που λέω και να πει την αντίθετη γνώμη με σωστό τρόπο,όλοι απαντάτε παραβλέποντάς τα και στο ίδιο μοτίβο;Με ποια λογική;"Ασ'τον μ$$$κα να γράφει";Αν δεν σας αρέσει ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ και θέλετε να απαντάτε το ίδιο και το ίδιο συνέχεια,τα forums δεν είναι το κατάλληλο μέρος για εσάς,μη σας πω ούτε η "εποχή"...
Υ.Γ.2 Lita Athens οι ειδικότητες που μας περιγράφεις ασκούνται από απόφοιτους τεχνικών σχολών στην καλύτερη των περιπτώσεων (βλέπω "ανακάλυψες" και ΤΕΙ ξεναγών)...δεν κάνουμε οξυνογοκόλληση και τόρνο στη σχολή μου για να είμαι τεχνίτης...πάντως θα σου ευχόμουν να φτάσεις κάποια μέρα σ'αυτό το επίπεδο,γιατί πολύ αεριτζίδικο "μπλαμπλα" βλέπω εκ μέρους σου και κάπου αρχίζεις και γίνεσαι εκνευριστική...μηχανικούς λοιπόν,είτε σου αρέσει είτε όχι βγάζουν τα ΤΕΙ,βεβαιότατα σύμφωνα με τα¨δεδομένα και όχι σύμφωνα με τη δική σου "σφαίρα" της φαντασίας...ή για να είμαι πιο "σωστός",μηχανικούς χωρίς Ε.Δ.
Δεν χρειάζεται να σου απαντήσω σε οτιδήποτε άλλο,χάσιμο χρόνου είσαι (τι να πω δηλαδή,μόνη σου μιλάς)...επιπλέον,δεν νομίζω ότι σε παίρνει (ειδικά εσένα) για ομιλείς για "κύρος",τη στιγμή που κάθεσαι σ'ένα forum και διορθώνεις την ορθογραφία του άλλου σαν παιδάκι του Δημοτικού...σ'έβαλα μια φορά στη θέση σου (τότε με τα Κολλέγια) δεν έχω όρεξη να το κάνω και τώρα παίζοντας σαν μωρό τα παιχνιδάκια σου (αν δεν το 'χω κάνει ήδη εδώ και πολλά posts πριν)...όταν δεν ξέρεις βασικά πράγματα για την αγορά εργασίας (αλήθεια έχεις δουλέψει ποτέ σου κι έχεις άποψη;) δεν νομίζω επίσης,να σε παίρνει να μιλάς για το που δουλεύει ποιος!Και με το να προτάσσεις στα "άπαντα" τα πτυχία και τους "τίτλους",δείχνει ότι έχεις βασικές ελλείψεις για το πως λειτουργεί και κινείται η αγορά εργασίας...
Όσοι από εσάς λοιπόν θέλετε να ζείτε σ'αυτό τον κόσμο...καλή διαμονή!Απλά να έχετε υπόψη σας ότι,σε περίπτωση που π.χ. τώρα είμασταν σε αίθουσα δικαστηρίου,αν έλεγα εγώ "έτσι" και εσείς "γιουβέτσι",θα είχα δικαιωθεί,όπως έγινε στο παρελθόν όποτε συνάδελφοι προσέφευγαν στη δικαιοσύνη για το παραμικρό...
Γι'αυτό ΟΚ,δεν τα θέλετε τα ΤΕΙ,παραβλέπεται τα προγράμματα σπουδών και τη νομοθεσία και λέτε ό,τι σας κατέβει,δικαίωμά σας (ασ'τον τρελό στην τρέλα του που λένε)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Υ.γ.: Ωστόσο δεν είμαι υπέρ στην ενοποίηση ΤΕΙ με τα ΑΕΙ, αντιμετωπίζουν σοβαρά διορθωτικά προβλήματα και προβλήματα ποιότητας σπουδών ... ναι υπάρχουν εξαιρέσεις μέσα στα ΤΕΙ και από μαθητές και από καθηγητές. Μπορεί να υπήρξαν λαμπρά αποτελέσματα στους χώρους ΤΕΙ, ωστόσο έχουν υπάρξει λαμπρά αποτελέσματα σε γκαράζς :P Ίσως κάποια άλλη στιγμούλα να αναπτύξω περισσότερο τις απόψεις μου.

Καλό θα ήταν να μας τις αναπτύξεις,όχι τίποτα άλλο αλλά κανείς δεν τολμά και να μου απαντήσει,όπως βλέπεις όλοι το έχουν ρίξει στην κλάψα!:D...
Όταν λες ενοποίηση τι εννοείς;Αν εννοείς να "γίνουν ΑΕΙ" με λύπη σε ενημερώνω ότι είναι ήδη!Χωρίς αυτό σαν δεδομένο λυπάμαι δεν μπορούμε να μιλήσουμε σοβαρά...αν πάλι εννοείς το "άλλο",ευχαρίστως να το συζητήσουμε...
Όσο για τα προβλήματα,κάτι οι βάσεις εισαγωγής (που έχουν ως συνέπεια την εγγραφή χαμηλού φοιτητικού δυναμικού) κάτι η υποχρηματοδότηση,κάτι η γενικότερη νοοτροπία απαξίωσης των ΤΕΙ ακόμη κι απ'τους ίδιους τους τους φοιτητές,κάτι η έλλειψη επαγγελματικής κατοχύρωσης (σαν πολλά είναι δε νομίζεις;:P) έχουν προκαλέσει μεγάλα προβλήματα,προβλήματα που είναι εμφανή κυρίως στα περιφερειακά τμήματα...άλλο όμως "το εν λόγω ΤΕΙ δεν είναι υψηλού επιπέδου" και άλλο "το εν λόγω ΤΕΙ δεν είναι...ΑΕΙ!" γι'αυτό μ'έχουν κάνει τα πιτσιρίκια να γράφω διατριβές ολόκληρες!
Κατά τ'άλλα,με όλες αυτές τις αντιξοότητες και μόλις σε 27 χρόνια νομίζω ότι τα ΤΕΙ έχουν πετύχει αρκετά πράγματα (προσωπική μου άποψη)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fss720

Νεοφερμένος

Ο fss720 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μελέτησα το θέμα αυτό.Απλώς φίλε Businessman μερικά παιδιά επειδή κατάφεραν να περάσουν πολυτεχνείο θεωρούν όλα τα υπόλοιπα(πανεπηστήμια και τει) κατώτερα. Για χαλαρώστε....
Τώρα φταίνε οι γονείς που τους φούσκωναν τα μυαλά? Η είναι ένας τρόπος για να δείχνουν κύρος προς τον κοινωνικό περίγυρο?Γιατί πόσοι τέτοιοι υπάρχουν .....Ξέρετε πόσα παιδιά ξέρω που έχουν πάει πολύτεχνείο ενώ δεν ήθελαν, μόνο και μόνο τους γονείς?
Αυτή την νοοτροπία σας μαθαίνουν εκεί?

Υ.Γ.1 Δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά σε μια μερίδα ατόμων.


Υ.Γ.2 Α ρε πάτε στρατό μερικοί να στρώσετε και να δείτε με άλλο μάτι τι ζωή.......




https://ischool.e-steki.gr/member.php?u=44914
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αφού είστε και πιο μορφωμένοι και (κατά τη δική σας άποψη) πιο ανταγωνιστικοί στην αγορά εργασίας τι "φοβόσαστε";Η αγορά θα κρίνει ποιος αξίζει και ποιος όχι,ας εφαρμοστεί ο νόμος και μετά ας πάει "κάθε κατεργάρης στον πάγκο του"...
σωστόος.. η αγορα ενδιαφερεται για την αποδοση σου στη δουλεια πανω απο όλα,,οχι για ενα χαρτι και ενα βαθμο μονο

Η είναι ένας τρόπος για να δείχνουν κύρος προς τον κοινωνικό περίγυρο?Γιατί πόσοι τέτοιοι υπάρχουν .....Ξέρετε πόσα παιδιά ξέρω που έχουν πάει πολύτεχνείο ενώ δεν ήθελαν, μόνο και μόνο τους γονείς?

δυστυχως πολλοι που λατρευαν πχ του υπολογιστες δεν μπορεσαννα μπουν στο πολυτεχνειο(γιατι δεν παπαγαλιζαν αρκετα στο σχολειο ισως και δεν μπηκαν στη μηχανη των φροντιστηριων,ενω αρκετοι απλα "καλοι μαθητες" που δεν εχουν ιδιαιτερο ενδιαφερον και αγαπη για την τεχνολογια πχ ,μπηκαν για αλλους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Κωνσταντίνε,η απάντηση είναι ότι δεν έχουν επαγγελματικά δικαιώματα...αλλά γιατί παλικάρι μου πρέπει να με κάνεις να το γράψω για χιλιοστή φορά;Αν είχες κάνει τον κόπο να διαβάσεις αυτά που γράφω θα σου είχε λυθεί η απορία...(το φαινόμενο που περιγράψεις παρατηρείται κυρίως στις δικές μας σχολές)...
Δηλαδή Κωνσταντίνε θες να μου πεις ότι αυτοί που έχουν τελειώσει ΤΕΙ και πηγαίνουν με κατατακτήριες σε ΑΕΙ, το κάνουν καθαρά για λόγους επαγγελματικών δικαιωμάτων γνωρίζοντας ότι το επίπεδο είναι το ίδιο. Με άλλα λόγια λένε (μιλάω κυρίως για τις σχολές μας): " Έλα μωρέ. Είμαι διάνοια εγώ, τελείωσα το ΤΕΙ, γνωρίζω αυτά που κάνουν... ε σιγά, θα πάω εκεί, σε 4 χρόνια θα βγάλω την σχολή με 9 και μετά θα βγω να δουλέψω με δικαιώματα αυτή τη φορά."
Κάθε μέρα μιλάω με διάφορους συμφοιτητές μου που έχουν τελειώσει ΤΕΙ και σοβαρά σου μιλάω στη σύγκριση της παλιά σχολής τους με την καινούργια δεν έχω ακούσει ποτέ ισότητα. Από απλά λόγια: "Είναι καλύτερα εδώ" μέχρι και "Καλά είσαι μλκς ρε; Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε αυτές τις δύο;".
Και σε ρωτάω εγώ: Ποια θα είναι η απάντησή σου;
1) Λεω ψέμματα;
2) Λένε αυτοί ψέμματα;
3) Δεν ξέρουν αυτοί τι τους γίνεται που έχουν ασχοληθεί και με τα δύο και ξέρεις εσύ που έχεις ζήσει μόνο το ΤΕΙ και εγώ που έχω ζήσει μόνο το ΑΕΙ;
Μελέτησα το θέμα αυτό.Απλώς φίλε Businessman μερικά παιδιά επειδή κατάφεραν να περάσουν πολυτεχνείο θεωρούν όλα τα υπόλοιπα(πανεπηστήμια και τει) κατώτερα. Για χαλαρώστε....
Ναι υπάρχουν τέτοια άτομα, αλλά εγώ δεν είμαι. Λέγε με απλά ρεαλιστή.
Επίσης υπάρχουν πολλά άτομα που είχαν πρώτη επιλογή το πολυτεχνείο, δεν τα κατάφεραν και τώρα θεωρούν ανώτερη τι σχολή που είναι. Αυτοί δηλαδή είναι καλύτεροι;
Τώρα φταίνε οι γονείς που τους φούσκωναν τα μυαλά? Η είναι ένας τρόπος για να δείχνουν κύρος προς τον κοινωνικό περίγυρο?Γιατί πόσοι τέτοιοι υπάρχουν .....Ξέρετε πόσα παιδιά ξέρω που έχουν πάει πολύτεχνείο ενώ δεν ήθελαν, μόνο και μόνο τους γονείς?
Ναι υπάρχουν γονείς μηχανικοί που θέλουν να κάνουν τα παιδιά τους μηχανικούς αλλά βγαίνουμε πολύ offtopic.

Υ.Γ.2 Α ρε πάτε στρατό μερικοί να στρώσετε και να δείτε με άλλο μάτι τι ζωή.......
Τώρα τι είναι αυτό; Κάνουμε σοβαρή συζήτηση ή όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Δηλαδή Κωνσταντίνε θες να μου πεις ότι αυτοί που έχουν τελειώσει ΤΕΙ και πηγαίνουν με κατατακτήριες σε ΑΕΙ, το κάνουν καθαρά για λόγους επαγγελματικών δικαιωμάτων γνωρίζοντας ότι το επίπεδο είναι το ίδιο. Με άλλα λόγια λένε (μιλάω κυρίως για τις σχολές μας): " Έλα μωρέ. Είμαι διάνοια εγώ, τελείωσα το ΤΕΙ, γνωρίζω αυτά που κάνουν... ε σιγά, θα πάω εκεί, σε 4 χρόνια θα βγάλω την σχολή με 9 και μετά θα βγω να δουλέψω με δικαιώματα αυτή τη φορά."
Κάθε μέρα μιλάω με διάφορους συμφοιτητές μου που έχουν τελειώσει ΤΕΙ και σοβαρά σου μιλάω στη σύγκριση της παλιά σχολής τους με την καινούργια δεν έχω ακούσει ποτέ ισότητα. Από απλά λόγια: "Είναι καλύτερα εδώ" μέχρι και "Καλά είσαι μλκς ρε; Είναι δυνατόν να συγκρίνουμε αυτές τις δύο;".
Και σε ρωτάω εγώ: Ποια θα είναι η απάντησή σου;
1) Λεω ψέμματα;
2) Λένε αυτοί ψέμματα;
3) Δεν ξέρουν αυτοί τι τους γίνεται που έχουν ασχοληθεί και με τα δύο και ξέρεις εσύ που έχεις ζήσει μόνο το ΤΕΙ και εγώ που έχω ζήσει μόνο το ΑΕΙ;

Είναι προφανές ότι αδυνατείς να συνειδητοποιήσεις για τι πράγμα μιλάμε...
Κοίταξε να δεις παλικαράκι μου,το Πολυτεχνείο αποδεδειγμένα είναι δυσκολότερο από ένα αντίστοιχο ΤΕΙ!Δεν το αμφισβητεί κανείς αυτό,ούτε εγώ φυσικά...θα διαπιστώσεις όμως (τελειώνοντας) ότι η "δύσκολη" σχολή δεν σημαίνει και "καλή δουλειά" ή "άμεση αποκατάσταση" ή "ανωτερότητα" ή ο,τιδήποτε άλλο...υπάρχουν πολλά θεωρητικά μαθήματα στο Πολυτεχνείο,τα οποία δυσκολεύουν τους φοιτητές να πάρουν πτυχίο στην ώρα τους και τα οποία αποφοιτώντας θα σου είναι παντελώς άχρηστα,και γιατί δεν έχουν εφαρμογή πουθενά (σε εξαιρετικές περιπτώσεις κι αυτές εκτός Ελλάδας) και γιατί για να τα εφαρμόσεις,πιθανότατα δεν θα θυμάσαι τίποτα οπότε και πάλι θα αναγκαστείς να μελετήσεις και να ξανανοίγεις βιβλία (όπως γίνεται με όλους τους καλούς μηχανικούς που γνωρίζω)...τονίζω ότι η δυσκολία είναι θέμα του ΑΕΙ και μόνο όπως και το πως θα διδάξουν το κάθε μάθημα (άλλη "πολιτική" έχει το Πολυτεχνείο και άλλη το ΤΕΙ) το ΤΕΙ π.χ. έχει πολλά υποχρεωτικά μαθήματα,που συνεπάγεται περισσότερα σχέδια,περισσότερες μετρήσεις,περισσότερα εργαστήρια κ.λπ. οπότε εφόσον δεν εμβαθύνει τόσο στη θεωρία όσο στα Πολυτεχνεία ίσως γι'αυτό να βγαίνει και πιο εύκολα...τι μετράει όμως,σε τελική ανάλυση,να σου έχει μείνει στο τέλος σαν γνώση;Αυτό θα έπρεπε να σε προβληματίζει και όχι αν κάνουν στα Πολυτεχνεία Μαθηματικά ΙΙΙ και στο ΤΕΙ Μαθηματικά ΙΙ...;)Και για να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα σχολής,σκέψου πόσο δύσκολα τελειώνουν τα παιδιά το Μαθηματικό και το Φυσικό...
Αυτά ως μικρή εισαγωγή,τώρα για να σου απαντήσω...
Καταρχάς όποιος τελειώνει την οποιαδήποτε σχολή και δηλώνει "διάνοια" είναι για γιαούρτια και ντομάτες!Ένα αυτο...
Φυσικά ξέρουν όσοι επιλέγουν αυτό το δρόμο ότι θα είναι δύσκολος!Αλλά δεν μπορούνε όλοι φίλε μου,να ξενιτευτούν,να γραφτούν σ'ένα ξένο "ΤΕΕ" ή σε 1-2 χρόνια να πάρουν το MEng και να λύσουν το πρόβλημά τους!Θέλει χρόνο και χρήμα κάτι τέτοιο!Δεν τα έχουν όμως όλοι αυτά!Πολλοί εναπόθεσαν τις ελπίδες τους στο ΤΕΙ και είδαν ότι μετά από τόσα χρόνια και κόπο τελειώνοντας δεν έχουν ουσιαστικά κανένα Ε.Δ.!Οπότε η μόνη λύση τους είναι το 3ο-5ο εξάμηνο των Ελληνικών Πολυτεχνείων,που είναι και δωρεάν και σε τελική ανάλυση έχουν λίγα υποχρεωτικά (οπότε παρακολουθούνται και δουλεύοντας)...
Όσο για τους συμφοιτητές που λες ότι ρώτησες...βασική προϋπόθεση είναι να δουλεύουν,γιατί αν όχι,έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να συνέχισαν και να πέρασαν εκεί,μόνο και μόνο για να "καυχιούνται" (επειδή ζήλευαν π.χ. εσένα κατά τη διαμονή τους στο ΤΕΙ) και να συνεχίζουν να τους "πληρώνουν" οι ταλαίπωροι γονείς τους;
Μη νομίζεις ότι δεν έχουμε πολλούς απόφοιτους μ$$$κες (τις βάσεις τις βλέπεις άλλωστε)...εμείς τη χρονιά μου μπήκαμε 140 άτομα και αυτοί που ενδιαφερόμαστε/παρακολουθούμε και είμαστε κι ενός Α' μαθησιακού επιπέδου είμαστε καμιά 20ριά άτομα,οι υπόλοιποι λίγο-πολύ για την πλάκα τους μπήκανε...πιθανότερο είναι να συναντήσεις απ'τους δεύτερους κάποιον παρά απ'τους πρώτους...
Αυτό το "πρόβλημα" των ΤΕΙ όπως βλέπεις,έχει αντίκτυπο κι εδώ...
Για να τελειώνουμε,επειδή ξέρω ήδη κάποιον (επί προσωπικού) που εργάζεται σε τεχνική εταιρεία συγγενή μου και παρακολουθεί το ΑΠΘ (τελείωσε ΤΕΙ Καβάλας) η απάντηση που πήρα ήταν "σίγουρα δυσκολότερη σχολή (όπως επιβεβαίωσα κι εγώ πιο πάνω) αλλά δεν θα το έκανα αν είχα την δυνατότητα να δουλέψη αξιοπρεπώς"...όποιο σοβαρό άνθρωπο και να ρωτήσεις αυτό το πράγμα θα σου πει...επομένως Κώτσο,αν κάναν τη δουλειά τους με το πτυχίο ΤΕΙ δεν θα το αποφάσιζαν...ή αν τελοσπάντων ήθελαν να το κάνουν για τις "γνώσεις" θα μπορούσαν να πάνε για Μεταπτυχιακό για 1-2 χρόνια να πάρουν ΑΚΡΙΒΩΣ τις γνώσεις που θέλουν,ή απλά να πάνε στο Παπασωτηρίου να πάρουν βιβλία να διαβάσουν...η μάθηση ξέρεις δε σταματάει στη σχολή (βλακεία και που το γράφω,αλλά βλέπω ότι ούτε αυτό δεν συνειδητοποιείται ορισμένοι...)

Προσπάθησε να έρθεις στη θέση του και να καταλάβεις ΠΟΣΟ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ είναι να δουλεύεις και να πηγαίνεις σε μια σχολή σχεδόν ίδια μ'αυτή που παρακολούθησες (ευκολότερη ή δυσκολότερη) ΞΑΝΑ...

Και για να τελειώνω μαζί σου,αν το συμπέρασμα ότι τα ΤΕΙ δεν είναι ΑΕΙ το βγάζεις από 2-3 ξεφτίλες και όχι απ'αυτά που περογράφω εδώ μέσα (προγράμματα σπουδών,δομή ιδρυμάτων,Νόμους κ.λπ.) λυπάμαι πολύ...

Μ'αρέσει που ρωτάς και τον άλλο πιο πάνω αν μιλάει σοβαρά!Χαχαχαχαχα!:P

Μελέτησα το θέμα αυτό.Απλώς φίλε Businessman μερικά παιδιά επειδή κατάφεραν να περάσουν πολυτεχνείο θεωρούν όλα τα υπόλοιπα(πανεπηστήμια και τει) κατώτερα. Για χαλαρώστε....
Τώρα φταίνε οι γονείς που τους φούσκωναν τα μυαλά? Η είναι ένας τρόπος για να δείχνουν κύρος προς τον κοινωνικό περίγυρο?Γιατί πόσοι τέτοιοι υπάρχουν .....Ξέρετε πόσα παιδιά ξέρω που έχουν πάει πολύτεχνείο ενώ δεν ήθελαν, μόνο και μόνο τους γονείς?
Αυτή την νοοτροπία σας μαθαίνουν εκεί?

Υ.Γ.1 Δεν αναφέρομαι σε όλους αλλά σε μια μερίδα ατόμων.

Υ.Γ.2 Α ρε πάτε στρατό μερικοί να στρώσετε και να δείτε με άλλο μάτι τι ζωή.......

Όπως γράφεις κι εσύ,μερικά παιδιά δεν λένε να καταλάβουν πέντε πράγματα...και να'ταν μόνο οι γονείς!:D
Σαν να έχεις απέναντί σου ένα γαϊδούρι...είτε του πεις αυτά που γράφω είτε "Ούγκ" θα σου πει πάλι το ίδιο πράγμα...θα γκαρίζει δηλαδή!;)
Άσε μην την ψάχνεις και τους απαντάς,όποιος έχει πέντε οκάδες μυαλό στην γκλάβα του καταλαβαίνει για τι πράγμα μιλάω...

Υ.Γ.1 Μην φανταστείς ότι τόση ώρα μιλάω επειδή νομίζω ότι έχω απέναντί μου σοβαρούς ανθρώπους...απλά επειδή αυτές τις μέρες δεν έχουμε μαθημα και "ξυνόμαστε",είπα να θέσω σε εφαρμογή το δεύτερο σκέλος της "ατάκας" του Einstein που λέει "Δύο πράγματα στον κόσμο είναι απεριόριστα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία":clapup:
Πάντως ο kkantoutsis βλέπω συνεχίζει ακάθεκτος,παρ'ότι αυτοί έχουν ξεκινήσει μαθήματα...
Υ.Γ.2 Χαρακτηριστικό της ανωριμότητας ορισμένων είναι το εξής...έχεις παρατηρήσει πως κάνουν ορισμένοι αν πεις κάτι κακό για τη σχολή τους;Σαν να τους έφαγες την γκόμενα!:PΆσε αδερφέ,το γέλιο της αρκούδας!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Φίλε Κωνσταντίνε.
Εγώ δεν μιλάω άσχημα για εσένα ενώ εσύ μιλάς.
Εγώ δεν μπορώ να κρίνω τι διαφορά μεταξύ ΤΕΙ και ΑΕΙ γιατί δεν έχω καθόλου ιδέα πως είναι το ΤΕΙ.
Από την άλλη εσύ λες την άποψή σου για το πολυτεχνείο και τις πολυτεχνικές σχολές (σχετικά με τα θεωρητικά κ.τ.λ.), χωρίς να ξέρεις ούτε καν που βρίσκεται μια πολυετχνική σχολή, χωρίς να έχεις δει έναν οδηγό ή πρόγραμμα σπουδών και προφανώς χωρίς να έχεις ζήσει μια πολυτεχνική σχολή σαν φοιτητής 5 χρόνια.
Εγώ δεν μπορώ να πω την άποψή μου για την επαγγελματική αποκατάσταση γιατί δεν έχω δουλέψει ακόμα σαν μηχανικός.
Από την άλλη εσύ λες τις απόψεις σου για αυτό το θέμα σαν να είσαι 65 χρονών συνταξιούχος που τα ξέρεις όλα τέλεια και όσοι σε απορρίπτουν είναι χαζοί και άμυαλοι, ενώ όταν δεν έχεις επειχηρήματα απαντάς με ειρωνικό και υποτιμητικό ύφος.
Το μόνο που έκανα εγώ ήταν να σου πω τι μου έχουν πει καμιά 20αριά συμφοιτητές μου που έχουν τελειώσει ΤΕΙ και μπήκαν με κατατακτήριες στη σχολή μου, σχετικά με τα ΤΕΙ και την απαξίωση του επιπέδου τους.
Μπορούσες απλά να μου πεις ότι λέω ψέματα οπότε εγώ να μην μπορώ να σου πω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Επιχειρήματα είχα και έγω μέχρι το τέλος,απλώς εσύ ποτέ δεν απάντησες σε αυτά...πράγμα το οποίο σημαίνει πως είτε δεν τα κατανόησες είτε το κάνεις επίτηδες...όπως και να'χει,μην περιμένεις έπειτα από αυτό να σου μιλήσω και "λουλουδάτα"...όποτε απαντάς το "πας αλλού" ίσως επίτηδες για να καλύψεις τη γύμνια του λόγου σου...παρ'όλα αυτά,όπου και να πας το θέμα εγώ εδώ θα είμαι!

Τώρα,65 χρονών μπορεί να μην είμαι,είμαι όμως από μικρός στα πράγματα και έχω δουλέψει και σε 5-6 μεριές που λέει ο λόγος,οπότε προφανώς κάτι παραπάνω ξέρω (σε περίπτωση που το αμφισβητείς,έχουμε και τα p.m. να γνωριστούμε)...αντιθέτως πρώτα βλέπω εσένα να δηλώνεις ορθα-κοφτά πάγιες απόψεις σου περί των επαγγελματικών δικαιωμάτων και ακαδημαϊκών χαρακτηριστικών των ΤΕΙ και μετά μας τα "γυρίζεις",λέγοντας πως ούτε από ΤΕΙ ξέρεις ούτε το επάγγελμα έχεις ασκήσει...είσαι σοβαρός;...και μάλιστα,ούτε συζήτηση για την άλλη άποψη!Μήπως εσύ αγαπητέ συνάδελφε,ομιλείς με τόση σιγουριά για πράγματα που πραγματικά δεν γνωρίζεις;

Προφανώς και ΚΑΝΕΙΣ αυτό για το οποίο με κατηγορείς και μάλιστα ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ,καθ'ότι αν είχες αντίρρηση σε κάτι ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ που είπα θα το είχες παραθέσει και θα μας είχες πει και το ΓΙΑΤΙ...τι να παραθέσεις όμως;:clapup:

Και επίσης,όταν μιλάμε για ιδρύματα που είναι μόλις 7 χρόνια μεγαλύτερα από εμένα (για παράδειγμα) δεν νομίζω ότι ένας 65χρονος θα σου έδινε μια ορθή εικόνα για το πως είναι αυτά τα ιδρύματα,καθώς στην εποχή του προφανώς δεν υπήρχαν!

Τα Πολυτεχνεία τα ξέρουμε λίγο-πολύ,υπάρχουν δεκαετίες στο χώρο και ξέρουμε και τα δυνατά αλλά και τα αδύνατα σημεία τους,δεδομένα τα οποία μπορούν αν θες να σου επιβεβαιώσουν οι τόσοι φίλοι και συγγενείς μου Μηχανικοί...και δεν νομίζω να είπα ούτε κάτι "κακό" για τα Πολυτεχνεία ούτε κάτι που δεν ευσταθεί!
Σε αντίθεση με εσένα αγαπητέ,που όχι μόνο ξεστομίζεις πράγματα για τα οποία δεν γνωρίζεις χωρίς να τα στηρίζεις πουθενά,αλλά επιμένεις και σε αυτά εγώ δεν αναφέρω προσωπικά παραδείγματα,διότι ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ θα είχα γεμίσει δεκάδες σειρές από..."ατυχή" παραδείγματα συνάδελφων διπλωματούχων (και επώνυμα,σε p.m. βέβαια)...
Έχεις ξεφύγει εδώ και ώρα απ'το θέμα,πιάνοντας άσχετα πράγματα,όπως αν τα Πολυτεχνεία είναι καλύτερα απ'τα ΤΕΙ...εγώ δεν δήλωσα ποτέ το αντίθετο...
Να έχεις όμως και υπόψη σου,ότι τα Πολυτεχνεία έχουν και την αμέριστη στήριξη του μεγάλου τεχνοκράτη της χώρας μας (ΤΕΕ) σε αντίθεση με τα ΤΕΙ τα οποία δέχονται "πυρά" από παντού...γι'αυτό θα σε παρακαλούσα να σέβεσαι κάποια πράγματα,πόσο μάλλον όταν είσαι "έξω απ'το χορό"...

Το όλο σου επιχείρημα είναι αυτοί οι 5-10 ΤΕΙτζήδες φίλοι σου...ε λοιπόν θα σου βρω κι εγώ 15 διπλωματούχους Πολυτεχνείων (δεν είναι και δύσκολο) οι οποίοι δεν έχουν βασικές γνώσεις,πήραν πτυχίο νύχτα και τώρα άλλοι είναι σπίτια τους,άλλοι στο Δημόσιο και άλλοι μοχθούν μέσα απ'τη δουλειά τους να μάθουν πέντε πράγματα (υπόψην ότι ένας απ'αυτούς που φέρνω πρόχειρα στο μυαλό μου εργάζεται ως μονταδόρος παρακαλώ...βλέπεις ο καθένας πιάνει ό,τι ξέρει στην τελική),είναι αυτό σοβαρό επιχείρημα για να πω ότι ένα Πολυτεχνείο (παραδείγματος χάρη) δεν είναι...ΑΕΙ;;;!!!Πραγματικά προσπαθείς να μας παρουσιάσεις ως "επιχείρημα" αυτές τις περιπτώσεις;Νομοθεσία υπάρχει,συγγράμματα και μαθήματα στα ΤΕΙ μπορείς να ψάξεις,η εικόνα των απόφοιτων όμως είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και σε καμία περίπτωση δεν "χαντακώνει" θεσμικά και στην πράξη ένα ΑΕΙ...

Σου έχω πει εκατό χιλιάδες φορές ότι εδώ ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΩΝ ΤΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ...το θέμα μας είναι ότι βγαίνει ο κάθε τυχαίος ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΕΙ και άλλα διάφορα τα ΟΠΟΙΑ ΕΚ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ,ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;;;;;;;;;!!!!!!!!!
Την κουβέντα στο "επίπεδο" την πήγες εσύ (και κάποιοι άλλοι) και σου/σας απάντησα αναλόγως,παρ'ότι ήσουν και είσαι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ...

Υ.Γ.1 Αδιάλλακτος ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ,εφόσον δεν απαντάς στα επιχειρήματα του άλλου...for starters,διάβασε τον ιδρυτικό νόμο των ΤΕΙ και τον νόμο του 2001 και έλα να τα ξαναπούμε,μπας και μιλήσουμε λίγο σοβαρά...
Υ.Γ.2 Αν κρίνω από άλλα θέματα στα οποία "αλληλοποστάραμε" κατά καιρούς (Κολλέγια,Masters χθες) μάλλον είναι εμφανές ποιος απ'τους δυο μας "ξέρει τι λέει"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Φίλε Κωνσταντίνε.
Εγώ δεν μιλάω άσχημα για εσένα ενώ εσύ μιλάς.
Εγώ δεν μπορώ να κρίνω τι διαφορά μεταξύ ΤΕΙ και ΑΕΙ γιατί δεν έχω καθόλου ιδέα πως είναι το ΤΕΙ.
Από την άλλη εσύ λες την άποψή σου για το πολυτεχνείο και τις πολυτεχνικές σχολές (σχετικά με τα θεωρητικά κ.τ.λ.), χωρίς να ξέρεις ούτε καν που βρίσκεται μια πολυετχνική σχολή, χωρίς να έχεις δει έναν οδηγό ή πρόγραμμα σπουδών και προφανώς χωρίς να έχεις ζήσει μια πολυτεχνική σχολή σαν φοιτητής 5 χρόνια.
Εγώ δεν μπορώ να πω την άποψή μου για την επαγγελματική αποκατάσταση γιατί δεν έχω δουλέψει ακόμα σαν μηχανικός.
Από την άλλη εσύ λες τις απόψεις σου για αυτό το θέμα σαν να είσαι 65 χρονών συνταξιούχος που τα ξέρεις όλα τέλεια και όσοι σε απορρίπτουν είναι χαζοί και άμυαλοι, ενώ όταν δεν έχεις επειχηρήματα απαντάς με ειρωνικό και υποτιμητικό ύφος.
Το μόνο που έκανα εγώ ήταν να σου πω τι μου έχουν πει καμιά 20αριά συμφοιτητές μου που έχουν τελειώσει ΤΕΙ και μπήκαν με κατατακτήριες στη σχολή μου, σχετικά με τα ΤΕΙ και την απαξίωση του επιπέδου τους.
Μπορούσες απλά να μου πεις ότι λέω ψέματα οπότε εγώ να μην μπορώ να σου πω τίποτα.

Μπράβο! Με κάλυψες!


@ Businessman: Γιατί σε κάθε σου post γράφεις εκθέσεις? Ελεος δηλαδή... Αφού δουλεύεις σκληρά, κατά τα δικά σου λεγόμενα και σπουδάζεις κιόλας, απορώ πως έχεις τόσο άπλετο χρόνο... Επίσης, απορώ πως μπορείς ΚΑΙ να εργάζεσαι στη Θεσσαλονικη (κάτω από το προφίλ σου γράφει πως μένεις στη Θεσσαλονίκη), ΚΑΙ να παρακολουθείς μαθήματα στο ΤΕΙ Σερρών :hmm:(εσύ δήλωσες πως ανήκεις στους λίγους φοιτητές της σχολής σου που παρακολουθούν και πως είσαι μάλιστα και ενός Α μαθησιακού επιπέδου... αυτό το αφήνω ασχολίαστο.. πάντως εσύ δεν είσαι αυτός που έλεγε να μην περιαυτολογούμε??? μήπως μας δουλεύεις???) Βλέπω δεν δίστασες να μας αποκαλέσεις και "γαιδούρια", δείχνοντας ασέβεια για ακόμη μια φορά στους συνομιλητές σου και στο forum στο οποίο εισαι εγγεγραμμένος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Προς απάντησή σου,όταν σπουδάζω δεν δουλεύω και η μόνιμη κατοικία μου ΝΑΙ είναι η Θεσσαλονίκη (από εδώ σας "γράφω")...
Πες μας όμως κι εσύ,δουλεύεις;Κι αν ναι που,και έχεις και άποψη επί των εργασιακών;

Και το αν γράφω εκθέσεις σε κάθε post μου ή όχι δεν σε αφορά...όποιος έχει να πει γράφει,όποιος δεν έχει ασχολείται με...ορθογραφιές και με κουτσομπολιό!

Κι εσύ πάντως από ελεύθερο χρόνο μια χαρά τα πας βλέπω,παρ'όλο που έχετε μάθημα αυτή τη βδομάδα (εμείς ΟΧΙ)...

Υ.Γ. Ο χαρακτηρισμός "γαϊδούρι" δεν είναι βρισιά,ένα ευγενές και συμπαθές ζώο είναι...απλώς απαντάει συνεχώς με τον ίδιο τρόπο,όπως εσύ!
Αλλά όπως λέει και ο λαός,όποιος έχει τη μύγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Προς απάντησή σου,όταν σπουδάζω δεν δουλεύω και η μόνιμη κατοικία μου ΝΑΙ είναι η Θεσσαλονίκη (από εδώ σας "γράφω")...
Πες μας όμως κι εσύ,δουλεύεις;Κι αν ναι που,και έχεις και άποψη επί των εργασιακών;

Και το αν γράφω εκθέσεις σε κάθε post μου ή όχι δεν σε αφορά...όποιος έχει να πει γράφει,όποιος δεν έχει ασχολείται με...ορθογραφιές και με κουτσομπολιό!

Κι εσύ πάντως από ελεύθερο χρόνο μια χαρά τα πας βλέπω...

Υ.Γ. Ο χαρακτηρισμός "γαϊδούρι" δεν είναι βρισιά,ένα ευγενές και συμπαθές ζώο είναι...απλώς απαντάει συνεχώς με τον ίδιο τρόπο,όπως εσύ!
Αλλά όπως λέει και ο λαός,όποιος έχει τη μύγα...

Μην παίζεις με τις λέξεις...! Είσαι αρκετά μεγάλος για να καταλάβεις πως το γαιδούρι χρησιμοποιείται και ως βρισιά! Ελπίζω να μην το ανακάλυψες τώρα...!Το γιατί υπάρχει αυτό το connotation, είναι off-topic! Οχι, δεν εργάζομαι, αλλά δεν σε αφορά. Εγώ δεν είπα πως εργάζομαι. Εσύ μας λες συνέχεια για την εργασιακή σου εμπειρία! Λοιπόν, μιας και το να τσακωνόμαστε δεν βγάζει πουθενά, λέω απλώς να συμφωνήσουμε πως διαφωνούμε, για να τελειώνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
1)Εγώ δεν μπορώ να πω την άποψή μου για την επαγγελματική αποκατάσταση γιατί δεν έχω δουλέψει ακόμα σαν μηχανικός.
2)Από την άλλη εσύ λες τις απόψεις σου για αυτό το θέμα σαν να είσαι 65 χρονών συνταξιούχος που τα ξέρεις όλα τέλεια και όσοι σε απορρίπτουν είναι χαζοί και άμυαλοι, ενώ όταν δεν έχεις επειχηρήματα απαντάς με ειρωνικό και υποτιμητικό ύφος.
3)Το μόνο που έκανα εγώ ήταν να σου πω τι μου έχουν πει καμιά 20αριά συμφοιτητές μου που έχουν τελειώσει ΤΕΙ και μπήκαν με κατατακτήριες στη σχολή μου, σχετικά με τα ΤΕΙ και την απαξίωση του επιπέδου τους.
4)Μπορούσες απλά να μου πεις ότι λέω ψέματα οπότε εγώ να μην μπορώ να σου πω τίποτα.

Να συμπληρώσω τα εξής:

1)Συ είπας!

2)Κανένας από εσάς τους 3 δεν έπιασε έστω και μια γραμμή μου και να πει "εδώ είσαι λάθος για τον Χ,Υ,Ζ λόγο" (για κάποιο λόγο όμως,όχι επειδή έτσι είπε ο παππούς μου),αντιθέτως πιάσατε άσχετα θέματα όπως το επίπεδο σπουδών,το "κύρος" και δεν ξέρω 'γω τι άλλο...άρα μην το πας εκεί,δε σε παίρνει...

3)Αυτή η απάντηση σου,μου θυμίζει έντονα τον "οπαδό" των ΑΜΑΝ,που απαντούσε στο δημοσιογράφο ότι πρέπει να σπάνε τα αυτοκίνητα με τις Αθηναϊκές πινακίδες (ΑΦΟΥ ΕΤΣΙ ΛΕΝΕ ο Μπάμπης ο Σουγίας και ο Πεταλούδας ο Νίκος:D)...αλλά τι να πω,το παραδέχτηκες και ο ίδιος...

4)Μα έτσι κι αλλιώς,επί του θέματος δεν μας είπες τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΙ!!! Αλλο δερματολόγος, άλλο αισθητικός! Αλλο αρχαιολόγος, άλλο ξεναγός! Αλλο μηχανικός ΑΕΙ και άλλο τεχνίτης ΤΕΙ! Αλλο οικονομολόγος από την ΑΣΟΕΕ και άλλο λογιστής από ΤΕΙ!

Δεν είπα πως οι αισθητικοί, ξεναγοί, τεχνίτες, λογιστές κλπ είναι άχρηστοι!! Χρησιμότατοι είναι!! Απλώς δεν μπορεί να έχουν τα ίδια δικαιώματα και το ίδιο κύρος με τους δερματολόγους, αρχαιολόγους, μηχανικούς και οικονομολόγους! Είναι σουρεαλιστικό ένας απόφοιτος ΕΜΠ, παραδείγματος χάριν, να έχει προιστάμενό του έναν απόφοιτο ΤΕΙ, επειδή μπορεί ο απόφοιτος ΤΕΙ να είναι περισσότερα χρόνια σε μια υπηρεσία (και, δυστυχώς, έτσι όπως έγιναν τα πράγματα, θα το δούμε και αυτό)!!!!! Η ιεραρχία είναι απαραίτητη, για την ορθή λειτουργία μιας κοινωνίας!

Απο τη στιγμή που ο απόφοιτος ΤΕΙ είναι κατάλληλος για τη θέση του προισταμένου, γιατί οχι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Businessman

Νεοφερμένος

Ο Businessman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Νέα Καρβάλη (Καβάλα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Προς Θεού,δεν τσακώνεται κανείς!Άλλο "τσακωμός" άλλο "τρώγομαι με τα ρούχα μου"...

Σίγουρα δεν με αφορά,αλλά εσύ το ξεκίνησες...και επειδή δεν "κρύβομαι" πίσω από ένα πληκτρολόγιο όπως εσύ,να σου πω πως εργαζόμουν όταν ήμουν στο Λύκειο (σε νυχτερινό πήγαινα) και όταν πέρασα στο ΤΕΙ τα καλοκαίρια με μηνιαίες συμβάσεις,δεν ήταν και δύσκολο ξέρω αρκετό κόσμο...κι εφόσον λοιπόν δεν εργάζεσαι (και πιθανότατα δεν έχεις εργαστεί ποτέ) μην "πιάνεσαι" μ'αυτά...
Σε αντίθεση με εσένα,όπως βλέπεις δεν κρύβομαι...και το όνομά μου δηλώνω και τη σχολή μου και πολλά άλλα!
Αν διάβαζες,σε ένα απ'τα posts μου το δεύτερο το είχα αναφέρει...αλλά ακόμη κι απ'αυτό φάνηκε ότι έχεις γραμμένο στα παλαιότερα των υποδημάτων σου τον συνομιλητή σου!
Γι'αυτό σταμάτα αυτό το παιχνιδάκι,δεν πείθεις κανέναν...

Απο τη στιγμή που ο απόφοιτος ΤΕΙ είναι κατάλληλος για τη θέση του προισταμένου, γιατί οχι;;

Για να μην κλαψουρίζει η μικρή!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΙ ΚΑΙ ΟΜΟΙΟΙ!!! Αλλο δερματολόγος, άλλο αισθητικός! Αλλο αρχαιολόγος, άλλο ξεναγός! Αλλο μηχανικός ΑΕΙ και άλλο τεχνίτης ΤΕΙ! Αλλο οικονομολόγος από την ΑΣΟΕΕ και άλλο λογιστής από ΤΕΙ!
!

Τα επαγγέλματα που αναφέρεις δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους! Ειδικότερα για το επάγγελμα του ξεναγού δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα σε κανένα ΤΕΙ. Για να σπουδάσει κανείς ξεναγος πρέπει να εισαχθεί στον Ο.Τ.Ε.Κ (μεταδευτεροβάθμια επαγγελματική εκπαιδευση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ρε Κώστα. Σου φαίνομαι για αρχάριος των forum; Μην προσπαθείς να με τρολάρεις (ας διαβάσουν παρακαλώ οι διαχειριστές - συντονιστές αυτό το λινκ και ιδιαίτερα την αντιμετώπιση). Εγώ έχω αποφύγει τρολ..... από παγκόσμια πολιτικά forum από τους ίδιους τους διαχειριστές τους που είχαμε αντίθετη πολιτική άποψη, στα οποία εσύ δεν μπορείς να κάνεις ούτε μία δημοσίευση, πόσο μάλλον να τρολάρεις. Ας το. Παλιά δουλεία. Δεν πιάνει σε εμένα. Κάντο σε κανά παιδάκι του γυμνασίου (ίσως και εκεί βέβαια να μην μπορείς).
Θα έπρεπε να ξέρεις ότι το σωστό μέλος ενός φόρουμ πάνω από όλα σέβεται αυτό το φόρουμ. Σε κάθε περίπτωση προσπαθεί να κάνει οικονομία χώρου. Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι με το να κάνεις μια δημοσίευση που πιάνει πάρα πολλές γραμμές στις οποίες απλώς επαναλαμβάνεσαι, το μόνο που καταφέρνεις εκτός από παραπάνω byte είναι να αναγκάζεις τους χρήστες που διαβάζουν το θέμα να κουράζονται πάρα πολύ μέχρι να φτάσουν στη δημοσίευση που επιθυμούν; Επίσης έχεις καταλάβει το λόγο ύπαρξης της επιλογής ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ; Ήταν ανάγκη δηλαδή να κάνεις δύο δημοσιεύσεις για να μου απαντήσεις, ενώ μπορούσες σε μία; (Εκτός αν έχει όριο χαρακτήρων μια δημοσίευση σε αυτό το φόρουμ, οπότε εντάξει).
Όπως είδα, περιγράφεις κάποια στάδια της ζωής σου και πραγματικά απορώ πως γίνεται να μην έχεις μέσα σου φιλότιμο και αξιοπρέπεια. Εγώ πάντα παραδέχομαι τα λάθη μου (εσύ ειδικά το ξέρεις πολύ καλά αυτό) και πάντα όταν κάνω λάθος βγαίνω δημόσια και το λέω. Επίσης έχω μάθει να σέβομαι τις κοπέλες με τις οποίες συζητάω είτε διαφωνώ είτε συμφωνώ μαζί τους.
Τέλος να σου πω ότι την διαμάχη μεταξύ μας εσύ την ξεκίνησες. Εγώ απλώς έκανα αυτή την δημοσίευση:
Εγώ απλώς θα κάνω 3 ερωτήσεις προς αυτούς που ισχυρίζονται πως υπάρχει ισότητα ΑΕΙ - ΤΕΙ:
1) Πόσους απόφοιτους ΤΕΙ γνωρίζεται που έχουν μπει σε ΑΕΙ;
2) Πόσους απόφοιτους ΑΕΙ γνωρίζεται που έχουν μπει σε ΤΕΙ;
3) Και ρωτάω αυτοί που έχουν τελειώσει ΤΕΙ γιατί μπήκαν σε ΑΕΙ αφού είναι ίσα; Γιατί είναι χαζοί;
Οπότε και εσύ μου απάντησες, που σημαίνει ότι ανήκεις σε αυτούς που ισχυρίζονται ότι υπάρχει ισότητα ΑΕΙ - ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top