Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Σε όλο τον κόσμο οι μαθητές που στοχεύουν ψηλά κάνουν φροντιστήρια.

Από πού προκύπτει αυτό; Διότι εγώ το αμφισβητώ, έχοντας γνωρίσει παιδιά από άλλες δυτικές χώρες. Δεν είναι να το δεχόμαστε κιόλας ως φυσιολογικό, παραπαιδεία είναι που καλύπτει τα κενά και τα σφάλματα του εκπαιδευτικού συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Από πού προκύπτει αυτό; Διότι εγώ το αμφισβητώ απολύτως, έχοντας γνωρίσει παιδιά από άλλες δυτικές χώρες. Δεν είναι να το δεχόμαστε κιόλας ως φυσιολογικό, παραπαιδεία είναι που καλύπτει τα κενά και τα σφάλματα του εκπαιδευτικού συστήματος.
Από Αγγλία και Αμερική που γνωρίζω καλά το σύστημα, τα παιδιά που στοχεύουν σε καλούς βαθμούς, καλές πανεπιστημιακές σχολές, καλές δουλειές κλπ έχουν εξωτερική βοήθεια από tutors ή παρακολουθούν ειδικά προγράμματα σε tutorial colleges, exam prep centres κλπ. Τι είναι όλα αυτά; Φροντιστήρια με φανφάρικους τίτλους και δίδακτρα για τους λίγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beauty flower

Νεοφερμένος

Ο beauty flower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
κατα την αποψη μου στο δημοσιο υπαρχουν αρκετα προβληματα οσον αφορα τους καθηγητες...στο δικο μου σχολειο καποιο καθηγητες δεν εκαναν καθολου σωστα την δουλεια τους , και εβαζαν και χαλια βαθμους...ειδικα στην Γ λυκειου, που ειναι κρισιμη ταξη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
κατα την αποψη μου στο δημοσιο υπαρχουν αρκετα προβληματα οσον αφορα τους καθηγητες...στο δικο μου σχολειο καποιο καθηγητες δεν εκαναν καθολου σωστα την δουλεια τους , και εβαζαν και χαλια βαθμους...ειδικα στην Γ λυκειου, που ειναι κρισιμη ταξη :/:

Με αφορμή το συγκεκριμένο μήνυμα, γνωρίζετε φαντάζομαι πώς λειτουργεί η βαθμολόγηση στα ιδιωτικά σχολεία τουλάχιστον στο λύκειο. Όχι ότι στα περισσότερα σχολεία γενικώς δεν υπάρχει επιείκεια, αλλά αυτό που έβλεπα σε μαθητές του Μωραΐτη, του Κολλεγίου, του Αρσακείου... 20 καθαρό έβγαζαν τα παιδιά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beauty flower

Νεοφερμένος

Ο beauty flower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
το γεγονος οτι στα ιδιωτικα σχολεια αλλα και σε αλλα δημοσια σχολεια ( παντως οχι σε αυτο που ημουν εγω) βαζουν απλοχερα τους μεγαλους βαθμους στην Γ λυκειου ειναι αδικο, διοτι οι μαθητες του σχολειου μου στις Πανελλαδικες θα ανταγωνιστουν τα παιδια των ιδιωτικων και γενικοτερα των σχολειων που βαζουν μεγαλους βαθμους ετσι ευκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
το γεγονος οτι στα ιδιωτικα σχολεια αλλα και σε αλλα δημοσια σχολεια ( παντως οχι σε αυτο που ημουν εγω) βαζουν απλοχερα τους μεγαλους βαθμους στην Γ λυκειου ειναι αδικο, διοτι οι μαθητες του σχολειου μου στις Πανελλαδικες θα ανταγωνιστουν τα παιδια των ιδιωτικων και γενικοτερα των σχολειων που βαζουν μεγαλους βαθμους ετσι ευκολα...
πες τα ρε beauty flower ! Και στο δικο μου σχολειο τα ιδια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Δημόσιο και πάλι δημόσιο!!!Ένας παλιός μου συμμαθητής πήρε υποτροφία από τον ΠΑΟΚ (έπαιζε καλό μπάσκετ και τον πρότεινε ο προπονητής του),πήγε σε ιδιωτικό για να είναι κοντά στις προπονήσεις και πραγματικά δεν θα ήθελα να πάω εκεί.Κατ'αρχάς,είναι μαζεμένη όλη η σνομπαρία να σε πρίζουν γιατί τα παπούτσια σου δεν τα πήρες 200Ε και από το Μιλάνο!!!Συν ότι δεν μπορούν να τους μαλώσουν ή να τους δώσουν αποβολή γιατί θα χάσουν τα δίδακτρα.Οι βαθμοί νγαίνουν χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια,ακριβώς γι'αυτόν το λόγο.Αυτός ο συμμαθητής μου είχε 15 στο δημόσιο και ξαφνικά έβγαλε 18 και κάτι και μου έκανε και φιγούρα επειδή βγάλαμε ίσο γενικό!!! :kill::kill:Τώρα το ότι πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα στα δημόσια σχολεία,αυτό είναι άλλο θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Πάντως τα ιδιωτικά έχουν χάσει το στοίχημα να μην πηγαινει ο μαθητής φροντιστήρια. Ακόμα και σε ιδιωτικά με καλούς καθηγητές και πλούσιο πρόγραμμα, παλι ολοι οι μαθητές πάνε φροντιστήριο.
Στόχος των ιδιωτικών σχολείων είναι το κέρδος και το υψηλό κύρος τους. Αν ψάξει κάποιος τους φοιτητές στις σχολές που οι βάσεις του φτάνουν στο ταβάνι θα διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία τους προέρχονται από ιδιωτικά σχολεία. Τώρα αν αυτοί κάνανε ιδιαίτερα στο σπίτι πολύ που τους νοιάζει.


Με αφορμή το συγκεκριμένο μήνυμα, γνωρίζετε φαντάζομαι πώς λειτουργεί η βαθμολόγηση στα ιδιωτικά σχολεία τουλάχιστον στο λύκειο. Όχι ότι στα περισσότερα σχολεία γενικώς δεν υπάρχει επιείκεια, αλλά αυτό που έβλεπα σε μαθητές του Μωραΐτη, του Κολλεγίου, του Αρσακείου... 20 καθαρό έβγαζαν τα παιδιά. :hmm:
Εφόσον αυτές οι βαθμολογίες μετράνε στις πανελλαδικές είναι φυσικό επακόλουθο να μπαίνουν 20αρια. Οι μαθητές του Γυμνασίου όταν έπρεπε να αντιδράσουν δεν το έκαναν. Τώρα είναι αργά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγκρίνετε τα δύο άκρα. Τα πανάκριβα γνωστά ιδιωτικά με τα χειρότερα δημόσια της χώρας. Αυτές οι περιπτώσεις είναι η μειοψηφία. Η μεγάλη μάζα γονέων και μαθητών επιλέγουν τη μέση λύση δηλ. ή πηγαίνουν στο δημόσιο της περιοχής τους το οποίο μπορεί να έχει κάποια προβληματάκια, μπορεί όμως να είναι εξαιρετικό ή πηγαίνουν σε ένα οικονομικό ιδιωτικό (αν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν γύρω στις 4000 ετησίως). Κάποια από αυτά τα "ανώνυμα", μικρά, ιδιωτικά σχολεία κάνουν καταπληκτική δουλειά γλιτώνοντας τους μαθητές από τα προβλήματα του δημοσίου που όλοι ξέρουμε και από τον σνομπισμό των "επώνυμων" ιδιωτικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι απλό : Αν έχεις λεφτά και δεν σου κάνει και τίποτα να τα δίνεις σε ένα σχολείο, πήγαινε σε ιδιωτικό. Το φαινόμενο ωστόσο ένας απλός μισθωτός να ξεπουλιέται και να πληρώνει πανάκριβα ιδιωτικά πιστεύοντας πως το σχολείο θα παίξει καθοριστικότατο ρόλο είναι πραγματικά γελοίο. Καλύτερα φύλα τα για ένα καλό ιδιαίτερο. Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι δεν είναι το σχολείο αυτό που θα σε βάλει στο πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Στόχος των ιδιωτικών σχολείων είναι το κέρδος και το υψηλό κύρος τους. Αν ψάξει κάποιος τους φοιτητές στις σχολές που οι βάσεις του φτάνουν στο ταβάνι θα διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία τους προέρχονται από ιδιωτικά σχολεία. Τώρα αν αυτοί κάνανε ιδιαίτερα στο σπίτι πολύ που τους νοιάζει.........
Τα περισσότερα παιδιά από τα ιδιωτικά σχολεία, που αριστεύουν στις εισαγωγικές ή γίνονται δεκτά από πολύ καλά ξένα πανεπιστήμια, είναι με υποτροφία.
Και όταν λέμε υποτροφία, εννοούμε ασφαλώς ακαδημαϊκή και όχι αθλητική.
Είναι η πολιτική των σχολείων για να έχουν, όπως λες, υψηλό κύρος. Και όσο υψηλότερο είναι το κύρος που έχουν αποκτήσει, τόσο υψηλά είναι και τα standards για την επιλογή των υποτρόφων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το περίεργο θα ήταν αν οι μαθητές των ιδιωτικών σχολείων ΔΕΝ έκαναν φροντιστήρια...

Εγώ πάλι πιστεύω πως ΕΙΝΑΙ παράξενο. Υποτίθεται στο ιδιωτικό γίνεται πολύ καλύτερης ποιότητας μάθημα, για το οποίο πληρώνει βαρβάτα χρήματα ο γονέας. Είναι, κατ' εμε, τέρμα ειρωνικό να κάνει φροντιστήρια αυτό το παιδί. Για μένα σημαίνει ότι οι γνώσεις που παίρνει από το ιδιωτικό των πολλών χιλιάδων ευρώ δεν φτάνουν (είναι ίδιες με του δημοσίου), και κάνει φροντιστήρια όπως το κάθε παιδί του δημοσίου.

Που είναι το λογικό, να πληρώνεις 5-6-7 δεν ξέρω και εγώ πόσες χιλιάδες χιλιάδες κοστίζουν, και να κάνεις φροντιστήριο μετά? Εγώ έκανα φροντιστήριο μόνο στην Γ' λυκείου επειδή η ύλη και οι ασκήσεις που καλύπταμε στα περισσότερα μαθήματα δεν έφτανε για να δώσω πανελλήνιες. Το ίδιο μάθημα γίνεται και στα ιδιωτικά?

Λογικά το ιδιωτικό προσφέρει διάφορα πλεονεκτήματα που αναφέρθηκαν, αν και δεν έχω δει πως είναι η κατάσταση εκεί προσωπικά. Μίλησαν πιο πάνω παιδιά που έχουν πάει. Όμως δεν πιστεύω πως αξίζει ένας μαθητής από την μεσαία τάξη να πηγαίνει εκεί επειδή έχει προτζέκτορες και πιο καθαρές τουαλέτες. Όσοι έχουν την άνεση και δεν τους είναι τίποτα αυτές οι λίγες χιλιάδες ευρώ, μπορούν να πάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οταν κανουμε κριτικη σε ενα πολτικο κομμα ας αναφερομαστε σε πολιτικους χειρισμους και αποφασεις και οχι στα ατομα της ηγεσιας του. Δοξα τω θεω εχει κανει τα λαθη του το ΚΚΕ και μπορει καποιος να μιλησει για αυτα.
Παντως στην Πατρα καλα το παει ο Πελετιδης.

Πρωτες ενεργειες δημοτικης αρχης
Ελεγχοι στα δημοτικα ακινητα και στην μαρινα
Δωρεαν σταθμευση στην Πατρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Με αφορμή το συγκεκριμένο μήνυμα, γνωρίζετε φαντάζομαι πώς λειτουργεί η βαθμολόγηση στα ιδιωτικά σχολεία τουλάχιστον στο λύκειο. Όχι ότι στα περισσότερα σχολεία γενικώς δεν υπάρχει επιείκεια, αλλά αυτό που έβλεπα σε μαθητές του Μωραΐτη, του Κολλεγίου, του Αρσακείου... 20 καθαρό έβγαζαν τα παιδιά. :hmm:

To 20 αυτό είναι αντιπροσωπευτικό σε κάτι; :hmm: Είμαι λιγάκι δύσπιστος με τους βαθμούς στην Ελλάδα σε κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης επειδή υπάρχει ανειλικρίνεια και από τις δυο πλευρές.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συγκρίνετε τα δύο άκρα. Τα πανάκριβα γνωστά ιδιωτικά με τα χειρότερα δημόσια της χώρας. Αυτές οι περιπτώσεις είναι η μειοψηφία. Η μεγάλη μάζα γονέων και μαθητών επιλέγουν τη μέση λύση δηλ. ή πηγαίνουν στο δημόσιο της περιοχής τους το οποίο μπορεί να έχει κάποια προβληματάκια, μπορεί όμως να είναι εξαιρετικό ή πηγαίνουν σε ένα οικονομικό ιδιωτικό (αν έχουν την οικονομική δυνατότητα να πληρώνουν γύρω στις 4000 ετησίως). Κάποια από αυτά τα "ανώνυμα", μικρά, ιδιωτικά σχολεία κάνουν καταπληκτική δουλειά γλιτώνοντας τους μαθητές από τα προβλήματα του δημοσίου που όλοι ξέρουμε και από τον σνομπισμό των "επώνυμων" ιδιωτικών.

Προσωπικά δεν είχα κανένα «πρόβλημα» στο δημόσιο σχολείο.

Τι εννοείς λέγοντας για σνομπισμό των "επωνύμων" ιδιωτικών; :hmm: Γνωρίζω ότι και από καλά ιδιωτικά τύπου Μωραϊτη υπάρχει η δυνατότητα για φροντιστηριακή ενίσχυση με καθηγητές του σχολείου αλλά έναντι επιπλέον αδράς αμοιβής. Συνήθως το προσωπικό των καθηγητών είναι κάτοχοι μεταπτυχιακού τίτλου / διδακτορικού τίτλου σπουδών και επειδή διδάσκουν στην αγγλική γλώσσα ζητάνε ανάλογη πληρωμή. Τα τελευταία ή και επόμενα χρόνια, θεωρώ ότι και τα δημόσια σχολεία θα έχουν ανάλογου επιπέδου καθηγητές...που δεν θα έχουν μείνει στο βασικό πτυχίο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...στο δημοσιο υπαρχουν αρκετα προβληματα οσον αφορα τους καθηγητες...στο δικο μου σχολειο καποιο καθηγητες δεν εκαναν καθολου σωστα την δουλεια τους....
Και στο ιδιωτικό και στο δημόσιο σχολείο υπάρχουν καθηγητές άριστοι, πολύ καλοί, καλοί, μέτριοι. Ακόμα και σε "καλά" ιδιωτικά υπάρχουν και απαράδεκτοι καθηγητές, οι οποίοι παραμένουν λόγω "ειδικών διασυνδέσεων" με την ιδιοκτησία - διεύθυνση.
...στα ιδιωτικα σχολεια αλλα και σε αλλα δημοσια σχολεια ( παντως οχι σε αυτο που ημουν εγω) βαζουν απλοχερα τους μεγαλους βαθμους στην Γ λυκειου...
Μάλλον το λύκειό σου αποτελεί πανελλαδική εξαίρεση. Και στα δημόσια και στα ιδιωτικά, οι πολύ μεγάλοι προφορικοί βαθμοί είναι δεδομένοι. Κάποιοι καθηγητές βάζουν σε όλους 20ρια για να ξεμπερδεύουν. Άλλοι κρατάνε κάπως τα προσχήματα και υπολογίζοντας το πόσο περίπου θα γράψει στις πανελλήνιες ο κάθε μαθητής, φροντίζουν να μη χάνει το πριμ του 0,6. Σπάνια πέφτει έξω ένας έμπειρος καθηγητής. Είχα συμμαθητή που στη βιολογία γενικής έδινε πάντα στο σχολείο "λευκά" διαγωνίσματα και τεστ και δημιουργούσε προβλήματα στο μάθημα. Παρά όλα αυτά, η καθηγήτρια του έβαλε 15 προφορικά. Αυτός τελικά έγραψε 17 και έβριζε τη βιολόγο ότι τον ...αδίκησε και του στέρησε τη σχολή που ήθελε. (Για μένα πολύ του έβαλε).
...είναι μαζεμένη όλη η σνομπαρία να σε πρίζουν γιατί τα παπούτσια σου δεν τα πήρες 200Ε και από το Μιλάνο!!!...
Αυτό το σνομπισμό τον έζησα στο ιδιωτικό από την Α δημοτικού. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε παρέες με βάση το ...οικόσημό τους. Σ' αυτό βοηθούσε και η ίδια η διεύθυνση. Τα παιδάκια της ...πρώτης διαλογής είχαν περισσότερα προνόμια και κυρίως την ατιμωρησία.
Αν ψάξει κάποιος τους φοιτητές στις σχολές που οι βάσεις του φτάνουν στο ταβάνι θα διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία τους προέρχονται από ιδιωτικά σχολεία....
Προφανώς αυτό είναι κατόρθωμα των παιδιών αυτών και όχι του σχολείου. Εδώ μπορούν να ειπωθούν πολλά. Συνοπτικά: α) όταν το σχολείο διαλέγει τους μαθητές του, ακόμα και δίνοντας υποτροφίες, το αποτέλεσμα αυτό είναι λογικό και β) όταν στο "μουράτο" ιδιωτικό πηγαίνουν παιδιά με πλούσιους γονείς, φυσικό είναι ότι θα έχουν περισσότερες ευκαιρίες να προετοιμαστούν καλύτερα για τις πανελλήνιες.
Οι μαθητές του Γυμνασίου όταν έπρεπε να αντιδράσουν δεν το έκαναν. Τώρα είναι αργά...
Δεν κατάλαβα τι θα έπρεπε να έχουν κάνει οι μαθητές του Γυμνασίου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NimertiS

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NimertiS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Καλώς ορίσατε στην πραγματικότητα.

Όντως είναι άδικα τα 20αρια σε παιδιά ιδιωτικών ενώ εμείς φάγαμε το αγγούρι και μας έβαζαν τον βαθμό με το σταγονόμετρο αλλά έτσι είναι.
Όποιος έχει μαχαίρι τρώει το καρπούζι.

Υπάρχουν πάντως και εξαιρέσεις,ξέρω παιδί που πηγαίναμε και οι δύο φροντιστήριο στην ΏΘηση και αυτός ήταν από το Κολλέγιο Αθηνών όμως απέτυχε,
ή παιδιά από του Μωραίτη που συνέχισαν μετά στο Deree.

Aν δεν σου κόβει όσο και να φουσκώσουν τον βαθμό σου είναι δύσκολο να περάσεις κάπου καλά,είναι θέμα συγκυριών όχι μόνο χρημάτων που όμως παίζουν ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο.

Και μία σημείωση,οι μεσαίες τάξεις δύσκολα πλέον πληρώνουν το χαράτσι του ιδιωτικού,μάλλον θα εννοούσατε τις "ανώτερες" τάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Λογικά το ιδιωτικό προσφέρει διάφορα πλεονεκτήματα που αναφέρθηκαν, αν και δεν έχω δει πως είναι η κατάσταση εκεί προσωπικά. Μίλησαν πιο πάνω παιδιά που έχουν πάει. Όμως δεν πιστεύω πως αξίζει ένας μαθητής από την μεσαία τάξη να πηγαίνει εκεί επειδή έχει προτζέκτορες και πιο καθαρές τουαλέτες. Όσοι έχουν την άνεση και δεν τους είναι τίποτα αυτές οι λίγες χιλιάδες ευρώ, μπορούν να πάνε.
Αυτά πληρώνεις περισσότερο. Τις καλύτερες εγκαταστάσεις, τους καθαρούς χώρους, το έξτρα υλικό. Συν ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ κλπ. Και την εγγύηση ότι το σχολείο θα είναι πιο καλά οργανωμένο. Από εκεί και πέρα, επειδή το φυλλάδιο του σχολείου λέει ότι γίνεται καλύτερης ποιότητας δουλειά και ότι δεν χρειάζονται φροντιστήρια, δεν σημαίνει ότι πρέπει να το πιστέψεις. Αν στοχεύεις απλά να περάσεις "σε μία σχολή" και τυχαίνει να είσαι και σχετικά καλός μαθητής, τότε ίσως να μην χρειαστείς φροντιστήρια. Αλλά αν θέλεις καλή σχολή και/ή δεν είσαι δυνατός μαθητής, μια έξτρα βοήθεια θα τη χρειαστείς - εκτός φυσικά αν στο κόστος του ιδιωτικού περιλαμβάνεται και ατομικό μάθημα για τις ανάγκες του κάθε μαθητή (που δε νομίζω να φτουράνε τα δίδακτρα για τέτοιες πολυτέλειες). Εδώ αγγλικά κάνουν και βάζουν 25 παιδιά στο τμήμα, που δεν έχει και τόσο μεγάλο κόστος να σπάσεις το τμήμα στα δύο, όχι να κάνουν ατομική δουλειά με τα παιδιά του Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
.........Και μία σημείωση,οι μεσαίες τάξεις δύσκολα πλέον πληρώνουν το χαράτσι του ιδιωτικού,μάλλον θα εννοούσατε τις "ανώτερες" τάξεις.
Μεσαία τάξη εννοούσα, αλλά για όσο υπήρχε αυτή η τάξη. Για το σήμερα έχεις δίκιο. Η μεσαία τάξη έχει εξαφανιστεί σχεδόν απ' την Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατ'αρχάς,είναι μαζεμένη όλη η σνομπαρία να σε πρίζουν γιατί τα παπούτσια σου δεν τα πήρες 200Ε και από το Μιλάνο!!!

Αυτό το σνομπισμό τον έζησα στο ιδιωτικό από την Α δημοτικού. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε παρέες με βάση το ...οικόσημό τους.

Αυτό εννοώ όταν λέω σνομπισμό στα επώνυμα ιδιωτικά σχολεία.


NimertiS, οι ανώτερες οικονομικά τάξεις στέλνουν τα παιδιά τους στα επώνυμα ιδιωτικά σχολεία. Οι μεσαίες τάξεις στέλνουν τα παιδιά τους στα μικρά και όχι τόσο γνωστά ιδιωτικά σχολεία, πολλά από τα οποία όμως κάνουν πολύ καλή δουλειά. Νομίζω πως όταν σε μια οικογένεια δουλεύουν και οι δύο γονείς και ίσως έχουν και ένα διαμέρισμα που νοικιάζουν με αποτέλεσμα να έχουν ετήσιο εισόδημα γύρω στις 50000 , μπορούν να διαθέσουν τις 4000 για τα δίδακτρα ενός τέτοιου σχολείου.
Και μην σκέφτεστε μόνο το λύκειο. Συνήθως τα παιδιά που πηγαίνουν σε ιδιωτικά ξεκινάνε από το νηπιαγωγείο και τελειώνουν στην Γ Λυκείου. Θέλω να πω ότι δεν κάνουν την επιλογή ιδιωτικό ή φροντιστήριο πανελλαδικών. Απλά ξεκινάνε εκεί το σχολείο τους και εκεί το τελειώνουν άσχετα από την προετοιμασία των πανελλαδικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Μεσαία τάξη εννοούσα, αλλά για όσο υπήρχε αυτή η τάξη. Για το σήμερα έχεις δίκιο. Η μεσαία τάξη έχει εξαφανιστεί σχεδόν απ' την Ελλάδα.

Εννοειται οτι συνεχιζει να υπαρχει η μεσαια ταξη. Ακομα και την σημερινη, δυσκολη οικονομικα εποχη πολλοι Ελληνες στεκονται, κακα τα ψεματα...Πιστεψτε το, αν τα διδακτρα ηταν πιο χαμηλα, ενα μεγαλο μεριδιο των Ελληνων θα εστελνε τα παιδια του στα ιδιωτικα. Θα το κανε ειτε απο ελλειψη εμπιστοσυνης στο δημοσιο ειτε για μουρη προς τους αλλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top