Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Πέρα από τις πανελλήνιες,αν έχεις χρήματα δεν βρίσκω το λόγο να πας σε δημόσιο για πολλούς.Δεν μπορώ καν να συγκρίνω τις εγκαταστάσεις του δικού μπουρδεεεεε..εεε...σχολείου σε σχέση με ένα ιδιωτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πέρα από τις πανελλήνιες,αν έχεις χρήματα δεν βρίσκω το λόγο να πας σε δημόσιο για πολλούς.Δεν μπορώ καν να συγκρίνω τις εγκαταστάσεις του δικού μπουρδεεεεε..εεε...σχολείου σε σχέση με ένα ιδιωτικό.

Εγώ σε δημόσιο πήγα, δεν έπαθα και τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Βρε παιδιά συγγνώμη, καλές οι εγκαταστάσεις δεν λέω, αλλά ο αριθμός των μαθητών ανά τάξη στα ιδιωτικά δεν είναι ένα μεγάλο μείον? Όλα τα ιδιωτικά σχολεία που ξέρω έχουν 25-30 άτομα στην τάξη. Εγώ δεν ξέρω, θα το σκεφτόμουν να δώσω τόσα χρήματα για τόσα πολλά παιδιά. Συν ότι σε πολλά ιδιωτικά σχολεία τα τρέχουν τα παιδιά είτε είναι αριστούχοι που πιάνουν πουλιά στον αέρα είτε είναι μέτριοι μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Βρε παιδιά συγγνώμη, καλές οι εγκαταστάσεις δεν λέω, αλλά ο αριθμός των μαθητών ανά τάξη στα ιδιωτικά δεν είναι ένα μεγάλο μείον? Όλα τα ιδιωτικά σχολεία που ξέρω έχουν 25-30 άτομα στην τάξη. Εγώ δεν ξέρω, θα το σκεφτόμουν να δώσω τόσα χρήματα για τόσα πολλά παιδιά. Συν ότι σε πολλά ιδιωτικά σχολεία τα τρέχουν τα παιδιά είτε είναι αριστούχοι που πιάνουν πουλιά στον αέρα είτε είναι μέτριοι μαθητές.
Εγώ που φοιτούσα σε Πρότυπο Πειραματικό Λύκειο βρισκόμουν στην ίδια τάξη με άλλα 27 άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Και ήταν καλό αυτό; Εμένα ο ανηψιός μου σε δημόσιο έχει 16 συμμαθητές όλους κι όλους. Το κτήριο είναι βέβαια παλιό (το ίδιο που πήγαινα κι εγώ σχολείο προ αμνημονεύτων) αλλά πιστεύω είναι πιο σημαντικό το ότι η δασκάλα έχει 17 παιδάκια να ασχοληθεί και όχι 30
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Και ήταν καλό αυτό; Εμένα ο ανηψιός μου σε δημόσιο έχει 16 συμμαθητές όλους κι όλους. Το κτήριο είναι βέβαια παλιό (το ίδιο που πήγαινα κι εγώ σχολείο προ αμνημονεύτων) αλλά πιστεύω είναι πιο σημαντικό το ότι η δασκάλα έχει 17 παιδάκια να ασχοληθεί και όχι 30

Εμείς είμαστε 22.΄
Στην Α λυκείου ήμασταν 26 και πάω σε δημόσιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Και ήταν καλό αυτό; Εμένα ο ανηψιός μου σε δημόσιο έχει 16 συμμαθητές όλους κι όλους. Το κτήριο είναι βέβαια παλιό (το ίδιο που πήγαινα κι εγώ σχολείο προ αμνημονεύτων) αλλά πιστεύω είναι πιο σημαντικό το ότι η δασκάλα έχει 17 παιδάκια να ασχοληθεί και όχι 30
Δεν είπα ότι είναι καλό αυτό, απλά θέλω να δείξω ότι δεν διαφέρουν πολύ τα ιδιωτικά από τα δημόσια σχολεία. Από την άλλη όμως δεν ήταν και τόσο κακό διότι οι περισσότεροι καθηγητές μας ήταν καλοί στη δουλειά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ΟΚ να σας το θέσω αλλιώς. Αφού στο δημόσιο οι τάξεις είναι μικρότερες και οι καθηγητές όχι απαραίτητα χειρότεροι, γιατί να πας σε ιδιωτικό? Δεν είναι καλύτερα να μείνεις στο δημόσιο και με τα μισά χρήματα που θα έδινες στο ιδιωτικό να "αγοράσεις" όποια έξτρα βοήθεια χρειάζεσαι;

Φίλη μου καθηγήτρια Γερμανικών προετοιμάζει παιδιά για εξετάσεις Α2 σε ιδιωτικό σχολείο και σε φροντιστήριο. Στο σχολείο έχει 30 μαθητές στην τάξη και στο φροντιστήριο 7. Πού γίνεται καλύτερο μάθημα; Σημειωτέον η καθηγήτρια είναι η ίδια και στις δύο περιπτώσεις. Τι παραπάνω μπορεί να έχει το ιδιωτικό σχολείο από το φροντιστήριο που θα υπερκαλύψει το μειονέκτημα του μέγεθους της τάξης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Εγώ σε δημόσιο πήγα, δεν έπαθα και τίποτα.

Ούτε εγώ έπαθα τίποτα,αλλά θα προτιμούσα ένα σχολείο στο οποίο μπορείς να πας τουαλέτα,γιατί στο δικό ΔΕΝ γινόταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εγώ σε δημόσιο πήγα, δεν έπαθα και τίποτα.
Ούτε εγώ έπαθα τίποτα,αλλά θα προτιμούσα ένα σχολείο στο οποίο μπορείς να πας τουαλέτα,γιατί στο δικό ΔΕΝ γινόταν!
Πήγα σε ιδιωτικό (και μάλιστα από τα "Top") στο δημοτικό αλλά γυμνάσιο και λύκειο ήμουν σε δημόσιο. Ναι, στο ιδιωτικό είχαμε πολύ καλύτερες εγκαταστάσεις, καθαριότητα, ασφάλεια. Όμως ψηφίζω και με τα δύο μου χέρια υπέρ του δημόσιου. Μερικοί από τους λόγους:
1) Στο ιδιωτικό οι φίλοι μου έμεναν σε εντελώς διαφορετικές περιοχές και για να βρεθούμε μερικές φορές εκτός σχολείου έπρεπε να μας μεταφέρουν οι γονείς, ενώ στο δημόσιο ήταν τα παιδιά της διπλανής πόρτας.
2) Το πολύ πρωινό ξύπνημα του ιδιωτικού και οι διαδρομές με το σχολικό, ζουν ακόμα στους εφιάλτες μου.
3) Στο ιδιωτικό ήμασταν στην τάξη 35 παιδιά, ενώ στο δημόσιο 18 (τότε ήταν π.κ. και γινόταν).
4) Στο δημόσιο δεν είχα όπως στο ιδιωτικό στο διάλειμμα 3 δασκάλες πάνω από το κεφάλι μου να μου ζαλίζουν τα ούμπαλα "μην τρέχεις", "μην ιδρώσεις", "μην πέσεις", "μη μαλώνετε" κλπ. Παιδιά είμαστε κυρά μου, θέλουμε να παίξουμε, να τρέξουμε, να ιδρώσουμε, να πέσουμε, να χτυπήσουμε, να τσακωθούμε.
5) Όχι στον ψεύτικο κόσμο του ιδιωτικού και το αποστειρωμένο περιβάλλον του. Η κοινωνία δεν αποτελείται μόνον από αυτούς που είναι "κάποιοι" και έχουν από ένα εισόδημα και πάνω. Υπάρχουν και τα φτωχά παιδιά, τα "αλητόπαιδα" και τα παιδιά των μεταναστών.
6) Απαράδεκτοι οι διαρκώς τρομοκρατημένοι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών που δεν τολμούν να πουν τη δική τους άποψη σε μια ερώτηση από το φόβο μήπως και δεν αρέσει στη διεύθυνση.
7) Τώρα που το σκέφτομαι μεγάλος, βρίσκω εντελώς αηδιαστική την ατάκα που άκουγα στο ιδιωτικό: "Ξέρεις ποιος είναι ο μπαμπάς μου;".


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Πήγα σε ιδιωτικό (και μάλιστα από τα "Top") στο δημοτικό αλλά γυμνάσιο και λύκειο ήμουν σε δημόσιο. Ναι, στο ιδιωτικό είχαμε πολύ καλύτερες εγκαταστάσεις, καθαριότητα, ασφάλεια. Όμως ψηφίζω και με τα δύο μου χέρια υπέρ του δημόσιου. Μερικοί από τους λόγους:
1) Στο ιδιωτικό οι φίλοι μου έμεναν σε εντελώς διαφορετικές περιοχές και για να βρεθούμε μερικές φορές εκτός σχολείου έπρεπε να μας μεταφέρουν οι γονείς, ενώ στο δημόσιο ήταν τα παιδιά της διπλανής πόρτας.
2) Το πολύ πρωινό ξύπνημα του ιδιωτικού και οι διαδρομές με το σχολικό, ζουν ακόμα στους εφιάλτες μου.
3) Στο ιδιωτικό ήμασταν στην τάξη 35 παιδιά, ενώ στο δημόσιο 18 (τότε ήταν π.κ. και γινόταν).
4) Στο δημόσιο δεν είχα όπως στο ιδιωτικό στο διάλειμμα 3 δασκάλες πάνω από το κεφάλι μου να μου ζαλίζουν τα ούμπαλα "μην τρέχεις", "μην ιδρώσεις", "μην πέσεις", "μη μαλώνετε" κλπ. Παιδιά είμαστε κυρά μου, θέλουμε να παίξουμε, να τρέξουμε, να ιδρώσουμε, να πέσουμε, να χτυπήσουμε, να τσακωθούμε.
5) Όχι στον ψεύτικο κόσμο του ιδιωτικού και το αποστειρωμένο περιβάλλον του. Η κοινωνία δεν αποτελείται μόνον από αυτούς που είναι "κάποιοι" και έχουν από ένα εισόδημα και πάνω. Υπάρχουν και τα φτωχά παιδιά, τα "αλητόπαιδα" και τα παιδιά των μεταναστών.
6) Απαράδεκτοι οι διαρκώς τρομοκρατημένοι εκπαιδευτικοί των ιδιωτικών που δεν τολμούν να πουν τη δική τους άποψη σε μια ερώτηση από το φόβο μήπως και δεν αρέσει στη διεύθυνση.
7) Τώρα που το σκέφτομαι μεγάλος, βρίσκω εντελώς αηδιαστική την ατάκα που άκουγα στο ιδιωτικό: "Ξέρεις ποιος είναι ο μπαμπάς μου;".



Ίσως να είναι και έτσι,δεν έχω πάει ποτέ σε ιδιωτικό για να εκφέρω άποψη,πάντως και στο δημόσιο που ήμουν εγώ είχαμε πολλούς "κάποιους" που ουσιαστικά ήταν ένα "τίποτα" και είχαν ψηλα΄τον αμανέ...Νομίζω ειναι γενικό το κακό ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cz1998

Νεοφερμένος

Ο cz1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια,είμαι νέος στο φορουμ και ανοίξα αυτο το θέμα διότι θέλω γνώμες για ένα θέμα που με απασχολεί.Λοιπόν, εγώ φοιτάω σε ενα δημόσιο σχολείο το οποίο ειναι ενα αξιοπρεπές σχολείο αλλά οχι τιποτα το ιδιαίτερο,μια συμμαθήτρια μου πήρε την απόφαση να αλλάξει σχολείο και να πάει σε ιδιωτικό,στην αρχή μου φάνηκε κάπως περίεργο αλλα οταν άρχισα να το σκέφτομαι δεν μου φάνηκε και τόσο κακή ιδέα αλλά έχω ακόμα ενδοιαμούς...Θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας για το θέμα όπως και γνώμες αν ξέρετε για καποιο σχολείο ιδιωτικό.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Δηλαδή τι παραπάνω περιμένεις από ένα ιδιωτικό σχολείο;
Μήπως να πάρεις κανένα πτυχίο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Νομίζω πως η περίοδος των υποτροφιών έχει περάσει. Κατά τα άλλα πιστεύω πως ένα καλό δημόσιο δεν έχει να ζηλέψει και πολλά πράγματα από τα ιδιωτικά. Βέβαια σε ιδιωτικά σχολεία έχουν οργανωμένα εργαστήρια και τα επισκέπτονται συχνά. Για μένα ο μόνος λόγος θα ήταν αυτός. Από κει κι έπειτα δε νομίζω πως αξίζει να δώσεις μερικές χιλιάδες ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cz1998

Νεοφερμένος

Ο cz1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Θεωρώ και εγω πως πραγματικά ενα καλό δημοσιο δεν έχει να ζηλέψει πολλά απο ένα ιδιωτικό ,όμως στο σχολείο μου (πέρα ελαχίστων εξαιρέσεων) υπάρχουν κάποιοι καθηγητές οι οποιοι δεν αξίζουν καν να θεωρούνται καθηγητές και άρχισα να σκέφτομαι το ιδιωτικό οταν έμαθα οτι θα έχω κάποιους απο αυτούς του χρόνου και μάλιστα σε πολύ σημαντικά μαθήματα.Το ξέρω οτι η περίοδος των υποτροφιών έχει περάσει ,δεν είχα σκοπό εξαρχής να φοιτήσω με υποτροφία διοτι ααπαιτούνται εεξετάσεις που δεν θα μπορούσα λόγω ελλειψης χρόνου με διαβάσματα τριημερη κτλ να προετοιμαστώ,ουτωςπη άλλως απο τη στιγμή που πολλά σσχολεία προσφέρουν φροντηστηριακη καλυψη και θα σταματήσω το φροντιστήριο το κόστος δεν θα ειναι τόσο φοβερό.Εννοείται, οτι δεν πιστεύω οτι στο ιδιωτικό ειναι όλα ιδανικά ή θα μου έχουν με το που μπώ το χαρτί του πανεπιστημιου στο χέρι,απλά θεωρώ ότι μπορεί να με βοηθησει πιο πολύ απο το σχολείο μου ιδιαίτερα τη χρονια που έρχεται,ήθελα απλά τη γνώμη σας ή τις εμπειρίες σας απο τετοια σχολεία αν ξξέρετε κάποιο που να ααξιίζει,με τους γονείς μου έχουμε κάποια στο νου μας αλλά σίγουρα κάποιες γνώμες παραπάνω μπορούν να βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οπως όλοι ξέρουμε στην Γ΄Λυκείου επικεντρωνόμαστε στα μαθήματα που θα δώσουμε στις πανελλαδικές (ας μην αναλύσουμε τώρα τις παθογένειες του συστήματος). Οπότε θα ρίξεις το βάρος στο φροντιστήριο και θα προσπαθήσεις να περάσεις όσο πιο ανώδυνα γίνεται τα άλλα μαθήματα. Δεν νομίζω πως ενδείκνυται να αλλάξεις σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cz1998

Νεοφερμένος

Ο cz1998 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Κοίτα και εγω με το που άκουσα για αλλαγή σχολείου μου φάνηκε λίγο περίεργο, όμως έχω δυο επιλογές(μεταφορικά παντα),είτε να μείνω σε αυτό το σχολείο και να πάω σε ένα καλύτερο φροντηστήριο που θα είναι μακριά βεβαια απο το σπίτι μου (το φροντιστήριο που πάω ειναι ενα τυπωποιημένο φροντιστηριακό ''κατάστημα''-franchise,που είναι μια καλή λύση επειδή είναι απέναντι απο το σπιτι μου απλά για να βγάλεις έναν καλό βαθμό, αλλά οταν μιλάμε για πανελλήνιες και για μια σχολή με πολλά μόρια πέρα απο το διάβασμα πρέπει να υπρχει και ουσιαστική βοήθεια),είτε να πάω σε ένα ιδιωτικό σχολείο όπου και φροντιστηριακη κάλυψη παρέχεται και γίνεται δουλειά μεσα στην τάξη ετσι ώστε να δίνονται οι βάσεις απο το σχολείο και οχι να αποτελεί συμπλήρωμα του φροντηστηριου.Και οι δυο επιλογές μπορεί να έχουν θετικά στοιχεία αλλα ελλοχεύουν και αρνητικα που μπορεί να μην τα έχω σκεφτεί,θα ήθελα αν καποιος ξέρει για κανένα ιδιωτικό σχολείο που πέρα απο την "βιτρίνα"που βγάζει πρός τα έξω να κάνει ουσιαστική δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Στο ιδιωτικο εισαι σιγουρος οτι θα γλιτωσεις τα φροντιστηρια; Το λεω γιατι εχω ακουσει απο παιδια που πηγαιναν στα δυο μεγαλυτερα ιδιωτικα της Θεσσαλονικης οτι εκαναν και φροντιστηριο μετα, οποτε πιο ακριβως το κερδος. Ξερω και κοπελα που εκανε το αντιστροφο, πηγαινε μεχρι Β Λυκειο σε ιδιωτικο και Γ Λυκειο εφυγε, γιατι εβλεπε δεν κερδιζε κατι και απλα δαπανουσαν επιπλεον χρηματα οι γονεις της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Στο ιδιωτικο εισαι σιγουρος οτι θα γλιτωσεις τα φροντιστηρια; Το λεω γιατι εχω ακουσει απο παιδια που πηγαιναν στα δυο μεγαλυτερα ιδιωτικα της Θεσσαλονικης οτι εκαναν και φροντιστηριο μετα, οποτε πιο ακριβως το κερδος. Ξερω και κοπελα που εκανε το αντιστροφο, πηγαινε μεχρι Β Λυκειο σε ιδιωτικο και Γ Λυκειο εφυγε, γιατι εβλεπε δεν κερδιζε κατι και απλα δαπανουσαν επιπλεον χρηματα οι γονεις της.

Αληθεύει ότι η μεγάλη πλειονότητα των υποψηφίων που έχουν κάποιο στόχο κάνει φροντιστήρια ακόμη και αν πηγαίνει σε ιδιωτικά λύκεια. Όμως, ιδιαίτερα αν είναι κάποιος στη θεωρητική κατεύθυνση (στη θεωρητική γιατί η απόδοση στα περισσότερα μαθήματα εξαρτάται περισσότερο από το προσωπικό διάβασμα παρά από την εξάσκηση και τους διαφορετικούς τύπους ασκήσεων, αλλά ισχύει σε κάποιο βαθμό για κάθε κατεύθυνση) και έχει καλούς καθηγητές στο σχολείο, όπως και επαρκείς ώρες μαθημάτων κατεύθυνσης, τότε ίσως και να περιττεύει το φροντιστήριο.

Στο φροντιστήριο που πήγαινα, ήρθε το καλοκαίρι πριν τη Γ' Λυκείου μια κοπέλα από το αμερικάνικο κολλέγιο Pierce. Όταν, τον Σεπτέμβριο, άρχισε και το σχολείο, συνειδητοποίησε ότι δεν είχε χρόνο για προσωπικό διάβασμα αφού ήταν όλη τη μέρα σε μαθήματα. Σύντομα εξέφρασε την ανησυχία της για τη συγκεκριμένη κατάσταση, και, γύρω στο Νοέμβριο (αν δεν κάνω λάθος), αποφάσισε να μη συνεχίσει στο φροντιστήριο, καθώς αισθανόταν ότι απέδιδε καλύτερα με ώρες προσωπικού διαβάσματος, εφόσον γνώριζε ότι οι καθηγητές του σχολείου της ήταν επαρκείς στο μάθημα.

Είμαι αρκετά βέβαιος πως δε μετάνιωσε την επιλογή της, καθώς τη συνάντησα το φθινόπωρο και έμαθα ότι πέρασε στην πρώτη της επιλογή, στη Νομική Αθηνών. Φυσικά, ήταν πάντοτε πολύ καλή μαθήτρια, δεν την έσωσε αποκλειστικά η απόφαση που πήρε να μη συνεχίσει το φροντιστήριο, αλλά πιθανότατα βοήθησε πολύ στην επίτευξη του στόχου της, εφόσον της ήταν περιττές και χρονοβόρες τόσες ώρες μαθήματος.

Εξαρτάται πάντοτε από το άτομο και τις συνθήκες που αντιμετωπίζει, ο καθένας πρέπει να γνωρίζει πώς αποδίδει καλύτερα. Αλλά, κατά την προσωπική μου άποψη, εφόσον κάποιος πάει σε ιδιωτικό σχολείο πρέπει να καλύπτεται πλήρως από αυτό και να μην απαιτούνται έξτρα ώρες μαθήματος (καθώς η μεγάλη πλειονότητα των ιδιωτικών, πέρα από το χρηματικό κόστος, έχουν και περισσότερες ώρες μαθήματος από τα δημόσια σχολεία). Ο καθένας, όμως, επιλέγει ό,τι θεωρεί πως τον ωφελεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι να μείνεις στο σχολείο σου και να γραφτείς σε ένα πολύ καλό φροντιστήριο. Το να αφήσεις την προετοιμασία σου στα χέρια ενός ιδιωτικού σχολείου, είναι πολύ παρακινδυνευμένο. Αν μετά από λίγο καιρό διαπιστώσεις ότι δεν σε καλύπτει, θα βρεθείς εγκλωβισμένος και δεν θα ξέρεις τι να κάνεις. Μην ξεχνάς ότι τα ιδιωτικά σχολεία πολλές φορές υπόσχονται πολύ περισσότερα από αυτά που προσφέρουν πραγματικά. Επίσης μου κάνει εντύπωση που το έχεις σίγουρο ότι επειδή θα πας σε ιδιωτικό σχολείο, δεν θα χρειάζεσαι φροντιστήριο. Τουλάχιστον όλα τα παιδιά που ξέρω και πηγαίνουν σε ιδιωτικά (κάποια μάλιστα σε πολύ επώνυμα ιδιωτικά), πηγαίνουν το απόγευμα και σε φροντιστήριο. Το ιδιωτικό σχολείο μπορώ να το καταλάβω σε Δημοτικό και Γυμνάσιο επειδή υποτίθεται ότι γίνεται επιλογή καταρτισμένων και υπεύθυνων δασκάλων και καθηγητών και έτσι τα παιδιά αποκτούν γερές βάσεις. Δεν νομίζω ότι ενδείκνυται για τη δική σου περίπτωση. Λάβε επίσης υπόψη σου ότι πηγαίνοντας στο δημόσιο θα έχεις πολύ περισσότερο χρόνο για προσωπικό διάβασμα (απουσίες,κενά, επιπλέον αργίες από συνελεύσεις, εκλογές κτλ καθηγητών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top