Ιδιαίτερα με τον καθηγητή του σχολείου;

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες; :D


....



Εκπαιδευτικός

γιαυτο ρωτησα προφανως. Ορισμενες ερωτησεις ακομα λοιπον:

1) ξερεις ποιος ειναι ο Palmer?
2) ποσες ωρες την εβδομαδα εργαζεσαι σε δημοσιο σχολειο
3) ποσο παιρνεις το ιδιαιτερο?

για καποιο λογο εχω την εντυποση οτι οι απαντησεις ειναι οχι, 20, 20. Και αν δεν ειναι για σενα ειναι για τους περισοτερους καθηγητες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
γιαυτο ρωτησα προφανως. Ορισμενες ερωτησεις ακομα λοιπον:

1) ξερεις ποιος ειναι ο Palmer?
2) ποσες ωρες την εβδομαδα εργαζεσαι σε δημοσιο σχολειο
3) ποσο παιρνεις το ιδιαιτερο?

για καποιο λογο εχω την εντυποση οτι οι απαντησεις ειναι οχι, 20, 20. Και αν δεν ειναι για σενα ειναι για τους περισοτερους καθηγητες
Αγαπητέ αυτά που γράφεις είναι δεδομένα από την αρχή και δεν καταλαβαίνω γιατί τα επαναλαμβάνεις.
Φυσικά και οι καθηγητές κάνουν ιδιαίτερα γιατί ένας οικογενειάρχης με 1000 ευρώ το μήνα δεν μπορεί να ζήσει ούτε ο ίδιος, πόσο μάλλον τη γυναίκα και τα παιδιά του (προσωπικά δεν κάνω ιδιαίτερα, αλλά φυσικά θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω, μιλάμε για το μεγαλύτερο ποσοστό). Αυτό δεν αποτελεί όμως αιτία, αλλά αποτέλεσμα του προβλήματος.
Φυσικά και οι καθηγητές κάνουν 20 και λιγότερες ώρες την εβδομάδα. Άλλωστε το ανώτερο ωράριο για έναν νεοδιόριστο εκπαιδευτικό είναι 21 ώρες. Μην τα ξαναγράφουμε όμως ρε συ epote. Τα είπαμε εκατό φορές σε αυτό το thread: Υπάρχει προετοιμασία στο σπίτι, υπάρχουν γραπτά να διορθώσεις, υπάρχουν εκθέσεις κτλ. Και το κυριότερο: η διδακτική ώρα μέσα στο σχολείο δεν έχει καμία σχέση με μια εργάσιμη ώρα σε ένα γραφείο. Έχω περάσει και από τα δύο και ξέρω. Η ψυχολογική πίεση για να κάνεις καλά ένα τμήμα από 25 λυκειόπαιδα που έχουν το μυαλό τους αλλού (και καλά κάνουν) είναι τεράστια. Προσωπικά μετά από 3-4 συνεχόμενες ώρες διδασκαλίας βγαίνω από την αιθουσα σαν να με έχουν δείρει με λοστούς :D
Αν θέλεις διευκρίνισε ποιος είναι ο Palmer. Όντως δεν τον ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Φυσικά και οι καθηγητές κάνουν ιδιαίτερα γιατί ένας οικογενειάρχης με 1000 ευρώ το μήνα δεν μπορεί να ζήσει ούτε ο ίδιος, πόσο μάλλον τη γυναίκα και τα παιδιά του (προσωπικά δεν κάνω ιδιαίτερα, αλλά φυσικά θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω, μιλάμε για το μεγαλύτερο ποσοστό). Αυτό δεν αποτελεί όμως αιτία, αλλά αποτέλεσμα του προβλήματος.
Μια απορία που έχω χρόνια. Είναι παράνομο, ένας καθηγητής, που είναι μόνιμος σε ένα σχολείο, να κάνει ιδιαίτερα;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μια απορία που έχω χρόνια. Είναι παράνομο, ένας καθηγητής, που είναι μόνιμος σε ένα σχολείο, να κάνει ιδιαίτερα;:worry:

Τα ιδιαιτερα ειναι παρανομα γενικα! Ακομα και για αδιοριστους καθηγητες. Και αυτο γιατι δεν κοβουν αποδειξεις, δεν εχουν αδεια φροντιστηριου η κατι αντιστοιχο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Μια απορία που έχω χρόνια. Είναι παράνομο, ένας καθηγητής, που είναι μόνιμος σε ένα σχολείο, να κάνει ιδιαίτερα;:worry:

Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Φυσικά και οι καθηγητές κάνουν ιδιαίτερα γιατί ένας οικογενειάρχης με 1000 ευρώ το μήνα δεν μπορεί να ζήσει ούτε ο ίδιος, πόσο μάλλον τη γυναίκα και τα παιδιά του (προσωπικά δεν κάνω ιδιαίτερα, αλλά φυσικά θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω, μιλάμε για το μεγαλύτερο ποσοστό). Αυτό δεν αποτελεί όμως αιτία, αλλά αποτέλεσμα του προβλήματος.

θεωρώ ότι είσαι πολύ σωστός που έβαλες την τελευταία φράση απ την παράγραφο που κάνω quote.
Κι αυτό το λέω γιατί, υπάρχουν έλληνες που έχουν μισθό 700 ευρώ το μήνα για να περάσει η οικογένεια τους και δεν παρανομούν με τον οποιονδήποτε τρόπο (δεδομένου ότι είναι παρανομία να κάνεις ιδιαίτερα)
Ο βασικός μισθός του ανιδείκευτου εργάτη στην Ελλάδα είναι -νομίζω- κάπου στα 550 ευρώ το μήνα....
Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσουμε, γιατί αν πουμε ότι κλαιμε, δεν φτάνουν ούτε για τα χαρτομάνδηλα μας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Φυσικά και οι καθηγητές κάνουν ιδιαίτερα γιατί ένας οικογενειάρχης με 1000 ευρώ το μήνα δεν μπορεί να ζήσει ούτε ο ίδιος, πόσο μάλλον τη γυναίκα και τα παιδιά του (προσωπικά δεν κάνω ιδιαίτερα, αλλά φυσικά θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω, μιλάμε για το μεγαλύτερο ποσοστό). Αυτό δεν αποτελεί όμως αιτία, αλλά αποτέλεσμα του προβλήματος.

αχα, δηλαδη αν επαιρνε 2000 ευρω το μηνα δεν θα εκανε τα ιδιαιτερα που του αποφερουν αλλα 4000 μαυρα? Οκ, το πιστεψαμε. Παω να το πω στον καθηγητη εδω απεναντι που μολις αγορασε καινουριο αυτοκινητο.

Φυσικά και οι καθηγητές κάνουν 20 και λιγότερες ώρες την εβδομάδα. Άλλωστε το ανώτερο ωράριο για έναν νεοδιόριστο εκπαιδευτικό είναι 21 ώρες. Μην τα ξαναγράφουμε όμως ρε συ epote. Τα είπαμε εκατό φορές σε αυτό το thread: Υπάρχει προετοιμασία στο σπίτι, υπάρχουν γραπτά να διορθώσεις, υπάρχουν εκθέσεις κτλ.

μα καλα ποτε προλαβαινουν να τα κανουν ολα αυτα αφου εχουν ιδιαιτερα?:p Τεσπα, και οι δυο ξερουμε οτι αυτα ειναι μαλακιες, και εγω καθηγητης ειμαι και ξερω οτι για να προετημαστεις θελει ελαχιστη ωρα, εκτος αν ησουν αχρηστος στη σχολη σου και δεν θυμασαι τιποτα, προσωπικα θεωρω το να μαθω 5 ασκησεις παραγωγους για να παραδωσω εξαιρετικα απλο. Ενας καθηγητης που εχει 2 χρονια εμπειρια στη πλατη του αυτα τα εχει κανει ηδη 2 φορες και τα εχει ολα ετοιμα.

Αυτα ειναι οι μπαρουφες που λενε οι συνδικαλιστες για να μας πεισουν οτι ειναι "Δυσκολο" το καθηγητιλικι οταν οι ιδιοι δεν εχουν αφιερωσει ουτε μια ωρα για να γινουν καλυτεροι, δεν εχουν διαβασει ουτε μια μελετη παιδαγωγικης, δεν εχουν μιλησει ποτε με ενα εμπειροτερο καθηγητη και ακομα και τη γαμωσχολη που τελειωσαν, την τελειωσαν με κοματικες μιζες, αντιγραφες και επιλεγοντας παντα τα ευκολοτερα μαθηματα, οχι τα ουσιαστικοτερα. Οι ανθρωποι ειναι ΒΛΑΚΕΣ με περικαιφαλεα που ζητανε περισοτερα λεφτα. (Οχι ολοι προφανος, οι περισοτεροι)

Και το κυριότερο: η διδακτική ώρα μέσα στο σχολείο δεν έχει καμία σχέση με μια εργάσιμη ώρα σε ένα γραφείο. Έχω περάσει και από τα δύο και ξέρω.

τραβα να δουλεψεις οικοδομη και τα ξαναλεμε για τι ειναι πιο ευκολο.

Αν θέλεις διευκρίνισε ποιος είναι ο Palmer. Όντως δεν τον ξέρω.

σημαντικοτατος φιλοσοφος που ασχοληθικε με τη διαδικασια της διδασκαλιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
τραβα να δουλεψεις οικοδομη και τα ξαναλεμε για τι ειναι πιο ευκολο.
Και κυνηγός κεφαλών στη Ζουαζιλάνδη είναι ακόμα πιο δύσκολο.
Δε θέλω όμως εξίσωση με το μισθό των οικοδόμων, ούτε των πυροσβεστών, ούτε των κυνηγών κεφαλών της Ζουαζιλάνδης.
Θέλω εξίσωση με το μέσο όρο του μισθού των υπολοίπων δημοσίων υπαλλήλων στους οποίους ανήκω κι εγώ.
Τώρα τα υπόλοιπα για ιδιαιτερα και καινούρια αυτοκίνητα ρε epote ειλικρινά εμένα προσωπικά δεν με αφορούν ως δικαιολογίες επανάπαυσης στα κεκτημένα μου. Ας τους πιάσει το κράτος για φοροδιαφυγή.
Εγώ προσωπικά σαν Κώστας τα βγάζω πέρα εξαιρετικά δύσκολα με τα 1000 ευρώ το μήνα και δεν θα σταματήσω να αγωνίζομαι για να πετύχω καλύτερες συνθήκες τόσο στη μισθολογία μου, όσο και στην κατάσταση παιδείας γενικότερα (και φυσικά συμπεριλαμβάνω και όλη τη διαδικασία αυτοβελτίωσης που θα έπρεπε να - αλλά δυστυχώς δεν - είναι αυτονόητη για έναν εκπαιδευτικό)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
τραβα να δουλεψεις οικοδομη και τα ξαναλεμε για τι ειναι πιο ευκολο.

Για την ιστορία, οι οικοδόμοι παίρνουν 1500 ευρώ το μήνα...

epote να προσέξεις τις εκφράσεις σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για την ιστορία, οι οικοδόμοι παίρνουν 1500 ευρώ το μήνα...

Για την ιστορια, οι οικοδομη δεν εχουν σταθερο μισθο και επιπελων ο καθενας περνει αλλα λευτα. Αλλοι περνουν 50? μεροκαματο και αλλοι 300?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Για την ιστορία έχουμε βγεί τελείως οφφ-τοπικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Για την ιστορία έχουμε βγεί τελείως οφφ-τοπικ
Αυτό είναι αλήθεια! Ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά ας τη συνεχίσουμε σε άλλο thread!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
epote ηρέμησε λιγάκι :) Χαλάρωσε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
αχα, δηλαδη αν επαιρνε 2000 ευρω το μηνα δεν θα εκανε τα ιδιαιτερα που του αποφερουν αλλα 4000 μαυρα? Οκ, το πιστεψαμε. Παω να το πω στον καθηγητη εδω απεναντι που μολις αγορασε καινουριο αυτοκινητο.

Εγω παντως θα σου πω και στο υπογραφω αμα θες κιολας (:P) οτι ο μπαμπας μου δεν θα εκανε ουτε για δειγμα! Δεν του αρεσουν καθολου, και μου λεει οτι τον κουραζουν φοβερα. Και για τα 4000 ευρω που λες, καμια σχεση, τουλαχιστον επαρχια που ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και κυνηγός κεφαλών στη Ζουαζιλάνδη είναι ακόμα πιο δύσκολο.
Δε θέλω όμως εξίσωση με το μισθό των οικοδόμων, ούτε των πυροσβεστών, ούτε των κυνηγών κεφαλών της Ζουαζιλάνδης.
Θέλω εξίσωση με το μέσο όρο του μισθού των υπολοίπων δημοσίων υπαλλήλων στους οποίους ανήκω κι εγώ.
Τώρα τα υπόλοιπα για ιδιαιτερα και καινούρια αυτοκίνητα ρε epote ειλικρινά εμένα προσωπικά δεν με αφορούν ως δικαιολογίες επανάπαυσης στα κεκτημένα μου. Ας τους πιάσει το κράτος για φοροδιαφυγή.
Εγώ προσωπικά σαν Κώστας τα βγάζω πέρα εξαιρετικά δύσκολα με τα 1000 ευρώ το μήνα και δεν θα σταματήσω να αγωνίζομαι για να πετύχω καλύτερες συνθήκες τόσο στη μισθολογία μου, όσο και στην κατάσταση παιδείας γενικότερα (και φυσικά συμπεριλαμβάνω και όλη τη διαδικασία αυτοβελτίωσης που θα έπρεπε να - αλλά δυστυχώς δεν - είναι αυτονόητη για έναν εκπαιδευτικό)
Με αυτό το κείμενο.... απλά συμφωνώ κι επαυξάνω!
Και ειδικά με το κείμενο που έχω κάνει κόκκινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θέλω εξίσωση με το μέσο όρο του μισθού των υπολοίπων δημοσίων υπαλλήλων στους οποίους ανήκω κι εγώ.

με ποιους? Με τους ακτινολογους που δουλευουν 8 ωρες την ημερα μεσα σε ακτινοβολια για 800 ευρω? Συγνωμη, αλλα 900 ευρω για 20 ωρες (μισο) δουλειας ειναι καλουτσικα λεφτα.

Θα επρεπε να ειναι παραπανω? Ναι, αλλα θα επρεπε και η εργασια του εκπαιδευτικου να ειναι καλυτερη, πληρεστερη και ΝΑ ΥΠΟΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ. Αντε πες το αυτο στα συνδικατοκοματοσκυλα να δεις τι θα σου πουν. Θελετε (ουμε) μισθο ολανδου καθηγητη. Αλλα δεν δουλευουμε σαν αυτον.

και δεν θα σταματήσω να αγωνίζομαι για να πετύχω καλύτερες συνθήκες τόσο στη μισθολογία μου, όσο και στην κατάσταση παιδείας γενικότερα

σοβαρα? Εσυ αυτο το λες αγωνα? Εγω το λεω περισοτερος χρονος για "εξτρα" ιδιαιτερα. Μηπος δεν τους βλεπω τι κανουν? "Ελα τωρα που εχουν απεργιες να προλαβουμε στην υλη". Αγωνας ειναι να ειναι κλειστα σχολεια και πανεπηστιμια ΣΥΝΕΧΕΙΑ τα τελευταια 10 χρονια? Εχω ενα πτυχειο, εχω κανει ερευνιτικη εργασια στο τομεα μου και τωρα βρισκομαι σε δευτερο πτυχειο. Και μα τη παναγια 10 χρονια μια μερα σωστο μαθημα δεν εχει γινει. Αυτο δεν ειναι αγωνας ασυδοσεια ειναι. Δεν ειστε οι μονοι που παιρνουν λιγα λεφτα, και οι γιατροι λιγα παιρνουν. Ξερεις τι παιρνει ενας ειδηκευομενος?

Αυτο που με εκνευριζει ειναι η υποκρισια. Οτι οι συνδικαλιστες προσπαθουν να βγουν αθωες περιστερες και να τα ριξουν ολα (στην κατα τα αλλα αντιπαθη) κυβερνιση. Δεν ειναι ετσι το πραγμα, αν ολα πανε σκατα αυτο που κανεις ειναι κατω απο εστω αντιξοες συνθηκες να βελτιωσεις τον εαυτο σου. Τα υπολοιπα θα ερθουν αλλα η ελληνικη νοοτροπια δεν οριζει κατι τετοιο φυσικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μια απορία που έχω χρόνια. Είναι παράνομο, ένας καθηγητής, που είναι μόνιμος σε ένα σχολείο, να κάνει ιδιαίτερα;:worry:
Όπως σου είπαν ναι. Ο λόγος δεν είναι η εφορία αλλά ότι ένας δημόσιος υπάλληλος απογορεύεται να έχει εισόδημα από δεύτερη εργασία εκτός και αν πάρει άδεια. Συνεπώς και να θέλαν δεν θα μπορούσαν να κόβουν αποδείξεις καθώς αυτό έρχεται σε αντίθεση με το καθεστώς των δημοσίων. Μόνο οι μουσική από όσο ξέρω έχουν αυτό το δικαίωμα αυτόματα. Άλλγη κατηγορία δεν έχω συναντήσει. Παρεπιτπόντως το ίδιο ισχύει και για τους Στρατιωτικούς

Αγαπητέ αυτά που γράφεις είναι δεδομένα από την αρχή και δεν καταλαβαίνω γιατί τα επαναλαμβάνεις.
Φυσικά και οι καθηγητές κάνουν ιδιαίτερα γιατί ένας οικογενειάρχης με 1000 ευρώ το μήνα δεν μπορεί να ζήσει ούτε ο ίδιος, πόσο μάλλον τη γυναίκα και τα παιδιά του (προσωπικά δεν κάνω ιδιαίτερα, αλλά φυσικά θα μπορούσα κάλλιστα να κάνω, μιλάμε για το μεγαλύτερο ποσοστό). Αυτό δεν αποτελεί όμως αιτία, αλλά αποτέλεσμα του προβλήματος.
Φυσικά και οι καθηγητές κάνουν 20 και λιγότερες ώρες την εβδομάδα. Άλλωστε το ανώτερο ωράριο για έναν νεοδιόριστο εκπαιδευτικό είναι 21 ώρες. Μην τα ξαναγράφουμε όμως ρε συ epote. Τα είπαμε εκατό φορές σε αυτό το thread: Υπάρχει προετοιμασία στο σπίτι, υπάρχουν γραπτά να διορθώσεις, υπάρχουν εκθέσεις κτλ. Και το κυριότερο: η διδακτική ώρα μέσα στο σχολείο δεν έχει καμία σχέση με μια εργάσιμη ώρα σε ένα γραφείο. Έχω περάσει και από τα δύο και ξέρω. Η ψυχολογική πίεση για να κάνεις καλά ένα τμήμα από 25 λυκειόπαιδα που έχουν το μυαλό τους αλλού (και καλά κάνουν) είναι τεράστια. Προσωπικά μετά από 3-4 συνεχόμενες ώρες διδασκαλίας βγαίνω από την αιθουσα σαν να με έχουν δείρει με λοστούς :D
Αν θέλεις διευκρίνισε ποιος είναι ο Palmer. Όντως δεν τον ξέρω.
Για το υπογραμμισμένο τμήμα έχεις εν μέρη δίκιο αλλά ποια λειτουργεί και σαν φάβλος κύκλος. Να μην το αναλύσω, πιστεύω καταλαβαίνεις.
Γιαυτό και στην πλειοψηφία συμφωνώ με τον epote άσχετο αν χάνει το δίκιο του πάντα με τον τρόπο του.
Και εσύ μπορεί να είσαι ο καλύτερος καθηγητής. Εγώ δεν στο αρνούμαι αυτό. Όμως το θέμα είναι το οι καθηγητές στην Ελλάδα και όχι ο καθηγητής O'Zorgnax.
Και να επαυξάνω με την ΚΟΥΕ ότι και εγώ συμφωνώ να προσπαθείς να κάνεις την ζωή σου καλύτερη αλλά μιλώντας για τον σύνολο των εκπαιδευτικών στην χώρα, υπάρχει ένα μέτρο στο θράσος και στην ταλαιπωρία που πληρώνουν άλλοι για εσάς. Ίσως μια μέρα αν χρειαστεί τα παιδιά σου να κάνουν ιδιαίτερα ή φροντιστήριο γιατί κάποιοι συνάδερφοι σου δεν είναι το ίδιο συνεπής με σένα τότε να ξαναμιλήσουμε.
Θεωρώ ότι επάγγελμά σου είανι λειτούργημα αλλά όχι όπως γίνεται από την πλειοψηφία στην Ελλάδα.

Για την ιστορια, οι οικοδομη δεν εχουν σταθερο μισθο και επιπελων ο καθενας περνει αλλα λευτα. Αλλοι περνουν 50? μεροκαματο και αλλοι 300?...
Έτσι ακριβώς. Και αυτό εφόσον βρεις να δουλέψεις.Μας τα λένε παιδιά στο γήπεδο του μπάσκετ.

με ποιους? Με τους ακτινολογους που δουλευουν 8 ωρες την ημερα μεσα σε ακτινοβολια για 800 ευρω? Συγνωμη, αλλα 900 ευρω για 20 ωρες (μισο) δουλειας ειναι καλουτσικα λεφτα.

....

Τα υπολοιπα θα ερθουν αλλα η ελληνικη νοοτροπια δεν οριζει κατι τετοιο φυσικα...
Μια φιλική συμβουλή μόνο. Αν και γενικά δεν διαφωνώ μαζί σου, καθώς ο τρόπος δεν με επηρεάζει στο αν έχει δίκιο κάποιος. Απλά αυτό ήταν το πρώτο σου post που δεν χάνεις το δίκιο σου σε αυτά που λες.
Ελπίζω να μην το πάρεις στραβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Είμαι σίγουρος πως καποιοι απο εσάς το κάνουν. Πώς νοιωθετε μες τη τάξη ?

Παρόλο που είναι παράνομο, πιστευτε πως είναι και άδικο?

Ποιά είναι η άποψή σας πάνω στο θέμα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εγω δεν κανω καθολου,αρα ειμαι καθαρος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγώ που κάνω ιδιαίτερα με καθηγητή του σχολείου, θα ένιωθα πολύ παράξενα (και ίσως ένοχα) αν αυτός μου έδειχνε κάποια συμπάθεια. Αλλά επειδή είναι τίμιος άνθρωπος στην τάξη είμαστε όλοι ίσοι στο μαθημά του, ιδιαίτερα ξε-ιδιαίτερα...

Πάντως μερικές φορές η κατάσταση φτάνει και στο άλλο άκρο, δηλαδή να είσαι όλη την ώρα στην τσίτα μη σε πιάσει και αδιάβαστο ή σε ρωτήσει κάτι και κόλλησες, οπότε ξεφτίλα :S

Φέτος πάντως είπα στον καθηγητή αν γίνεται να αποφύγει τα τμήματα που είμαι...:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top