Ιδιαίτερα ή Φροντιστήριο;

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Tα φροντιστηρια στη Γ'Λυκειου ειναι πολυ καλυτερα απο τα ιδιαιτερα....Και ειναι και πιο οικονομικα και βγαινεις και λιγο απο το σπιτι να να πεις καμια κουβεντα με κανα φιλο σου......Και αυτο που λενε οτι στα ιδιαιτερα ο καθηγητης προσεχει τις προσωπικες σου αδυναμιες εγω πιστευω ειναι μυθος....
Ισα ισα που στο φροντιστηριο μπορει να κανει καμια ερωτηση κανενα αλλο παιδι που εσυ δεν την ειχες σκεφτει, να την απαντησει ο καθηγητης και ετσι να σου λυθει και εσενα η απορια που δεν ηξερες οτι ειχες.....
Εχεις δικιο σ'αυτο,αλλα πολλες φορες τα ιδιαιτερα ειναι η μονη λυση. Ας πουμε στην περιοχη που μενω δεν υπηρχε καποιο φροντιστηριο και θα επρεπε η να κανω ιδιαιτερα η να μετακινουμαι για να ειμαι σε φροντιστηριο (κατι που το εψαξα,αλλα αποδειχθηκε πολυ κουραστικο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

istudent

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο istudent αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Παντως εγω δεν θεωρω πως το να κανει κανεις πολλες ωρες ιδιαιτερα ειναι παντα αποτελεσματικο. Υπαρχουν ατομα που εχουν συνηθισει σε εναν ρυθμο,να περιτριγυριζονται δηλαδη συνεχως απο πολλους καθηγητες,και εν τελει να μην μπορουν να στηριχθουν στις δυναμεις τους. Καλο ειναι να γινονται ολα με μετρο,να κανει δηλαδη κανεις ιδιαιτερα για να οργανωσει καπως το προγραμμα του και για να καλυψει καποια κενα. Και οχι ρε παιδια εξωφρενικες τιμες γιατι ακουω κατι 50αρια και 60αρια και μου πεφτουν τα μαλλια.
Εγω φετος εδινα 15 την ωρα και εκανα συνολο 6 ωρες την εβδομαδα. Μετα τον Ιανουριο ξεκινησα και βιολογια 1h την εβδομαδα και εδινα επισης 15

αν κάποιος έχει τόσες αδυναμίες που απλά χρείαζεται ειδική μεταχέιριση ιαδιαιτέρως τότε πάο πάσο... αλλά όπως και να έχει το να κάνεις ιδιαίτερα για μαθήματα της γ λυκείου πιστέυω είναι ή τέλεια προετοιμασία, και δεν σας κατακρίνω, ίσως και εγώ αν το σκεφτόμουν να το έκανα! απλά απομυθοποιώ κάποιους άριστους μαθητές, που ίσως διαφορετικά να ήταν απλά μέτριοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Εχεις δικιο σ'αυτο,αλλα πολλες φορες τα ιδιαιτερα ειναι η μονη λυση. Ας πουμε στην περιοχη που μενω δεν υπηρχε καποιο φροντιστηριο και θα επρεπε η να κανω ιδιαιτερα η να μετακινουμαι για να ειμαι σε φροντιστηριο (κατι που το εψαξα,αλλα αποδειχθηκε πολυ κουραστικο).
Nαι οντως, αμα ειναι ετσι αλλαζει το πραγμα....Μιλησα εκ του ασφαλους, επειδη σε μενα τα φροντιστηρια ηταν 10 λεπτα απο το κεντρο με το ποδηλατο....Αλλα παλι πιστευω οτι αμα απο αποψη μεταφορας δεν εχει καποιος προβλημα, το φροντιστηριο ειναι πολυ καλυτερη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
Nαι οντως, αμα ειναι ετσι αλλαζει το πραγμα....Μιλησα εκ του ασφαλους, επειδη σε μενα τα φροντιστηρια ηταν 10 λεπτα απο το κεντρο με το ποδηλατο....Αλλα παλι πιστευω οτι αμα απο αποψη μεταφορας δεν εχει καποιος προβλημα, το φροντιστηριο ειναι πολυ καλυτερη λυση
Ναι ρε συ,βασικα επειδη το εζησα κιολας,θεωρω τα ιδιαιτερα πολυ κουραστικα,γιατι μεσα στο χωρο που διαβαζεις ολη μερα εκει κανεις και μαθημα. Ενω με το φροντιστηριο -οσο μπορει κανεις βεβαια- ξεφευγει και λιγο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,886 μηνύματα.
Ενω με το φροντιστηριο -οσο μπορει κανεις βεβαια- ξεφευγει και λιγο.:P

...να κάνεις γνωριμίες, να φλερτάρεις..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
...να κάνεις γνωριμίες, να φλερτάρεις..:P
απο θεμα αλλαγης περιβαλλοντος και παρεας το εθεσα,αλλα ενταξει ο καθενας οπως βολευεται..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chocolatecookie

Νεοφερμένος

Η chocolatecookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πιστεύετε πως για κάποιον που θέλει ιατρική τα ιδιαίτερα είναι πιο αποτελεσματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Πιστεύετε πως για κάποιον που θέλει ιατρική τα ιδιαίτερα είναι πιο αποτελεσματικά;
Ο καθένας όπως βολεύεται..άμα θέλεις τον καθηγητή όλον δικό σου για απορίες κλπ και δεν μπορείς να έχεις άλλα 5-6 άτομα τότε ιδιαίτερα..
το μόνο που μπορώ να πω για τη θετική κατεύθυνση και όχι αποκλειστικά για ιατρική είναι ότι στη βιολογία είναι προτιμότερα τα ιδιαίτερα..εσύ και κανά δυο άτομα ακόμα το πολύ..το μάθημα θέλει πολύ εξήγηση και ανάλυση από τον καθηγητή σε επίπεδο θεωρίας αλλά και ασκήσεων..και δεδομένου ότι το κάνεις μια χρονιά ουσιαστικά στα σοβαρά, θέλει άλλου είδους "φροντίδα".. :P;)
Δεν ξέρω πάλι.ας πει και κάποιος θετικός γιατί εγώ δεν ήμουν αλλά όλοι οι φίλοι μου σχεδόν ήταν και αυτό κατάλαβα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Η βιολογία πήξιμο θέλει, δεν χρειάζεται ιδιαίτερη φροντίδα από τον καθηγητή. Θα σου μάθει τον τυποποιημένο τρόπο ν' απαντάς στις ασκήσεις, κι αν ασχολείσαι στην διάρκεια της χρονιάς,σε αυτό που θα πέσει θα ξέρεις τα ποιηματάκια που πρέπει να γράψεις για να μην σου κόψουν καμιά μονάδα. Μερικές ασκήσεις θέλουν κάποια απλή σκέψη, αλλά τίποτα δύσκολο που να χρειάζεται ιδιαίτερο. Άμα επιμένεις να κάνεις κάτι σε ιδιαίτερο, θα πρότεινα είτε έκθεση είτε μαθηματικά. Το δεύτερο κυρίως άμα έχεις κενά ή άμα δεν τα πας τόσο καλά με αυτά, σε περίπτωση που τα γουστάρεις τα μαθηματικά πας για βαθμό με φροντιστήριο. Άλλωστε και πολλές απορίες να σου μαζευτούν, άμα είναι αξιόλογο φροντιστήριο το λες στον μαθηματικό και κανονίζετε να βρεθείτε 1 ώρα τετ-α-τετ στο φροντιστήριο να σας τις λύσει. Εγώ έτσι έκανα και αρκετά άλλα παιδιά από το φροντιστήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chocolatecookie

Νεοφερμένος

Η chocolatecookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Απλώς ψάχνω κάτι ''σίγουρο'',μιας κι ο στόχος μου είναι υψηλός.Γνωρίζω πως κάποια πράγματα σε ότι αφορά την επιλογή αυτή ,ποικίλουν από μαθητή σε μαθητή ,πολλά πράγματα όμως είναι κοινά(πχ.η δυνατότητα της ''αποκλειστικότητας'' με τον καθηγητή).Γι'αυτό ρωτάω κάποιον που πέρασε αυτό το στάδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν υφίσταται σύγκριση. Τα πλεονεκτήματα του ιδιαίτερου έναντι του φροντιστηρίου είναι προφανή, πολύ ισχυρά και γνωστά σε όλους. Όμως, είναι γνωστό και το ένα και μοναδικό (αλλά βασικό) μειονέκτημα του ιδιαίτερου: Το κατά πολύ υψηλότερο κόστος.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Πράγματι, τα ιδιαίτερα έχουν πολλά πλεονεκτήματα, ωστόσο πέρα από το οικονομικό υπάρχου κι άλλα 2 βασικά μειονέκτηματα. Καταρχήν, πρέπει να αναφερθεί η απουσία του ανταγωνισμού. Ένας μαθητής που κάνει ιδιαίτερα δεν έχει μέτρο σύγκρισης, δεν "πιέζεται" τόσο, όσο στα φροντιστήρια, τα οποία τον "αναγκάζουν" να γράφει κάθε σαββατοκύριακο διαγωνίσματα. Το ιδιαίτερο λοιπόν θα μπορούσε να 'ναι λόγος για να καθυστερήσει κάποιος να βγάλεις την ύλη, εφόσον το πρόγραμμα προσαρμόζεται πολλές φορές στα μέτρα του μαθητή και όχι ο μαθητής σε ένα σωστό δοκιμασμένο πρόγραμμα, σαν κι αυτό που μπορεί να έχει σχεδιαστεί από ένα καλό φροντιστήριο. Τέλος, ο μαθητής δεν θα έχει την ευκαιρία να ακούσει διαφορετικές απορίες, τις οποίες δεν είχε σκεφτεί ομολογουμένως ( αυτό ισχύει ειδικά όταν τα τμήματα χωρίζονται με βάση το γνωστικό επίπεδο των μαθητών).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chocolatecookie

Νεοφερμένος

Η chocolatecookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Έχεις δίκαιο και γι'αυτούς τους λόγους που λες,σκέφτομαι κι εγώ το φροντιστήριο.Δε γνωρίζω όμως κάποιο πολύ καλό στην πόλη που μένω,απλώς έχω ακούσει κριτικές.Επίσης τα προηγούμενα χρόνια, πήγαινα σε κάποιο που δεν πολυφημίζεται για επιτυχίες στην ιατρική που θέλω.Οπότε πρέπει να το ψάξω πολύ καλά,πριν καταλήξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ιδιαίτερα γιατί προσαρμόζονται στις δικές σου ανάγκες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Πράγματι, τα ιδιαίτερα έχουν πολλά πλεονεκτήματα, ωστόσο πέρα από το οικονομικό υπάρχου κι άλλα 2 βασικά μειονέκτηματα. Καταρχήν, πρέπει να αναφερθεί η απουσία του ανταγωνισμού. Ένας μαθητής που κάνει ιδιαίτερα δεν έχει μέτρο σύγκρισης, δεν "πιέζεται" τόσο, όσο στα φροντιστήρια, τα οποία τον "αναγκάζουν" να γράφει κάθε σαββατοκύριακο διαγωνίσματα. Το ιδιαίτερο λοιπόν θα μπορούσε να 'ναι λόγος για να καθυστερήσει κάποιος να βγάλεις την ύλη, εφόσον το πρόγραμμα προσαρμόζεται πολλές φορές στα μέτρα του μαθητή και όχι ο μαθητής σε ένα σωστό δοκιμασμένο πρόγραμμα, σαν κι αυτό που μπορεί να έχει σχεδιαστεί από ένα καλό φροντιστήριο. Τέλος, ο μαθητής δεν θα έχει την ευκαιρία να ακούσει διαφορετικές απορίες, τις οποίες δεν είχε σκεφτεί ομολογουμένως ( αυτό ισχύει ειδικά όταν τα τμήματα χωρίζονται με βάση το γνωστικό επίπεδο των μαθητών).
Ισχύουν όλα αυτά που λες αλλά έχει να κάνει και με το άτομο..ακόμα και ιδιαίτερα να κάνεις, αν είσαι διατεθειμένος να ασχοληθείς και να προσπαθήσεις τότε θα το κάνεις όπου κι αν πας..γιατί η δουλειά του καθηγητή είναι σημαντική φυσικά αλλά αν ο μαθητής δε δείχνει ενδιαφέρον για τίποτα τότε δε μένουν και πολλά..
Εγώ προσωπικά έκανα ιδιαίτερα στη φυσική κατεύθυνσης στη Γ' γιατί στην Α' δεν πήγαινα και στη Β' είχα κενά (κυρίως στη γενικής που είναι σημαντική για τη Γ') που είδα ότι το φροντηστήριο δεν μπορούσε να μου τα καλύψει με 10 άτομα στο μάθημα και έφυγα..είχα απορίες και ανάγκες που οι υπόλοιποι δεν είχαν γιατί πήγαιναν από την Α' λυκείου και όλα ήταν δεδομένα..τι να πρωτορωτήσω στο τέλος του μαθήματος ή στα διαλείματα?!?!!?? το ιδιαίτερο πραγματικά με βοήθησε κι έμαθα να διαβάζω φυσική και καταλάβαινα τι διάβαζα..και διαγωνίσματα έγραφα συχνά (κάθε σαββατοκύριακο δε γίνεται εκτός κι αν είσαι θεωρητική) και ζητούσα επιπλέον πολλές φορές, άσχετα αν άλλοι μαθητές δεν το έκαναν....απλώς ήμουν αποφασισμένη απ' τη μεριά μου να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ..το άγχος μ' έφαγε βέβαια στο τέλος :P αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα..ναι η ύλη βγήκε πιο αργά αλλά σε αυτό έφταιγα εγώ γιατί καθυστερούσα τον καθηγητή μου με απορίες και λεπτομέρειες που ήθελα να λύσω ως τελειομανής που είμαι :P είχα ένα μήνα σχεδόν λιγότερο για επανάληψη..αλλά άμα τρέχεις όλη τη χρονιά να βγάλεις την ύλη από τον Ιανουάριο χωρίς να ελέγχονται ασκήσεις και απορίες (το έζησα και το ξέρω πολύ καλά) τότε δεν έχει νόημα..
δε μετανιώνω που έκανα ιδιαίτερα
ο καθένας κρίνει τι είναι καλύτερο για τον ίδιο..όλα έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chocolatecookie

Νεοφερμένος

Η chocolatecookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κωνσταντίνα,με όλο το θάρρος, τι εννοείς όταν λες ''το άγχος μ' έφαγε βέβαια στο τέλος ''; Ρωτάω από περιέργεια.Τι συμβουλεύεις εμάς που δίνουμε σε ότι αφορά τη διαχείριση του άγχους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Κωνσταντίνα,με όλο το θάρρος, τι εννοείς όταν λες ''το άγχος μ' έφαγε βέβαια στο τέλος ''; Ρωτάω από περιέργεια.Τι συμβουλεύεις εμάς που δίνουμε σε ότι αφορά τη διαχείριση του άγχους;
Ε εκείνη τη στιγμή που δίνεις όλα μπορούν να γίνουν..με αυτό που είπα εννοώ ότι δεν έλυσα πράγματα που ήξερα και ήμουν καλά προεροιμασμένη γι' αυτά..κόλλησα ουσιαστικά..αλλά εντάξει συμβαίνουν..κι επειδή όπως είπα είμαι τελειομανής και ανασφαλής (να προσθέσω) ψειρίζω αρκετά κάποια πράγματα..ενώ είναι απλά, με το μυαλό μου τα κάνω δύσκολα χωρίς λόγο..( προσπάθησα να το μειώσω στη Β΄λυκείου που το κατάλαβα και μου το λέγαν όλοι, μα όλοι, και μετά στη Γ΄ και νομίζω ότι το κατάφερα μέχρι ένα βαθμό αλλά οι άνθρωποι δεν αλλάζουν τόσο εύκολα:P )
Οπότε αυτό που συμβουλεύω είναι να τα βλέπετε όλα απλά, άσχετα με το πόσο δύσκολα μπορεί να είναι..η λύση στο πρόβλημα, όποιο κι αν είναι αυτό, μπορεί να είναι μπροστά στα μάτια σας και να μην τη βλέπετε..καθαρό μυαλό χρειάζεται και εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σας και στην εμπειρία που θα αποκτήσετε..από κει και πέρα θα βρείτε και μόνοι σας τον τρόπο να μειώσετε το άγχος..δείτε τι είναι αυτό-ά που σας αγχώνει και προσπαθήστε να το δείτε με άλλο μάτι ώστε να το αντιμετωπίσετε ;):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chocolatecookie

Νεοφερμένος

Η chocolatecookie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ε εκείνη τη στιγμή που δίνεις όλα μπορούν να γίνουν..με αυτό που είπα εννοώ ότι δεν έλυσα πράγματα που ήξερα και ήμουν καλά προεροιμασμένη γι' αυτά..κόλλησα ουσιαστικά..αλλά εντάξει συμβαίνουν..κι επειδή όπως είπα είμαι τελειομανής και ανασφαλής (να προσθέσω) ψειρίζω αρκετά κάποια πράγματα..ενώ είναι απλά, με το μυαλό μου τα κάνω δύσκολα χωρίς λόγο..( προσπάθησα να το μειώσω στη Β΄λυκείου που το κατάλαβα και μου το λέγαν όλοι, μα όλοι, και μετά στη Γ΄ και νομίζω ότι το κατάφερα μέχρι ένα βαθμό αλλά οι άνθρωποι δεν αλλάζουν τόσο εύκολα:P )
Οπότε αυτό που συμβουλεύω είναι να τα βλέπετε όλα απλά, άσχετα με το πόσο δύσκολα μπορεί να είναι..η λύση στο πρόβλημα, όποιο κι αν είναι αυτό, μπορεί να είναι μπροστά στα μάτια σας και να μην τη βλέπετε..καθαρό μυαλό χρειάζεται και εμπιστοσύνη στις δυνάμεις σας και στην εμπειρία που θα αποκτήσετε..από κει και πέρα θα βρείτε και μόνοι σας τον τρόπο να μειώσετε το άγχος..δείτε τι είναι αυτό-ά που σας αγχώνει και προσπαθήστε να το δείτε με άλλο μάτι ώστε να το αντιμετωπίσετε ;):)

Kωνσταντίνα,σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου!θα μου φανούν πολύ χρήσιμες μιας και εγώ ΄΄ψειρίζω αρκετά κάποια πράγματα''.
Υ.Γ.Ήθελα να σε ευχαριστήσω νωρίτερα αλλά δεν πρόλαβα.Αν έχεις κι άλλες συμβουλές........αποδεκτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εγω προσωπικα πηγαινω σε φροντιστηριο αλλα λογω οτι μενω σε χωριο και τα ατομα δεν ειναι πολλα (ποσο μαλλον αυτοι που επιλεξαμε θετικη κατευθυνση) το τμημα ειναι κλειστο : ειμαστε μονο 3 ατομα. Για εμενα αυτη η λυση ειναι η καλυτερη διοτι στο ιδιαιτερο αγχωνομαι και πολλες φορες ντρεπομαι να εκφρασω ορισμενες αποριες (βλακεια μου το ξερω) και επιπλεον το κοστος ειναι σαφως χαμηλοτερο. Επισης απο την αλλη μερια σε ορισμενα φροντιστηρια ο αριθμος των ατομων σε καθε ταξη ειναι υπερβολικος και το επιπεδο ορισμενων μαθητων διαφερει , κατι το οποιο ευτυχως δε συμβαινει στο δικο μου τμημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Έχεις δίκαιο και γι'αυτούς τους λόγους που λες,σκέφτομαι κι εγώ το φροντιστήριο.Δε γνωρίζω όμως κάποιο πολύ καλό στην πόλη που μένω,απλώς έχω ακούσει κριτικές.Επίσης τα προηγούμενα χρόνια, πήγαινα σε κάποιο που δεν πολυφημίζεται για επιτυχίες στην ιατρική που θέλω.Οπότε πρέπει να το ψάξω πολύ καλά,πριν καταλήξω.

Ήθελα να το σχολιάσω αυτό. Μην κοιτάς μόνο πόσοι μπαίνουν ιατρική. Σε αυτό που πήγαινα στην φουρνιά μου δεν πέρασε κανείς ιατρική. Όμως από τα ~10 άτομα θετικής που μασταν εκεί οι 3 πιάναμε ιατρική και επιλέξαμε πολυτεχνείο/σθε. Δεν έχουν όρεξη όλοι οι θετικοί για ιατρικές, κι ας θεωρείται κατεύθυνση ιατρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top