Ιδιαίτερα ή Φροντιστήριο;

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ρε παιδιά καμιά συμβουλή για το τη να επιλέξω?? (πιο είναι καλύτερο βάση με δικιά σας εμπειρία )

***Σε οδοντιατρική σχολή θέλω να περάσω ***
***Δεν με ενδιαφέρει το οικονομικό(δεν το λέω ότι είμαι ''πλουσιος'' άπλα δεν με νοιάζει με την έννοια ότι δεν θα παίξω με τη ζωή μου για τα λεφτά )***

[Ρωτάω εσάς τους φοιτητές διότι το έχετε περάσει και θέλω να μου πείτε που είναι καλύτερα]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DevilDaringYou

Νεοφερμένος

Η DevilDaringYou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
εφόσον δεν έχεις θέμα με το οικονομικό, κάνε ιδιαίτερα. Απλά, να σιγουρευτείς οτι οι καθηγητές σου στα ιδιαίτερα είναι πραγματικά καλοί και ενδιαφέρονται. Και αν νιώσεις έστω και λίγο ότι κάτι δεν σου κάθεται καλά με το πως κάνει το μάθημα κάποιος καθηγητής, αμέσως τον αλλάζεις.
Μην το σκέφτεσαι, κατευθείαν στο ιδιαίτερο, θα είναι καλύτερο εφόσον έχεις και υψηλό στόχο.
Καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:worry: νομίζω τα ιδιαίτερα είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εσύ τι έκανες? Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα ?

Στην Γ' έκανα φροντιστήριο.
Στις υπόλοιπες τάξεις απλά έστρωσα τον κώλο μου κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αν είναι δυνατό το τμήμα, προτιμώ φροντιστήριο, αφού είναι οικονομικότερο και κάνει δουλειά.
Στο ιδιαίτερο αν δε σου κάτσει καλός καθηγητής...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα ιδιαίτερα κλάσης ανώτερα από το φροντιστήριο διότι:
1) Aν τα κάνεις στο σπίτι γλυτώνεις χρόνο με τις μετακινήσεις (και πιστέψτε με είναι πολύ σημαντικός)
2) Ο καθηγητής είναι επικεντρωμένος σε σένα και στις αδυναμίες σου και προσπαθεί να κάνει μάθημα με βάση τα θέλω σου και όχι του συνόλου.
3) Είναι πιο ακριβά αλλά είναι σίγουρα πιο value for money από το φροντιστήριο
4) Σε περίπτωση αποτυχίας στις πανελλαδικές οι καθηγητές σου μπορεί να σε κατευθύνουν απείρως πιο καλά κάνοντας πολύ λιγότερο μάθηματα και αφήνοντας μόνος σου να οργανώσεις το διάβασμα σου σαφώς καλύτερα από ότι το να πήγαινες σε ομαδικό που εκεί είσαι αναγκασμένος να παρακολουθείς ένα πρόγραμμα.
5) Αν είσαι άρρωστος, σου τύχει κάτι δε χάνεις μάθημα απλά το αναπληρώσεις στο φροντιστήριο όχι μόνο δε το αναπληρώνεις αλλά το πληρώνεις κιόλας.
6) Λένε ότι στο φροντιστήριο το ομαδικό μαθαίνεις πάνω στις απορίες των αλλων παιδιών ... και με αυτόν τον τρόπο είσαι περισσότερο ανταγωνιστικός. Αυτό ειναι μύθος και μάλιστα μπορεί να σου δημιουργήσει και ψεύτικες προσδοκίες. Αν πας σε ένα τμήμα υποτίθεται δυνατο και γράφεις καλύτερα από όλους τους άλλους νιώθεις μια ψεύτικη ασφάλεια σε αντίθεση με το ατομικό που την απόδοση σου την κρίνει ο καθηγητής.
7) Αν αποτύχεις έχεις έναν άνθρωπο να στηριχθείς να σε βοηθήσει για την άλλη χρονιά... στα ομαδικά πέρα από τα γλυκά λογάκια θα σε ξεχάσουν..... (οι περισσότεροι) .....


Λοιπόν
για μένα κατά φθίνουσα σειρά είναι
ιδιαίτερα στο σπίτι > ιδιαίτερα όχι στο σπίτι > φροντιστήριο > ιδιωτικό σχολείο


Δεν αναφέρομαι για λεφτά κοκ .... γιατί μπορείς να βρεις εξίσου καλούς καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα με λίγα λεφτά. Επίσης οποιος δυσκολεύεται πάρα πολύ ας περιορίσει τις εξοδους του, να παίρνει φαί από το σπίτι του, να μην πάει διακοπές όλη η οικογένεια για 1 , 2 χρόνια.

Στο ιδιαίτερο αν δε σου κάτσει καλός καθηγητής...:whistle:
Αν δε σου κάτσει καλός καθηγητής απλά τον αλλάζεις αν στο ομαδικό δε σου κάτσει καλός καθηγητης και είσαι γραμμένος σε προγραμμα φροντιστηριου για πολλά μαθήματα είναι το πρόβλημα.

Θεωρώ πως πρέπει τα ιδιαίτερα να ξεκινούν από την Α ή την Β Λυκείου για να μάθει ο καθηγτητής το μαθητή αλλά και το αντίθετο πειράματα στην 3η Λυκείου δε πρέπει να γίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Δεν θα μπορούσα με τίποτα να αντέξω τα ιδιαίτερα. Ζω από τον ανταγωνισμό. Ειδικά όταν κάτι δεν μου αρέσει να το διαβάζω, μόνο ο ανταγωνισμός με κινεί, ο οποίος σε ένα καλό φροντιστηριακό τμήμα είναι βέβαιος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,888 μηνύματα.
Μια combination και των δυο ειναι ο,τι καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sorsor

Νεοφερμένος

Ο Sorsor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω ότι εξαρτάται από την μέθοδο με την οποία εργάζεσαι.
Θα έλεγα ότι η επιτυχία εξαρτάται κατα 85 % από την προσωπική σου δουλειά και κατά 15% από υπόλοιπους παράγοντες όπως το φροντιστήριο.

Εάν λοιπόν ότι είσαι προσηλωμένος/μένη στον στόχο σου και ότι είσαι έτοιμος να θυσιάσεις ότι χρειάζεται (χρόνο , διασκέδαση κλπ ) θα έλεγα ότι εάν δεν αντέχεις τον ανταγωνισμό και φοβάσαι μην παραγκωνιστείς , καλύτερα ιδιαίτερα ώστε μπορείς να εξελιχθείς χωρίς την καταστροφική για την αυτοπεποίθησή σου πίεση.
Κάποια παιδιά στο φροντιστήριο θέλουν να "γκαζώσουν" ενώ άλλα πάνε αναγκαστικά και δεν μπορούν το μάθημα. Συχνά ο καθηγητής πέφτει στην παγίδα να παραγκωνίσει τα αδύναμα παιδάκια εκούσια ή ακούσια. :no:

Εάν τώρα νιώθεις ψυχολογικά δυνατή να αντέξεις τον ανταγωνισμό , προτείνω φροντιστήριο ώστε να είσαι σε επαφή με πολλές απόψεις και να νιώθεις έναν υγιή ανταγωνισμό με τα άλλα παιδιά. Να ακούς τα λάθη που κάνουν , τις απορίες που έχουν και πάει λέγοντας ... Εμένα το 88 στην έκθεση με το 89 του διπλανού μου με "έθιγε" και με έκανε να καταλάβω ότι υπάρχουν πολλά άτομα ικανά να μου τσιμπήσουν την θέση ... Καλώς ή κακώς αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού ( με το παιδί είμαι κολλητός , μην με κάνετε για μουρλό :P )

Εν τέλει , ό,τι και να σου πω , η επιλογή είναι δική σου οπότε εγώ θα δοκίμαζα και τα δυο και θα επέλεγα αυτό που πιστεύω ότι θα με κάνει ικανό να δώσω με επιτυχία τις εξετάσεις.. Μην στηρίζεσαι τόσο όμως στο φροντιστήριο ... Αν δεν του δώσεις ότι έχεις μόνος σου , κανείς δεν πρόκειται να παλέψει για σένα :/::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τυφών

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τυφών αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 229 μηνύματα.
Το ιδιαίτερο μπορεί να σε απογειώσει αλλά μπορεί και να σε καταστρέψει. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι το ιδιαίτερο ενδείκνυται είτε για μαθητές οι οποίοι δυσκολεύονται πάρα πολύ να αποδώσουν και χρειάζονται κάποιον ατομικά να πάει με τους δικούς τους αργούς ρυθμούς, είτε για πολύ καλούς μαθητές οι οποίοι πάνε συνειδητοποιημένα για τον στόχο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
παει κανεις φροντ σε γκρουπακι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
παει κανεις φροντ σε γκρουπακι?

Τι εννοείς; Όλα τα φροντ έχουν τμήματα "γκρουπακια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εσύ τι έκανες? Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα ?
τι φροντ τι ιδιαιτερα αν δεν κατσεις να διαβασεις δεν γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Γειά σας.Θα ήθελα την άποψη σας σχετικά νε κάτι που με απασχολεί καιρό.Πέρισυ έδωσα πανελλήνιες.Ήμουν στην θετική κατεύθυνση και ενδιαφέρουν για σπουδές υγείας.Γράφτηκα σε μια γνωστή αλυσίδα φροντιστηρίων στην περιοχή μου(είμαι από επαρχία) ώστε να βοηθήθω.Τελικά η εμπειρία μου από το συγκεκριμένο φροντιστήριο ήταν απαίσια...Πιο συγκεκριμένα:οι καθηγητές αδικουσαν και ασχολούνταν μόνο με τους μαθητές που ήταν δυνατοί και παρατουσαν τους πιο αδύνατους.Πχ στην χημεία η καθηγήτρια ασχολούνταν μόνο με τα 3 από τους 7 μαθητές.Στην βιολογία ό καθηγητής ερχόταν μια φορά την εβδομάδα για μάθημα και όταν ζητήσαμε από το φροντιστήριο να κάνουμε παραπάνω ώρες γιατί φυσικά και δεν μας έφταναν για ένα μάθημα βαρύτητας,μας είπαν ότι δεν είχαν τα χρήματα να τον φέρουν διότι ο καθηγητής ερχόταν από μακρυά και έπρεπε να του Καλύπτουν τα έξοδα.Η καθηγήτρια της έκθεσης ήταν γενικά Στον κόσμο της..έκανε βιαστικό μάθημα...Σχετικά με τον καθηγητή της χημείας εμένα δεν με βοηθούσε καν και μου δημιουργήθηκαν πολλά κενά,μέσα Στην χρόνια,εν μέσω πανεςλληνίων...διάβαζα μόνη μου..ήμουν χαμένη στην τάξη...μάζευα απορίες σε ένα τετράδιο,του τις έδειχνα και μου έλεγε όλο να τις ξανακοιταξω..δεν βοηθούσε ποτέ εμένα...έκανα παράπονα στον υπεύθυνο και δεν έγινε τίποτα...Τελικά μου έπεσε πολύ το ηθικό με όλα αυτά γιατί έπεφτε η επίδοση μου...Τελικά έγραψαν καλά οι μαθητές που βοήθησαν οι καθηγητές...εγώ πατωσα..δεν μπήκα πουθενά και τελικά σπουδάζω σε ένα ιεκ..Πάνε και τα χρήματα των γονιών μου..πάνε και τα όνειρα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Την άποψή μας για τι πράγμα την θες ακριβώς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Θελω την γνωμη σας σχετικα με την κατασταση γενικα..πιστευετε οτι η ευθυνη που δεν μπηκα καπου ηταν δικη μου η του φροντιστηριου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα βοηθήσει κάπου να επιρρίψουμε/εις ευθύνες; Ούτως ή άλλως, αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις, δεν θα πας στο ίδιο φροντιστήριο, άρα δεν σε βοηθάει κάπου να σου πούμε ότι φταίνε αυτοί. Από την άλλη η αυτομομφή καλό δεν κάνει, άρα το να σου πούμε ότι φταις εσύ δεν θα σε βοηθήσει επίσης. Κάνε την αυτοκριτική σου και σκέψου τι θέλεις να κάνεις τα επόμενα χρόνια. Είσαι 18 χρονών πλέον και το να κουνάς κάπου το δάχτυλο της κατηγορίας, είναι λίγο παιδιάστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν κουνησα σε καποιον ''το δαχτυλακι μου'' ουτε ζητησα επιρριψη ευθυνων...ειπα την εμπειρια μου με σκοπο να ακουσω αποψεις σχετικα με ολο το θεμα των φροντιστιριων και τις αδικίες που γινονται σε αυτα και γενικα για την παιδεια μας...στο γκρουπ ηρθα για να λαβω υποστηριξη για αυτο που περασα και να ακουσω γνωμες για ολη την εκταση του θεματος γιατι εχει πολλες εκτασεις.Δεν μιλησα για το θεμα μονο για να κατηγορησω..ας δουμε το θεμα απο ολη την αποψη του!

Ερινύς παντως ευχαριστω για την αποψη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top