Ιδιαίτερα ή Φροντιστήριο;

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το βασικό συστατικό της επιτυχίας είναι να έχεις στόχο, ν΄αποφασίσεις να τα βάλεις όλα σε αναμονή προκειμένου να τον πετύχεις και να στρώσεις τον πωπούλη σου κάτω!!! Τα φροντιστήρια είναι για να οργανώνουν κάπως το διάβασμα, να διορθώνουν εργασίες και να λύνουν απορίες. Αν για κάποιον λόγο δεν είσαι ευχαριστημένη από τις υπηρεσίες τους αρχικά τους μιλάς και απαιτείς να πάρεις αυτό για το οποίο τους πληρώνεις. Αν συνεχίσουν το βιολί τους απλά την κάνεις με ελαφρά και καταθέτεις τα ωραία σου λεφτά κάπου που να πιάσουν τόπο. Απορώ για ποιον λόγο έμεινες εκεί τη στιγμή που είχες τόσες αντιρρήσεις πάνω στον τρόπο λειτουργίας τους. Υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες. Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα παρουσιάζεις τότε μάλλον έπεσες σε κακούς. Το θέμα δεν είναι να κρίνουμε το φροντιστήριο, το θέμα είναι γιατί εσύ κλώτσησες το όνειρό σου και δεν αντέδρασες εγκαίρως ώστε να σώσεις την κατάσταση (αδιανόητο μου φαίνεται). Φαντάζομαι ότι θα κάνεις κι άλλη προσπάθεια οπότε πρόσεξε πολύ να μην επαναλάβεις τα ίδια λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δυστυχώς οι γονείς μου δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να με βοηθήσουν αλλιώς και αυτό ήταν το μόνο φροντιστήριο στην περιοχή μου...Χωρίς φροντιστήριο δεν πετυχαίνει κανείς δυστυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το φροντιστήριο δεν είναι απαραίτητο για την επιτυχία...Ωστόσο πρέπει να αναζητήσεις κάποιο άλλο φροντιστήριο και ας μην είναι στην περιοχή σου,ξέρω το θέμα της απόστασης είναι ένα μεγάλο πρόβλημα αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν άλλες επιλογές σε αυτήν την περίπτωση.Η τιμή άλλωστε δεν πρέπει να είναι πολύ διαφορετική από αυτή του παλιού σου φροντιστηρίου(αφού μας είπες ότι ήταν γνωστή αλυσίδα άρα οι τιμές είναι οι συνήθεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flamingo

Νεοφερμένος

Ο flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Δυστυχώς οι γονείς μου δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να με βοηθήσουν αλλιώς και αυτό ήταν το μόνο φροντιστήριο στην περιοχή μου...Χωρίς φροντιστήριο δεν πετυχαίνει κανείς δυστυχώς...
Μην το λες. Στο δικό μας σχολείο (μεγάλο λύκειο στην Αθήνα) τους μεγαλύτερους βαθμούς στις φετινές πανελλήνιες έπιασε ο μοναδικός μαθητής που δεν πήγαινε φροντιστήριο. Δεν ήταν από τους μαθητές που είχαν αριστεύσει τις προηγούμενες χρονιές. Απλά, το πήρε απόφαση και δούλεψε εντατικά και μεθοδικά, ενώ τον βοήθησαν πολύ και οι καθηγητές του σχολείου με extra ώρες, βοηθήματα, σημειώσεις κλπ. Σκέψου και κάτι άλλο: αφού η συντριπτική πλειοψηφία των υποψηφίων πήγαινε φροντιστήριο, γιατί είχαμε πάλι φέτος αυτό το Βατερλώ στα μαθηματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Δυστυχώς οι γονείς μου δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να με βοηθήσουν αλλιώς και αυτό ήταν το μόνο φροντιστήριο στην περιοχή μου...Χωρίς φροντιστήριο δεν πετυχαίνει κανείς δυστυχώς...
Σαφως και δεν ισχυει αυτο :D Γνωριζεις την χρονια του 13; Γνωστη και ως χρονια της σφαγης;
Ενα παιδι που λες συγκεκριμενα δεν εκανε ποτε φροντιστηριο,λογω οικονομικων προβληματων.Αυτος αν θυμαμαι καλα πηγαινε στο 41(πατησια),που θεωρειται ενα απλο σχολειο ετσι.Ο τυπας εκεινη την χρονια προσπαθουσε μονος του και τους τελευταιους 3 μηνες (φεβρουαριος,μαρτιος,απριλιος) πηγε φροντιστηριο.Καταφερε να παρει 18.600 καπου εκει και σε πληροφορω οτι ηταν απο τους πρωτους που περασαν στο πολιτικων μηχανικων αθηνα(ο πρωτος ειχε 19100 περιπου).
Οποτε ας μην αναπαραγουμε ο,τι μας λενε.Με δουλεια και στρωσιμο γινεται.Σαφως και το φροντιστηριο βοηθαει δεν αντιλεγω,αλλα ειδες ο αλλος στην χειροτερη χρονια των πανελληνιων εσκισε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δυστυχώς οι γονείς μου δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να με βοηθήσουν αλλιώς και αυτό ήταν το μόνο φροντιστήριο στην περιοχή μου...Χωρίς φροντιστήριο δεν πετυχαίνει κανείς δυστυχώς...

Θα σου πρότεινα να σκεφτείς λίγο τι έκανες εσύ λάθος κατά την προετοιμασία σου. Πχ μήπως προσανατολίστηκες σε κάποια σχολή χωρίς να είναι δική σου επιθυμία αλλά άλλων; Μήπως τελικά δεν ήταν "το όνειρό σου" άρα σου έλειπε το κίνητρο για να δώσεις το μέγιστο των προσπαθειών σου; Μήπως έλειπε το σύστημα στο διάβασμά σου; Μήπως είχες τεράστια κενά στα μαθήματα που έδινες σε σημείο να είναι αδύνατον να αναπληρωθούν μέσα στα συγκεκριμένα χρονικά όρια και γιαυτό αδυνατούσες να τα παρακολουθήσεις στο φροντιστήριο; Μήπως είχες κάποια έντονα ψυχολογικά προβλήματα που δεν κατάφερες να διαχειριστείς; (αν θες δες την ανάρτηση 1989 που έχω κάνει στο θέμα "Πανελλήνιες ξανά"). Μήπως τελικά δεν αντιμετώπισες σωστά τη χαλαρότητα του φροντιστηρίου σου; Δεν είναι δυνατόν να έχεις έναν στόχο ζωής (γιατί έτσι το παρουσιάζεις και όχι σαν μερικούς που δίνουν για να μπουν οπουδήποτε και να κάνουν φοιτητική ζωάρα), να συμβαίνουν αυτά που μας λες στο φροντιστήριο και να μην πηγαίνεις κι εσύ και οι γονείς σου και να τα κάνετε λαμπόγυαλο!!! Τι θα πει οι καθηγητές ασχολούνταν μόνο με τους δυνατους; Αν ήθελαν ας δημιουργούσαν τμήματα ανάλογα με το επίπεδο των μαθητών ώστε κι εσείς που δεν ανήκατε στους άριστους να τυχαίνατε της ανάλογης προσοχής. Τι θα πει ο καθηγητής της Βιολογίας δεν μπορούσε να έρχεται περισσότερες φορές; Να κόψουν τον κώλο τους και να τον πληρώσουν! Δεν είναι δικό σας θέμα αυτό! Ας τους αναγκάζατε να το αντιμετωπίσουν! Τι θα πει ο καθηγητής της Χημείας δεν σου έλυνε τις απορίες; Βρε μέχρι τα μεσάνυχτα θα τον κράταγα αφού τέλειωνε το μάθημα ήθελε, δεν ήθελε! Αυτή είναι η δουλειά του! Και ο υπεύθυνος όταν του το ανάφερες δεν έκανε τίποτα; Μήπως σε είχε για χαμένη υπόθεση γιαυτό δεν σου έδωσε σημασία; Δεν μπορώ να καταλάβω ειλικρινά! Ρόμπα θα τους είχα κάνει! Και καλά δεν υπήρχε φροντιστήριο σε κάποια άλλη κοντινή πόλη να παίρνεις το λεωφορείο να πηγαίνεις; Εδώ παλιά τα πιτσιρίκια περπατούσαν χιλιόμετρα ξυπόλητα στο χιόνι για να πάνε σχολείο. Θα μου πεις άλλες εποχές τότε! Σύμφωνοι! Αλλά τηρουμένων των αναλογιών δεν θα ήταν δα και τόσο μεγάλη θυσία εκ μέρους σου αν μετακινιόσουν κάπου κοντά προκειμένου να πετύχεις το στόχο σου. Τέλος πάντων πολλά είπα! Σημασία έχει ότι το "όνειρό" μας το διεκδικούμε με κάθε τρόπο (αρκεί να έχουμε αυτογνωσία και να μην θέλουμε πράγματα πέραν των δυνατοτήτων μας), δίνουμε σ΄αυτό το 100% των δυνάμεών μας και δεν αφήνουμε κανέναν να μπει εμπόδιο σ΄αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απόψεις σας.Ας μην λέμε όμως πράγματα χωρίς να ξέρουμε..για να χρησιμοποιώ κάθε μέρα το κτελ και να πηγαίνω σε άλλη περιοχή ήθελε και άλλα χρήματα καθημερινά(2,60 εισιτήριο την διαδρομή).Επίσης αν το έκοβα με τα πόδια θα έφτανα την επόμενη μέρα...ας μην υπερβάλλουμε και ας προσγειωθουμε..ας παραδεχθούμε οτι αυτοι που πετυχαίνουν χωρίς φροντ είναι απλά πολύ δυνατοί μαθητές που γενικώς το έχουν..οι υπόλοιποι που δεν το έχουν θέλουν βοήθεια...οι καθηγητές στο σχολείο δεν βοηθάνε πολύ εκτός αν το θέλουν μόνοι τους...επίσης ας παραδεχτούμε ότι μερικά πράγματα είναι πάνω από τις δυνάμεις μας καθώς Μετά από όλα αυτά που πέρασα από το φροντ έπαθα ελαφρά κατάθλιψη γιατί μου έπεσε πολύ το ηθικό καθώς οι καθηγητές στο φροντ με κατετασαν στους αδύναμους μαθητές...εν Τέλη δεν ήθελα έναν μήνα πριν τις πανελλήνιες να δώσω καθόλου και πήγα σε ψυχολόγο ό οποίος και με έπεισε να προσπαθήσω...έπαθα κατάθλιψη γιατί ήθελα με ζήλο να μπω στο βιολογικό...διάβαζα πολύ ως τα Χριστούγεννα και μετά ξαφνικά πατωσα εξαιτίας της κατάστασης..όποτε μην κρίνετε ότι δεν προσπάθησα η ότι δεν στρώθηκα αν δεν ξέρετε!

Είναι το πιο εύκολο πράγμα να λέτε σε κάποιον που απέτυχε ότι δεν πάλεψε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Oλοι λετε χωρις να λαβετε υποψην τον ανθρωπινο παραγοντα τις αδυναμιας..ολοι οι ανθρωποι εχουν στιγμες αδυναμιας,επιτυχιας και αποτυχιας...ας γινουμε λοιπον λιγο ανθρωποι και ας μην κρινουμε απο το περιτυλιγμα..μια ζωη λεμε σε αυτους που αποτυχγανουν οτι δεν προσπαθησαν χωρις να υπολογιζουμε τι πραγματικα εγινε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ωραία, σύμφωνα με τα λεγόμενα σου λοιπόν έχεις 3 επιλογές:
1. Διαβάζεις μόνη σου για πανελλήνιες.
2. Πηγαίνεις ξανά στο ίδιο φροντιστήριο που είπες ότι δε σε βοήθησε και σπαταλάς ένα κάρο λεφτά τη στιγμή που υπάρχει οικονομική δυσκολία.
3. Δεν δίνεις καθόλου πανελλήνιες και καταπιάνεσαι με κάτι άλλο.

Εγώ θα σου πρότεινα το 1. Σημειώσεις φροντιστηρίου και άλλα τέτοια έχεις κρατήσει από πέρυσι. Στο διαδίκτυο υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ όγκος έξτρα σημειώσεων, θεωρίας, ασκήσεων κτλ κτλ. Πιθανώς έχεις και κάποια βοηθήματα από πέρυσι. Τυχόν απορίες τις εκθέτεις στον καθηγητή του σχολείου. Αν συναντάς τέτοια άρνηση που να μην δέχεται να του κάνεις ούτε μία απορία στο πλαίσιο του μαθήματος, υπάρχουν 2 εναλλακτικές:
1. Κάποιο πρόγραμμα ενισχυτικής διδασκαλίας ή κοινωνικού φροντιστηρίου δεν υπάρχει στην περιοχή σου;
2. Δεν μπορείς να απευθυνθείς σε κάποιον φθηνό καθηγητή για ιδιαίτερα για λίγες ώρες τη βδομάδα;

Δυστυχώς άλλες εναλλακτικές δεν υπάρχουν. Πρέπει να αποδεχτείς μία από αυτές και να παλέψεις με όλες σου τις δυνάμεις για να τα καταφέρεις. Οι πανελλήνιες εκτός από εξυπνάδα χρειάζονται πολλή και σκληρή δουλειά. Αν είσαι όμως αρνητική προς κάθε εναλλακτική, τότε είναι που δεν θα καταφέρεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όταν μπαίνεις σε ένα forum και ζητάς την βοήθεια τους ή την γνώμη τους είναι προφανές ότι θα λάβεις απόψεις βασισμένες μόνο σε όσα έχεις αναφέρει, είτε ανταποκρίνονται πλήρως στην πραγματικότητα είτε όχι, σε προηγούμενες ανάλογες περιπτώσεις ή την προσωπική τους εκτίμηση.

Ευθύνη της κατάστασης έχουν και οι δυό πλευρές αλλά και οι ίδιοι οι γονείς σου μιας κι από το τελευταίο σου μήνυμα φαίνεται ήταν γνώστες της κατάστασης σου. Η μεγαλύτερη όμως είναι αποκλειστικά δική σου.

Το φροντιστήριο γιατί αφενός δεν έκανε σωστά την δουλειά του κι αφετέρου γιατί μεροληπτούσε -όπως ισχυρίζεσαι- υπερ των "καλών" μαθητών.

Εσύ ενδεχομένως να μην είχες επιλογές ως προς το φροντιστήριο στο οποίο θα πήγαινες αλλά μπορούσες κάλλιστα να διακόψεις τα μαθήματα. Κάτι που δεν αποδίδει δεν το συνεχίζουμε. Με τα λεφτά που έδινες τζάμπα εκεί θα μπορούσες να κάνεις ιδιαίτερα με κάποιον καθηγητή, σίγουρα όλο και κάποιοι θα υπήρχαν. Ακόμη κι οι σχολικοί. Ακόμη κι αν χρειαζόταν να περιορίσεις τα μαθήματα ή/και ώρες. Ή αλλιώς να πήγαινες σε άλλο φροντιστήριο, αν νομίζεις ότι αυτό έφταιγε, κι ας χρειαζόταν να έδινες κάτι παραπάνω σε χρόνο και χρήμα. Προφανώς το να δώσεις περισσότερα από το να δώσεις τα ίδια απλόχερα δίχως αποτέλεσμα είναι σαφώς προτιμότερο. Σε αυτό προφανώς φταίνε κι οι γονείς σου.

Η όλη προετοιμασία των υπερεκτιμημένων -όπως ελπίζω να διαπιστώσεις στην πορεία- πανελληνίων βασίζεται κυρίως σε εσένα, στον τρόπο διαχείρισης της και στα βοηθήματα σου. Για τα πιάσεις ένα αξιοπρεπή σύνολο μορίων δε χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω. Το πόσο μεγάλο ή μικρό είναι αυτό είναι ανάλογο του χρόνου που θα αφιερώσεις.
Η ύπαρξη των καθηγητών στο πρόγραμμα σου είναι χρήσιμη σε μαθήματα ή καταστάσεις όπου είναι και αναγκαία.
Π.χ στην διόρθωση εκθέσεων, στην διόρθωση και προετοιμασία επαναληπτικών διαγωνισμάτων και στην επεξήγηση δυσνόητων εννοιών. Πράγματα τα οποία δεν απαιτούν έναν καθηγητή μπάστακα μέσα στο σπίτι σου(ή αλλού) μέρα-νύχτα.
Ακόμη και ο σχολικός καθηγητής μπορεί να βοηθήσει σε μεγάλο βαθμό σε αυτό. Απλά ΖΗ-ΤΗ-ΣΕ το.

Είναι κατανοητό ότι όλοι "πάνε με το ρεύμα τις εποχής" αλλά όταν όπως λες δεν έχεις άλλη επιλογή οφείλεις να συλλογιστείς λίγο και να βρεις πιο "έξυπνες" ή αποδοτικές λύσεις.
Το βασικό στις πανελλήνιες είναι τα βοηθήματα. Τα σχολικά βιβλία δεν ανταποκρίνονται σε καμία περίπτωση στα ζητόυμενα των πανελληνίων αλλά τα βοηθήματα είναι "χρυσός". Υπάρχουν πολλά αξιόλογα βοηθήματα τα οποία προσφέρουν πλήρης επεξήγηση της θεωρίας, πλούσια συλλογή κλιμακούμενης και ποικίλης δυσκολίας άλυτων αλλά και λυμένων ασκήσεων. Ο ρόλος τον καθηγητών είναι βοηθητικός αλλά ΟΧΙ ο "το κλειδί της επιτυχίας".

Όσο για το "αυτοι που πετυχαίνουν χωρίς φροντ είναι απλά πολύ δυνατοί μαθητές που γενικώς το έχουν" είναι απλός μια μπούρδα. Όταν αρχίζεις να συνειδητοποιείς ότι έχεις όνειρα και στόχους για το μέλλον σου αρχίζεις να προσπαθείς για αυτούς. Μόνος σου, όχι με κάποιον με .. τον μπούσουλα στο χέρι. Είτε στο σχολικό, είτε στο φοιτητικό επίπεδο.
Κανείς δε θα σε μάθει τίποτα αν εσύ δεν θέλεις να το μάθεις. Και αν θέλεις να το μάθεις θα το μάθεις, η πηγή, ο τρόπος ή ο χρόνος δεν παίζει ρόλο.

Για το ότι απέτυχες ή πάτωσες αλλά και τα ψυχολογικά προβλήματα που αναφέρεσαι ευθύνη έχεις εσύ, ο τρόπος διαχείρησης που επέλεξες για την κατάσταση καθώς και οι γονείς σου, αν τελευταίοι ήταν ενήμεροι εκ των προτέρων και καθόλη τη διάρκεια της προετοιμασία.

Σκέψου την κατάσταση, μίλα με τους γονείς σου κι οργανώστε ένα πλάνο για να ξαναπροσπαθήσεις να πετύχεις τον στόχο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι ευνόητο ότι δεν πρότεινα να πήγαινες με τα πόδια! Νομίζω ότι τα 2,60 ευρώ εισιτήριο, δεν είναι απαγορευτικά (θα μπορούσες να τα εξοικονομήσεις περιορίζοντας τις εξόδους σου, τις αγορές σου ή το χαρτζιλίκι σου). Επίσης πιστεύω πως οι καθηγητές στο σχολείο (εκτός πιθανόν από ελάχιστες εξαιρέσεις) όταν δουν ένα παιδί να επιθυμεί διακαώς να πετύχει, προσφέρουν τη βοήθειά τους και χαίρονται κιόλας που μπορούν να φανούν χρήσιμοι. Το γεγονός ότι στο φροντιστήριο σε κατέτασσαν στους αδύναμους μαθητές, δεν έπρεπε να σε πτοήσει ούτε να σε βγάλει από τον στόχο σου. Στο σχολείο δηλαδή που δεν ήσουν η καλύτερη μαθήτρια τι έκανες; Παράτησες το σχολείο; Εσύ έπρεπε να κάνεις το καλύτερο που μπορούσες και το πολύ-πολύ ακόμα και να μην έμπαινες στη σχολή που ήθελες, να κατάφερνες να μπεις σε κάποια παρεμφερή. Και τώρα ας έρθουμε στο παρόν. Αφού όπως λες έχασες το όνειρό σου γιατί δεν προσπάθησες να το πετύχεις μια δεύτερη φορά; Τα βιβλία τα είχες, τις σημειώσεις τις είχες, μια γενική αντίληψη για το περιεχόμενο του κάθε μαθήματος την είχες. Τι σε εμπόδιζε να καθήσεις ωραία-ωραία στην ησυχία του σπιτιού σου και να πάρεις τα πράγματα από την αρχή; Το πολύ-πολύ ας έκανες μια φορά το τόσο ένα ιδιαίτερο να λύνεις τις απορίες σου. Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν παιδιά που έχουν δώσει τρεις και τέσσερις φορές προκειμένου να μπουν στη σχολή των ονείρων τους! Δεν είμαι αρμόδια να σε κρίνω και σε διαβεβαιώνω ότι δεν το κάνω. Απλά μοιράζομαι μαζί σου κάποιες σκέψεις που προέκυψαν από αυτά που έγραψες και επειδή είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι τα όνειρα δεν πρέπει να εγκαταλείπονται αμαχητί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Με συγχωρείς αλλά λες ότι δεν τα παράτησες...κι όμως, τα παράτησες. Δε λέω ότι ήταν εύκολη η κατάσταση, κάθε άλλο, αλλά η ευθύνη είναι κυρίως δικιά σου. Σίγουρα, ξαναλέω, η κατάσταση ήταν δύσκολη και σίγουρα το σύστημα είναι τέτοιο που ένα παιδί από οικογένεια που αντιμετωπίζει κάποια οικονομικά προβλήματα και μένει σε περιοχή απομακρυσμένη, είναι σε δυσμενέστερη θέση από τα παιδιά των γνωστών μεγάλών ιδιωτικών πχ. Όμως είναι πολύ άδικο και μοιρολατρικό να λες ότι εξαιτίας των προβλημάτων που αντιμετώπιζες δεν είχες καμία ελπίδα όσο κι αν προσπαθούσες και ότι ''σε χαντάκωσε το φροντιστήριο''. Όπως σωστά σου είπαν η Λένω και ο Vold, ας άλλαξες φροντιστήριο, με όσο κόπο αυτό συνεπάγεται, μειώνοντας άλλα έξοδα για να καλύψεις τις μετακινήσεις, ας το σταματούσες στη χειρότερη για να κάνεις τα απολύτως απαραίτητα ιδιαίτερα με κάποιον οικονομικό καθηγητή, ας απαιτούσες περισσότερα από καθηγητές σε φροντιστήριο και σχολείο... όταν κάτι το θέλουμε πολύ, βρίσκουμε τρόπους να το παλέψουμε αν μη τι άλλο. Μήπως δεν το ήθελες τόσο όσο νόμιζες?

Όπως και να έχει, ποτέ δεν είναι πολύ αργά. Μπορείς ακόμη να στρωθείς και να το παλεψεις για του χρόνου, δεν είναι καθόλου αργά, αν έχεις θέληση και πείσμα, τον τρόπο θα τον βρεις! Εύχομαι τα καλύτερα!

ΥΣ: Δε σου μιλάω εκ του ασφαλούς. Δεν έκανα φροντ σε όλα τα μαθήματα, οι καθηγητές μου σε 2 μαθήματα ήταν κάτω του μετρίου και στο σπίτι αντιμετωπίζαμε κάποιο οικογενειακό προβλήμα. Αλλά όλοι λίγο-πολύ δεν έχουμε τέτοια μικροπροβλήματα στη ζωή μας? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μας ζητάς να σου πούμε την άποψη μας για το ποιος φταίει εσύ ή το φροντιστήριο σου λέμε την γνώμη μας και θίγεσαι...δεν θέλουμε να σου χαϊδέψουμε τα αυτιά αλλά ούτε να σε κάνουμε να νιώθεις άσχημα ρίχνοντας όλες τις ευθύνες σε σένα,δεν ξέρω για να ενοχλείσαι με αυτά που είπαν οι προηγούμενοι ίσως περίμενες να κατηγορήσουμε το φροντιστήριό σου και μόνο.Όπως και να έχει αυτά ανήκουν στο παρελθόν κανονικά δεν θα έπρεπε να ζητάς την γνώμη μας για το ποιος φταίει αλλά για το τι πρέπει να κάνεις ώστε να πετύχεις τον στόχο σου ξαναδίνοντας πανελλήνιες.Η δικιά μου γνώμη είναι ότι αφού οι γονείς μπορούσαν να διαθέσουν κάποια χρήματα για το φροντιστήριο να τα διαθέσουν πλέον για λίγες ώρες ιδιαίτερα ,ας είναι και μία ώρα την εβδομάδα και ας μην είναι σε όλα τα μαθήματα (πχ έκθεση) ή να κάνεις εναλλάξ μια βδομάδα 2 μαθήματα και την επόμενη τα άλλα 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η κολλητη μου που ήμασταν συμμαθητριες σε αυτο το φροντ ειχε την ιδια μοιρα με εμενα..εδωσε και δευτερη φορα χωρις φροντ και με σημειωσεις που ειχε και τα πηγε χειροτερα...επισης ξερω ατομα που περασαν σε υψηλες σχολες κανοντας ενα σωρο φροντιστηρια και αλλα παιδια που ηταν αριστουχοι στο σχολειο,δεν εκαναν φροντ και πατωσαν.....μοιρολατρης δεν ειμαι..το παλευω ακομη και εχω πετυχει αυτο που θελω με αλλον τροπο...αυτο που πρεπει να αντιληφθουμε ειναι οτι δεν εξαρταται παντα απο εμας η επιτυχια μας αν δεν μας ''σπρωξει'' καποιος......και οποιος θελει θα πετυχει και πετυχαινει..ειμαι τωρα σε ιεκ και ειμαι απο τους πιο καλους μαθητες και σπουδαζω αυτο που θελω γιατι ηθελα να σπουδασω..αν και με χαλαει που ειναι ιεκ γιατ δεν μου δινει πολλες δυνατοτητες για εξελιξη ομως κατι κανω και θα το παλεψω οσο μπορω.Απλα εγραψα την εμπειρία μου για να το δουν και αλλα ατομα που ψαχνονται και να ξερουν τι να κανουν και να μην την πατησουν και αλλοι οπως εγω...εμαθα λοιπον οτι οι πανελληνιες δεν ειναι το παν αν και το παλυεω ακομη να μπω σε πανεπιστημιο.Εκανα 10% και περιμενω μηπως καταφερω κατι αλλιως εχει ο θεος για οποιον το θελει......δεν μπηκα εδω μονο για να παραπονεθω αλλα ηθελα να εισακουστω και να δουν την εμπειρια μου και αλλοι

Ουτε θίχτηκα με καποιο απο τα σχολια...δεχομαι ολες τις κριτικες..δεν ειμαι ατομο με κομπλεξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το σημαντικο ειναι να κρατας το κεφαλι ψηλα οτι και να γινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Δε γίνεται το φροντιστήριο να ρίξει έναν μαθητή (που δουλεύει σωστά) τόσο, ώστε να καταλήξει σε ΙΕΚ. Απλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις απόλυτο δίκιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheoniNia

Νεοφερμένος

Η TheoniNia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το συγκεκριμενο φροντ μου εριξε και την ψυχολογια και την επιδοση οσο απιθανο και αν ακουγεται..δεν με βοηθησε πουθενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Τα λες τόσο ωραία στην υπογραφή σου! Απλά ακολούθησε αυτήν και προσπάθησε να μην επιρρίπτεις ευθύνες (μόνο) σε άλλους!

Αν έχεις πείσμα, θα τα καταφέρεις ό, τι κι αν κάνεις! Και μη φοβάσαι να ξαναδώσεις αν χρειαστεί! Δεν έχεις κάτι να χάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το συγκεκριμενο φροντ μου εριξε και την ψυχολογια και την επιδοση οσο απιθανο και αν ακουγεται..δεν με βοηθησε πουθενα

Και εσύ τι έκανες γιαυτό; Πώς αντέδρασες; Τους ζήτησες τον λόγο; Βρήκες κάποια άλλη λύση; Πείσμωσες και πολέμησες ή παραδόθηκες; Μάλλον το δεύτερο. Η κάθε επιχείρηση (φροντιστήριο) όταν δεν σέβεται τον εαυτό της κοιτάει να σου τα πάρει προσφέροντας το ελάχιστο. Σημασία έχει κατά πόσο το δέχεσαι εσύ και μάλιστα όταν από τη βοήθειά τους (όπως λες) εξαρτάται η επιτυχία σου. Και να δεχτώ ότι βρέθηκες σε στιγμή αδυναμίας. Μα κορίτσι μου εδώ δεν μιλάμε για στιγμή, μιλάμε για μήνες! Σου κλέβουν το όνειρο και κάθεσαι και τους βλέπεις; Τι στο καλό μαγική σκόνη αποχαύνωσης σου έριξαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top