Ιατρική στο εξωτερικό

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
υποθέτω είσαι σε μικρό έτος...όταν ξεκινήσεις φαρμακολογία και αρχίσεις και τις παθολογίες, θα καταλάβεις τι λέω...ναι για πρωτόκολλα έχω ακούσει :-)
2ο ειμαι , απλα με παιδια που μιλαω απο μεγαλυτερα ετηεχω καταλαβει οτι το νοημα ειναι οτι ας πουμε παθολογια, φαρμακολογια χρειάζονται φυσιολογία, η οποία δεν είναι βιολογία. Οκ, στηρίζεται σε αυτηνπολυ, αλλα δεν λειτουργεί με συνεπαγωγές το πράμα. Αν ηταν, έτσι, καθε θετικη επιστημη ειναι εφαρμοσμενα μαθηματικα :P Το αστείο είναι ότι έχω καταλάβει τι λες, πιθανότατα και εσυ εχεις καταλαβει τι λεω, παιζει να συμφωνουμε και να εχουμε κανει καμια 20ρια ποστ για ενα θεμα ορισμου. Εσυ λες οτι η Ιατρικη ειναι εφαρμογη της Βιολογίας και εγώ ότι η Βιολογία είναι η βάση της Ιατρικής , ας το λύσουν οι φιλόλογοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizanio777

Νεοφερμένος

Ο zizanio777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
xaxa ok...καλη δυναμη στις εξετασεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Ο όρος Εφαρμογή δεν έχει να κάνει με το Πανεπιστήμιο. Εφαρμογή της επιστήμης κάνουν σε μια Βιομηχανία. Η Βιολογία θα έλεγα ότι είναι μια από τις επιστήμες που δίνουν επιστημονική ύπαρξη της Ιατρικής ως αυτοδύναμης επιστήμης. Θέλω να πιστεύω ότι άλλη Βιολογία μαθαίνει ένας φοιτητής Βιολογίας και άλλη ένας φοιτητής Ιατρικής. Εννοώ ως προς τον ακαδημαϊκό προσανατολισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizanio777

Νεοφερμένος

Ο zizanio777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ο όρος Εφαρμογή δεν έχει να κάνει με το Πανεπιστήμιο. Εφαρμογή της επιστήμης κάνουν σε μια Βιομηχανία. Η Βιολογία θα έλεγα ότι είναι μια από τις επιστήμες που δίνουν επιστημονική ύπαρξη της Ιατρικής ως αυτοδύναμης επιστήμης. Θέλω να πιστεύω ότι άλλη Βιολογία μαθαίνει ένας φοιτητής Βιολογίας και άλλη ένας φοιτητής Ιατρικής. Εννοώ ως προς τον ακαδημαϊκό προσανατολισμό.

ο άνθωπος είναι μια μηχανή...ένα εργοστάσιο...χρησιμοποιώντας θεμελιώδεις επιστήμες προσπαθείς να το έχεις σε εύρυθμη λειτουργία, αποκλίνοντας στο ελάχιστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hellraiser13

Νεοφερμένος

Ο Hellraiser13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Η βιολογία κατεύθυνσης δεν ειναι ιατρικη αλλα βιολογία

Καλα τι τακτικη ειναι αυτη που ακολουθεις;Θελω να απαξιωσω ενα επιχειρημα οποτε κανω τον βλακα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους.
Εδωσα φετος πανελλαδικες με στοχο την Ιατρικη αλλα δεν τα καταφερα. Επειδη ειναι το μονο που με ενδιαφερει, θα φυγω στο εξωτερικο ωστε να πραγματοποιησω αυτο το ονειρο.
Μετα απο πολυ ψαξιμο, ειμαι αναμεσα στις εξης χωρες: Ιταλια (προϋποθετει ενα χρονο προετοιμασιας για να παω ειτε σε αγγλοφωνο ειτε σε ιταλοφωνο) και Ρουμανια (αποκλειστικα αγγλοφωνο και δεν απαιτει τοση προετοιμασια με αποτελεσμα να μπορω να φυγω αυτον τον Σεπτεμβρη). Αμφοτερες εχουν ανεκτα διδακτρα και κοστος ζωης.
Γνωριζω οτι στην ειδικοτητα και γενικοτερα απο καποιο σημειο και επειτα τα υπαρχοντα βιβλια ειναι αποκλειστικα και μονο στα αγγλικα και γι αυτο το λογο θεωρω οτι τα αγγλοφωνα πανεπιστημια ειναι πιο χρησιμα.
Θα ηθελα, λοιπον, να μου πειτε, οσοι κινειστε στον χωρο αυτο, η εχετε καποιον γνωστο/φιλο που εχει τελειωσει την ιατρικη σε αυτες τις χωρες η βρισκεται εκει λογω σπουδων, την αποψη σας, τις εντυπωσεις τους..
Σε αυτο το σημειο θελω να τονισω οτι δεν θελω να μου πειτε φημες, προφανως ακουγονται πολλα για καθε χωρα (λαδωματα κλπ, πραγματα που συμβαινουν παντου), εννοωντας οτι θα προτιμουσα τεκμηριωμενες αποψεις και οχι λογια του αερα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Σκέφτηκες να ξαναδώσεις πανελλήνιες; Πόσα μόρια έβγαλες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Σκέφτηκες να ξαναδώσεις πανελλήνιες; Πόσα μόρια έβγαλες;

16.000 δεν θα ξαναδωσω, το ειχα σκεφτει και παλαιοτερα και δε θεωρω οτι ψυχολογικα θα το αντεχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και θα ξαναδώσω πανελλήνιες με το παλιό σύστημα, πιστεύω είναι η καλύτερη λύση.
Δεν υπάρχει δεν μπορώ, δεν αντέχω, υπάρχει δεν θέλω.

Δεν έχω πληροφορίες για Ιταλία, Ρουμανία, αλλά αν ήταν να φύγω έξω και μπορούσα να διαθέσω χρήματα θα προτιμούσα χώρες, όπως Γαλλία και Γερμανία, γιατί έχουν καλύτερο επίπεδο σπουδών και λόγω του στιγματισμού που επικρατεί αν επιλέξεις Βουλγαρία, Ρουμανία, Ιταλία, ειδικά για την Ιατρική... Επίσης, αν δεν ξέρεις και την γλώσσα της χώρας θα χάσεις πολύ χρόνο μέχρι να την μάθεις τον οποίο θα μπορούσες να αξιοποιήσεις για να ξαναδώσεις, τώρα που τα έχεις φρέσκα. Ξανασκέψου το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
16.000 δεν θα ξαναδωσω, το ειχα σκεφτει και παλαιοτερα και δε θεωρω οτι ψυχολογικα θα το αντεχα.

Θεωρείς πιο εύκολο να πας στη Ρουμανία και να σπουδάσεις εκεί από το να ξαναδώσεις πανελλήνιες??
Δεν μπορώ να συμφωνήσω ,αν θες να μπεις ιατρική τόσο πολύ και δεν θες τίποτα άλλο ξαναπροσπάθησε (δες τι γίνεται και με το νέο σύστημα μου φαίνεται πιο εύκολο αφού γλιτώνεις τα μαθηματικά κατ.:clapup:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση και θα ξαναδώσω πανελλήνιες με το παλιό σύστημα, πιστεύω είναι η καλύτερη λύση.
Δεν υπάρχει δεν μπορώ, δεν αντέχω, υπάρχει δεν θέλω.

Δεν έχω πληροφορίες για Ιταλία, Ρουμανία, αλλά αν ήταν να φύγω έξω και μπορούσα να διαθέσω χρήματα θα προτιμούσα χώρες, όπως Γαλλία και Γερμανία, γιατί έχουν καλύτερο επίπεδο σπουδών και λόγω του στιγματισμού που επικρατεί αν επιλέξεις Βουλγαρία, Ρουμανία, Ιταλία, ειδικά για την Ιατρική... Επίσης, αν δεν ξέρεις και την γλώσσα της χώρας θα χάσεις πολύ χρόνο μέχρι να την μάθεις τον οποίο θα μπορούσες να αξιοποιήσεις για να ξαναδώσεις, τώρα που τα έχεις φρέσκα. Ξανασκέψου το!

Οχι, δεν καταλαβες, ειναι αδιαπραγματευτο. Εν τελει, ειναι θεμα χαρακτηρα, σε καθε περιπτωση ευχομαι καλη επιτυχια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλημερα σε ολους.
Εδωσα φετος πανελλαδικες με στοχο την Ιατρικη αλλα δεν τα καταφερα. Επειδη ειναι το μονο που με ενδιαφερει, θα φυγω στο εξωτερικο ωστε να πραγματοποιησω αυτο το ονειρο.
Μετα απο πολυ ψαξιμο, ειμαι αναμεσα στις εξης χωρες: Ιταλια (προϋποθετει ενα χρονο προετοιμασιας για να παω ειτε σε αγγλοφωνο ειτε σε ιταλοφωνο) και Ρουμανια (αποκλειστικα αγγλοφωνο και δεν απαιτει τοση προετοιμασια με αποτελεσμα να μπορω να φυγω αυτον τον Σεπτεμβρη). Αμφοτερες εχουν ανεκτα διδακτρα και κοστος ζωης.
Γνωριζω οτι στην ειδικοτητα και γενικοτερα απο καποιο σημειο και επειτα τα υπαρχοντα βιβλια ειναι αποκλειστικα και μονο στα αγγλικα και γι αυτο το λογο θεωρω οτι τα αγγλοφωνα πανεπιστημια ειναι πιο χρησιμα.
Θα ηθελα, λοιπον, να μου πειτε, οσοι κινειστε στον χωρο αυτο, η εχετε καποιον γνωστο/φιλο που εχει τελειωσει την ιατρικη σε αυτες τις χωρες η βρισκεται εκει λογω σπουδων, την αποψη σας, τις εντυπωσεις τους..
Σε αυτο το σημειο θελω να τονισω οτι δεν θελω να μου πειτε φημες, προφανως ακουγονται πολλα για καθε χωρα (λαδωματα κλπ, πραγματα που συμβαινουν παντου), εννοωντας οτι θα προτιμουσα τεκμηριωμενες αποψεις και οχι λογια του αερα.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.:)

Παντως χαιρομαι που βλεπω οτι υπαρχουν ακομα ατομα που γνωριζουν οτι υπαρχει και σπουδη Ιατρικης εκτος Ελλαδας :P
Γιατι δεν σκεφτεσαι για Γερμανια;
Για Ιταλια αμα ψαξεις καπου στο φορουμ παλια ειχα βρει πολλες χρησιμες πληροφοριες για την ιατρικη εκει. Δυστυχως λογω χρονου δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο :/:
Καλη τυχη παντως σε οτι κι αν αποφασισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Παντως χαιρομαι που βλεπω οτι υπαρχουν ακομα ατομα που γνωριζουν οτι υπαρχει και σπουδη Ιατρικης εκτος Ελλαδας :P
Γιατι δεν σκεφτεσαι για Γερμανια;
Για Ιταλια αμα ψαξεις καπου στο φορουμ παλια ειχα βρει πολλες χρησιμες πληροφοριες για την ιατρικη εκει. Δυστυχως λογω χρονου δεν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο :/:
Καλη τυχη παντως σε οτι κι αν αποφασισεις

Δεν ξερω γερμανικα κι απ' οσο εχω ψαξει απαιτειται Β2, κατι που εχω μονο στα γαλλικα.
Για Ιταλια το εχω ψαξει αρκετα, το μονο που με ''τραβαει πισω'' ειναι οτι πρεπει να χασω εναν χρονο. Λεπτομερειες, θα μου πεις..
Ευχαριστω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Για ιατρική το Β2 είναι λίγο (αλλά νομίζω εξαρτάται από το πανεπιστήμιο που σε δέχεται).
Για να προχωρήσεις και να μπορείς να προσαρμοστείς απαιτείται C1, όχι απλά πιστοποίηση, αλλά να έχεις γνώσεις που ανταποκρίνονται σε αυτό το επίπεδο.

Για Γερμανία ξέρω ότι για να σε πάρουνε λαμβάνουν υπόψιν τον βαθμό που έγραψες πανελλήνιες και όχι τον βαθμό του απολυτηρίου.
Παλιά ήταν ο βαθμός απολυτηρίου, αλλά μάλλον κατάλαβαν πως εμάς τα προφορικά τα παραφουσκώνουν και το άλλαξαν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iLIASn

Νεοφερμένος

Ο iLIASn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω εάν έχει κανείς προσωπική εμπειρία ή εάν έχει ακούσει κάτι σχετικά με σπουδές ιατρικής στη Σερβία, στο πανεπιστήμιο του Νοβι Σαντ. Αξίζει κανείς να φύγει έξω για να σπουδάσει ιατρική; Με τις ειδικότητες τι γίνετε; Υπάρχει κάποιος πίνακας που να δείχνει τον χρόνο αναμονής σε Ελλάδα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Θέλω να ρωτήσω εάν έχει κανείς προσωπική εμπειρία ή εάν έχει ακούσει κάτι σχετικά με σπουδές ιατρικής στη Σερβία, στο πανεπιστήμιο του Νοβι Σαντ. Αξίζει κανείς να φύγει έξω για να σπουδάσει ιατρική; Με τις ειδικότητες τι γίνετε; Υπάρχει κάποιος πίνακας που να δείχνει τον χρόνο αναμονής σε Ελλάδα ;

αξίζει 1000 φορές να πας στην Σερβία να σπουδάσεις ιατρική εκεί παρά να ασχοληθείς με κάτι άλλο που δε σου αρέσει στην Ελλάδα. Για αναμονές είναι νωρίς ακόμα αλλά να ξέρεις ότι υπάρχουν ειδικότητες π.χ. χειρουργική σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία που έχει αναμονή λιγότερο από χρόνο ή ακόμα και άμεση πρόσληψη.

Για την ποιότητα σπουδών δεν έχω ακούσει τα καλύτερα και μάλλον δεν είναι αφού εκεί μάλλον θέλουν τα χρήματα σου και όχι να σου μάθουν οπότε χρειάζεται σοβαρή προσωπική προσπάθεια. Έχουν κατηγορηθεί άλλα τμήματα παλιότερα της συγκεκριμένης χώρας για πλαστά πτυχία σε άλλα τμήματα και έγινε ολόκληρος ντόρος με την Ε.Ε.

Το κόστος είναι μόλις 4000 το χρόνο +150 το μήνα ενοίκιο συμπεριλαμβανομένου και το σπίτι που θα μένεις αλλά και τους λογαριασμούς.


Οπότε αξίζει με το παραπανω έτσικαι αλλιώς η μισή Έλλαδα αυτό κανεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Σερβία είναι γαμάτη. Ειδικά αν πας Βελιγράδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ας πεταχτω εγω ο ακυρος να ρωτησω.. γιατι να πας σερβια; απο ο,τι ειδα τα διδακτρα ειναι 7000 USD. Μπορεις να πας εδω: https://www.rug.nl/bachelors/medicine-profile-molecular-medicine/ . Ειναι παν/μιο στην Ολλανδια αρκετα αξιοπρεπες και respectable με διδακτρα σχεδον 2000€/χρονο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Αν είναι να πας Βαλκάνια γιατί όχι Ρουμανία ή Βουλγαρία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
υπάρχουν ειδικότητες π.χ. χειρουργική σε πανεπιστημιακά νοσοκομεία που έχει αναμονή λιγότερο από χρόνο ή ακόμα και άμεση πρόσληψη.

What?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top