Ιατρική στο εξωτερικό

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Επειδή ο καθένας μεταφράζει τα λεγόμενά μου όπως νομίζει, εγώ αναφέρθηκα στους Έλληνες απόφοιτους. Δε μίλησα ούτε για ΗΠΑ, ούτε για απόφοιτους Σλοβακίας. Μιλάω για Έλληνες.

Το θέμα είναι οτι το ίδιο πρόγραμμα σπουδών παρακολουθούν και οι Έλληνες, και οι Σλοβάκοι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Χαχαχχαχαχα έχω πάει σε 4 γιατρούς οφθαλμιάτρους από Ιταλία και Βουλγαρία και κόντεψαν να με αφήσουν με ένα μάτι.
Έχω πάει σε 3 ορθοπεδικούς από Ιταλία επίσης, Σλοβενία και βουλγαρία. Δεν αμφισβητώ αυτούς που ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ αλλά αυτούς που ΠΛΗΡΩΣΑΝ και ΠΗΡΑΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΚΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. Οι γνωστοί wannabe γιατροί με το πλούσιο σόι γιατρών (και φαρμακοποιών).

Και η λίστα με τους γιατρούς δεν τελειώνει γιατί είμαι αρρωστιάρικο και όλο τρέχω σε γιατρούς. Είμαι ο φόβος του ΕΟΠΥΥ.

χαχαχα αληθεια?εγω εχω παει σε παθολογο που σπουδασε στ ρωσια και ειλικρινα ενθουσιαστηκα η καλυτερη που εχω παει...αλλα και ο οφθαλμιατροσ μου σπουδασε ελλαδα ειναι καταπληκτικοσ...ειναι αναλογα ρε συ..αν το αγαπει καποιοσ αυτο που κανει θα γινει ο καλυτεροσ σε οποιο μεροσ τησ γησ κι αν σπουδασε!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
κοιταξτε δεν το εχω ψαξει το θεμα αλλο στο θεμα ιατρικη η ελλαδα ειναι πισω..γενικα εχουμε υψηλο επιπεδο σπουδων σε μαθηματικα φυσικη φιλοσοφια σκεφτειτε οτι το επιπεδο στα μαθηματικα τουσ στο πανεπιστημιο του εξωτερικου ειναι του δικου μασ λυκειου...αλλα νομιζω πωσ ενασ γιατροσ των ηπα μπορει να γινει καλυτεροσ απο εναν ελληνα διοτι μαθαινει και πειθαρχια...δεν ακουγονται στο εξωτερικο τιποτα για φακελακια οσο στην ελλαδα...επισησ το λεμε και μονοι μασ οταν γινεται καποιο ατυχημα λενε ολοι θα τον παμε στουσ καλυτερουσ γιατρουσ του εξωτερικου...τυχαιο?αλλα ενταξει για μενα πραγματικοι γιατροι οποιο πανεπιστημιο και αν εχουν βγαλει ειναι αυτοι χωρισ συνορα...αυτοι αξιζουν στο μεγιστο τον τιτλο του γιατρου...!!!!και νομιζω πωσ ειναι λιγο προκαταληψη οτι πηγε στο εξωτερικο καποιοσ επειδη δεν τα καταφερε εδω..αν δεν τα καταφερε εδω και δεν αξιζει δεν θα πετυχει ουτε εξω γιατι στα ξενα πανεπιστημια εχουν και εκει εξετασεισ δεν μπαινει οποιοσ θελει μεσα...ειδικα σε ηπα γερμανια γαλλια κτλ
Τι σχεση εχουν τα φακελακια με το επιπεδο σπουδων;Απο παντου γιατρος θα βγεις.Τα ιδια πραγματα θα σου διδαξουν.
Το θεμα ειναι τι θα κανεις μετα.Επισης, στα μαθηματικα του λυκειου επικεντρωνομαστε στη θεωρητικη τους μορφη με πολλα θεωρηματα και υπολογιστικες ασκησεις και παραγκωνιζουμε την πρακτικη τους μορφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zizanio777

Νεοφερμένος

Ο zizanio777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πιστεύω η συζήτηση για το που σπούδασε ένας γιατρός και το αν πέρασε με πανελλήνιες η όχι(που σε 10 χρονια ανάθεμα αν υπάρχουν πανελλήνιες, ακόμα και για τους έλληνες) περιορίζεται σε μια ηλικία από 14-22. Πάνω από αυτά τα όρια θεωρείτε γελοία. Εξαιρώ "κυρατζες" από χωρια(που τις τσιμπάει τσουκνίδα στο χωράφι και φοβούνται μήπως δεν κάνουν παιδιά, επειδή τους το είχε πει η μαμή) και άτομα με μειωμένη πνευματική αντίληψη ή αντίληψη που καθορίζεται από ενδομιχους πόθους και συμπλέγματα νεότερης ηλικίας.

Άλλο να σπουδάζεις στην Ελλάδα σε ένα πανεπιστήμιο που πέρασες με την αξία σου, και άλλο να σπουδάζεις στο Ουζμπεκιστάν επειδή έχεις χρήμα.
Στο δικό μου το μυαλό, πολύ πιο άξιος είναι αυτός που σπούδασε στο Ελλάντα.

Δεν τίθεται καν μέτρο σύγκρισης.
Στο εξωτερικό για Ιατρική πάνε όσοι απέτυχαν στις Πανελλήνιες.
Τα λοιπά είναι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.

:)

Απλά σε ενημερώνω ότι είμαι κάτοχος πτυχίου και master από το Α.Π.Θ. Αλλα με τα δικά σου δεδομένα μάλλον μακάκος ήμουνα, έπρεπε να δώσω 7 χρονιες πανελλήνιες για να καταξιωθώ...(βλεπε https://el.wikipedia.org/wiki/Μακάκος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Τι αλλο θα δουν τα ματακια μου...να διαχωριζουμε τους γιατρους αναλογα με την χωρα που σπουδασαν σε κακους και καλους.Μιλαμε για κορυφωση της ηλιθιοτητας.
Οδηγουμαστε και σε μια γενικευση,του τυπου -->ολοι οι ελληνες γιατροι ειναι γαμαουα,-->ολοι οι ξενοι γιατροι ειναι σκατα.
Φυσικα και κατι τετοιο δεν ισχυει.

Αρχικα,ισχυει οντως οτι οι περισσοτεροι που σπουδαζουν σε Βουλγαριες και παρομοιες,πηγαν λογω αποτυχιας στην πανελληνιες.Αλλα αυτο δεν προδιαγραφει μια καθολικοτητα.
Απο εκει και περα,το πραγμα ειναι απλο,ειτε σπουδαζεις Αθηνα ειτε Βουλγαρια...αμα δεν διαβασεις στην σχολη,δεν θα προκοψεις.
Μετα βεβαια ερχεται και το κριτηριο βαθμου σπουδων,κατα ποσο δηλαδη ειναι καλυτερο η χειροτερο το επιπεδο,αναλογικα σε καθε σχολη.
Επειδη ομως δεν εχω περασει απο 2,4,6,8,10 ιατρικες,θα αφησω αυτο να μας το παρουσιασουν αυτοι που φανατικα γενικευουν κατα των σχολων ιατρικης του εξωτερικου :)

Εν κατακλειδι,ιατρικες στο εξωτερικο δεν υπαρχουν μονο στις Ρουμανιες και στις Βουλγαριες...
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D
Είσατε όλοι λάθος. Το αν θα γίνει κάποιος καλός ιατρος δεν ξαρτάται από που θα βγάλει το προπτυχιακό αλλά που θα κάνει ειδικότητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
τωρα θα αρχισουν να τσακωνονται για το ποιος ειναι καλυτερος σε ειδικοτητα.. και που την εχει κανει...

focko και λοιποί βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος... απλά!

καλος γιατρος ειναι καποιος που διαβαζει και αγαπαει το επαγγελμα του και το εξασκει βαση λειτουργηματος...ασχετα που εχει τελειωσει και που φοιτησε..και που εκανε ειδικοτητα!

ποιος σας ειπε οτι η μορφωση εχει ορια βαση γεωγραφικων συνορων...???

και δεν υποστήριζω ουτε τους μεν ουτε τους δεν...

ασχετα που σπουδασες η ιταλια η ελλαδα ( τυχαια παραδειγματα) σημασια εχει ποσο παθιασμενος εισαι και διαβαζεις για αυτο..

ξερω γιατρο ο οποιος τελειωσε αθηνα υποδιευθυντη χειρουργικης και ειναι χασαπης! τι μου λετε τωρα αλλα και παλι.


θα πουμε εσυ που σπουδασες βουλγαρια δεν ερχομαι..α εσυ αθηνα καλος εισαι ..αυτα τα κανουν μονο κατι ψωνια ...



αλλου ειναι το θεμα..στην μορφωση...!!!! και ποσο καλα θα το εξασκησεις!!!!μετα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
focko και λοιποί βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος... απλά!

καλος γιατρος ειναι καποιος που διαβαζει και αγαπαει το επαγγελμα του και το εξασκει βαση λειτουργηματος...ασχετα που εχει τελειωσει και που φοιτησε..και που εκανε ειδικοτητα!
:P
Αυτό που λες ισχύει κατά βάση αλλά όχι στην ιατρική. Αν μου έλεγες για άλλους κλάδους (πληροφορική, φιλολογία θα συμφωνούσα) η ιατρική όμως είναι άλλο δεν είναι θεωρητική επιστημη είναι πρακτική.

Είπα για την ειδικότητα γιατί αυτή ατην ουσία είναι η εκπαίδευση του ιατρού (το προπτυχιακό είναι λίγο πολύ χαζομάρες).

Όσο και να διαβάσεις δε μπορείς να γίνεις καλός χειρουργός αν κάνεις ειδικότητα σε ένα επαρχιακό νοσοκομείο που χειρουργούν με τεχνικές 10 χρονια πίσω, λύπουν τα βασικά υλικά και τα περισσότερα περιστατικά στέλνονται στην Αθήνα.

Το ίδιο και για τις παθολογικές ειδικότητες π.χ. για μένα όποιος δε κάνει ειδικότητα (για ελλαδα λεω) σε ένα από τα 2 Παίδων (Αγία Σοφία , Αγλαία Κυριακού) δε πρόκειται να γίνει καλός παιδίατρος ακόμα και αν έβγαλε με πάνω από 9 την σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Είτε σπουδάσεις στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό το ίδιο θα είναι.Το θέμα είναι να μειωθούν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια όπου ζητούν υψηλά δίδακτρα και πρόσβαση σε αυτά έχουν κυρίως οι πλούσιοι μαθητές που στην ουσία "αγοράζουν" το πτυχίο.Θα πρέπει να εφαρμοστούν αυστηρότερες προϋποθέσεις εισαγωγής σε πανεπιστήμια του εξωτερικού(πχ οι υποψήφιοι να μην έχουν βαθμό απολυτηρίου 17,αλλά 19 ή να μην έχουν γράψει κάτω από 16.000 στις πανελλήνιες ή να έχουν περάσει σε εξετάσεις του πανεπιστημίου που θέλουν).Άρα η σύγκρουση έρχεται, πιστεύω, στο ότι υπάρχουν πανεπιστήμια του εξωτερικού που είτε σου πουλάν το πτυχίο, είτε δεν απαιτούν τις σωστές προϋποθέσεις εισαγωγής σε αυτά και ενώ τόσα χρόνια δεν έχεις προσπαθήσει καθόλου στο σχολείο,έχεις τη δυνατότητα να γίνεις, στη συγκεκριμένη περίπτωση, γιατρός λόγω της οικονομικής σου κατάστασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:D
Είσατε όλοι λάθος. Το αν θα γίνει κάποιος καλός ιατρος δεν ξαρτάται από που θα βγάλει το προπτυχιακό αλλά που θα κάνει ειδικότητα

Ναι στάνταρ. 6 χρόνια σχολής δεν παίζουν κανένα ρόλο στο αν θα γίνεις καλό γιατρός.
Όλη την αρχική γνώση που χρειάζεσαι για την ειδικότητα θα την πάρεις στο προπτυχιακό.
Αν δεν έχεις μάθει αυτά που πρέπει πας ξυπόλητος στ'αγκάθια.
Ένας καλός γιατρός έχει καλές βάσεις.
Για μένα είναι πολύ σημαντικό.
Απλά όπως σε όλα τα επαγγέλματα, πάνω στη δουλειά μαθαίνεις τι παίζει πραγματικά.
Μαθαίνεις να χρησιμοποιείς ότι έμαθες με ταχύτητα και οποιαδήποτε στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ναι στάνταρ. 6 χρόνια σχολής δεν παίζουν κανένα ρόλο στο αν θα γίνεις καλό γιατρός.
Όλη την αρχική γνώση που χρειάζεσαι για την ειδικότητα θα την πάρεις στο προπτυχιακό.
Αν δεν έχεις μάθει αυτά που πρέπει πας ξυπόλητος στ'αγκάθια.
Ένας καλός γιατρός έχει καλές βάσεις.
Για μένα είναι πολύ σημαντικό.
Απλά όπως σε όλα τα επαγγέλματα, πάνω στη δουλειά μαθαίνεις τι παίζει πραγματικά.
Μαθαίνεις να χρησιμοποιείς ότι έμαθες με ταχύτητα και οποιαδήποτε στιγμή.

Οι βάσεις είναι πολυ σημαντικές αλλά πιστεύω ότι μπορεί να τις αποκτήσει ένα παιδί ανεξάρτητα από τι σχολή που θα μπει (αφού το μεγαλύτερο μέρος είναι θεωρητικουρες, προσωπικά θεωρώ ένα μεγάλο (το μεγαλύτερό) ποσοστό των μαθημάτων χαζομάρες, επίσης θεωρώ την ιατρική πρακτική επιστήμη με κάποια θεωρητικά στοιχεία και θεωρώ λάθος αυτό που κάνουν οι ελληνικές σχολές (κλινικές μόνο 5ο και 6ο έτος).

Θεωρώ την ειδικότητα ως τον πιο καθοριστικό παράγοντα ώστε να γίνει κάποιος καλός ιατρος όπως φυσικά και στα άλλα επαγγέλματα, οπότε συμφωνώ με την τελευταία πρόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
:P
Αυτό που λες ισχύει κατά βάση αλλά όχι στην ιατρική. Αν μου έλεγες για άλλους κλάδους (πληροφορική, φιλολογία θα συμφωνούσα) η ιατρική όμως είναι άλλο δεν είναι θεωρητική επιστημη είναι πρακτική.

Είπα για την ειδικότητα γιατί αυτή ατην ουσία είναι η εκπαίδευση του ιατρού (το προπτυχιακό είναι λίγο πολύ χαζομάρες).

Όσο και να διαβάσεις δε μπορείς να γίνεις καλός χειρουργός αν κάνεις ειδικότητα σε ένα επαρχιακό νοσοκομείο που χειρουργούν με τεχνικές 10 χρονια πίσω, λύπουν τα βασικά υλικά και τα περισσότερα περιστατικά στέλνονται στην Αθήνα.

Το ίδιο και για τις παθολογικές ειδικότητες π.χ. για μένα όποιος δε κάνει ειδικότητα (για ελλαδα λεω) σε ένα από τα 2 Παίδων (Αγία Σοφία , Αγλαία Κυριακού) δε πρόκειται να γίνει καλός παιδίατρος ακόμα και αν έβγαλε με πάνω από 9 την σχολή.

επαρχιακο νοσοκομειο ειναι και της ροδου και της χιου επισης σου αναφερω ορισμενα παραδειγματα.

εκει ειναι πληρης σε ειδικοτητες απο οτι το εψαξα λιγο αρα δεν καθονται κιολας ενα πραγμα ασε που θα ηθελα να απαντησει καποιος που κανει ειδικοτητα και οχι καποιος που ειναι σε ασχετο αει με την ιατρικη σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
επαρχιακο νοσοκομειο ειναι και της ροδου και της χιου επισης σου αναφερω ορισμενα παραδειγματα.

εκει ειναι πληρης σε ειδικοτητες απο οτι το εψαξα λιγο αρα δεν καθονται κιολας ενα πραγμα ασε που θα ηθελα να απαντησει καποιος που κανει ειδικοτητα και οχι καποιος που ειναι σε ασχετο αει με την ιατρικη σχολη!

Δεν είπα ότι κάθονται στα επαρχιακά νοσοκομεία αλλά ότι δε μαθαίνουν σωστά πράγματα ή εφαρμόζουν θεωρίες και τεχνικές πολλά χρόνια πριν. Άλλη εκπαιδευση θα πάρει αυτό που κάνει ειδικότητα στην Αθήνα και άλλος αυτό που θα κάνει ειδικότητα στην Ρόδο (ασχετα που πηρανε το πτυχίο τους).

Η νοσηλευτική δεν είναι άσχετη με την ιατρική.

Αν περιμενεις να βρεις εδώ ειδικευόμενο ιατρό να στα πει θα περιμένεις πολύ (3-4 χρόνια τουλάχιστον ) :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω...

ιατρος δεν θα βγεις απο την νοσηλευτικη αυτο εννοω αρα πως λες οτι :


(Είπα για την ειδικότητα γιατί αυτή ατην ουσία είναι η εκπαίδευση του ιατρού (το προπτυχιακό είναι λίγο πολύ χαζομάρες).

οχι τιποτα θα το διαβασει κανενας απο ιατρικη σχολη που του βγαινουν τα ματια στο διαβασμα και θα σε κυνηγησει:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το προπτυχιακό είναι λίγο πολύ χαζομάρες.
Ντάξει! Νταααααξει φίλε! Τσάμπα θα διαβάζουμε τόσα χρόνια.
Βάλτε μας σε ένα νοσοκομείο να τα μάθουμε εκεί όλα. Πες πες κάτι θα μας μείνει.
Είναι κάτι σαν το ''οι μανάδες ξέρουν καλύτερα από τον γιατρό''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Ρε φοκο,το 'ριξες στο quality trolling τωρα;

Δεν εχω τιποτα με τα παιδια που σπουδαζουν στο εξωτερικο.Εγω μονος μου εκατσα,διαβασα και περασα εκει που ηθελα.Ουτε ειχα θειο στην κορωνη ουτε πηγαινα τα φροντιστηρια με τους τρελους καθηγηταραδες.Καποιος επελεξε να παει στο εξωτερικο;Με γεια του,με χαρα του.Δεν ειμαι εδω για να τον κρινω.

Αυτο που ενοχλει ειναι η εξισωση των παντων.Εγω,ναι,εδωσα εξετασεις και εφαγα στη μαπα ολο το συστημα.6 χρονια προσπαθουσα αλλα τα καταφερα.Ερχεται καποιος απο εξω.Η χωρα μας τον δεχεται,ετσι ακριτα.Ετσι,δεχομαστε απο βουλγαρια,απο ρουμανια και για ρουμανια υπαρχουν περιστατικα που τελειωσαν εκει ιατρικη χωρις να ξερουν...ρουμανικαΕτσι,βεβαια,δεχεται και τον εγχωριο τουριστα..Δεν με ενδιαφερει που εχει σπουδασει καποιος.Με ενδιαφερει να προσπαθησει να γινει μερος του συστηματος.Αυτη τη στιγμη επικρατει μια κατασταση ''μπατε σκυλοι,αλεστε.''Εισαι καλος;Αντε να σε κρατησουμε.. Δεν κανεις ουτε για φλεβοκαθετηρα; Κανε κατι αλλο.'' αυτο θα πρεπε να εφαρμοζεται.Δηλαδη γιατι να υπαρχει μια παρακαμπτηριος για καποιους;Εγω να πληρωσω διοδια στην αρχη,ο αλλος που με το χρημα να πεφτει,θα παρει πτυχιο εξω,εμενα γιατι να με προσπερασει;Και αμα εγω αξιζω και αυτος οχι;(η το αντιστροφο)
Δεν πρεπει να υπαρχει ενα κοινο σημειο ελεγχου;Πφ.Ειμαστε η μονη χωρα με επετηριδα για ειδικοτητα.Ο καθενας δηλωνει ο,τι θελει και ολοι να περιμενουμε.Το επαγγελμα ειναι υπερκορεσμενο.Βεβαια,για οποιον θελησει,υπαρχει λυση.Ποσους αποφοιτους απο ελληνικες σχολες που ειναι εξω ξερω; χμ,αρκετους.Ποσους απο βουλγαρια/ρουμανια; Κανεναν,μαλλον.(αυτο δειχνει κατι;χμ...) Αμα εμπαιναν τροπο τινα εξετασεις,ουτε ο κωστας,ο γιος της κυρα τουλας που τα ξυνε ολη μερα και τελειωσε στα 32 θα εμπαινε για νευροχειρουργικη ουτε ο αλεκος που εφτυσε αιμα να περασει μια ιατρικη στη ρουμανια και πληρωνε καθηγητες.Εδω και τωρα,κοινα σταθμα για ολους.

Αληθεια γιατι ολοι,οι 'αλλοδαποι' μετα προσπαθουν να μπουν στο ΕΣΥ και στο μπουρδελοσυστημα μας,οταν στα 18 ελεγαν ''εγω και να με πληρωνες ιατρικη δεν εκανα εκει..''.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω...

ιατρος δεν θα βγεις απο την νοσηλευτικη αυτο εννοω αρα πως λες οτι :


(Είπα για την ειδικότητα γιατί αυτή ατην ουσία είναι η εκπαίδευση του ιατρού (το προπτυχιακό είναι λίγο πολύ χαζομάρες).

οχι τιποτα θα το διαβασει κανενας απο ιατρικη σχολη που του βγαινουν τα ματια στο διαβασμα και θα σε κυνηγησει:whistle:

https://www.youtube.com/watch?v=g-y9mghI5Dk&feature=player_detailpage#t=1230s

ίσως έχεις δίκιο. Αλλά εγώ επιμένω (είναι πολύ δύσκολη σχολή η ιατρική γιατί θέλουν να σε κάνουν ταυτοχρονο βιολόγο, χημικό, φυσικό κοκ) και χάνεται η ουσιά.

Στα πρώτα 2 έτη τα μαθήματα δε διδάσκονται κατά βάση από ιατρούς (ακόμα και μαθήματα όπως η φυσιολογία). Τα μεταπτυχιακά της ιατρική τα παίρνουν Βιολόγοι, χημικοί , φυσικοί με αποτέλεσμα να κάνουν στα ελληνικα πανεπιστημια εκπαίδευση πολύ δύσκολη πιο δύσκολη από το εξωτερικό αλλά που δεν αντιστοιχει σε φοιτητές ιατρικής.

Μπορεί οι φοιτητές ιατρικής να με κυνηγάνε αλλά δε σημαίνει ότι έχουν δίκιο. Όταν πάρουν και την ειδικότητα θα καταλάβουν ότι έχω δίκιο, πιστεύω ότι η ιατρική διδάκεται στα νοσοκομεία και όχι στα αμφιθέατρα, δε θεωρώ ότι η εκπαίδευση στα αμθιθέατρα είναι εύκολη (είναι πολυ δύσκολη από τις πιο δύσκολες σχολές της Ελλάδα σε διαβασμα- αλλά αυτό δεν αρκεί για να γίνεις καλός ιατρός)

. καλός ακαδημαικός ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

psilos1975

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο psilos1975 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
καλα fockos
ενταξη οσα δεν πιανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια..απλα!!!!

οταν πας ιατρικη τοτε ελα να μας πεις και εμας να μας διαφωτισεις!!!

προς το παρων καλες βουτιες σου ευχομαι κανε κανα μπανιο στην θαλασσα να δροσιστεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
καλα fockos
ενταξη οσα δεν πιανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια..απλα!!!!

οταν πας ιατρικη τοτε ελα να μας πεις και εμας να μας διαφωτισεις!!!

προς το παρων καλες βουτιες σου ευχομαι κανε κανα μπανιο στην θαλασσα να δροσιστεις!!!!

Αν θυμάμαι καλά, ο fockos σπουδάζει στην Ιατρική Πάτρας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά, ο fockos σπουδάζει στην Ιατρική Πάτρας ;)

Μη μας προκαλείς!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top