Ιατρική - Ειναι ικανός ο στιγματισμός της Ρουμανίας/Βουλγαρίας να σταματήσει κάποιον;

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Ε ενταξει δεν είναι και το φορτε μου, αν ψαξεις ειχα ανοίξει ενα θεμα 2ο ή 3ο πεδιο γυρω στον Φεβρουαριο γιατι σκεφτομουν πολυ τα μαθηματικα και λοιπές σχολές. Κακο δεν με λες αλλα δεν ειμαι και κάνας ικανότατος

Αμα κάνεις ιδιαίτερα απο Σεπτέμβριο;
Ημανε στόκος εγω σε αυτά αλλα βρήκα εναν καθηγητή κι τα πήγαινα τέλεια.

Να ξεκαθαρίσω βέβαια οτι οι πανελλήνιες δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με το σχολείο αλλα ηταν τρελο οτι ξαφνικά έγινα τοσο καλή.

Βεβαια ο καθηγητής ηταν περίπτωση, δε νομίζω πολλοί να έχουν τέτοια ικανότητα απλοποίησης.
Την είχε αναπτύξει γιατι κι αυτός δεν τα καταλάβαινε μικρός😅
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Περιμένω να δημιουργήσεις δυναμικό θέμα για συζήτηση περί πτυχίων, βαθμών, μισθών, μουρών, αναγνώρισης, χωρών, προσόντων και άλλων πολλών καυτών θεμάτων :D
Εγω λεω ο @eukleidhs1821 να ανοιξει ενα θεμα με περιεχομενο τον εαυτο του. Θελουμε ολοι να μαθουμε περισσοτερα για σενα. Μια παρεα ειμαστε, μη μας κρατας στην απ εξω!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,751 μηνύματα.
Περιμένω να δημιουργήσεις δυναμικό θέμα για συζήτηση περί πτυχίων, βαθμών, μισθών, μουρών, αναγνώρισης, χωρών, προσόντων και άλλων πολλών καυτών θεμάτων :D
θεματα ανοιγω αλλα δεν μου δινει κανενας σημασια δυστυχως:( εχω κουραστει πλεον και με τη διαρκη αμφισβητηση.δυστυχως μονο με βασεις ασχολουνται εδω μεσα.
 

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
θεματα ανοιγω αλλα δεν μου δινει κανενας σημασια δυστυχως:( εχω κουραστει πλεον και με τη διαρκη αμφισβητηση.δυστυχως μονο με βασεις ασχολουνται εδω μεσα.
Μην απογοητευεσαι Ευκλειδη! Σκεψου οτι οι περισσοτεροι σπουδαιοι αναγνωριστηκαν απ την κοινωνια μετα θανατον! Εχεις καιρο ακομη!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,751 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Αν σε κάποια ζωή σπούδαζα Ιατρική, πλαστικός χειρουργός θα γινόμουν να έκανα τζάμπα τα μποτοξάκια μου και όλα τα καλλωπιστικά μου.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,751 μηνύματα.

cel123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο cel123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Αν σε κάποια ζωή σπούδαζα Ιατρική, πλαστικός χειρουργός θα γινόμουν να έκανα τζάμπα τα μποτοξάκια μου και όλα τα καλλωπιστικά μου.
Κλασικη απαντηση μη γιατρου! Θελει βεβαια καμια δεκαετια αναμονης στην Ελλαδα για να ανοιξει θεση...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

καλυτερα να τα λεγαμε στο τσατ ολα αυτα γτ αρχιζει και βγαινει εντελως εκτος θεματος αυτο το τοπικ
Φτιαξε ενα νεο θεμα Ευκλειδη! Θα στη βρουμε τη λυση!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@cel123 ποσο ο.τι να ναι άρθρα γράφουν οι εφημερίδες τελικά για το θέμα των σχολών.

Διάβαζα οτι είναι απο τις ελάχιστες ειδικότητες χωρις αναμονή😅
 

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
@cel123 ποσο ο.τι να ναι άρθρα γράφουν οι εφημερίδες τελικά για το θέμα των σχολών.

Διάβαζα οτι είναι απο τις ελάχιστες ειδικότητες χωρις αναμονή😅
Πλαστικη χειρουργικη, δερματολογια και ενδοκρινολογια ειναι κοντα στη 10ετια η αναμονη.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Παράδειγμα.

Ένα παιδί στα 18 του περνάει σε κάποια Ιατρική της χώρας μας. 6 χρόνια σπουδάζει στα 24 παίρνει το πτυχίο του στην Ιατρική. Έπειτα, ξεκινάει Αγροτικό 1 χρόνο υποχρεωτικά ή μπορεί να το κάνει μαζί με το στρατό ; Το Αγροτικό μπορείς να το κάνεις και περισσότερα χρόνια αν θέλεις, δηλαδή, να μείνεις Αγροτικός Ιατρός μια ζωή γίνεται αυτό σωστά; Και αν όλα πάνε καλά, στα 25-26 του έχει ολοκληρώσει το Αγροτικό. Μετά καταθέτει αίτηση, κάνει κάποια διαδικασία για να αρχίσει Ειδικότητα (έχει με 4, 5, 6, 7 χρόνια Ειδικότητες). Όταν λέμε αναμονή 10 χρόνια, που αναφέρατε, από τα 26 του μέχρι τα 36 κάθεται και περιμένει χωρίς να εργάζεται κάπου ως Ιατρός ή μπορεί να είναι Αγροτικός Ιατρός και να περιμένει; Τι κάνει αυτά τα 10 χρόνια μέχρι να αρχίσει Ειδικότητα, ή καλύτερα τι μπορεί να κάνει; Και όταν αρχίσει στα 36 π.χ. Πλαστική Χειρουργική εργάζεται ως ειδικεύομενος Πλαστικός χειρουργός σε Νοσοκομείο και στα 43 γίνεται ουσιαστικά Πλαστικός Χειρουργός σωστα;

Άτομα που γνωρίζουν σίγουρα να δώσουν τα φώτα τους :P Γιατί έχει πολύ κόσμο, που δεν γνωρίζει τη διαδικασία και θέλει να μάθει.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,751 μηνύματα.
Παράδειγμα.

Ένα παιδί στα 18 του περνάει σε κάποια Ιατρική της χώρας μας. 6 χρόνια σπουδάζει στα 24 παίρνει το πτυχίο του στην Ιατρική. Έπειτα, ξεκινάει Αγροτικό 1 χρόνο υποχρεωτικά ή μπορεί να το κάνει μαζί με το στρατό ; Το Αγροτικό μπορείς να το κάνεις και περισσότερα χρόνια αν θέλεις, δηλαδή, να μείνεις Αγροτικός Ιατρός μια ζωή γίνεται αυτό σωστά; Και αν όλα πάνε καλά, στα 25-26 του έχει ολοκληρώσει το Αγροτικό. Μετά καταθέτει αίτηση, κάνει κάποια διαδικασία για να αρχίσει Ειδικότητα (έχει με 4, 5, 6, 7 χρόνια Ειδικότητες). Όταν λέμε αναμονή 10 χρόνια, που αναφέρατε, από τα 26 του μέχρι τα 36 κάθεται και περιμένει χωρίς να εργάζεται κάπου ως Ιατρός ή μπορεί να είναι Αγροτικός Ιατρός και να περιμένει; Τι κάνει αυτά τα 10 χρόνια μέχρι να αρχίσει Ειδικότητα, ή καλύτερα τι μπορεί να κάνει; Και όταν αρχίσει στα 36 π.χ. Πλαστική Χειρουργική εργάζεται ως ειδικεύομενος Πλαστικός χειρουργός σε Νοσοκομείο και στα 43 γίνεται ουσιαστικά Πλαστικός Χειρουργός σωστα;

Άτομα που γνωρίζουν σίγουρα να δώσουν τα φώτα τους :P Γιατί έχει πολύ κόσμο, που δεν γνωρίζει τη διαδικασία και θέλει να μάθει.
τελειωνει και δευτερη σχολη και εχει και δευτερο πτυχιο να καυχιεται :playboy:
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά περιμένω σοβαρή απάντηση και αναλυτική από άτομα που γνωρίζουν σίγουρα την όλη διαδικασία, γιατί από τα μπαρμπούτσαλα που συζητάμε την περισσότερη ώρα για την Ιατρική, αυτό είναι ουσιαστικό θέμα/ερώτημα. Πολλά παιδιά νομίζουν ότι περνάμε στην Ιατρική κάνουμε 6 χρόνια πτυχίο και τελείωσε η όλη διαδικασία. Πάνε χωρίς να γνωρίζουν τι υπάρχει πίσω από το απλό πτυχίο του Πανεπιστήμιου.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Μια φίλη μου που περιμένει μέχρι στιγμής 5 χρόνια για οφθαλμίατρος ,δουλεύει σε ιδιωτική κλινική ως γιατρός σκετο :p

δεν εχω καταλάβει τι ειναι αυτο , ας μας διαφωτίσουν οι ειδικοί.😅
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 824 μηνύματα.
Θέλω να γίνω γιατρός σαν τον Βέγγο γίνεται;
 

Lefteris Salpi

Νεοφερμένος

Ο Lefteris Salpi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πειτε τις γνώμες σας. Πιστευετε πως ο στιγματισμος που κουβαλαν αυτες οι χωρες τοσο σοβαρος ωστε να σταματησουν καποιον να γινει γιατρος??
Καλησπέρα φίλοι μου,το θέμα δεν είναι απαραίτητα που θα τελειώσεις αλλά πόσο προσωπικό κόπο θα καταβάλεις για να κακτήσεις τη γνώση. Η ιατρική και οι πρακτικές της είναι παντού ίδιες δεν αλλάζουν. Σαφώς αποφοιτώντας από ένα πανεπιστήμιο με καλύτερη φήμη έχει και διαφορετικό κύρος αλλά δεν σημαίνει οτι αν τελειώσεις στη βουλγαρία ή στη ρουμανία θα σε ακολουθεί μια ζωή. Την ιατρική σχολή τη χρειάζεσαι για να θέσεις τις βάσεις πανω στις οποίες μετά τη σχολή θα χτίσεις την καριέρα σου με την ειδικότητα τα μεπατυχιακά σου κτλ και μονο με τον προσωπικό σου κόπο. Το πτυχίο είναι το πρώτο βήμα που οι περισσότεροι θα φτάσουν είτε εδώ είτε αλλού...το θέμα είναι το μετά αυτό θα σε ξεχωρίσει. Ελπιζω να βοήθησα οτι θες ρωτάς
(3ο έτος στο ΑΠΘ)
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλησπέρα φίλοι μου,το θέμα δεν είναι απαραίτητα που θα τελειώσεις αλλά πόσο προσωπικό κόπο θα καταβάλεις για να κακτήσεις τη γνώση. Η ιατρική και οι πρακτικές της είναι παντού ίδιες δεν αλλάζουν. Σαφώς αποφοιτώντας από ένα πανεπιστήμιο με καλύτερη φήμη έχει και διαφορετικό κύρος αλλά δεν σημαίνει οτι αν τελειώσεις στη βουλγαρία ή στη ρουμανία θα σε ακολουθεί μια ζωή. Την ιατρική σχολή τη χρειάζεσαι για να θέσεις τις βάσεις πανω στις οποίες μετά τη σχολή θα χτίσεις την καριέρα σου με την ειδικότητα τα μεπατυχιακά σου κτλ και μονο με τον προσωπικό σου κόπο. Το πτυχίο είναι το πρώτο βήμα που οι περισσότεροι θα φτάσουν είτε εδώ είτε αλλού...το θέμα είναι το μετά αυτό θα σε ξεχωρίσει. Ελπιζω να βοήθησα οτι θες ρωτάς
(3ο έτος στο ΑΠΘ)
Σε ευχαριστώ πολυ! Επιτελους ενα ατομο που εγραψε 19000 μορια και δεν εχει καβαλήσει το καλαμι νομίζοντας οτι ειναι ο μονος ικανός γιατρός. Ευγε και σε ευχαριστώ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top