Ιατρική - Ειναι ικανός ο στιγματισμός της Ρουμανίας/Βουλγαρίας να σταματήσει κάποιον;

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πειτε τις γνώμες σας. Πιστευετε πως ο στιγματισμος που κουβαλαν αυτες οι χωρες τοσο σοβαρος ωστε να σταματησουν καποιον να γινει γιατρος??
 
Τελευταία επεξεργασία:

MarcoReus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MarcoReus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Πειτε τις γνώμες σας. Πιστευετε πως ο στιγματισμος που κουβαλαν αυτες οι χωρες τοσο σοβαρος ωστε να σταματησουν καποιον??
Πιστευω εχει να κανει καθαρα με τον χαρακτηρα του καθε ανθρώπου. Προσωπικα θα με επηρεαζε (αρνητικα) σε μεγαλο βαθμο αυτος ο στιγματισμος.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πάτε εσείς σε γιατρούς από ΡουμανοΒουλγαρίες πρώτα και ελάτε να μας πείτε.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Εγώ πηγαίνω σε γιατρούς από αυτές τις χώρες και είναι αρκετά καλή από άλλους που σπούδασαν στην Ελλάδα
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πφφ πραγματικα τετοιες επιστήμες (Ιατρικη, Φαρμακευτικη, Οδοντιατρική κπλ,κλπ) με αρρωσταίνουν (μου αρεσουν ΠΟΛΥ) αλλα συνεχως σκεφτομαι οτι αποκλείεται να βγαλω τοσα μορια και συνεχως αναζητω διεξοδους. Επηρεάζομαι αρκετα απο τα λογια των αλλων και πιστευω οτι δεν θα τα καταφερω σε αυτες τις χωρες (ξερω οτι ο Παρασκευάς στην εικόνα προφίλ δεν το δείχνει αλλα τέσπα)
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Πάτε εσείς σε γιατρούς από ΡουμανοΒουλγαρίες πρώτα και ελάτε να μας πείτε.

Τώρα, να σου πω την αλήθεια, έναν μόνο γιατρό έχω γνωρίσει από πανεπιστήμιο της Ρουμανίας σε μία κατασκήνωση που δούλευα, οπότε δεν έχω καλό δείγμα. Πάντως, αυτός μας έλεγε να βάζουμε votaren (δεν είναι τοποθέτηση προϊόντος) στα φρύδια των παιδιών όταν έβγαζαν κριθαράκι στο μάτι... Αλλά γενικά, δεν ξέρω άλλα άτομα από εκεί, οπότε...

Πφφ πραγματικα τετοιες επιστήμες (Ιατρικη, Φαρμακευτικη, Οδοντιατρική κπλ,κλπ) με αρρωσταίνουν (μου αρεσουν ΠΟΛΥ)

So many implications...
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Πφφ πραγματικα τετοιες επιστήμες (Ιατρικη, Φαρμακευτικη, Οδοντιατρική κπλ,κλπ) με αρρωσταίνουν (μου αρεσουν ΠΟΛΥ) αλλα συνεχως σκεφτομαι οτι αποκλείεται να βγαλω τοσα μορια και συνεχως αναζητω διεξοδους. Επηρεάζομαι αρκετα απο τα λογια των αλλων και πιστευω οτι δεν θα τα καταφερω σε αυτες τις χωρες (ξερω οτι ο Παρασκευάς στην εικόνα προφίλ δεν το δείχνει αλλα τέσπα)
Μου φαίνεται ότι δεν έχεις καταλήξει στο τι θες, γιατί αναφέρεις τρεις σχολές πολύ διαφορετικές μεταξύ τους. Ψάξε προγράμματα σπουδών, βρες τι σου αρέσει πρώτα και μετά φτιάξε πλάνο για το τι θα κάνεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Πειτε τις γνώμες σας. Πιστευετε πως ο στιγματισμος που κουβαλαν αυτες οι χωρες τοσο σοβαρος ωστε να σταματησουν καποιον να γινει γιατρος??

Ότι ρωτάς με φωτογραφία τον Φάνη και ο Nick234 απαντά με σοβαρότητα. :loltooth: Αυτό.

Το ερώτημά μου είναι ποια χώρα θέτει το στίγμα. Η Ελλάδα; Μετράει η γνώμη της Ελλάδας; :hmm:
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ότι ρωτάς με φωτογραφία τον Φάνη και ο Nick234 απαντά με σοβαρότητα. :loltooth: Αυτό.

Το ερώτημά μου είναι ποια χώρα θέτει το στίγμα. Η Ελλάδα; Μετράει η γνώμη της Ελλάδας; :hmm:
Τα ρουμανικα πανεπίστημια γενικα δεν εχουν και καλη καταταξη γενικα (ερευνητικά τουλάχιστον) οπότε και στο εξωτερικά καπως ετσι (σαν την ελλαδα) δεν θα είναι??
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση στη Ρουμανία σχεδόν σε όλα πανεπιστήμια έχει λήξει η προθεσμία των αιτήσεων όποτε λίγο τσαμπα το συζητάμε. Η Ρουμανία έχει πρέπων πανεπιστήμια καλύτερα από μερικα της Ελλάδας σε κατάταξης όπως το ιατρικό πανεπιστήμιο του Βουκουρεστι, Τιμοσοαρας, Ιασιο κτλ
 
Τελευταία επεξεργασία:

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Χωρίς παρεξήγηση στη Ρουμανία σχεδόν σε όλα πανεπιστήμια έχει λήξει η προθεσμία τον αιτήσεων όποτε λίγο τσαμπα το συζητάμε. Η Ρουμανία είχε πρεπων πανεπιστήμια καλύτερα από μερικα της Ελλάδας σε κατάταξης όπως το ιατρικό πανεπιστήμιο του Βουκουρεστι, Τιμοσοαρας, Ιασιο κτλ
Μαθητής ειμαι ακομη αδερφε, αλλα σε ευχαριστω που ενδιαφέρεσαι.:thumbsup:
Γιατι λες ΄΄ειχε'' δεν εχουν την ιδια φημη με το παρελθον?
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Μαθητής ειμαι ακομη αδερφε, αλλα σε ευχαριστω που ενδιαφέρεσαι.:thumbsup:
Γιατι λες ΄΄ειχε'' δεν εχουν την ιδια φημη με το παρελθον?

Θα μπορούσες να το δεις υπό μια άλλη οπτική, ως απάντηση στην ερώτησή σου. Χώρες πάνω από τα σύνορα της Βουλγαρομακεδονίας, έτυχε να έχουν Πανεπιστήμια από τον 14ο αιώνα. Ενημερωτικά, το πρώτο Πανεπιστήμιο του κόσμου είναι της Πάντοβα που ιδρύθηκε κάπου τον 11ο αιώνα και μετά ακολούθησε το Cambridge τον 13ο αιώνα.. συνεχίζοντας με μια "παραγωγή" Πανεπιστημίων από τον 15ο αιώνα και μετά. Φτάνουμε τον 16ο αιώνα και εκεί με την πολιτική των πεφωτισμένων Ηγεμόνων (μικροί βασιλείς που συμπαθούσαν τις τέχνες και τα γράμματα), χρηματοδοτούνται και ιδρύονται πολλά Ευρωπαϊκά σημερινά Πανεπιστήμια π.χ. Grönigen, Innsbruck, Graz, Gent, κ.α. ακόμη και κάποια Βαλκανικά. Με αυτή την ιστορική αναδρομή, θέλω να σου πω ότι όσο χάλια ή χαμηλά σε σημερινές κατατάξεις να είναι, δεν παύει να είναι ιδρύματα με εκπαιδευτική ιστορία. Έχουν μια επιστημονική εγκυρότητα γιατί βγάζουν πτυχιούχους και επιστήμονες πάνω από 3-4 αιώνες.

Η ερευνητική πρόοδος της Ευρώπης και του κόσμου έχει προκύψει σε μεγάλο βαθμό από αυτά, τα μικρά περιφερειακά Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια και όχι μόνο από τις ΗΠΑ ή την Αγγλία όπως θέλουν να πιστεύουν πολλοί. Η πλειονότητα των Βρετανικών Πανεπιστημίων εκτός από τα 2-3 φημισμένα που γνωρίζουμε, μέχρι τη δεκαετία του 60 ήταν μοναστήρια που μετασχηματίστηκαν σε Κολέγια και πήραν "σφραγίδα" Πανεπιστημίου για πολιτικές σκοπιμότητες.

Θέτω ερωτήματα για σκέψη:

Ποια είναι η επιστημονική εγκυρότητα για παράδειγμα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που είναι ιδρυμένο από το 2000? Ποιος αξιόλογος επιστήμονας έχει αποφοιτήσει εδώ και 20 χρόνια από αυτό το Πανεπιστήμιο και σε τι ακριβώς έχει συμβάλει στην εθνική ή διεθνή οικονομία;
 
Τελευταία επεξεργασία:

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Θα μπορούσες να το δεις υπό μια άλλη οπτική, ως απάντηση στην ερώτησή σου. Χώρες πάνω από τα σύνορα της Βουλγαρομακεδονίας, έτυχε να έχουν Πανεπιστήμια από τον 14ο αιώνα. Ενημερωτικά, το πρώτο Πανεπιστήμιο του κόσμου είναι της Πάντοβα που ιδρύθηκε κάπου τον 11ο αιώνα και μετά ακολούθησε το Cambridge τον 13ο αιώνα.. συνεχίζοντας με μια "παραγωγή" Πανεπιστημίων από τον 15ο αιώνα και μετά. Φτάνουμε τον 16ο αιώνα και εκεί με την πολιτική των πεφωτισμένων Ηγεμόνων (μικροί βασιλείς που συμπαθούσαν τις τέχνες και τα γράμματα), χρηματοδοτούνται και ιδρύονται πολλά Ευρωπαϊκά σημερινά Πανεπιστήμια π.χ. Grönigen, Innsbruck, Graz, Gent, κ.α. ακόμη και κάποια Βαλκανικά. Με αυτή την ιστορική αναδρομή, θέλω να σου πω ότι όσο χάλια ή χαμηλά σε σημερινές κατατάξεις να είναι, δεν παύει να είναι ιδρύματα με εκπαιδευτική ιστορία. Έχουν μια επιστημονική εγκυρότητα.

Θέτω ερωτήματα για σκέψη:

Ποια είναι η επιστημονική εγκυρότητα για παράδειγμα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας που είναι ιδρυμένο από το 2000? Ποιος αξιόλογος επιστήμονας έχει αποφοιτήσει εδώ και 20 χρόνια από αυτό το Πανεπιστήμιο και σε τι ακριβώς έχει συμβάλει στην εθνική ή διεθνή οικονομία;
Συμφωνώ απόλυτα με αυτο που λες @nPb , δηλαδη και οτι η ιστορια παιζει μεγαλο ρολο στην διαμορφωση της φημης ενος εκπαιδευτικου ιδρυματος, παρ'όλα αυτά (μπορεί να εχω και αδικο) δεν παυει η ερευνητική δραστηριότητα να διαμορφώνει τουλαχιστον σε μεγαλο βαθμο το προφιλ του καθε πανεπιστημίου. Αυτο που ηθελα να ρωτήσω εγω, ειναι αν ενα εκπαιδευτικο ιδρυμα της Ρουμανιας να θεωρείται ισαξιο με ενα της Αγγλιας (τουλαχιστον για την αγγλια, τυχαια επιλογη). Φυσικα εδω στο Ελλαδισταν ολα ειναι αναποδα γιατι οσοι βγαζουν 19000 μορια και χιλια μπραβο τους, το εχουν δει οι καινούριοι Εdward Jenner της ιατρικης (ή derek shepherd οπως το παρει κανεις)
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με αυτο που λες @nPb , δηλαδη και οτι η ιστορια παιζει μεγαλο ρολο στην διαμορφωση της φημης ενος εκπαιδευτικου ιδρυματος, παρ'όλα αυτά (μπορεί να εχω και αδικο) δεν παυει η ερευνητική δραστηριότητα να διαμορφώνει τουλαχιστον σε μεγαλο βαθμο το προφιλ του καθε πανεπιστημίου. Αυτο που ηθελα να ρωτήσω εγω, ειναι αν ενα εκπαιδευτικο ιδρυμα της Ρουμανιας να θεωρείται ισαξιο με ενα της Αγγλιας (τουλαχιστον για την αγγλια, τυχαια επιλογη). Φυσικα εδω στο Ελλαδισταν ολα ειναι αναποδα γιατι οσοι βγαζουν 19000 μορια και χιλια μπραβο τους, το εχουν δει οι καινούριοι Εdward Jenner της ιατρικης (ή derek shepherd οπως το παρει κανεις)

Έχοντας βγει παραέξω από την Ελλάδα και συζητώντας με παιδιά από άλλες χώρες, Ευρωπαϊκές, μη Ευρωπαϊκές κλπ κατάλαβα ότι έχουμε μόνο στην Ελλάδα την Αγγλία τόσο "υψηλά" σε επιστημονικό και αξιακό σύστημα. Δεν λέω ότι παρέχει χαμηλή ποιότητα εκπαίδευσης αλλά σε καμία περίπτωση όχι τόσο καλή όσο αφήνεται να εννοηθεί από τρίτους. Βλέπεις, η διαφήμιση παίζει ρόλο ακόμη και σκάρτο να είναι το προϊόν. Η Ρουμανία κατά τη γνώμη μου αν και έχει επιρροές από την παλαιά Αυστρία επειδή αποτελούσε κτήση της, έχασε μερίδιο από την δυτική "επιστημονική" πρόοδο κατά την Σοβιετική περίοδο. Οι Ρουμάνοι έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ τόσο από τη βασιλεία που είχαν όσο και την αυτόματη μετάβασή τους σε Σοβιετικό καθεστώς. H xώρα βίωσε τρομερά χτυπήματα παρ' όλο που είχε ένα έντονο ιστορικό παρελθόν από Αυστριακούς και Οθωμανούς.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Ότι ρωτάς με φωτογραφία τον Φάνη και ο Nick234
Τι έγινε npd με ξέχασες :down: "Nick234"
Έχοντας βγει παραέξω από την Ελλάδα και συζητώντας με παιδιά από άλλες χώρες, Ευρωπαϊκές, μη Ευρωπαϊκές κλπ κατάλαβα ότι έχουμε μόνο στην Ελλάδα την Αγγλία τόσο "υψηλά" σε επιστημονικό και αξιακό σύστημα. Δεν λέω ότι παρέχει χαμηλή ποιότητα εκπαίδευσης αλλά σε καμία περίπτωση όχι τόσο καλή όσο αφήνεται να εννοηθεί από τρίτους. Βλέπεις, η διαφήμιση παίζει ρόλο ακόμη και σκάρτο να είναι το προϊόν. Η Ρουμανία κατά τη γνώμη μου αν και έχει επιρροές από την παλαιά Αυστρία επειδή αποτελούσε κτήση της, έχασε μερίδιο από την δυτική "επιστημονική" πρόοδο κατά την Σοβιετική περίοδο. Οι Ρουμάνοι έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ τόσο από τη βασιλεία που είχαν όσο και την αυτόματη μετάβασή τους σε Σοβιετικό καθεστώς. H xώρα βίωσε τρομερά χτυπήματα παρ' όλο που είχε ένα έντονο ιστορικό παρελθόν από Αυστριακούς και Οθωμανούς.
Τα ελληνικά πανεπιστήμια σε σύγκριση με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού είναι χαμηλά προς μέτρια. Όταν υπάρχουν αξιόλογα πανεπιστήμια στην Ευρώπη όπως της Σορβόνης, Cambridge, Groningen, Padova κτλ τα πανεπιστήμια μας δεν τα φτάνουν. Αυτό όμως δεν είναι ένα μέσο αποθάρρυνσης των ανθρώπων, μπορεί κάποιος να σπουδάσει στο τόπο του και με τις γνώσεις που έχει να συνεχίσει την καριέρα του σε αξιόλογο πανεπιστήμιο και εν τέλει να γίνει καλός επιστήμονας.

Τα πανεπιστήμια της Ρουμανίας είναι καλά, έχω φίλους που σπουδάζουν σε κάποια από αυτά και συνέχεια καλά λόγια ακούω. Όντας και εγώ ενδιαφερόμενος να σπουδάσω σε κάποια από αυτά ιατρική έχω ψάξει και έχω μάθει αρκετά, αν έχεις άλλες ερωτήσεις μπορείς να τις αναρτήσεις @T C :)
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ.. Ωστοσο, ο μεσος ελληνας ειναι εντονα σκεπτικος και γι αυτο ευθυνονται κυριως δυο παραγοντες:
Η λασπη που ριχνει ο ελληνας γιατρος εις βαρος των αλλων νομιζοντας οτι ειναι ανωτερος, και οι ψευτογιατροι που βγαινουν οπως ειπε και ο @Μάρκος Βασίλης για το βολταρεν στο ματι (οι οποιοι μπορουν να βγουν και απο ελλαδα και απο ρουμανια και απο παντου) αλλα μας μενει στο μυαλο μονο και μονο επειδη εχει σπουδασει στη ρουμανια
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ.. Ωστοσο, ο μεσος ελληνας ειναι εντονα σκεπτικος και γι αυτο ευθυνονται κυριως δυο παραγοντες:
Η λασπη που ριχνει ο ελληνας γιατρος εις βαρος των αλλων νομιζοντας οτι ειναι ανωτερος, και οι ψευτογιατροι που βγαινουν οπως ειπε και ο @Μάρκος Βασίλης για το βολταρεν στο ματι (οι οποιοι μπορουν να βγουν και απο ελλαδα και απο ρουμανια και απο παντου) αλλα μας μενει στο μυαλο μονο και μονο επειδη σπουδασει στη ρουμανια
Ο γιατρός είναι αυτός που σώζει, είναι ένας "άγγελος" που προστατεύει τους ανθρώπους από κινδύνους (υγεία). Από τους πρώτους μήνες μας μέχρι και τους τελευταίους θα είναι δίπλα μας, να μας βοηθάει.

Όποιος χρησιμοποιεί αυτόν τον τίτλο για κακούς σκοπούς για χρηματικούς και για "μούρη" δεν είναι γιατρός!
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,789 μηνύματα.
Θα ήθελα ο Φάνης να μας έκανε μια ιατρική ερμηνεία του βολταρέν για το μάτι. Προσωπικά δεν στοχεύω Τμήμα και εντοπιότητα γιατί κανείς δεν "παντρεύεται" την κτιριακή υποδομή καμίας χώρας. Με αυτό θέλω να πω ότι και από το καλύτερο Πανεπιστήμιο μπορείτε να βρείτε κακούς επιστήμονες. Το Πανεπιστήμιο διδάσκει μια συγκεκριμένη πλατφόρμα ύλης. Ο κάθε ανθρώπινος νους τα επεξεργάζεται με διαφορετική floating-points analysis.
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σωστο αυτο @nPb. κατι τελευταιο που ηθελα να προσθεσω ειναι οτι στην τελικη δεν φταιμε 100% εμεις οι ιδιοι. Ειναι στη φυση μας να βαζουμε ταμπελες και να κρινουμε βαση ονομάτων. Παω στοιχημα οτι οι περισσοτεροι (αν οχι ολοι) μεσα σε αυτο το blog μπορουν να εμπιστευτουν ή να συμφωνήσουν περισσοτερο με μια γνωμη του @nPb ή του @DumeNuke για παραδειγμα γιατι διπλα απο τα ονοματα τους γραφει "well known member" ή "τιμωμενο μελος" αντι για σκετο member.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top