Ιατρικές ειδικότητες - Ποια θα διαλέγατε;

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε βρίσκω υπερβολικά αισιόδοξη, κάτι που βεβαίως είναι πολύ θετικό. Αλλά, στην καλύτερη, θα είμαι στην αναμονή για καμιά τετραετία. Για άλλους λόγους είναι αδύνατο να φύγω και σε πληροφορώ πως είμαι πολύ χαρούμενος, ίσως για πρώτη φορά στη ζωή μου σε τέτοιο βαθμό. Καλή συνέχεια σου εύχομαι, πρέπει να είσαι στα μισά του δρόμου ή 4ο, αν υπολογίζω σωστά και υπομονή.;)

Στα μισά του δρόμου είμαι! Χαίρομαι για εσένα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ή πολύ πιο απλα ίσως λεω ίσως επειδη το έψαξα πολύ και επειδη εγω συνήθως οταν αποφασίζω κάτι το εχω επεξεργαστεί αρκετά στο μυαλό και δεν παίρνω αποφάσεις στο πόδι. Και εξάλλου δεν θα βάλω και την γάτα μου να κλαιει επειδη εσυ αποφασισες οτι μια ταύτη δήλωση ειναι υπερβολική αν μη τι άλλο υπερφίαλη. Τα εχω ακούσει αυτα και απο άλλους για πολλά αλλα πράγματα αλλα πάντα τους αποδεικνύω μέσω των αποτελεσμάτων οτι μονο επιπόλαιες δεν ειναι αποφάσεις μου. We will see, dear!!:)

Βάλε το σκύλο σου να κλαίει ή το καναρίνι σου, δεν θα κάτσω να προσπαθώ να σε πείσω. Και γω τέτοιες δηλώσεις τις ακούω βερεσέ "θα σου δείξω εγώ ότι δεν ήμουν επιπόλαιος στα 18". Ωραία μπορεί και να μην είσαι όντως, honey. Δεν περνάω από σκάνερ ωριμότητας τους διαδικτυακούς συνομιλητές μου όταν μιμούνται μια συμπεριφορά που φωνάζει "ανωριμότητα κατά 90%". Prove me wrong και άμα είμαστε ακόμα εδώ μέσα θα σου ζητήσω συγγνώμη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
εγω φιλοι μου κανω ειδικοτητα ανδρολογιας .ηταν το ονειρο μου για πολλους και διαφορους λογους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StellakosMac

Νεοφερμένος

Ο StellakosMac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας, μήπως υπάρχει μία ειδικότητα που μπορείς να ασχολείσαι με διάφορους τομείς; π.χ. να κάνεις χειρουργεία, να ασχολείσαι με τα παιδιά ή με ηλικιωμένους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Το κοντινότερο που μπορώ να σκεφτώ είναι η Γενική Ιατρική, αλλά δεν ξέρω για τα χειρουργεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StellakosMac

Νεοφερμένος

Ο StellakosMac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις κάτι παραπάνω, για την Γενική Ιατρική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Σαν εκπαίδευση κάνουν λίγο απ'όλα: παθολογία, παιδιατρική, ορθοπεδική, δερματολογία, κλπ.

Περισσότερα δεν ξέρω ούτε εγώ να σου πω, δεν την έχω ψάξει την ειδικότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dalebarbie

Νεοφερμένος

Ο dalebarbie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Οι Γενικοί Ιατροί δεν είναι χειρουργοί !!!! αν θες τέτοια ειδικότητα μάλλον θες χειρουργική παίδων ....γιατί είδους χειρουργεία ενδιαφέρεσαι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Θα μου αρεσε <3 Αν και παλι δεν ειμαι Ιατρικη!:worry:

εγω παντως που κανω ειδικοτητα ανδρολογιας φιλε μου μια χαρα περναω και μου αρεσει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
εγω παντως που κανω ειδικοτητα ανδρολογιας φιλε μου μια χαρα περναω και μου αρεσει πολυ


Ανδρολόγος ε? Πρέπει να γουστάρεις τρελά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
εγω παντως που κανω ειδικοτητα ανδρολογιας φιλε μου μια χαρα περναω και μου αρεσει πολυ

Άσε με να μαντέψω. Αντί να κάνεις εσύ δακτυλική στους ασθενείς σου γίνεται το ανάποδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Μια απορια εγκυκλοπαιδικης φυσεως: Η ειδικοτητα Γενικης Ιατρικης ειναι αυτο που λενε στην Αγγλια General Practiotioner; Επισης στην Ελλαδα υπαρχει αυτη η ειδικοτητα; Ειχα στην αισθηση οτι οι ενηλικες για ''γενικα'' πραγματα πανε σε παθολογους, αλλα οι παθολογοι απο οσο ξερω εχουν παρει ειδικοτητα παθολογου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ψυχιατρική, μου φένεται η πιο ελκυστική από όλες! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Μια απορια εγκυκλοπαιδικης φυσεως: Η ειδικοτητα Γενικης Ιατρικης ειναι αυτο που λενε στην Αγγλια General Practiotioner; Επισης στην Ελλαδα υπαρχει αυτη η ειδικοτητα; Ειχα στην αισθηση οτι οι ενηλικες για ''γενικα'' πραγματα πανε σε παθολογους, αλλα οι παθολογοι απο οσο ξερω εχουν παρει ειδικοτητα παθολογου.
Εε ναι..αλλά να ξέρεις πως δεν είναι σαν την Ελλάδα..4 χρόνια ειδικότητα και τελείωσες..έχει διάφορα στάδια από τα οποία περνάς για να φτάσεις εκεί..αν δεν κάνω λάθος, είναι 5 χρόνια..αλλά μην ξεχνάς ότι το σύστημα εκεί είναι αλλιώς. Όλος ο κόσμος απευθύνεται σε αυτούς αρχικά (υποχρεωτικά-primary care doctor) και έπειτα παραπέμπονται στον ειδικευμένο γιατρό που χρειάζονται. Κάτι σαν τους δικούς μας παθολόγους..που ουσιαστικά θα έπρεπε να είναι γενικοί γιατροί αλλά αντ'αυτού είναι παθολόγοι..Τέλος πάντων, εγώ θα προτιμούσα μία από τις παρακάτω :
-Αναισθησιολογία (δυστυχώς περιορίζεσαι επαγγελματικά)
-Δερματολογία (έχεις τόσες επαγγελματικές προοπτικές)
- ΩΡΛ (είσαι και "παθολόγος" και "χειρουργός")
Γενικά μου αρέσει η χειρουργική αλλά διαβάζω συνεχώς ότι δεν έχουν μέλλον επειδή όσο περνάνε τα χρόνια, εμφανίζονται όλο και λιγότερο επεμβατικές μέθοδοι (λαπαροσκοπική, λέιζερ, ρομποτική), με αποτέλεσμα να μειώνεται και η δουλειά τους σταδιακά. Δερματολόγοι, Ορθοπεδικοί, ΩΡΛ, Γυναικολόγοι και Ουρολόγοι έχουν και άλλες προοπτικές εκτός της χειρουργικής. Επίσης θέλω να επισημάνω ότι η "Καρδιοχειρουργική" δεν υφίσταται ως ανεξάρτητη ειδικότητα, στην Ελλάδα τουλάχιστον, αλλά συγκαταλέγεται στην Θωρακοχειρουργική από την οποία βγαίνεις "Χειρουργός θώρακος, καρδιάς και μεγάλων αγγείων"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marizel

Νεοφερμένος

Η Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αν ήμουν απόφοιτος ιατρικής προσωπικά θα ήθελα να πάω στην έρευνα προκειμένου να βρώ την θεραπεία για τον καρκίνο και την σκλήρυνση κατα πλάκας... Εγώ όμως δεν θα γίνω ποτέ γιατρός!! Ελπίζω να τις βρει μια μέρα καποιος αυτες τις θεραπείες!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GIORGIO20

Νεοφερμένος

Ο GIORGIO20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ειδικότητες με μέλλον και ψωμί για έρευνα: Νευροχειρουργική, Νευρολογία, Οφθαλμιατρική, Ψυχιατρική/Παιδοψυχιατρική, Ενδοκρινολογία, Αγγειοχειρουργική, Πλαστική Χειρουργική, Φυσική Ιατρική και Αποκατάσταση, Γηριατρική, Μοριακή Παθολογία, Ογκολογία, Κυτταρολογία

Αν ήμουν απόφοιτος ιατρικής προσωπικά θα ήθελα να πάω στην έρευνα προκειμένου να βρώ την θεραπεία για τον καρκίνο και την σκλήρυνση κατα πλάκας... Εγώ όμως δεν θα γίνω ποτέ γιατρός!! Ελπίζω να τις βρει μια μέρα καποιος αυτες τις θεραπείες!! :) :)

κατι θα κάνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marizel

Νεοφερμένος

Η Σέβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Ειδικότητες με μέλλον και ψωμί για έρευνα: Νευροχειρουργική, Νευρολογία, Οφθαλμιατρική, Ψυχιατρική/Παιδοψυχιατρική, Ενδοκρινολογία, Αγγειοχειρουργική, Πλαστική Χειρουργική, Φυσική Ιατρική και Αποκατάσταση, Γηριατρική, Μοριακή Παθολογία, Ογκολογία, Κυτταρολογία



κατι θα κάνουμε!
Το ελπίζω!!!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Θεωρώ πως η ΩΡΛ είναι μία από τις καλύτερες ειδικότητες στην εποχή μας διότι:
-Δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός όπως στην Καρδιολογία π.χ, επομένως όχι πολλή αναμονή
-Ειδικεύεσαι και στη διάγνωση των παθήσεων του αυτιού, της μύτης και της περιοχής λάρυγγα/φάρυγγα όπως επίσης και στην αντιμετώπισή τους με οποιαδήποτε είδους μέθοδο (φαρμακευτική αγωγή, χειρουργική επέμβαση).
-Έχεις κυριολεκτικά πάρα πολλές προοπτικές. Στην Ελλάδα, οι ΩΡΛ είναι συνήθως γενικοί, δλδ λίγο απ'όλα και μικροεγχειρήσεις π.χ. αμυγδαλεκτομή, σκολίωση διαφράγματος-ρινοπλαστική, σκλήρυνση τυμπάνων κτλ. Έχεις όμως δυνατότητα εξειδίκευσεις στο εξωτερικό, όπως κάνουν και οι περισσότεροι γιατροί και κει οι επιλογές είναι πραγματικά πολλές και διάφορες. Μπορείς να κάνεις εξειδίκευση σε:
-Ωτολογία/Ωτονευρολογία και να εξειδικευτείς στις παθήσεις του αυτιού αλλά και σε πιο περίπλοκες χειρουργικές επεμβάσεις που συνδέονται με τον εγκέφαλο
-Ρινολογία/Ρινοπλαστική με εξειδίκευση σε ρινικές δυσλειτουργίες, συμπεριλαμβανομένου αλλεργικών αντιδράσεων αλλά και διευκόλυνση αναπνοής.
-Λαρυγγολογία με εξειδίκευση σε μολυσματικές ασθένειες που αφορούν λάρυγγα/φάρυγγα, στοματική κοιλότητα.
-Χειρουργική κεφαλής και λαιμού με εξειδίκευση σε κύστη, λεμφαδένες, θυροειδή/παραθυροειδή αλλά και κακοήθεις όγκους στις περιοχές της κεφαλής και του λαιμού
-Παιδο-ωρλ με εξειδίκευση στις παθήσεις αυτιού, μύτης, λάρυγγα σε παιδιά και εφήβους (Ωτίτιδες, Φαρυγγίτιδες, Αμυγδαλύτιδες κτλ κτλ)
-Αισθητική ωρλ/ Πλαστικές με εξειδίκευση σε ρινοπλαστική, ωτοπλαστική μέχρι και λίφτινγκ (Αδιάφορη εξειδίκευση για μένα)
Φυσικά, οι περισσότερες επεμβάσεις ΩΡΛ μπορούν να γίνουν και χωρίς εξειδίκευση, όπως και η Παιδο-ωρλ στην Ελλάδα έχεις αυτή την ιδιότητα χωρίς εξειδίκευση, παρ'όλα αυτά δεν έχουν δικαίωμα επεμβάσεων κακοηθών όγκων αν δεν κάνω λάθος και ούτε θυροειδούς. Γενικά, είναι μία από τις ειδικότητες που έχεις πολλές επιλογές, όπως και η Δερματολογία, που πραγματικά αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos kaladas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikos kaladas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 253 μηνύματα.
Άσε με να μαντέψω. Αντί να κάνεις εσύ δακτυλική στους ασθενείς σου γίνεται το ανάποδο.

κανω και βιοψια προστατη.ειναι απιστευτη εμπειρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top