ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Δε θέλω να βγω οφ-τοπικ, αλλά ο ΟΑΕΔ τι ακριβώς είναι και πως σχετίζεται με τα ΙΕΚ;
o ΟΑΕΔ λειτουργεί ΕΠΑΣ, επαγγελματικές σχολές, που ανήκουν στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
o ΟΑΕΔ λειτουργεί ΕΠΑΣ, επαγγελματικές σχολές, που ανήκουν στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση!;)
Παιδια μη μπερδευετε τις ΕΠΑΣ με τα ΙΕΚ .
Μπορει ο ΟΑΕΔ να λειτουργει καποια ο ιδιος αλλα τα επας ειναι δευτεροβαθμια τα ιεκ μεταδευτεροβαθμια.
Τα ΙΕΚ πλεον εντασσονται σε isced 4 τα επας ειναι σαν τεχνικο λυκειο ΔΕ εντασσονται σε isced 3.
Εχει σημασια η διαφορα μιλουμε για αλλες βαθμιδες .
Στη μεταδευτεροβαθμια εντασσονται ΚΕΜΕ και ΙΕΚ.
Δευτεροβαθμια επαλ επας αν και ηθελαν να τα καταργησουν και να γινουν Τεχνολογικο λυκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Απορία...
Let's say, κάποιος τελειώνει πολιτικός μηχανικός στο akmi college (το οποίο δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα).
Αν μετά απ' αυτό πάει στο εξωτερικό, πχ στο univ. of east london [που δε θεωρείται και απ' τα καλύτερα (=περισσότερες πιθανότητες να γίνει δεκτός), όμως αναγνωρίζεται στην Ελλάδα], και πάρει μεταπτυχιακό από εκεί, στην Ελλάδα θα μπορεί να εργαστεί;
Τι εννοώ με λίγα λόγια; Εφόσον το μεταπτυχιακό που θα έχει κάποιος ως πολιτικός μηχανικός αναγνωρίζεται στη Ελλάδα, αλλά το προπτυχιακό(bachelor) του όχι, θα μπορεί να εργαστεί εδώ; Αν έχει μεταπτυχιακό αναγνωρισμένο αυτόματα αναγνωρίζεται και το πρώτο πτυχίο ή καμία σχέση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορεί να λέω βλακεία, αλλά επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνει το προπτυχιακό...
(αν όντως είπα, μην βαρέσετε! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Σωστα λεει η κουκουβαγια,τα δικαιωματα στα δινει το προπτυχιακο,το μεταπτυχιακο σου δινει ειδικευση στον τομεα που θα διαλεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paterasyp

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paterasyp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Tα κολλέγια αυτά δουλεύουν με άλλη λογική .
Σπουδάζεις εδώ τα μαθήματα του ξένου πανεπιστημίου και είσαι φοιτητής του .
Οταν πάρεις το πτυχίο του ξένου πανεπιστημίου , δίνεις εξετάσεις στον εκεί επαγγελματικό σύλλογο .

Μετά πας γιά το μάστερ με την ίδια διαδικασία .
Ετσι μπορείς να δουλέψεις στην Αγγλία .
Γιά την Ελλάδα προς το παρόν πρέπει να περάσεις από το ΣΑΕΠ , όπου χρειάζονται 3 βεβαιώσεις από το ξένο πανεπιστήμιο .
1. Οτι αναγνωρίζει το κολλέγιο . 2. Οτι τα μαθήματα είναι τα ίδια με εκεί και ότι οδηγούν στο ίδιο πτυχίο και 3. Οτι δίνουν τα ίδια ΕΔ εκεί .
Ετσι μπορεί το ΣΑΕΠ να ζητήσει πιστοποιημένη εμπειρία εκεί .

Βέβαια η τρόικα πιέζει γιά αυτόματη αναγνώριση , άρα στην πράξη ουδείς γνωρίζει τι γίνεται .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο anestios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
μια ερωτηση που ισως εχει απαντηθει.
τα κολλεγια οπως το αμερικανικο δινουν ισοτιμα πτυχια με ενος ΑΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias1994

Νεοφερμένος

Ο ilias1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Όχι......!!;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CandyCloud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η CandyCloud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
τα πτυχία αυτά ΔΕΝ είναι ισότιμα ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Σήμερα ανακάλυψα ότι ωρομίσθιος καθηγητής του τμήματός μου,διδάσκει και σε σχολή γνωστού Βορειοελλαδίτικου Κολεγίου (αν θέλετε έχω link)...

Στο τμήμα μου θεωρείται γενικά από τους καθηγητές "κάτω του μετρίου" με ανύπαρκτη μεταδοτικότητα,άχρωμη παρουσίαση του μαθήματος κ.α. που δεν υπάρχει λόγος να θίξω!
Βλέπω όμως ότι κατέχει εξέχουσα θέση στο διδακτικό προσωπικό του εν λόγω Κολεγίου και μου κάνει εντύπωση...αν τέτοιοι καθηγητές νεαροί και με "μέτρια" διδακτορικά "σέρνουν το καράβι" στα Κολέγια,είναι λογικό ότι δεν μπορεί κανένας να περιμένει πολλά από ένα τέτοιο τμήμα...

Θα μου πείτε "τι εννοείς χαρακτηρίζοντας ένα διδακτορικό μέτριο Jack";Well,όπως φοιτητές από φοιτητές διαφέρουν ποιοτικά,όπως πτυχιακές/διπλωματικές/πρακτικές κ.λπ. διαφέρουν,έτσι και τα διδακτορικά έχουν ένα μεγάλο ποιοτικό εύρος!
Συνήθως (όχι πάντα,για να μην αδικήσω κανέναν άθελά μου) όταν βλέπετε διδακτορικά με πεζή ή συνήθη θεματολογία,που γίνονται "καπάκι" αμέσως μετά τον προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό κύκλο,που γίνονται στο ίδιο ίδρυμα κ.λπ. πρέπει να είστε λίγο καχύποπτοι...

Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο εν λόγω καθηγητής...πήρε το πτυχίο του απ'το Α.Π.Θ. και μόλις ένα μήνα μετά έγινε υποψήφιος διδάκτορας στο ΙΔΙΟ πανεπιστήμιο,πάνω σε μια θεματολογία τόσο απλή και συνήθη (την έχω τσεκάρει και ξέρω) που δε σου δίνει καμία εντύπωση ότι το διδακτορικό έγινε από μεράκι και κάποιο ιδιαίτερο "ερέθισμα" του υποψήφιου διδάκτορα και όχι "για να πάρει άλλο ένα χαρτί"!
Προφανώς σε τέτοιες περιπτώσεις το πράγμα γίνεται ως εξής...πάει ο απόφοιτος και λέει στον καθηγητή (που ήδη γνωρίζει προσωπικά) "κ.Τάδε,θέλω να πάρω διδακτορικό,έχετε θέμα;" και ο κύριος Τάδε αποκρίνεται "ναι παιδί μου,ορίστε",του δίνει ένα μέρος του ερευνητικού του ενδιαφέροντος να το εκπονήσει (έτσι γλυτώνει και κόπο ο καθηγητής και κάνει και τη δουλειά του ο υποψήφιος) και όλα καλά!
Αυτό ΔΕΝ είναι διδακτορικό μάγκες,τουλάχιστον όχι διδακτορικό με την κυριολεκτική σημασία της λέξης (δηλαδή "συμβολή στην επιστήμη")!Αυτό είναι μια πτυχιακή εργασία λίγο πιο πάνω απ'το μέσο όρο ενός Ελληνικού Α.Ε.Ι. και με μερικά χρόνια καθυστέρηση...
Από το να πας για διδακτορικό και να σου δώσουν έτοιμο θέμα κάνοντας αγγαρείες μέχρι να πάρεις το χαρτί,καλύτερα τράβα δούλεψε σε καμιά βιομηχανική μονάδα,περισσότερο θα ανοίξει το μυαλό έτσι...

Όπως υπάρχουν πολλοί που περνάνε σε μια σχολή απλά και μόνο για να "πάρουν ένα χαρτί",έτσι υπάρχουν και πολλοί που πάνε να γίνουν διδάκτορες για το ίδιο ακριβώς πράγμα...αυτοί όμως όπως αντιλαμβάνεστε,ως επί το πλείστον ΔΕΝ κάνουν για καθηγητές Α.Ε.Ι.,δυστυχώς!Τουλάχιστον όχι για καθηγητές "πρώτης γραμμής"...

Και τέλος θα μου πεις "κι εσένα τι σε νοιάζει Jack";Εμένα μ'ενοχλεί να βλέπω "φουσκωμένα" βιογραφικά εδώ κι εκεί!Αν κάτι έχω βαρεθεί να βλέπω στη ζωή μου είναι αυτό...μέχρι και deliverά σε μπουγατσατζίδικο άμα τον βάλεις να στήσει βιογραφικό θα σου γράψει "προϋπηρεσία ως προϊστάμενος τμήματος διανομής"!:wall:
Χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει κι όποιος το νιώθει δε χρειάζεται φανφάρες και "σάλτσα"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

looser123

Νεοφερμένος

Ο looser123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας σπουδάζω σε ιδιωτικό ΙΕΚ και είμαι Γ εξάμηνο το αντικείμενο σπουδών μου δεν μου αρέσει καθόλου. Έχω εξεταστική και απο το προηγούμενο εξάμηνο χρωστάω 9 μαθήματα και τα γράφω όλα σε μία ημέρα. Ξέρει κανείς αν τελιώσω και το Δ εξάμηνο και χροσταω μαθήματα τι κάνω? Πότε τα δίνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Επειδή δηλάδή τα κολλέγια δεν έχουν κομματικές παρατάξεις,δεν κάνουν απεργία οι καθηγητές και δεν σε θεωρούν δευτερης κατηγορίας άνθρωπο είναι άθλια????Σας πληροφορώ ότι γνωρίζω άνθρωπο που έχει τελιώσει ένα Αμερικάνικο κολλέγιο που εδρέυει στην Αθήνα και τώρα είναι λέκτωρας σε ένα πανεπιστήμιο.Τα συμπεράσματα δικά σας........Παιδάκια του Δημοσίου που το μόνο που θα πάρετε σε 4 χρόνια αν τελιώσετε σε 4 χρόνια που συνήθως είναι σπάνιο τότε θα πάρετε αν άθλιο πτυχίο που το μόνο που θα σας χρησιμέυει είναι να κάθεστε στο σπίτι σας και το βλέπετε αν κάθεται και να σας κοιτάει....Προσωπικά πιστέυω ότι ορισμένα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν καταφέρει να κάνουν καλά πράγματα και να διορθώσουν τα προβλήματα που έχουν όπως πχ.Πάντειο αν πάντως πρέπει να ξεχωρίσουμε ενά πανεπιστήμιο θα ξεχωρίσουμε την Πάντειο διότι σε σχέση με το ΕΚΠΑ,ΕΜΠ,ΑΣΟΟΕ είναι σχετικά καλύτερο ως προς τις υποδομές κ στην εξυπηρέτηση των φοιτητων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Φιλε, τι να κανουμε και εμεις που δεν εχει λεφτα ο μπαμπας να μας στειλει σε ιδιωτικο κολλεγιο να παρουμε πτυχιο και μετα να μας ανοιξει και γραφειο..?? Θα παμε πανεπιστημιο, να παρουμε πτυχιο και μετα ας το εχουμε και για κωλοχαρτο....Τουλαχιστον θα εχουμε προσπαθησει....Και για το ποιο πτυχιο αξιζει περισσοτερο, ασε να το αποφασισει ο αυριανος εργοδοτης...Οχι εσυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
........Παιδάκια του Δημοσίου που το μόνο που θα πάρετε σε 4 χρόνια αν τελιώσετε σε 4 χρόνια που συνήθως είναι σπάνιο τότε θα πάρετε αν άθλιο πτυχίο που το μόνο που θα σας χρησιμέυει είναι να κάθεστε στο σπίτι σας και το βλέπετε αν κάθεται και να σας κοιτάει.....

Παίδαρε του ιδιωτικού, το δικό σου τι θα το κάνεις? :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Είμαι απόλυτα, απόλυτα βέβαιος, πως αν ένας μαθητής, μέσω των πανελλαδικών, κατάφερνε να βγάλει τα απαιτούμενα μόρια για εισαγωγή στη σχολή ενδιαφέροντός του π.χ. στο ΕΚΠΑ, δεν υπήρχε καμία, ΚΑΜΙΑ περίπτωση να πάει να γραφτεί σε αντίστοιχο κολλέγιο ή ΙΕΚ.
Δηλαδή τα κολλέγια/ΙΕΚ (της Ελλάδας πάντα) είναι το αποκούμπι όσων είτε δεν κόπιασαν να δώσουν πανελλαδικές, είτε έδωσαν αλλά απέτυχαν.
Αυτό από μόνο του για μένα οδηγεί σε κάποια συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ακριβως.....Και αυτοι οι καποιοι που απετυχαν προσπαθουν να μειωσουν τα δημοσια πανεπιστημια και το επιπεδο των φοιτητων,λεγοντας και καλα οτι ολοι οι φοιτητες ειναι στο αραλικι και οι καθηγητες αφασια.....Λες και αυτοι που εβγαλαν 3000 μορια στις πανελληνιες και πηγαν στο κολλεγιο για να βγουν γιατροι, δικηγοροι και μηχανικοι φτυνουν αιμα τωρα για να παρουν πτυχιο....
Οτι δε φτανει η αλεπου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Επειδή δηλάδή τα κολλέγια δεν έχουν κομματικές παρατάξεις,δεν κάνουν απεργία οι καθηγητές και δεν σε θεωρούν δευτερης κατηγορίας άνθρωπο είναι άθλια????Σας πληροφορώ ότι γνωρίζω άνθρωπο που έχει τελιώσει ένα Αμερικάνικο κολλέγιο που εδρέυει στην Αθήνα και τώρα είναι λέκτωρας σε ένα πανεπιστήμιο.Τα συμπεράσματα δικά σας........Παιδάκια του Δημοσίου που το μόνο που θα πάρετε σε 4 χρόνια αν τελιώσετε σε 4 χρόνια που συνήθως είναι σπάνιο τότε θα πάρετε αν άθλιο πτυχίο που το μόνο που θα σας χρησιμέυει είναι να κάθεστε στο σπίτι σας και το βλέπετε αν κάθεται και να σας κοιτάει....Προσωπικά πιστέυω ότι ορισμένα ελληνικά πανεπιστήμια έχουν καταφέρει να κάνουν καλά πράγματα και να διορθώσουν τα προβλήματα που έχουν όπως πχ.Πάντειο αν πάντως πρέπει να ξεχωρίσουμε ενά πανεπιστήμιο θα ξεχωρίσουμε την Πάντειο διότι σε σχέση με το ΕΚΠΑ,ΕΜΠ,ΑΣΟΟΕ είναι σχετικά καλύτερο ως προς τις υποδομές κ στην εξυπηρέτηση των φοιτητων..
Και όλη αυτή η παπαρολ#@!$# εεεε... εμπειρία, προέρχεται από κάποιον που μόλις τελείωσε το λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ο Μπαμπάκας να σε πληροφορήσω δεν έχει λεφτά!Το περισσότερο ποσοστό που είναι στα κολλέγια δουλευουν το απόγευμα για να μπορούν να συντηρούνται!Και όχι σαν τα παιδακια του ΕΚΠΑ οπως λες να κανουν το κομμάτι τους και να τους βλεπεις να κάθονται σπίτι τους με τις απεργίες των καθηγητών και των κομμάτων!Προσωπικά εγώ πήγα μια χαρά στις πανελλήνιες φέτος και μάλλον περνάω κάπου καλά αλλά τι να το κάνεις αν οι περισσότεροι φτάνουν τα 30 μέχρι να τελιωσουν το πανεπιστήμιο....Πρίν κρίνεις τα παιδακια του <<κολλέγιου>> όπως λες σκέψου ποιος προσπαθεί να βγάλει λεφτά για να σπουδάσει και ποιος κάθεται να ανέχεται τις κομματικές παρατάξεις και να κάνεις να βγάλεις το πτυχιου σου τουλάχιστον 7 χρονάκια!Εχω εναν φιλο που τελιωσε την νομικη προσφατα ο οποιος ηταν άριστος και έβγαλε 19.700 και μπήκε από τους πρώτους όταν έδινε πανελλήνιες!και τελιωσε τη σχολη με τα χιλια μιρια μου έλεγε οτι οι καθηγητες σε θεωρουσαν σαν δευτερη κατηγοριας ανθρωπο και με τις απεργίες και με αυτά τελιωσα στα 25 του χρονια (δηλ εκανε 7 χρόνια) και χωρις μεταπτυχιακα και αυτα...ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΆΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!

Φιλέ μου,τους καλύτερους το εκάστοτε κολλέγιο τους προωθεί και πίστεψε με βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα από αυτούς που σπουδαζουν ΕΚΠΑ κτλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλέ μου,τους καλύτερους το εκάστοτε κολλέγιο τους προωθεί και πίστεψε με βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα από αυτούς που σπουδαζουν ΕΚΠΑ κτλπ...

Καλύτερους? σε ΙΕΚ? Εννοείς αυτούς που έχουν αγοράσει τα βιβλία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Α,Όσο αναφορά αυτό το μνημονιο πιέζει όλο και περισσότερα την Ελλάδα να θεωρεί ισάξια τα πτυχια μεταξύ κολλέγιων και Ελληνικα αει!Δευτερον ο εργοδότης δεν θα κάτσει να δει ποιος τελειωσε το ΕΚΠΑ και ποιος τελίωσε το Κολλέγιο αλλά θα ψάξει ποιος είναι καλύτερος με μεταπτυχιακα,διαδακτωρικά παπλώματα κλπ.!

Άλλο ιεκ και αλλο κολλέγιο!

Καλύτερους? σε ΙΕΚ? Εννοείς αυτούς που έχουν αγοράσει τα βιβλία?

αλλο ιεκ και αλλο κολλεγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top