ΙΕΚ & Κολλέγια: Ποια η γνώμη σας;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έστω κολλέγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλύτερους? σε ΙΕΚ? Εννοείς αυτούς που έχουν αγοράσει τα βιβλία?

Έστω κολλέγιο.

Tι εννοείς έχουν αγοράσει βιβλία;;;;Tα κολλέγια με τα ιεκ ειναι εντελως διαφορετικα το ιεκ ειναι 2 χρόνια και εισαι ο 5 βοηθός του βοηθόυ του μηχανικου ενω σε κολλέγιο εισαι 4 το ετης και αναγνωριζεσαι κανονικα απο τον ΔΟΑΤΑΠ και μετα απο το ΣΕΑΠ ως ισοβαθμιος με τον αει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ο Μπαμπάκας να σε πληροφορήσω δεν έχει λεφτά!Το περισσότερο ποσοστό που είναι στα κολλέγια δουλευουν το απόγευμα για να μπορούν να συντηρούνται!Και όχι σαν τα παιδακια του ΕΚΠΑ οπως λες να κανουν το κομμάτι τους και να τους βλεπεις να κάθονται σπίτι τους με τις απεργίες των καθηγητών και των κομμάτων!Προσωπικά εγώ πήγα μια χαρά στις πανελλήνιες φέτος και μάλλον περνάω κάπου καλά αλλά τι να το κάνεις αν οι περισσότεροι φτάνουν τα 30 μέχρι να τελιωσουν το πανεπιστήμιο....Πρίν κρίνεις τα παιδακια του <<κολλέγιου>> όπως λες σκέψου ποιος προσπαθεί να βγάλει λεφτά για να σπουδάσει και ποιος κάθεται να ανέχεται τις κομματικές παρατάξεις και να κάνεις να βγάλεις το πτυχιου σου τουλάχιστον 7 χρονάκια!Εχω εναν φιλο που τελιωσε την νομικη προσφατα ο οποιος ηταν άριστος και έβγαλε 19.700 και μπήκε από τους πρώτους όταν έδινε πανελλήνιες!και τελιωσε τη σχολη με τα χιλια μιρια μου έλεγε οτι οι καθηγητες σε θεωρουσαν σαν δευτερη κατηγοριας ανθρωπο και με τις απεργίες και με αυτά τελιωσα στα 25 του χρονια (δηλ εκανε 7 χρόνια) και χωρις μεταπτυχιακα και αυτα...ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΆΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!

Φιλέ μου,τους καλύτερους το εκάστοτε κολλέγιο τους προωθεί και πίστεψε με βρίσκονται σε καλύτερη μοίρα από αυτούς που σπουδαζουν ΕΚΠΑ κτλπ...

Μεγαλο φαουλ αυτο που λες....δεν ισχυει.
Α,Όσο αναφορά αυτό το μνημονιο πιέζει όλο και περισσότερα την Ελλάδα να θεωρεί ισάξια τα πτυχια μεταξύ κολλέγιων και Ελληνικα αει!Δευτερον ο εργοδότης δεν θα κάτσει να δει ποιος τελειωσε το ΕΚΠΑ και ποιος τελίωσε το Κολλέγιο αλλά θα ψάξει ποιος είναι καλύτερος με μεταπτυχιακα,διαδακτωρικά παπλώματα κλπ.!
Ναι το μνημονιο επισης πιεζει την Ελλαδα για να καταργησει την υποχρεωτικη στρατευση (με 11 μυρια πληθυσμο....αν ειναι δυνατον)
Το μνμονιο γενικα δεν νοιαζεται πολυ για την Ελλαδα οποτε ακυρο αυτο που λες....μαλλον αρνητικο ειναι και οχι θετικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μεγαλο φαουλ αυτο που λες....δεν ισχυει.

Ναι το μνημονιο επισης πιεζει την Ελλαδα για να καταργησει την υποχρεωτικη στρατευση (με 11 μυρια πληθυσμο....αν ειναι δυνατον)
Το μνμονιο γενικα δεν νοιαζεται πολυ για την Ελλαδα οποτε ακυρο αυτο που λες....μαλλον αρνητικο ειναι και οχι θετικο

Κανείς λάθος ψάξει λίγο στο ιντερνετ και παρε τηλ το υπουργειο θα σου πουν πως τα κολλέγια αναγνωριζονται κανονικα πλεον και οτι και εχουν τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα με αυτον που τελιωσε το εκπα με αυτον που τελιωσε το εκαστοτε κολλεγιο μονο εως προς αυτό!

Μεγαλο φαουλ αυτο που λες....δεν ισχυει.

Ναι το μνημονιο επισης πιεζει την Ελλαδα για να καταργησει την υποχρεωτικη στρατευση (με 11 μυρια πληθυσμο....αν ειναι δυνατον)
Το μνμονιο γενικα δεν νοιαζεται πολυ για την Ελλαδα οποτε ακυρο αυτο που λες....μαλλον αρνητικο ειναι και οχι θετικο

https://www.kanep-gsee.gr/content/ti...ii-gia-panepistimia-frontistiria-kai-kollegia διαβασες κατω κατω προσκετικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Για εμένα τα ιεκ και και τα κολλέγια είναι σαν να κάνεις cheat σε ένα παιχνίδι. Δηλαδή ο σκοπός του "παιχνιδιού" είναι η εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και όσα πλουσίοπαιδα δεν μπορούν να στρωθούν με τα λεφτά των γονιών τους τα καταφέρνουν. Για εμένα δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπερδεύτηκα νόμιζα ότι έλεγες για τα ΙΕΚ. Σκέψου το λίγο εδώ στα ΤΕΙ μπαίνουν χωρίς να χουν πιάσει καν τη βάση στα βασικά μαθήματα φαντάσου τι θα γίνεται στα ΙΕΚ και τα κολέγια. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που μπαίνουν παιδιά χωρίς καν να ξέρουνε τι είναι διακρίνουσα(!), δεν θα μου κανε καθόλου εντύπωση αν αυτοί δεν αξιώνονταν καν να αγοράσουν τα βιβλία. Το γεγονός ότι μερικά κολέγια(π.χ. deree) έχουν αναγνώριση σε Ελλάδα και εξωτερικό είναι άκρως άδικο και χαζό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Σιγα μην παρω τηλ. στο υπουργειο...αν ειναι δυνατον...

Δεν ειπα οτι η κυβερνηση δεν τα αναγνωριζει...δεν ξερω τι κανει...αλλα το πρωτο ποστ ηταν μεγααααααλο φαουλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Φιλε μου, πηγαινε στο εξωτερικο εσυ με πτυχιο απο το acmi college, να παω και εγω με πτυχιο απο το μετσοβειο, απο το αριστοτελειο κ.τ.λ και να δουμε ποιον θα δεχτουνε για μεταπτυχιακο, για εργασια κ.ο.κ Ο καθε καημενος ιδιωτης μπορει να ιδρυσει ενα κολλεγιο και να μοιραζει πτυχια στα παιδια...
Οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω, δεν υπαρχει περιπτωση καποιος που εχει περασει απο πανελληνιες στη σχολη που θελει να επιλεξει να τη παρατησει για να παει σε κολλεγιο....
Και στο κατω κατω εσυ αφου θες να πας σε κολλεγιο γιατι εκατσες και εδωσες πανελληνιες?? Η θεση σου εκει σε περιμενε ουτως η αλλως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλε μου πηγαινε στο εξωτερικο εσυ με πτυχιο απο το acmi college να παω και εγω με πτυχιο απο το μετσοβειο, απο το αριστοτελειο κ.τ.λ και να δουμε ποιον θα δεχτουνε για μεταπτυχιακο, για εργασια κ.ο.κ
Μην παίρνεις όρκο..:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Για εμένα τα ιεκ και και τα κολλέγια είναι σαν να κάνεις cheat σε ένα παιχνίδι. Δηλαδή ο σκοπός του "παιχνιδιού" είναι η εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και όσα πλουσίοπαιδα δεν μπορούν να στρωθούν με τα λεφτά των γονιών τους τα καταφέρνουν. Για εμένα δεν θα έπρεπε καν να υπάρχουν.

Ξαναεπαναλμβάνω δεν υπαρχουν πλεον πολλά πλουσιόπαιδα,ξανατονιζω οτι οι περισσότεροι απο τα κολλέγια δουλευουν για να συντηρούνται!Και το τελευταίο προφανώς δεν έχεις δει πως ειναι πχ το εκπα τα κομματα που με το πλησιαζεις σε πριζουν και σε εχουν σε ενα αμφιθεατρο με 150.000 ατομα που ζητημα αν καταλαβει κανεις τπτ!

Φιλε μου, πηγαινε στο εξωτερικο εσυ με πτυχιο απο το acmi college, να παω και εγω με πτυχιο απο το μετσοβειο, απο το αριστοτελειο κ.τ.λ και να δουμε ποιον θα δεχτουνε για μεταπτυχιακο, για εργασια κ.ο.κ Ο καθε καημενος ιδιωτης μπορει να ιδρυσει ενα κολλεγιο και να μοιραζει πτυχια στα παιδια...
Οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω, δεν υπαρχει περιπτωση καποιος που εχει περασει απο πανελληνιες στη σχολη που θελει να επιλεξει να τη παρατησει για να παει σε κολλεγιο....
Και στο κατω κατω εσυ αφου θες να πας σε κολλεγιο γιατι εκατσες και εδωσες πανελληνιες?? Η θεση σου εκει σε περιμενε ουτως η αλλως

Δεν ισχύει αυτό που λες κάτσε μέτρα πόσοι ανεργη πτυχιουχοι του μετσοβειου και του αριστοτελειου και πιστεψε με εχω μιλησει με ατομα τα οποια εχουν τελιωσει πχ ντιρι και βρήκαν αμέσως δουλειά!

Σιγα μην παρω τηλ. στο υπουργειο...αν ειναι δυνατον...

Δεν ειπα οτι η κυβερνηση δεν τα αναγνωριζει...δεν ξερω τι κανει...αλλα το πρωτο ποστ ηταν μεγααααααλο φαουλ..
Δεν συμφωνούμε φίλε μου!Τεσπα πλεον κολλεγιο-αει ειναι το ιδιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Τις κομματικες παραταξεις μπορεις να τις απογυγεις.
Απ'την αλλη στα κολεγια μπορεις να σκασεις καμια 50κ (τυχαιο ποσο) και να παρεις πτυχιο.
Προφανως αυτοι που ειναι σε κολλεγιο ειναι φραγκατοι (ασε τωρα)
Και δεν ισχυει το πρωτο οτι του ΕΚΠΑ δεν δουλευουν....μεγαααλο φαοουλ και αυτο

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπερδεύτηκα νόμιζα ότι έλεγες για τα ΙΕΚ. Σκέψου το λίγο εδώ στα ΤΕΙ μπαίνουν χωρίς να χουν πιάσει καν τη βάση στα βασικά μαθήματα φαντάσου τι θα γίνεται στα ΙΕΚ και τα κολέγια. Έχω ακούσει πολλές περιπτώσεις που μπαίνουν παιδιά χωρίς καν να ξέρουνε τι είναι διακρίνουσα(!), δεν θα μου κανε καθόλου εντύπωση αν αυτοί δεν αξιώνονταν καν να αγοράσουν τα βιβλία. Το γεγονός ότι μερικά κολέγια(π.χ. deree) έχουν αναγνώριση σε Ελλάδα και εξωτερικό είναι άκρως άδικο και χαζό.[/QUO
Κατσε σκεψου οτι το 2011 οι ειδικες κτηγοριες μπαιναν νομικη με 6 χιλιαδες αυτοι δεν ξεραν καν τι σημαινει αρχαια,λατινικα κτπλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν περάσεις από το Μετσόβιο θα δεις κανονικότατα παρκαρισμένες rolls royce. Κανείς δε ξέρει τον ακριβή τρόπο αλλά τα πλουσιόπαιδα πηγαίνουν και γράφονται κατευθείαν στη γραμματεία. Το γεγονός ότι τα πτυχία των ελληνικών κολεγίων κοντεύουν να εξισωθούν με των πανεπιστημίων είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς.
"Κατσε σκεψου οτι το 2011 οι ειδικες κτηγοριες μπαιναν νομικη με 6 χιλιαδες αυτοι δεν ξεραν καν τι σημαινει αρχαια,λατινικα κτπλ!"

οκ μπράβο τώρα βρήκες την απάντηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Τις κομματικες παραταξεις μπορεις να τις απογυγεις.
Απ'την αλλη στα κολεγια μπορεις να σκασεις καμια 50κ (τυχαιο ποσο) και να παρεις πτυχιο.
Προφανως αυτοι που ειναι σε κολλεγιο ειναι φραγκατοι (ασε τωρα)
Και δεν ισχυει το πρωτο οτι του ΕΚΠΑ δεν δουλευουν....μεγαααλο φαοουλ και αυτο


Θα σας πω κατι που το ειδα με τα ιδια μου τα ματια στο εκπα τον χειμωνα ειχα παει να παρακαλοθησω ως θεατης και πριν μπω στο αμφιθεατρο μπηκε ενα σκυλι και ενεργηθηκε μεσα στο αμφιθεατρο!Και η καθαρίστρια το κηνυγούσε από πισω τα συμπεράσματα δικά σας!Μεχρι και τα σκυλια καταλαβαν δεν θελω να κρινω τα ελληνικα αει αλλα εμεις τα καναμε σκατα οι φοιτητες και οχι οι καθηγητες κτπλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μονο οι Μουσουλμανοι επειναν με 6 χιλιαδες...

Δεν αμφισβητω οτι ειναι ισαξιο του ΑΕΙ (σε δικαιωματα) αλλα η ιδιοτικοποιηση της Παιδεις θα ειναι ο επομενος ορος του μνημονιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αν περάσεις από το Μετσόβιο θα δεις κανονικότατα παρκαρισμένες rolls royce. Κανείς δε ξέρει τον ακριβή τρόπο αλλά τα πλουσιόπαιδα πηγαίνουν και γράφονται κατευθείαν στη γραμματεία. Το γεγονός ότι τα πτυχία των ελληνικών κολεγίων κοντεύουν να εξισωθούν με των πανεπιστημίων είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς.

Δεν κοντευουν εξισώσωθηκαν

Μονο οι Μουσουλμανοι επειναν με 6 χιλιαδες...

Δεν αμφισβητω οτι ειναι ισαξιο του ΑΕΙ (σε δικαιωματα) αλλα η ιδιοτικοποιηση της Παιδεις θα ειναι ο επομενος ορος του μνημονιου.

Παλι λάθος ελληνας πολυτεκνος μπηκε το 2011 με 7 αρχιτεκτονικη αν δεν με πιστευεις παξε βρες στο ιντερνετ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά που λες αποτελούν μεμονωμένες περιπτώσεις και δεν δηλώνουν απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Θα σας πω κατι που το ειδα με τα ιδια μου τα ματια στο εκπα τον χειμωνα ειχα παει να παρακαλοθησω ως θεατης και πριν μπω στο αμφιθεατρο μπηκε ενα σκυλι και ενεργηθηκε μεσα στο αμφιθεατρο!Και η καθαρίστρια το κηνυγούσε από πισω τα συμπεράσματα δικά σας!Μεχρι και τα σκυλια καταλαβαν δεν θελω να κρινω τα ελληνικα αει αλλα εμεις τα καναμε σκατα οι φοιτητες και οχι οι καθηγητες κτπλ
Και που κολαει αυτο τωρα με τους φοιτητες ΕΚΠΑ που δουλευουν για ενα εξτρα εισοδημα δεν ξερω.:confused::confused:

Φιλε και οι καθηγητες εχουν μεριοδιο ευθυνης.Μην λεμε οτι θελουμε.
Ο φοιτητης ειναι 4 χρονιο στο Πανεπιστημιο,ο καθηγητης πανω απο 10.
Μαντεψε ποιος εχει ευθυνη:whistle:

(δεν δικαιολογω τους φοιητες προς θεου)



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

K.Sweden

Νεοφερμένος

Ο K.Sweden αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Αυτά που λες αποτελούν μεμονωμένες περιπτώσεις και δεν δηλώνουν απολύτως τίποτα.
Eφόσον τα παιδια του ΕΚΠΑ πχ Με το deree εχουν ακριβως τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα οποτε την νοημα εχει να κανουμε ετσι και των δυο τα πτυχια ειναι ισαξια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Παλι λάθος ελληνας πολυτεκνος μπηκε το 2011 με 7 αρχιτεκτονικη αν δεν με πιστευεις παξε βρες στο ιντερνετ

Ακυρο μετα το ειδα οτι ηταν του 2011
Θα τον βρω μην φοβασε
Σε ποιο ιδρυμα μπηκε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top