Θρησκεία

Κωνσταντίνα_

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αν δεν πιστεύεις κάτι, δεν το πιστεύεις. Τέλος. (Κάτι σας είπα τώρα...:P)
Εννοώ ότι αν με ρωτήσεις αν πιστεύω ότι κρατάς στο δεξί σου χέρι ένα μπαλάκι του τένις, είτε θα το πιστέψω, είτε όχι. Έχει κάτι παράλογο το να μην πιστέψω ότι το έχεις, αν δεν μου το δείχνεις;
Έτσι ακριβώς είναι και με την ύπαρξη του θεού, απλά ο άθεος ΔΕΝ πιστεύει ότι υπάρχει. Δεν υπάρχει κάτι κακό σε αυτό, ούτε κάτι παράλογο και δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να πιστέψει με το ζόρι.

Δεν είναι τόσο απλό. Μέχρι πρόσφατα το να πιστεύεις στο Θεό στην Ελλάδα ήταν κάτι δεδομένο. Δεν σήκωνε καν ερώτηση, ήταν αυτονόητο. Νομίζω πως για να καταλήξεις να μην πιστεύεις πρέπει πρώτα για κάποιο λόγο να σου δημιουργηθούν αμφιβολίες. Αν μη τι άλλο πρέπει να το σκεφτείς το θέμα. Δεν ξυπνάς ένα πρωί και λες τελικά δεν πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Δεν ξυπνάς ένα πρωί και λες τελικά δεν πιστεύω.
σηκωνεσαι και λες πιστευω;εγω γιατι νομιζω οτι αυτο ειναι το παραξενο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Δεν ξυπνάς ένα πρωί και λες τελικά δεν πιστεύω.

Βλέπεις κάτι τέτοιο:
1 ΚΑΙ ο Κύριος μίλησε στον Μωυσή, λέγοντας:
2 Μίλησε στους γιους Ισραήλ, και πες τους: Όταν κάποιος κάνει επίσημη ευχή, εσύ θα κάνεις την εκτίμηση των ψυχών προς τον Κύριο.
3 Και η εκτίμησή σου θα είναι, του μεν αρσενικού, από 20 χρόνων μέχρι 60 χρόνων, η εκτίμησή σου βέβαια θα είναι 50 σίκλοι ασήμι, σύμφωνα με τον σίκλο του αγιαστηρίου·
4 και αν είναι θηλυκό, η εκτίμησή σου θα είναι 30 σίκλοι.
13 Εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός σας, που σας έβγαλα από τη γη των Αιγυπτίων, από τη δουλεία τους· και σύντριψα τα δεσμά τού ζυγού σας, και σας έκανα να περπατάτε όρθιοι.
14 Αλλά, αν δεν με υπακούσετε και δεν εκτελείτε όλες αυτές τις εντολές μου,
15 και αν καταφρονήσετε τα προστάγματά μου ή αν η ψυχή σας αποστραφεί τις κρίσεις μου, ώστε να μη εκτελείτε όλες τις εντολές μου, ώστε να εξουθενώσετε τη διαθήκη μου·
16 κι εγώ θα κάνω σε σας τούτο: Θα βάλω επάνω σας τρόμο, μαρασμό, και καύσωνα, που θα φθείρουν τα μάτια σας, και θα λιώνουν ολοκληρωτικά την ψυχή· και μάταια θα σπείρετε τον σπόρο σας, επειδή θα τον τρώνε οι εχθροί σας.
17 Και θα στήσω το πρόσωπό μου εναντίον σας, και θα φονευθείτε μπροστά στους εχθρούς σας· κι εκείνοι, που σας μισούν, θα σας εξουσιάζουν· και θα φεύγετε, ενώ κανένας δεν θα σας καταδιώκει.
18 Και αν μέχρις εδώ δεν με υπακούσετε, θα βάλω επάνω σας επταπλάσια τιμωρία για τις αμαρτίες σας.
19 Και θα συντρίψω την υπερηφάνεια της δύναμής σας· και θα κάνω τον ουρανό σας σαν σίδερο, και τη γη σας σαν χαλκό·
20 και η δύναμή σας θα αναλωθεί μάταια· επειδή, η γη σας δεν θα δίνει τα γεννήματά της, και τα δέντρα τής γης δεν θα δίνουν τον καρπό τους.
21 Και αν πορεύεστε ενάντια σε μένα, και δεν θέλετε να με υπακούσετε, θα προσθέσω σε σας επταπλάσιες πληγές, σύμφωνα με τις αμαρτίες σας.
22 Και θα στείλω εναντίον σας τα άγρια θηρία, που θα καταφάνε τα παιδιά σας, και θα εξολοθρεύσουν τα κτήνη σας, και θα σας κάνουν λιγοστούς· και οι δρόμοι σας θα ερημωθούν.
23 Και αν απ' αυτά δεν διορθωθείτε, επιστρέφοντας σε μένα, αλλά πορεύεστε ενάντιοι σε μένα,
24 τότε θα πορευτώ κι εγώ ενάντιος σε σας, και θα σας παιδεύσω κι εγώ επταπλάσια για τις αμαρτίες σας.
25 Και θα φέρω επάνω σας μάχαιρα, που θα κάνει την εκδίκηση της διαθήκης μου· και όταν καταφύγετε στις πόλεις σας, θα στείλω θανατικό ανάμεσά σας· και θα παραδοθείτε στα χέρια τού εχθρού.
26 Και όταν κατασυντρίψω το στήριγμα του άρτου σας, δέκα γυναίκες θα ψήνουν τα ψωμιά σας σε έναν φούρνο, και τα ψωμιά σας θα σας αποδοθούν με ζύγι· και θα τρώτε, και δεν θα χορταίνετε.
27 Και αν και με τούτα δεν με υπακούσετε, αλλά πορεύεστε ενάντιοι σε μένα,
28 τότε, εγώ θα πορευτώ ενάντιος σε σας με θυμό, και θα σας παιδεύσω κι εγώ επταπλάσια για τις αμαρτίες σας.
29 Και θα φάτε τις σάρκες των γιων σας, και τις σάρκες των θυγατέρων σας θα φάτε.
30 Και θα κατεδαφίσω τους ψηλούς σας τόπους, και θα καταστρέψω τα είδωλά σας, και θα ρίξω τα πτώματά σας επάνω στα πτώματα των βδελυρών ειδώλων σας· και θα σας βδελυχθεί η ψυχή μου.
31 Και θα καταστήσω τις πόλεις σας έρημες, και θα ερημώσω τα αγιαστήριά σας, και δεν θα οσφρανθώ την οσμή των ευωδιών σας·
32 και εγώ θα ερημώσω ολοκληρωτικά τη γη σας· και θα θαυμάσουν σ' αυτό οι εχθροί σας, που κατοικούν σ' αυτή.
33 Και θα σας διασπείρω ανάμεσα στα έθνη· και θα σύρω από πίσω σας τη μάχαιρα· και η γη σας θα μένει έρημη, και οι πόλεις σας θα είναι έρημες.
34 Τότε, η γη θα απολαύσει τα σάββατά της, όλο τον καιρό, όσο αυτή θα μείνει έρημη, κι εσείς θα είστε στη γη των εχθρών σας· τότε, η γη θα αναπαυθεί, και θα απολαύσει τα σάββατά της.
35 Όλο τον καιρό τής ερήμωσής της θα αναπαύεται· επειδή, δεν αναπαυόταν στα σάββατά σας, όταν κατοικούσατε επάνω σ' αυτή.
36 Και σ' εκείνους που από σας εναπέμειναν, θα επιφέρω δειλία στην καρδιά τους, στους τόπους των εχθρών τους· και ο ήχος ενός φύλλου που σείεται θα τους διώκει· και θα φεύγουν, σαν να φεύγουν από μάχαιρα, και θα πέφτουν, χωρίς να τους καταδιώκει κανένας.
37 Και θα πέφτουν ο ένας επάνω στον άλλον, σαν να βρίσκονται μπροστά σε μάχαιρα, χωρίς κανένας να τους καταδιώκει· και δεν θα μπορέσετε να σταθείτε μπροστά στους εχθρούς σας.
38 Και θα απολεστείτε ανάμεσα στα έθνη, και η γη των εχθρών σας θα σας καταφάει.
39 Και όσοι από σας εναπέμειναν θα φθείρονται εξαιτίας των ανομιών τους, στους τόπους των εχθρών σας· κι ακόμα, εξαιτίας των ανομιών των πατέρων τους, θα φθείρονται μαζί τους.
40 Και αν ομολογήσουν την ανομία τους, και την ανομία των πατέρων τους, για την παράβασή τους, που παρέβηκαν εναντίον μου, και επειδή ακόμα πορεύτηκαν ενάντιοι σε μένα.
41 Κι εγώ πορεύτηκα ενάντιος σ' αυτούς, και τους έφερα στη γη των εχθρών τους· αν τότε ταπεινωθεί η απερίτμητη καρδιά τους, και δεχθούν τότε την τιμωρία τής ανομίας τους,
42 τότε, θα θυμηθώ τη διαθήκη μου που έκανα στον Ιακώβ, και τη διαθήκη μου που έκανα στον Ισαάκ, και τη διαθήκη μου που έκανα στον Αβραάμ θα θυμηθώ· θα θυμηθώ και τη γη.
43 Και η γη θα μείνει παρατημένη απ' αυτούς, και θα απολαύσει τα σάββατά της, μένοντας έρημη απ' αυτούς· κι αυτοί θα δεχθούν την τιμωρία τής ανομίας τους· επειδή, καταφρόνησαν τις κρίσεις μου, και για τον λόγο ότι η ψυχή τους αποστράφηκε τα προστάγματά μου.
44 Αλλά, κι έτσι, ενώ βρίσκονται στη γη των εχθρών τους, δεν θα τους απορρίψω ούτε θα τους βδελυχθώ, ώστε να τους εξολοθρεύσω, και να ματαιώσω τη διαθήκη μου, που έκανα σ' αυτούς· επειδή, εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός τους·
45 αλλά, προς το συμφέρον τους θα θυμηθώ τη διαθήκη των πατέρων τους, που τους έβγαλα από τη γη τής Αιγύπτου, μπροστά στα έθνη, για να είμαι ο Θεός τους. Εγώ είμαι ο Κύριος.
46 Αυτά είναι τα προστάγματα, και οι κρίσεις, και οι νόμοι, που έκανε ο Κύριος ανάμεσα στον εαυτό του και στους γιους Ισραήλ, επάνω στο βουνό Σινά, διαμέσου του Μωυσή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Το παράλογο δεν κατάλαβα ποιο είναι

Δεν μου αρέσει η εικόνα του θεού που εμφανίζεται, δεν υπάρχει παράλογο και λογικό εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κωνσταντίνα_

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
σηκωνεσαι και λες πιστευω;εγω γιατι νομιζω οτι αυτο ειναι το παραξενο;:hmm:

Συμφωνώ όμως στην ελληνική κοινωνία δεν είναι αυτό το παράξενο. Δεν σηκώνεσαι και λες πιστεύω, εννοείται πως πιστεύεις. Σε κάνουν να πιστεύεις από μικρό παιδάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Αν δεν γράψεις κάτι παράλογο και ακραίο, δεν θα κάνει τίποτα η αντίθετη πλευρά. Αλλά επιμένω να εξηγήσεις. Προσωπικά διαφωνώ τελείως με αυτά που λες, αλλά θέλω να καταλάβω με ποιόν ακριβώς τρόπο σκέφτεσαι.
μα ότι και να πω από αυτά που τώρα έχω κατά νου για να σου εξηγήσω αυτό που θες,παράλογο θα φανεί στην αντίθετη πλευρά,απλά και μόνο επειδή δεν πιστεύουν. Ότι δεν πιστεύεις,παράλογο σου φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alastar

Νεοφερμένος

Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
μα ότι και να πω από αυτά που τώρα έχω κατά νου για να σου εξηγήσω αυτό που θες,παράλογο θα φανεί στην αντίθετη πλευρά,απλά και μόνο επειδή δεν πιστεύουν. Ότι δεν πιστεύεις,παράλογο σου φαίνεται.

καθε σου ποστ εχει αυτην την κλαψα <<αχ ''κλαψ κλαψ'' οτι και αν πω και εχω πολλα να πω αλλα δεν λεω τιποτα απο αυτα που θελω να πω ''κλαψ κλαψ'' δεν θα το πω γιατι οι κακοι αθεοι θα με κοροιδευουν ''κλαψ κλαψ''>>

ααα και οτι το να εισαι αθεος ειναι απλα μια μοδα

αν θες να πεις κατι επι της ουσιας πες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
καθε σου ποστ εχει αυτην την κλαψα <<αχ ''κλαψ κλαψ'' οτι και αν πω και εχω πολλα να πω αλλα δεν λεω τιποτα απο αυτα που θελω να πω ''κλαψ κλαψ'' δεν θα το πω γιατι οι κακοι αθεοι θα με κοροιδευουν ''κλαψ κλαψ''>>

ααα και οτι το να εισαι αθεος ειναι απλα μια μοδα

αν θες να πεις κατι επι της ουσιας πες.

Ξέρω τα πάντα, ξέρω να τα υποστηρίξω με δυνατά επιχειρήματα.Λεώ όμως μαλακίες. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Ξέρω τα πάντα, ξέρω να τα υποστηρίξω με δυνατά επιχειρήματα.Λεώ όμως μαλακίες. :hehe:
Χαχαχα...πάλι καλά που είσαι κι εσύ και γελάμε με τα αστεία σου,ρε Αντώνη!Εδώ την κοροϊδεύετε την κοπέλα χωρίς να πει τίποτα...φανταστείτε να εκφραστεί κι ελεύθερα τί έχει να γίνει...πάντως ό,τι θέλουμε να πούμε καλό είναι να το λέμε...δημοκρατία υποτίθεται πως έχουμε και είναι δικαίωμά μας...ούτως ή άλλως η ειρωνεία/επίθεση πάντα θα είναι δεδομένη από κάποιους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Χαχαχα...πάλι καλά που είσαι κι εσύ και γελάμε με τα αστεία σου,ρε Αντώνη!

Αν με αυτό που είπα γέλασες τότε ή δεν έχεις αίσθηση του χιούμορ ή κάτι δεν πάει καλά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Αν με αυτό που είπα γέλασες τότε ή δεν έχεις αίσθηση του χιούμορ ή κάτι δεν πάει καλά. :hmm:
Εσύ λες να γέλασα με αυτό?:PΕυτυχώς η αίσθηση του χιούμορ μου είναι ακόμη μια χαρά!;)Ίσως να φάνηκε αστείο σε 'σενα αυτό που έγραψες αν κρίνω από το emoticon σου...ή απλώς ήθελες να πετάξεις μια εξυπνάδα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
εγω σκεφτομαι πολυ να ασπαστω τον βουδισμο για ειμαι ηρεμος χαρακτηρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
εγω σκεφτομαι πολυ να ασπαστω τον βουδισμο για ειμαι ηρεμος χαρακτηρας

And what will happen when ooooohhhh, sometimes, I get a good feeling, yeeeaahhh...



Πολύ ήρεμος, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgesil

Νεοφερμένος

Ο Georgesil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τους μαρτυρες του ιεχωβα ..?....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πίστευα ότι υπάρχει Θεός μέχρι που ένα πρωινό κοιτάχτηκα στον καθρέφτη. Και Τον είδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Χαχαχα...πάλι καλά που είσαι κι εσύ και γελάμε με τα αστεία σου,ρε Αντώνη!Εδώ την κοροϊδεύετε την κοπέλα χωρίς να πει τίποτα...φανταστείτε να εκφραστεί κι ελεύθερα τί έχει να γίνει...πάντως ό,τι θέλουμε να πούμε καλό είναι να το λέμε...δημοκρατία υποτίθεται πως έχουμε και είναι δικαίωμά μας...ούτως ή άλλως η ειρωνεία/επίθεση πάντα θα είναι δεδομένη από κάποιους!

Δεν αμφισβήτησε κανείς το δικαίωμά σου να λες ό,τι μαλακία θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonisd95

Δραστήριο μέλος

Ο antonisd95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εσύ λες να γέλασα με αυτό?:PΕυτυχώς η αίσθηση του χιούμορ μου είναι ακόμη μια χαρά!;)Ίσως να φάνηκε αστείο σε 'σενα αυτό που έγραψες αν κρίνω από το emoticon σου...ή απλώς ήθελες να πετάξεις μια εξυπνάδα!:)
Κατ αρχάς, δεν το είπα για να σε προσβάλλω όσο προσβλητικό και αν ήταν το σχόλιό μου.

Γενικά έχω κάνει πολλές συζητήσεις πάνω στο θέμα θρησκεία.Ποτέ όμως δεν ήμουν τόσο απόλυτος για τους άθεους ή για τους θρησκευόμενους.
Από την στιγμή που κάποιος έχει μια τόσο απόλυτη άποψη στην οποία δεν δέχεται ίχνος αμφισβήτησης, πρέπει να έχει και τα κατάλληλα επιχειρήματα να την στηρίξει.

Το "έχω πολλά να πω για να δικαιολογήσω την πίστη μου, αλλά δεν λέω τίποτα" μου φαντάζει τόσο ηλίθιο όσο ηλίθια μου φαντάζει η υπογραφή του χάουζ "κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος είναι άθεος", ειλικρινά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Δεν αμφισβήτησε κανείς το δικαίωμά σου να λες ό,τι μαλακία θες.
Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι γιατί το έχεις χρησιμοποιήσει κι εσύ αυτό το δικαίωμα!;)
Κατ αρχάς, δεν το είπα για να σε προσβάλλω όσο προσβλητικό και αν ήταν το σχόλιό μου.

Γενικά έχω κάνει πολλές συζητήσεις πάνω στο θέμα θρησκεία.Ποτέ όμως δεν ήμουν τόσο απόλυτος για τους άθεους ή για τους θρησκευόμενους.
Από την στιγμή που κάποιος έχει μια τόσο απόλυτη άποψη στην οποία δεν δέχεται ίχνος αμφισβήτησης, πρέπει να έχει και τα κατάλληλα επιχειρήματα να την στηρίξει.

Το "έχω πολλά να πω για να δικαιολογήσω την πίστη μου, αλλά δεν λέω τίποτα" μου φαντάζει τόσο ηλίθιο όσο ηλίθια μου φαντάζει η υπογραφή του χάουζ "κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος είναι άθεος", ειλικρινά.
Έτσι όπως το θέτεις συμφωνούμε...αν και για ένα τέτοιο θέμα δεν υπάρχουν και πολλά επιχειρήματα,γιατί δεν υπάρχουν καθαρές αποδείξεις για την ύπαρξη ή μη του Θεού...έχεις ενδείξεις ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει και αναλόγως πιστεύεις δεν πιστεύεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Χαίρομαι που το βλέπεις έτσι γιατί το έχεις χρησιμοποιήσει κι εσύ αυτό το δικαίωμα!;)

Έτσι όπως το θέτεις συμφωνούμε...αν και για ένα τέτοιο θέμα δεν υπάρχουν και πολλά επιχειρήματα,γιατί δεν υπάρχουν καθαρές αποδείξεις για την ύπαρξη ή μη του Θεού...έχεις ενδείξεις ότι υπάρχει ή ότι δεν υπάρχει και αναλόγως πιστεύεις δεν πιστεύεις!

Πωωωωωω τάπα στον κρόουλι

Δεν έχεις ενδείξεις,έχεις κάποια δεδομένα ως άνθρωπος τα οποία τα ερμηνεύεις όπως εσύ θες.Όσες ενδείξεις υπάρχουν για το χριστιανικό θεό κατ εσέ,τόσες υπάρχουν για το μακαρονοτέρας κατ εμέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Πωωωωωω τάπα στον κρόουλι
Ε,ε...είδες?:P
Δεν έχεις ενδείξεις,έχεις κάποια δεδομένα ως άνθρωπος τα οποία τα ερμηνεύεις όπως εσύ θες.
Δεν απέχουν και πολύ το ένα από το άλλο...μπορείς να το πεις κι έτσι!
Όσες ενδείξεις υπάρχουν για το χριστιανικό θεό κατ εσέ,τόσες υπάρχουν για το μακαρονοτέρας κατ εμέ
Σε παρακαλώ...Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας λέγεται το παιδί!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top