Θρησκεία

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει .Δεν υπάρχει καλή θρησκεία ούτε κακή θρησκεία. Καλό είναι να γνωρίζουμε γιατί θέλουμε να πιστεύουμε κάτι και να μην το αφήνουμε στο "φλου" χωρίς να ξεπερνάμε τα όρια της μοιρολατρείας . Και καιρός είναι να ξεπερνάμε και τα θρησκευτικά ταμπού. Η ελλάδα ήταν ανέκαθεν συνδεδεμένη με το χριστιανισμό , αλλά δεν σε είναι σοβαρό να δέχεσαι κριτική αν πιστέψεις σε κάτι διαφορετικό. Γνώμη μου είναι πως ο καθένας θα πρέπει να πιστεύει σε ό,τι τον γεμίζει γαλήνη και ελπίδα ' τώρα αυτό θα είναι βουδισμός ? χριστιανισμός? ισλαμισμός? δεν ξέρω...

αν εδώ ερχόμουν κι έλεγα ότι πιστεύω στο βούδα,στον αλάχ ή στα πνεύματα των ινδουιστών τότε όλοι μια χαρά κι ωραία θα με αντιμετώπιζαν...η χριστιανική πίστη είναι το κόκκινο πανί επί της ουσίας..

Μην λεμε οτι θέλουμε... δεν αγιοποιείται κάποιος απο τη μια μερα στην άλλη...

επίσημα δεν έχει αγιοποιηθεί..αλλά και μόνο ο βίος του ολόκληρος τον κάνει Άγιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Και πού ξέρουμε ότι αγιοποιήθηκε κάποιος; Ποιά είναι τα κριτήρια για να γίνει κάποιος άγιος;
Πχ Άγιος Κωνσταντίνος!! Συγγνώμη αλλά... ναι; Από πού κι ως πού; και άλλοι πολλοί -πάρα πολλοί όμως!!
Ή ο Κοσμάς ο Αιτωλός -σόρρυ αν κάνω λάθος με το περίφημο "τον πάπα να καταράσθε" Συγγνώμη αλλά οι χριστιανοί δε λένε ότι η κατάρα είναι από τις μεγαλύτερες αμαρτίες; Ωραίος άγιος!
Οπότε πού καταλήγουμε; Ότι πίσω απ' όλα αυτά κρύβονται πολιτικοκοινωνικοπολιτιστικά κτλ κτλ συμφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
επίσημα δεν έχει αγιοποιηθεί..αλλά και μόνο ο βίος του ολόκληρος τον κάνει Άγιο..

θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω το τι ειναι αγιος κατα την γνωμη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Και πού ξέρουμε ότι αγιοποιήθηκε κάποιος; Ποιά είναι τα κριτήρια για να γίνει κάποιος άγιος;
Πχ Άγιος Κωνσταντίνος!! Συγγνώμη αλλά... ναι; Από πού κι ως πού; και άλλοι πολλοί -πάρα πολλοί όμως!!
Ή ο Κοσμάς ο Αιτωλός -σόρρυ αν κάνω λάθος με το περίφημο "τον πάπα να καταράσθε" Συγγνώμη αλλά οι χριστιανοί δε λένε ότι η κατάρα είναι από τις μεγαλύτερες αμαρτίες; Ωραίος άγιος!
Οπότε πού καταλήγουμε; Ότι πίσω απ' όλα αυτά κρύβονται πολιτικοκοινωνικοπολιτιστικά κτλ κτλ συμφέροντα.

για αφορισμό πρόκειται προφανώς αυτό με τον πάπα..η εκκλησία έχει δικαίωμα να αφορίζει εφόσον προσβάλλεται στοιχείο της πίστης ή Θείο πρόσωπο..κάπως έτσι πάει..κι η καθολική πίστη αίρεση θεωρείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
αν εδώ ερχόμουν κι έλεγα ότι πιστεύω στο βούδα,στον αλάχ ή στα πνεύματα των ινδουιστών τότε όλοι μια χαρά κι ωραία θα με αντιμετώπιζαν...η χριστιανική πίστη είναι το κόκκινο πανί επί της ουσίας..

Κάνεις λάθος σε αυτό.
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θα σου απευθηνόμουν,είτε έλεγες πως πιστεύεις στον Βούδα(που παρεπιπτόντως,ο βουδισμός δεν είναι ακριβώς θρησκεία),είτε στον Αλλάχ,είτε στο δωδεκάθεο,είτε στους Σκανδιναβικούς θεούς είτε στην Δύναμη.
Σε καθεμία απο αυτές τις περιπτώσεις..τα ίδια ερωτήματα θα σου έθετα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
για αφορισμό πρόκειται προφανώς αυτό με τον πάπα..η εκκλησία έχει δικαίωμα να αφορίζει εφόσον προσβάλλεται στοιχείο της πίστης ή Θείο πρόσωπο..κάπως έτσι πάει..κι η καθολική πίστη αίρεση θεωρείται

Καλά,έτσι οι μεν θεωρούν τους δε αιρετικούς και πάει λέγοντας.
Φυσικά στη φουρτούνα,οι ένθεοι τα βρίσκουν και πολεμάν μαζί τον κοινό εχθρό:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Κάνεις λάθος σε αυτό.
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θα σου απευθηνόμουν,είτε έλεγες πως πιστεύεις στον Βούδα(που παρεπιπτόντως,ο βουδισμός δεν είναι ακριβώς θρησκεία),είτε στον Αλλάχ,είτε στο δωδεκάθεο,είτε στους Σκανδιναβικούς θεούς είτε στην Δύναμη.
Σε καθεμία απο αυτές τις περιπτώσεις..τα ίδια ερωτήματα θα σου έθετα.:D


ΕΣΥ!;) άλλοι εδώ μέσα όμως καθαρά με το χριστιανισμό έχουνε πρόβλημα..κι όχι μόνο εδώ μέσα,έχω και συμμαθητές άθεους που δέχονται όλες τις θρησκείες εκτός του χριστιανισμού!δεν είναι δυνατόν να δέχεσαι πολλές θρησκείες μαζί και να πηγαίνεις ΚΟΝΤΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ!άκρως αβάσιμο...κατ'εμέ άκρως αβάσιμο να πηγαίνεις κόντρα στο χριστιανισμο τον ιδιο [ΚΑΤ'ΕΜΕ ειπα,μην αρχισετε παλι να λετε πως επιβαλλω τα δικα μου]..υπάρχουν και σκανδιναβικοί θεοί;:P αυτοί εκεί πάνω στη σκανδιναβία άθεοι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
αν εδώ ερχόμουν κι έλεγα ότι πιστεύω στο βούδα,στον αλάχ ή στα πνεύματα των ινδουιστών τότε όλοι μια χαρά κι ωραία θα με αντιμετώπιζαν...η χριστιανική πίστη είναι το κόκκινο πανί επί της ουσίας..
Πιστευω να διάβασες που λέω οτι <<καιρός είναι να σταματήσουμε με τα θρησκευτικα ταμπού >> έτσι? Προσωπικά δε με αφορά ούτε με ενδιαφέρει να πιστεύεις ακόμα και στη χλωρίνη σοβαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
..κι η καθολική πίστη αίρεση θεωρείται
"...εις μίαν αγίαν και καθολικήν εκκλησίαν..."

γκουχ γκουχ... μόνο καθολική δεν είναι, χωρισμένη στα τρία ναι (και λίγα λέω αν σκεφτείς προτεστάντες, διαμαρτυρόμενους και χωρίζονται και σ' άλλες υπό-ομάδες που δε θυμάμαι τώρα)

Ποιός λέει αλήθεια και ποιός ψέματα; Ή καλύτερα ποιός είναι πιο κοντά στην αλήθεια;
Και μιλάμε για την ίδια θρησκεία, έτσι; πού να μιλούσαμε και για διαφορετικές!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ΕΣΥ!;) άλλοι εδώ μέσα όμως καθαρά με το χριστιανισμό έχουνε πρόβλημα..κι όχι μόνο εδώ μέσα,έχω και συμμαθητές άθεους που δέχονται όλες τις θρησκείες εκτός του χριστιανισμού!δεν είναι δυνατόν να δέχεσαι πολλές θρησκείες μαζί και να πηγαίνεις ΚΟΝΤΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΙΑ!άκρως αβάσιμο...κατ'εμέ άκρως αβάσιμο να πηγαίνεις κόντρα στο χριστιανισμο τον ιδιο [ΚΑΤ'ΕΜΕ ειπα,μην αρχισετε παλι να λετε πως επιβαλλω τα δικα μου]..υπάρχουν και σκανδιναβικοί θεοί;:P αυτοί εκεί πάνω στη σκανδιναβία άθεοι δεν είναι;

Καλά,απορρίπτουν τον Χριστιανισμό πιο έντονα γιατί έχουν μεγαλώσει μέσα σ'ένα χριστιανικό περιβάλλον.
Θα 'πρεπε να 'ναι προφανές αυτό.
Και όχι,δεν είναι όλοι στη Σκανδιναβία άθεοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
"...εις μίαν αγίαν και καθολικήν εκκλησίαν..."

γκουχ γκουχ... μόνο καθολική δεν είναι, χωρισμένη στα τρία ναι (και λίγα λέω αν σκεφτείς προτεστάντες, διαμαρτυρόμενους και χωρίζονται και σ' άλλες υπό-ομάδες που δε θυμάμαι τώρα)

Ποιός λέει αλήθεια και ποιός ψέματα; Ή καλύτερα ποιός είναι πιο κοντά στην αλήθεια;
Και μιλάμε για την ίδια θρησκεία, έτσι; πού να μιλούσαμε και για διαφορετικές!!


ωχχ πραγματικα μη γραφετε βλακειες μονο για να γραψετε...τι παει να πει ποιο λεει αληθεια και ποιος ψεματα...ενδιαφερθηκες να διαβασεις τιποτα για να απαντησεις στην ερωτηση σου?μαλλον οχι.1ον η ορθοδοξια ειναι η σωστη.ολες οι αλλες αιρεσεις.το γεγονος οτι μεσολαβησαν ηλιθια ατομα που εκμεταλλευτηκαν τα θρησκευτικα πιστευω και εκαναν αιρεσεις δε παει να πει οτι η θρησκεια χωριζεται σε ολα αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω το τι ειναι αγιος κατα την γνωμη σου...

δεν ειναι δικη μου η γνωμη..ετσι ειναι..Άγιοι είναι αυτοί που μαρτύρησαν για την πίστη τους στο Χριστό...οι λεγόμενοι μάρτυρες..Άγιοι είναι και οι Όσιοι,αυτοί που στερήθηκαν δηλαδή τις κοσμικές απολαύσεις για την ασκητική ζωή,την εν Θεώ δηλαδή ζωή..εξ'αυτών είναι και ο Γέροντας Παϊσιος..

επειδη το ποστ μου προφανως δεν το ειδατε μεσα στα τοσα σχολια.θα το ξαναβαζω μεχρι να παρω μια απαντηση.
λοιπον,προσπαθησα να διαβασω ολα τα posts που εγιναν απο χτες και δε τα καταφερα επειδη ηταν πολλα και επειδη δεν ελεγαν και τιποτα το ουσιαστικο.Απευθυνομαι μονο στους αθεους:εσεις που λετε οτι πιστευετε μονο στη λογικη και στις αποδειξεις,θελω να μου πειτε πώς εξηγει η επιστημη αυτα που νιωθετε καθημερινα?το στρες ο φοβος η χαρα.Επισης θελω να μου πειτε γιατι εφοσον η επιστημη λεει κατι για την παγκοσμια καταγωγη ολων των οργανισμων,γιατι ο ανθρωπος εχει λογικη σε αντιθεση με τα ζωα τα οποια αντιδρουν με ενστικτο?Επισης θελω να μου πειτε με βαση αποδειξεις πώς εγινε αυτη η εκρηξη η οποια,οπως ισχυριζεστε,δημιουργησε τον κοσμο?τι οδηγησε στο να γινει η εκρηξη?και πως εξηγειται η υλη που προυπηρχε της εκρηξης?Δε θελω να πειτε κατι αλλο...Οπως θελετε απαντησεις εσεις,ετσι θελω και εγω.και οπως εσεις ετσι και εγω κανω επικληση στη λογικη στην οποια ισχυριζεστε οτι εχετε...Τελος ελπιζω(πραγματικα ελπιζω) πως καθε αθεος απο εδω να ειναι σε θεση να μου απαντησει σε ολα.ειδαλλως,ουτε καν αθεος δεν θα ειναι.απλα αδιαφορος και υποκριτης ..

βρε akrione τι το ψάχνεις,ψυχιάτρους θέλουμε ούτως ή άλλως εμείς πρώτοι..χαχαχαχα:P

Καλά,απορρίπτουν τον Χριστιανισμό πιο έντονα γιατί έχουν μεγαλώσει μέσα σ'ένα χριστιανικό περιβάλλον.
Θα 'πρεπε να 'ναι προφανές αυτό.
Και όχι,δεν είναι όλοι στη Σκανδιναβία άθεοι.

και τι είναι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
ωχχ πραγματικα μη γραφετε βλακειες μονο για να γραψετε...τι παει να πει ποιο λεει αληθεια και ποιος ψεματα...ενδιαφερθηκες να διαβασεις τιποτα για να απαντησεις στην ερωτηση σου?μαλλον οχι.1ον η ορθοδοξια ειναι η σωστη.ολες οι αλλες αιρεσεις.το γεγονος οτι μεσολαβησαν ηλιθια ατομα που εκμεταλλευτηκαν τα θρησκευτικα πιστευω και εκαναν αιρεσεις δε παει να πει οτι η θρησκεια χωριζεται σε ολα αυτα
Εγώ πχ είμαι καθολική και μου έχουν μάθει άλλα στο σχολείο, άλλα ξέρω από την οικογένειά μου κτλ! Γιατί να έχει δίκιο ο ένας και να μην έχει ο άλλος;
Το ιδιο γίνεται και με τους ορθόδοξους. Για εμένα, το ίδιο γίνεται και με όλες τις θρησκείες.
________________
Τώρα που το θυμήθηκα, θα το πω κι εδώ...

Ο πρώτος άνθρωπος που μου μίλησε σχετικά με την χριστιανική θρησκεία, τα κενά που υπάρχουν, τα συμφέροντα πίσω από όλα αυτά, αλλά και γενικότερα για όλες τις θρησκείες, ήταν ο μπαμπάς μου. Εγώ να πήγαινα πρώτη γυμνασίου τότε. Ένοιωθα λίγο παράξενα μ' αυτά που μου έλεγε, τα έβλεπα περίεργα... αισθανόμουν ότι πραγματα που για μένα ήταν δεδομένα, ότι είναι έτσι κι όχι αλλιώς γκρεμίζονταν.

Εεε μετά άρχισα να τα σκέφτομαι και μόνη μου...

Ευχαριστώ πολύ μπαμπά! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Εγώ πχ είμαι καθολική και μου έχουν μάθει άλλα στο σχολείο, άλλα ξέρω από την οικογένειά μου κτλ! Γιατί να έχει δίκιο ο ένας και να μην έχει ο άλλος;
Το ιδιο γίνεται και με τους ορθόδοξους. Για εμένα, το ίδιο γίνεται και με όλες τις θρησκείες.

οσον αφορα για τα 3 μερη στα οποια οπως λες χωριζεται η θρησκεια εγω εχω να πω πως ο χριστος για την ορθοδοξια μιλησε..εσυ πιστευε οπου θες.δικαιωμα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ο χριστος για την ορθοδοξια μιλησε.
ενδιαφερουσα αποψη, για αναλυσε το, ανυπομονω να ακουσω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
ενδιαφερουσα αποψη, για αναλυσε το, ανυπομονω να ακουσω...:hmm:

εχω σειρα προτεραιοτητας.απαντησε στο παραπανω(αυτο που εκανε παραθεση η χριστινα)και θα σου απαντησω και εγω...2 φορες ποσταρα τις ερωτησεις,πολλοι τις ειδαν και κανεις δεν απαντησε.

και στους top 10 α-λογους την πρωτη θεση παιρνει o house.cheers
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
οσον αφορα για τα 3 μερη στα οποια οπως λες χωριζεται η θρησκεια εγω εχω να πω πως ο χριστος για την ορθοδοξια μιλησε..εσυ πιστευε οπου θες.δικαιωμα σου.
Εγώ δεν πιστέυω ΠΟΥΘΕΝΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
αδιαφορια?το χειριστο ολων
Πφφ "καλός", "κακός"... έννοιες τόσο υποκειμενικές!!

Άντε το πάμε άλλη μία, μόνο για σένα! :P

"Για τους θεούς δεν μπορώ να γνωρίζω τίποτα: ούτε ότι υπάρχουν, ούτε ότι δεν υπάρχουν, ούτε τι λογής μορφή έχουν. Γιατί είναι πολλά τα όσα εμποδίζουν να γνωρίζουμε. Από τη μία το άδηλο του ζητήματος και από την άλλη η συντομία της ανθρώπινης ζωής"
Πρωταγόρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top