Θρησκεία

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
απαντησεις ακομα δε πηρα επειδη δε μπορειτε να τις απαντησετε.δε ξανασχολουμαι επειδη εδω ακρη με τους περισσοτερους απο εσας κανεις δε μπορει να βγαλει...ενα τελευταιο θα πω...να πιστευετε οπου θελετε να κανετε οτι θελετε να ζησετε οπως θελετε και να λετε οτι θελετε...αξιοποιηστε τη ζωη σας οπως ακριβως θελετε...την αληθεια ετσι και αλλιως θα τη μαθετε but it will be too late!καλο βραδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Απευθυνομαι μονο στους αθεους:εσεις που λετε οτι πιστευετε μονο στη λογικη και στις αποδειξεις,θελω να μου πειτε πώς εξηγει η επιστημη αυτα που νιωθετε καθημερινα?το στρες ο φοβος η χαρα
Χημικές διεργασίες του εγκεφάλου.
Επισης θελω να μου πειτε γιατι εφοσον η επιστημη λεει κατι για την παγκοσμια καταγωγη ολων των οργανισμων,γιατι ο ανθρωπος εχει λογικη σε αντιθεση με τα ζωα τα οποια αντιδρουν με ενστικτο?
Εξέλιξη
Επισης θελω να μου πειτε με βαση αποδειξεις πώς εγινε αυτη η εκρηξη η οποια,οπως ισχυριζεστε,δημιουργησε τον κοσμο?τι οδηγησε στο να γινει η εκρηξη?και πως εξηγειται η υλη που προυπηρχε της εκρηξης?
Υπάρχει μία θεωρία,πως το υπάρχον σύμπαν είναι ένα απο τα πολλά στην σειρά που προυπήρξαν και θα υπάρξουν.
Θα φτάσει μέχρι μία μέγιστη τιμή,και σιγά σιγά θα αρχίσει να συρρικνώνεται,μέχρι να φτάσει σε ένα απειροελάχιστο σημείο άπειρης πυκνότητας.Μέχρι να "εκραγεί" και να έχουμε ένα νέο big bang.Και αυτό επαναλάμβάνεται συνέχεια επ άπειρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Το ότι ο Χριστός έζησε, βασανίστηκε, πέθανε και αναστήθηκε είναι αποδεδειγμένο ιστορικά.
Δεν μπορώ να συγκρίνω τον Χριστό με την γιγάντια τσιχλόφουσκα, ούτε με τη χοντρή τσαγιέρα(η όπως αλλιώς τέλος πάντων :Ρ) ούτε με το ιπτάμενο μακαρονοτέρας....
όπως είπα και πιο πάνω εμένα αυτό που με αγγίζει στον Χριστιανισμό είναι η θεωρία του καθώς και η εφαρμογή του όπου αυτή γίνεται σωστά.

Μα γιατί το περίμενα πως θα με ρώταγες αυτό;:P

Είναι αποδεδειγμένο ιστορικά ότι αναστήθηκε;
Μη με τρελαίνεις βραδιάτικα ρε challenger.
Με ποια κριτήρια κρίνεται ως αληθής μια "πηγή";
Κι εγώ μπορώ να γράψω ότι μου έκοψαν το πόδι και ξαναφύτρωσε, και να το ανακαλύψει μετά από 500 χρόνια αυτό που έγραψα ένας και να λέει: "Ο άνθρωπος (?) θαύμα, πιστέψετε όλοι στον nafasskataa".
Και, voila, έγινα θεός-θεάνθρωπος.
Τόσο εύκολο είναι. Πόσω μάλλον και πριν 2012 χρόνια, ε;

Προτείνω -όχι ειρωνικά- να προσγειωθούμε.
Οι σύγχρονες ανάγκες απαιτούν να προσαρμοστούμε στο σήμερα!
Ας κάνει ο άνθρωπος αυτό το βήμα που θα τον βοηθήσει να ανελιχθεί εγκεφαλικά, και να συνεχίσει την εξελικτική του πορεία στον πλανήτη Γη.
Φτάνει, ξεπεράσαμε το στάδιο που είχαμε ανάγκη να πιστεύουμε στον Ποσειδώνα και τον Δία, γιατί δε μπορούσαμε να εξηγήσουμε τίποτα.
Η γνώση από την φύση της εξελίσσεται, κι εμείς, έτσι, στεκόμαστε εμπόδιο.

1) Ας μην εξελιχθεί σε έναν ακόμη καβγά η συζήτηση.
2) Ας μιλήσουμε με λογικά επιχειρήματα.

Φιλικά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Χημικές διεργασίες του εγκεφάλου.

Εξέλιξη

Υπάρχει μία θεωρία,πως το υπάρχον σύμπαν είναι ένα απο τα πολλά στην σειρά που προυπήρξαν και θα υπάρξουν.
Θα φτάσει μέχρι μία μέγιστη τιμή,και σιγά σιγά θα αρχίσει να συρρικνώνεται,μέχρι να φτάσει σε ένα απειροελάχιστο σημείο άπειρης πυκνότητας.Μέχρι να "εκραγεί" και να έχουμε ένα νέο big bang.Και αυτό επαναλάμβάνεται συνέχεια επ άπειρον.

δε μπορεσα να αντισταθω και θα απαντησω.απαντησεις ακομα δε πηρα
1ον δεν ισχυει αυτο που λες για τις χημικες διεργασιες.και σε περιπτωση που ισχυει(που δεν ισχυει) θελω να μου πεις ακριβως τι γινεται εφοσον ξερεις.γιατι δε πιστευω να το ακουσες και να το επαναλαμβανεις.
2ον γιατι η εξελιξη αφορα μονο τον ανθρωπο?και τι οδηγησε στην εξελιξη?ο χρονος σκετος?δε νομιζω.μαθαμε τωρα να λεμε εξελιξη και τελος..εγω θελω αναλυση.απαντα σα να μη ξερω τι σημαινει εξελιξη
3ον το συμπαν πώς προυπαρχει?ποιος το φτιαξε?το bing bang δεν στηριζεται σε υλη που προυπηρχε?ε πώς προυπηρχε της δημιουργιας?θελω απαντησεις 100%ορθες και αποδεδειγμενες και ξεκαθαρες.οπως ακριβως θελετε και σεις.αν και δν απαντησες στις ερωτησεις,τουλαχιστον εκτιμω την προσπαθεια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
δε μπορεσα να αντισταθω και θα απαντησω.απαντησεις ακομα δε πηρα
1ον δεν ισχυει αυτο που λες για τις χημικες διεργασιες.και σε περιπτωση που ισχυει(που δεν ισχυει) θελω να μου πεις ακριβως τι γινεται εφοσον ξερεις.γιατι δε πιστευω να το ακουσες και να το επαναλαμβανεις.
2ον γιατι η εξελιξη αφορα μονο τον ανθρωπο?και τι οδηγησε στην εξελιξη?ο χρονος σκετος?δε νομιζω.μαθαμε τωρα να λεμε εξελιξη και τελος..εγω θελω αναλυση.απαντα σα να μη ξερω τι σημαινει εξελιξη
3ον το συμπαν πώς προυπαρχει?ποιος το φτιαξε?το bing bang δεν στηριζεται σε υλη που προυπηρχε?ε πώς προυπηρχε της δημιουργιας?θελω απαντησεις 100%ορθες και αποδεδειγμενες και ξεκαθαρες.οπως ακριβως θελετε και σεις.αν και δν απαντησες στις ερωτησεις,τουλαχιστον εκτιμω την προσπαθεια σου
H μελέτη γίνεται πάνω από βιβλία, όχι σε forum:
Το Χρονικό του Χρόνου - Steven Hawking
Ο τυφλός ωρολογοποιός - Richard Dawkins
Το εγωιστικό γονίδιο - Richard Dawkins
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

αν και δεν εχω διαβασει τα βιβλια 100% ορ8ες απαντησεις στα ερωτηματα μου δε προκειται να δινουν.οπως απανησεις δε μπορουν να δωθουν και απο τους περισσοτερους απο εσας τους αθεους που δε ξερετε τι λετε...ακουτε καποια πραγματα και τα επαναλαμβανετε.κανω λαθος?δε νομιζω...σε οσα χιλιαδες comments σε αυτο το topic ολο τα ιδια λετε,δηλαδη τπτ.τεσπα,δινω την οριστικη μου αποσυρση απο το θεμα.να στε καλα και καλο βραδυ.

p.s για τους haters που μπορουν να πουν οτι δε συζηταω ή οτιδηποτε θελω να τους πω οτι εχω πει καποια πραγματα πιο πριν τα οποια κανεις δεν τα εδωσε σημασια.bb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
1)akrione: Θέλω απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα
2) Του δίνεις πηγές για να μελετήσει
3) akrione: Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και ούτε θα τα διαβάσω γιατί αποκλείεται να δίνουν ορθές απαντήσεις. Χα χα ! Οι άθεοι είστε βλάκες !

Καληνύχτα κι από εμένα με τραγουδάκι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
1)akrione: Θέλω απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα
2) Του δίνεις πηγές για να μελετήσει
3) akrione: Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και ούτε θα τα διαβάσω γιατί αποκλείεται να δίνουν ορθές απαντήσεις. Χα χα ! Οι άθεοι είστε βλάκες !

Καληνύχτα κι από εμένα με τραγουδάκι:


ουτε ειπα οτι δε θα τα διαβασω ουτε ειπα οτι οι αθεοι ειναι βλακες.βλακες ειστε οι περισσοτεροι εδω οχι οι αθεοι.και ναι 100% ορθες απανησεις δε δινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Άρα ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε,το αποδίδουμε σε έναν αόρατο γέρο με λευκή γενειάδα κάπου στο υπερπέραν.
Seems legit.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Άρα ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε,το αποδίδουμε σε έναν αόρατο γέρο με λευκή γενειάδα κάπου στο υπερπέραν.
Seems legit.


πραγματικα νιωθω λες και περιτρυγυριζομαι απο προβληματικους...ειναι σαν να μιλας στο τειχο.δε μπορει να ειστε 20+ και να λετε τετοια πραγματα.απο τις απαντησεις σας συνειδητοποιησα τωρα ποιοι ευθυνονται για το μεγαλο ποσοστο αυτοκτονιων.Εσεις φταιτε.οποιοσδηποτε ανθρωπος διαβαζε αυτα που γραφατε και με τι ειρωνια απαντατε θα εδινε τελος στη ζωη του...και ναι αγορι μου οπως τα λες.ο θεος ειναι ενας γερουλης με ασπρα μεγαλα γενια που οταν κανεις ΕΣΥ αμαρτια καθεται και κλαει.και ξερεις που πανε τα δακρυα του θεου?ερχοντα εδω και ποτιζουν τη γη με τη μορφη βροχης..και οταν εισαι ατακτο παιδι,ξερεις τι γινεται?ο Θεος νευριαζει.και ετσι εχουμε τους κεραυνους...και ξερεις που κατοικει ο θεος?στον παραδεισο.εκει ειναι ολα πρασινα μεσα στη φυση.και εχει και ενα αλλο διαμερισμα του αδαμ και της ευα το οποιο πωλειται.
οπως τα λετε...Στους ανθρωπους με μη ανεπτυγμενο μυαλο παραμυθακια θα λεμε και εμεις...οποτε παρε το παραθυμι σου.και πανε στο λεξικο.στο γραμμα σ.δες τι παει να πει η λεξη συμβολικος.μολις τη διαβασεις τη λεξη.καντην αντιγραφη στο τετραδιακη σου 15 φορες.μετα γραψε 2-3 παραδειγματα για να την κατανοησεις πληρως τη λεξη.και μετα ξαναελα μαγκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
αν και δεν εχω διαβασει τα βιβλια 100% ορ8ες απαντησεις στα ερωτηματα μου δε προκειται να δινουν.οπως απανησεις δε μπορουν να δωθουν και απο τους περισσοτερους απο εσας τους αθεους που δε ξερετε τι λετε...ακουτε καποια πραγματα και τα επαναλαμβανετε.κανω λαθος?δε νομιζω...σε οσα χιλιαδες comments σε αυτο το topic ολο τα ιδια λετε,δηλαδη τπτ.τεσπα,δινω την οριστικη μου αποσυρση απο το θεμα.να στε καλα και καλο βραδυ.

p.s για τους haters που μπορουν να πουν οτι δε συζηταω ή οτιδηποτε θελω να τους πω οτι εχω πει καποια πραγματα πιο πριν τα οποια κανεις δεν τα εδωσε σημασια.bb

Πώς απορρίπτεις κάτι χωρίς κάν το το εξετάσεις;
Αυτό λέγεται προκατάληψη.
Έθεσες κάποια ερωτήματα,εγώ σου τα απάντησα.Άν θέλεις να μάθεις περισσότερα,google is your friend.
Εφόσον δεν τα δέχεσαι και τα απορρίπτεις με την πρώτη ματιά...
Δεν είμαι σε κάποια εκστρατεία conversion ένθεων σε άθεων.Αυτό είναι κάτι που ο καθένας πρέπει να το κάνει προσωπικά μόνος του.
Ο σκοπός μου σε τόσα μηνύματα είναι να καταλάβω το σκεπτικό πίσω απο την δική σας πίστη.
Εγώ δεν έχω ανάγκη απο κάποιον θεό,αντίθετα με εσάς.
Οπότε και δεν έχω κάτι να αποδείξω.Το έχει ήδη κάνει η επιστήμη για μένα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δέν ειρωνεύομαι καθόλου.
Αλλά όταν σου παραθέτω στοιχεία επιστημονικά τεκμηριωμένα,και εσύ μου λές "Ο θεός μου τα εξηγεί όλα",ποιός είναι ο είρωνας μετά;:hmm:
Κάποιος που πιστεύει σε κάτι χωρίς στοιχεία,θα μου επιτρέψεις να τον χαρακτηρίσω ευκολόπιστο,χωρίς κριτική σκέψη στην καλύτερη και παράφρονα,τρελό για δέσιμο στην χειρότερη.
Άλλοι το λένε θρησκεία,εγώ το λέω μαζική παράνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ Ν.

Δραστήριο μέλος

Ο ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 490 μηνύματα.
Μην αναλώνετε τζάμπα το χρόνο σας. Όλα είναι θέμα πίστης. Επιστημονικά δεν μπορεί να αποδειχτεί ούτε ότι ο Θεός υπάρχει ούτε ότι δεν υπάρχει... Το θέμα είναι πως κάποιος αν δεν πιστεύει στο Θεό είναι τις περισσότερες φορές άνθρωπος χωρίς αναστολές και μπορεί να κάνει τα χειρότερα πράγματα ακριβώς γιατί δε σκέφτεται ότι θα υπάρξει η θεία δικαιοσύνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριαλένα13

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ο Χριστός μας μας είπε να κηρύξουμε το Ευαγγέλιο Του. Εμείς όλα τα κάναμε φτάσαμε μέχρι το φεγγάρι το Ευαγγέλιο του Χριστούλη μας δεν το διαδώσαμε. Φυσικά και ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει δεν θα σας επηρεάσω ούτε εγώ ούτε κανείς άλλος αλλά σας παρακαλώ σταματήστε να μιλάτε έτσι γιατί για κάποιους ανθρώπους είναι πολύ σημαντικό.Δεν νομίζω ότι αυτό το θέμα έχει να προσφέρει κάτι ...Γι'αυτό καλύτερα να κλείσει ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Απλά θα ποστάρω εδώ αυτήν την εικόνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
(Για τον Παΐσιο)...... δεν τον έζησα τον άνθρωπο, αλλά όσοι τον έχουν δει και συζήτησαν μαζί του μιλούν για μια λαμπρη προσωπικότητα και ένα σεβάσμιο άνθρωπο αγνό και στοργικό . ... Επιπλέον άμα ακούσεις τα λόγια του,μιας και έχει πάρει το μάτι μου κάποια αφιερώματα στην τηλεόραση θα καταλάβεις πιστεύω πως τέτοιες κουβέντες οι ξεκούτιδες δε λένε...... Ήταν ένας σοφός άνθρωπος με αγάπη για τον κόσμο .....
Πειράζει που από τις ίδιες με σένα πηγές κατάληξα στο αντίθετο συμπέρασμα?
Μην αναλώνετε τζάμπα το χρόνο σας. Όλα είναι θέμα πίστης. Επιστημονικά δεν μπορεί να αποδειχτεί ούτε ότι ο Θεός υπάρχει ούτε ότι δεν υπάρχει...
Εδώ συμφωνώ. Όμως η πίστη για την ύπαρξη ή όχι "θεού", είναι εντελώς αλλιώτικη από το να ακολουθεί κάποιος μια συγκεκριμένη θρησκεία. Είναι τελείως διαφορετικές οι έννοιες "ΑΘΕΟΣ" και "ΑΘΡΗΣΚΟΣ".
Το θέμα είναι πως κάποιος αν δεν πιστεύει στο Θεό είναι τις περισσότερες φορές άνθρωπος χωρίς αναστολές και μπορεί να κάνει τα χειρότερα πράγματα ακριβώς γιατί δε σκέφτεται ότι θα υπάρξει η θεία δικαιοσύνη...
Αυτό είναι αποδεδειγμένα εντελώς λανθασμένο. Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα "θρησκευόμενων" που διέπραξαν τα ειδεχθέστερα εγκλήματα (πολλές φορές και στο όνομα του "θεού" τους), αλλά και άθεων ή άθρησκων που ακολουθούν το δικό τους κώδικα αξιών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Μην αναλώνετε τζάμπα το χρόνο σας. Όλα είναι θέμα πίστης. Επιστημονικά δεν μπορεί να αποδειχτεί ούτε ότι ο Θεός υπάρχει ούτε ότι δεν υπάρχει... Το θέμα είναι πως κάποιος αν δεν πιστεύει στο Θεό είναι τις περισσότερες φορές άνθρωπος χωρίς αναστολές και μπορεί να κάνει τα χειρότερα πράγματα ακριβώς γιατί δε σκέφτεται ότι θα υπάρξει η θεία δικαιοσύνη...
Κάθε άλλο. Εάν ένας θρήσκος δεν κάνει κάτι λόγω του φόβου του Θεού δεν σημαίνει ότι είναι ηθικός. Σημαίνει ότι φοβάται τον Θεό. Συμφωνώ ότι για την κοινωνία είναι καλύτερο απ' το να κάνει εγκλήματα να μην τα κάνει από φόβο, αλλά δεν θα το εξιδανικεύσουμε κιόλας.
Αντίθετα ο άθρησκος που δεν κάνει κάτι, πιο πιθανό είναι να είναι ηθικός μιας και δεν φοβάται καμία θεία δίκη.
Βέβαια και στις δύο περιπτώσεις υπάρχει και ο φόβος του νόμου, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι και λάθος αλλά αν το σκεφτούμε λίγο καλύτερα η θρησκεία μπορεί να επιφέρει την τάξη σε μια κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Ειδικα ο Χριστιανισμος,ειναι η μεγαλυτερη πατατα.Παντα στηριζε ολιγαρχικα καθεστωτα οπως το βυζαντιο.Ο κωνσταντινος σκοτωνε αλλοθρησκους και οι χριστιανοι τον εχουν κανει συμβολο.Πιστεουν σε κατι που δεν εχουν δει.Ο κοσμος μπορει να αλλαξει μονο βαζοντας το μυαλο μας σε λειτουργια και οχι με προσευχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ειδικα ο Χριστιανισμος,ειναι η μεγαλυτερη πατατα.Παντα στηριζε ολιγαρχικα καθεστωτα οπως το βυζαντιο.Ο κωνσταντινος σκοτωνε αλλοθρησκους και οι χριστιανοι τον εχουν κανει συμβολο.Πιστεουν σε κατι που δεν εχουν δει.Ο κοσμος μπορει να αλλαξει μονο βαζοντας το μυαλο μας σε λειτουργια και οχι με προσευχες.

φυσικα και συμφωνω απολυτα μαζι σου. Αλλά αφού πήρες το χριστιανισμό για παράδειγμα ας τον πάρω κι εγώ. Δε νομίζεις πως αυτά που διδαξε ο χριστιανισμος ως επι των πλειστων είναι πολυ σημαντικά για τη ζωη καθε ανθρωπου; Εγω θα πρότεινα να κοιτάμε λίγο το νόημα της θρησκείας και όχι τις πράξεις των πιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top