Θρησκεία

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
αν μου το αποδείξεις εσύ πρώτος και το συμπέρασμά σου είναι και ορθό,τότε οκ,πάσο!
εγώ από την αρχή το ξεκαθάρισα..δεν μπήκα με σκοπό να αποδείξω κάτι..το πιστεύω..γιατί ζητάς να το αποδείξω απ'τη στιγμή που εγώ θέλω να το πιστεύω χωρίς να χρειάζομαι απόδειξη;αφού επαναπαύεσαι στα λόγια και στις ιδέες σου,γιατί αναλώνεσαι σε αυτό το ζήτημα;έχω γράψει 1000 φορές και κάποια αποδεικτικά στοιχεία να το πω..αν εσύ δεν τα πιστεύεις ουτε αυτα,τι αλλο θες να γραψω δηλαδη;


Stephen Hawking: Η δημιουργία δεν απαιτεί θεϊκή παρέμβαση (2010)
Ειναι επιστημη,πιστευω να την κατανοεις.Μετα εχω και κοινωνιολογια καθως και ψυχοκοινωνικα επιχειρηματα,αλλα ειναι ολοκληρο βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
αν μου το αποδείξεις εσύ πρώτος και το συμπέρασμά σου είναι και ορθό,τότε οκ,πάσο!
εγώ από την αρχή το ξεκαθάρισα..δεν μπήκα με σκοπό να αποδείξω κάτι..το πιστεύω..γιατί ζητάς να το αποδείξω απ'τη στιγμή που εγώ θέλω να το πιστεύω χωρίς να χρειάζομαι απόδειξη;αφού επαναπαύεσαι στα λόγια και στις ιδέες σου,γιατί αναλώνεσαι σε αυτό το ζήτημα;έχω γράψει 1000 φορές και κάποια αποδεικτικά στοιχεία να το πω..αν εσύ δεν τα πιστεύεις ουτε αυτα,τι αλλο θες να γραψω δηλαδη;

Συγνώμη,αλλά εγώ δεν είδα κανένα αποδεικτικό στοιχείο.
Μόνο κάτι αναφορές σε γέροντες,θαύματα σε χειρουργεία κτλ.
Εγώ αυτό που ξέρω,είναι πως όταν πιστεύεις σε κάτι χωρίς πρωτίστως να το έχεις επαληθεύσει λέγεσαι τρελός και παράφρων,και είσαι για το τρελάδικο.
Δεν κατακρίνω την πίστη σου.Την σέβομαι απόλυτα.Είσαι ελεύθερος άνθρωπος που κάνει τις επιλογές του.
Αυτό που ζητάω,είναι να μήν το πλασάρεις σαν την μία και μοναδική αλήθεια.Γιατί δεν είναι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Ναι, μην παίξετε την κολοκυθιά τώρα "εσύ πες πρώτος" "όχι, εσύ πες πρώτη", ναι?
Επιχειρήματα και από τις 2 πλευρές χρειάζονται για να μπορέσει να σταθεί η συζήτηση.

μα ότι ήταν να πω το είπα...τι άλλο θέλει; αναφέρθηκα και στα βιβλία του γέροντος Παϊσίου,του γέροντος Πορφυρίου,του γέροντος Ιωσήφ..και είναι άλλοι πολλοί ακόμη...

Stephen Hawking: Η δημιουργία δεν απαιτεί θεϊκή παρέμβαση (2010)
Ειναι επιστημη,πιστευω να την κατανοεις.Μετα εχω και κοινωνιολογια καθως και ψυχοκοινωνικα επιχειρηματα,αλλα ειναι ολοκληρο βιβλιο.

επιχειρήματα που είπαν πάλι άθεοι;τι προσπαθώ να πω..όσο εσύ αμφισβητείς μοναχούς,μαρτυρίες ανθρώπων πχ και όλα τα σχετικά,άλλο τόσο εγώ αμφισβητώ και αυτούς..γι'αυτό είπα..άκρη δε βγαινει..και εκτος αυτου υπαρχει και μεριδα επιστημονων που εχει δεχθει οτι υπαρχει Θεος ο οποιος εχει δημιουργησει τον κοσμο..ακομα και στους επιστημονες υπαρχει και δευτερη πλευρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
μα ότι ήταν να πω το είπα...τι άλλο θέλει; αναφέρθηκα και στα βιβλία του γέροντος Παϊσίου,του γέροντος Πορφυρίου,του γέροντος Ιωσήφ..και είναι άλλοι πολλοί ακόμη...

Και τί κάνει αυτά τα βιβλία περισσότερο πιστευτά απο τα βιβλία του Αρχοντα των Δαχτυλιδιών και του Χάρι Πόττερ;;
Παραμυθάκια τα δικά μου.Παραμυθάκια και τα δικά σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Συγνώμη,αλλά εγώ δεν είδα κανένα αποδεικτικό στοιχείο.
Μόνο κάτι αναφορές σε γέροντες,θαύματα σε χειρουργεία κτλ.
Εγώ αυτό που ξέρω,είναι πως όταν πιστεύεις σε κάτι χωρίς πρωτίστως να το έχεις επαληθεύσει λέγεσαι τρελός και παράφρων,και είσαι για το τρελάδικο.
Δεν κατακρίνω την πίστη σου.Την σέβομαι απόλυτα.Είσαι ελεύθερος άνθρωπος που κάνει τις επιλογές του.
Αυτό που ζητάω,είναι να μήν το πλασάρεις σαν την μία και μοναδική αλήθεια.Γιατί δεν είναι:)

μα όλα αυτά αποτελούν μερίδα αποδεικτικών στοιχείων...
εγώ το πιστεύω πως είναι η μία και μοναδική αλήθεια και το είπα..εσείς γιατί το δέσατε κόμπο πως θέλω να το επιβάλλω;αυτό δεν καταλαβα..απλα ξεκαθαρισα τη θεση μου,ΤΙΠΟΤΑ παραπανω..μετα αρχισαν να μου ζητανε αποδειξεις..εγω το πιστευω,ο αλλος εχει δικαιωμα να μην πιστευει..γιατι μου ζητειται εμενα λογος;ΜΟΝΟ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΟΡΙΣΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
επιχειρήματα που είπαν πάλι άθεοι;τι προσπαθώ να πω..όσο εσύ αμφισβητείς μοναχούς,μαρτυρίες ανθρώπων πχ και όλα τα σχετικά,άλλο τόσο εγώ αμφισβητώ και αυτούς..γι'αυτό είπα..άκρη δε βγαινει..και εκτος αυτου υπαρχει και μεριδα επιστημονων που εχει δεχθει οτι υπαρχει Θεος ο οποιος εχει δημιουργησει τον κοσμο..ακομα και στους επιστημονες υπαρχει και δευτερη πλευρα..

Καταλαβαίνεις ποια είναι η διαφορά των δικών σου """"αποδείξεων"""", και των επιστημονικών αποδείξεων, έτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
επιχειρήματα που είπαν πάλι άθεοι;τι προσπαθώ να πω..όσο εσύ αμφισβητείς μοναχούς,μαρτυρίες ανθρώπων πχ και όλα τα σχετικά,άλλο τόσο εγώ αμφισβητώ και αυτούς..γι'αυτό είπα..άκρη δε βγαινει..και εκτος αυτου υπαρχει και μεριδα επιστημονων που εχει δεχθει οτι υπαρχει Θεος ο οποιος εχει δημιουργησει τον κοσμο..ακομα και στους επιστημονες υπαρχει και δευτερη πλευρα..

Tωρα θα μας τρελανεις τελειως ε?Συγκρινεις τον καημενο Γεροντα Παισιο που εχει να γαμησει εναν αιωνα και λεει οτι μαλακια του κατεβει στο κεφαλι με τους επιστημονες,και γενικα την επιστημη?Λυπαμαι που θα στο πω αλλα τα παραμυθακια των μοναχων δεν αποτελουν επιστημη,αλλα Π-Α-Ρ-Α-Μ-Υ-Θ-Α-Κ-Ι-Α.Εσυ με λογικη μπορεις να αμφισβητησεις την φυσικη?

Επισης,μην κανεις παλι υπεκφυγες,κανεις παλι υπεκφυγη,αλλη μια λογικη πλανη,προσφυγη στην αγνοια η αλλιως argumentum ad ignorantiam.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Και τί κάνει αυτά τα βιβλία περισσότερο πιστευτά απο τα βιβλία του Αρχοντα των Δαχτυλιδιών και του Χάρι Πόττερ;;
Παραμυθάκια τα δικά μου.Παραμυθάκια και τα δικά σου....

και οι προφητείες που είπαν;λάβε ως δεδομένο πως όλοι αυτοί οι ασκητές ήταν αποξενωμένοι από τα εγκόσμια και δεν ειχαν δυνατοτητα να ενημερωθουν απο καπου για ολα τα γεγονοτα στον κοσμο μας..Πώς πολλά από αυτά που είπαν επαληθεύονται και τώρα;δεν τους τα είπε κανείς!εγώ το πιστεύω,εσύ μπορεί όχι..πως η διορατικότητα αποτελεί θείο χάρισμα...τα είπαν πριν ποσα χρονια,τοτε ακουγοταν εξωφρενικα..σημερα τα ζουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Πώς είναι αποδεδειγμένο ιστορικά;
Γιατί πέρα απο τα Ευαγγέλια,δεν υπάρχει κάποια άλλη διασταυρωμένη ιστορικά πηγή πως υπήρξε..
Και ακόμα και να υπήρξε,πού είναι οι υπόλοιπες αναφορές στο όνομά του πέρα απο τα ευαγγέλια(τα φανερά,γιατί τα κρυφά η καλή εκκλησία φρόντισε να τα αποκρύψει)

χαχαχαχαχαχαχ...λολ σορρυ δε μπορεσα να κρατηθω.ακομα και ο Ισλαμισμος αναγνωριζει την υπαρξη του Χριστου.σα προφητη ομως,οχι και σα Μεσσια.και στην περιπτωση που το ελεγαν μονο τα Ευαγγελια(πραγμα που δεν ισχυει) γιατι θα σου φαινοταν περιεργο..μηπως περιμενες να τραβηξουν βιντεο τη σταυρωση και τα θαυματα και να το ποσταρουν στο youtube για likes και comments?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αναφέρθηκα και στα βιβλία του γέροντος Παϊσίου,του γέροντος Πορφυρίου,του γέροντος Ιωσήφ..και είναι άλλοι πολλοί ακόμη...
Και γιατί παρακαλώ πρέπει οπωσδήποτε αυτοί οι γέροντες να είναι ...σοφοί και όχι ξεκούτηδες που λένε ανοησίες?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Tωρα θα μας τρελανεις τελειως ε?Συγκρινεις τον καημενο Γεροντα Παισιο που εχει να γαμησει εναν αιωνα και λεει οτι μαλακια του κατεβει στο κεφαλι με τους επιστημονες,και γενικα την επιστημη?Λυπαμαι που θα στο πω αλλα τα παραμυθακια των μοναχων δεν αποτελουν επιστημη,αλλα Π-Α-Ρ-Α-Μ-Υ-Θ-Α-Κ-Ι-Α.Εσυ με λογικη μπορεις να αμφισβητησεις την φυσικη?

Επισης,μην κανεις παλι υπεκφυγες,κανεις παλι υπεκφυγη,αλλη μια λογικη πλανη,προσφυγη στην αγνοια η αλλιως argumentum ad ignorantiam.

Σεβασμός στη χάρη αυτού του Αγίου ανθρώπου,που αν μη τι άλλο,δεν έχεις επίσης ΔΙΚΑΙΩΜΑ να προσβάλλεις!άντε,εγώ και αν με βρίσεις,απλός άνθρωπος είμαι..τους Αγίους όμως ούτε γι'αστείο!τη διορατικοτητα και την αγιότητά του ναι,πιο πάνω από τη φυσική τις έχω...ο γέροντας Πορφύριος που έβγαλε ΔΗΜΟΤΙΚΟ,με θείο χάρισμα ήξερε κάθε νόμο της φυσικής έπειτα...γι'αυτό σου λέω..όλα αυτά περί επιστημών είναι μηδαμινά μπροστά στις δυνατότητες του Θεού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
"Για τους θεούς δεν μπορώ να γνωρίζω τίποτα: ούτε ότι υπάρχουν, ούτε ότι δεν υπάρχουν, ούτε τι λογής μορφή έχουν. Γιατί είναι πολλά τα όσα εμποδίζουν να γνωρίζουμε. Από τη μία το άδηλο του ζητήματος και από την άλλη η συντομία της ανθρώπινης ζωής"
Πρωταγόρας

Δηλώνεις αγνωστικιστής και είσαι εντάξει, μέσα σ' όλα.
Γιατί ναι, ίσως να είμαστε τελείως μόνοι στον κόσμο, ίσως να έχουμε και παρέα, να ας πούμε κάποιους που μας κοιτάνε από κάπου ψηλά -ή χαμηλά, ποιός ξέρει; :P
Τώρα σχετικά με τις διάφορες θρησκείες, δε ξέρω, είναι όντως τόσες πολλές που λες "δε γίνεται!! Ποιός λέει αλήθεια και ποιός ψέματα; Κάποιος πρέπει να 'χει δίκιο, δε γίνεται αλλιώς.." Μπορεί να 'χουν κι όλοι, μπορεί και κανένας! Είχα διαβάσει-ακούσει κάπου ότι όλες σχεδόν οι θρησκείες έχουν κάποια κοινά στοιχεία... λένε ότι έχει να κάνει με το ότι όλοι οι λαοί χρόνια πριν είχαν ένα κοινό σημείο αρχής... κτλ κτλ

Πραγματικά δε ξέρω. Δε νομίζω ότι έχω ανάγκη να πιστεύω κάπου. Ίσως να υπάρχει μια ανώτερη δύναμη, κάπου, κάπως... μικρή σημασία έχει.

Και σχετικά με τον Χριστιανισμό; Δε μου αρέσει το όλο θέμα με "τη μία και απόλυτη αλήθεια" Έτσι είναι με τις μονοθειστικές θρησκείες, σου λένε αυτό είναι και άμα σου αρέσει. Ενώ με τις πολυθειστικές, δεν είναι έτσι, υπάρχει πολλαπλή αλήθεια...

Τέλος πάντων, ναι είπαμε, δε ξέρω! :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σεβασμός στη χάρη αυτού του Αγίου ανθρώπου,που αν μη τι άλλο,δεν έχεις επίσης ΔΙΚΑΙΩΜΑ να προσβάλλεις!

Ήταν άνθρωπος όμως. Μπορεί να μην επικροτώ το πώς εκφράστηκε ο Χάουζ, αλλά όχι επειδή δεν έχει το δικαίωμα, επειδή δε μ' αρέσουν τέτοιες εκφράσεις. Άντε γιατί αυτή η θεοποίηση διαφόρων ανθρώπων (που δεν λέω ότι δεν ήταν αξιόλογοι), μόνο καλό δεν κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
λοιπον,προσπαθησα να διαβασω ολα τα posts που εγιναν απο χτες και δε τα καταφερα επειδη ηταν πολλα και επειδη δεν ελεγαν και τιποτα το ουσιαστικο.Απευθυνομαι μονο στους αθεους:εσεις που λετε οτι πιστευετε μονο στη λογικη και στις αποδειξεις,θελω να μου πειτε πώς εξηγει η επιστημη αυτα που νιωθετε καθημερινα?το στρες ο φοβος η χαρα.Επισης θελω να μου πειτε γιατι εφοσον η επιστημη λεει κατι για την παγκοσμια καταγωγη ολων των οργανισμων,γιατι ο ανθρωπος εχει λογικη σε αντιθεση με τα ζωα τα οποια αντιδρουν με ενστικτο?Επισης θελω να μου πειτε με βαση αποδειξεις πώς εγινε αυτη η εκρηξη η οποια,οπως ισχυριζεστε,δημιουργησε τον κοσμο?τι οδηγησε στο να γινει η εκρηξη?και πως εξηγειται η υλη που προυπηρχε της εκρηξης?Δε θελω να πειτε κατι αλλο...Οπως θελετε απαντησεις εσεις,ετσι θελω και εγω.και οπως εσεις ετσι και εγω κανω επικληση στη λογικη στην οποια ισχυριζεστε οτι εχετε...Τελος ελπιζω(πραγματικα ελπιζω) πως καθε αθεος απο εδω να ειναι σε θεση να μου απαντησει σε ολα.ειδαλλως,ουτε καν αθεος δεν θα ειναι.απλα αδιαφορος και υποκριτης ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Τώρα σχετικά με τις διάφορες θρησκείες, δε ξέρω, είναι όντως τόσες πολλές που λες "δε γίνεται!! Ποιός λέει αλήθεια και ποιός ψέματα; Κάποιος πρέπει να 'χει δίκιο, δε γίνεται αλλιώς.." Μπορεί να 'χουν κι όλοι!
Μπορεί να μην έχει και κανένας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*StarFalLeN*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει .Δεν υπάρχει καλή θρησκεία ούτε κακή θρησκεία. Καλό είναι να γνωρίζουμε γιατί θέλουμε να πιστεύουμε κάτι και να μην το αφήνουμε στο "φλου" χωρίς να ξεπερνάμε τα όρια της μοιρολατρείας . Και καιρός είναι να ξεπερνάμε και τα θρησκευτικά ταμπού. Η ελλάδα ήταν ανέκαθεν συνδεδεμένη με το χριστιανισμό , αλλά δεν σε είναι σοβαρό να δέχεσαι κριτική αν πιστέψεις σε κάτι διαφορετικό. Γνώμη μου είναι πως ο καθένας θα πρέπει να πιστεύει σε ό,τι τον γεμίζει γαλήνη και ελπίδα ' τώρα αυτό θα είναι βουδισμός ? χριστιανισμός? ισλαμισμός? δεν ξέρω...
Και γιατί παρακαλώ πρέπει οπωσδήποτε αυτοί οι γέροντες να είναι ...σοφοί και όχι ξεκούτηδες που λένε ανοησίες?

Δία δεν τον έζησα τον άνθρωπο, αλλά όσοι τον έχουν δει και συζήτησαν μαζί του μιλούν για μια λαμπρη προσωπικότητα και ένα σεβάσμιο άνθρωπο αγνό και στοργικό . Τώρα προσποιούνταν? Δεν το ξέρω αλλά ... τί ώφελος θα είχε. Επιπλέον άμα ακούσεις τα λόγια του,μιας και έχει πάρει το μάτι μου κάποια αφιερώματα στην τηλεόραση θα καταλάβεις πιστεύω πως τέτοιες κουβέντες οι ξεκούτιδες δε λένε. Και στο λέω εγώ που δεν είμαι και πολυ της εκκλησίας,βασικά δεν είμαι καθόλου. Ήταν ένας σοφός άνθρωπος με αγάπη για τον κόσμο . Βεβαια εξαιρέσεις για άλλους , θα υπάρχουν ΠΑΝΤΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Μπορεί να μην έχει και κανένας
Σαφώς!! Το είχα στο μυαλό μου αλλά ξέχασα να το βάλω!!
Το συμπληρώνω πάραυτα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Ήταν άνθρωπος όμως. Μπορεί να μην επικροτώ το πώς εκφράστηκε ο Χάουζ, αλλά όχι επειδή δεν έχει το δικαίωμα, επειδή δε μ' αρέσουν τέτοιες εκφράσεις. Άντε γιατί αυτή η θεοποίηση διαφόρων ανθρώπων (που δεν λέω ότι δεν ήταν αξιόλογοι), μόνο καλό δεν κάνει...

κανείς δεν αμφισβητεί την Αγιότητά του πατρός Παϊσίου..τον έχουν πλησιάσει και πολλοί που δεν πίστευαν..ναι,ότι πει ο house ισχύει..εμείς οι νήπιοι και μωροί είμαστε άχρηστοι στη γνώμη..ναι ναι ναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
κανείς δεν αμφισβητεί την Αγιότητά του πατρός Παϊσίου..τον έχουν πλησιάσει και πολλοί που δεν πίστευαν..ναι,ότι πει ο house ισχύει..εμείς οι νήπιοι και μωροί είμαστε άχρηστοι στη γνώμη..ναι ναι ναι;)

Μην λεμε οτι θέλουμε... δεν αγιοποιείται κάποιος απο τη μια μερα στην άλλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
θα απαντησει κανεις σε αυτα που ρωτησα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top