Θρησκεία

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Που το ξεθάψατε βρε το thread, μετά από 1,5 χρόνο? Τέλος πάντων, επειδή σας κρατάω μουτράκια για τα καρούμπαλα που μου προκάλεσαν τα απανωτά facepalms που έκανα λόγω αυτών που διάβασα, δε θα γράψω τίποτα, απλά θα ποστάρω 3 εικόνες.





Btw, όσοι μας ζαλίζουν για το πόσο χριστιανοί είναι και για το πόσο πιστεύουν, αλλά απ' την Αγία Γραφή δεν έχουν δει ούτε το εξώφυλλο, ας χώσουν το κεφάλι τους στις κολυμπήθρες τους και να μας παρατήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Λοιπον εγω ειμαι αθεος.Να απαντησω απο τη δικη μου λογική σε κάποια θέματα που μπήκαν.
Αρχικά για το τι δημιούργησε το big bang η γενικά τον κόσμο και ότι η επιστήμη ξέρει για το 0,001 και μετά έχω να πω οτι πάλια όταν έβρεχε και έριχνε κεραυνούς έλεγαν αυτό το κάνει ο θεός καθώς η επιστήμη δεν είχε προοδεύσει.Περνώντας τα χρόνια μάθαμε γιατί βρέχει.Έτσι λοιπόν πιστεύω πως σε κάποια χρόνια θα μάθουμε και το έγινε λίγο πριν τη δημιουργία.
Όσο για την ''ελευθερία'' που έχουμε για να διαλέξουμε θρησκεία πέρα απο το βάπτισμα που μας το επιβάλλουν(εγώ μπορεί να μη το θεωρώ αμαρτία να πεθάνω αβάπτιστος) ας ρίξουμε μια ματιά στα θρησκευτικά του δημοτικού.Άραγε μιλάνε για όλες τις θρησκέιες??Μπορεί να διδάξει αυτό το μάθημα κάποιος μη χριστιανός η άθεος??
Πιστέυω πως η θρησκέια ιστορικά έχει προκαλέσει παααρα πολλά κακά στην ανθρωπότητα κ εκμεταλλεύεται την ανασφάλεια που έχουν ορισμένοι(λίγοι πολλοί δεν ξέρω) για τη μετά θάνατο ζωή η την αδυναμία να σταθούν στα πόδια τους και να αντιμετωπίσουν μόνοι τους τις δυσκολίες της ζωής τους

οπως περιμενα ουσιαστικη ανταπαντηση δε δωθηκε.φιλε Παντελη,το γεγονος οτι καποιοι κακοι ανευθυνοι ανθρωποι που ανηκουν στο χωρο της εκκλησιας κανουν αισχρες πραξεις,δεν σημαινει και πως ο θεος ειναι κακος.τα ατομα και ΟΧΙ η θρησκεια ειναι υπευθυνα και θελω να εισαι σιγουρος πως οταν ερθει η δευτερα παρουσια χειροτερες επιπτωσεις θα εχει ο παπας επειδη αυτος επρεπε να ειναι παραδειγμα προς μιμηση.και σε 100 και σε 200000 χρονια επιστημονικης αποψης απαντηση δε μπορει να δωθει.παντα μα Παντα θα υπαρχει κατι που η επιστημη δε θ μπορει να απαντησει.επισης,εσυ πιστευεις πως οι θεολογοι ειναι χριστιανοι?χαχαχα.κανεις πολυ μεγαλο λαθος.οι περισσοτεροι αθεοι ειναι.πανε στο πανεπιστημιο ρωτα κανενα φοιτητη να δεις τι θα σου πει.τι παει να πει οτι εσυ μπορει να μη θεωρεις αμαρτια να πεθανεις αβαπτιστος?δηλαδη...υπαρχει υποκειμενικοτητα σε αυτο το πραγμα?αυτο για το δικο σου καλο εγινε(το βαπτισμα) και τωρα που εισαι ενηλικας εισαι αθεος.σε εμποδισε σε τπτ το βαπτισμα.εσενα οταν σε ρωτανε που πιστευεις,εσυ λες οτι εισαι αθεος και οχι οτι εισαι βαπτισμενος αθεος.

οντως στην αρχη επινοησαν διαφορα πραγματα(ειδικα στην αρχαιοτητα) για να δωσουν εξηγησεις αλλα και για να νιωσουν ασφαλεια..αυτο ομως τι σχεση εχει με την υπαρξη ή μη του θεου.φυσικα και στο δημοτικο τη θρησκεια που θα αναλυσεις ειναι αυτι που επικρατει κυριως στη χωρα..καθαρα θεμα λογικης.οποιος ειναι αλλοθρησκος μπορει καλλιστα να παρει απαλλαγη.και στο γυμνασιο-λυκειο αναλυονται και οι αλλες θρησκειες...καποια στιγμη πολλοι απο εμας θα καταλαβουμε και θα ασπαστουμε την αληθινη πιστη...θεμα χρονου ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Που το ξεθάψατε βρε το thread, μετά από 1,5 χρόνο? Τέλος πάντων, επειδή σας κρατάω μουτράκια για τα καρούμπαλα που μου προκάλεσαν τα απανωτά facepalms που έκανα λόγω αυτών που διάβασα, δε θα γράψω τίποτα, απλά θα ποστάρω 3 εικόνες.





Btw, όσοι μας ζαλίζουν για το πόσο χριστιανοί είναι και για το πόσο πιστεύουν, αλλά απ' την Αγία Γραφή δεν έχουν δει ούτε το εξώφυλλο, ας χώσουν το κεφάλι τους στις κολυμπήθρες τους και να μας παρατήσουν.

νομίζω πως ο καθένας εδώ μέσα απλά δηλώνει αυτά που ασπάζεται,δεν κάνει επίδειξη της πίστης του...άμα το πάμε έτσι κι οι άθεοι επιδειξίες είναι,επειδή στις μέρες μας βλέπουν όλοι τα παιδιά που πιστεύουν στο Χριστό με τρόπο ρατσιστικό...και ειδικά στην 3η σου εικόνα δε συμφωνώ..΄πόσα παιδιά από γονείς άθεους,αδιάφορους,όπως θες πες το στράφηκαν στο χριστιανισμό(εξ'αιτίας πχ κάποιων γεγονότων ίσως της ζωής τους) και έγιναν πολύ καλύτεροι και από παιδιά χριστιανικών οικογενειών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
νομίζω πως ο καθένας εδώ μέσα απλά δηλώνει αυτά που ασπάζεται,δεν κάνει επίδειξη της πίστης του...άμα το πάμε έτσι κι οι άθεοι επιδειξίες είναι,επειδή στις μέρες μας βλέπουν όλοι τα παιδιά που πιστεύουν στο Χριστό με τρόπο ρατσιστικό...και ειδικά στην 3η σου εικόνα δε συμφωνώ..΄πόσα παιδιά από γονείς άθεους,αδιάφορους,όπως θες πες το στράφηκαν στο χριστιανισμό(εξ'αιτίας πχ κάποιων γεγονότων ίσως της ζωής τους) και έγιναν πολύ καλύτεροι και από παιδιά χριστιανικών οικογενειών...

μη ψαχνεις λογικη στα επιχειρηματα τους...με βαση εμπειριας με τους περισσοτερους απο εδω που εχω ανοιξει διαλογο δε ειναι σε θεση να συζητησουν επειδη δε γνωριζουν.στις απαντησεις πολλων απο εδω οπως στον απο πανω με τις εικονες μονο ειρωνια θα βρεις και τιποτα αλλο...μαθανε τα γνωστα και τα λενε συνεχεια...αν πεις πως πιστευεις στο θεο θα σε βγαλουν ειτε στρατιωτακη του συστηματος ειτε θα σε πουν κοιμισμενο ειτε θα αναφερθουν σε κακες πραξεις που εκαναν διαφορα προσωπα της εκκλησιας.οι πιθανοτητες να πουν πως σεβονται σε αυτο που πιστευεις ειναι μηδενικες.βεβαια φταιει κυριως η μαζικη επιθεση που γινεται Συνεχως κατα του χριστιανισμου.και ξερεις ποια ειναι η ειρωνια?οι ιδιοι εθελοτυφλουν και λενε εμας πως δε βλεπουμε καθαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pantelis1992

Νεοφερμένος

Ο pantelis1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγώ επειδή θέλω να ανοίξουμε διάλογο θέλω να μου πεις ορισμένα καλά που έχει δώσει η θρησκεία γενικότερα στην ανθρωπότητα.Όχι όμως αερολογίες του τύπου σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα γιατί εμένα πχ μπορέι να με κάνει το γυμναστήριο να νιώθω καλύτερα.Θελω ιστορικά στοιχέια για την προσφορά της θρησκέιας στην πρόοδο του ανθρώπου και της κοινωνίας.Εγώ πάντως έχω πρόχειρα (δυστυχώς) πολλά αρνητικά
Υ.Γ σέβομαι την όποια θρησκεία ασπάζεται ο καθένας και δε θέλω να προσβάλλω κανέναν και συγνώμη αν το έκανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
μη ψαχνεις λογικη στα επιχειρηματα τους...με βαση εμπειριας με τους περισσοτερους απο εδω που εχω ανοιξει διαλογο δε ειναι σε θεση να συζητησουν επειδη δε γνωριζουν.στις απαντησεις πολλων απο εδω οπως στον απο πανω με τις εικονες μονο ειρωνια θα βρεις και τιποτα αλλο...μαθανε τα γνωστα και τα λενε συνεχεια...αν πεις πως πιστευεις στο θεο θα σε βγαλουν ειτε στρατιωτακη του συστηματος ειτε θα σε πουν κοιμισμενο ειτε θα αναφερθουν σε κακες πραξεις που εκαναν διαφορα προσωπα της εκκλησιας.οι πιθανοτητες να πουν πως σεβονται σε αυτο που πιστευεις ειναι μηδενικες.βεβαια φταιει κυριως η μαζικη επιθεση που γινεται Συνεχως κατα του χριστιανισμου.και ξερεις ποια ειναι η ειρωνια?οι ιδιοι εθελοτυφλουν και λενε εμας πως δε βλεπουμε καθαρα

λένε όπως είπες πως εμείς δεχόμαστε πλύση εγκεφάλου...μήπως να αναθεωρούσαν τις απόψεις τους λίγο;εμείς κατά τα άλλα οφείλουμε να σεβόμαστε τους άθεους..αυτοί μόνο επιτίθενται σ'εμάς..τι άλλο να πω,το είπες ξεκάθαρα..τα επιχειρήματά τους σίγουρα δε δύνανται να αντικρούσουν τα δικά μας..χρησιμοποιούν απλά πολύ εύστοχα τη μέθοδο 'κάνω πως δεν ακούω και προσπερνάω'

Εγώ επειδή θέλω να ανοίξουμε διάλογο θέλω να μου πεις ορισμένα καλά που έχει δώσει η θρησκεία γενικότερα στην ανθρωπότητα.Όχι όμως αερολογίες του τύπου σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα γιατί εμένα πχ μπορέι να με κάνει το γυμναστήριο να νιώθω καλύτερα.Θελω ιστορικά στοιχέια για την προσφορά της θρησκέιας στην πρόοδο του ανθρώπου και της κοινωνίας.Εγώ πάντως έχω πρόχειρα (δυστυχώς) πολλά αρνητικά
Υ.Γ σέβομαι την όποια θρησκεία ασπάζεται ο καθένας και δε θέλω να προσβάλλω κανέναν και συγνώμη αν το έκανα

δεν αναφερθήκαμε προσωπικά...την αντιμετώπιση που αναφέρω την έχουνε ΓΕΝΙΚΩΣ ατομα που πιστευουν το Θεο,κι εσυ δε βλεπεις άλλωστε με τη λύσσα προσπαθούν να χαντακώσουν οι άθεοι αυτούς που έχουν πίστη;αν θες μπόλικο υλικό,το υπ'αριθμόν ένα είναι η Αγία Γραφή...αλλά εγώ προσωπικά διαβάζω και Γέροντα Παϊσιο...τα λέει τόσο ρεαλιστικά και όμορφα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αγορίνα μου, δεν έχω πρόβλημα να συζητήσω. Το θέμα όμως είναι ότι όταν ο άλλος μπαίνει προκατειλημμένος στη συζήτηση με απόλυτες θέσεις όπως

Λοιπον,το σιγουρο ειναι οτι υπαρχει θεος γιατι πολυ απλα ολα αυτα δν μπορουσαν να φτιαχτουν απο μονα τους.

Θεος υπαρχει σιγουρα.τωρα αν εσεις πιστευετε στον βουδα στον αλαχ ή σε οποιονδηποτε αλλο αυτο ειναι καθαρα δικη σας επιλογη.
ή πεπεισμένος ότι ό,τι και να ακούσει δε θα αλλάξει άποψη (βλ. το μήνυμα της Χριστίνας το οποίο βασικά δεν μπορείς να δεις γιατί για κάποιο λόγο το έσβησε)
ή αναφέροντας ότι "δε θα βρεις λογική στα επιχειρήματα των άθεων", τη στιγμή που η πίστη, δηλαδή η αποδοχή δεδομένων χωρίς αποδείξεις, είναι ο ορισμός του ανορθολογισμού, δεν είναι και τόσο καλή ιδέα να ανοίξεις συζήτηση. Προτιμώ απλά να πετάω μπιχτές.

Θεωρώ πως δεν υπάρχει γρηγορότερος τρόπος να γίνεις άθεος, απ'το να διαβάσεις τη Βίβλο. Γι' αυτό είπα ότι όποιος θέλει να λέγεται Χριστιανός/Μουσουλμάνος κτλ και δεν έχει διαβάσει τη Βίβλο/το Κοράνιο/τα χαντίθ κτλ, απλά ας το βουλώσει. Ελπίζω έτσι να φιλοτιμηθεί έστω και ένας και να τα διαβάσει.


και ειδικά στην 3η σου εικόνα δε συμφωνώ..΄πόσα παιδιά από γονείς άθεους,αδιάφορους,όπως θες πες το στράφηκαν στο χριστιανισμό(εξ'αιτίας πχ κάποιων γεγονότων ίσως της ζωής τους) και έγιναν πολύ καλύτεροι και από παιδιά χριστιανικών οικογενειών...
Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.
Αυτό που λέει η εικόνα είναι ότι τα παιδιά δεν πρέπει να κληρονομούν τη θρησκεία των γονιών τους, όπως ακριβώς δεν κληρονομούν τις πολιτικές απόψεις των γονιών τους. Δηλαδή, όπως δε χαρακτηρίζουμε ποτέ ένα παιδί ως πασοκόπαιδο, συριζόπαιδο κτλ επειδή είναι οι γονείς του, έτσι δεν πρέπει να το χαρακτηρίζουμε χριστιανόπουλο.

τα επιχειρήματά τους σίγουρα δε δύνανται να αντικρούσουν τα δικά μας.
Δεν έχω ακούσει πότε σοβαρό επιχείρημα από χριστιανό, to be honest. Θα μπορούσες να με διαφωτίσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akrione

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akrione αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 202 μηνύματα.
αφου υπαρχει εγω γιατι να μην ειμαι απολυτος?το γεγονος που καποιοι δε πιστευουν δεν σημαινει πως εγω πρεπει να απανταω σα να μην ειναι σιγουρο.δηλαδη εννοω οτι για εμενα σιγουρα υπαρχει και για αλλους σιγουρα δεν υπαρχει.αυτο ομως τι σημαινει?οτι ο χριστιανος 'ή ο αθεος θα μιλησει με πιθανοτητες.δηλαδη εγω πρεπει να απανταω σα να μην ειμαι σιγουρος οτι ο θεος υπαρχει? το ολο θεμα ειναι το τι πιστευει ο καθενας.δε σου φαινεται λογικο εσενα?εγω συζητηση θελω να κανω μονο.

επισης δε γνωριζω το λογο που εβαλες εκεινες τις 3 εικονες.αλλα οποιος και να ηταν ο αρχικος σου σκοπος,εκεινες οι φωτογραφιες ηταν γεματες ειρωνια.Βεβαια δεν ειναι αυτο το προβλημα.το προβλημα ειναι πως εχω παρατηρησει,με βαση εμπειριας στους διαλογους,οτι οι περισσοτεροι αθεοι δε θα πουν για το τι πιστευουν και τις γνωμες τους για τη δημιουργια του κοσμου αλλα και για ολα αυτα που νιωθουμε εμεις οι ανθρωποι.το μονο που μπορουν να κανουν ειναι να προσπαθουν με ενα εντελως ανεξηγητο τροπο να υποβιβασουν το χριστιανισμο και να κατακρινουν τα παντα.κοπαναται συνεχεια το εξης:ιστορικα η θρησκεια εχει κανει πολλα κακα...εγω θα ξαναμιλησω και θα πω οτι ναι,πολλοι θρησκευτικοι ηγετες ειναι υπευθυνοι για πολλα που εγιναν παλια,αλλα και για παρα πολλα που γινονται σημερα.αυτο ομως τι σημαινει?το γεγονος πως καποιοι ανθρωποι αναισχυντοι καναν κακες πραξεις με σκοπο το συμφερον χωρις να νοιαζονται για το γεγονος οτι δινουν κακο παραδειγμα στους εξω συνεπαγεται και οτι η θρησκεια φταιει?φυσικα και οχι

Επισης το γεγονος οτι πολλα μοναστηρια και εκκλησιες δινουν τροφιμα,στεγη ρουχα συμβουλες συνεχεια στους ανθρωπους,αυτα γιατι δε τα αναφερετε?δε πιστευω να μην το ξερετε ηδη.απλα οπως προειπα εσεις θελετε μονο να κατακρινετε και οχι να συζητησετε.γιατι αμα θελατε να γινει συζητηση θα αναφερατε και πραγματα καλα της εκκλησιας.αυτα που γραφω φυσικα δε απευθυνονται σε ολους τους αθεους γιατι υπαρχουν λιγοι συνηδητοποιημενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Έτσι λοιπόν πιστεύω πως σε κάποια χρόνια θα μάθουμε και το έγινε λίγο πριν τη δημιουργία.
Σε αυτό, η άποψη όλων των επιστημόνων που έχουν ασχοληθεί με το θέμα είναι κοινή: Για το πρίν μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Αυτό που οι Χριστιανοί ονομάζουν δημιουργό Θεό, κάποιοι αλλοι το ονομάζουν Big-Bang. Διαφορετική οπτική γωνία για το ίδιο γεγονός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...σε κάποια χρόνια θα μάθουμε και το έγινε λίγο πριν τη δημιουργία....
Δεν έχει νόημα η φράση "πριν τη δημιουργία". Αυτό το "πριν" ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, καθώς με τη "δημιουργία" δημιουργήθηκαν και ο χώρος και ο χρόνος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Εγώ ακόμη δεν έχω αποφασίσει τι ακριβώς είμαι, βρίσκομαι σε μία περίοδο αμφιταλάντευσης ανάμεσα σε δύο απόψης: την αθεΐα και τον αγνωστικισμό. Όταν με ρωτάνε λέω ότι δεν πιστεύω στη διδασκαλία που μας "πουλάνε" τόσα χρόνια οι θεολόγοι στα σχολεία.

Απο την άποψη της αθεΐας δεν μπορώ να δεχτώ όλα αυτά που λέει ο Χριστιανισμός και η κάθε άλλη θρησκεία. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι υπάρχει ένας παππούλης εκεί ψυλά στο ουρανό ο οποιός είχε βαρεθεί να ζει μόνος του και αποφάσισε να μας φτιάξει. Πώς εξιγούνται τα επιστημονικά αποδεδειγμένα φαινόμενα που έλαβαν χώρα πρίν απο την εμφάνιση του ανθρώπου. Τι συμβαίνει με την επιστημονικά αποδεδειγμένη εξέλειξη. Εάν μας δημιούργησε ο θεός γιατί δεν είμαστε ένας πλανήτης μέσα στο κενό αλλά υπάρχουν τόσοι εκκατομμύρια πλανήτες μέσα σε τόσους δισεκαττομύριους γαλαξίες. Δεν μπορώ να δεχτώ ότι υπάρχουν άνθρωποι που υποφέρουν και ο Πατέρας τους κάθετε και τους βλέπει χωρίς να ενεργεί. Δεν μπορώ να δεχτώ οτι ο Θεός κάθεται άπραγος όταν οι ίδιοι οι άνθρωποι κάνουν κάτι τόσο αποτρόπεο που έκανε ο Χίτλερ αλλά τιμώρισε τους πρώτους ανθρώπους γιατί εφαγαν ένα μήλο (btw ξέρω ότι το μήλο είναι συμβολικό). Δεν μπορώ να πιστέψω ότι είμαστε μόνοι μας μέσα σε αυτό το αχανές σύμπαν.

Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εσείς οι οποίοι πιστεύται δεν μπορείται να δεχθήται τη διαφορετική άποψη. Πρίν λίγες μέρες ένα παιδί μου είπε οτι όσοι δεν πιστεύουν το κάνουν για να διαφέρουν σε κάτι απο την μάζα. Επίσης κάποιος άλλος μου είπε οτι επειδή δεν πιστεύω θα καταλήξω να είμαι εγκληματίας ή κάτι αλλο επειδή δεν έχω ηθικούς φραγμούς. Κατα την γνώμη μου τους ηθικούς φραγμούς δεν τους θέτει η θρησκεία αλλά το ίδιο το άτομο. Επίσης θέλω να σας πω πως σέβομαι τα πιστεύω σας. Ποτέ δεν έχω βρίσει Χριστοπαναγίες και το Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Πολλά πράγματα είναι συμβολικά από αυτά που αναφέρεις.
Ο σοφός γεράκος με τα μούσια, τα μήλα και τα φίδια, ο κήπος του Παραδείσου (Εδέμ) καθώς και ΟΛΗ η παλαιά διαθήκη έχουν μέσα πάρα πολλή αλληγορία

Η ουσία πάντως του Χριστιανισμού, είναι η αγάπη και η αλληλοβοήθεια μεταξύ των ανθρώπων, και η πεποίθηση πως όλοι έχουν την θέση τους και τον τρόπο να βοηθήσουν εντός της κοινωνίας.

Στην πράξη βέβαια τα πράγματα έχουν πάρει άλλη τροπή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Οτι ειναι η θρησκεια για καποιους,και οσο βλακωδες την θεωρουν καποιοι,σκεφτειτε ποσο βλακωδες θεωρουν αυτοι τις δικες σας αποψεις και εκει που πιστευεται (Μαθηματικα,επιστημη,ο εαυτος σας κτλ).

Οποτε μην χλευαζεται κατι διαφορετικο απο εσας.Γιατι οσο παραλογα σας φαινεται ο Χριστιανισμος,αλλο τοσο ειναι και για αυτους τα δικα σας.Ολα ειναι μια θεωρια που πιστευουμε.Πρεπει να την σεβομαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Πολλά πράγματα είναι συμβολικά από αυτά που αναφέρεις.
Ο σοφός γεράκος με τα μούσια, τα μήλα και τα φίδια, ο κήπος του Παραδείσου (Εδέμ) καθώς και ΟΛΗ η παλαιά διαθήκη έχουν μέσα πάρα πολλή αλληγορία

Βασικά, ήταν κυριολεκτικά μέχρι που άρχισαν να καταλαβαίνουν ότι λέγαν βλακείες και θα τους παίρναν με τις ντομάτες, οπότε τα βάφτισαν αλληγορικά.

Οτι ειναι η θρησκεια για καποιους,και οσο βλακωδες την θεωρουν καποιοι,σκεφτειτε ποσο βλακωδες θεωρουν αυτοι τις δικες σας αποψεις και εκει που πιστευεται (Μαθηματικα,επιστημη,ο εαυτος σας κτλ).
Με τη διαφορά ότι η επιστήμη μιλάει με αποδείξεις, ενώ η θρησκεία όχι. Δεν μπορείς να "πιστέψεις" στην επιστήμη γιατί πολύ απλά, όταν έχεις αποδείξεις για κάτι, δεν είναι πίστη αλλά γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριαλένα13

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Με λύπη δυστυχώς καταλαβαίνω ότι τελικά τα κατάφεραν να μας διώξουν μακριά από τον Κύριο Ιησού Χριστό . Ξεχάσατε τα συνθήματα των προγόνων μας Πατρίς Θρησκεία Οικογένεια .. Όλα αυτά φυσικά χάθηκαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Βασικά, ήταν κυριολεκτικά μέχρι που άρχισαν να καταλαβαίνουν ότι λέγαν βλακείες και θα τους παίρναν με τις ντομάτες, οπότε τα βάφτισαν αλληγορικά.
βασικα δεν ηταν ποτε κυριολεκτικα, αλλα τελοσπαντων...
Με λύπη δυστυχώς καταλαβαίνω ότι τελικά τα κατάφεραν να μας διώξουν μακριά από τον Κύριο Ιησού Χριστό . Ξεχάσατε τα συνθήματα των προγόνων μας Πατρίς Θρησκεία Οικογένεια .. Όλα αυτά φυσικά χάθηκαν....
Εδω εχει απομακρυνθει ο κληρος απο τον Χριστό, ο Λαός δεν θα απομακρυνθεί;:P
και λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα αυτα τα συνθηματα δεν ειναι χριστιανικα, αλλα φασιστικά...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
βασικα δεν ηταν ποτε κυριολεκτικα, αλλα τελοσπαντων...

Μα ο Δημιουργισμός για παράδειγμα, δεν δέχεται κυριολεκτικά την ιστορία με τον Αδάμ και την Εύα? Ψάχνοντας σ'αυτό το χριστιανικό site, δεν διακρίνω κάποια αλληγορία στην περιγραφή των γεγονότων, αντίθετα μου φαίνονται εντελώς κυριολεκτικά. Εδώ γράφουν για το αν ο Αδάμ και η Εύα είχαν αφαλό, πλάκα με κάνεις? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Μα ο Δημιουργισμός για παράδειγμα, δεν δέχεται κυριολεκτικά την ιστορία με τον Αδάμ και την Εύα? Ψάχνοντας σ'αυτό το χριστιανικό site, δεν διακρίνω κάποια αλληγορία στην περιγραφή των γεγονότων, αντίθετα μου φαίνονται εντελώς κυριολεκτικά. Εδώ γράφουν για το αν ο Αδάμ και η Εύα είχαν αφαλό, πλάκα με κάνεις? :P
πρεπει πως το site που αναφερεις να ανηκει σε καποια αιρεση
και αν κρινω μαλιστα απο αυτα που λενε για τον αφαλο, αμερικανικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Δεν έχω ακούσει πότε σοβαρό επιχείρημα από χριστιανό, to be honest. Θα μπορούσες να με διαφωτίσεις?

εγώ πάλι είμαι σίγουρη ότι έχεις ακούσει,απλά ΕΣΥ ΔΕ ΘΕΣ να το χαρακτηρίσεις ως σοβαρό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
εγώ πάλι είμαι σίγουρη ότι έχεις ακούσει,απλά ΕΣΥ ΔΕ ΘΕΣ να το χαρακτηρίσεις ως σοβαρό!;)

Είμαι όλος αυτιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top