Θρησκεία

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εξαρτάται από ποιον υποδουλώνεσαι, σε ποιά εποχή και ποιός είσαι. Κατά πάσα πιθανότητα ναι, θα έχεις την ίδια ανελευθερία.

Νομίζω άλλωστε, πως στο σχολείο διδασκόμασταν ότι ο Ιούδας απογοητεύτηκε από το Χριστό επειδή δεν μίλησε για απελευθέρωση του λαού από τους Ρωμαίους, έτσι? Πόσο μάλλον να είχε μιλήσει για κατάργηση κοινωνικών δομών όπως οι σκλάβοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Εξαρτάται από ποιον υποδουλώνεσαι, σε ποιά εποχή και ποιός είσαι. Κατά πάσα πιθανότητα ναι, θα έχεις την ίδια ανελευθερία.

Νομίζω άλλωστε, πως στο σχολείο διδασκόμασταν ότι ο Ιούδας απογοητεύτηκε από το Χριστό επειδή δεν μίλησε για απελευθέρωση του λαού από τους Ρωμαίους, έτσι? Πόσο μάλλον να είχε μιλήσει για κατάργηση κοινωνικών δομών όπως οι σκλάβοι...

Όντως η μεταχείρηση που θα δεχτεί ο δούλος εξαρτάται από τις συνθήκες στις οποίες θα βρεθεί. Προσωπικά, έχω την εντύπωση πως ο σκλάβος-ανδράποδο είναι πιθανότερο να λάβει πολύ πιο απάνθρωπη μεταχείριση, λαμβάνοντας υπ'όψιν τις συνθήκες υποδούλωσής του.

Ναι, αυτό διδαχθήκαμε απ'όσο θυμάμαι. Ο θεός δεν ενσαρκώθηκε για να γίνει στρατιωτικός ηγέτης και να επιδιώξει την επικράτηση ενός λαού-του "περιούσιου"- έναντι των υπολοίπων αλλά για να κηρύξει την ανθρωπιά και να επιφέρει τη "σωτηρία" σε όλους τους ανθρώπους. Αυτή ήταν η τοποθέτηση της καθηγήτριάς μας-και νομίζω και όλης της χριστιανικής εκκλησίας-στο θέμα.
Οι έννοιες που προώθησε ο χριστός- ανθρωπιά, αγάπη, ισότητα μεταξύ ανδρών και γυναικών, αφεντικών και δούλων- ήταν εξαιρετικά ρηξικέλευθες για την εποχή και το κοινωνικό πλαίσιο στο οποίο διατυπώθηκαν. (Ο χριστιανισμός δεν ήταν ο πρώτος που εισήγαγε και υποστήριξε τις έννοιες αυτές, βέβαια.)
Προσωπικά συμφωνώ με αρκετές από τις αξίες του. Και δε θεωρώ, όπως ο beautiful loser, ότι ο χριστιανισμός, μέσα στην καινή διαθήκη υποστήριξε εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας. Άλλα είναι αυτά που με αποτρέπουν από το να πιστέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Αμέ. Αν και το έχω πει πολλές πολλές ΄φορές και θα καταντήσω βαρετή στο τέλος:P Η κεντρική ιδέα είναι ότι τα στοιχεία της φύσης ουσιαστικά δίνουν υπόσταση στους δώδεκα θεούς (υπόσταση σαν πνεύματα πάντα) και αυτούς πιστεύουμε και υπακούμε. Δεν ασχολούμαστε με τα άτομα άλλων θρησκειών(εννοώ πως δεν τα απορρίπτουμε, κτλ).Δεν αποκλείεται βέβαια το γεγονός των φανατικών δωδεκαθειστών(τους οποίους δεν υποστηρίζω καθόλου εγώ προσωπικα) που απορρίπτους οτιδήποτε σχετικά με τον σύγχρονο κόσμο, είναι προσκολλημένοι αποκλειστικά στηνΑρχαία Ελλάδα αλλά και πολεμούν τον χριστιανισμό. Αλλά όπως και στις άλλες θρησκείες έτσι και εμείς δεν είμαστε όλοι ίδιοι.

Μου ακουγεται καπως τωρα αυτο.....δηλαδη πιστευετε στα φυσικα φαινομενα τα οποια η συγκεκριμενη θρησκεια τα εχει ονομασει θεους....και τωρα στεκουν ολα αυτα?
Πως μπορει να πιστευει καποιος οτι ο κεραυνος πχ ειναι πνευμα???Νταξει τα παλια χρονια,αλλα σημερα που η επιστημη εχει εξηγησει πως γινοντε τα φυσικα φαινομενα το θεωρω αδιανοτητο να πιστευει κανεις σε τετοια πραγματα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
θεωρεις αδιανοητες ολες τις θρησκειες υποθετω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Μου ακουγεται καπως τωρα αυτο.....δηλαδη πιστευετε στα φυσικα φαινομενα τα οποια η συγκεκριμενη θρησκεια τα εχει ονομασει θεους....και τωρα στεκουν ολα αυτα?
Πως μπορει να πιστευει καποιος οτι ο κεραυνος πχ ειναι πνευμα???Νταξει τα παλια χρονια,αλλα σημερα που η επιστημη εχει εξηγησει πως γινοντε τα φυσικα φαινομενα το θεωρω αδιανοτητο να πιστευει κανεις σε τετοια πραγματα.....

Η θρησκεία-η οποιαδήποτε θρησκεία-δεν είναι θέμα λογικής.

θεωρεις αδιανοητες ολες τις θρησκειες υποθετω

Έχω την -προφανώς αβάσιμη και υπερβολική- υποψία ότι δε θεωρεί το χριστιανισμό αδιανόητο, βλέποντας τις πηγές των αποσπασμάτων που έχει παραθέσει (greekbiblos, ορθόδοξη ομάδα δογματικής έρευνας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gogokostaki

Νεοφερμένος

Η Γωγώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Μου ακουγεται καπως τωρα αυτο.....δηλαδη πιστευετε στα φυσικα φαινομενα τα οποια η συγκεκριμενη θρησκεια τα εχει ονομασει θεους....και τωρα στεκουν ολα αυτα?
Πως μπορει να πιστευει καποιος οτι ο κεραυνος πχ ειναι πνευμα???Νταξει τα παλια χρονια,αλλα σημερα που η επιστημη εχει εξηγησει πως γινοντε τα φυσικα φαινομενα το θεωρω αδιανοτητο να πιστευει κανεις σε τετοια πραγματα.....

Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω τον χριστιανισμό αλλά δεν κατακρίνω τα πιστεύω του καθενός. άλλωστε καμία θρησκεία δεν έχει λογική, γιατί να έχει ο δωδεκαθεισμός;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Εγώ δεν πιστεύω σε καμία θρησκεία. Βασικά πιστεύω πως οι θρησκείες είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου για να ελαφραίνει ο τρόμος του θανάτου. Δεν ξέρω, ίσως υπάρχει ή υπήρξε κάτι ανώτερο όμως σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως μας "παρακολουθεί" ή κάτι τέτοιο.

Συμφωνώ Απολύτως :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
θεωρεις αδιανοητες ολες τις θρησκειες υποθετω
To εχω ψαξει δν λεω αερολογιες....και δν με πειθουν τα ωραια παραμυθακια που εχουν φτιαξει καποιοι εξυπνοι
-----------------------------------------
Ούτε εγώ μπορώ να καταλάβω τον χριστιανισμό αλλά δεν κατακρίνω τα πιστεύω του καθενός. άλλωστε καμία θρησκεία δεν έχει λογική, γιατί να έχει ο δωδεκαθεισμός;;;

Και ειναι καλο τωρα αυτο που λες??? Δηλαδη πως σκεφτεστε εσεις ρε παιδια??Χωρις λογικη??? Δεν σκεφτεστε τιποτα λογικα εσεις οι πιστοι??Οτι σας πλασσαρουν το χαφτετε??? ειλικρινα δν καταλαβαινω.....και παραεγινε το κακο με τη λογικη,ε τοτε δν θα ψαχνουμε και θα σκεφτομαστε τπτ λογικα και θα τα πιστευουμε ολα σαν καλα προβατα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
To εχω ψαξει δν λεω αερολογιες....και δν με πειθουν τα ωραια παραμυθακια που εχουν φτιαξει καποιοι εξυπνοι
-----------------------------------------


Και ειναι καλο τωρα αυτο που λες??? Δηλαδη πως σκεφτεστε εσεις ρε παιδια??Χωρις λογικη??? Δεν σκεφτεστε τιποτα λογικα εσεις οι πιστοι??Οτι σας πλασσαρουν το χαφτετε??? ειλικρινα δν καταλαβαινω.....και παραεγινε το κακο με τη λογικη,ε τοτε δν θα ψαχνουμε και θα σκεφτομαστε τπτ λογικα και θα τα πιστευουμε ολα σαν καλα προβατα :hmm:

"Παραμυθάκια" και "παράλογα πράγματα" βλέπω. Επειδή ακριβώς οι θρησκείες βασίζονται στην πίστη και όχι στη λογική δεν είναι κάποια πιο "λογική" από τις άλλες. Το ότι τα στοιχεία που παρέθεσες ήταν από ακραίες χριστιανικές σελίδες ήταν τυχαίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teh

Νεοφερμένος

Ο teh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Η θρησκεια ειναι οκ. Ειναι διαφορες πνευματικες θεωριες που συμβολικα μπορεις να τις δανειστεις οπως θες και να τις ερμηνευσεις καταλληλα.
Η εκκλησια απο την αλλη... σαν μπουρδελο ειναι. Ιδιεταιρα η βιβλος και οι παραποιησεις που εχει δεχτει στο περασμα του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
To εχω ψαξει δν λεω αερολογιες....και δν με πειθουν τα ωραια παραμυθακια που εχουν φτιαξει καποιοι εξυπνοι
δεν με πειθεις για το πρωτο σκελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν πιστευώ σε τίποτα γιατί δεν έχω βρει ζωντανό πραδειγμα της ύπαρξης του Θεού.Η κάθε θρησκεία κατα την γνώμη μου είναι μια καλοστημένη απάτη από κάποιους κερδοσκόπους που εκμεταλλεύται τους φόβους και τον πόνο του ανθρώπουΆλλωστε. αν ο θεούλης ήταν τόσο καλός όσο παρουσιάζεται δεν θα βασάνιζαν τόσα δεινά την ανθρωπότητα.(μην ακούσω περί δοκιμασιών,μου προκαλεί γέλιο)
Η επέμβαση του Θεού θα εμπόδιζε τη δυνατότητα άρνησης της ύπαρξής του.Δε θα είμασταν ελεύθεροι να αποδεχτούμε ή μη τη θρησκεία αν φανερονόταν με τέτοιο τρόπο.Ο Θεός φανερώθηκε(?) μια φορά και μας έδειξε το δρόμο.Το αν θα τον επιλέξουμε η όχι είναι δικό μας θέμα.Πολλά από τα δεινά που πλήττουν τον άνθρωπο είναι αποτέλεσμα του ότι δεν ακολουθεί το ''δρόμο που του έδειξε ο Θεός''.Έτσι το εκλαμβάνω εγώ,μετά από πολύ σκέψη για το θέμα αν και εξακολουθώ να μην πιστεύω.
-----------------------------------------
Και ειναι καλο τωρα αυτο που λες??? Δηλαδη πως σκεφτεστε εσεις ρε παιδια??Χωρις λογικη??? Δεν σκεφτεστε τιποτα λογικα εσεις οι πιστοι??Οτι σας πλασσαρουν το χαφτετε??? ειλικρινα δν καταλαβαινω.....και παραεγινε το κακο με τη λογικη,ε τοτε δν θα ψαχνουμε και θα σκεφτομαστε τπτ λογικα και θα τα πιστευουμε ολα σαν καλα προβατα :hmm:
Η πίστη γενικότερα βασίζεται στην εμπιστοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Nαι ωραια φιλε chris@te ολα αυτα τα ωραια που λετε εσεις οι πιστοι της παρεας περι αγαπης,ειρηνης,εμπιστοσυνης,ελευθεριας και διαφορα αλλα τετοια ωραια...μια τεκμηριωμενη απαντηση ομως δεν εχω δει απο κανεναν,μονο τα γνωστα απαντατε...
εγω εχω βαλει ποσα πραγματα που αποδεικνυουν οτι η θρησκεια ειναι απλα μια καλοφτιαγμενη ιστοριουλα και σεις συνεχιζεται τις αερολογιες οπως κανει και η Θρησκεια...αλλα καταλαβαινω αφου δν εχετε αποδειξεις-τεκμηρια ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν είμαι πιστός της παρεούλας,είμαι άθεος.
Απλά παρουσιάζω αντικειμενικά όσα έχω καταλάβει για το θέμα θρησκεία,εξετάζοντάς τα από όλες τις πλευρές.
Λέω και πάλι πως η πίστη για εμένα δεν πάει μαζί με τη λογική και την τεκμηρίωση.Είναι αποτέλεσμα της αγάπης και της εμπιστοσύνης.Και δεν ακούγονται ωραία,είναι ωραία.:P
Το ότι η εκκλησία εκμεταλεύεται την πίστη των ευκολόπιστων πιστών είναι γνωστό και γίνεται καθ όλη τη διάρκεια της ανθρωπινης ιστορίας.Το θέμα για μένα είναι απλό:Ο Χριστός βγήκε κάποτε και είπα πράγματα πολύ σωστά και προχωρημένα για την εποχή του.Ξέροντας όμως πως δε θα έπαιρναν στα σοβαρά τα λόγια του γιου ενός μαραγκού,υποστήριξε πως είναι γιός του Θεού.Έτσι τα λεγόμενά του απέκτησαν βαρύτητα και δημιουργήθηκε ο χριστιανισμός:το μεγαλύτερο ψέμα ever.Πάντως τον Χριστό πολύ τον πάω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Δεν είμαι πιστός της παρεούλας,είμαι άθεος.
Απλά παρουσιάζω αντικειμενικά όσα έχω καταλάβει για το θέμα θρησκεία,εξετάζοντάς τα από όλες τις πλευρές.
Λέω και πάλι πως η πίστη για εμένα δεν πάει μαζί με τη λογική και την τεκμηρίωση.Είναι αποτέλεσμα της αγάπης και της εμπιστοσύνης.Και δεν ακούγονται ωραία,είναι ωραία.:P
Το ότι η εκκλησία εκμεταλεύεται την πίστη των ευκολόπιστων πιστών είναι γνωστό και γίνεται καθ όλη τη διάρκεια της ανθρωπινης ιστορίας.Το θέμα για μένα είναι απλό:Ο Χριστός βγήκε κάποτε και είπα πράγματα πολύ σωστά και προχωρημένα για την εποχή του.Ξέροντας όμως πως δε θα έπαιρναν στα σοβαρά τα λόγια του γιου ενός μαραγκού,υποστήριξε πως είναι γιός του Θεού.Έτσι τα λεγόμενά του απέκτησαν βαρύτητα και δημιουργήθηκε ο χριστιανισμός:το μεγαλύτερο ψέμα ever.Πάντως τον Χριστό πολύ τον πάω.:P
Ωπ sorry σε παρεξηγησα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Δεν είμαι πιστός της παρεούλας,είμαι άθεος.
Απλά παρουσιάζω αντικειμενικά όσα έχω καταλάβει για το θέμα θρησκεία,εξετάζοντάς τα από όλες τις πλευρές.
Λέω και πάλι πως η πίστη για εμένα δεν πάει μαζί με τη λογική και την τεκμηρίωση.Είναι αποτέλεσμα της αγάπης και της εμπιστοσύνης.Και δεν ακούγονται ωραία,είναι ωραία.:P
Το ότι η εκκλησία εκμεταλεύεται την πίστη των ευκολόπιστων πιστών είναι γνωστό και γίνεται καθ όλη τη διάρκεια της ανθρωπινης ιστορίας.Το θέμα για μένα είναι απλό:Ο Χριστός βγήκε κάποτε και είπα πράγματα πολύ σωστά και προχωρημένα για την εποχή του.Ξέροντας όμως πως δε θα έπαιρναν στα σοβαρά τα λόγια του γιου ενός μαραγκού,υποστήριξε πως είναι γιός του Θεού.Έτσι τα λεγόμενά του απέκτησαν βαρύτητα και δημιουργήθηκε ο χριστιανισμός:το μεγαλύτερο ψέμα ever.Πάντως τον Χριστό πολύ τον πάω.:P


Απόλυτα σεβαστά όλα όσα λες, αλλά για μένα, και πολλούς άλλους, ο χριστιανισμός, δεν είναι ψέμα. Πρόκειται για κάτι προσωπικό για τον καθένα, που το εκλαμβάνεται όπως θέλει ο ίδιος, και το προσαρμόζει στη ζωη του, ανάλογα με τις ανάγκες του. Λοιπόν, δεν το θεωρώ ψέμα, και ούτε επικροτώ τις απόψεις της εκκλησίας, και δεν συσχετίζω το όλο θέμα με την επιστήμη. Για την ανθρώπινη ψυχή, δεν υπάρχει ούτε η λογική, ούτε η τεκμηρίωση.

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός? Κι εγώ θα τον πιστέψω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός? Κι εγώ θα τον πιστέψω.

πού τον είδες τον Θεό στην ζωή σου; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Mα βλέπεις να διαφωνούμε κάπου;H επιστήμη έχει προχωρήσει αρκετά ώστε να μπορούμε να θεωρούμε πως κάποια στιγμή θα έχουμε μάθει τόσα πολλά,ώστε η ύπαρξη του Θεού θα φαντάζει ακόμα πιο παράλογη από τώρα.
Και εννοείται πως λέμε προσωπικές απόψεις,έτσι;
Είσαι μια χαρά κοπέλα,σταμάτα να αρπάζεσαι πια τοοοοσο πολύ στο συγκεκριμένο θέμα.Δέξου την διαφορετικότητα των απόψεων.Βλέπεις πως δε λέω κάτι με το οποίο διαφωνεις και νιώθεις την ανάγκ ηνα απαντήσεις επειδή είπα πως δεν πιστεύω.Just relax.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός? Κι εγώ θα τον πιστέψω.
Αποδειξε μου εσυ οτι υπαρχει.....

Διαβασε https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=39393&page=163
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου αποδείξει ότι δεν υπάρχει Θεός? Κι εγώ θα τον πιστέψω.
Να σε ρωτησω κατι στα σοβαρα (θελω και αιτιολογηση) , πιστευεις πως υπαρχουν αορατοι εξωγηινοι που επεμβαινουν στην ζωη μας με μαγικα φτερα πανω σε αρματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top