Θρησκεία

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μμμ όχι οι θρησκλείες,οι εκκλησίες και ο τρόπος με τον οποίο η πλειοψηφία των πιστών τους αντιμετωπίζει τα θέματα πίστης ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Για μενα και οι θρησκείες. Βασίζονται ολες στην φόβο των ανθρώπων για τον θανατο.

Αμα δεν μας εβαζαν στο μυαλο απο μικρα παιδια οτι υπαρχει ο καλος θεουλης το ποσοστο των πιστών θα ηταν γελοιο.
Αμα ήσουν 20 χρονών, και δεν ειχες ακουσει τιποτα για τον θεο, και ερχόταν καποιος και σου ελεγε οτι υπαρχει ενας αορατος θεος που βλεπει οτι κανεις, αμα εισαι καλος ανθρωπος θα πας στον παραδεισο αλλα αμα εισαι κακος θα πας στην κολαση που θα καίγεται η ψυχή σου για παντα, δεν θα γελούσες και θα τον έδιωχνες ;

Μπορούν οι πιστοί να λύσουν μια απορία μου ;

1. Αφου οπως λετε υπαρχει θεος, γιατί δεν εμφανίστηκε πιο παλιά ; Ας πουμε στους Ελληνες, γιατι μας αφηνε να ζουμε στο σκοταδι και να πιστεύουμε σε ανύπαρκτους θεούς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
1. Αφου οπως λετε υπαρχει θεος, γιατί δεν εμφανίστηκε πιο παλιά ; Ας πουμε στους Ελληνες, γιατι μας αφηνε να ζουμε στο σκοταδι και να πιστεύουμε σε λάθος θεούς ;


Γιατι θελει καποιους σαν εσενα να τον πιστεψουν χωρις να πρεπει να σας φοβισει με την εμφανιση του για να τον πιστεψετε,αμα εμφανιζοταν δεν θα υπηρχε νοημα,θα καναμε ολοι οτι μπορουμε για να παμε στον παραδεισο,ενω ετσι θα πανε οσοι το αξιζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Άλλο ρώτησα αλλο απαντησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Άλλο ρώτησα αλλο απαντησες.


Γιατι δεν εμφανιστηκε ρωτησες,αν δεν δειχνει λαθος γραμματα η οθονη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Γιατι θελει καποιους σαν εσενα να τον πιστεψουν χωρις να πρεπει να σας φοβισει με την εμφανιση του για να τον πιστεψετε,αμα εμφανιζοταν δεν θα υπηρχε νοημα,θα καναμε ολοι οτι μπορουμε για να παμε στον παραδεισο,ενω ετσι θα πανε οσοι το αξιζουν.

χαχαχα, αν ισχυει αυτο, τοτε ολοι θα αξιζαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
χαχαχα, αν ισχυει αυτο, τοτε ολοι θα αξιζαν.


Τι εννοεις οτι ολοι θα αξιζαν;Για ποιο λογο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Γιατι δεν εμφανιστηκε ρωτησες,αν δεν δειχνει λαθος γραμματα η οθονη μου.

Μα εμφανίστηκε στους Ισραηλίτες. Εγω λεω, αφου ο θεος δεν ειναι δημιούργημα των τοτε ανθρώπων, γιατι δεν εδωσε τις 10 εντολες πιο πριν και μας αφησε να πιστεύουμε σε ανύπαρκτους θεούς ;

Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση η απαντηση σου σε αυτη την ερωτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μα εμφανίστηκε στους Ισραηλίτες. Εγω λεω, αφου ο θεος δεν ειναι δημιούργημα των τοτε ανθρώπων, γιατι δεν εδωσε τις 10 εντολες πιο πριν και μας αφησε να πιστεύουμε σε ανύπαρκτους θεούς ;

Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεση η απαντηση σου σε αυτη την ερωτηση.

Μετά τη σταύρωσή του ο Χριστός δίδαξε στους νεκρούς. Έτσι εξασφάλισε τη σωτηρία των ψυχών των παγανιστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πού είναι το αστείο ακριβώς? Πες μου, να γελάσω κι εγώ δηλαδή...



Όχι... Άλλο η προσπάθεια για την αυτοθέωση και άλλο το καθ'ομοίωσιν.

Το κατ'εικόνα ως προς το Θεό, έγκειται στη λογική, τη δημιουργικότητα που διακατέχει τον άνθρωπο, τα συναισθήματα όπως η αγάπη, η φιλία, η συμπόνια. Πρόκειται για χαρακτηριστικά τα οποία κατέχουν οι άνθρωποι, και τα κατέχει και ο Θεός (αν παραδεχθούμε ότι υπάρχει, που εγώ το πιστεύω).

Το καθ'ομοίωσιν είναι σκοπός του κατ'εικόνα. Μέσα από τα χαρακτηριστικά που έχει ο άνθρωπος και αυτά αποτελούν το "κατ'εικόνα", μπορεί να επιτευχθεί το "καθ'ομοίωσιν". Με αυτή τη φράση, μπορούμε να πούμε ότι ο άνθρωπος διαχωρίζεται κατά κάποιο τρόπο από τα ζώα, ως προς ορισμένα χαρακτηριστικά, όχι ως προς ολα. Το καθ'ομοίωσιν σχετίζεται με τη βούληση, και ελεύθερα μπορεί να επιτευχθεί. Δεν εμπεριέχει τον εγωισμό, ούτε την υβρη.

Η αυτοθέωση εμπεριέχει εγωισμό, αντίθετα, η θέωση, μπορεί να επιτευχθεί, η μερική θεωση μάλιστα

εγω νομιζω οτι αυτη ακριβως η νοοτροποια ειναι εγωιστικη. δεν κοιταμε να κανουμε τον κοσμο μας καλυτερο επειδη το θελουμε, αλλα επειδη προσπαθουμε να φτασουμε στη θεωση. θεωρουμε τον εαυτο μας ανωτερο απο τα ζωα, τα οποια ειναι πιο παλια απο εμας και ειναι, επισης, ενα κομματι της δημιουργιας, παρ'ολο που η εξελιξη μας οδηγει στο αντιθετο. η αγάπη, η φιλία και η συμπονια, ολα συναισθηματα που προυπαρχουν του χριστιανισμου, πιστευω οτι δεν προερχονται απο κατι υπερφυσικο, αλλα απο την ιδια την αναγκη επιβιωσης μας. απο την αλλη θεωρουμε οτι ειμαστε κατωτεροι απο καποιον, ειμαστε δημιουργηματα ενος αλλου, και παρ'ολα αυτα θεωρουμε οτι εχουμε μια περιοπτη θεση στον κοσμο του. για μενα, αυτο δειχνει τοσο την επαρση, οσο και τον φοβο να στηριχτουμε απολυτως στα δικας ποδια. θεωρουμε οτι ειμαστε ξεχωριστοι, ανωτεροι απο τους αλλους, αλλα ταυτοχρονα θελουμε μια ιδεατη νταντα, η οποια θα μας φροντιζει αν ειμαστε φρονιμοι, συμφωνα παντα με καποια δικα μας κριτηρια. αυτη η νταντα, θα μας συγχωρει αν κανουμε κακες πραξεις και τις ομολογουμε.


η λογικη υπαρχει σε πολλα οντα, δεν ειναι μοναδικο γνωρισμα των ανθρωπων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Για μενα και οι θρησκείες. Βασίζονται ολες στην φόβο των ανθρώπων για τον θανατο.

Αμα δεν μας εβαζαν στο μυαλο απο μικρα παιδια οτι υπαρχει ο καλος θεουλης το ποσοστο των πιστών θα ηταν γελοιο.
Αμα ήσουν 20 χρονών, και δεν ειχες ακουσει τιποτα για τον θεο, και ερχόταν καποιος και σου ελεγε οτι υπαρχει ενας αορατος θεος που βλεπει οτι κανεις, αμα εισαι καλος ανθρωπος θα πας στον παραδεισο αλλα αμα εισαι κακος θα πας στην κολαση που θα καίγεται η ψυχή σου για παντα, δεν θα γελούσες και θα τον έδιωχνες ;
Φυσικά και όχι,δε διαφωνώ με αυτό.
Απλά ο χριστιανισμός λέει σωστά πράγματα,αν το δούμε από πλευράς ιδεών.Το ότι οι θρησκείες βασίζονται στο φόβο νομίζω το έχω πει πολλές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Μετά τη σταύρωσή του ο Χριστός δίδαξε στους νεκρούς. Έτσι εξασφάλισε τη σωτηρία των ψυχών των παγανιστών.

Εκτος του οτι η απαντηση σου δεν απανταει στην ερώτηση μου, αυτο που λες δεν μπορεις να ξες αμα ειναι αληθεια. Απλως εσυ το πιστευεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Εκτος του οτι η απαντηση σου δεν απανταει στην ερώτηση μου, αυτο που λες δεν μπορεις να ξες αμα ειναι αληθεια. Απλως εσυ το πιστευεις.

Μάθε να σκέφτεσαι. Ύστερα μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Franco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Φυσικά και όχι,δε διαφωνώ με αυτό.
Εννοεις οτι πιστεύεις τώρα ; Εγω ομως λεω, τι πιστευεις οτι θα εκανες αν δεν στα εβαζαν στο κεφαλι απο μικρο παιδι.
Το ότι οι θρησκείες βασίζονται στο φόβο νομίζω το έχω πει πολλές φορές.
Σορρυ αλλα δεν παρακολουθούσα την συζήτηση.
-----------------------------------------
Μάθε να σκέφτεσαι. Ύστερα μιλάμε.

Δεν νομίζω να σου επιτέθηκα ή να σε ειρωνεύτηκα. Καλυτερα μαθε εσυ να κανεις συζήτηση.

Εγω δεν ρώτησα τι απεγιναν οι ψυχες των ανθρώπων πριν την εμφάνιση του χριστιανισμού, ρώτησα, αφου ο θεος δεν ειναι δημιούργημα των τοτε ανθρώπων όπως λέτε, γιατί δεν έδωσε τις 10 εντολες στους πιο παλιους ανθρώπους. Η απαντηση " ο χριστός δίδαξε τους νεκρους μετα την σταύρωση" δεν νομιζω να απανταει στην ερώτηση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Όλες οι θρησκείες ειναι για τα γέλια.

Γνώμη σου... Υπάρχουν άνθρωποι που η ζωή τους στηρίζεται στη θρησκεία τους. Κάθε θρησκεία, κρύβει και μια διαφορετική φιλοσοφία, κάτι ξεχωριστό, μοναδικό. Μπορεί εσύ να μην αποδέχεσαι τις θρησκείες, ως φιλοσοσφίες και ιδεολογίες, αλλά τουλάχιστον πρέπει να αποδεχτείς το ότι ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστευει σε μία θρησκεία.
Η αλήθεια είναι ότι οι φανατισμοί που διακατέχουν πολλές θρησκείες, συμπεριλαμβανομένου και του χριστιανισμού, οδηγούν σε πράξεις καταστροφικές, και κατακριτέες, πολλές φορές για γέλια. Όμως οι ιδεολογίες, είναι ιδεολογίες, είναι νοήματα, δε σχετίζονται με τις διάφορες προκαταλήψεις, ούτε με τους φανατισμούς... Πολλές φορές, η πίστη σε μία θρησκεία, είναι προσωπικό ζήτημα, και όχι δεν είναι για γέλια. Η πίστη, αφορά αυτο που η θρησκεία εμπεριέχει και όχι τις υπερβολές που τη χαρακτηρίζουν...


Μμμ όχι οι θρησκλείες,οι εκκλησίες και ο τρόπος με τον οποίο η πλειοψηφία των πιστών τους αντιμετωπίζει τα θέματα πίστης ναι.


Εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου.



Για μενα και οι θρησκείες. Βασίζονται ολες στην φόβο των ανθρώπων για τον θανατο.

Αμα δεν μας εβαζαν στο μυαλο απο μικρα παιδια οτι υπαρχει ο καλος θεουλης το ποσοστο των πιστών θα ηταν γελοιο.
Αμα ήσουν 20 χρονών, και δεν ειχες ακουσει τιποτα για τον θεο, και ερχόταν καποιος και σου ελεγε οτι υπαρχει ενας αορατος θεος που βλεπει οτι κανεις, αμα εισαι καλος ανθρωπος θα πας στον παραδεισο αλλα αμα εισαι κακος θα πας στην κολαση που θα καίγεται η ψυχή σου για παντα, δεν θα γελούσες και θα τον έδιωχνες ;

Μπορούν οι πιστοί να λύσουν μια απορία μου ;

1. Αφου οπως λετε υπαρχει θεος, γιατί δεν εμφανίστηκε πιο παλιά ; Ας πουμε στους Ελληνες, γιατι μας αφηνε να ζουμε στο σκοταδι και να πιστεύουμε σε ανύπαρκτους θεούς ;


Όχι πάντα. Μια θρησκεία, μπορεί να αποτελεί ηθικό στήριγμα, πχ, ότι μέσω της προσευχής, ο άνθρωπος έχει ένα έρεισμα, στηρίζεται κάπου, νιώθει ότι κάποιος τον ακούει, τον καταλαβαίνει, πιστεύει ότι υπάρχει ένα είδος ψυχικής σύνδεσης...

Και ας μη γελιόμαστε... Υπάρχει κανείς που να μη φοβάται το θάνατο?

Για το 1, γι'αυτό πιστεύω έστειλε τον Ιησού στη γη, δηλαδή τα χρόνια που προηγήθηκαν αποτέλεσαν δοκιμασία του ανθρώπου κατά τη γνώμη μου, ως προς την πίστη κλπ. Εξάλλου, όλοι οι λαοί, είχαν κάποια θρησκεία. Αυτό δε σου λέει ότι μια θρησκεία, όποια και αν είναι, είναι απαραίτητη?



εγω νομιζω οτι αυτη ακριβως η νοοτροποια ειναι εγωιστικη. δεν κοιταμε να κανουμε τον κοσμο μας καλυτερο επειδη το θελουμε, αλλα επειδη προσπαθουμε να φτασουμε στη θεωση. θεωρουμε τον εαυτο μας ανωτερο απο τα ζωα, τα οποια ειναι πιο παλια απο εμας και ειναι, επισης, ενα κομματι της δημιουργιας, παρ'ολο που η εξελιξη μας οδηγει στο αντιθετο. η αγάπη, η φιλία και η συμπονια, ολα συναισθηματα που προυπαρχουν του χριστιανισμου, πιστευω οτι δεν προερχονται απο κατι υπερφυσικο, αλλα απο την ιδια την αναγκη επιβιωσης μας. απο την αλλη θεωρουμε οτι ειμαστε κατωτεροι απο καποιον, ειμαστε δημιουργηματα ενος αλλου, και παρ'ολα αυτα θεωρουμε οτι εχουμε μια περιοπτη θεση στον κοσμο του. για μενα, αυτο δειχνει τοσο την επαρση, οσο και τον φοβο να στηριχτουμε απολυτως στα δικας ποδια. θεωρουμε οτι ειμαστε ξεχωριστοι, ανωτεροι απο τους αλλους, αλλα ταυτοχρονα θελουμε μια ιδεατη νταντα, η οποια θα μας φροντιζει αν ειμαστε φρονιμοι, συμφωνα παντα με καποια δικα μας κριτηρια. αυτη η νταντα, θα μας συγχωρει αν κανουμε κακες πραξεις και τις ομολογουμε.


η λογικη υπαρχει σε πολλα οντα, δεν ειναι μοναδικο γνωρισμα των ανθρωπων


Η λογική υπάρχει σε πολλά όντα, σύμφωνοι. Πιο ανεπτυγμένη, είναι στους ανθρώπους όμως... Αν ήταν έτσι, τα ζώα θα μπορούσαν να αναπτύξουν κάποιο είδος ομιλίας και γραφής, να κάνουν μαθηματικές πράξεις, να δημιουργήσουν. Τα υπόλοιπα πιστεύω, στα ζώα είναι καθαρά θέμα ενστίκτου...

Ο άνθρωπος, αποτελεί την κορωνιδα της δημιουργίας... Σε αυτόν τον πλανήτη τουλάχιστον, δεν ξέρω αν υπάρχει τελειότερο ον, από άποψη λεπτομέρειας και δημιουργίας... Και διαχείρισης της λογικής, αρχικά τουλάχιστον. Δεν το θεωρώ εγωιστικό...

Δηλαδή, ακόμα και οι Jefferson Airplane το υποστήριζαν... (Crown of Creation).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
Για το 1, γι'αυτό πιστεύω έστειλε τον Ιησού στη γη, δηλαδή τα χρόνια που προηγήθηκαν αποτέλεσαν δοκιμασία του ανθρώπου κατά τη γνώμη μου, ως προς την πίστη κλπ. Εξάλλου, όλοι οι λαοί, είχαν κάποια θρησκεία. Αυτό δε σου λέει ότι μια θρησκεία, όποια και αν είναι, είναι απαραίτητη?
εγω γιατι θεωρω οτι ενας ανθρωπος μπορει να ζησει κανονικοτατα και χωρις την θρησκεια?
κατα την γνωμη μου οι περισσοτεροι απο αυτους που πιστευουν σε οποιαδηποτε θρησκεια,δεν μπορουν να πιστεψουν αληθινα στον εαυτο τους και παραμυθιαζονται με την ιδεα οτι καποια ανωτερη δυναμη θα τους βοηθησει(ουτοπια,φυσικα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Εννοεις οτι πιστεύεις τώρα ; Εγω ομως λεω, τι πιστευεις οτι θα εκανες αν δεν στα εβαζαν στο κεφαλι απο μικρο παιδι.
Aυτό που κάνω και τωρα:δε θα πίστευα.Αλλά γενικά κανείς δε θα πίστευε αν δεν προπαγανδιζόταν η πίστη.Αυτό όμως δε συμφέρει μερικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
κατα την γνωμη μου οι περισσοτεροι απο αυτους που πιστευουν σε οποιαδηποτε θρησκεια,δεν μπορουν να πιστεψουν αληθινα στον εαυτο τους και παραμυθιαζονται με την ιδεα οτι καποια ανωτερη δυναμη θα τους βοηθησει(ουτοπια,φυσικα).

Το να πιστεύεις σε κάποιο Θεό δεν αντιστρέφει την πίστη στον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
εγω γιατι θεωρω οτι ενας ανθρωπος μπορει να ζησει κανονικοτατα και χωρις την θρησκεια?
κατα την γνωμη μου οι περισσοτεροι απο αυτους που πιστευουν σε οποιαδηποτε θρησκεια,δεν μπορουν να πιστεψουν αληθινα στον εαυτο τους και παραμυθιαζονται με την ιδεα οτι καποια ανωτερη δυναμη θα τους βοηθησει(ουτοπια,φυσικα).
Και τους αρέσει αυτό,γιατί ο άνθρωπος φοβάται την ευθύνη,είναι βολικό να ρίχνει το φταίξιμο σε κάποιον ανώτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η λογική υπάρχει σε πολλά όντα, σύμφωνοι. Πιο ανεπτυγμένη, είναι στους ανθρώπους όμως... Αν ήταν έτσι, τα ζώα θα μπορούσαν να αναπτύξουν κάποιο είδος ομιλίας και γραφής, να κάνουν μαθηματικές πράξεις, να δημιουργήσουν. Τα υπόλοιπα πιστεύω, στα ζώα είναι καθαρά θέμα ενστίκτου...

Ο άνθρωπος, αποτελεί την κορωνιδα της δημιουργίας... Σε αυτόν τον πλανήτη τουλάχιστον, δεν ξέρω αν υπάρχει τελειότερο ον, από άποψη λεπτομέρειας και δημιουργίας... Και διαχείρισης της λογικής, αρχικά τουλάχιστον. Δεν το θεωρώ εγωιστικό...

Δηλαδή, ακόμα και οι Jefferson Airplane το υποστήριζαν... (Crown of Creation).

οι jefferson airplane ηταν καλλιτεχνες...


σε αυτο τον πλανητη υπαρχουν "τελειοτερα" πλασματα απο εμας. πλασματα που ζουν πιο πολυ, που ειναι πολυ πιο δυνατα, γρηγορα. αλλα πλασματα πολυ πιο εργατικα, που ζουν κατω απο το νερο, που κρατουν την αναπνοη τους πιο πολυ απο μας. ειμαστε ενα μετριο ειδος, με πολλους περιορισμους, αλλα την ευτυχια να εχει αναπτυξει την σκεψη του, κατι που τον οδηγησε φανταζομαι στον αυτοπροσδιορισμο ως το "αποκορύφωμα της δημιουργιας" που δεν ειναι

Για το 1, γι'αυτό πιστεύω έστειλε τον Ιησού στη γη, δηλαδή τα χρόνια που προηγήθηκαν αποτέλεσαν δοκιμασία του ανθρώπου κατά τη γνώμη μου, ως προς την πίστη κλπ. Εξάλλου, όλοι οι λαοί, είχαν κάποια θρησκεία. Αυτό δε σου λέει ότι μια θρησκεία, όποια και αν είναι, είναι απαραίτητη?
αυτο μπορω να το εξηγησω με δυο τροπους, παντα με την περιορισμενη σκεψη μου:
οτι η πιστη σε κατι προηλθε απο μια φυλη και μεταδοθηκε/εξελιχθηκε στον διαχωρισμο των ανθρωπων.
οτι ολες οι φυλες που τελικα καταφεραν να οργανωθουν, λογω παλι του φοβου για το αγνωστο, αρχισαν να θεοποιουν τις διαφορες καταστασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top