Θρησκεία

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ε οκ, δεν το δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ναι στις δεκα εντολες το αναφερει ξεκαθαρα. εγω ειμαι ο μοναδικος θεος. μη πιστευεις σε αλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
γιατι ο ιησους μιλησε για ισοτητα των ανθρωπων. [/quotη ισοτητα τι σχεση εχει με αυτο που ειπα ? ?βεβαια ο χροστος μιλησε για ισοτητα..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Καλα παιδια τον οδηγο εξομολογησεως δε τον σχολιαζω:P:D:PΕιχαμε και μεις εναν, που ελεγε κι αλλες τετοιες βλακειες:Εαν εισαι αντρας φορας χιπικα ρουχα?doing!!!Να ενας λογος για να μην πιστευει καποιος στο Χριστιανισμο.

Τελος παντων,οσον αφορα την τυποποιημενη λατρεια που αναφερθηκε το μονο που μπορω να πω ειναι οτι βασιζομαστε στις αρχες της θρησκειας οταν πιστευουμε σε αυτην.Δεν ειναι θεμα αποκλειστικα εξελιξης,αλλα ο καθενας μεσα του θα ανακαλυψει αυτες τις αρχες.

Κοιταξτε προσωπικα θελω να διαχωριζω την εκκλησια απο τη θρησκεια.Ακομα και στην αναζητηση της αληθειας, πρεπει να δωσεις βαση οχι στον τροπο λατρειας ,αλλα σε αυτα που σου διδαξαν οι δημιουργοι αυτης της θρησκειας,εννοωντας το Χριστο στην προκειμενη περιπτωση.

Το ότι πιστεύεις σε μια θρησκεία δεν είναι ανάγκη ούτε να νηστεύεις, ούτε να τηρείς όλους τους νόμους που αναφέρει. Αν πιστεύεις στη δύναμη της αγάπης, στη θυσία και την ανάσταση του Χριστού, είσαι χριστιανός, είτε κάνεις προγαμιαίο σεξ είτε όχι, είτε νηστεύεις είτε όχι, και είτε πας να κοινωνήσεις είτε όχι. Αν πιστεύεις στη δύναμη της αγάπης αλλά όχι στη θυσία, τη θεότητα και την ανάσταση του Χριστού, θρησκευτικά μπορεί να μην είσαι χριστιανός, είσαι όμως αυτό που ονομάζουμε καταχρηστικά "κοινωνικά χριστιανός". Το να κολλάμε ταμπέλες και να λέμε ότι "επειδή κάποιος είναι χριστιανός πρέπει να κοινωνεί και να κάνει αυτά αυτά αυτά κι αυτά", προσβάλλει τη μοναδικότητα της ανθρώπινης ύπαρξης και καταπατά το δικαίωμα του ανθρώπου στην ελεύθερη ανάπτυξη της προσωπικότητάς του.

Crook ο οδηγός είναι ολ δε μόνει:D
Και μόνο που η Εκκλησία προπαγανδίζει έτσι τα παιδιά δεν είναι άξια ούτε από έξω να περνάμε,πόσο μάλλον να πιστέψουμε..
Έλεος,δεν θα περνάω εγώ καλά επειδή τα τότε χρόνια δεν είχαν κοσμικά κομμάτια στα ραδιόφωνα?
Ναι άλλη όρεξη δεν ειχα να τρέχω κάθε Κυριακή στην Εκκλησία.....
Ναι χορεύω αμαρτωλούς χορούς, θα πάω στην Κόλαση για αυτό?
Ελάτε τώρα.....Ο κάθε άνθρωπος πιστεύει διαφορετικά άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο.
Δεν είναι δυνατόν η ίδια μας η θρησκεία να μας κάνει πλύση εγκεφάλου με Δευτέρες και Τρίτες παρουσίες κα αμαρτίες και τέτοια!

Βασικά, δεν είναι όλη η Εκκλησία που το κάνει, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, αλλά τέλος πάντων.

Δεν το εχω σκεφτει πολυ το θεμα, αλλα δεν ειμαι φανατικος με καμια θρησκεια ουτε ιδιαιτερα πιστος σε αυτες...γενικα η ιδεα της θρησκειας οπως εχει επικρατησει δεν μου αρεσει, ποσο μαλλον για να την ακολουθησω.Αλλα πιστευω οτι υπαρχει καποιος "ανωτερος" καπου, οχι ισως με την μορφη που το φανταζομαστε, για να μας υποστηρηξει.Ολοι καποτε οταν ειμαστε σε μια δυσκολη κατασταση και ολα τα βλεπουμε χαλια λεμε κατι του τυπου "σε παρακαλω βοηθησε με" κ.α που αναφερομαστε εκεινη την στιγμη?Ακομα και απιστοι να ειναι καποιοι...(και δεν νομιζω οτι ειναι απλα θεμα συνηθειας.)Δεν μπορω να εκφραστω καταλληλα δυστηχως για να αναπτυχθω.
Μια σκεψη που ειχα ειναι οτι η θρησκεια ειναι σαν την ομπρελλα,οταν βρεχει την ανοιγεις και σε προστατεβει απο την βροχη οταν δεν βρεχει, την χρησιμοποιουμαι σαν στηριγματα...

Εγώ δε λέω "σε παρακαλώ, βοήθησέ με" σε κάποια άγνωστη ύπαρξη. Το λέω είτε στον εαυτό μου, είτε σε κάποιο μέλος της οικογένειάς μου, ή εν τέλει ζωγραφίζω. Δεν ελπίζω πως θα πέσει μάννα εξ ουρανού.

Aυτές κυρίως είναι οι πρακτικές που απομακρύνουν του νέους από την εκκλησία οι οποίες δεν έχουν φυσικά καμία σχέση με το αληθινό νοήμα του Χριστιανισμού.
Διάφοροι κομπλεξικοί,κυρίως αμόρφωτοι,κληρικοί καταστρατεύουν την ελευθερία των εφήβων επιβάλλοντας τους αντιλήψεις μεσαιωνικών καταλοίπων.Ιδιαίτερα αυτά με τις ταινίες και το ραδιόφωνο ήταν απαράδεκτα για να μην χρησιμοποιήσω άλλη λέξη.
Και μας μας είχαν ''τροφοδοτήσει'' με διάφορους κανόνες εξομολογήσεως τους οποίους αν και αυτοπροσδιορίζομαι ως Χ.Ο και μάλιστα συνειδητά, τους έγραψα στα @@ μου.

Εδώ θα συμφωνήσω.

για πες μου εσυ πως θες την θρησκεια? ? ?Αυτός που μας δημιούργησε χωρίς τη βοήθειά μας, δεν θα μας σώσει χωρίς τη συγκατάθεσή μας.

Εμένα με ρώτησε αν θέλω να με σώσει;
Δε θέλω τη θρησκεία "κάπως". Θέλω να σέβεται ξένες απόψεις, και να μην κολλάει το ταμπελάκι "αμαρτωλός" σε όποιον διαφωνεί μαζί της.

μηπως ομως αυτο που πραγματικα ενοχλει τους νεους ειναι περιορισμοι που θετει και οχι τα χαρτια εξομολογησεις και οι παπαδες? ? ?γιατι πραγματικα ειναι δυσκολο να δεχτεις αυτη την ζωη και να φυγεις απο τις απολαυσεις της συγχρονης ζωης....

Τους νέους; Δεν ενοχλεί μόνο τους νέους, αυτό που η Εκκλησία ονομάζει "απιστία" και εγώ το ονομάζω αμφισβήτηση της θρησκείας υπάρχει και σε μεγαλύτερες ηλικίες και μάλιστα ξεκίνησε από αυτές.
Δε θέλω κανένα να θέσει περιορισμούς στον εαυτό μου. Οι περιορισμοί που θέτω εγώ είναι υπεραρκετοί.
Είναι επίσης δύσκολο να δεχτείς ότι μόλις πεθάνεις, χάνεσαι και πως δεν υπάρχει κανείς "μέγας" να σε βοηθήσει.

η θρησκεια δεν επεβαλλε τιποτα και αυτα ποθ λεει και τα ορια που βαζει οποιος θελει τα ακολουθει δεν αναγκαζει κανεναν και για τιποτα.ηρθε σε σενα καποιος με το ζορι να σου πει ελα στο χριστιανισμο αλλιως θα παθεις αυτο και αυτο? νομιζω πως οχι.......

Η ίδια η θρησκεία λέει, μέσα από το Μωσαϊκό Νόμο:
"Εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός σου, μην πιστεύεις σε άλλο Θεό εκτός από μένα".

Σε μένα και σε σένα δεν ήρθε (αν και σε βάπτισαν και σε πήγαν ουκ ολίγες φορές στην Εκκλησία χωρίς να σε ρωτήσουν), αλλά σε παλαιότερες εποχές υπήρξαν πάμπολλα τέτοια φαινόμενα... Τα αποτελέσματα των οποίων εκτείνονται, δυστυχώς, μέχρι και σήμερα...
Επίσης, η ίδια η θρησκεία λέει, για τον απλό κοσμάκη, ότι "αν δεν είσαι καλός πιστός, θα πας στην Κόλαση, με το διάβολο, χαχαχα".

πρωτον ο χριστος ευλογησε την ερωτικη πραξη αλλα μονο μεσα απο τον γαμο........και δευτερον ολοι αμαρτανουν αναμαρτητος ειναι μονο ο χριστος γι αυτο υπαρχει το μυστηριο της εξομολογησης για να συγχωρουνται οι αμαρτιες....αλλα υστερα παλι αμαρτανουν οι ανθρωποι και παλι χρειαζετε εξομολογηση αλλα το θεμα ειναι να μην λεει καποιοσ α θα κανο αυτο το κακο και υστερα θα παω να εξομολογηθω.....αυτο ποθ ζηταε συγχωρηση απο τον θεο να προσπαθησεις να μην το κανεις η να το ελλατωσεις......και παλι λεω να προσπαθησεις...ειναι σαν το μπανιο οταν ειμαστε βρωμικη κανουμε μπανιο για να καθαρισουμε αλλα κια παλι θα βρωμισουμε.......

γιατι σου ειπα ο χρστος ευλογησε την ερωτικη πραξη μεσα παο τον γαμο...αρα πριν τον γαμο δεν ειναι ευλογημενη επιτρπτη οπως θες πεστο...και το εκανε αυτο γιατι ειναι ενα πολυ σοβαρο θεμα και οχι
σαν να παμε να φαμε κατι............μην το λαβεις σαν διαδικασια τον γαμο
και σαν παραδοση και κοσμκο γεγονος που λεγονται ....ειναι μυστηριο της θρησκειας μας.....
-----------------------------------------

γι αυτο και λεγεται θεος της αγαπης ................δινει σε σενα και στο οποιδηποτε την ελευθερια να διαλεξει και να αποφασησει τι αυτος θα την κανει την ζωη του........

Α, αν δεν έχεις παντρευτεί με θρησκευτικό αλλά με πολιτικό γάμο; Θεωρείται τότε αμαρτία;:P
Για κάποιους το σεξ είναι όπως το φαΐ, δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.
Να δεις τί θεός της αγάπης φαίνεται να είναι στην ΠΔ...

αυτο ακριβως εννοω η εννοια του σεξ ειναι ενωνομαι με τον αλλον το αλλο μου μισο τα δινω ολα για αυτον η αυτη.....και αυτο βοηθατε να γινει μεσω του γαμου ....τωρα θα μου πεις πω αυτο το κανεις και εξω απο τον γαμο....αλλα αν εισια εξω απο τον γαμο τωρα το κανεις με εναν υστερα μετα απο πολλες φορες θα τον/την βαρεθεις και θα θελει ο ανθρωπος να αλλαξει menou....
-----------------------------------------

προσωπικα τα χερια μου βγαζουν φτερα με τα greeklish αλλα ειναι δυσκολο και για μενα να τα γραφω στα ελληνικα και να τα βλεπω κιολας αν εκανα λαθος......:P

Το πρώτο που λες δεν ισχύει απαραίτητα. Οι περισσότεροι άνθρωποι σήμερα κάνουν σεξ πριν το γάμο, σημαίνει αυτό ότι οι περισσότεροι απατούν το ταίρι τους;

αχχχχχ......δεν βλεπεις τι γραφω πιο πανω? ? αναμαρτητος ειναι μονο ο ιδιος ο χριστος ......ναι αυτο ειναι το σωστο αυτο που εγραψες.......και ξερεις γιατι αν πριν παντρευτεις ειχες πολλους αλλους συντροφους οταν κανεις το βημα του γαμου και η σχεση σου ειναι σταθερη θα εχεις αυτην την συνηθεια δηλαδη την συνηθεια των πολλων σχεσεων και ειδικα αν αρχιζεις να αναπολεις ςναν απο τους παλιους συντροφους και λες αχ αυτος ηταν καλυτερος σε αυτο ή ηταν πιο ευγενικος και κατι τετοια τοτε θα ειναι δυσκολα τα πραγματα..........

Η αλήθεια είναι πως το σεξ πριν το γάμο πολλές φορές μπορεί να τον ενισχύσει. Αν παντρευτείς κάποιον που δε σε ικανοποιεί, είναι πιθανότερο να πας και να απατήσεις.

α) Μύθους τους λες εσύ. Για άλλον είναι γεγονότα. Τους παρουσιάζει, αλλά αν διαβάσεις πιο προσεκτικά πολλές προφητείες τους δείχνουν καθαρά ότι ο Λόγος θα πάει σε όλα τα έθνη, ακόμα και στην ΚΔ γίνονται αναφορές σε τέτοιες προφητείες.

Α, δηλαδή το έπος του Γιλγαμές είναι γεγονός; :huh:
Να μου δείξεις κάποια προφητεία που να εξισώνει με τον τρόπο που ανέφερες τους Εβραίους με τους υπόλοιπους λαούς;

β) Αρκετό καιρό μετά; Δεν φαντάζεσαι τι μπέρδεμα επικρατεί, απλά δες στην Wikipedia κάνα link! Πολύ βιαστικό να λέμε πως 'γράφτηκαν πολύ πιο μετά', ενώ γίνονται ακόμα συζητήσεις πάνω σ' αυτό.

Το πολύ πιο μετά απέχει από το αρκετό καιρό μετά

Δυστυχώς δεν βάζουμε τους κανόνες στο σύμπαν.

Έστω. Δε θα το θεωρούσα ηθικό να δικαστώ από έναν τέτοιο Θεό. Αυτός ποιος τον δικάζει;

Αν εννοείς την θρησκεία του κράτους που σε "αναγκάζει", ναι. Όμως μαζί με την θρησκεία μην ξεχνάς πως πάντα δέχεσαι χιλιάδες ακόμη πράγματα που αφορούν την κοινωνική ζωή, κυρίως ηθικές αρχές.

Πού διαφωνούμε;

Δεν είναι ισορικές πηγές τα Ευαγγέλια δηλαδή;

Τα Ευαγγέλια μπορεί αν αποτελέσουν ιστορικές πηγές, όπως και τα Ομηρικά Έπη.

Υπαρξισμός. Υπάρχει κι η ελεύθερη βούληση, καταστρέφουμε τον κόσμο. Από την άλλη, εύκολα συνδυάζονται όλα τα παραπάνω με την Αποκάλυψη.

Ναι, ελεύθερη βούληση που ο Θεός σέβεται απολύτως...
Δεν καταλαβαίνω πώς συνδυάζονται με την Αποκάλυψη, είμαι gaga:P. Όχι, σοβαρά, δεν πάει πουθενά το μυαλό μου. Δεν αναιρεί κάτι από αυτά που είπα.

Μα αν τελικά είναι εκεί, φταίμε εμείς;

Αν. Και τέλος πάντων, δεν έχει σχέση αυτό που ρωτάω εγώ με αυτό που ρωτάς εσύ:P.

Μιας κι οι τσαγιέρες έχει αποδειχθεί πως είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, μου μένει η απορία για το πως πήγε εκεί πάνω. Ούτε τα μέσα έχουμε για να πάει, κι αν τελικά πήγε πώς έμεινε; Δεν μετακινείται λόγω έλλειψης βαρύτητας;

Άρα μάλλον σου φαίνεται παράξενο... ίσως παράλογο... Αλλά δε μπορείς να αποδείξεις πως δεν υπάρχει... Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει;

Όχι, απλώς έχει τα θεόσταλτά της κείμενα η κάθε μία και προσπαθεί να τα αναλύσει και να τα εξηγήσει. Δεν βγάζει τίποτα καινούργιο, μα ούτε αφαιρεί (εκτός από τις αιρέσεις). Απλά αναλύει.

Θεόσταλτα κείμενα = αυθαίρετα κριτήρια.
Μπορώ κι εγώ να μιλήσω για το μεγάλο πράσινο αυγό που γέννησε τον κόσμο και να αρχίσω να αναλύω και να γράψω ένα βιβλίο...

Πρόσεξε, είπα ότι είναι υπερβατολογικός, δηλαδή δεν μπορούμε να τον καταλάβουμε όπως καταλαβαίνουμε κάτι το υλικό. Όχι πως δεν μπορούμε να κάνουνε υποθέσεις.

Εσύ δεν ήσουν που απέρριπτες σχεδόν τις υποθέσεις που γίνονται π.χ. στη θεωρία της Εξέλιξης;
Κάνεις δηλαδή υποθέσεις για κάτι που δε γνωρίζεις αν υπάρχει. Γιατί δεν κάνεις υποθέσεις και για το χρώμα μιας τσαγιέρας τέτοιας που περιγράψαμε πριν, το σχήμα του στόμιου της, το καπάκι της, το χερούλι του καπακιού (:P έτσι πάει; ) της, τα σχέδια που έχει πάνω, το σχήμα της βάσης της, τη χωρητικότητά της, το αν είναι μεταχειρισμένη ή όχι, το υλικό της, τα αξεσουάρ της;

Άρα ούτε ο Μέγας Αλέξανδρος τα έκανε όλα αυτά; Γιατί στην εποχή μας κανένας 30χρονος δεν μπόρεσε να κατακτήσει τόσες χώρες με τέτοια αρχαί μέσα.

Ο Μ. Α. κατέκτησε πολλές περιοχές, κι αυτό μπορούμε να το συμπεράνουμε τόσο από τη διασταύρωση ιστορικών πηγών διαφορετικής μάλιστα προέλευσης, όσο και από αρχαιολογικά ευρήματα στην επικράτεια της αυτοκρατορίας του, τα οποία φανερώνουν την ενιαία οργάνωσή της.

Θες να συγκεντρώσω όλες τις πηγές και να βγάλω συμπέρασμα; Οι δύο μόνες που εντάσσονται έξω από τον θρησκευτικό τομέα Τον αποκαλούν σοφό δάσκαλο με πολλούς ακόλουθους και η άλλη ως άνθρωπο που Τον έλεγαν Μεσσία.

Ακριβώς. Δε λένε πως ήταν Θεάνθρωπος.

Μα αν δεν αμφισβητήσεις κάτι πρώτα, πώς θα το αποκλείσεις;

Τότε γιατί αποκλείεις άλλα πράγματα που θα μπορούσαν να είναι εξίσου ή και περισσότερο πιθανά;

Άρα έχεις το σκεπτικό "Αποκλείεται να κάνουν λάθος, γιατί το ελέγχουν πολλοί!", ε;

Όχι, γιατί δεν περιορίζομαι μόνο σε αυτό, αλλά θέτω και τα υπόλοιπα κριτήρια που περιέγραψα.

Ε, άμα σφάλλει στον Θεό, παίρνει σβάρνα και τα υπόλοιπα.

Οπότε;

Η οποία χωρίς να θέσει κάποιο νόημα στην ζωή δεν έχει βάσεις.

Διαφωνούμε κάπου;:P

Μα δεν το είπε απλά, αλλά έγραφε και αποδείξεις από Βίβλο κι επιστήμη.

Αποδείξεις ή "αποδείξεις";

Μπορεί κατά την εξέλιξη να έπαιξαν ρόλο όλοι οι οργανισμοί (το γυρίζω σε determinism:P), ώστε να βγει ο άνθρωπος, ακόμη κι η πιο μικρή κίνηση μετράει.

Τότε σαφώς θα μπορείς να μου πεις ή θα υπάρχει κάποιος που θα έχει μελετήσει το πού θα ωφελούσαν τα μαστίγια στην εξέλιξη του ανθρώπου. Αν και πάλι παράλογο είναι, διότι οι πολυκύτταροι οργανισμοί κινούνται με μέρη του σώματός τους, τα οποία αποτελούνται από πολλά κύτταρα, και όχι με μαστίγια κυττάρων.

Εμ, γιατί όχι; Αφού η εξέλιξη κρύβει ολόκληρο μεγαλείο.

Ε, και σημαίνει κάτι αυτό;

Κι όμως, δες που είμαστε τώρα! Κι αν ήταν σκόπιμο όλο αυτό; Τα γονίδια πάλι για ποιον λόγο να έγιναν έτσι;

Δεν ξέρουμε αν ήταν σκόπιμο, και μάλλον (κατ' εμέ) δεν ήταν.
Τα γονίδια, εξ ορισμού, αντιγράφουν τους εαυτούς τους. Λοιπόν, όταν με τυχαίο τρόπο κάποιο τυγχάνει να εκμεταλλευτεί ένα μηχανισμό που του επιτρέπει να έχει κάποιο σχετικό πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων, θα αντιγραφεί ταχύτατα, και ο μηχανισμός αυτός θα εξαπλωθεί. Φαντάσου να έχεις εκατομμύριους, δισεκατομμύριους, τρισεκατομμύριους τέτοιους διαδοχικούς τυχαίους συνδυασμούς μηχανισμών.


Δηλαδή εσύ αμφισβητείς ότι η Γη γύριζε γύρω από τον ήλιο το 1000 π.Χ.;

Κατά Ματθαίον 22:36-40
Μα δεν καταργήθηκε ο Μωσσαϊκός Νόμος. Ακόμα τηρείται, αλλά (όπως έχω ξαναγράψει, νομίζω) συνοψίζονται όλα στις δύο μεγαλύτερες και σημαντικότερες εντολές: αγάπη στον Θεό και στον συνάνθρωπο. Όποιος τα κάνει αυτά έχει τηρήσει όλον τον Νόμο και τις Εντολές.

Όχι απαραίτητα. Αγαπώ το Θεό, αγαπώ και την Αθηνά, τη θεά της σοφίας, και τον Απόλλωνα, το θεό του φωτός και της μαντικής, και τον Όντιν, το βασιλιά του σκανδιναβικού πάνθεου. Αυτό αντιβαίνει στην πρώτη εντολή, η οποία κατ' εμέ είναι μάλλον και η πιο φασιστική.

Είπες αυτό:
Nope. Αντιθέτως. Όσο πιο πολύ χτυπάει η ζωή κάποιον Χριστιανό, τόσο πιο πολύ στρέφεται προς τον Θεό. Με λίγα λόγια, 'ό,τι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό'. Κι ό,τι σε σκοτώνει, σε φτάνει στον Θεό.

Το οποίο υποστηρίζεις με αυτό:

Όλοι κατάγονται από τον ίδιο Θεό όμως και όλοι καταγόμαστε από θνητούς.
;

Συνδύασέ το κάπως με την Εκκλησία αυτό.

Η Εκκλησία παρουσιάζει μόνο τη δική της λύση και άποψη.

Τύπου αυθορμήτου αυτανάφλεξης;

Δεν είμαι σίγουρος. Υπό τις κατάλληλες συνθήκες, μπορεί το φαινόμενο αυτό να συμβεί και σε σχετικά όχι και τόσο εύφλεκτες ουσίες.

Κι όποιος αγαπάει τον θάνατο δεν πιστεύει σε μεταθάνατον ζωή δηλαδή;
Ναι, δεν αποδεικνύει κάτι το τι θέλει.

Δεν είπα αυτό.
Ναι, αποδεικνύει, τουλάχιστον από ψυχολογικής σκοπιάς.

Γιατί δεν Τον ακούσαν όλοι. Δεν υπάρχει κάποιος που να τον ακολουθάν όλοι οι άνθρωποι.

Συνήθως μοιάζουν με πρόβατα.

Συμφωνώ, αν και δύσκολα θα τον άκουγαν. Παρ' όλα αυτά, είχε πει πως στην επόμενη ζωή σου (αν δεν είσαι καλό παιδί) θα μετενσαρκωθείς σε γυναίκα.

Ίσως για να τρομάξει τους άντρες. Επηρεασμένος ήταν κι αυτός, αναπόφευκτα, από τις κοινωνικές συνθήκες της εποχής του.

Μόνο όταν αποκτά δύναμη και την εκμεταλλεύεται.

Πράγμα αναπόφευκτο, αν κρίνει κανείς από την εγωιστική φύση του ανθρώπου.

Το έκανες πάλι. Έκρινες τους νόμους που έθεσε το σύμπαν σύμφωνα με την κοινωνία σου.

Το σύμπαν δεν έθεσε νόμους, οι νόμοι τυχαίοι βγήκαν έτσι.
Χρησιμοποιώντας καταχρηστικά τον όρο "φύση" και "έθεσε", η φύση (ή ο θεός, αν θέλετε) έθεσε σκληρότατους νόμους στο ζωικό και φυτικό βασίλειο, τους οποίους κανείς από μας δε θα ενέκρινε. Γιατί να μη τους κρίνουμε; Έχω δικαίωμα, όπως έχεις κι εσύ δικαίωμα, να κρίνεις του πάντες και τα πάντα (ακόμη και το "θεό"), και έχουμε όλοι μας την υποχρέωση να κρίνουμε τους εαυτούς μας.

Όλοι εκεί θα πάμε, αλλά ας γίνουμε Χριστιανοί, γιατί είναι ο μόνο τρόπος να περνάς ωραία.:D

Ιδιοτέλεια; Τς, τς, τς...:P

Αμαρτία θεωρείται το κάθε πράγμα που σε αποπροσανατολίζει από τον Θεό.

Κατά τ' άλλα, ο Θεός σέβεται την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου...

Όποιος δεν είναι Χριστιανός ,δηλαδή είτε πιστεύει σε κάποια άλλη θρησκεία ή απλά δεν πιστεύει πουθενά θεωρείται αμαρτωλός?

Α, σύμφωνα με την πρώτη εντολή, ναι.
Είμαι αμαρτωλός και μ' αρέσει:P.

λοιπον πρωτον αυτα που ονομαζεις παραλογίες εγω τα πιστευω ΣΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΕΙΠΕ ΟΠΟΙΟς ΘΕΛΕΙ ΟΠΙΣΩ ΜΟΥ ΕΛΘΕ.......ΤΟΥΤΕΣΤΙΝ σν θες αποδεχεσε αυτα που λεει και τον ακολουθεις αλλιως διαλεγεις εσυ τον δρομο σου και κανεις τις επιλογες σου...και αν η θρησκεια ηταν καθεστως θα ησουν τωρα καθε μερα εκκλησια...........και οταν λες πως θελει καποιον να πιστεψει και χωρις ορια ειναι σαν να φτιαχνεις εσυ εναν δικο σου θεο που μεν εγο θα κανω οτι γουσταρω και δεν θα δινω αναφορα σε κανενα αλλα να εχω και στην καβατζα εναν θεο που θα με γλιτωσει απο δυσκολες καταστασεις....

Κάνεις θρησκευτικά στο σχολείο και το κράτος έχει την Εκκλησία ως αφορολόγητο σώμα, σαφώς και είναι καθεστώς.

Αναφορά δίνουμε στους εαυτούς μας και, πίστεψέ με, είναι πολύ πιο δύσκολο από το να δίνεις αναφορά στο Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
πολλοι χριστιανοι ομως δεν ακολουθουν/θουσαν την διδασκαλια του
ειναι παρα μα παρα πολυ απλο......οσοι δεν τον ακολουθουν ΔΕΝλεγονται χριστιανοι..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
ξερεις τι ειπε ο χριστος αν εισαι μαζι μου 50% και το αλλο 50 ειναι αλλου τοτε ειναι σαν να μην εισαι καθολου.....ελπιζω αυτο να τα λεει ολα

Ήξερε και μαθηματικά;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πηγαίνω εκκλησία
Δεν κάνω νηστεία όταν πρέπει
Δεν εξομολογούμαι
Δεν έχω διαβάσει την Βίβλο και δεν νομίζω να έχω διαβάσει κάποιο χριστιανικό βιβλίο.

Μπορώ να πιστέψω στο Θεό ή πειράζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Για να σου πω, θα πρέπει να μου πεις πρώτα τί θεωρείς εσύ Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όχι πάντως κάτι που συνεπάγεται κοσμικές πράξεις όπως αυτές που ανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ίσως. Εσύ νιώθεις την ανάγκη να πιστέψεις σε κάποιον θεό;

Το καλύτερο είναι να φτιάξεις το δικό σου θεό (ίσως διαπιστώσεις ότι δε θες να φτιάξεις κανέναν). Στο τέλος, μπορείς να δεις αν κάτι από τα γνωστά σου ταιριάζει:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είναι αν εγώ έχω την ανάγκη.
Απλά έχω την απορία αν χωρίς τις πράξεις που είπα μπορεί κάποιος ανθρωπάκος να πιστέψει στον Θεό.Αυτό τον Θεό που αναφέρουμε τόσες σελίδες τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εξαρτάται από το σε ποιον Θεό αναφέρεσαι. Μπορεί να πιστέψει στην ιδέα του Θεού, αν αυτό ρωτάς, το ότι ο Θεός υπάρχει (αν) δε συνεπάγεται ότι ισχύουν αυτοί οι %#@%&*^%*@#^%κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Η ίδια η θρησκεία λέει, μέσα από το Μωσαϊκό Νόμο:
"Εγώ είμαι ο Κύριος ο Θεός σου, μην πιστεύεις σε άλλο Θεό εκτός από μένα".
και παλι ποιος σε αναγκαζει να το δεχτεις και να ττο ακουθησεις? ? ?μηπως κανενας?
-----------------------------------------
Το καλύτερο είναι να φτιάξεις το δικό σου θεό (ίσως διαπιστώσεις ότι δε θες να φτιάξεις κανέναν). Στο τέλος, μπορείς να δεις αν κάτι από τα γνωστά σου ταιριάζει:).
να μην πιστευεις στο θεο που δημιουργησες αλλα σε αυτον που δημιουσργησε εσενα........αυγουστινος..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κατ' αρχήν, υφίσταμαι ψυχολογική καταπίεση από κάποιους φορείς (σχολείο, φανατισμένοι χριστιανοί). Δεύτερον, με ονόμασαν (και κάποιο με ονομάζουν) χριστιανό χωρίς να με ρωτήσουν. Τρίτον, είναι σαν να έχεις ένα βασιλιά που σου λέει "αν δε μου δώσεις το 70% του εισοδήματός σου θα σου πάρω το κεφάλι, αλλά εγώ σου αφήνω περιθώριο επιλογής".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα ήταν ωραία άμα δεν μιλούσατε με λόγια άλλων και με αποσπάσματα ευαγγελίων και λέγατε τις δικές απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Κατ' αρχήν, υφίσταμαι ψυχολογική καταπίεση από κάποιους φορείς (σχολείο, φανατισμένοι χριστιανοί). Δεύτερον, με ονόμασαν (και κάποιο με ονομάζουν) χριστιανό χωρίς να με ρωτήσουν. Τρίτον, είναι σαν να έχεις ένα βασιλιά που σου λέει "αν δε μου δώσεις το 70% του εισοδήματός σου θα σου πάρω το κεφάλι, αλλά εγώ σου αφήνω περιθώριο επιλογής".
Για εκατοστή φορά ,γιατί το πιστέυεις αυτό ??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Καλά, Λυδία...!
Τα έχεις παίξει! Σου δημιούργησε κάποιος (ίσως κι εμείς εδώ) την εντώπση πως πρέπει να κοιτάς μην φας κρέας την Παρασκευή, γιατί θα καείς σε ένα μέρος με καζάνια! Τί άλλο θα δούμε?!
Ε, άμα συγκεντρώνεσαι στο να μην πας στην Κόλαση, τότε χάθηκες. Οι πράξεις πρέπει να είναι αληθινές και από αγάπη, όχι φόβο.
Κανέναν δε διέταξε ο Θεός. Μάλιστα η λέξη εντολή στα Εβραϊκά σημαίνει οδηγία.
Καλά περνάς κι όταν ακολουθάς πραγματικά τον Χριστό, δεν σε ενδιαφέρουν τα εγκόσμια πια.
Στα λόγια πολλοί είμαστε Χριστιανοί, αλλά όποιος πραγματικά αγαπάει τον Χριστό θα τηρεί κι αυτά που λέει. Δες κάτι που βρήκα εδώ για αποδείξεις.
Ιστορική πηγή είναι και τα Ομηρικά Έπη, εννοείται.

Δεν πηγαίνω εκκλησία
Δεν κάνω νηστεία όταν πρέπει
Δεν εξομολογούμαι
Δεν έχω διαβάσει την Βίβλο και δεν νομίζω να έχω διαβάσει κάποιο χριστιανικό βιβλίο.

Μπορώ να πιστέψω στο Θεό ή πειράζει?
Μάλλον θα βοηθήσει το Κατά Ματθαίον 19:16-30.

Crook, αύριο εσύ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Κάνεις θρησκευτικά στο σχολείο και το κράτος έχει την Εκκλησία ως αφορολόγητο σώμα, σαφώς και είναι καθεστώς.

.
απο την στιγμη που θα σε επιβαλλονταν με την βια τις αποψεις της τοτε θα ηταν καθεστως τωρα απο την στιγμη που δεν σε επιβαλλεται ΔΕΝ ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εσύ γιατί τα θέτεις πιο κόσμια?:P
@ Crook
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
και παλι ποιος σε αναγκαζει να το δεχτεις και να ττο ακουθησεις? ? ?μηπως κανενας?
-----------------------------------------

να μην πιστευεις στο θεο που δημιουργησες αλλα σε αυτον που δημιουσργησε εσενα........αυγουστινος..............

Σαθρά τα επιχειρήματα του Αυγουστίνου. Το θεό που δημιούργησε εμένα ψάχνω (τώρα πια όχι), μόνο που το κάνω από μόνος μου.

Θα ήταν ωραία άμα δεν μιλούσατε με λόγια άλλων και με αποσπάσματα ευαγγελίων και λέγατε τις δικές απόψεις.

+

Για εκατοστή φορά ,γιατί το πιστέυεις αυτό ??:P

Ε;

Καλά, Λυδία...!
Τα έχεις παίξει! Σου δημιούργησε κάποιος (ίσως κι εμείς εδώ) την εντώπση πως πρέπει να κοιτάς μην φας κρέας την Παρασκευή, γιατί θα καείς σε ένα μέρος με καζάνια! Τί άλλο θα δούμε?!
Ε, άμα συγκεντρώνεσαι στο να μην πας στην Κόλαση, τότε χάθηκες. Οι πράξεις πρέπει να είναι αληθινές και από αγάπη, όχι φόβο.
Κανέναν δε διέταξε ο Θεός. Μάλιστα η λέξη εντολή στα Εβραϊκά σημαίνει οδηγία.
Καλά περνάς κι όταν ακολουθάς πραγματικά τον Χριστό, δεν σε ενδιαφέρουν τα εγκόσμια πια.
Στα λόγια πολλοί είμαστε Χριστιανοί, αλλά όποιος πραγματικά αγαπάει τον Χριστό θα τηρεί κι αυτά που λέει. Δες κάτι που βρήκα εδώ για αποδείξεις.
Ιστορική πηγή είναι και τα Ομηρικά Έπη, εννοείται.


Μάλλον θα βοηθήσει το Κατά Ματθαίον 19:16-30.

Crook, αύριο εσύ. :P

Α, αύριο εγώ:P.

Και δεν απάντησες σε όλα όσα σου είπα:P.

To ότι πιστεύεις στο Θεό δε σημαίνει ότι είσαι χριστιανός.

Περάσαμε τις 200 σελίδες!!! Είναι αυτό το μεγαλύτερο τόπικ του φόρουμ ή κάνω λάθος;:P
-----------------------------------------
απο την στιγμη που θα σε επιβαλλονταν με την βια τις αποψεις της τοτε θα ηταν καθεστως τωρα απο την στιγμη που δεν σε επιβαλλεται ΔΕΝ ειναι

Έχεις ακουστά τον όρο "πνευματική επιβολή";

Εσύ γιατί τα θέτεις πιο κόσμια?:P

Ποιος, εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top