Θρησκεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αλλά πώς πιστεύεις ότι χρειάζεται κάτι iQ για να τα φτιάξει, ενώ αυτό το κάτι είναι υπεράνω;
Τί εννοείς λέγοντας IQ; Δεν θέλω να ρισκάρω να απαντήσω, γιατί μετά μπορεί να δημιουργηθεί έυκολα σύγχυση, διότι χρησιμοποιούμε ανθρώπινες έννοιες.
Λοιπόν, αφού και ο μέρμηγκας ξέρει να φτιάχνει φωλιές κλπ. κι ο άνθρωπος έχει εγκέφαλο που μπορεί να του ανοίξει πολλούς ορίζοντες, δεν γίνεται να μην τα έχει προγραμμάτισει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Είπα πως πιστεύω πως αυτά που ξέρω είναι αρκετά για να μην πιστεύω
Ειλικρινά έχω και εγώ μεγάλη περιέργεια να μάθω τι ακριβώς ξέρεις που σε οδηγεί στο να μην πιστεύεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ φίλε μου το πιστεύω και δεν πρόκειται να μπω στον κόπο να το εξηγήσω ούτε στον εαυτό μου. Αυτή είναι η πίστη. Από κει και πέρα, ή θα μου πεις πως δεν σ'ενδιαφέρει καθόλου, ή θα μου το εξηγήσεις με κάποιον άλλο τρόπο. Δεν είμαι εγώ αυτός που κομπάζει ότι μπορεί να εξηγήσει τα πάντα με νόμους Φυσικής...

Μάθε πρώτα να ζητάς από τον εαυτό σου, και ύστερα ζήτα από τους άλλους.

Εγώ πιστεύω φιλαράκο, hello, εσύ μου λες ότι ξέρεις κι εγώ αμφισβητώ ευθέως ότι ξέρεις, οπότε δε μένει παρά να μου αποδείξεις το αντίθετο ή απλώς να αφήσεις την πεποίθησή μου να επαληθευτεί. Εγώ δεν σου είπα ποτέ ότι κατέχω γνώση, αν κατείχα δεν θα πίστευα, εσύ μου λες ότι κατέχεις (αυτό αφήνεις να εννοηθεί τουλάχιστον), οπότε σε άλλους αυτά, όχι σε μένα.

Έχουμε πει 100 φορές ότι επειδή το Χ δεν είναι μαύρο δε σημαίνει ότι είναι άσπρο.

Γιατί πιστεύεις, btw; Αν θες απαντάς.

Στα πιο πολλά μοντέλα του σύμπαντος που έχουν προταθεί από τους επιστήμονες όλα για να στηριχτούν προυποθέτουν μία πρώτη αιτία,κάτι που να δώσει ύπαρξη από την ανυπαρξία και να αρχίσει ο χρόνος και ο χώρος.Αυτή την πρώτη αιτία την ονομάζουμε θεό(η οποία είναι άκτιστη).
Το χαρακτηριστικό τού "ακτίστου" όμως, είναι η έλειψη μεταβολής, (μιας και δεν υπόκειται σε νόμους τού χωροχρόνου και γι αυτό είναι και εκτός χωροχρόνου), και συνεπώς η έλειψη οποιασδήποτε εξωτερικής αιτίας ύπαρξης.
Βέβαια για να μην ποιούμαι και την νήσσα υπάρχουν και άλλα μοντέλα που προτείνουν ένα σύμπαν αυτοδημιούργητο αλλά εδώ ερχόμαστε για πρώτη φορά στο ζήτημα της πίστης.
Επιπρόσθετα σκοπός δεν είναι να αποδειχθεί η ύπαρξη του θεού καθώς αυτό είναι αδύνατο αλλά η διασαφήνηση μερικών πραγμάτων.

Εσύ ονομάζεις αυτή την πρωταρχική αιτία "θεό" (αν υπάρχει).

Με αναγκάζεις να μπαίνω στα καλούπια του κόσμου μας (για το IQ λέω).
Πιστεύω ότι χρειάζεται κάποιος να τα φτιάξει πάντως.

Γιατί; Αν πέσει μερικές χιλιάδες φορές μια τυχαία ποσότητα άμμου από τον ουρανό, μια από αυτές μπορεί να μοιάζει με κάστρο. Αν αυτό το κάστρο μπορεί να πολλαπλασιαστεί (το κάστρο δε μπορεί, ένα νουκλεϊκό μόριο όμως μπορεί, λόγω της χημικής του δομής), τότε με τον καιρό θα τελειοποιείται (με την τελειότητα να είναι ο βαθμός προσαρμογής στο περιβάλλον, ο οποίος θα επιτρέψει την επιβίωση των γονιδίων και την κυριαρχία τους στη γονιδιακή δεξαμενή, πράγμα που σαφώς γίνεται αυθόρμητα, αφού πολλαπλασιάζονται.

Ή υπάρχει μία άπειρη αλυσίδα ή φτάνουμε σε κάτι το οποίο προϋπήρχε. Η υλοενέργεια δεν μπορεί να προϋπάρξει, γιατί έτσι υπάρχει άπειρος χρόνος.
Η εμπειρική μας απόδειξη δείχνει πως 10 στις 10 φορές όλα φτιάχνονται από κάπου και οφείλονται σε κάτι.

Για ποια ακριβώς απόδειξη μιλάς; Μια πέτρα που βλέπεις την ώρα που περπατάς (δεν ξέρω αν ζεις σε πόλη, όπου δεν υπάρχουν πέτρες στο δρόμο:P), οφείλεται πουθενά; Απλώς υπάρχει εκεί.

Γι' αυτό είπα και στον nioniosmeg ότι δεν είναι ωραίο να μπαίνουμε σε καλούπια IQ. Απλώς ο κόσμος μας προϋποθέτει κάποιον Δημιουργό που -most likely- δεν είναι μέσα στο σύμπαν.

Και πού είναι;

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Η θεωρία του Δαρβίνου πράγματι ισχύει σε ένα επίπεδο, αλλά εμπειρική απόδειξη δεν υπάρχει. Δεν έχουμε καταφέρει να φτιάξουμε άνθρωπο από έναν μονοκύτταρο οργανισμό. Κι ακόμα κι αν πράγματι ισχύει, πώς θα ξέρουμε πως εμείς είμαστε από εκεί;
Oh, και με τα σκουλήκια έχουμε πολλά κοινά στο DNA.

Η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία έχω ακούσει (δεν είμαι βέβαιος, μπορεί να είναι και urban legend) ότι δέχτηκε τη σφαιρικότητα της Γης μόλις το 1992. Και να σου πω, δεν ξέρεις αν η Γη είναι σφαιρική, μπορεί αν υπάρχει ένα φαινόμενο ακατάληπτης συνέχειας στο επίπεδό της, και να μην μπορείς να φτάσεις στα άκρα, διότι λόγω οφθαλμαπατών κάνεις κύκλους. Και οι φωτογραφίες από το φεγγάρι και τους δορυφόρους μπορεί να είναι πλαστές. Όπως και τα απολιθώματα που έχουν βρεθεί, και τα οποία είναι υπεράρκετα για να υποστηρίξουν τη θεωρία της Εξέλιξης. Και για να φέρω άλλο ένα στοιχείο, δε βλέπω το λόγο να μη συνέβαινε η Εξέλιξη παλιά, αν συμβαίνει και τώρα.

Προσπαθείς να κατανοήσεις το υπερβατολογικό με την λογική. Είναι σα να είσαι κουφός και να θες να ακούσεις.

Μόνο που στην περίπτωσή μας, δεν ξέρεις καν αν υπάρχουν ηχητικά κύματα.

Μελετάς άπιαστα (για την νυν επιστήμη) σημεία, κρίνοντάς τα σύμφωνα με τα όσα ξέρει ως τώρα.

Μ' άρεσε αυτό το νυν. Αλλά νομίζω πως μάλλον είναι αδύνατο να τα μάθουμε όλα.

November Rain, προσωρινά πίστη. Κάποτε ίσως θέμα πίστης να θεωρείται η άρνηση του Θεού και γεγονός η αποδοχή Του!

Αυτό δε το πολυκατάλαβα.

Τί εννοείς λέγοντας IQ; Δεν θέλω να ρισκάρω να απαντήσω, γιατί μετά μπορεί να δημιουργηθεί έυκολα σύγχυση, διότι χρησιμοποιούμε ανθρώπινες έννοιες.
Λοιπόν, αφού και ο μέρμηγκας ξέρει να φτιάχνει φωλιές κλπ. κι ο άνθρωπος έχει εγκέφαλο που μπορεί να του ανοίξει πολλούς ορίζοντες, δεν γίνεται να μην τα έχει προγραμμάτισει κάποιος.

Έχεις ακουστά τη φυσική επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Εσύ ονομάζεις αυτή την πρωταρχική αιτία "θεό" (αν υπάρχει).]
Και πώς αλλιώς μπορούμε να την ονομάσουμε δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Και πώς αλλιώς μπορούμε να την ονομάσουμε δηλαδή

Αυτό που ρωτάς δεν θα στο απαντήσω εγώ...(μπορεί να έχει καμιά έκλαμψη ο Κρουκ, δεν ξέρω...:P) αλλά το όνομα θεός άλλοι το δώσανε για σας... αν το προσεγγίσετε από άλλη έννοια... δεν ξέρω... υπάρχει και η περίπτωση να μην ονομάζεις κάτι που δεν ξέρεις αν υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Εσύ ονομάζεις αυτή την πρωταρχική αιτία "θεό" (αν υπάρχει).
Δημιουργός του σύμπαντός μας μάλλον. Αλλά το λέμε θεό επειδή έχει καθιερωθεί και Θεό όταν αναφερόμαστε στον Χριστιανικό, συνήθως.

Γιατί; Αν πέσει μερικές χιλιάδες φορές μια τυχαία ποσότητα άμμου από τον ουρανό, μια από αυτές μπορεί να μοιάζει με κάστρο. Αν αυτό το κάστρο μπορεί να πολλαπλασιαστεί (το κάστρο δε μπορεί, ένα νουκλεϊκό μόριο όμως μπορεί, λόγω της χημικής του δομής), τότε με τον καιρό θα τελειοποιείται (με την τελειότητα να είναι ο βαθμός προσαρμογής στο περιβάλλον, ο οποίος θα επιτρέψει την επιβίωση των γονιδίων και την κυριαρχία τους στη γονιδιακή δεξαμενή, πράγμα που σαφώς γίνεται αυθόρμητα, αφού πολλαπλασιάζονται.
Μικρά καστράκια που τρέχουν;
Οιθεωρίες των πιθανοτήτων λένε πως αν 1/100.000.000 φορές χτυπήσεις πάνω σε έναν τοίχο θα περάσεις από μέσα του. Πρακτικά, δεν έχει συμβεί ποτέ αυτό. Η εμπειρική απόδειξη υπερισχύει της λογικής.

Για ποια ακριβώς απόδειξη μιλάς; Μια πέτρα που βλέπεις την ώρα που περπατάς (δεν ξέρω αν ζεις σε πόλη, όπου δεν υπάρχουν πέτρες στο δρόμο:P), οφείλεται πουθενά; Απλώς υπάρχει εκεί.
Φυσικά, έσπασε από κάποιο τούβλο πιθανώς (ναι, δεν έχουμε:P). Άλλο αιτία/σκοπός κι άλλο το τι την έφερε εδώ.
Αν ξεκινήσουμε να αναλύουμε το κάθε πράγμα γύρω μας θα φτάσουμε στην Δημιουργία, η οποία μας λέει πως ήθρε από το πουθενά (σωστά?)...

Και πού είναι;
Ο Τάκης.:P
Ξέρεις πως εγώ πιστεύω στον Δημιουργό/Πατέρα/Θεό Ιησού Χριστό, που ενανθρωπίστηκε. Εσύ κάνε δική σου έρευνα.

Και να σου πω, δεν ξέρεις αν η Γη είναι σφαιρική, μπορεί αν υπάρχει ένα φαινόμενο ακατάληπτης συνέχειας στο επίπεδό της, και να μην μπορείς να φτάσεις στα άκρα, διότι λόγω οφθαλμαπατών κάνεις κύκλους.
Όπως την βλέπεις, ναι, ίσως να μπορέσουμε να το πούμε. Αλλά υπάρχουν κι άλλες αποδείξεις πέρα από την εικόνα.

Και οι φωτογραφίες από το φεγγάρι και τους δορυφόρους μπορεί να είναι πλαστές. Όπως και τα απολιθώματα που έχουν βρεθεί, και τα οποία είναι υπεράρκετα για να υποστηρίξουν τη θεωρία της Εξέλιξης.
Βέβαια. Γι' αυτό εσύ εμπιστεύεσαι τους επιστήμονες, όπως εγώ εμπιστεύθηκα κάποιους ιερείς.

https://www.theflatearthsociety.org/forum/
https://www.alaska.net/~clund/e_djublonskopf/Flatearthsociety.htm
Δεν κάνουν πλάκα, το εννοούν.

Και για να φέρω άλλο ένα στοιχείο, δε βλέπω το λόγο να μη συνέβαινε η Εξέλιξη παλιά, αν συμβαίνει και τώρα.
Ναι, αλλά συνέβη σε εμάς συγκεκριμένα;

Μόνο που στην περίπτωσή μας, δεν ξέρεις καν αν υπάρχουν ηχητικά κύματα.
Ούτε γι' αυτά ξέραμε πριν καιρό. Σίγουρα δεν μπορούμε να αποδείξουμε εμπειρικά τον Θεό τώρα, γι' αυτό μπορούμε να κάνουμε μόνο λογικούς ισχυρισμούς.

Μ' άρεσε αυτό το νυν. Αλλά νομίζω πως μάλλον είναι αδύνατο να τα μάθουμε όλα.
Μπα, απλώς δε θα προλάβουμε...

Αυτό δε το πολυκατάλαβα.
Αν η επιστήμη αποδείξει πως υπάρχει Θεός, τότε σου μένει μόνο η πίστη στην αθεΐα. Οι Χριστιανοί θά 'ναι το δεδομένο.
Και θά 'χουμε και βιβλία "The Atheist Delusion".:P

Έχεις ακουστά τη φυσική επιλογή;
Αυτό το σύστημα είναι μία ακόμη απόδειξη του μεγαλείου του Θεού. :)

Αυτό που ρωτάς δεν θα στο απαντήσω εγώ...(μπορεί να έχει καμιά έκλαμψη ο Κρουκ, δεν ξέρω...:P) αλλά το όνομα θεός άλλοι το δώσανε για σας... αν το προσεγγίσετε από άλλη έννοια... δεν ξέρω... υπάρχει και η περίπτωση να μην ονομάζεις κάτι που δεν ξέρεις αν υπάρχει...
Ουδεμία σχέση ο Θεός που μάθαμε από τον Ιησού Χριστό σε σύγκριση με τα δαιμόνια των Αρχαίων Ελλήνων και των παγανιστικών θρησκευμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ουδεμία σχέση ο Θεός που μάθαμε από τον Ιησού Χριστό σε σύγκριση με τα δαιμόνια των Αρχαίων Ελλήνων και των παγανιστικών θρησκευμάτων.

Αυτό που κολλάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
δυο λογια θα πω για την θρησκεια.πολλοι λενε πωσ ολα εγιναν στην τυχη ο ανθρωπος , τα ζωα , ολα.πωσ γινετε να εγινε αυτο αφου ο ανθρωπος η φυση ειναι τοσο τελοια? λενε πωσ τα σωματα δημιουργηθηκαν απο μια εκρηξη.σωστα.αλλα......τα σωματιδια που συγγρουστηκαν ποιος τα δημιουργησε?αυτα για οποιοσ αυτοαποκαλειτε αθεος
και κατι ακομη.αν μπορει καποιος να μου πει σε πια αλλη θρησκεια εχουν γινει και γινοντα ακομη θαυματα ή υπαρχουν αγιοι ? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Γίνονται ακόμη θαύματα;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Ακούς τι λες;;;;
Και στο Βουδισμό είχανε πολλά θαύματα, όπως και στον Μωαμεθανισμό.
Και δεν θα χρησιμοποιήσω ευγένειες. Φίλε, ξύπνα! Δεν γίνονται θαύματα στην εποχή μας! Για να το πεις αυτό πρέπει να έχεις αποδείξεις και με το να το λες πρέπει να τις έχεις εξασφαλίσει. Τα λόγια σου είναι πολύ βαριά.
Έχουμε κάθε δικαίωμα να αποκαλούμαστε άθεοι κι αυτό το τίτλο δεν τον βγάλαμε έτσι.
Δεν είπαμε ότι όλα έγιναν στη τύχη. Αν και είναι μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση. Παρ' όλα αυτά πιστεύουμε πως δεν χρειάστηκε τρίτος στη δημιουργία του σύμπαντος. Μην μιλάς ποτέ τόσο απόλυτα. Κανονικά με το τρόπο που γράφεις θα σε αγνοούσα παραδειγματικά αλλά αυτά που λες είναι σοβαρά.
Το ξέρω ότι είμαι λίγο απότομος αλλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ έχω ζήσει ένα, οπότε καταρρίπτω την καινοφανή θεωρία σου. Καταλαβαίνω ότι είσαι στην ηλικία που ο άνθρωπος όσο τίποτα άλλο θέλει να χτίσει τη δική του ξεχωριστή ταυτότητα, όχι λέγοντας ό,τι να'ναι όμως, δεν βγαίνει πουθενά έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Πως ακριβώς έζησες ένα θαύμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι πολύ προσωπικό ζήτημα, δεν πρόκειται να το αναλύσω. Νομίζω, πάντως, πως η εμπιστοσύνη μεταξύ δύο ανθρώπων δεν χρειάζεται αυτά που απαιτείς, κάποια...πραγματογνωμοσύνη ας πούμε. Αν ήταν να λέω ψέμματα δεν θα μιλούσα καν κι αν δε μπορείς να το δεχτείς αυτό, τότε θα είναι σα να με προσβάλλεις προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
αν πραγματικα αναζητας την αληθεια και δεν εισαι προκατειλημμενος σχετικα με το θεο ,τα θαυματα ,τον αθεισμο , την δημιουργια , και τις αλλες θρησκειες σου προτεινω
ενα πολυ ενδιαφερον site οπου υπαρχουν πολλες απαντησεις αυτο ειναι
www.oodegr.com

τα θεματα που συζηταμε δεν εξαντλουνται σε 10 σειρες που μπορει να γραψει κανεις σε αυτο το forum.τον χριστο μπορεισ να τον καταλαβεις μονο οταν τον ζησεις και συγγνωμη αν πραγματικα σε προσβαλλα με τα λεγομενα μου..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Tο ξέρω αυτό, αλλά το να λες πως έχεις ζήσει ένα θαύμα είναι πολύ βαριά κουβέντα. Δεν μπορείς να το πετάς έτσι κι εγώ πρέπει να το φάω. Παρ' όλα αυτά, μου φαίνεται πως είχες προαναφέρει το ζήτημα και δεν θέλω να σε φέρω σε δύσκολη θέση. Παρ' όλα αυτά, όταν εσύ λες θαύμα μπορεί να εννοείς κάτι άλλο, κι απ' ότι εγώ καταλαβαίνω το θαύμα που έζησες θα μπορούσε να το ζήσει οποιοσδήποτε. Δεν θα συνεχίσω και σε παρακαλώ μην εμβαθύνεις. Απλά να ξέρεις πως όταν χρησιμοποιούμε κάτι ως επιχείρημα πρέπει να είμαστε διατεθειμένοι να το μοιραστούμε με τους άλλους ως επεξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι σε αφορά το περιεχόμενο της προσωπικής μου ζωής. Από κει και πέρα, όχι, γνωρίζω πάρα πολλές όμοιες περιπτώσεις που δεν κατάφεραν να το ζήσουν κι ας ήταν άνθρωποι πιο δυνατοί από μένα. Εγώ το πίστεψα και το έζησα και χωρίς να απολυτοποιώ το βίωμά μου, ήταν θαύμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
και κατι αλλο μπορεις να μου εξηγησεις πως καθε χρονο καταφερνει ο πατριαρχης να βγανει με το αγιο φως αφοτου μπει δν εχει ουτε τσακμακι ουτε τιποτα μετα απο ελγχο .....και μονο αυτος μπορει ουτε ο κοπτης ουτε κανενας αλλος που βρισκεται εκει......αυτο εγω το αποκαλλω θαυμα!!!!!!!!!!111
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
αν πραγματικα αναζητας την αληθεια και δεν εισαι προκατειλημμενος σχετικα με το θεο ,τα θαυματα ,τον αθεισμο , την δημιουργια , και τις αλλες θρησκειες σου προτεινω
ενα πολυ ενδιαφερον site οπου υπαρχουν πολλες απαντησεις αυτο ειναι
www.oodegr.com

Δεν είμαι προκατειλημμένος σχετικά με το θεό, μα το άρθο

Είμαστε μία ομάδα Ορθοδόξων Χριστιανών, που αποτελείται από ιδιώτες διαφόρων ηλικιών και επαγγελμάτων. Κάποιοι από εμάς προερχόμαστε από διάφορες χώρες και θρησκείες, αλλά η επαφή μας με την ανωτερότητα του Ορθόδοξου δόγματος, μας οδήγησε να ασπαστούμε την Ορθόδοξη πίστη, την αγνή πίστη των Αποστόλων και των αγίων.

πιστεύεις ότι θα με βοηθήσει σε τίποτα; Αυτά δεν τα βρήκες εσύ, άλλοι τα βρήκαν για σένα. "Φοβάμαι όλα αυτά, που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα", είπε ένας "σοφός":P...

τα θεματα που συζηταμε δεν εξαντλουνται σε 10 σειρες που μπορει να γραψει κανεις σε αυτο το forum.τον χριστο μπορεισ να τον καταλαβεις μονο οταν τον ζησεις και συγγνωμη αν πραγματικα σε προσβαλλα με τα λεγομενα μου..........

Δεν εξαντλούνται, ούτε δημιουργούνται, αναλύονται.
-----------------------------------------
και κατι αλλο μπορεις να μου εξηγησεις πως καθε χρονο καταφερνει ο πατριαρχης να βγανει με το αγιο φως αφοτου μπει δν εχει ουτε τσακμακι ουτε τιποτα μετα απο ελγχο .....και μονο αυτος μπορει ουτε ο κοπτης ουτε κανενας αλλος που βρισκεται εκει......αυτο εγω το αποκαλλω θαυμα!!!!!!!!!!111

Πως, βγαίνει, δεν είπα όχι, αλλά κανείς δεν επιτρέπεται να τον δει, το ξέχασες;
-----------------------------------------
Δε νομίζω ότι σε αφορά το περιεχόμενο της προσωπικής μου ζωής. Από κει και πέρα, όχι, γνωρίζω πάρα πολλές όμοιες περιπτώσεις που δεν κατάφεραν να το ζήσουν κι ας ήταν άνθρωποι πιο δυνατοί από μένα. Εγώ το πίστεψα και το έζησα και χωρίς να απολυτοποιώ το βίωμά μου, ήταν θαύμα.

Δεν με αφορά το περιεχόμενο της προσωπικής σου ζωής. Αλλά εφόσον ονόμασες κομμάτι της και το ανέφερες, τότε θα έπρεπε να είσαι διατεθειμένος να απαντήσεις σε ερωτήσεις. Ξαναλέω πως εγώ σε πιστέυω, αλλά το θαύμα που έζησες δεν παύει να ονομάζεται θαύμα από σένα. Ξαναλέω πως δεν θα εμβαθύνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
πραγματι γιαννη μου τα βρηκαν....αλλα αν δεν με ικανοποιησοαν δεν θα τα ασπαζομουνα τον θεο θα τον αγαπησεις μονο οταν τον γνωρισεις . ειναι λογικο στην ηλικια σου να εχεις υπαρξιακα και αλλα ζητηματα και εισια παοτουσ λιγουσ που γνωριζω που ασχολουνται με τετοια πραγματα. αυτα βηθησαν πολλυσ ανθρωπουσ και βοηθανε ακομη . η ζωη μακρια απο τον χροστο ειναι χαος κατα την γνωμη μου και αυτο θα το διαπυστωσεις οταν μεγαλωσεις .και θα σου γραψω και εγω ενα σοφο Αυτός που μας δημιούργησε χωρίς τη βοήθειά μας, δεν θα μας σώσει χωρίς τη συγκατάθεσή μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπαίνει μέσα με τα λευκά άμφια, δηλαδή με τα πατριαρχικά "εσώρουχα", ας μου επιτραπεί ο όρος, και μετά από εξονυχιστικό έλεγχο των εβραικών αρχών του Ισραήλ, συγκεκριμένα του αστυνομικού διευθυντή της Ιερουσαλήμ. Δεν υπάρχει καμία ευστάθεια για τις θεωρίες του τεχνητού φωτός, η αφή του φωτός άγεται σταθερά από το 1000 μ.Χ. περίπου με καταγεγραμμένη ιστορία, που δεν υπήρχε καμία τεχνική ικανότητα να πλαστογραφηθεί η τελετή. Πέρασαν Άραβες, Οθωμανοί, Εβραίοι και τόσοι άλλοι που για αιώνες εύχονταν να μην υπήρχε ο Χριστιανισμός. Αν πραγματικά το Άγιο Φως ήταν τεχνητό, κάποιος απ'όλους αυτούς θα είχε βρει τον τρόπο να το αποκαλύψει, μόνο και μόνο για να καθαρίσει την επικράτειά του απ'τους Χριστιανούς, μην ξεχνάμε πως αυτοί που διέλυσαν σταδιακά την Οθωμανική Αυτοκρατορία ήταν οι Χριστιανοί, δεν ήταν, όπως γράφει η επίσημη Ιστορία, ο Ατατούρκ. Διακόσια χρόνια την κατέστρεφαν από μέσα μέχρι την πρώτη πληγή του 1821 και πέρα. Υπήρχαν τεράστιοι λόγοι για να καταρρακωθεί ο Χριστιανισμός και θα το είχε πετύχει οποιοσδήποτε μπορούσε να απομυθοποιήσει το Άγιο Φως. Γιατί δεν το έκανε κάποιος; Δεν ήθελε ή δε μπόρεσε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
αν μπορει καποιος να μου πει σε πια αλλη θρησκεια εχουν γινει και γινοντα ακομη θαυματα ή υπαρχουν αγιοι ? ?
Κι οι δαίμονες κάνουν "θαύματα", στον σατανισμό μπορεί να δεις ίσως.;)
Τα θαύματα δεν μπορούν να αποδειχθούν με πειράματα (γιατί δεν πρέπει να δοκιμάζεις τον Θεό), αλλά ο καθένας τα δέχεται αν θέλει.

Αυτό που κολλάει;
Γιατί λες πως το θεός το βρήκαν άλλοι για εμένα. Όπως κι όλες τις άλλες λέξεις όμως, δεν γίνεται να ξεφύγεις από την γλώσσα -δυστυχώς- με τίποτα.

Δεν είμαι προκατειλημμένος σχετικά με το θεό, μα το άρθο
Να το λάθος σου. Μην κοιτάς ποιος το έκανε, αλλά τι λέει. Κι εμένα δεν με νοιάζει που ο Νεύτωνας ήταν παλιάνθρωπος, αλλά δεν μπορώ να απορρίψω τα όσα λέει αφού βγάζουν νόημα.

πιστεύεις ότι θα με βοηθήσει σε τίποτα; Αυτά δεν τα βρήκες εσύ, άλλοι τα βρήκαν για σένα. "Φοβάμαι όλα αυτά, που θα γίνουν για μένα, χωρίς εμένα", είπε ένας "σοφός":P...
Κι η επιστήμη το ίδιο έκανε. Τα βρήκε όλα και στα τάισε, πολλοί τα πιστέψαμε τυφλά. Έχω σταματήσει πια να πιστεύω σε πολλά θέματα της επιστήμης αν δε τα ερευνήσω μόνος μου, εκτός αν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου (φαρμακευτική).
Πέραν αυτού, εσύ νομίζεις πως λέμε "Το ειπε η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΠΙΣΤΕΨΕΤ ΤΟ!!11ένα"; Ο ίδιος ο Χριστός είχε πει να προσέχουμε για ψευδοπροφήτες και να δοκιμάζουμε αν τα πνεύματα είναι πράγματι καλά. Κάθε μέρα αμφισβητώ πολλές απόψεις τους Χριστιανισμού, τις επόμενες μέρες τις επιβεβαιώνω.
Προσωπικά, δεν έχω τυφλή πίστη σε ότι πούνε, αλλά κοιτάω το πόσο λογικό ακούγεται και πως κατέληξαν. Ναι, έκαναν άλλοι το ψάξιμο για εμένα, αλλά εγώ αμφισβητώ τα αποτελέσματά τους. Μετά ίσως τα δεχτώ.

Ξαναλέω πως εγώ σε πιστέυω, αλλά το θαύμα που έζησες δεν παύει να ονομάζεται θαύμα από σένα. Ξαναλέω πως δεν θα εμβαθύνω.
Μακάρι μια μέρα να είσαι κι εσύ στην θέση μας.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top