Θρησκεία

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το κατάλαβα ρε συ.


Η πίστη σε κάτι ανώτερο από το θνητό που όλοι οι άνθρωποι επικαλούνται στις δύσκολες στιγμές κυρίως, αυθόρμητα απο τη φύση τους. Η πίστη στο ηθικό και στο σωστό που είναι απόρροια του ενστίκτου για στίριξη του συνανθρώπου με σκοπό την επιβίωση του ανθρώπινου είδους.

Πώς ορίζεις το "ανώτερο από το θνητό";

Ποιος ορίζει το ηθικό και το σωστό;

Που κολλάει μωρέ η δεξίωση με το θρησκευτικό γάμο; Στους πολιτικούς γάμους δεν δεξιώνονται τους καλεσμένους; Οι κομμουνιστές, οι άθεοι, οι εβραίοι, οι μουσουλμάνοι δεν δεξιώνονται τους καλεσμένους στο γάμο τους;

Η δεξίωση μωρέ δεν κολλάει πουθενά, θέλω απλώς να δείξω ότι το ποσόν δεν είναι μεγάλο.

Δεν υπάρχει καμία τιμολόγηση στην Εκκλησία. Ο κουμπάρος δίνει όσα γουστάρει, αν γουστάρει κι απ'οτι ξέρω, ανάλογα και με το πορτοφόλι και τη διάθεση του καθενός συνήθως δίνουν μεταξύ 200 και 300 ευρώ. Εγώ πάντως αν δεχόμουν να παντρέψω ένα ζευγάρι και ήξερα ότι οι φίλοι που παντρεύω πιστεύουν στη σχέση τους με τον πνευματικό (αν δεν πιστεύουν, ας πάνε σε άλλον παπά ή ας παντρευτούν στο Δημαρχείο, ο παπάς δεν είναι εκεί για να κολλάει χαρτόσημα), δεν θα είχα κανέναν ενδοιασμό και 500 να δώσω. Δε στεφανώνει 200 φορές στη ζωή του ένας άνθρωπος, εκτός κι αν είναι πολιτικός.

Και πάλι, όμως, δεν πρέπει να κάνεις κάποια συμβολαιογραφική πράξη;

Υ.Γ.: Θα μετακινήσω τα τελευταία ποστ (που δεν έχουν άμεση σχέση με τον Νεοελληνικό Παγανισμό) στο θέμα με τη Θρησκεία, παρακαλώ η συζήτηση να συνεχίσει εκεί.
-----------------------------------------
Υ.Γ.2: Άντε, να το φτάσουμε στα 2.000 ποστς:D:P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Πώς ορίζεις το "ανώτερο από το θνητό";
Αυτό απο το οποίο ζητάς βοήθεια στις δύσκολες στιγμές, βοήθεια που ξέρεις ότι δεν θα πάρεις από κάποιον άλλο άνθρωπο δώστου ότι όνομα θες.

Ποιος ορίζει το ηθικό και το σωστό;
Είναι έννοιες οι οποίες εξαρτώνται από την οπτική γωνία που τις βλέπεις και πρακτικά μη ορισταίες(πιστεύω οτι έγραψα λάθος την τελευταία λέξη. Το σωστό και το ηθικό όπως έχει διαμορφωθεί ορίζεται εν τελη από το ένστικτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και πώς ξέρεις αν σου έρθει η βοήθεια; Δεν είναι πιο ασφαλές να στηριζόμαστε στις δικές μας δυνάμεις;

Αναφέρεσαι, δηλαδή, σε μια πίστη όχι απαραιτήτως θρησκευτική, αν κατάλαβα καλά.

*εν τέλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αυτό απο το οποίο ζητάς βοήθεια στις δύσκολες στιγμές, βοήθεια που ξέρεις ότι δεν θα πάρεις από κάποιον άλλο άνθρωπο δώστου ότι όνομα θες.

Είναι έννοιες οι οποίες εξαρτώνται από την οπτική γωνία που τις βλέπεις και πρακτικά μη ορισταίες(πιστεύω οτι έγραψα λάθος την τελευταία λέξη. Το σωστό και το ηθικό όπως έχει διαμορφωθεί ορίζεται εν τελη από το ένστικτο.

απο προσωπικες εμπειριες δε ζητησα καμια βοηθεια σε δυσκολη στιγμη.
αλλα και παλι αυτο δε μπορει απο μονο του να σταθει ως επιχειρημα υπερ της θρησκευτικης πιστης

το σωστο και ηθικο διαμορφωνονται περισσοτερο απο την εκαστοτε κοινωνια και λιγοτερο απο το ενστικτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το ένστικτο και η ηθική είναι ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα, το οποίο πιθανόν θα εισηγηθώ όταν τελειώσω το "Εγωιστικό Γονίδιο" (πολύ ενδιαφέρον βιβλίο, είτε χωνεύετε τον Dawkins είτε όχι).

Δε μίλησε ο Τιμόθεος ξεκάθαρα για θρησκευτική πίστη:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Και πώς ξέρεις αν σου έρθει η βοήθεια; Δεν είναι πιο ασφαλές να στηριζόμαστε στις δικές μας δυνάμεις;
Δεν ξέρεις αλλά ελπίζεις. Σίγουρα ρε συ αλλά οι άνθρωποι μπορεί να φτάσουν σε ένα σημείο όπου δεν υπάρχει τίποτε που να μπορεί να γίνει από τους συνανθρώπους τους οπότε στρέφονται προς το "μεταφυσικό" και την πίστη από ένστικτο.


Αναφέρεσαι, δηλαδή, σε μια πίστη όχι απαραιτήτως θρησκευτική, αν κατάλαβα καλά.
Καλά κατάλαβες


απο προσωπικες εμπειριες δε ζητησα καμια βοηθεια σε δυσκολη στιγμη.
Χαλάρωσε 18 είσαι θα σου περάσει και δεν λέω ότι δεν μπορεί να είχες εμπειρίες ανάλογες

το σωστο και ηθικο διαμορφωνονται περισσοτερο απο την εκαστοτε κοινωνια και λιγοτερο απο το ενστικτο

Όταν βλέπεις έναν άνθρωπο να πνίγεται θες να τον σώσεις γιατί αυτό είναι το σωστό αλλά παράλληλα, υποσεινήτα τον σώζεις προστατεύοντας το ανθρώπινο είδος βοηθώντας έναν συνάνθρωπο στον οποίο αναγνωρίζει τα δικά σου χαρακτηριστικά και γνωρίσματα σε γενικές γραμμές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εχω περασει μια πολυ δυσκολη περιοδο στη ζωη μου.
δε μιλησα γενικα.

δεν λειτουργουν ολοι οι ανθρωποι ετσι. και σιγουρα δεν προκειται για λειτουργια του υποσυνειδητου, αλλα περισσοτερο για κοινωνικη αναγκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
δεν λειτουργουν ολοι οι ανθρωποι ετσι. και σιγουρα δεν προκειται για λειτουργια του υποσυνειδητου, αλλα περισσοτερο για κοινωνικη αναγκη __________________

Διαφωνώ αλλά δεν πειράζει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Εγω παντως εχω καταληξει στο συμπερασμα πως,εφοσον δεν εχω διαβασει καν την Αγια Γραφη, δε θεωρω τον εαυτο μου χριστιανο.Ωστοσο,δε μπορω να θεωρησω τον εαυτο μου αθεϊστη είτε αγνωστικιστη κοκ.,αφου δεν εχω εμβαθυνει παρα μονο μεσω εγκεφαλικων προβληματισμων.Δεν εχω αναζητησει πηγες,δεν εχω ψαξει γυρω απο το θεμα εκτενεστερα.Γι'αυτο δε μπορω να χαρακτηρισω τον εαυτο μου ως προς την θρησκεια που πιστευω.Κατι που σιγουρα δεν ειναι θεμα wikipedias, ουτε θεμα αποκλειστικα βιβλιων.Ειναι θεμα πνευματικο,ψυχικο και πιστευω πως υστερα απο ψαξιμο μπορε να κατασταλαξει καποιος.Υστερα απο πολυ πολυ ψαξιμο για την αναζητηση της αληθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ειναι σα να υποστηριζεις οτι επειδη δεν εχεις διαβασει για το δωδεκαθεισμο δε μπορεις να ξερεις αν εισαι δωδεκαθεϊστης, αν δεν εχεις διαβασει για τον ταοϊσμο δε μπορεις να ξερεις οτι δεν εισαι ταοϊστης. υπαρχουν απειρες θρησκειες και δε γινεται να μελετησεις και να απορριψεις μια μια ξεχωριστα. αν δηλωνεις αθεος, επειδη πιστευεις οτι δε χρειαζεσαι καποιο στηριγμα, δεν θεωρω οτι ειναι υποχρεωτικο να διαβασεις για καποια θρησκεια ωστε να πεις "ω δε μου κανει ειμαι αθεος".





Υ.Γ δε πιστευω στην υπαρξη μια αληθειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Υ.Γ δε πιστευω στην υπαρξη μια αληθειας
Αλλά?
Στην ύπαρξη πολλών που λένε το ίδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δε πιστευω οτι υπαρχει αληθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Μα αυτο που λες δε στεκει λογικα.Χωρις αναζητηση δε μπορεις να δηλωνεις τιποτα.Ακριτα απλως θα αποδεχεσαι μια επιλογη.Δεν ειναι αναγκαιο να εχω ερευνησει καθε θρησκεια.Αφου πρωτα επιλεξω με τα δικα μου κριτηρια ποια ειναι η αληθινη τοτε θα απορριψω τις αλλες αυτοματα.Δε χρειαζεται να ειμαι παντογνωστης,αλλα η πιστη μου προϋποθετει την αναιρεση των υπολοιπων.

Νομιζω οτι ολοι αναζητουμε την αληθεια.Εαν δε πιστευεις στην υπαρξη της αληθειας σε τι πιστευεις?Μια αληθεια δεν προσπαθουμε να ανιχνευσουμε ολοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μα αυτο που λες δε στεκει λογικα.Χωρις αναζητηση δε μπορεις να δηλωνεις τιποτα.Ακριτα απλως θα αποδεχεσαι μια επιλογη.Δεν ειναι αναγκαιο να εχω ερευνησει καθε θρησκεια.Αφου πρωτα επιλεξω με τα δικα μου κριτηρια ποια ειναι η αληθινη τοτε θα απορριψω τις αλλες αυτοματα.Δε χρειαζεται να ειμαι παντογνωστης,αλλα η πιστη μου προϋποθετει την αναιρεση των υπολοιπων.

Νομιζω οτι ολοι αναζητουμε την αληθεια.Εαν δε πιστευεις στην υπαρξη της αληθειας σε τι πιστευεις?Μια αληθεια δεν προσπαθουμε να ανιχνευσουμε ολοι?

δεν ειπα οτι αποδεχεσαι κατι ακριτα, απο που το συμπαιρανες αυτο; απλα θεωρω ενα ατομο που υστερα απο σκεψη, χωρις να εχει διαβασει για καποια θρησκεια, μπορει να καταφυγει στην αθεϊα, αν νιωθει πνευματικα αρκετα δυνατος για να αντιμετωπισει τις οποιες συνεπειες μπορει να εχει η κοσμοθεωρεια του.

εχεις αναρωτηθει ποτε μηπως η ζωη δεν εχει καποιο νοημα; οτι απλως ζουμε λογω συγκηριων;

με τη λογικη σου,τελος δε θεωρεις οτι μπορει να υπαρξει μια ακομη θρησκεια( ελεως, μιλαμε για θρησκειες σα να ειναι α, β ,γ ,δ επιλογη χωρις να αναφερομαστε ΚΑΝ στη πιστη σε μια αποκλειστικα προσωπικο πνευμα, θεοτητα) που να σε καλυπτει ακομα περισσοτερο; με τη λογικη σου θα την απερριπτες πριν καν τη γνωρισεις. οπως ομως ανεφερα, η ακριτη επιλογη μου μοιαζει περισσοτερο με την 'επιλογη' μιας θρησκειας ακομη και αν εχεις κατσει να τη γνωρισεις σε βαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
To oτί ποστάρεις στο φορουμ δεν αποτελεί για σένα μια αληθη πρόταση?
Το οτι υπάρχεις?

Αφου πρωτα επιλεξω με τα δικα μου κριτηρια ποια ειναι η αληθινη τοτε θα απορριψω τις αλλες αυτοματα.Δε χρειαζεται να ειμαι παντογνωστης,αλλα η πιστη μου προϋποθετει την αναιρεση των υπολοιπων.

Ναί αλλά όλες οι θρησκείες λένε το ίδιο πάνω κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
κάτσε... τώρα, μόλις είπες πως για να δηλώσουμε άθεοι, πρέπει πρώτα να καταλάβουμε την έννοια του Χριστιανισμού. Ενώ εσύ για να δηλώσεις Χριστιανός, δεν πρέπει να καταλάβεις την έννοια του Ζωροαστρικισμού... ή μάλλον του Βουδισμού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι με ''κατηγορησες'' για ακριτες επιλογες.Αλλα ειμαι της αποψης οτι ,ενω το πνευμα παραλληλα ειναι το δυνατοτερο μεσο για να μας οδηγησει στην αληθεια,δεν επαρκει μοναχα αυτο.Η αναζητηση για μενα ειναι αναγκαια,καθως κατα τη γνωμη μου η σκεψη θα περιοριζεται ως ενα ενα σημειο.

Φυσικα και εχω αναρωτηθει(αναφερομαι στο ερωτημα σου).Αλλα σου εξηγω.Δε θελω να χαρακτηριζω τον εαυτο μου ως προς μια πιστη,εαν δεν εχω πρωτα ολοκληρωσει την προσωπικη μου ερευνα,κυριως εσωτερικη αλλα και εξωτερικη συναμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agiostimotheos

Δραστήριο μέλος

Ο agiostimotheos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 562 μηνύματα.
εχεις αναρωτηθει ποτε μηπως η ζωη δεν εχει καποιο νοημα; οτι απλως ζουμε λογω συγκηριων;

Για να υπάρξει κάτι πρέπει να προκύψει από κάτι άλλο. Οι συγκηρίες που λες απο τί προέκυψαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
κάτσε... τώρα, μόλις είπες πως για να δηλώσουμε άθεοι, πρέπει πρώτα να καταλάβουμε την έννοια του Χριστιανισμού. Ενώ εσύ για να δηλώσεις Χριστιανός, δεν πρέπει να καταλάβεις την έννοια του Ζωροαστρικισμού... ή μάλλον του Βουδισμού...

Νομιζω μπερδευτηκαμε λιγο.Δεν ειπα οτι πρεπει να εχω κατανοησει το Χριστιανισμο για να δηλωσω αθεος.Ειπα οτι χρειαζεται αναζητηση.Ολικη αναζητηση.Εαν εσυ θες να αναζητησεις μοναχα το Βουδισμο,σε καλυπτει και πιστευεις σε αυτον καλως.Αλλα η αναζητηση ειναι ακρως σημαντικη για μενα,αν θελεις να στηριξεις τη θεωρια σου σε μια βαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
To oτί ποστάρεις στο φορουμ δεν αποτελεί για σένα μια αληθη πρόταση?
Το οτι υπάρχεις?



Ναί αλλά όλες οι θρησκείες λένε το ίδιο πάνω κάτω.


μπορω να το θεωρησω ως γεγονος. ενα γεγονος που μπορω εγω με τα περιορισμενες αισθησεις μου να καταλαβω. δε το θεωρω αληθεια.δεν πιστευω σε μια αληθεια, σε ενα σχεδιο συμφωνα με το οποιο δημιουργηθηκαμε. αρα δε μπορω να το αναζητησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top