Θρησκεία

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε... Δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοείς με αυτό το όνειρο, αλλά τελοσπάντων.

Είναι πολύ πιθανό να είχε μια εκπομπή στην τηλεόραση κάποτε στο παρελθόν (ώστε να μη το θυμάστε), ή ακόμη και να έχει μάθημα στο βιβλίο των θρησκευτικών (εμάς ο θεολόγος μας ήταν πολυλογάς και δεν κάναμε ούτε το 1/4 του βιβλίου) ή ομιλία στο ραδιόφωνο για τον Α. Νικόδημο αυτόν, και να σας ήρθε στο μυαλό την ίδια στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Εννοώ πως είναι διαφορετικό να βλέπεις παράλογα πράγματα οταν χουζουρίζεις και άλλο να κοιμάσαι και να βλέπεις ένα όνειρο-όραμα που να σου μιλάει μια προσωπικότητα της εκκλησίας ,δείχνοντας πως ενδιαφέρεται για εσένα .Αν εσύ έβλεπες ένα όνειρο τι θα έκανες ??Δεν θα έδινες καθόλου σημασία ??Ξέρω ανθρώπους που δεν έδωσαν καθόλου σημασία και μετά έβλεπαν παντού πράγματα γύρω τους που είχαν σχέση με την άγια μορφή που είδαν . . .εσύ αν το πάθαινες αυτό δηλαδή τι θα έκανες ??
ΕDIT :Η κοπέλα είδε το όνειρο και δεν μου είπε τίποτα για αυτό -δεν ήξερα καν πως είδε ένα τέτοιο όνειρο .Μετά μου ειπε κάποιο από τα προβλήματά της και εγώ της απάντησα με κάποια λόγια που τυχαία είδα γραμμένα την ίδια μέρα .Της είπα ποιός τα είχε πει αυτά τα λόγια-ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης - και μετά αυτη η κοπέλα μου είπε πως στο παρελθόν είχε δει το όνειρο .Εσύ υποθέτεις πως αυτό έγινε τυχαία ??Εγώ πάλι πιστεύω πως ο Άγιος με χρησιμοποίησε ως μέσο ,έτσι ώστε να της πω τα λόγια του ,τα οποία είναι η λύση στο πρόβλημά της .

Δεν ξέρω αν κατάλαβες . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Αν εσύ έβλεπες ένα όνειρο τι θα έκανες ??Δεν θα έδινες καθόλου σημασία ??
εγώ όταν δώ κάποιο παράξενο όνειρο..μπορεί μετά όταν ξυπνήσω να το θυμάμαι και να με προβληματίσει,δηλαδή να προσπαθήσω να καταλάβω τι με οδήγησε να δώ αυτό το όνειρο..πχ οι παραστάσεις που είχα την προηγούμενη μέρα..ή το άγχος..ή κάτι άλλο.Όταν δε μπορώ να βρώ κάποιο συσχετισμό...οκ...μέχρι εκεί.Δεν γατζώνομαι απο το όνειρο για να λύσω τα προβλήματα της ζωής μου..και αν είναι να γίνει κάτι απ αυτά που είδα..οκ θα περιμένω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εννοώ πως είναι διαφορετικό να βλέπεις παράλογα πράγματα οταν χουζουρίζεις και άλλο να κοιμάσαι και να βλέπεις ένα όνειρο-όραμα που να σου μιλάει μια προσωπικότητα της εκκλησίας ,δείχνοντας πως ενδιαφέρεται για εσένα .Αν εσύ έβλεπες ένα όνειρο τι θα έκανες ??Δεν θα έδινες καθόλου σημασία ??Ξέρω ανθρώπους που δεν έδωσαν καθόλου σημασία και μετά έβλεπαν παντού πράγματα γύρω τους που είχαν σχέση με την άγια μορφή που είδαν . . .εσύ αν το πάθαινες αυτό δηλαδή τι θα έκανες ??
ΕDIT :Η κοπέλα είδε το όνειρο και δεν μου είπε τίποτα για αυτό -δεν ήξερα καν πως είδε ένα τέτοιο όνειρο .Μετά μου ειπε κάποιο από τα προβλήματά της και εγώ της απάντησα με κάποια λόγια που τυχαία είδα γραμμένα την ίδια μέρα .Της είπα ποιός τα είχε πει αυτά τα λόγια-ο Άγιος Νικόδημος ο Αγιορείτης - και μετά αυτη η κοπέλα μου είπε πως στο παρελθόν είχε δει το όνειρο .Εσύ υποθέτεις πως αυτό έγινε τυχαία ??Εγώ πάλι πιστεύω πως ο Άγιος με χρησιμοποίησε ως μέσο ,έτσι ώστε να της πω τα λόγια του ,τα οποία είναι η λύση στο πρόβλημά της .

Δεν ξέρω αν κατάλαβες . . .

Τί διαφορά έχει ένα "όνειρο-όραμα" από ένα άλλο, οποιοδήποτε όνειρο;

Απλώς μερικοί άνθρωποι νομίζουν πως ο άγιος ήρθε στον ύπνο τους να τους συμβουλεύσει/καθοδηγήσει, και είναι φυσιολογικό, όταν είμαστε υπό πίεση και περνάμε δύσκολες στιγμές, το μυαλό μας να παίζει διάφορα παιχνίδια για να ξεφύγει από τη σκληρή πραγματικότητα. Μπορώ κάλλιστα να θεωρήσω "όραμα" ότι με είδαν όνειρο να πηγαίνω με το ποδήλατο και να συγκρούομαι με ένα αυτοκίνητο, πετώντας ως τον ουρανό λόγω αδράνειας, ενώ μιλούσα συγκεκριμένα για το ποδήλατο με κάποια παιδιά. Είναι απίθανο, τα άλλα αυτά παιδιά, να συζήτησαν, αργότερα, το ίδιο θέμα με το παιδί που είδε το όνειρο; Όλα είναι λεπτές συμπτώσεις, που μπορεί να μη τις διακρίνουμε εκ πρώτης όψεως, αλλά με λίγη μελέτη, βγαίνουν. Και όταν λέω συμπτώσεις, δεν εννοώ κάτι το τυχαίο, αλλά την εξέλιξη που έχουν τα πράγματα, και η οποία συνήθως είναι επαγωγική.
Δεν έχω δει τέτοιο όνειρο και μάλλον ούτε πρόκειται να δω, διότι στο υποσυνείδητό μου δεν έχει καλλιερηγηθεί η ιδέα ότι οι άγιοι της Εκκλησίας είναι προστάτες των καθημερινών ανθρώπων και αρωγοί στις δυσκολίες της ζωής, και διότι δεν περιμένω από κανένα τρίτο να λύσει τα προβλήματά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Γενικότερα, θεωρώ πως θέματα όπως η θρησκεία συγκαταλέγονται στις εκάστοτε αντιλήψεις - πεποιθήσεις του καθενός. Όπως έχει πει (ή γράψει -δεν έχω καταλάβει:P-) ο Αϊνστάιν είναι ευκολότερο να διασπάσεις ένα άτομο παρά μια προκατάληψη. Κατά τη γνώμη μου η θρησκεία αποτελεί ένα είδος προκατάληψης. Η απόλυτη πίστη-προσήλωση σε κάποια έννοια (όπως η πίστη) δημιουργεί παρωπίδες και εμποδίζει τον καθένα από εμάς στο να κρίνουμε αντικειμενικά απόψεις άλλων ατόμων πάνω στο θέμα.
Συγκεκριμένα και δράττοντας τα επιμέρους post της Αγγέλικας, θα ήθελα να παραθέσω τις προσωπικές μου αντιλήψεις. Κατ' εμέ ο άνθρωπος ανέκαθεν είχε την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ανώτερο. Σε κάτι που θα μπορούσε να στηριχτεί στις πιο δύσκολες στιγμές του. Το κάτι θα μπορούσε να λέγεται Θεός, θα μπορούσε να αναφέρεται στο πνεύμα ή στον άνθρωπο ως υπόσταση. Θα μπορούσε ακόμη να αντιστοιχεί στη θεοποίηση της φύσης όπως εκείνη ορίζεται από τον καθένα. Οι άνθρωποι θέλουν να πιστεύουν σε σημάδια και ανώτερες δυνάμεις. Δεν αντιλέγω. Είναι δικαίωμα του καθενός. Παρ' όλα αυτά ενίσταμαι στο να θεωρείται κάποιος θεόσταλτος. Οι άνθρωποι ορίζουν τη μοίρα τους και κανένας άλλος. Στη ζωή συγκαταλέγονται και οι συμπτώσεις οι οποίες προαναφέρθηκαν που αν το καλοσκεφτούμε όμως, όλες αποτελούν αποτέλεσμα ανθρώπινων πράξεων.
Αυτά από εμένα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, από την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι πως υπάρχει κι υποσυνείδητο δεν είναι και τόσο υποσυνείδητο πια...

Μπορώ αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο των αυταπατών όσον αφορά τα οράματα, αλλά το να πούμε πως το όραμα του Απόστολου Παύλου (που είδε τον Ιησού Χριστού) είναι αυταπάτη είναι απλώς παράλογο και φανερώνει άγνοια. Ο Απόστολος Παύλος εκδίωκε Χριστιανούς κι ήταν μέγας εχθρός τους. Εάν τελικά δεν ήταν όραμα, το μόνο που μας μένει είναι να πούμε πως πρόκειται για άθεο που τελικά ήθελε να βοηθήσει τον Χριστιανισμό...
(Γιατί αν ακόμα ήταν Ιουδαίος, δεν θα ακολουθούσε ποτέ τον 'μέγα ψευδοπροφήτη Ιησού'.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Υποτιθεται οτι στο υποσυνειδητο "αποθηκευονται" πληροφοριες αυτοματα χωρις να μπορουμε να το ελεγξουμε και να τις ανακαλεσουμε οποτε θελουμε, γι'αυτο κ ειναι υποσυνειδητο. Το οτι καταλαβαινουμε οτι υπαρχει δε σημαινει οτι παυει να ειναι υποσυνειδητο. Αν καταφερουμε να το ελεγξουμε τοτε ισως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κατ' αρχάς, από την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι πως υπάρχει κι υποσυνείδητο δεν είναι και τόσο υποσυνείδητο πια...

Μπορώ αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο των αυταπατών όσον αφορά τα οράματα, αλλά το να πούμε πως το όραμα του Απόστολου Παύλου (που είδε τον Ιησού Χριστού) είναι αυταπάτη είναι απλώς παράλογο και φανερώνει άγνοια. Ο Απόστολος Παύλος εκδίωκε Χριστιανούς κι ήταν μέγας εχθρός τους. Εάν τελικά δεν ήταν όραμα, το μόνο που μας μένει είναι να πούμε πως πρόκειται για άθεο που τελικά ήθελε να βοηθήσει τον Χριστιανισμό...
(Γιατί αν ακόμα ήταν Ιουδαίος, δεν θα ακολουθούσε ποτέ τον 'μέγα ψευδοπροφήτη Ιησού'.)


I WANT PROOF. τοσο απλα

ειναι σαν να μου λες καθαρα και ξαστερα οτι ο Μωαμεθ ειδε σε οραματα το Θεο, αρα ο Μωαμεθ ηταν αγιος ανθρωπος, αρα και ο Μουσουλμανισμος ειναι η αληθινη θρησκεια.
το απορριπτω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Βρες το μόνο σου μέσα από αυτό που θα σου πω. Όταν γίνονται διάφορα tricks στις διαφημίσεις ώστε να σου δημιουργηθούν και τα ανάλογα συναισθήματα (σεξουαλικά σύμβολα στο παρασκήνιο κλπ., παράδειγμα) χωρίς να τα αντιλαμβάνεσαι πάνε στα υποσυνείδητο. Από την στιγμή που θα τα αντιληφθείς, ανήκουν στο ενεργό μέρος του εγκεφάλου σου, έχεις επίγνωση.

Fasdga, μία πιο προσωπική ερώτηση. Αν γινόσουν μάρτυρας μία μεταφυσικής υπάρξεως (δαίμονας, άγγελος κλπ.) θα πίστευες δηλαδή; Δεν θα το απέδιδες σε αυταπάτη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αυτό το θέμα είναι διαφορετικό... μόλις μας λες πως θα πιστεύαμε εφόσον το βλέπαμε... μα αν το βλέπαμε τότε εμείς μπορεί να το πιστεύαμε, αλλά δεν θα αλλάζαμε τη γνώμη των άλλων! Οι άλλοι θα πίστευαν ότι είναι αυταπάτη αν και εμείς θα το 'χαμε πιστέψει... ίσως πάλι και όχι... εγώ τον θεό στον ύπνο μου τον έχω δει... (είχαμε δει πρόπερσι το πάσχα ένα DVD με τη σταδιοδρομία του Ιησού και είχα εφιάλτες...)
Ο Μωάμεθ είχε δει οράματα (υποστήριζε) και ο Βούδας ήταν το μόνο υπαρκτό πρόσωπο, ξέρουμε δηλαδή ότι υπήρξε, όπως και ο Χριστός και ο Μωάμεθ. Μα ο Βούδας ήταν γέρος μοναχός και τον πήραν για θεό αντί να τον πάρουν για Προφήτη όπως έκαναν με του άλλους δυο... εγώ προσωπικά δεν βλέπω τη διαφορά... έχω υποστηρίξει ξανά πως το θεϊκό σ' αυτό το κόσμο είναι τα στοιχεία της φύσης και μόνο αυτά, ενώ ο θεός είναι (ήταν) το δημιούργημα του Ανθρώπου για να τα εξηγήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Βρες το μόνο σου μέσα από αυτό που θα σου πω. Όταν γίνονται διάφορα tricks στις διαφημίσεις ώστε να σου δημιουργηθούν και τα ανάλογα συναισθήματα (σεξουαλικά σύμβολα στο παρασκήνιο κλπ., παράδειγμα) χωρίς να τα αντιλαμβάνεσαι πάνε στα υποσυνείδητο. Από την στιγμή που θα τα αντιληφθείς, ανήκουν στο ενεργό μέρος του εγκεφάλου σου, έχεις επίγνωση.

Fasdga, μία πιο προσωπική ερώτηση. Αν γινόσουν μάρτυρας μία μεταφυσικής υπάρξεως (δαίμονας, άγγελος κλπ.) θα πίστευες δηλαδή; Δεν θα το απέδιδες σε αυταπάτη;


αν γινω ποτε τοτε θα ειμαι σε θεση να σου απαντησω. εσυ ομως δεν απαντησες στη δικια μου ερωτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γενικότερα, θεωρώ πως θέματα όπως η θρησκεία συγκαταλέγονται στις εκάστοτε αντιλήψεις - πεποιθήσεις του καθενός. Όπως έχει πει (ή γράψει -δεν έχω καταλάβει:P-) ο Αϊνστάιν είναι ευκολότερο να διασπάσεις ένα άτομο παρά μια προκατάληψη. Κατά τη γνώμη μου η θρησκεία αποτελεί ένα είδος προκατάληψης. Η απόλυτη πίστη-προσήλωση σε κάποια έννοια (όπως η πίστη) δημιουργεί παρωπίδες και εμποδίζει τον καθένα από εμάς στο να κρίνουμε αντικειμενικά απόψεις άλλων ατόμων πάνω στο θέμα.
Συγκεκριμένα και δράττοντας τα επιμέρους post της Αγγέλικας, θα ήθελα να παραθέσω τις προσωπικές μου αντιλήψεις. Κατ' εμέ ο άνθρωπος ανέκαθεν είχε την ανάγκη να πιστεύει σε κάτι ανώτερο. Σε κάτι που θα μπορούσε να στηριχτεί στις πιο δύσκολες στιγμές του. Το κάτι θα μπορούσε να λέγεται Θεός, θα μπορούσε να αναφέρεται στο πνεύμα ή στον άνθρωπο ως υπόσταση. Θα μπορούσε ακόμη να αντιστοιχεί στη θεοποίηση της φύσης όπως εκείνη ορίζεται από τον καθένα. Οι άνθρωποι θέλουν να πιστεύουν σε σημάδια και ανώτερες δυνάμεις. Δεν αντιλέγω. Είναι δικαίωμα του καθενός. Παρ' όλα αυτά ενίσταμαι στο να θεωρείται κάποιος θεόσταλτος. Οι άνθρωποι ορίζουν τη μοίρα τους και κανένας άλλος. Στη ζωή συγκαταλέγονται και οι συμπτώσεις οι οποίες προαναφέρθηκαν που αν το καλοσκεφτούμε όμως, όλες αποτελούν αποτέλεσμα ανθρώπινων πράξεων.
Αυτά από εμένα!:)

Και ερχόμαστε, λοιπόν, στο ερώτημα: γιατί θέλουμε να πιστεύουμε σε κάτι ανώτερο;

Κατ' αρχάς, από την στιγμή που αντιλαμβάνεσαι πως υπάρχει κι υποσυνείδητο δεν είναι και τόσο υποσυνείδητο πια...

Μπορώ αφήσω ανοιχτό το ενδεχόμενο των αυταπατών όσον αφορά τα οράματα, αλλά το να πούμε πως το όραμα του Απόστολου Παύλου (που είδε τον Ιησού Χριστού) είναι αυταπάτη είναι απλώς παράλογο και φανερώνει άγνοια. Ο Απόστολος Παύλος εκδίωκε Χριστιανούς κι ήταν μέγας εχθρός τους. Εάν τελικά δεν ήταν όραμα, το μόνο που μας μένει είναι να πούμε πως πρόκειται για άθεο που τελικά ήθελε να βοηθήσει τον Χριστιανισμό...
(Γιατί αν ακόμα ήταν Ιουδαίος, δεν θα ακολουθούσε ποτέ τον 'μέγα ψευδοπροφήτη Ιησού'.)

Ο Α. Παύλος δωροδοκήθηκε (πιθανή ερμηνεία 1), ο Α. Παύλος είναι δημιοούργημα της φαντασίας ή προέκταση πραγματικού ανθρώπου μέσω της φαντασίας (πιθανή ερμηνεία 2), ο Α. Παύλος δε τα είχε καλά με τους εργοδότες του (πιθανή ερμηνεία 3). Οι παραπάνω απορρίπτονται ούτως ή άλλως, γιατί δεν έχω καμία ιστορική επιβεβαίωση ότι όντως είδε "οράματα".

Βρες το μόνο σου μέσα από αυτό που θα σου πω. Όταν γίνονται διάφορα tricks στις διαφημίσεις ώστε να σου δημιουργηθούν και τα ανάλογα συναισθήματα (σεξουαλικά σύμβολα στο παρασκήνιο κλπ., παράδειγμα) χωρίς να τα αντιλαμβάνεσαι πάνε στα υποσυνείδητο. Από την στιγμή που θα τα αντιληφθείς, ανήκουν στο ενεργό μέρος του εγκεφάλου σου, έχεις επίγνωση.

Fasdga, μία πιο προσωπική ερώτηση. Αν γινόσουν μάρτυρας μία μεταφυσικής υπάρξεως (δαίμονας, άγγελος κλπ.) θα πίστευες δηλαδή; Δεν θα το απέδιδες σε αυταπάτη;

Δε τα αντιλαμβάνεσαι, όμως, συνειδητά. Δε μπορείς να τα επεξεργαστείς, να τα κρίνεις ευθέως.

Αν γινόμουν μάρτυρας μιας υπερφυσικής υπάρξεως, θα έπιανα μαζί της κουβέντα. Θα τη μελετούσα λεπτομερώς, και τελικά θα κατέληγα σε κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και τζίνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Και ερχόμαστε, λοιπόν, στο ερώτημα: γιατί θέλουμε να πιστεύουμε σε κάτι ανώτερο;
Διότι όντας άνθρωποι έχουμε ανάγκες. Κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζει στιγμές στη ζωή του, κατά τις οποίες αδυνατεί να σταθεί δυνατός απέναντι στις εκάστοτε περιστάσεις. Χρειάζεται συνεπώς, ένα "νοητό" στήριγμα. Σε αυτό το σημείο η πίστη έρχεται να καλύψει -φαινομενικά- τα κενά που δεν μπορούν να καλυφθούν από εμάς τους ίδιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
αν γινω ποτε τοτε θα ειμαι σε θεση να σου απαντησω. εσυ ομως δεν απαντησες στη δικια μου ερωτηση.
Ναι, ο Μωάμεθ μπορεί να είδε τον Θεό. Μπορεί μετά να πλανέφθηκε. Μπορεί και να ήταν δαίμονας μεταμφιεσμένος. Μπορεί και να μην τον είδε.


Και ερχόμαστε, λοιπόν, στο ερώτημα: γιατί θέλουμε να πιστεύουμε σε κάτι ανώτερο;
Όλοι έχουμε ήρωες. Πρέπει από κάπου να αρχίσουμε.

Ο Α. Παύλος δωροδοκήθηκε (πιθανή ερμηνεία 1)
Σκότωνε για την θρησκεία του και ξαφνικά είπε να τα πετάξει όλα για ένα Χ ποσό; Απ' όσο ξέρουμε, ζούσε αρκετά πτωχά κι όλο στο πόδι ήταν.
ο Α. Παύλος είναι δημιοούργημα της φαντασίας ή προέκταση πραγματικού ανθρώπου μέσω της φαντασίας (πιθανή ερμηνεία 2)
Κι οι επιστολές που ο ίδιος έγραψε; Ή οι άλλες επιστολές που τον αναφέρουν μέσα; Πολύ συνομωσία μου ακούγεται η 2η ερμηνεία σου...
ο Α. Παύλος δε τα είχε καλά με τους εργοδότες του (πιθανή ερμηνεία 3).
Δεν θα πούλαγε την θρησκεία του. Θα μπορούσε απλώς να φύγει και να ζήσει μία απλή ζωή, όχι να γίνει ιεροκήρυκας.

Οι παραπάνω απορρίπτονται ούτως ή άλλως, γιατί δεν έχω καμία ιστορική επιβεβαίωση ότι όντως είδε "οράματα".
Συμφωνώ, ο ιστορικός παίρνει όλες τις πηγές και συνδυάζοντάς τες βγάζει το αποτέλεσμα. Για το όραμα υπάρχει μόνο η πηγή της Βίβλου, γιατί οποιοδήποτε έγγραφο μαρτυράει πως ο Παύλος είδε το όραμα θεωρήθηκε από την Εκκλησία ως απαραίτητο να συμπεριληφθεί.

Αν γινόμουν μάρτυρας μιας υπερφυσικής υπάρξεως, θα έπιανα μαζί της κουβέντα. Θα τη μελετούσα λεπτομερώς, και τελικά θα κατέληγα σε κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και τζίνι.
Ναι, γενικά μιλούσα κι εγώ. Και εάν την έβλεπες μόνο; Αν έβλεπες ένα φάντασμα να περνάει μόνο τί τότε; Μην μου πεις πως θα έλεγες "Ε, δεν θα είδα καλά..." και θα το αφήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
στη σφαιρα της υποθεσης, ωραια
αν εβλεπες μπροστα σου τη θεα Αθηνά, τι θα έλεγες;
θα αλλαζες την πίστη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Όχι, δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο να υπάρχει η θεά Αθηνά. Ούτε ο Βελιάλ θα με έκανε να αλλάξω πίστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Όχι, δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο να υπάρχει η θεά Αθηνά. Ούτε ο Βελιάλ θα με έκανε να αλλάξω πίστη.
Συμφωνώ με τον Fouseki ,μόνο που αν βλέπαμε μπροστά μας την θεά αθηνά-αν υπήρχε ,δηλαδή- ,τότε όλοι οι θεοί μένουν στον Όλυμπο . . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αρα γιατι ρωτας εμας το ιδιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν με κατάλαβες. :)
Εγώ και τώρα μπορώ άνετα να πιστέψω πως η θεά Αθηνά υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
διαβασα λαθος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top