Θρησκεία

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Καλα παιδια σε τι σχολεια πατε?Εμας ειναι ανοιχτοι για συζητηση παντως και η θεολογος εως τωρα μας εχει καλυψει με τα υπαρξιακα μας ερωτηματα,βεβαια παντοτε αναφερομενη στη χριστιανικη πιστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και στο δικό μου το σχολείο έτσι έχουν τα πράγματα, αλλά είναι, βλέπεις, απαραίτητο να μην είσαι κομπλεξικός και να μπορείς να δεχτείς ναι!, ότι η θεολόγος δεν έχει σκοπό ζωής να σε κάνει παπαδάκι! Α, κι επίσης να χαμηλώσεις λίγο τον αμανέ...
Εγώ το κάνω γιατί τουλάχιστον αυτή που είναι απέναντι η μανταμίτσα έχει κι ένα πτυχίο στα χέρια της που δεν της το χαρίσανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Στο σχολείο μου η θεολόγος δεν ήταν απλώς φανατισμένη,ήταν το άκρο του φανατισμού.Μας είχε διηγηθεί άπειρες φορές τα ταξιδια της στους Άγιους τόπους και οτι σε ένα απο αυτά,είχε πάει στη σπηλιά όπου γεννήθηκε ο Χριστός,και εκεί ξαφνικά ενώ όλοι εβγαζαν φωτογραφίες αυτή είδε ένα φως να έρχεται καταπάνω της,μια φλόγα έλεγε,και οτι ήταν το Θείο φώς και γι αυτό δεν την έκαψε.Αυτό είναι ένα κομμάτι μόνο...μπορείτε να καταλάβετε μετά απο αυτό πόσο ανοιχτή στη συζήτηση ήταν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πολλοί Χριστιανοί βλέπουν οράματα στους Αγίους Τόπους, δεν μου ακούγεται καθόλου περίεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Το ωραίο είναι πως Χριστιανικά οράματα έχουν δει και οι μη-Χριστιανοί. :)
(βλ. Απόστολο Παύλο κλπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το ωραίο είναι πως Χριστιανικά οράματα έχουν δει και οι μη-Χριστιανοί. :)
(βλ. Απόστολο Παύλο κλπ.)

Όπως επίσης βλέπουν και UFOs. Αλλά τί είναι στην τελική; Κάτι το συνηθισμένο, σε ξεχωριστές περιστάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Όπως επίσης βλέπουν και UFOs. Αλλά τί είναι στην τελική; Κάτι το συνηθισμένο, σε ξεχωριστές περιστάσεις.

Πώς είσαι τόσο βέβαιος γι'αυτό που λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Lol, πότε απέκλεισα την πιθανότητα των UFO;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Πώς είσαι τόσο βέβαιος γι'αυτό που λες;

Δεν είμαι απολύτος, αλλά στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, τα UFOs είναι τελικά προϊόντα της διάθλασης του φωτός, κάποιας ανάκλασης φωτός πάνω σε αεροσκάφος ή τελοσπάντων κάποιου φυσικού φαινομένου που δεν καταλαβαίνουμε άμεσα περί τίνος πρόκειται. Δε λέω ότι δεν υπάρχουν UFO που είναι όντως αγνώστης ταυτότητος, αλλά είναι σπάνια, και, τα εξωγήινα είναι ακόμη πιο σπάνια.

Lol, πότε απέκλεισα την πιθανότητα των UFO;

Δε την απέκλεισες. Απλώς έκανα τη διευκρίνηση. Μη μου πεις ότι δεν έχει βάλει το χεράκι της η φαντασία στις διηγήσεις ανθρώπων σχετικά με παράξενα ιπτάμενα αντικείμενα και κάθε λογής εξωγήινες οντότητες (είχε σήμερα ένα σχετικό άρθρο στο BBC).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Όπως επίσης βλέπουν και UFOs. Αλλά τί είναι στην τελική; Κάτι το συνηθισμένο, σε ξεχωριστές περιστάσεις.
Δεν μπορείς να πεις πως το να βλέπεις ούφο ειναι το ίδιο με το να βλέπεις θρησκευτικά οραματα !!!Είναι εντελώς διαφορετικό !!Η Θρησκεία είναι κάτι βαθύτερο !!!Το αν θα βλέπεις ούφο δεν είναι δα και κάτι τόσο σημαντικό !!Η μητέρα μου έχει δει πολλά οράματα με αγίους και δεν νομίζω πως έίναι το ίδιο όπως το να βλέπεις ούφο !!!Είδε τον Άγιο Βαρνάβα -για τον οποίο δεν είχε ακούσει ποτέ ξανά - και με έχει ταγμένη εκεί !!Υπάρχουν μόνο 2 τέτοιες εκκλησίες στον κόσμο (μία στο Λούρο Πρεβέζης και μία στην Κύπρο !) .Τώρα νομίζεις πως είναι το ίδιο με το να βλέπει ούφο ??Πόσο μάλλον να βλέπει οραματα ένας Μουσουλμάνος ,π.χ. !!Δίνεις την ίδια βαρύτητα στα ούφο και την θρησκεία ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
αυτοι που εχουν παραισθησεις τοτε μπορουμε να πουμε οτι βλεπουν οραματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Ανάλογα τον λόγο που έχουν παραισθήσεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δινει την ιδια βαρυτητα στα παιχνιδια του μυαλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι. Αφαιρώντας, παρακαλώ, την αρνητική σημασία που αποδίδουμε στη λέξη, όταν τη χρησιμοποιούμε για να χαρακτηρίσουμε κάποιον. Για μένα, είναι περίπου το ίδιο πράγμα: αυτό που περιμένει να δει το μυαλό, ή αυτό που θέλει να δει πολύ, ή κάτι που βλέπουμε και μας φαίνεται ασυνήθιστό, αλλά είτε επειδή είμαστε φαντασιόπληκτοι, είτε επειδή διψάμε για λίγη δημοσιότητα, είτε επειδή θέλουμε να πιστέψουμε ότι υπάρχει κάτι το υπερφυσικό, που μπορεί να μας βοηθήσει, το παραλλάσσουμε και φτάνουμε να δημιουργούμε, πολλές φορές, κάτι που κατά 60-70% είναι αποκύημα της φαντασίας μας. Κι εγώ πολλές φορές, συνήθως όταν ξυπνάω τα Σαββατοκύριακα και χουζουρεύω, ονειρεύομαι ξύπνιος. Κι όταν λέω ονειρεύομαι, δεν εννοώ ονειροπολώ, αλλά ονειρεύομαι. Από τη μία ξέρω ότι η πραγματικότητα είναι εκεί έξω, και ξέρω ότι έχω ξυπνήσει, αλλά από την άλλη φαντάζομαι εντελώς εξωπραγματικές καταστάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Δεν νομίζω όμως να είναι έτσι όπως τα λες .Η μητέρα μου δεν ήξερε τίποτα για τον Άγιο Βαρνάβα !Και δεν έχει κανένα λόγο να πει πως είδε τέτοιο όραμα ,στο όνειρό της ,τέλως πάντων .Άλλο να φαντάζεσαι ,όπως εσύ -αυτό που θες να γίνει ή να βλέπεις άσχετα πράγματα καθώς χουζουρεύεις ,αλλά να βλέπεις κάποια πρωτόγνωρα πράγματα ,που δεν ξέρεις καν πως υπάρχουν !!Και να μην το λες σε κανένα και την επόμενη μέρα να ακούς κάποιους γνωστούς σου να μιλούν για αυτό !!όχι φίλε μου Αλέξανδρε ,δεν βάζω αυτές τις δύο περιπτώσεις στο ίδιο σακί ,διότι είναι τελείως διαφορετικές !!!Δεν μπορεί να είναι τυχαίο !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
και εγω εχω ονειρευτει πραγματα που δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Και μια γυναίκα δεν ήξερε εβραϊκά, αλλά μια στιγμή άρχισε να μιλάει. Ερεύνησαν το θέμα, και τελικά αποδείχθηκε ότι όταν ήταν μικρή, είχε εβραία γκουβερνάντα. Το υποσυνείδητό μας αποτελεί μια τεράστια ντουλάπα με πράγμα που έχουμε χάσει, και είναι τόσα πολλά, που όταν τα βρίσκουμε, δε θυμόμαστε ότι τα είχαμε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
και εγω εχω ονειρευτει πραγματα που δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου
Είσαι η μονη μου ελπίδα να κανουμε τον Κρουκ να πιστέψει !:P
-----------------------------------------
Και μια γυναίκα δεν ήξερε εβραϊκά, αλλά μια στιγμή άρχισε να μιλάει. Ερεύνησαν το θέμα, και τελικά αποδείχθηκε ότι όταν ήταν μικρή, είχε εβραία γκουβερνάντα. Το υποσυνείδητό μας αποτελεί μια τεράστια ντουλάπα με πράγμα που έχουμε χάσει, και είναι τόσα πολλά, που όταν τα βρίσκουμε, δε θυμόμαστε ότι τα είχαμε ποτέ.
Άλλο αυτό !!Η μητερα μου δηλαδή από που να έμαθε ,αφού η γιαγιά μου και ο παππούς μου ειναι από τα βουνά -καμία σχέση δηλαδή με την τοποθεσία της εκκλησίας ??:)Όχι πες μου ,από που ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κάπου θα το είχε διαβάσει. Ή θα το είχε δει σε μια εκπομπή. Πολλά πράγματα, τα οποία αν με ρωτήσεις τώρα δε θα τα θυμάμαι, ίσως τα θυμηθώ την επόμενη μέρα. Το μυαλό μας επεξεργάζεται ό,τι ερεθίσματα έλαβε την ίδια μέρα, και μετά εργάζεται αναλόγως, επομένως ο ύπνος είναι ζωτικής σημασίας για τη λειτουργία του υποσυνείδητου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelica

Διάσημο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Όχι ,διαφωνώ !Κάποια πράγματα ειναι παραπάνω από την λογική !Η Alessandra είχε κάποιο πρόβλημα και της απάντησα με κάποια λόγια του Άγιου Νικόδημου του Αγιορείτη που έτυχε να διαβάσω σήμερα !Μου είπε πως η ίδια είχε ονειρευτεί στο παρελθόν τον άγιο Νικόδημο τον Αγιορείτη .Νομίζεις πως είναι τυχαίο ??Τα λόγια του Αγίου που της έγραψα ήταν και η λύση στο πρόβλημά της !Όχι .Ο Άγιος μπορεί να χρησιμοποίησε την επικοινωνία μου με την Αλεξία μόνο και μόνο για το καλό της !Η ίδια μου είπε πως στο όνειρό της ο Άγιος ήταν πολύ ευγενικός και της μιλούσε με το ύφος πως ηθελε να την βοηθήσει !Όχι Αλέξανδρε ,δεν νομίζω πως μπορώ να βάλω αυτό το γεγονός στο σακί με τα τυχαία γεγονότα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top