Θρησκεία

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η δική σου λογική δεν είναι λογική, οπότε δεν απαντώ.
Αποφάσισε αν είναι ανύπαρκτος ή υπαρκτός και απερίραπτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αν κι αυτό μπορεί να θεωρηθεί αυταπάτη από πολλούς ή να σε κατακρίνουν, είμαι κι εγώ σίγουρος πως κανένας επιστήμονας ή φιλόσοφος δεν ξεπέρασε τον Χριστιανικό Θεό.

εισαι σιγουρος επειδη δε θελεις να δεις περα απο το χριστιανικο θεο...
και επειδη ο χριστιανισμος εχει υιοθετησει κομματια απο το εργο φιλοσοφων

εσυ ο ιδιος υποστιριξες οτι καλυτερα να πιστευεις σε ενα θεο (που κατα τη γνωμη μου αν υπαρχει εινα μ...) παρα να πιστευεις στον ανθρωπο (που τον αποκαλεσες οπως τον αποκαλεςσες)
τωρα αν αυτο το θεωρεις προσβολη, πραγματικα δεν με ενδιαφερει.

με προσβαλει περισσοτερο να αποκαλουν εμενα έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν κι αυτό μπορεί να θεωρηθεί αυταπάτη από πολλούς ή να σε κατακρίνουν, είμαι κι εγώ σίγουρος πως κανένας επιστήμονας ή φιλόσοφος δεν ξεπέρασε τον Χριστιανικό Θεό. :)

Νιτσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δηλαδή μου λες πως αν δεν υπάρχει, οκ, αν υπάρχει, τότε είναι ~censored. Μπράβο, μες τη σοβαρότητα...
Anyway, δεν πρόκειται να καταλήξουμε πουθενά αν αρχίσω κι εγώ τα καντήλια για τις δικές αξίες και τα ιερά που μπορεί να είναι από Νίτσε μέχρι οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εχεις αρχισει ηδη για τον ανθρωπο.
ετσι και αλλιως δεν θα καταληξουμε πουθενα

ουτε η δικια σου λογικη μπορω να πω οτι ειναι σοβαρη.
"ο ανθρωπος ειναι ~cesored~, αρα πιστευω στο θεο, τον 'δημιουργο' του.
πως ακριβως στεκει αυτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν δε με πείθει ο κερατάς ο άνθρωπος να τον πιστέψω, θα πιστέψω το Θεό. Τι να πω, δες το σαν προσφορά. Πιστεύω αυτόν που μου προσφέρει εμπιστοσύνη. Γελοίος είναι ο άνθρωπος αλλά anyway, αν εσύ έχεις ως θρησκεία σου τον άνθρωπο, οκ, πεστο μου για να σεβαστώ τουλάχιστον τους τύπους, το οποίο βέβαια δεν έκανες εσύ, αλλά δεν πειράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
προφανως ουτε εσυ εκανες, μη προσπαθεις να ριξεις αλλου το φταιξιμο.
δεν εχω αναγκη να πιστεψω καπου για να ζησω. ισα ισα θα προσπαθησω να βελτιωσω την κοινωνια, χωρις να περιμενω απο εναν αλλο να το κανει ή περιμενοντας για το "μεγαλειο του παραδεισου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ελπίζω να λες τα ίδια και σε 20 χρόνια και τότε παίζει να γίνω κι εγώ...ανθρωπιστής. Χλωμό, βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, Crook. Αυτή είναι η μεγαλύτερη παρεξήγηση. Επειδή επικεντρωνόμαστε στην κακή πλευρά των πιστών ή επειδή βλέπουμε όλο κάποιους που λένε "Α, ότι θέλει ο Θεός!" και μπερδευόμαστε συμβαίνουν αυτές οι παρεξηγήσεις. Φυσικά κι ό,τι θέλει ο Θεός, αλλά αυτό δε σημαίνει πως θα κάτσουμε έτσι!
Δεν ξέρω αν έτυχε ποτέ να το διαβάσεις (νομίζω είχα πετάξει διάφορα άλλες φορές), αλλά ο Χριστιανισμός προβάλλει συχνά τις πράξεις αγάπης ως ανώτερες της πίστης και μας λέει πως πρέπει να πολεμάμε για ότι χρειάζεται ο κόσμος μας.
(Αν θες κι εδάφια για αποδείξεις, πέκε μου.)

Αν κι αυτό μπορεί να θεωρηθεί αυταπάτη από πολλούς ή να σε κατακρίνουν, είμαι κι εγώ σίγουρος πως κανένας επιστήμονας ή φιλόσοφος δεν ξεπέρασε τον Χριστιανικό Θεό. :)

EDIT: Λουίζα, έτσι δεν διατυμπανίζεις την αθεΐα, αλλά τον αντιχριστιανισμό. Ο σταυρός συμβολίζει τον Χριστιανισμό και τον φοράμε. Ο άεος μπορεί να μη φοράει τίποτα ή να φορέσει την μάπα του Dawkins. :P

Δεν προσέδωσα στο χριστιανισμό γενικά αυτή την ιδιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
με την ελπιδα δε θα κανεις κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Παιδια το να πιστευεις και στον ανθρωπο και στο Θεο ειναι κι αυτο πιθανοτητα.Δε με εμποδιζει ο Θεος μου να συμμετεχω στα κοινα.Εξαλλου, εαν υπαρχει και πιστευουμε σε αυτον, αυτος μας εδωσε την ελευθερη βουληση.Δε συνεπαγεται ο χριστιανισμος απανθρωπια, ουτε ο αθεισμος ή καποια αλλη θρησκεια.Στο χερι μας ειναι να κανουμε ο,τι ειναι δυνατον ως ατομα για να αλλαξουμε τον κοσμο.Φυσικα παντα στα πλαισια των δυνατοτητων μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάτι θα έχω να φαντάζομαι, σίγουρα με την ελπίδα, τουλάχιστον. Το πρόβλημα ανήκει στους ξοφλημένους 40ρηδες πρώην ροκάδες κι ακτιβιστές. Δική τους υπόθεση. Γι'αυτό σου λέω ότι ελπίζω να λες τα ίδια και σε 20 χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_love_MEn

Νεοφερμένος

Η louiza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
EDIT: Λουίζα, έτσι δεν διατυμπανίζεις την αθεΐα, αλλά τον αντιχριστιανισμό. Ο σταυρός συμβολίζει τον Χριστιανισμό και τον φοράμε. Ο άεος μπορεί να μη φοράει τίποτα ή να φορέσει την μάπα του Dawkins. :P

Το εγραψα γιατι εχω δει κατι τετοια απο καποιους, μιλαμε για τελειως γκαγκα ατομα. Εγω και οσοι σεβονται τον ευατο τους και τους αλλους και εχουν και λιγο νιονιο ποτε δεν θα το εκανα. Ειναι ιεροσηλια οπως και να το κανουμε πρεπει να σεβεσαι την πιστη και την γνωμη του αλλου ακομα και αν δεν συμφωνεις.:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Λουιζα ηρεμησε λιγο δεν ειχε σκοπο να προσβαλει κανενα...Οκ ο καθενας εχει τα πιστευω του...Αυτο δε θα αλλαξει μεσω μιας συζητησης στο νετ...αλλα μη χαλαμε τις καρδιες μας τωρα...peace!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω οτι δεν υπαρχει καποιος που δεν πιστευει σε τιποτα. Νταξει και εγω αν με ρωτησει καποιος τι ειμαι θα του πω οτι ειμαι αθειστρια, οτι δεν πιστευω δηλαδη σε καμια ανωτερη δυναμη θεο ή θεοτητα, αλλα αυτο δεν συμενει οτι δεν πιστευω σε τιποτα. Ολοι εχουμε την κοσμοθεωρια μας ολοι προσπαθουμε να εξηγησουμε τα μεγαλα γιατι ειτε μεσο μιας θρησκειας ειτε μονοι μας. Πχ πολλες φορες που εχω πει σε αλλους τι πιστευω με εχουν χαρακτηρισει τρομερα ρεαλιστρια εως και κυνικη.

Εκτως απο οτι με ενοχλει οταν ΟΛΟΙ προσπαθουν να με μεταποισουν στην αρχη σε επιπεδο που πολλες φορες δεν εχω καν διαθεση να ανοιξω το στομα μου οταν κανουμε τετοιες συζητησεις(ευτηχως το κανουν μονο ανθρωποι που δεν με ξερουν καλα και οχι οι οικογενεια μου και οι φιλοι μου) με ενοχλει και οταν μερικοι (δεν εχω κατι προσωπικο μαζι σου) μου λενε οτι δεν πρεπει να το διατυμπανιζω. Δεν το διατυμπανιζω (δεν φοραω ενα μπλουζακι πχ που να λεει F... Jesus και φωναζω ειμαι αθεη στο δρομο:D:D:D:D) αλλα οταν μιλαμε και ολοι λενε οτι ειναι χριστιανοι εγω να μην πω τη γνωμη μου? Ολοι αυτοι δεν διατυμπανιζουν την πιστη τους οταν φορανε σταυρους και πανε εκκλησια? Εγω γιατι πρεπει να κρυβομαι?

κοίτα υπάρχουν κάποια άτομα που ισχυρίζονται οτι είναι άθεοι μόνο και μόνο για να προκαλέσουν τους υπόλοιπους..τους πιο θρησκόληπτους ας πούμε.υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι είναι άθεοι και το έχουν ψάξει το πράγμα,έχουν κάτσει να προβληματιστούν για τη θρησκεία και για το τι είναι όλα αυτά που μας μαθαίνουν στα σχολεία περί Θεού,και κατέληξαν σε κάτι που τους εκφράζει,στο να μην πιστεύουν οτι υπάρχει κάποια θεότητα.Εγώ λοιπόν πιστεύω οτι αυτά τα άτομα δεν έχουν λόγο να το διατυμπανίζουν(ποτέ δεν είπα οτι εσύ συγκεκριμένα το έκανες αυτό) επειδή έχουν κατασταλάξει.
'Ολοι οι υπόλοιποι οι οποίοι(π.χ κάποιοι συμμαθητές μου) πετάγονται την ώρα των θρησκευτικών και στο άσχετο λένε "Ποιός Θεός?Όλα βλακείες είναι,εγώ δεν πιστεύω" αυτοί δεν είναι ούτε καν στο ελάχιστο προβληματισμένοι..απλά το λένε για να φανούν πιο έξυπνοι και να προκαλλέσουν.
Αν ρε φίλε,έχεις μια άποψη δεν είναι ανάγκη να το παίζεις εξυπνάκιας..κάτσε και πές τα επιχειρήματα σου..να γίνει διάλογος.Εγώ είπα οτι αυτό είναι που μου τη σπάει,όχι το να είσαι άθεος.:no1:και φυσικά μπορείς να πείς τη γνώμη σου όταν οι άλλοι λένε που πιστεύουν,πές και εσύ όλα οκ.ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ και να μη το διατυμπανίζω, με ρωτάνε.:P Οπότε τί να κάνω, την αλήθεια θα τους πω. Πάντως, οφείλω να πω ότι τα κρούσματα προκαταλήψεων δεν είναι σπάνια (Μη μιλάς εσύ, ρε, άθεε!).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
'Ολοι οι υπόλοιποι οι οποίοι(π.χ κάποιοι συμμαθητές μου) πετάγονται την ώρα των θρησκευτικών και στο άσχετο λένε "Ποιός Θεός?Όλα βλακείες είναι,εγώ δεν πιστεύω" αυτοί δεν είναι ούτε καν στο ελάχιστο προβληματισμένοι..απλά το λένε για να φανούν πιο έξυπνοι και να προκαλλέσουν.quote]

Μπορεί να το κάνουν από αντίδραση (στους καθηγητές τους που τους πρήζουν)- όπως ακριβώς κι εσύ θέλεις να αντιδράσεις στην αντίδραση των συμμαθητών σου αλλά δεν το κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ε, τί θες και μιλάς κι εσύ, ρε άθεε; :P :P :P
(@ Crook)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Μπορεί να το κάνουν από αντίδραση (στους καθηγητές τους που τους πρήζουν)- όπως ακριβώς κι εσύ θέλεις να αντιδράσεις στην αντίδραση των συμμαθητών σου αλλά δεν το κάνεις.

ναι συμφωνώ.και εμένα πάντα μου την έσπαγαν οι θεολόγοι αλλά στην τελική είναι εκεί για να κάνουν τη δουλειά τους,να βγάλουν το ψωμί τους.Σιγά μην τους αλλάξει γνώμη ή μην τους προκαλέσει ενα 17χρονο.ξέρεις πόσα παιδιά θα τους έχουν πεί το ίδιο..ε και?καρφάκι δεν τους καίγεται!μόνο άσχημο κλίμα δημιουργείται.Αν ήταν ανοιχτός ο καθηγητής για συζήτηση και του έλεγαν ξέρετε εμείς δεν πιστεύουμε γι αυτό κ αυτό το λόγο,να βγεί κάτι τέλως πάντων.αλλά όπως μισώ αυτόυς που βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα και θέλουν να προτρέχουν άλλο τόσο με εκνευρίζουν οι τύποι αυτό-έγινε-επειδή-έτσι-το-θέλει-ο-θεός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_love_MEn

Νεοφερμένος

Η louiza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ναι συμφωνώ.και εμένα πάντα μου την έσπαγαν οι θεολόγοι αλλά στην τελική είναι εκεί για να κάνουν τη δουλειά τους,να βγάλουν το ψωμί τους.Σιγά μην τους αλλάξει γνώμη ή μην τους προκαλέσει ενα 17χρονο.ξέρεις πόσα παιδιά θα τους έχουν πεί το ίδιο..ε και?καρφάκι δεν τους καίγεται!μόνο άσχημο κλίμα δημιουργείται.Αν ήταν ανοιχτός ο καθηγητής για συζήτηση και του έλεγαν ξέρετε εμείς δεν πιστεύουμε γι αυτό κ αυτό το λόγο,να βγεί κάτι τέλως πάντων.αλλά όπως μισώ αυτόυς που βιάζονται να βγάλουν συμπεράσματα και θέλουν να προτρέχουν άλλο τόσο με εκνευρίζουν οι τύποι αυτό-έγινε-επειδή-έτσι-το-θέλει-ο-θεός!

συμφωνω 100% μαζι σου :drink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top