Θρησκεία

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Έχετε φάει μεγάλη φλασιά... σας λέω, αν οι άνθρωποι του θεού κυκλοφορούν με πόρσε και μερσεντές, που τις πλήρωσαν από τα κεριά, τότε τι να το κάνω το θεό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Henry, πας την κουβέντα σε debate "Ορθόδοξος-Καθολικός. Ποιος μας δουλεύει περισσότερο;" και ούτε αυτό είναι ηθικό, ούτε είναι ο σκοπός της κουβέντας. Αν θέλεις αυθαιρεσίες κι εγκλήματα, μπορώ να σου βρω απ'ολες τις αιρέσεις του Χριστιανισμού. Αλλά προσωπικά δε μ'ενδιαφέρει να το κάνω, δε μου προσφέρει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι δεν αποδεικνύεις κάτι, οπότε φιλική μου συμβουλή θα ήταν να μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα. Όχι ότι είναι αφύσικο για την ηλικία σου, αλλά τις παρενέργειες από τις διάφορες φάσεις της ζωής μας (η επιπολαιότητα είναι παρενέργεια των πρώτων 20 χρόνων της ζωής) καλό είναι να τις μετριάζουμε, το κατά δύναμην.

Αν θες να ξέρεις, αυτός είναι στην ηλικία σου... και τον έχω και πρότυπο... του χρόνου που θα πάει αθήνα για 4 χρόνια να δούμε τι θα σας λέω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι άνθρωποι του Θεού είμαστε εμείς, οπότε αυτά που λες μάλλον είναι σημεία της εποχής και των media, παρά δική σου άποψη, μετά από σκέψη.
-----------------------------------------
Για ποιον μιλάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
και τουλάχιστον, εγώ έχω το θάρρος και το λέω. Στο σχολείο, τα θρησκευτικά είναι το αγαπημένο μάθημα όλων... έχουν εμένα που τους ξυπνάω όταν ανοίγω τέτοιες συζητήσεις με τη δασκάλα...
-----------------------------------------
Οι άνθρωποι του Θεού είμαστε εμείς, οπότε αυτά που λες μάλλον είναι σημεία της εποχής και των media, παρά δική σου άποψη, μετά από σκέψη.
-----------------------------------------
Για ποιον μιλάς;

Για τον μεγαλύτερο αδελφό μου... του χρόνου πάει να σπουδάσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το θάρρος είναι προνόμιο του καθενός όταν λέει το ποιόν του χωρίς να ντρέπεται. Αυτό, λοιπόν, μου εξασφαλίζεται όταν δηλώνω τι είμαι. Χριστιανός Ορθόδοξος.
Στην εποχή μας, όπως θα διαπιστώσεις, είναι πολύ δυσκολότερο για κάποιον να δηλώνει ευθαρσώς χριστιανός, παρά να δηλώνει άθεος, ειδικά αν είναι νέος.
Πάντως για ν'αμφισβητήσεις ή να δεχτείς μια οποιαδήποτε αξία στη ζωή σου, χωρίς να διδάσκω καθωσπρεπισμό και ηθικολογίες του κώλου, οφείλεις πάνω απ'ολα ν'ακούς. Προς το παρόν δεν φαίνεσαι και πολύ διατεθειμμένος να το κάνεις.
-----------------------------------------
Πάντα τα άτομα στο περιβάλλον μας είναι παράγοντες επιρροής, αλλά στην ουσία μπορεί να κάνουν και λάθος. Συνήθως παραδειγματίζομαι από τον τρόπο ζωής των άλλων σε γενικά πλαίσια, όχι σε ένα τόσο προσωπικό και αυτογνωσιακό ζήτημα, όπως αυτό της θρησκείας ή της πολιτικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ σε ακούω, κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση. Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν ανοίγω κανένα debate καθολικών και ορθόδοξων αν και η άποψή μου είναι γνωστή. nioniosmeg αυτά που σου είπε ο φίλος σου τα επεξεργάστηκες ?τα σκέφτηκες? είδες αν ισχύουν ή όχι ή απλά τα αποδέχτηκες όπως σου τα μετέφεραν χωρίς κρίση? Τώρα με το να τα λες αυτά μεσα στην τάξη μάλλον τους τα κλείνεις παρα τους ανόιγεις τα ματια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εννοώ ότι εμμένεις σε ένα σύνολο απολύτων απόψεων τις οποίες δεν τεκμηριώνεις. Κι αυτό, εφ'οσον είσαι 12 χρονών, είναι ευθύνη της κοινωνίας, για το λόγο ότι αυτή σου δίνει το δικαίωμα να έχεις αυτή τη θέαση. Η ευθύνη, όμως, αυτή όσο περνάνε τα χρόνια γέρνει προς το βάρος σου γιατί υποτίθεται ότι ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος όταν συμπερασματολογεί λογικά, έχει ως βασικό εργαλείο τη σκέψη του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Εγώ, όταν μιλάω στη τάξη, λέω τα πιστεύω μου και τα πιστεύω τους, άμα η δασκάλα δεν έχει να απαντήσει. Γιατί νομίζεις όταν λέγαμε για τις θρησκείες, δεν με άφησε να διαβάσω το άρθρο μου, αποκαλώντας το "ειδική περίπτωση";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Τί άρθρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατί είναι ηλίθια. Εμένα γιατί πρέπει να μου λέει αυτό κάτι, ως Χριστιανό; Νομίζεις ότι σε μια τάξη άθεων, με φανατική άθεη καθηγήτρια, στο μάθημα της Αθείας, εγώ θα είχα το ελεύθερο να διαβάσω χωρία του Ευαγγελίου; Αυτό είναι καθαρά κοινωνικό και πολιτικό ζήτημα, μην το φορτώνεις με κανένα τρόπο στη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Έχω επιχειρήματα.Εσύ δεν ξέρω πως, αλλά τα βγάζει απευθείας απ' την κουβέντα. Το θέμα μας είναι ότι η κοινωνία μας δεν έχει το δικαίωμα, έχει την υποχρέωση να με αφήσουνε να μιλήσω. Στην ηλικία μου, η ανάπτυξη του λόγου δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα στο κόσμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
nioniosmeg,για να δηλώνεις άθεος πρεπει να το εχεις ψαξει το θέμα...Εγω δεν ειμαι εναντια,ισα ισα προς εκει τίνω κι εγω αλλα το εχω ψαξει το θέμα....ειναι πολυ περιπλοκο θεμα η θρησκεία και δεν πρεπει να ειμαστε απολυτοι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.

Είχα βρει ένα άρθρο 4 σελίδες για το γιατί να είναι κανείς άθεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ωραία, το κοινωνικό κόμπλεξ του ανθρώπου που όταν κάποιος διαφωνεί, επιχειρεί να του κλείσει το στόμα για ποιον ακριβώς λόγο το ρίχνεις στη θρησκεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εγώ αυτό που μπορώ να σου πω είναι να το ψάξεις πάρα πολύ καλά πριν αποδεχτείς το οτιδήποτε. Μην δέχεσαι απόψεις άλλων χωρίς να τις περάσεις από μεγάλη κρίση!!!:papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το "γιατί να είναι κανείς άθεος" είναι προσωπική υπόθεση, όπως και το "γιατί να είναι κανείς χριστιανός" το οποίο κακώς περνάει από ορισμένους καθηγητές και από μέρη του βιβλίου, στο μάθημα των Θρησκευτικών, τουλάχιστον όταν περνάει σαν θρησκευτικό αξίωμα και όχι ως ανθρώπινη αξία γενικά. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να περνάει το "αγαπάτε αλλήλους", αλλά έχω ενστάσεις όταν υποδηλώνεται πως ΜΟΝΟ ο Χριστιανισμός το εγγυάται.
Αν το άρθρο ήταν του στυλ "1. Γιατί ο Πάπας έχει αμάξι Mercedes κι ο Άνθιμος Volvo S80. 2. Γιατί τα swarovski στη μήτρα του Ιερώνυμου κάνουν όσο το σπίτι σου", ομολογώ πως ούτε εγώ θα σε άφηνα να το διαβάσεις. Κι αυτό δεν έχει καμία σχέση με παραβίαση της ελευθερίας του λόγου, αλλά με προστασία 12χρονων παιδιών από προπαγάνδα της οποίας αγνοώ την πηγή και το στόχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αυτό που δεν καταλαβαίνετε είναι πως τώρα ούτε εσείς με αφήνετε να μιλήσω! Είμαι έκτη δημοτικού κι έρχονται 10 λυκειάκια με στριμώχνουν στη γωνία και αρχίζουν να με ρωτάνε πράγματα που δεν με έχει ρωτήσει ποτέ κανείς! Το έχω ψάξει το θέμα και μάλιστα πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε αφήνω να μιλήσεις, αλλά σου επισημαίνω το γεγονός ότι δε με πείθεις για την ορθότητα του συλλογισμού σου. Κι από τη στιγμή που εσύ άρχισες την κουβέντα, εσύ οφείλεις να μου αποδείξεις την ορθότητα αυτή κι έγω έχω εξ'ορισμού δικαίωμα να την αμφισβητήσω.
Μην το παίρνεις έτσι Γιάννη, κουβεντούλα κάνουμε. Καλό είναι να ψάχνεσαι από τόσο μικρός, αλλά θέλει προσοχή το να διαχειρίζεσαι μια τέτοια κουβέντα.
Φιλικά, τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top