Θρησκεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αξίζει άπειρα + αυτό που είπες, Κώστα. :)

Άμα ήταν μόδα να δεις πως θα τρέχαν μερικοί-μερικοί. Και δεν εννοώ emo-μόδα κλπ., αλλά όπως είναι κι η αθεΐα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειδες λοιπον οτι δεν ειναι αυτοι οι πραγματικοι οι λογοι για τους οποιους δεν σας αρεσει ο χριστιανισμος.
Αυτο που χαλαει τον αλλον ειναι μηπως θεωρηθει συντηρητικος εαν στην ζωη του εχει αξιες και ηθη. Και καλα δεν ειναι προοδευτικος:xixi:

Ναι οι πραγματικοι λογοι ειναι οτι δεν πιστευω οτι ο Χριστος ηταν ο γιος του Θεου, ουτε οτι ο Θεος του Χριστιανισμου ειναι αληθινος. Δεν εχει να κανει με συντηρητικοτητα ή τετοια πραγματα. Καποιοι μπορει οντως να κολλανε σε αυτο, αλλα πολλοι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μάλλον εννοείς Ιησούς, γιατί Χριστός είναι ο τίτλος για τον Μεσσία μάλλον.
Ετυμολογίες και μπούρδες, ε? :P

Krou, είσαι έτοιμη άμα δεχτείς τον Θεό να φερθείς σαν πραγματική Χριστιανή?
Για να πω την αλήθεια, πολλές φορές δεν φέρομαι σαν Χριστιανός επειδή φοβάμαι την κατάκριση, είμαι δειλός.
(Ουφ, το 'πα και ξαλάφρωσα...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μάλλον εννοείς Ιησούς, γιατί Χριστός είναι ο τίτλος για τον Μεσσία μάλλον.
Ετυμολογίες και μπούρδες, ε? :P

Krou, είσαι έτοιμη άμα δεχτείς τον Θεό να φερθείς σαν πραγματική Χριστιανή?
Για να πω την αλήθεια, πολλές φορές δεν φέρομαι σαν Χριστιανός επειδή φοβάμαι την κατάκριση, είμαι δειλός.
(Ουφ, το 'πα και ξαλάφρωσα...)

Ναι Ιησους εστω.
Αν καποια στιγμη αποφασιζα οτι ο Χριστιανισμος με εκφραζει δε νομιζω να μη το εκανα ή εστω να μη προσπαθουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
(1)Απάντηση σε crooshanks και όμως είστε σε δεινή θέση. (2) Crooshanks Δεν δείχνω συμπάθεια στον Πάπα όπως λες αλλά τον ακολουθώ γιατί πρεσβεύει το δόγμα μου και επίσης εάν θέλεις να ξέρεις ως άνθρωπος έχει κάνει πολλά και έχει γράψει και σπουδαία βιβλία πριν ακόμα εκλεγεί Πάπας για αυτό μην κρίνεις άμα δεν γνωρίζεις. (3) Άλλωστε Fousekis και οι ίδιες οι γραφές το αναφέρουν οτι θα υπάρξουν και μελανά σημεία ακόμα και από την πλευρά της εκκλησίας. (4)Krou: τι ακριβώς θα μπορούσε να σε κάνει χριστιανή δώσε μου ένα παράδειγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Που να ξερω, αν ηξερα δε θα ημουν ηδη; Τετοιες ερωτησεις ειναι τελειως αοριστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Να βρεθεί σε μία δύσκολη στιγμή και να στραφεί στον Θεό. Αυτό, όλα τα άλλα θα την κάνουν ψευτοχριστιανή και μόνο. Ακόμα και θαύμα να δει θα πιστέψει από φόβο μετά, όχι από αγάπη προς τον Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αυτό που θέλω να σου πω ακριβώς KROU είναι οτι αν όπως ο fousekis είπε βρεθείς σε μια πολύ δύσκολη στιγμή και τελικά ας πούμε οτι αυτό λύνεται θα το θεωρούσες απλή σύμπτωση ή επέμβαση του θεού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Θα σε ρωτησω κ εγω. Αν βρεθεις σε μια δυσκολη στιγμη και δε λυθει θα απογοητευτεις κ θα σταματησεις να πιστευεις;

Τετοιες ερωτησεις ειναι ανουσιες, δε μπορω να ξερω τι θα κανω αν βρεθω σε τετοια στιγμη, δηλαδη νταξ ελεος.

Επισης εμενα μου φαινεται πολυ εγωιστικο να αρχισεις να πιστευεις επειδη σου συνεβη κατι ασχημο και ηθελες στηριγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
θα απαντησω εγω
ναι εχω βρεθει σε δυσκολες στιγμες
αλλα ποτε δε στραφηκα στο θεο για σωτηρια.

ειναι τουλαχιστον ανουσιο να αναφερεις την αθεϊα ως μοδα. με την ιδια λογικη και ο χριστιανισμος μια ταση ειναι, μια μοδα. γιατι οπως υπαρχουν αθεοι που δεν ειναι τοσο ισως ψαγμενοι, να εισαι σιγουρος οτι οι αντιστοιχοι χριστιανοι μουσουλμανοι εβραιοι etc ειναι αναλογικα πολυ περισσοτεροι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δεν θα σταματήσω να πιστεύω όπως ο θεός δεν εγκαταλείπει ποτέ κάποιον άνθρωπο έτσι και εγώ δεν θα τον εγκαταλείψω. Συμφωνώ μαζί σου για το τελευταίο ποθ είπες καθώς αυτό δεν αποτελεί σοβαρό λόγο για να πιστέψει κάποιος στον θεό. Απλά σου έκανα αυτην την ερώτηση για να σου πω οτι ο ίδιος ο θεός φαναιρώνεται στους ανθρώπους και αυτοί ή θα ακολουθήσουν τον δρόμο του ή όχι.
-----------------------------------------
Πίστεψέ με πολλές φορές ο άνθρωπος οδηγείται στην αθεία από την μόδα που επικρατεί. Και αυτό μπορεί να συμβεί συνειδητά και όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εγω απο την αλλη δεν το πιστευω. τωρα ας μη λεμε πολλα πολλα. εσυ θα μου πεις τυφλο, εγω θα σε πω φαντασιοπληκτο:P (ελπιζω να καταλαβαινεις)
το ζητημα δεν ειναι αν μας αρεσει ο χριστιανισμος η οχι. δεν ειναι τοσο απλο.
ειναι θεμα ιδεολογιας αν το θες. ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΕΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ. ειτε αυτος ειναι ο διας ειτε ο αλλαχ-Θεος. απλα δεν πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Εγώ πάντως ελπίζω πως κάποια στιγμή ίσως αυτό αλλάξει. Εγώ δεν μπορώ να σου πω κάτι άλλο είναι δική σου επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
με την ιδια λογικη θα μπορουσα να ισχυριστω οτι ελπιζω η δικια σου αποψη να αλλαξει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

henry

Νεοφερμένος

Ο henry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Όπως και να έχει ισχύει αυτό που λέω στο σχόλιο 1431.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί αιμοβόρος ??:what:

Μα τα μάτια της Αθηνάς!

Αμάνα πια, ρε Crook! Φάσεις εδώ, φάσεις δεξιά, φάσεις αριστερά, μπροστά, πίσω, φάσεις διαγώνια! Έλεος, πολλές φάσεις έχει αυτή η φάση που λέγεται ζωή, και δεν είναι τίποτα άλλο παρά μία φάση πριν την μεταθάνατον φάση, η οποία αποτελείται από πολλές άλλες φάσεις.:P

Μα η Krou δεν είπε πως δεν είναι κακός ο Χριστιανικός Θεός, απλώς μίλησε για μία θρησκεία όπου όλα τα Χριστιανικά αμαρτήματα θεωρούνται εντολές.

Πώπω, δε παλεύεται η κατάσταση...μία οι άλλες στις φωτογραφίες θα με κάνουν να την ψωνίσω, μία οι Σκοπιανοί με τις παρελάσεις ντυμένοι Μακεδονες, κάτι και τα θρησκευτικά debates...ραντεβού στο Δαφνί, που' χει και τσάμπα φαΐ! :s

EDIT: Αγγελική, δεν αντέχω να σε αφήνω έτσι. Τον αποκάλεσε αμοβόρο γιατί σκότωσε τα παιδιά της Αιγύπτου κλπ. πράξεις Του που στα μάτια ενός μη-Χριστιανού φαντάζουν ως εγκλήματα.


Αυτό με τις φάσεις, γιατί το αναφέρεις;

Το "αιμοβόρος" το είπα γιατί διάβασα το Δευτερονόμιον. Δείτε στο https://www.biblegateway.com/passage/?book_id=4&version=31, τα κεφάλαια 7,8,13,17,20,21. Χαρακτηριστικά παραθέτω:
Make no treaty with them, and show them no mercy. 3 Do not intermarry with them. Do not give your daughters to their sons or take their daughters for your sons, 4 for they will turn your sons away from following me to serve other gods, and the LORD's anger will burn against you and will quickly destroy you. 5 This is what you are to do to them: Break down their altars, smash their sacred stones, cut down their Asherah poles and burn their idols in the fire.


If you ever forget the LORD your God and follow other gods and worship and bow down to them, I testify against you today that you will surely be destroyed. 20 Like the nations the LORD destroyed before you, so you will be destroyed for not obeying the LORD your God.

If a man or woman living among you in one of the towns the LORD gives you is found doing evil in the eyes of the LORD your God in violation of his covenant, 3 and contrary to my command has worshiped other gods, bowing down to them or to the sun or the moon or the stars of the sky, 4 and this has been brought to your attention, then you must investigate it thoroughly. If it is true and it has been proved that this detestable thing has been done in Israel, 5 take the man or woman who has done this evil deed to your city gate and stone that person to death. 6 On the testimony of two or three witnesses a man shall be put to death, but no one shall be put to death on the testimony of only one witness. 7 The hands of the witnesses must be the first in putting him to death, and then the hands of all the people. You must purge the evil from among you.

Πολύ cool Θεός, ε;

Ευχαριστώ .Και συμφωνώ μαζί σου .Απλώς προσπαθώ να του (του Crook) εξηγήσω για μια ακόμη φορά πως ο Θεός τα κάνει αυτά για να πετύχει το σχέδιό του .Και για να μην λέει πως δεν τους έδωσε την ευκαιρία να μετανιώσουν θα του αναφέρω πως η ημέρα της κρίσης είναι η τελευταία μέρα που μπορεί να μετανιώσει κάποιος για τις αμαρτίες του .Ίσως ο Θεός να τους σκότωσε για να τους κάνει να μετανιώσουν για τα λάθη τους .:)

Τότε να μη λέει ότι έδωσε στον άνθρωπο ελεύθερη βούληση.

Αυτη η τοποθετηση απλα δειχνει οτι δεν εχεις κατι ουσιωδες να πεις ριχνοντας το στην πλακα. Αρα Busted :no1:

Μάλλον εσύ δεν έχεις τίποτα ουσιώδες να αντιτάξεις, και με κατηγορείς για επουσιώδη λεγόμενα γι' αυτό. Δε το έριξα στην πλάκα.

Και τα επιχειρηματα της Αγιας Γραφης εχουν κοινη βαση. Αν εσυ τα θεωρεις αναληθη ειναι καθαρα δικο σου θεμα. Ασχετα αν διαφωνω. Δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θες.

Ε... δεν κατάλαβα τί εννοείς με το "κοινή" βάση. Πάντως κοινώς αποδεκτά, δεν είναι.

Και θες να πεις πως πχ αυτο το συγκεκριμενο το επαιξε τζοκερ και το πετυχε. Και αυτο δεν προκειται για κριση ουτε αποτελει κομματι φαντασιας. Ενας λογος που δεν σου αναφερω προφητειες σχετικα με πολεμους, καταστροφες κλπ ειναι για αυτο που αναφερες παραπανω. Γιατι ανετα θα μπορουσες να πεις πως το πετυχαν στην τυχη..

Οι πόλεμοι είναι πολύ πιο εύκολο να προβλεφθούν από κάποιον διορατικό άνθρωπο. Και τελοσπάντων, "θαύματα" κ.λπ. έχουν παρατηρηθεί και σε άλλες θρησκείες.

Να τις πεις τις ερωτησεις διοτι τις εχω απαντησει.

https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=1359987#post1359987
Λες ότι ένας άθεος δε μπορεί να αγαπήσει ανιδιοτελώς, δε μπορεί να δώσει τον εαυτό του για το καλό του συνανθρώπου του;

Δεν ξερεις τι εστι χριστιανισμος εφοσον λες κατι τετοιο!! Σημαντικο στοιχειο αυτο. Οποτε απο την στιγμη που δεν εχεις ιδεα για τι πραγμα μιλαει πως μπορεις και μιλας με τετοια σιγουρια?

Ελεος :p Ο Χριστος ειναι ο Θεος. (Βεβαια αυτο μην το πολυψαχνεις προς το παρον γιατι θα πεσεις στα βαρια:xixi:)

Αυτό το πιστεύεις εσύ και πολλοί άλλοι. Σημαίνει ότι το πίστευε κι ο ίδιος; Μπορεί να το έκανε για να μεταδώσει πιο εύκολα τις αξίες που ήθελε και πίστευε πως θα κάνουν καλό. Ή μπορεί να ήθελε να σπάσει πλάκα. Άσχετα με το τί λέει ο καθένας, δε μπορείς ποτέ να ξέρεις τί πιστεύει. Μπορεί τόση ώρα που σου λέω ότι είμαι άθεος, να είμαι κάλλιστα πολύ πιστός βουδιστής, αλλά να μη θέλω να στο αποκαλύψω.

Αυτες οι αξιες που ξερω με εκφραζουν εμενα προσωπικα και μ'αρεσουν. Εσενα μπορει να μην σ'αρεσουν, με γεια σου και χαρα σου. Απο εκει και περα αυτο που εσυ ραβεις και ξηλωνεις μια θρησκεια στα μετρα σου δεν λεγεται χριστιανισμος αλλα Crookshanksισμος.

Δεν είναι θρησκεία, διότι δεν έχει καμία σχέση με καμία θεία και υπερφυσική ουσία/υπόσταση.
Crookshanksισμός... Πού το σκέφτηκες πάλι αυτό:P:P:P;
Το ότι θεωρείς πως ο Θεός είναι υιός του Θεού δεν είναι αξία. Είναι πεποίθηση. Αξία είναι η αγάπη, ο αλτρουισμός.

Το οτι δεν δεχεσαι να πιστεψεις σε κατι το οποιο δεν μπορεις να αποδειξεις οτι υπαρχει ( αν και βλεποντας κανεις τα παντα γυρω του θα καταλαβαινε ποσο υπαρχει Θεος. ) δειχνει οτι δεν εχεις εμπιστοσυνη και φοβο μην πεσεις θυμα εκμεταλευσης ( απο ποιους??) ειναι θεμα εγωιστικο. Πες οτι οοολα ειναι ενα ψεμα στο τελος. Εσυ τι θα εχεις χασει? Μια αστατη ζωη? Δεν πειραζει, καλυτερα για σενα.

Δεν είναι καθόλου εγωιστικό. Εγώ ΜΟΝΟΣ μου, αν χρειαστεί και με άλλα ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ, ποταπά και ασήμαντα ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ, προσπαθώ να κάνω τον κόσμο που ζούμε καλύτερο και να φέρω εδώ τον Παράδεισο, που αλλιώς δε θα βρίσκαμε ποτέ. Δεν έχω, βέβαια, την απαίτηση να γίνει αυτό, διότι πολύ απλά, δεν υπάρχουν οι βάσεις. Αλλά προσπαθώ να θέσω τις βάσεις. Εγώ ΜΟΝΟΣ μου, χωρίς τη "βοήθεια" του "καλού Θεούλη", προσπαθώ να ξεπεράσω τις δυσκολίες που συναντώ. Εγώ ΜΟΝΟΣ μου προσπαθώ να βρω απαντήσεις. Δε τις ψάχνω έτοιμες σε ένα βιβλίο. Τί είναι πιο εγωιστικό;
Ναι, φοβάμαι μην αρχίσω να πιστεύω σε φόρμες και απόψεις που δεν έχω κρίνει και αποδεχθεί εγώ ο ίδιος. Προτιμώ αυτά στα οποία πιστεύω, να τα κρίνω εξονυχιστικά, και, ει δυνατόν, να τα ανακαλύπτω εγώ ο ίδιος. ΜΟΝΟΣ μου, χωρίς τη βοήθεια του Θεού και του Αλλάχ.

Οταν ακολουθεις τις εντολες του χριστιανισμου γινεσαι καλυτερος χριστιανος.

Και ποιος κρίνει ποιες είναι η εντολές του χριστιανισμού; Εγώ μόνο το αγαπάτε αλλήλους και το 'όποιος έχει δύο χιτώνες να δίνει τον ένα στον άλλο που δεν έχει' ξέρω.

Ναι. Η γυναικα για εναν ανδρα μπορει να αποτελεσει πειρασμο και για αυτο το λογο δεν πρεπει να εισερχονται σε εκεινο το κομματι της Γης. Αμα ενδιαφερεσαι τοσο για τις κοπελες, πηγαινε εσυ στο Αγιο Ορος να προσκυνησεις με την ευκαιρια και βγαλε φωτογραφιες να τις δειξεις στις συμμαθητριες σου.:xixi:

Τότε δεν κάνουν καλά τα μοναστήρια τη δουλειά τους.

Δεν μπορω να σου κανω ενα θαυμα για να σου αποδειξω κατι ουτε γινονται κατοπιν παραγγελιας. Γινεται την ωρα που πρεπει στον ανθρωπο που πραγματικα το εχει αναγκη. Για μενα θαυμα ειναι αυτο που σου ειπα για τον μοναχο που αισθανθηκε τι σκεφτοταν η μητερα μου, θαυμα ηταν οταν ο καλυτερος μου φιλος που επασχε απο καρκινο στον εγκεφαλο, οταν εκανε ελεγχο την ημερα των Εισοδιων της Θεοτοκου, ειχε εξαφανιστει καθε ιχνος αφηνοντας τους γιατρους αναυδους κλπ κλπ.

Έχω ξανακούσει τέτοια. Έχω δει μάλιστα περιπτώσεις υποτιθέμενων "υπερφυσικών" φαινομένων, που τελικά αποδείχτηκαν πως είχαν εξήγηση. Θα έχεις, φαντάζομαι, ακούσει τους "κυνηγούς" τους.
Δε σου ζητώ να κάνεις κάποιο θαύμα. Σου ζητώ να μην αναφέρεις "θαύματα" ως επιχειρήματα, διότι δεν έχεις κανένα τεκμήριο για την απόδειξή τους. Και οι γιατροί δεν είναι παντογνώστες. Γι' αυτό υπάρχει ακόμη έρευνα στο πεδίο αυτό.

Συγκρινεις ανομοια πραματα εντελως ομως.

Συγκρίνω παρόμοια πράγματα. Βλ. συλλογισμό σε προηγούμενο ποστ μου.

Υποκριτικο γιατι? Ποιος υποκρινεται που?

Οι παπάδες, που από τη μια λένε ότι υπερασπίζονται την ίση μεταχείριση ανδρών και γυναικών, και από την άλλη δε το πράττουν.

Διοτι δεν ειναι δυνατον να ακουγονται τετοια πραματα και να θεωρεις τον εαυτο σου εκπροσωπο των γυναικων χωρις να ξερεις καν αν αυτες θελουν να πανε. Οι γυναικες ΔΕΝ επιτρεπεται να πανε στο Αγιον Ορος.

Τί πράγματα είναι αυτά δηλαδή; Ανόσια; Ιερόσυλα; Βέβηλα;
Δεν είμαι "εκπρόσωπος" των γυναικών, από πού έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;
Γιατί, εσύ γνωρίζεις αν θέλουν να πάνε; Κι εγώ σου λέω ότι αρκετές συμμαθήτριές μου νιώθουν αδικημένες από το άβατο.

Να σε ρωτησω κατι? Ποιος ο λογος για σενα να πηγαινουν οι γυναικες στο Αγιο Ορος?

Γιατί έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους άνδρες, και δεν υπάρχει κάποιο ζήτημα εθνικής ασφαλείας ή παραβίασης άλλων δικαιωμάτων, που να το απαγορεύει.

Τα δικαιωματα εχουν εξισωθει εδω και αρκετες δεκαετιες. Μην ανησυχεις σε προλαβε το φεμινιστικο κινημα. ;)

Έχουν εξισωθεί; Στη θεωρία. Γιατί στην πράξη άλλα γίνονται, δυστυχώς...


Δεν κατάλαβες; Ωραία, αυτό εννοούσα κι εγώ.

Aν πραγματικα ηταν αιμοβορος τοτε γιατι ανεχεται ανθρωπους οπως εσενα πχ που τον αμφησβητεις? Την Krou που τα διακομωδει?? και αλλους πολλους...

Διότι είναι ανθρώπινο κατασκεύασμα. Και γιατί, αν υπήρχε, δε θα ήθελε να χαλάσει την ωραία εικόνα που έχει καταφέρει να δημιουργήσει στους σύγχρονους χριστιανούς.

Ααααρα γενικο συμπερασμα. Δεν μπορουμε να ζησουμε οπως θελουμε οπως λες. Γιατι ομως μας πειραζουν τα ορια του χριστιανισμου τα οποια στο κατω κατω ειναι προαιρετικα και δεν μας πειραζουν τα ορια του Συνταγματος? Και αυτα μας περιοριζουν. Δεν μπορουμε να κανουμε οτι θελουμε και εχουμε και ποινες.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Δεν ξερω αν εχει γραφτει αλλα σιγουρα εχει εννοηθει οτι η θρησκεια ειναι ενα εμποδιο στην αναπτυξη και στην προοδο.Γι αυτο ζητησα και επαναπροσδιορισμο της λεξης προοδος για να δουμε τι ακριβως σημαινει για αυτους που την χρησιμοποιηουν.
γιατι εαν για εσας η προοδος ειναι ξεφρενη οικονομικη αναπτυξη και φιλελευθεροποιηση ε ναι τοτε τοτε η θρησκεια ειναι εμποδιο.
Παντως για οτι σημαινει για μενα η λεξη προοδος, η θρησκεια με βρισκει συμμαχο

Ουπς, έχει γραφτεί, συγγνώμη, λάθος μου, θα έπρεπε να το είχα σκεφτεί, διότι εγώ το έγραψα.:P
Μίλησα με γνώμονα την Ιστορία. Επειδή όμως, από ό,τι έχω καταλάβει, η συζήτησή μας βρίσκεται σε θεωηρητικό επίπεδο, ας την αφήσουμε στην άκρη.


Ναι αλλα ουσιαστικα το ιδεολογικο πλαισιο της Δυσης και οι θεσμοι της δεν αλλοιωνονται δηλαδη αφομοιωνει τις επιρροες που δεχεται.Ο δυτικος πολιτικος πολυ απλα δεν αποσκοπει σε αφομοιωση αλλα σε παραμορφωση για τους λογους που προανεφερα

Ναι, καλά που δεν αλλοιώνεται...

Αυτο που θελω να γραψω ειναι οτι αυτοι οι ανθρωποι ζουν με τον δικο τους κωδικα αξιων και την μοναδικη τους παραδοση και δεν μπορουμε να τους κρινουμε με γνωμονα τα οσα εχουμε μαθει απο την δικια μας κοινωνια γιατι τοτε σφαλλουμε.

Ναι, αλλά υπάρχουν κάποια όρια. Είναι αφρικανικό έθιμο να πληγώνονται τα μικρά κορίτσια στα γεννητικά τους όργανα. Σημαίνει πως πρέπει να εξακολουθήσει μια τέτοια βίαιη και επώδυνη πρακτική;

Ολοι αυτοι οι θεσμοι ειναι απαυγασμα ενος πολιτισμου του ισλαμικου που ειναι ιδιαιτερα αξιολογος και δεν πρεπει να τον ακυρωνουμε μια ωραια πρωια εν ονοματι της ελευθεριας η της προοδου.

Δεν ακυρώνεις έναν ολόκληρο πολιτισμό, τον προσαρμόζεις έτσι ώστε να σέβεται όσους πρέπει να σεβαστεί, πόσο μάλλον τους ανθρώπους που τον ακολουθούν και τον ασπάζονται.

Αυτο επεκτεινεται και στο Αγιο Ορος γιατι αυτοι οι ανθρωποι ζουν με τον δικο τους ιδιαιτερο τροπο ζωης και δεν μπορουνε μερικοι "υπερπροοδευτικοι" να τους επιβαλλουν τι θα κανουν οι μοναχοι στις περιουσιες τους και πως θα ζησουν.

Βλ. παραπάνω.

Λαθος, στον Διαφωτισμο αρχισε ουσιαστικα να κρινεται η θρησκεια δεν εγινε απο τοτε ντεμοντε.
Ντεμοντε αρχισε να γινεται η θρησκεια απο την εποχη της παγκοσμιοποιησης(90s) και κατα τη δικια μου αποψη παντα, αυτο οφειλεται στην φιλελευθεροποιηση της οικονομιας.

Ε, τί σημαίνει ότι έγινε "ντεμοντέ";
Ακόμα δεν έχει γίνει ντεμοντέ. Έχει ριζώσει καλά στα κεφάλια του κόσμου και στους θεσμούς του κράτους.

(1)Απάντηση σε crooshanks και όμως είστε σε δεινή θέση. (2) Crooshanks Δεν δείχνω συμπάθεια στον Πάπα όπως λες αλλά τον ακολουθώ γιατί πρεσβεύει το δόγμα μου και επίσης εάν θέλεις να ξέρεις ως άνθρωπος έχει κάνει πολλά και έχει γράψει και σπουδαία βιβλία πριν ακόμα εκλεγεί Πάπας για αυτό μην κρίνεις άμα δεν γνωρίζεις. (3) Άλλωστε Fousekis και οι ίδιες οι γραφές το αναφέρουν οτι θα υπάρξουν και μελανά σημεία ακόμα και από την πλευρά της εκκλησίας. (4)Krou: τι ακριβώς θα μπορούσε να σε κάνει χριστιανή δώσε μου ένα παράδειγμα?

Και γιατί είμαστε σε δεινή θέση;
Και γιατί πρεσβεύει το δόγμα σου; Δικό σου δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Θα σε ρωτησω κ εγω. Αν βρεθεις σε μια δυσκολη στιγμη και δε λυθει θα απογοητευτεις κ θα σταματησεις να πιστευεις;
Ε? Δηλαδή τι εννοείς? Πότε πεθαίνουν οι ελπίδες? Σε οποιοδήποτε θέμα αναφέρομαι...
Οι ελπίδες δεν πεθαίνουν ποτέ, ποτέ, ποτέ.:)

Επισης εμενα μου φαινεται πολυ εγωιστικο να αρχισεις να πιστευεις επειδη σου συνεβη κατι ασχημο και ηθελες στηριγμα.
Ρέ, κόψε πια! Σε βλέπω να το λες παντού, έλεος. Εγωϊστής είναι αυτός που ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του, άρα τι μου λες τώρα?! Εξάλλου, ο Χριστιανισμός στοχεύει στο να κάνει τους ανθρώπους να μην σκεφτόνται έτσι. Βρες άλλη λέξη, όχι εγωϊστής, δεν ταιριάζει...;)

ναι εχω βρεθει σε δυσκολες στιγμες
αλλα ποτε δε στραφηκα στο θεο για σωτηρια.
Ως τώρα. Δεν μπορείς να ξέρεις τι έρχεται...αν έρθει. Θα δούμε, χμ.

Στο περιβάλλον που μεγαλώνω (x-y-z-t) η αθεΐα είναι πιο in από τον Χριστιανισμό. Μπορεί και στην διπλανή πόλη να μένεις και να έχουμε διαφορετική άποψη!

Αυτό με τις φάσεις, γιατί το αναφέρεις;
Γιατί είπες πως ο μηδενισμός που περνάω (?!) είναι μία φάση.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε? Δηλαδή τι εννοείς? Πότε πεθαίνουν οι ελπίδες? Σε οποιοδήποτε θέμα αναφέρομαι...
Οι ελπίδες δεν πεθαίνουν ποτέ, ποτέ, ποτέ.:)

Ρέ, κόψε πια! Σε βλέπω να το λες παντού, έλεος. Εγωϊστής είναι αυτός που ενδιαφέρεται μόνο για τον εαυτό του, άρα τι μου λες τώρα?! Εξάλλου, ο Χριστιανισμός στοχεύει στο να κάνει τους ανθρώπους να μην σκεφτόνται έτσι. Βρες άλλη λέξη, όχι εγωϊστής, δεν ταιριάζει...;)


Δεν ειναι θεμα ελπιδας το να σταματησεις να πιστευεις στο Θεο, απλως μπορει να αποφασισεις οτι σου φαινεται ανουσια τετοια πιστη και να στραφεις αλλου. Με τη λογικη αυτη κανενας αθεος δεν εχει ποτε ελπιδες, αλλα αυτο δεν ειναι σωστο, απλως δε βασιζονται στο θεο.



Ε ναι, το να θες στηριγμα, για τον εαυτο σου ειναι. Εγωϊστης δεν ειναι καποιος μονο οταν σκεφτεται μονο τον εαυτο του, αλλα πρωτα τον εαυτο του και μετα τους αλλους. Οι περισσοτεροι ψευτοχριστιανοι πιστευουν γιατι ετσι εχουν μαθει απο τον περιγυρο τους οτι θα σωθουν, δεν εχουν ψαξει ουτε τις γραφες ουτε τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
*headdesk*
Αχ, Χριστέ μου!

Άσ' το, Krou! Άσ' το, τα λέμε στο Πύρινο Ποτάμι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πειστικο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top