Θρησκεία

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Προφανέστατα, για να βγαίνει τέτοιο συμπέρασμα κάποιες ήταν στο κρεβάτι μαζί με τον Εφραίμ και τον Αρσένιο. Το να δεχτώ ότι ένας μοναχός αυνανίζεται στα ιδιαίτερά του, το δέχομαι, αν και αυτό θεωρώ ότι παίζει από μοναχό σε μοναχό. Απλά, με τη λογική το δέχομαι. Το γιατί οι άνδρες μοναχοί θα πρέπει να είναι γκέι, ενώ οι γυναίκες λεσβίες δεν το καταλαβαίνω. Δεν καταλαβαίνω καν πως ακριβώς ένας άνθρωπος θα μπορούσε γενικότερα να κάνει σεξ με κάποιο ρασοφόρο σε ένα μοναστήρι. Η διαστροφή είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης εξ'απ'ανέκαθεν (για να γίνω υπερβολικός), αλλά τέτοιου είδους γενικεύσεις δεν μπορούν να γίνουν δεκτές.


Ποιος ειπε οτι θα πρεπει οι μοναχοι να ειναι γκει και οι μοναχες λεσβιες; :hmmm:

Εχουν υπαρξει κατα καιρους διαφορες φημες για διαφορα τετοια που συμβαινουν σε μοναστηρια που εχουν βγει και μιλησει μοναχοι. Δεν ειναι προσφατο και δε μπορω να βρω πηγη δυστυχως. Σιγα τη διαστροφη να κανεις σεξ με μοναχο λολ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Εγώ λοιπόν εχω πάψει να ασπάζομαι την μεγαλύτερη επιχείρηση του κόσμου γιατι δεν ανέχομαι να βλέπω φανατικούς Χριστιανούς να με κατακρίνουν επειδή δεν πηγαινω καθε Κυριακή στην εκκλησία!!!
Τότε θα έπρεπε να φερθείς σωστά και να τους πεις την φράση του Ιησού Χριστού "Μην κρίνετε για να μην σας κρίνουν."...;)
Κι εγώ μαζί με τον miv, όλα αυτά είναι δικαιολογίες, αν θες να πιστέψεις δε θα αφήσεις να σταθούν εμπόδιο στον δρόμο σου άλλοι!
Εχουν υπαρξει κατα καιρους διαφορες φημες για διαφορα τετοια που συμβαινουν σε μοναστηρια που εχουν βγει και μιλησει μοναχοι.
:iagree::iagree::iagree:

Σιγα τη διαστροφη να κανεις σεξ με μοναχο λολ.
Τι να πούμε, κάτι θα ξέρεις...:P:P:P
(Χωρίς παρεξήγηση, πλάκ κάνουμε...:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
:iagree::iagree::iagree:

Τι να πούμε, κάτι θα ξέρεις...:P:P:P
(Χωρίς παρεξήγηση, πλάκ κάνουμε...:))


Δε ξερω αν ειναι οντως φημες, αλλα επειδη δε θυμαμαι πηγη προτιμω να τις πω ετσι.

Το ξερω οτι ειναι πλακα, αλλα δεν ειναι και τοσο αστειο :)

Η αληθεια ειναι οτι δε δινω μια αν οι μοναχοι βγαζουν τα ματια τους στα μοναστηρια, αλλα το 'φερε η κουβεντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ποιος ειπε οτι θα πρεπει οι μοναχοι να ειναι γκει και οι μοναχες λεσβιες; :hmmm:

Εχουν υπαρξει κατα καιρους διαφορες φημες για διαφορα τετοια που συμβαινουν σε μοναστηρια που εχουν βγει και μιλησει μοναχοι. Δεν ειναι προσφατο και δε μπορω να βρω πηγη δυστυχως. Σιγα τη διαστροφη να κανεις σεξ με μοναχο λολ.


Εχεις ακουσει λοιπον για τα αρνητικα των μοναστηριων απο τα αγαπητα καναλια της ελληνικης τηλεορασεως. Κανενα θετικο ξερεις? Η μηπως θαφτηκαν τα καλα μεσα στην γη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angekon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Εχεις ακουσει λοιπον για τα αρνητικα των μοναστηριων απο τα αγαπητα καναλια της ελληνικης τηλεορασεως. Κανενα θετικο ξερεις? Η μηπως θαφτηκαν τα καλα μεσα στην γη?[/quot



ωραιος ο φιλος. μονο για γκει μοναχους και πουτ καλογριες γραφεται ρε παιδια ολοι. πειτε κανενας και κανενα καλο.:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πρώτα απ'ολα να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο παπάς κι άλλο μοναχός. Το να είσαι απλώς παπάς το πρωί σε μια ενορία για μένα δεν σε διαφοροποιεί απ΄τον κοινό λαικό σε μεγάλο βαθμό. Το να είσαι, όμως, μοναχός, πραγματικά δεν έχει καμία σχέση.
-----------------------------------------
Εγώ, πάλι, πιστεύω ότι ούτως ή άλλως δεν θα πήγαινες την Κυριακή στην εκκλησία (ούτε εγώ πάω, το λέω ξεκάθαρα) κι απλώς φέρνεις ως πρόφαση το ρατσισμό που πιθανώς αντιμετωπίζεις από συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων, προκειμένου να δώσεις μια πιο γενική ισχύ στη θέση σου. Όπως, δηλαδή, κάνουν οι περισσότεροι απ'οσους γνωρίζω που δηλώνουν άθεοι.


ξερεις τοσους αθεους πια για να γενηκευεις ετσι?(αυθαιρετα?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εχεις ακουσει λοιπον για τα αρνητικα των μοναστηριων απο τα αγαπητα καναλια της ελληνικης τηλεορασεως. Κανενα θετικο ξερεις? Η μηπως θαφτηκαν τα καλα μεσα στην γη?


Η αληθεια ειναι οτι δε δινω μια αν οι μοναχοι βγαζουν τα ματια τους στα μοναστηρια, αλλα το 'φερε η κουβεντα.


Οπως ειπα, δεν με ενδιαφερουν ιδιαιτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μίλησα ξεκάθαρα για τους περισσότερους που εγώ γνωρίζω και δηλώνουν άθεοι, φέρνοντας ως πρόφαση "το παπαδαριό, την κατάσταση της Εκκλησίας κλπ.". Δε νομίζω ότι γενίκευσα κάπου. Και πραγματικά σε πολλές περιπτώσεις οφείλεις να παραδεχτείς ότι έτσι είναι. Το να μου λες ότι δεν πιστεύεις επειδή ο παπάς είναι μ@λ@κας είναι κοροιδία πάνω απ'ολα στον ίδιο σου τον εαυτό, εγώ δεν το δέχομαι ως σοβαρό λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
να σου πω την αληθεια,εγω απλως δεν πιστεύω καποιον ή κάτι αν δεν μου δωσει αποδείξεις για αυτό που λέει.Έτσι εγώ δεν πιστεύω ότι λέει η εκκλησία...γενικώς πιστεύω οτι ο θεος μας είναι το μυαλό του ανθρώπου...πιστεύω στην λογική...Γι΄αυτό άλλωστε λατρεύω τα μαθηματικά...πχ.δεν νομίζω ότι ο Ιησούς περπάτησε πάνω στο νερό...σίγουρα θα υπήρχε καποια λογική εξήγηση..ή η θερμοκρασία θα ήταν υπο το 0 και το νερό θα ηταν πάγος ή η περιεκτικότητα του νερού σε αλάτι θα ήταν τεράστια ή θα υπήρχε κάποιος βράχος...κάτι τέτοιο.δεν ξέρω...πάντως δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να ασπαστώ παπαδες που εχουν εκατομμυρια στις τράπεζες και μας το παίζουν 'θεούσες'!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ενδιαφέρει καμία θρησκεία να σου δώσει αποδείξεις. Αν θέλεις, την πιστεύεις, αν δεν θέλεις, μην την πιστέψεις, δεν δίνει δεκάρα. Θα ξαναπώ, όμως, για τρισχιλιοστή φορά πως ούτε η θρησκεία αναιρεί την επιστήμη, ούτε το αντίστροφο. Εκτός κι αν το προπαγανδιστικό δόγμα "επιστήμονας=άθεος" περνιέται για τόσο ισχυρό ώστε να καταρρίψει τόσους αιώνες επιστήμης που χτίστηκαν από θρήσκους επιστήμονες.
Από κει και πέρα, αν νομίζεις ότι η διέλευση του Ιησού απ'το νερό γράφτηκε για να εξηγηθεί στο εργαστήριο, εντάξει, εσύ αν μπορείς εξήγησέ την. Προσωπικά δε μ'ενδιαφέρει να το κάνω.
Ο μόνος λόγος για τον οποίο οι παπάδες έχουν καταθέσεις είναι γιατί δεν ξοδεύουν εκεί που ξοδεύει ένας τυπικός λαικός. Δεν πάνε για καφέ, δεν πάνε στα μπουζούκια, δεν αγοράζουν ρούχα, δεν πάνε ταξίδια, δεν τρώνε έξω. Ακριβώς για όλους αυτούς τους λόγους έχουν καταθέσεις και οι βλάχοι στα χωριά που δεν έχουν που να τα ξοδέψουν για εντελώς πρακτικούς λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μίλησα ξεκάθαρα για τους περισσότερους που εγώ γνωρίζω και δηλώνουν άθεοι, φέρνοντας ως πρόφαση "το παπαδαριό, την κατάσταση της Εκκλησίας κλπ.". Δε νομίζω ότι γενίκευσα κάπου. Και πραγματικά σε πολλές περιπτώσεις οφείλεις να παραδεχτείς ότι έτσι είναι. Το να μου λες ότι δεν πιστεύεις επειδή ο παπάς είναι μ@λ@κας είναι κοροιδία πάνω απ'ολα στον ίδιο σου τον εαυτό, εγώ δεν το δέχομαι ως σοβαρό λόγο.

κοροϊδια ειναι επιισης οταν πιστευεις ακριτα αυτα που σου αραδιαζει ο καθε ενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
οκ αλλα ξερεις κάτι...μια θρησκεία πρεπει να πιστευει σε κάτι τεκμυριωμένο.δεν μπορεί να μην υπάρχουν λόγοι που πιστεύεις σε καποια θρησκεία.και επισης που ξερεις εσυ τι τα κάνουν τα λεφτα οι παπαδες???Εγω ορισμένους πχ Εφραιμ το εχω δει να κυκλοφορει με μπεμβεδάρες....ελεος!!!Ο Βαρθολομαίος στην Κωνσταντινούπολη ξέρεις τι του είπε?Τον ρώτησε εαν εχει σκεφτει ποτε να αφήσει το επαγγελμα.Και να σου πω... δεν χρειαζεται να απαντας με τετοιο τρπο επειδη οι θρησκευτικές σου αντιλήψεις ειναι διαφορετικες απο τις δικιες μου .
-----------------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αν η γνώμη σου για τον Ιησού είναι θετική και πιστεύεις πως μπορεί πράγματι Αυτός να αναστήθηκε, τότε είσαι κοντά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΥΗ ΟΛΕ!!!

Νεοφερμένος

Η εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Αν η γνώμη σου για τον Ιησού είναι θετική και πιστεύεις πως μπορεί πράγματι Αυτός να αναστήθηκε, τότε είσαι κοντά...
+φωνω! ειμαι χριστιανη ορθοδοξη!:papas:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Αν η γνώμη σου για τον Ιησού είναι θετική και πιστεύεις πως μπορεί πράγματι Αυτός να αναστήθηκε, τότε είσαι κοντά...

+φωνω! ειμαι χριστιανη ορθοδοξη!:papas:
Χριανισμος δεν ειναι μονο αυτο...Επισης εδω και πολλα ποστ θεωρω πως ειναι εντελως εκτος θεματος και απορω γιατι μπλεκετε την Θρησκεια με την εκκλησια και ειδικα με τους παπαδες..οι Παπαδες ανθρωποι ειναι δεν ειναι αλανθαστοι το αν θες να πιστευεις στην ορθοδοξια ή οχι δεν εξαρταται απο το τι κανουν καποιοι παπαδες, δλδ επειδη υπαρχουν καποιοι διεφθαρμενοι παει να πει και οτι ολοκληρη η Θρησκεια ειναι ετσι????Γιατι δεν λαμβανουμε υποψη μας παπαδες που εχουν βοηθησει κοσμο αλλα βλεπουμε μια μονο πλευρα??Ελεος...Ορθοδοξια δεν ειναι ουτε απλα μια νηστεια ουτε το να πηγαινεις καθε Κυριακες και σχολες εκκλησια ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΙΛΑΣ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΠΑΠΑΔΩΝ..Η Ορθοδοξια εχει καποιες αξιες και ιδανικα και κυριοτερη ειναι η ΑΓΑΠΗ ως προς ολους οχι η μονομερη αγαπη οχι δλδ να αγαπας τον Ελληνα αλλα οχι τον αλλοδαπο αλλο ενα ιδανικο τρης ειναι η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ Ο ιδιος ο Θεος εδωσε την ελευθερη βουληση στον ανθρωπο αν ασχετα αν εμεις οι ανθρωποι το χουμε μαμησει το θεματακι και στερουμε ο ενας την ελευθερια του αλλου..επισης ο Χριστος διδαξε την ταπεινωτητα οχι το να γινεσαι ερμαιο του αλλου αλλα να μην νομιζεις οτι εισαι και το κεντρο του κοσμου επισης διαξε την ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ τπτ δεν ειχε δεδομενο ο Χριστος αγωνιστηκε για να κανει οτι εκανε και το ιδιο προτεινει να κανουμε και εμεις..Επισης μην ξεχναμε οτι ο Χριστος για την εποχη του οπως και να το κανουμε εφερε μια μορφη επαναστατικοτητας αλλα και ψυχικης γαληνης ταυττοχρονα..και πολλα αλλα βεβαια που δεν αρκει να υποθουν σε ενα ποστ..Απο κει και περα δεν με πολυνοιαζει τι καονουν οι παπαδες και οι θρησκολυπτοι αυτοι ας κανουν οτι θελουν προβλημα τους εγω πιστευω και μονο αυτο το αυτο καθαυτο το εργο του Χριστου αρκει για να με κανει να θεωρω την Ορθοδοξια σημαντικη Θρησκεια..Τωρα για οποιον δεν πιστευει στο τριαδικο Θεο και στην Ανασταση ειναι θεμα δικο του και δεν χρειαζεταιμε το ζορι να πειστει αλλα και γιατι να πειστει,ο ιδιος ο Θεος εδωσε την ελευθερια στον ανθρωπο να επιλεξει, φυσικα εχουμε ανεξηθρησκεια ας πιστευει καθενας οτι μα ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙ και θεωρει καλυτερο για τον ευατο του και τον κοσμο...Τουλαχιστον ομως μην λετε λαλακιες και και μην επιτιθεστε ο ενας στον αλλον επειδη πιστευετε διαφορετικα πραγματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πιστεύω ό,τι μου αραδιάζουν; Όχι δα...Προσωπικά δεν έχω κάτσει ποτέ να μιλήσω με παπά (κι είναι ντροπή μου), όσα πιστεύω τα πιστεύω καθαρά για μένα.
Τι εννοείς να πιστεύει σε κάτι τεκμηριωμένο; Το τεκμηριωμένο δεν το πιστεύεις, το γνωρίζεις. Εμείς για πίστη μιλάμε, όχι για Φυσική.
Επίσης, δε μπορώ να δεχτώ ως έγκυρο επαγωγικό συλλογισμό το "Ο Εφραίμ είναι έτσι, άρα οι παπάδες (γενικά) είναι έτσι". Κόβω το λαιμό μου ότι αν έκανα αξιολόγηση επαγωγικού συλλογισμού στις Πανελλήνιες και τον δεχόμουν ως έχοντα αποδεικτική αξία, θα μου έκοβαν όλες τις μονάδες με τη μία.
-----------------------------------------
Και ναι, σαφώς ο όρος Εκκλησία δεν ταυτίζεται με τον όρο Θρησκεία. Αυτά τα έχουμε ξαναπεί.
-----------------------------------------
Δεν τίμησα ποτέ τίποτα περισσότερο απ'την ελευθερία. Όσα λέμε δεν τα λέμε για να πούμε στον άλλον πως η επιλογή του είναι λανθασμένη. Τα λέμε κρίνοντας απλά και μόνο τις αιτιάσεις που προβάλλει για την επιλογή αυτή, αν δηλαδή αυτές στέκουν. Κι αυτό είναι δεδομένο από τη στιγμή που κάποιος επιλέγει να μοιραστεί την επιλογή του μαζί μας. Η επιλογή, σαφώς, ανήκει μόνο σε αυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Για τους παπάδες δείτε το Hasty Generalization.

Υπάρχει και μία λογική στην Ορθοδοξία ως ένα σημείο. Βέβαια η θεολογία/φιλοσοφία/ιδεολογία/lifestyle είναι complete. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
miv,λαθος εκφραση χρησιμοποιησα.Αυτο που εννοούσα πριν ειναι το οτι οι πιστοι μιας θρησκείας πρεπει να πιστεύουν σε κάτι που εχουν αποδείξει οτι υπάρχει.δεν ξερω κιολας μπορει να κανω λαθος...πχ οι ορθοδοξοι Χριστιανοί πιστεύουν στα θαύματα και το θεωρούν αποδειξη της πίστης τους..η απορία μου:τα πιστεύουν γιατί τα ακούν απο το ευαγγέλιο ή τα βιώνουν???Επειτα παιδια με παρεξηγήσατε...εγω δεν δήλωσα άθεη...πιστευω οτι υπάρχει μία ανώτερη δύναμη απλώς δεν ξέρω τι πραγματικά κανεί και αν ονομάζεται Θεος,Βούδας,Αλλαχ,ψυχή κτλ.Ακομη το ψάχνω!Σαφώς και δεν πρέπει να ειμαι απόλυτη σχετικά με τους παπάδες αλλα όπως είπα και στο πρώτο μου μηνυμα,κατα τη γνώμη μου,η εκκλησία είναι η μεγαλύτερη επιχείρηση.παντα μα πάντα θα εχει πιστούς.Πάντως το πράγμα που πραγματικά παραδεχομαι στον Χριστιανισμό είναι το οτι μας λέει να αγαπάμε αλληλους.Ακόμη και αν δεν τους εφαρμόζουμε ολους αυτους τους 'κανόνες',αν και θα πρεπε να το κάνουμε ολοι μας Χριστιανοι και μη,ορισμένα 'πιστεύω' του Χριστιανισμού ειναι πραγματικα σωστα για τον ανθρωπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, προσωπικά τα βιώνω. Αν κι αυτό θα πρέπει να σου πω ότι είναι λίγο "φαύλος" κύκλος. Βιώνεις θαύματα επειδή πιστεύεις και πιστεύεις επειδή βιώνεις θαύματα. Η μάλλον τα θαύματα ενισχύουν την πίστη σου. Είναι κύκλος, δεν υπάρχει αίτιο κι αποτέλεσμα.
Πρέπει να πιστεύουν κάτι το οποίο έχουν αποδείξει; Σου ξαναλέω, δεν είναι καθόλου έτσι. Αν το είχαν αποδείξει, θα το γνώριζαν δεν θα το πίστευαν. Δεν υπάρχει στη θρησκεία η επιστημονική έννοια της απόδειξης. Προσωπικά δεν πιστεύω εξ'αιτίας των θαυμάτων κι είναι λάθος να λέμε ότι ένας άνθρωπος περιμένει το θαύμα για να πιστέψει. Απλά αυτό ισχυροποιεί την πίστη μου και μου δίνει ένα λόγο να μη λέω "έλα μωρέ, τι μλκιες λέτε, δεν υπάρχει Θεός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εχω ακούσει πάντως πως θα πραγματοποιηθεί μια ερευνα στο Cern στην Ελβετία με τον επιταχυντή σωματιδίων και θα αποδείξουν πως ακριβως δημιουργηθηκε το συμπαν...ξέρετε την εκρηξη μεταξυ ύλης και αντιύλης ''κοινως μπιγκ μπανκ''Λετε αυτη η ανακάλυψη να ανατρέψει τα πάντα?εγω δεν νομίζω...αλλα τεσπα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top