Θρησκεία

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Παιδια το θεμα με την ομοφυλοφιλια το εχουμε συζητησει πολλακις με τη θρησκευτικο μας.Δυστυχως ναι, η εκκλησια ειναι κατα της ομοφυλοφιλιας και υποστηριζει πως ειναι αμαρτια.Το ερωτημα ειναι:συμπεριλαμβανεται αυτο στη διδαχη του Χριστου?Απ'οσο γνωριζω ο Χριστος δεν εχει κανει αναφορα στην ομοφυλοφιλια.Παρολα αυτα θεωρειται πως τα Σοδομα και τα Γομορα καταστραφηκαν για αυτον το λογο!!!ότι δηλαδη ειχαν γεμισει ομοφυλοφιλους.Δε ξερω τι να πω...:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν πολλά λεγόμενα του Ιησού που χάθηκαν. Όταν αναφερόταν πάντως σε θέματα μοιχείας και γάμου μιλούσε πάντα για ανδρόγυνο. Αν στηρίξουμε την ζωή μας πάνω στα λόγαι του Ιησού πολύ πιθανό να μην βρούμε ολοκληρωμένες και άμεσες απαντήσεις σε πολλά θέματα. Γι' αυτό πολλά άλλα έχουν μεταφερθεί στους Αποστόλους Του.
Τα Σόδομα και τα Γόμορα είναι μέρος του πληθυσμού που είχε κάνει συμφωνία με τον Θεό και φυσικά δεν είχανε μείνει στην ομοφυλοφιλία, υπήρχαν κι άλλα. ;)

Ερώτηση: τι σεξουαλικής προτίμησης είναι ένας μοναχός που έχει 40 χρόνια να έρθει σε σαρκική επαφή ή και να σκεφτεί ακόμα το σεξ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Σε κατασταση απελπισιας μαλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν πολλά λεγόμενα του Ιησού που χάθηκαν. Όταν αναφερόταν πάντως σε θέματα μοιχείας και γάμου μιλούσε πάντα για ανδρόγυνο. Αν στηρίξουμε την ζωή μας πάνω στα λόγαι του Ιησού πολύ πιθανό να μην βρούμε ολοκληρωμένες και άμεσες απαντήσεις σε πολλά θέματα. Γι' αυτό πολλά άλλα έχουν μεταφερθεί στους Αποστόλους Του.
Τα Σόδομα και τα Γόμορα είναι μέρος του πληθυσμού που είχε κάνει συμφωνία με τον Θεό και φυσικά δεν είχανε μείνει στην ομοφυλοφιλία, υπήρχαν κι άλλα. ;)

Ερώτηση: τι σεξουαλικής προτίμησης είναι ένας μοναχός που έχει 40 χρόνια να έρθει σε σαρκική επαφή ή και να σκεφτεί ακόμα το σεξ?


Το οτι μιλουσε για ανδρογυνο δε σημαινει οτι θεωρουσε αμαρτια την ομοφυλοφιλια. Οσο για την ερωτηση σου δε νομιζω να ξερει κανεις να απαντησει σιγουρα αν και νομιζω οτι δεν εχει σημασια το αν θα εχεις επαφη ή αν θα το σκεφτεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως ένας τέτοιος άνθρωπος έχεις ξεγράψει τελείως από την ζωή του τις σεξουαλικές επιθυμίες. Κι ένας ομοφυλόφιλος μπορεί να κάνει το ίδιο.

Δεν ήμουν ποτέ στην θέση κάποιου/-ας, αλλά (θέλω να) ελπίζω πως μπορεί πάντα κανείς να φύγει από την ομοφυλοφιλία. Ειδικά αν είναι Χριστιανός, εκεί είναι το θαύμα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως ένας τέτοιος άνθρωπος έχεις ξεγράψει τελείως από την ζωή του τις σεξουαλικές επιθυμίες. Κι ένας ομοφυλόφιλος μπορεί να κάνει το ίδιο.

Δεν ήμουν ποτέ στην θέση κάποιου/-ας, αλλά (θέλω να) ελπίζω πως μπορεί πάντα κανείς να φύγει από την ομοφυλοφιλία. Ειδικά αν είναι Χριστιανός, εκεί είναι το θαύμα. :)


Ο μοναχος εχει αποποιηθει πολλα πραγματα, οχι μονο την σεξουαλικοτητα του. Δεν ειναι ορθη η συγκριση του με εναν οποιονδηποτε ανθρωπο που ζει στην κοινωνια, ομοφυλοφιλο ή μη. Αν μου ελεγες οτι ενας ομοφυλοφιλος θα γινει μοναχος οκ, αλλα τοτε δεν εχει και καμια σημασια η σεξουαλικοτητα. (εχουμε ακουσει ελπιζω ολοι τι γινονται στα μοναστηρια βεβαια ε.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αυτό που ήθελα να πω είναι πως ένας τέτοιος άνθρωπος έχεις ξεγράψει τελείως από την ζωή του τις σεξουαλικές επιθυμίες. Κι ένας ομοφυλόφιλος μπορεί να κάνει το ίδιο.

Δεν ήμουν ποτέ στην θέση κάποιου/-ας, αλλά (θέλω να) ελπίζω πως μπορεί πάντα κανείς να φύγει από την ομοφυλοφιλία. Ειδικά αν είναι Χριστιανός, εκεί είναι το θαύμα. :)
τις σεξουαλικες επιθυμιες σε μικρες ηλικιες( <50)
κανενας δεν τις ξεγραφει, εκτος αν υπαρχουν προβληματα.
τωρα αν καποιος αντιστεκεται σε αυτες ειναι αλλο ζητημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ο μοναχος εχει αποποιηθει πολλα πραγματα, οχι μονο την σεξουαλικοτητα του. Δεν ειναι ορθη η συγκριση του με εναν οποιονδηποτε ανθρωπο που ζει στην κοινωνια, ομοφυλοφιλο ή μη. Αν μου ελεγες οτι ενας ομοφυλοφιλος θα γινει μοναχος οκ, αλλα τοτε δεν εχει και καμια σημασια η σεξουαλικοτητα. (εχουμε ακουσει ελπιζω ολοι τι γινονται στα μοναστηρια βεβαια ε.)
Και στην πόλη μέσα μπορείς να ζήσεις ως μοναχός.:)
Το τι γίνεται στα μοναστήρια το έχω ακούσει κι εγώ, αλλά δεν έχω δει τίποτα ως έγκυρη πηγή ακόμα...
I don't really mind believing that, αλλά δεν γίνεται και σ' όλα τα μοναστήρια, είπαμε...:P

EDIT: Ναι, ρε fasdag. Στα πάθη αντιστέκεσαι! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Το οτι μιλουσε για ανδρογυνο δε σημαινει οτι θεωρουσε αμαρτια την ομοφυλοφιλια. Οσο για την ερωτηση σου δε νομιζω να ξερει κανεις να απαντησει σιγουρα αν και νομιζω οτι δεν εχει σημασια το αν θα εχεις επαφη ή αν θα το σκεφτεσαι.

Ο Θεος εδωσε την εντολη αυξανεσθε και πληθηνεσθε. Η ομοφυλοφιλια ειναι παραφυση και η χριστιανικη θρησκεια δεν το θεωρει απλα αμαρτημα αλλα βδελυμμα.
-----------------------------------------
Ο μοναχος εχει αποποιηθει πολλα πραγματα, οχι μονο την σεξουαλικοτητα του. Δεν ειναι ορθη η συγκριση του με εναν οποιονδηποτε ανθρωπο που ζει στην κοινωνια, ομοφυλοφιλο ή μη. Αν μου ελεγες οτι ενας ομοφυλοφιλος θα γινει μοναχος οκ, αλλα τοτε δεν εχει και καμια σημασια η σεξουαλικοτητα. (εχουμε ακουσει ελπιζω ολοι τι γινονται στα μοναστηρια βεβαια ε.)

Καλα μην γινεσαι και υπερβολικη. Ελεος!!

τις σεξουαλικες επιθυμιες σε μικρες ηλικιες( <50)
κανενας δεν τις ξεγραφει, εκτος αν υπαρχουν προβληματα.
τωρα αν καποιος αντιστεκεται σε αυτες ειναι αλλο ζητημα

Εγκρατεια!! Μεγαλη λεξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Για αυτο που εχεις ακουσει τι γινεται στα μοναστηρια..:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ο μοναχος εχει αποποιηθει πολλα πραγματα, οχι μονο την σεξουαλικοτητα του. Δεν ειναι ορθη η συγκριση του με εναν οποιονδηποτε ανθρωπο που ζει στην κοινωνια, ομοφυλοφιλο ή μη. Αν μου ελεγες οτι ενας ομοφυλοφιλος θα γινει μοναχος οκ, αλλα τοτε δεν εχει και καμια σημασια η σεξουαλικοτητα. (εχουμε ακουσει ελπιζω ολοι τι γινονται στα μοναστηρια βεβαια ε.)

ΚΑΚΟΗΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΘΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Όχι. Υπάρχουν κι οι κακοί Εβραίοι που ελέγχουν τον κόσμο φτιάχνοντας θρησκείες, βλ. Zeitgeist. Α, και το Ολοκαύτωμα δεν έγινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
ΚΑΚΟΗΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΑΘΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ!!!!!!!!!!!!
Ε ναι, απο οτι φαινεται εσυ ειχες παει στο Αγιο Ορος και επαιρνες ματι τους μοναχους που το καναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προφανέστατα, για να βγαίνει τέτοιο συμπέρασμα κάποιες ήταν στο κρεβάτι μαζί με τον Εφραίμ και τον Αρσένιο. Το να δεχτώ ότι ένας μοναχός αυνανίζεται στα ιδιαίτερά του, το δέχομαι, αν και αυτό θεωρώ ότι παίζει από μοναχό σε μοναχό. Απλά, με τη λογική το δέχομαι. Το γιατί οι άνδρες μοναχοί θα πρέπει να είναι γκέι, ενώ οι γυναίκες λεσβίες δεν το καταλαβαίνω. Δεν καταλαβαίνω καν πως ακριβώς ένας άνθρωπος θα μπορούσε γενικότερα να κάνει σεξ με κάποιο ρασοφόρο σε ένα μοναστήρι. Η διαστροφή είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης εξ'απ'ανέκαθεν (για να γίνω υπερβολικός), αλλά τέτοιου είδους γενικεύσεις δεν μπορούν να γίνουν δεκτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω καν πως ακριβώς ένας άνθρωπος θα μπορούσε γενικότερα να κάνει σεξ με κάποιο ρασοφόρο σε ένα μοναστήρι. Η διαστροφή είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης εξ'απ'ανέκαθεν (για να γίνω υπερβολικός), αλλά τέτοιου είδους γενικεύσεις δεν μπορούν να γίνουν δεκτές.
:) :) :)
Per-fe-kshun (perfection).

Εκτός αν υπάρχουν κι οι αποδείξεις...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω καν πως ακριβώς ένας άνθρωπος θα μπορούσε γενικότερα να κάνει σεξ με κάποιο ρασοφόρο σε ένα μοναστήρι. Η διαστροφή είναι χαρακτηριστικό της ανθρώπινης φύσης εξ'απ'ανέκαθεν (για να γίνω υπερβολικός), αλλά τέτοιου είδους γενικεύσεις δεν μπορούν να γίνουν δεκτές.

οπως οι ανθρωποι κανουν σεξ μεταξυ τους i guess
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε, προφανώς τότε δεν έχεις βρεθεί σε μοναστήρι. Εγώ που έχω βρεθεί πολλές φορές σε βεβαιώνω ότι δεν πρόκειται για αίσθηση ενός κοινού θνητού μέρους. Και ειδικά αν φοράς ράσα είναι αλλιώς. Και άσχετα με το τι πρεσβεύει η γνωστή αντιχριστιανική προπαγάνδα της μόδας, το να φοράς ράσα δεν σε κάνει και Εφραίμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδιά να σας πω κάτι.....η εκκλησία ειναι η μεγαλύτερη επιχείρηση που υπάρχει...οκ?Και θα υπάρχει για πάντα διοτι εμεις οι άνθρωποι εχουμε την αναγκη να πιστευμουσε σε κάτι το ανώτερο ακομα κι αν δεν υπάρχει...Εχουμε την ανάγκη να ξέρουμε οτι οταν θα φθάσουμε στο χείλος το γκρεμού και η ανθρώπινη φύση δεν θα μπορει να βοηθήσει,θα υπάρχει ενας θεός να μας σώσει....αλλιώς θα τρελενόμασταν!!!!!!Εγώ λοιπόν εχω πάψει να ασπάζομαι την μεγαλύτερη επιχείρηση του κόσμου γιατι δεν ανέχομαι να βλέπω φανατικούς Χριστιανούς να με κατακρίνουν επειδή δεν πηγαινω καθε Κυριακή στην εκκλησία!!!Επειδή δεν κάνω καθε μέρα την προσευχή μου!Έλεος....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Πρώτα απ'ολα να ξεκαθαρίσουμε ότι άλλο παπάς κι άλλο μοναχός. Το να είσαι απλώς παπάς το πρωί σε μια ενορία για μένα δεν σε διαφοροποιεί απ΄τον κοινό λαικό σε μεγάλο βαθμό. Το να είσαι, όμως, μοναχός, πραγματικά δεν έχει καμία σχέση.
-----------------------------------------
Εγώ, πάλι, πιστεύω ότι ούτως ή άλλως δεν θα πήγαινες την Κυριακή στην εκκλησία (ούτε εγώ πάω, το λέω ξεκάθαρα) κι απλώς φέρνεις ως πρόφαση το ρατσισμό που πιθανώς αντιμετωπίζεις από συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων, προκειμένου να δώσεις μια πιο γενική ισχύ στη θέση σου. Όπως, δηλαδή, κάνουν οι περισσότεροι απ'οσους γνωρίζω που δηλώνουν άθεοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top