Θρησκεία

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μα ακριβώς! Αρχίζεις να σκέφτεσαι ότι "μοιράζεσαι" τη θεολογία της Εκκλησίας! Τη στιγμή που, ως σκεπτόμενο ον και ως ξεχωριστή θρησκευτική συνείδηση, μπορείς να φτιάξεις τη δική σου θεολογία και να την κρατήσεις μόνο για τον εαυτό σου!
Χα. Αυτό είχα κάνει. Και νομίζω πως ακόμα το κάνω, αλλά σιγά-σιγά βλέπω πιο καθαρά πολλά πράγματα και έρχομαι πιο κοντά στην Ορθοδοξία. Παλιά -π.χ.- ήμουν Χριστιανός και πίστευα και στην μετενσάρκωση.

Εσύ δεν ήσουν που έλεγες για το Σωκράτη;:P Έν οίδα ότι ουδέν οίδα.
Ακόμα το λέω...

Θες να περάσεις ένα ποτάμι. Πότε θα έχεις περισσότερο θάρρος να το περάσεις: όταν πιστεύεις ότι έχεις μαζί σου μια σχεδία, ή όταν σκέφτεσαι ότι μπορεί και να μην έχεις τίποτα, και ότι ίσως θα πρέπει να φτιάξεις μία (χωρίς να γνωρίζεις αν θα τα καταφέρεις, γιατί, σε αντίθεση με μια σχεδία, ο άνθρωπος δε γνωρίζει και πολύ καλά πώς να κατασκευάσει εξηγήσεις για το πού, πότε, γιατί, πώς);
Καλά το πήγες!
Ναι, θα φτιάξω μία σχεδία. Η διαφορά είναι πως εδώ ποτέ δεν θα πω πως η σχεδί προϋπήρχε.

Σε αντίθεση με το Θεό, για την περίπτωση των Σκοπίων μπορείς να φέρεις αποδείξεις και στοιχεία για να επιβεβαιώσουν το τί είναι αλήθεια και τί όχι. Ο Θεός είναι μια έννοια που εξ' ορισμού βρίσκεται εκτός του φάσματων των λογικών αποδείξεων. Οπότε δε μπορείς να τον συγκρίνεις με την ΠΓΔΜ.
Νομίζω πως στο θέμα του Θεού ο καθένας θέτει τα δικά του ερωτήματα και ζητάει διαφορετικές αποδείξεις.

Επομένως, όσο περισσότερες, τόσο το καλύτερο, αρκεί να μην χάνουμε το νόημα από το πλήθος των αριθμών.
Δε νομίζω να έμπαιναν καν στον κόπο να μας διδάκουν για την/το(ν) Juche όμως, γιατί ίσως να μην την ξέρουμε καν! Κι αν τελικά αυτή είναι η σωστή? Τότε τι κάνουμε? Οδηγούμε τον κόσμο στον χαμό?

Και πού είναι το κακό;
(Βλέπε πιο πάνω απάντηση.:P)


Να πέσουν πού; Εγώ λέω ότι δε θα σου έλεγε ένας επιστήμονας "εκεί να πιστεύεις". Θα σου έλεγε "βρήκα αυτό, κοίτα!".
Ναιπ...σήμερα. Αλλά από την στιγμή που υπήρξαν τόσοι πολλοί επιστήμονες, πώς μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος πως ούτε ένας δεν παίζει να το είπε?

Να αποδείξετε τί;
Ποιανού η θεολογία κι οι ερμηνείες στέκουν περισσότερο. Η θεολογία είναι σημαντική κι επηρεάζει άμεσα την πίστη. Παράδειγμα, οι Καθολικοί -νομίζω- πιστεύουν πως ο Χριστός ως θυσία για να εξευμενιστεί ο Θεός. Έτσι δείχνει ένα κακό και θνητό πρόσωπό Του όμως. Συνεπώς, πιστεύουν διαφορετικά οι άνθρωποι.

Δε με ξέρεις φαίνεται καλά. Έχω κι εγώ μια τρέλα:P:P:P.
Εγώ έχω μία x-5y+12(8^4*7)=9 τρέλλα. :D

Τι εν. όταν λες οτι η Ρώμη και η κωνσταντινούπολη είναι πρώτες μούρες στο θηρίο της αποκάλυψης?
Είναι από τα πρώτα σημάδια η ένωσή τους. Ήδη ο πάπας αρχίζει και συναναστρέφεται με αλλόθρησκους (όχι, δεν το κάνει για να τους εκχριστιανίσει). Α, το άλλο...η συμπροσεχυή...καλά, άσε!:)

εχω βαρεθει να ακουω λενε οτι εχουμε πληρη αγνοια για θεματα περι θρησκειας. αυτα τα ατομα ειναι τα "πληρως" φανατισμενα που κρυβονται πισω απο αυτες τις δικαιολογιες.
ΟΚ, υπάρχουν πράγματα που αν δεν μπεις μέσα-μέσα στον Χριστιανισμό δεν θα τα βρεις. Θεολογικά ζητήματα, Βιβλικός Κώδικας, τέτοια...

οχι φιλε μου εχω καθε δικαιωμα να κρινω κατι το οποιο γνωριζω ως καποιο βαθμο και βλεπω την επιρροη του στην κοινωνια
Βέβαια, αλλά θεολογικά πιστεύω πως πέφτεις αρκετά έξω...ή τουλάχιστον το παρουσιάζεις έτσι. :-\


Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί για το Άγιον Όρος, αλλά η Μονή Εσφιγμένου (old-school Orthodox:P) είχε αρνηθεί τα επιδόματα της Ευρωπαϊκής Ενώσεως... Μετά τους έκαναν έξωση, επειδή ήταν πνεύματα αντιλογίας, και γι' αυτό πήγαν να τους κόψουν το φαΐ και να μπούνε ΜΑΤατζήδες μέσα...
Υπήρξε και μία ειρηνική διαδήλωση στην Βουλή, αλλά σιγά μην έβγαινε ποτέ στα κανάλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Χα. Αυτό είχα κάνει. Και νομίζω πως ακόμα το κάνω, αλλά σιγά-σιγά βλέπω πιο καθαρά πολλά πράγματα και έρχομαι πιο κοντά στην Ορθοδοξία. Παλιά -π.χ.- ήμουν Χριστιανός και πίστευα και στην μετενσάρκωση.

Yeah, why not? Επειδή το γράφουν τα βιβλία;

Καλά το πήγες!
Ναι, θα φτιάξω μία σχεδία. Η διαφορά είναι πως εδώ ποτέ δεν θα πω πως η σχεδί προϋπήρχε.

Ναι, μπορεί εσύ να μη το λες για τη σχεδία, το λες όμως για τις θρησκευτικές πεποιθήσεις. Γιατί αυτές δεν είναι φτιαγμένες από σένα.

Δε νομίζω να έμπαιναν καν στον κόπο να μας διδάκουν για την/το(ν) Juche όμως, γιατί ίσως να μην την ξέρουμε καν! Κι αν τελικά αυτή είναι η σωστή? Τότε τι κάνουμε? Οδηγούμε τον κόσμο στον χαμό?

Απ' ό,τι διάβασα, αποτελεί πολιτική ιδεολογία. Και τελοσπάντων, αν έχεις την ευκαιρία να σώσεις 30 από τους 50 ναυαγούς ενός πλοίου, θα έσωζες μόνον ένα ή κανένα, επειδή δε μπορείς να σώσεις τους υπόλοιπους;

(Βλέπε πιο πάνω απάντηση.:P)

Βλέπε πιο πάνω απάντηση.:P

Ναιπ...σήμερα. Αλλά από την στιγμή που υπήρξαν τόσοι πολλοί επιστήμονες, πώς μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος πως ούτε ένας δεν παίζει να το είπε?

Κι αν το είπε, δεν έχει να κάνει με την Επιστήμη, γιατί αυτή αφήνει πάντα περιθώρια αμφιβολίας. Εννοώ ότι είναι εξ' ορισμού άτοπο να "διατάξεις" κάποιον να ενστερνιστεί μία επιστημονική θεωρία/επιστημονικό συμπέρασμα.

Ποιανού η θεολογία κι οι ερμηνείες στέκουν περισσότερο. Η θεολογία είναι σημαντική κι επηρεάζει άμεσα την πίστη. Παράδειγμα, οι Καθολικοί -νομίζω- πιστεύουν πως ο Χριστός ως θυσία για να εξευμενιστεί ο Θεός. Έτσι δείχνει ένα κακό και θνητό πρόσωπό Του όμως. Συνεπώς, πιστεύουν διαφορετικά οι άνθρωποι.

Γιατί, κι εδώ δε λέμε πως ο Χριστιός θυσιάστηκε για την ανθρωπότητα;

Εγώ έχω μία x-5y+12(8^4*7)=9 τρέλλα. :D

Έστω ότι αυτή είναι η εξίσωση (1). Να μου λύσεις το σύστημα της (1) και της 48x+112y^3=888?:P

Είναι από τα πρώτα σημάδια η ένωσή τους. Ήδη ο πάπας αρχίζει και συναναστρέφεται με αλλόθρησκους (όχι, δεν το κάνει για να τους εκχριστιανίσει). Α, το άλλο...η συμπροσεχυή...καλά, άσε!:)

Er... Ποια ένωση;

ΟΚ, υπάρχουν πράγματα που αν δεν μπεις μέσα-μέσα στον Χριστιανισμό δεν θα τα βρεις. Θεολογικά ζητήματα, Βιβλικός Κώδικας, τέτοια...

Βιβλικός Κώδικας; Δηλαδή;

Υπήρξε και μία ειρηνική διαδήλωση στην Βουλή, αλλά σιγά μην έβγαινε ποτέ στα κανάλια...

Και τότε πώς το 'μαθες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Yeah, why not? Επειδή το γράφουν τα βιβλία;
Όχι. Πάντα προσπαθώ να έχω επιχειρήματα για να στηρίζω αυτά που πιστεύω. Ακόμα κι η μετεσνάρκωση μπορεί να έχει μία βάση στον Χριστιανισμό μέσα. Απλώς βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά μετά.

Ναι, μπορεί εσύ να μη το λες για τη σχεδία, το λες όμως για τις θρησκευτικές πεποιθήσεις. Γιατί αυτές δεν είναι φτιαγμένες από σένα.
Είναι προσεκτικά επιλεγμένες από εμένα. Και κάθε μέρα τις δοκιμάζω και τις αμφισβητώ.

Απ' ό,τι διάβασα, αποτελεί πολιτική ιδεολογία. Και τελοσπάντων, αν έχεις την ευκαιρία να σώσεις 30 από τους 50 ναυαγούς ενός πλοίου, θα έσωζες μόνον ένα ή κανένα, επειδή δε μπορείς να σώσεις τους υπόλοιπους;
Το έβαλα για να δείξω μία μικρή σε απήχηση πίστη. Θα έσωζα as many as possible.

Κι αν το είπε, δεν έχει να κάνει με την Επιστήμη, γιατί αυτή αφήνει πάντα περιθώρια αμφιβολίας. Εννοώ ότι είναι εξ' ορισμού άτοπο να "διατάξεις" κάποιον να ενστερνιστεί μία επιστημονική θεωρία/επιστημονικό συμπέρασμα.
Ναι, δεν έχει να κάνει με την επιστήμη, αλλά με το άτομο. Το ίδιο και στην θρησκεία. Ούτε ο Θεός δεν παραβιάζει την ελεύθερη βούληση!

Γιατί, κι εδώ δε λέμε πως ο Χριστιός θυσιάστηκε για την ανθρωπότητα;
Νομίζω πως οι Καθολικοί είναι πιο κοντά στο αρχαίο παγανιστικό πνεύμα... Δηλαδή ο Θεός είχε θυμώσει και μόνο αν θυσιαζόταν ο Ιησούς θα ήταν πάλι χαρούμενος. Από αυτό και μόνο σε πιάνει τρόμος στην σκέψη πως θα ακολουθήσεις κάποιον που σκέφτεται έτσι και υποτίθεται πως είναι κι ο Θεός...

Έστω ότι αυτή είναι η εξίσωση (1). Να μου λύσεις το σύστημα της (1) και της 48x+112y^3=888?:P
*αλλάζω θέμα, γιατί δεν μπορώ*
Ε, 888 είναι ο λεξάριθμος της λέξης ΙΗΣΟΥΣ.:P

Er... Ποια ένωση;
Ένωση Δυτικής και Ανατολικής Εκκλησίας...

Βιβλικός Κώδικας; Δηλαδή;
Sorry for that one. Αν googlάρεις "Bible code" θα βρεις κρυμμένα μυνήματα στις Γραφές, ακροστοιχίδες κλπ. (αν και δεν τα πιστεύω, ο καθένας βγάζει ό,τι θέλει).
Πιο σωστό θα ήταν να πω Βιβλικός συμβολισμός. Στο έχω ξαναπεί, πως τα κέρατα -π.χ.- συμβολίζουν την εξουσία ή τον άρχοντα. Έτσι μπορείς να ερμηνεύσεις ανεκπλήρωτες προφητείες, μέσω των παλαιών.

Και τότε πώς το 'μαθες;
Σου είπα, έχω διασυνδέσεις σε πολλά underground/hardcore/old-school Christian sites. :D
Καλά, τα δε φυλλάδια που μοιράσανε ήταν ο τρόμος των συνωμοσιών!
Πήγε κι ένας φίλος μου στο Άγιον Όρος και μου το επιβεβαίωσε.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι. Πάντα προσπαθώ να έχω επιχειρήματα για να στηρίζω αυτά που πιστεύω. Ακόμα κι η μετεσνάρκωση μπορεί να έχει μία βάση στον Χριστιανισμό μέσα. Απλώς βλέπεις τα πράγματα διαφορετικά μετά.

Και ποια ακριβώς είναι αυτά τα επιχειρήματα; Τα διάφορα βιβλία; Ε, υπάρχουν δεκάδες από δαύτα! Το ζήτημα, επομένως, έχει να κάνει με το σε ποιο βιβλίο επιλέγεις να πιστέψεις. Ή σε ποια βιβλία. Ή σε κανένα. Ποιο σου αρέσει περισσότερο.
Την ερώτηση: "Ποια ακριβώς είναι αυτά τα επιχειρήματα;" την έκανα και για να απαντήσεις, όχι μόνο για να σου δείξω το συλλογισμό μου.

Είναι προσεκτικά επιλεγμένες από εμένα. Και κάθε μέρα τις δοκιμάζω και τις αμφισβητώ.

Ακριβώς! Επιλέγεις! Το θέμα είναι ότι δε μπορείς να δοκιμάσεις τόσο εύκολα την Βίβλο, αν τη συγκρίνεις με άλλα βιβλία κλπ. Είναι τόσο όμοια μεταξύ τους.

Το έβαλα για να δείξω μία μικρή σε απήχηση πίστη. Θα έσωζα as many as possible.

Exactly! Αλλά δε θα μπορούσες να βάλεις και τους πενήντα μέσα σε μια βάρκα που χωράει μόνο 30!

Ναι, δεν έχει να κάνει με την επιστήμη, αλλά με το άτομο. Το ίδιο και στην θρησκεία. Ούτε ο Θεός δεν παραβιάζει την ελεύθερη βούληση!

Όχι, όχι, πήγαμε πάλι εκεί απ' όπου αρχίσαμε... Ένας πιστός/ιερέας, θα σου πει "πίστεψε εκεί!" και θα είναι από μετριοπαθώς έως πολύ απόλυτος σε αυτό. Είναι η φύση της ίδιας της θρησκείας έτσι - μια φύση, που προτάσσει ορισμένα δόγματα, τα οποία "πρέπει" να δεχτεί ανεπιφύλακτα το άτομο-πιστός. Ένας επιστήμονας δε θα σου πει ποτέ "εκεί να πιστεύεις", γιατί απλούστατα, ο σκοπός της επιστήμης δεν είναι να σου πει τί να πιστεύεις, αλλά να μάθεις να αναζητάς τί πιστεύεις. Η φύση της επιστήμης, σε αντίθεση, λοιπόν, με αυτήν της θρησκείας, χαρακτηρίζεται από ορισμένους ισχυρισμούς, τους οποίους τεκμηριώνει όσο καλύτερα μπορεί, μέσω εμπειρικών μέσων, τα οποία επεξεργάζεται με τη λογική. Αφήνει, ωστόσο, περιθώρια αμφιβολίας. Δε λέει ότι "δεν υπάρχει περίπτωση να μην είναι σωστό αυτό". Η θρησκεία, ωστόσο, λέει, είτε ξεκάθαρα, είτε με το δικό της, ξεχωριστό τρόπο, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει Θεός...

Νομίζω πως οι Καθολικοί είναι πιο κοντά στο αρχαίο παγανιστικό πνεύμα... Δηλαδή ο Θεός είχε θυμώσει και μόνο αν θυσιαζόταν ο Ιησούς θα ήταν πάλι χαρούμενος. Από αυτό και μόνο σε πιάνει τρόμος στην σκέψη πως θα ακολουθήσεις κάποιον που σκέφτεται έτσι και υποτίθεται πως είναι κι ο Θεός...

Γιατί, η Ορθοδοξία δεν προβάλλει καμία πτυχή του θυμωμένου Θεού (αμαρτωλοί Ιουδαίου, προειδοποιήσεις προφητών, σεισμός μετά το θάνατο του Ιησού κ.λπ.);

*αλλάζω θέμα, γιατί δεν μπορώ*
Ε, 888 είναι ο λεξάριθμος της λέξης ΙΗΣΟΥΣ.:P

You were the one who introduced it:P.

Και 666 είναι ο λεξάριθμος του Αντίχριστου, πάει να πει ότι, όταν το έτος 2666 θα έρθει ο Αντίχριστος;
Ότι το 888 κάποια σχέση είχε με το Χριστό το ήξερα, γι' αυτό και το έβαλα:P.

Ένωση Δυτικής και Ανατολικής Εκκλησίας...

Βλέπεις να είναι δυνατό αυτό;

Sorry for that one. Αν googlάρεις "Bible code" θα βρεις κρυμμένα μυνήματα στις Γραφές, ακροστοιχίδες κλπ. (αν και δεν τα πιστεύω, ο καθένας βγάζει ό,τι θέλει).
Πιο σωστό θα ήταν να πω Βιβλικός συμβολισμός. Στο έχω ξαναπεί, πως τα κέρατα -π.χ.- συμβολίζουν την εξουσία ή τον άρχοντα. Έτσι μπορείς να ερμηνεύσεις ανεκπλήρωτες προφητείες, μέσω των παλαιών.

Για επέκτεινέ το λίγο αυτό...:iagree::iagree::iagree:

Σου είπα, έχω διασυνδέσεις σε πολλά underground/hardcore/old-school Christian sites. :D
Καλά, τα δε φυλλάδια που μοιράσανε ήταν ο τρόμος των συνωμοσιών!
Πήγε κι ένας φίλος μου στο Άγιον Όρος και μου το επιβεβαίωσε.;)

α) Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να θεωρήσω αξιόπιστα αυτά τα sites. Ειδικά τα hard core:P.
β) Είδε δηλαδή τα ΜΑΤ να αποκλείουν τους μοναχούς εκεί μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν όντως έχεις συζητήσει με παπά (άλλωστε δεν φταίει ο παπάς αν είναι μα**κας, εσύ φταις που τον διαλέγεις), αλλά ποτέ ένας σωστός παπάς δεν θα σου πει ούτε απόλυτα, ούτε μετριοπαθώς "πίστεψε εκεί". Και ναι, υπάρχουν σωστοί παπάδες, αρκεί να τους βρεις. Και ναι, γίνεται διάλογος επί ίσοις όροις αν θέλεις και όχι, όσο σου λέω εγώ "πίστεψε εκεί" (που δεν σου λέω), άλλο τόσο σου λέει κι ο πνευματικός. Από που συμπεραίνεις το γεγονός ότι ο παπάς είναι πχ. καθοδηγητής τύπου ΚΝΕ που είναι εκεί για να σου γεμίσει το μυαλό προπαγάνδα; Οι περισσότεροι παπάδες που γνωρίζω και συζητώ (είτε νέοι, προοδευτικοί, είτε γέροντες, σοφότεροι) έχουν το βασικότερο συστατικό διαλόγου. Αμφισβητούν πρώτα απ'ολα τον εαυτό τους. Αν, λοιπόν, υπάρχει αυτό, δεν στέκει λόγος περί προπαγάνδας ή προσηλυτισμού. Κουβέντα κάνεις, σκέφτεσαι, σκέφτεται ο άλλος και προχωράς. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι το ράσο, το burberry, το τζην της λαικής δεν κάνει τη διαφορά όταν με τον άλλον κάνεις ισότιμο διάλογο.
-----------------------------------------
Και σου ξαναθέτω ευθέως το ζήτημα αν μέρος αυτής της δυσπιστίας προκαλείται συχνά κι από μέρους σου προκατάληψη ότι "ο παπάς είναι ένας φασίστας που δεν δέχεται αντίλογο και θα προσπαθήσει με κάθε μέσο να μου αλλάξει τα μυαλά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Και ποια ακριβώς είναι αυτά τα επιχειρήματα; Τα διάφορα βιβλία; Ε, υπάρχουν δεκάδες από δαύτα! Το ζήτημα, επομένως, έχει να κάνει με το σε ποιο βιβλίο επιλέγεις να πιστέψεις. Ή σε ποια βιβλία. Ή σε κανένα. Ποιο σου αρέσει περισσότερο.
Την ερώτηση: "Ποια ακριβώς είναι αυτά τα επιχειρήματα;" την έκανα και για να απαντήσεις, όχι μόνο για να σου δείξω το συλλογισμό μου.
-Ο Χριστός είπε πως ο διάβολος κυβερνάει στον κόσμο μας. Ο διάβολος λέγεται [<--φήμες=κενό επιχείρημα] πως κυβερνάει στην Κόλαση. Άρα όταν είναι να πάμε στην Κόλαση, ξαναερχόμαστε στην Γη.
-Ταιριάζει πιο πολύ με τον Θεό της Αγάπης και το όλο σκεπτικό της second chance.
[Πρέπει να ήταν κι άλλα, τα έχω σε ένα forum γραμμένα κάπου...κυρίως όμως ήταν αυτά τα δύο.]

Ακριβώς! Επιλέγεις! Το θέμα είναι ότι δε μπορείς να δοκιμάσεις τόσο εύκολα την Βίβλο, αν τη συγκρίνεις με άλλα βιβλία κλπ. Είναι τόσο όμοια μεταξύ τους.
Όχι, το ότι τα επέλεξα προσεκτικά δεν σημαίνει πως είδα τι μου άρεσε. Επέλεξα θα πει πως κοίταξα αρκετές πλευρές και -για τώρα- είμαι εδώ.

Exactly! Αλλά δε θα μπορούσες να βάλεις και τους πενήντα μέσα σε μια βάρκα που χωράει μόνο 30!
Όχι...
(Τώρα πάμε στην εξήγηση του συμβολισμού!)


Η θρησκεία, ωστόσο, λέει, είτε ξεκάθαρα, είτε με το δικό της, ξεχωριστό τρόπο, ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει Θεός...
Μπορείς να γνωρίσεις κάθε λογής ανθρώπους. Και με ανοιχτό και φιλελεύθερο μυαλό, αλλά και άλλους με πιο κλειστό, και επιστήμονες και θεΐστές. Η επιστήμη δεν πρέπει να τα παρουσιάζει ως απόλυτες αλήθειες, γιατί αύριο κιόλας ίσως ανατραπούν πολλά από όσα λέει. Η θρησκεία ή υπάρχει ή όχι, δεν υπάρχει έμμεση λύση ή αναθεώρηση.
By the way, δεν ξέρω αν μετράει, αλλά έχω έναν φίλο που ασχολείται πάρα πολύ με την επιστήμη (σου μιλάω για τρελό κάψιμο), ο οποίος είναι αυτό που λέμε...ευαγγελικός αντιχριστιανός/άθεος.

Γιατί, η Ορθοδοξία δεν προβάλλει καμία πτυχή του θυμωμένου Θεού (αμαρτωλοί Ιουδαίου, προειδοποιήσεις προφητών, σεισμός μετά το θάνατο του Ιησού κ.λπ.);
Κάποιος μπορεί να θεωρήσει και το ότι περπάτησε ο Ιησούς πάνω στο νερό τρομαχτικό. Προσωπικά, θα χοροπηδούσα από την χαρά μου αν ήξερα πως συνέβαινε ένας σεισμός ως σημείο (θαύμα).;)

Και 666 είναι ο λεξάριθμος του Αντίχριστου, πάει να πει ότι, όταν το έτος 2666 θα έρθει ο Αντίχριστος;
Μπα... Απλώς έχουν πλάκα οι λεξάριθμοι. 999 είναι του ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ, δηλαδή ένα ανάποδο 666.:D

Βλέπεις να είναι δυνατό αυτό;
Φυσικά! Ήδη αρχίσαν τις συμπροσευχές ο πάπας κι ο Βαρθολομαίος...


Για επέκτεινέ το λίγο αυτό...:iagree::iagree::iagree:
Δες αυτή την εικόνα.
Όχι, στο θέμα του συμβολισμού δεν μπορεί να χωρέσει αμφιβολία. Με συνεχή μελέτη γίνεται ξεκάθαρο στον καθένα ο συμβολισμός.

α) Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να θεωρήσω αξιόπιστα αυτά τα sites. Ειδικά τα hard core:P.
β) Είδε δηλαδή τα ΜΑΤ να αποκλείουν τους μοναχούς εκεί μέσα;
Όχι, απλώς μου μετέδωσε τα νέα από πρώτο χέρι.
Και τελικά δεν μπήκαν τα ΜΑΤ.:)
Α, μόλις ρώτησα έναν παπά της γειτονιάς μου για αυτό το θέμα άρχισε τα "Κοίταξε να δεις, εεε...δεν έχουν και απόλυτο δίκιο οι μοναχοί, γιατί είναι μέσα ακόμα, ενώ η ΕΕ τους έχεις διώξει...αυτοί άρχισαν να αντιστέκονται.", αλλά τι να πεις...από άνθρωπο που βγάζει του παλαιοημερολογίτες αιρετικούς προς την Ορθοδοξία... :-\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Από που τους έχει διώξει η ΕΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Αυτοί αρνήθηκαν τις επιδοτήσεις της ΕΕ και μετά διώχτηκαν από την Μονή Εσφιγμένου και θεωρήθηκαν παράνομοι, αφού αυτοί δεν έλεγαν να φύγουν.

EDIT: Αν θες κι άλλα δες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει, η αλήθεια είναι πως όσο και να μην πας τις καταστάσεις (κι εγώ μαζί), τα φράγκα δεν τα πετάς εύκολα, εκτός κι αν σου ζητάνε ανταλλάγματα. Τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν όντως έχεις συζητήσει με παπά (άλλωστε δεν φταίει ο παπάς αν είναι μα**κας, εσύ φταις που τον διαλέγεις), αλλά ποτέ ένας σωστός παπάς δεν θα σου πει ούτε απόλυτα, ούτε μετριοπαθώς "πίστεψε εκεί". Και ναι, υπάρχουν σωστοί παπάδες, αρκεί να τους βρεις. Και ναι, γίνεται διάλογος επί ίσοις όροις αν θέλεις και όχι, όσο σου λέω εγώ "πίστεψε εκεί" (που δεν σου λέω), άλλο τόσο σου λέει κι ο πνευματικός. Από που συμπεραίνεις το γεγονός ότι ο παπάς είναι πχ. καθοδηγητής τύπου ΚΝΕ που είναι εκεί για να σου γεμίσει το μυαλό προπαγάνδα; Οι περισσότεροι παπάδες που γνωρίζω και συζητώ (είτε νέοι, προοδευτικοί, είτε γέροντες, σοφότεροι) έχουν το βασικότερο συστατικό διαλόγου. Αμφισβητούν πρώτα απ'ολα τον εαυτό τους. Αν, λοιπόν, υπάρχει αυτό, δεν στέκει λόγος περί προπαγάνδας ή προσηλυτισμού. Κουβέντα κάνεις, σκέφτεσαι, σκέφτεται ο άλλος και προχωράς. Δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι το ράσο, το burberry, το τζην της λαικής δεν κάνει τη διαφορά όταν με τον άλλον κάνεις ισότιμο διάλογο.
-----------------------------------------
Και σου ξαναθέτω ευθέως το ζήτημα αν μέρος αυτής της δυσπιστίας προκαλείται συχνά κι από μέρους σου προκατάληψη ότι "ο παπάς είναι ένας φασίστας που δεν δέχεται αντίλογο και θα προσπαθήσει με κάθε μέσο να μου αλλάξει τα μυαλά".

Κοίτα, οφείλω να πω ότι δεν έχω κάτσει να μιλήσω ποτέ με παπά. Το θεωρώ χάσιμο χρόνου. Διότι, όση διαφορά "συχνότητας" έχω με σένα ή με το Φουσέκη, την τριπλάσια θα έχω με έναν κληρικό, που φέρει διαρκώς επιχειρήματα "θεολογικού" τύπου.

Πότε είπα εγώ ότι ο παπάς είναι καθοδηγητής τύπου ΚΝΕ που είναι εκεί για να προπαγανδίσει το χριστιανισμό; Δε μου αρέσουν οι γενικεύσεις, και νομίζω πως κι εδώ δεν έκανα καμία. Λέγοντας "ένας παπάς/ιερέας", είναι εμφανές, νομίζω, ότι αναφέρομαι σε μία τυχαία περίπτωση.

Αλλά από κει και πέρα, δε μπορείς αμφισβητήσεις το γεγονός ότι είναι ο χαρακτήρας της θρησκείας τέτοιος, ώστε να προτάσσει με έναν από λίγο έως πολύ απόλυτο τρόπο ορισμένα δόγματα. Δεν μπορείς να είσαι χριστιανός, αν δε δέχεσαι π.χ. την ενανθρώπιση του Ιησού. Γι' αυτό και λέω ότι η θρησκεία σου λέει "πίστεψε εκεί". Και κύριο σημείο αναφοράς για αυτήν μου τη γνώμη, είναι οι πρώτες εκ των δέκα εντολών.

Εγώ, πάντως, δε γνωρίζω πολλούς παπάδες διαλλακτικούς και ανοιχτόμυαλους, όπως τους περιγράφεις.

Αμφιβητούν τον εαυτό τους. Μπορεί. Αλλά η πίστη τους είναι συχνά ισχυρότερη από τον εαυτό τους, και δε την αμφισβητούν.

-Ο Χριστός είπε πως ο διάβολος κυβερνάει στον κόσμο μας. Ο διάβολος λέγεται [<--φήμες=κενό επιχείρημα] πως κυβερνάει στην Κόλαση. Άρα όταν είναι να πάμε στην Κόλαση, ξαναερχόμαστε στην Γη.
-Ταιριάζει πιο πολύ με τον Θεό της Αγάπης και το όλο σκεπτικό της second chance.
[Πρέπει να ήταν κι άλλα, τα έχω σε ένα forum γραμμένα κάπου...κυρίως όμως ήταν αυτά τα δύο.]

Μμμ... Έχεις δοκιμάσει ποτέ να καθαρίσεις το μυαλό σου από κάθε σκέψη/ιδέα, και να αρχίσεις από την αρχή να συλλογίζεσαι όλα όσα σου έρχονται στο μυαλό, ως θεμελιώδη υπαρξιακά/φιλοσοφικά/κοσμικά ερωτήματα;

Ο Θεός της Αγάπης (αν πάρουμε την αγάπη ως ευρύτερη έννοια) και το σκεπτικό της second chance δεν είναι αποκλειστικά "προνόμια" του Χριστιανισμού.

Όχι, το ότι τα επέλεξα προσεκτικά δεν σημαίνει πως είδα τι μου άρεσε. Επέλεξα θα πει πως κοίταξα αρκετές πλευρές και -για τώρα- είμαι εδώ.

Και με ποιο κριτήριο τις επέλεξες;

Όχι...
(Τώρα πάμε στην εξήγηση του συμβολισμού!)

Ναυάγιο: Το σύνολο των θρησκευτικών πεποιθήσεων
Ναυαγοί: ο καθένας ξεχωριστά, μια διαφορετική θρησκεία. Θα πρέπει να αναφέρουμε, ότι, όπως η προσωπικότητα του ανθρώπου αλλάζει και έχει πάρα πολλές πτυχές, επηρεάζοντας και το περιβάλλον του, έτσι και η κάθε θρησκεία είναι δυναμική, επηρεάζει τις υπόλοιπες, και έχει πολλά παρακλάδια.
Σωτήρας: Η κοινωνία. Η κοινή γνώμη. Η Πολιτεία.
Βάρκα: Το όργανο, με το οποίο θα εξασφαλιστεί η σωτηρία των ναυαγών-θρησκειών. Το σχολείο.

Μπορείς να γνωρίσεις κάθε λογής ανθρώπους. Και με ανοιχτό και φιλελεύθερο μυαλό, αλλά και άλλους με πιο κλειστό, και επιστήμονες και θεΐστές. Η επιστήμη δεν πρέπει να τα παρουσιάζει ως απόλυτες αλήθειες, γιατί αύριο κιόλας ίσως ανατραπούν πολλά από όσα λέει. Η θρησκεία ή υπάρχει ή όχι, δεν υπάρχει έμμεση λύση ή αναθεώρηση.

Έρχεσαι στα λόγια μου.

By the way, δεν ξέρω αν μετράει, αλλά έχω έναν φίλο που ασχολείται πάρα πολύ με την επιστήμη (σου μιλάω για τρελό κάψιμο), ο οποίος είναι αυτό που λέμε...ευαγγελικός αντιχριστιανός/άθεος.

Sorry, I am unaccustomed to the particular term.

Γιατί το αναφέρεις;

Κάποιος μπορεί να θεωρήσει και το ότι περπάτησε ο Ιησούς πάνω στο νερό τρομαχτικό. Προσωπικά, θα χοροπηδούσα από την χαρά μου αν ήξερα πως συνέβαινε ένας σεισμός ως σημείο (θαύμα).;)

Δε θα χοροπηδούσες καθόλου από τη χαρά σου, αν ήξερες πως συμβαίνει δίπλα σου, και πως τα αγαπημένα σου πρόσωπα κινδυνεύουν (μάλλον θα χοροπηδούσες από τη γη που τρέμει:p). Όλα είναι σχετικά.

Μπα... Απλώς έχουν πλάκα οι λεξάριθμοι. 999 είναι του ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ, δηλαδή ένα ανάποδο 666.:D

Για εξήγησέ μου πώς βγαίνει ο λεξάριθμος. Πολύ θα ήθελα ο λεξάριθμος του ονόματός μου να είναι 666:P:P:P:P.

Φυσικά! Ήδη αρχίσαν τις συμπροσευχές ο πάπας κι ο Βαρθολομαίος...

Προσπαθούν να προσεγγίσουν ο ένας τον άλλο, να συνεργαστούν, να μην τρώγονται. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το τεράστιο πνευματικό χάσμα μεταξύ καθολικών, ορθοδόξων και διαμαρτυρομένων θα μπορέσει ποτέ να καλυφθεί.

Δες αυτή την εικόνα.
Όχι, στο θέμα του συμβολισμού δεν μπορεί να χωρέσει αμφιβολία. Με συνεχή μελέτη γίνεται ξεκάθαρο στον καθένα ο συμβολισμός.

Διαφωνώ. Ο συμβολισμός δεν είναι κάτι που μπορείς να "μελετήσεις". Για να διακρίνεις τα νοήματα που κρύβονται πίσω από διάφορα σύμβολα, θα πρέπει απλώς να εξασκηθείς. Μετά, δεν υπάρχει κάποιο είδος "γνώσης" που μπορείς να μελετήσεις, για να βρίσκεις περισσότερους συμβολισμούς. Κι επειδή ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός, έχει διαφορετικά κριτήρια για το κάθε πράγμα, και έχει διαφορετικές αντιλήψεις/προσδοκίες/όνειρα/σκοπιμότητες, μπορεί να προσδώσει ποικίλες ερμηνείες για κάθε συμβολισμό. Για παράδειγμα, για σένα και τους Μινωίτες, μπορεί να κέρατα να συμβολίζουν την εξουσία (αν θυμάμαι καλά;). Για μένα συμβίζουν... τίποτα το ιδιαίτερο, αν και στο υποσυνείδητό μου, τα έχω συνδέσει με τη μοιχεία. Οπωσδήποτε όχι με την εξουσία. Έναν βράχο, πάλι, μπορεί κάποιος να τον θεωρήσει σύμβολο σταθερότητας. Άλλος, μπορεί να του αποδώσει το νόημα της σκληρότητας.

Και μιας που έφερες τα εβραϊκά στην κουβέντα, αξίζει να αναφέρουμε ότι ακόμα και από τις μεταφράσεις της ΠΔ από τα εβραϊκά και την ερμηνεία των εβραϊκών γραμμάτων, μπορούν να προκύψουν πολλά διαφορετικά νοήματα.

Όχι, απλώς μου μετέδωσε τα νέα από πρώτο χέρι.
Και τελικά δεν μπήκαν τα ΜΑΤ.:)

Τί εννοείς ότι στα μετάδωσε από πρώτο χέρι; Αυτό δε ρώτησα κι εγώ (τότε γιατί μου λες "όχι";:P);

Α, μόλις ρώτησα έναν παπά της γειτονιάς μου για αυτό το θέμα άρχισε τα "Κοίταξε να δεις, εεε...δεν έχουν και απόλυτο δίκιο οι μοναχοί, γιατί είναι μέσα ακόμα, ενώ η ΕΕ τους έχεις διώξει...αυτοί άρχισαν να αντιστέκονται.", αλλά τι να πεις...από άνθρωπο που βγάζει του παλαιοημερολογίτες αιρετικούς προς την Ορθοδοξία... :-

Και το Οικουμενικό Πατριαρχείο τους έχει κηρύξει σχισματικούς.

Σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω και με τον μιβ (σπάνιο:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μμμ... Έχεις δοκιμάσει ποτέ να καθαρίσεις το μυαλό σου από κάθε σκέψη/ιδέα, και να αρχίσεις από την αρχή να συλλογίζεσαι όλα όσα σου έρχονται στο μυαλό, ως θεμελιώδη υπαρξιακά/φιλοσοφικά/κοσμικά ερωτήματα;
Μόνο μία φορά? Σίγουρα μερικές φορές κάθε μήνα..

Ο Θεός της Αγάπης (αν πάρουμε την αγάπη ως ευρύτερη έννοια) και το σκεπτικό της second chance δεν είναι αποκλειστικά "προνόμια" του Χριστιανισμού.
Γιατί όχι? Ο Θεός δίνει άπειρες ευκαιρίες στην ζωή, όσον αφορά την μετάνοια. Ε, εγώ το επέκτεινα κάπως παραπάνω...πολύ παραπάνω.:P

Και με ποιο κριτήριο τις επέλεξες;
Σύμφωνα με το τι μου φαίνεται πως βγάζει νόημα. Βέβαια, στο θέμα του Θεού υπήρξε και προσωπικό ζήτημα, πέρα από την λογική (εντάξει, δεν είδα και θαύμα:P).

Μεγάλο ρίσκο αυτό που λες, αν και δε νομίζω να σου φαίνεται έτσι, μιας και δεν το βλέπεις από θρησκευτική πλευρά.
Το καλύτερο θα ήταν να διδασκόταν το μάθημα που λέμε σε παιδιά που δεν θέλουν να διδαχθούν τον Χριστιανισμό.

Γιατί το αναφέρεις;
Τίποτα, εντάξει...συμφωνήσαμε.:P

Δε θα χοροπηδούσες καθόλου από τη χαρά σου, αν ήξερες πως συμβαίνει δίπλα σου, και πως τα αγαπημένα σου πρόσωπα κινδυνεύουν (μάλλον θα χοροπηδούσες από τη γη που τρέμει:p). Όλα είναι σχετικά.
Μέσω ενός τέτοιου γεγονότος θα επιβεβαίωνα μια για πάντα τον Θεό. Λες εκείνη την στιγμή να με απασχολούσε ο θάνατος?!;)


Για εξήγησέ μου πώς βγαίνει ο λεξάριθμος. Πολύ θα ήθελα ο λεξάριθμος του ονόματός μου να είναι 666:P:P:P:P.
Όχι, εμείς έχουμε λεξάριθμο 521.:P
Προσθέτεις όλα τα γράμματα της λέξης/φράσης. Παράδειγμα, το Α=1, το Β=2, αλλά μετά το Ι είναι 10, Κ=11, Λ=12, και μετά το Ρ=100, Σ=200...
Δες αυτή την αντιστοιχία. Λέγεται πως οι λέξεις με κοινό λεξάριθμο σχετίζονται (ΠΑΡΑΚΛΗΤΟΣ=ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ πάντως!:D).

Προσπαθούν να προσεγγίσουν ο ένας τον άλλο, να συνεργαστούν, να μην τρώγονται. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι το τεράστιο πνευματικό χάσμα μεταξύ καθολικών, ορθοδόξων και διαμαρτυρομένων θα μπορέσει ποτέ να καλυφθεί.
Οι συμπροσευχές με αλλόθρησκο θεωρούνται πράξη αιρετικού (δεν είπα σατανικού-διαβόλου, αλλά μη-Ορθοδόξου απλώς, ε!). Άρα πάει ο Βαρθολομαίος, δεν είναι πια Ορθόδοξος. Υπάρχει πολύ υλικό αν θες να σου δώσω πάντως.:D

Διαφωνώ. Ο συμβολισμός δεν είναι κάτι που μπορείς να "μελετήσεις". Για να διακρίνεις τα νοήματα που κρύβονται πίσω από διάφορα σύμβολα, θα πρέπει απλώς να εξασκηθείς.
Ναι, εδώ σου μιλάω μόνο για την Βίβλο όμως. Κανείς δεν μπορεί να πει πως τα κέρατα -στην Βίβλο- δεν συμβολίζουν την εξουσία, την στιγμή που πάντα συμβολίζουν κάποιον βασιλιά!
Ακόμα κι ο διάβολος έχει περάσει στον θρύλο με τα κέρατα, δείχνοντας αυτό που είπε ο Χριστός, πως είναι κυρίαρχος του κόσμου μας δηλαδή.

Και μιας που έφερες τα εβραϊκά στην κουβέντα, αξίζει να αναφέρουμε ότι ακόμα και από τις μεταφράσεις της ΠΔ από τα εβραϊκά και την ερμηνεία των εβραϊκών γραμμάτων, μπορούν να προκύψουν πολλά διαφορετικά νοήματα.
Yeap. Σωστά. Παράδειγμα, η λέξη δικαιοσύνη είναι κάπως λάθος. Αυτό οφείλεται πιο πολύ στο ότι στην Αρχαί Ελλάδα η δικαιοσύνη ήταν η τιμωρία, η ζυγαριά, κάτι σαν κάρμα. Αντιθέτως...
Η λέξη “δικαιοσύνη” είναι μετάφραση της εβραϊκής λέξης tsedaka. Η λέξη αυτή σημαίνει “η θεία ενέργεια που επιτυγχάνει τη σωτηρία του ανθρώπου”. Είναι παράλληλη και σχεδόν συνώνυμη με την άλλη εβραϊκή λέξη “hesed” που σημαίνει “έλεος”, “συμπάθεια”, “αγάπη” και με τη λέξη “emeth” που σημαίνει “πίστη”, “αλήθεια”.
(Ο Πύρινος Ποταμός, Κεφάλαιο 4)

Τί εννοείς ότι στα μετάδωσε από πρώτο χέρι; Αυτό δε ρώτησα κι εγώ (τότε γιατί μου λες "όχι";:P);
Πως πήγε στο Άγιον Όρος και έμαθε για τα νέα. (Α, lol!:P)

Και το Οικουμενικό Πατριαρχείο τους έχει κηρύξει σχισματικούς.
Εν τω μεταξύ, και χρησιμοποιούν το Πάτριο Ιουλιανό (το σωστό για τις γιορτές) ημερολόγιο και δεν έχουμε διαφορά στην θεολογία. Μάλιστα είναι και πιο συντηρητικοί!
Και φυσικά θα τους κυρήξει σχισματικούς! Αφού αυτοί δεν δέχονται λεφτά!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Γιατί όχι? Ο Θεός δίνει άπειρες ευκαιρίες στην ζωή, όσον αφορά την μετάνοια. Ε, εγώ το επέκτεινα κάπως παραπάνω...πολύ παραπάνω.:P

Γιατί όχι; Γιατί οι αξίες αυτές δεν είναι αποκλειστικά χριστιανικές!

Σύμφωνα με το τι μου φαίνεται πως βγάζει νόημα. Βέβαια, στο θέμα του Θεού υπήρξε και προσωπικό ζήτημα, πέρα από την λογική (εντάξει, δεν είδα και θαύμα:P).

Και με τί κριτήρια βγάζει κάτι "νόημα";

Μεγάλο ρίσκο αυτό που λες, αν και δε νομίζω να σου φαίνεται έτσι, μιας και δεν το βλέπεις από θρησκευτική πλευρά.

Μεγάλο ρίσκο τί πράγμα και γιατί;:P

Το καλύτερο θα ήταν να διδασκόταν το μάθημα που λέμε σε παιδιά που δεν θέλουν να διδαχθούν τον Χριστιανισμό.

No, no, you will find me disagreeing with you (yet once more!). Τα παιδιά δεν είναι σε θέση να κρίνουν τί θέλουν και τί δε θέλουν. Με την ίδια λογική, θα έπρεπε κάποιο παιδί να μάθει για το χριστιανισμό, μόνο αν δε θέλει να μάθει για το βουδισμό.

Μέσω ενός τέτοιου γεγονότος θα επιβεβαίωνα μια για πάντα τον Θεό. Λες εκείνη την στιγμή να με απασχολούσε ο θάνατος?!;)

Πώς θα επιβεβαίωνες μια για πάντα το Θεό; Πώς ξέρεις ότι δεν είναι ο Αλλάχ που το κάνει; Ή ο Ήφαιστος; Ή ο Βράχμα;

Όχι, εμείς έχουμε λεξάριθμο 521.:P
Προσθέτεις όλα τα γράμματα της λέξης/φράσης. Παράδειγμα, το Α=1, το Β=2, αλλά μετά το Ι είναι 10, Κ=11, Λ=12, και μετά το Ρ=100, Σ=200...
Δες αυτή την αντιστοιχία. Λέγεται πως οι λέξεις με κοινό λεξάριθμο σχετίζονται (ΠΑΡΑΚΛΗΤΟΣ=ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ πάντως!:D).

Mere coincidence. I know. You don' t believe in coincidence. Αλλά βάζω στοίχημα ότι υπάρχουν κάποιες λέξεις εντελώς άσχετες, με τον ίδιο λεξάριθμο. Δες κι εδώ:
https://www.schizas.com/lexarithmos/index.php

Οι συμπροσευχές με αλλόθρησκο θεωρούνται πράξη αιρετικού (δεν είπα σατανικού-διαβόλου, αλλά μη-Ορθοδόξου απλώς, ε!). Άρα πάει ο Βαρθολομαίος, δεν είναι πια Ορθόδοξος. Υπάρχει πολύ υλικό αν θες να σου δώσω πάντως.:D

1) Από ποιον θεωρούνται πράξεις αιρετικού; Ποιος το καθορίζει αυτό;
2) Γιατί όποτε συμφέρει τα διάφορα παρακλάδια του χριστιανισμού, είναι η ίδια θρησκεία, ενώ όποτε δε τα συμφέρει, είναι διαφορετικές θρησκείες;

Ναι, εδώ σου μιλάω μόνο για την Βίβλο όμως. Κανείς δεν μπορεί να πει πως τα κέρατα -στην Βίβλο- δεν συμβολίζουν την εξουσία, την στιγμή που πάντα συμβολίζουν κάποιον βασιλιά!

Ποιος λέει ότι πάντα συμβολίζουν κάποιον βασιλιά;

Ακόμα κι ο διάβολος έχει περάσει στον θρύλο με τα κέρατα, δείχνοντας αυτό που είπε ο Χριστός, πως είναι κυρίαρχος του κόσμου μας δηλαδή.

Τώρα με το διάβολο, μου θύμισες τον τράγο, και ο τράγος μου θύμισε τον ταύρο. Και ξέρεις ποιανού πολιτισμού ήταν σύμβολο τα κέρατα του ταύρου. Άλλο ένα πράγμα που δηλώνει την επιρροή άλλων θρησκειών/δοξασιών στη Βίβλο και κατ' επέκταση στο Χριστιανισμό.

Yeap. Σωστά. Παράδειγμα, η λέξη δικαιοσύνη είναι κάπως λάθος. Αυτό οφείλεται πιο πολύ στο ότι στην Αρχαί Ελλάδα η δικαιοσύνη ήταν η τιμωρία, η ζυγαριά, κάτι σαν κάρμα. Αντιθέτως...
(Ο Πύρινος Ποταμός, Κεφάλαιο 4)

Δεν κατάλαβες τί εννοώ. Δε μιλάω για μια συγκεκριμένη λέξη, που μπορεί να έχει πολλές μεταφράσεις, αλλά για ορισμένα σημεία της Βίβλου, ορισμένα γράμματα, που είναι αμφίσημα. Μπορεί να είναι ένα γράμμα, μπορεί να είναι το άλλο, μπορεί να δηλώνει αυτή την εβραϊκή λέξη, μπορεί να δηλώνει την άλλη. Σε ένα documentary σχετικά με τις 10 πληγές του Φαραώ το είχα δει (νομίζω του Discovery).

Πως πήγε στο Άγιον Όρος και έμαθε για τα νέα. (Α, lol!:P)

Ε, πώς τα έμαθε δηλαδή; Ήταν αυτόπτης μάρτυρας, ή του τα είπαν τρίτοι; Γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, ή, επειδή στη σημερινή εποχή, οι τεχνολογικές εφαρμογές δε το επιτρέπουν, να παραλλάσσει τα γεγονότα.

Εν τω μεταξύ, και χρησιμοποιούν το Πάτριο Ιουλιανό (το σωστό για τις γιορτές) ημερολόγιο και δεν έχουμε διαφορά στην θεολογία. Μάλιστα είναι και πιο συντηρητικοί!

Ποιος λέει ποιο είναι το σωστό; Είναι σχετικό. Εξάλλου, το ποιος είναι καλύτερος άνθρωπος, δε το καθορίζει ένα mere ημερολόγιο.

Και φυσικά θα τους κυρήξει σχισματικούς! Αφού αυτοί δεν δέχονται λεφτά!:D

*κηρύξει*

Μήπως επειδή ήδη έχουν αρκετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Γιατί όχι; Γιατί οι αξίες αυτές δεν είναι αποκλειστικά χριστιανικές!
Ναι, αλλά επειδή είναι και Χριστιανικές το είχα ενώσει με την με μετενσάρκωση.

Και με τί κριτήρια βγάζει κάτι "νόημα";
Χωρίς αντιφάσεις. Μία κοσμοθεωρία τέλεια είναι μέσα στις υποψήφιες σωστές. Μετά πάμε στα...πειράματα?

Μεγάλο ρίσκο τί πράγμα και γιατί;:P
Το να αφήσουμε κάποια θρησκεία έξω κι έτσι να χαθούμε στην μεταθάνατον/επόμενη ζωή.

No, no, you will find me disagreeing with you (yet once more!). Τα παιδιά δεν είναι σε θέση να κρίνουν τί θέλουν και τί δε θέλουν. Με την ίδια λογική, θα έπρεπε κάποιο παιδί να μάθει για το χριστιανισμό, μόνο αν δε θέλει να μάθει για το βουδισμό.
Μέχρι ποια ηλικία?

Πώς θα επιβεβαίωνες μια για πάντα το Θεό; Πώς ξέρεις ότι δεν είναι ο Αλλάχ που το κάνει; Ή ο Ήφαιστος; Ή ο Βράχμα;
Επικαλείσαι τον Θεό με το Όνομά Του (Ιησούς Χριστός).

Mere coincidence. I know. You don' t believe in coincidence. Αλλά βάζω στοίχημα ότι υπάρχουν κάποιες λέξεις εντελώς άσχετες, με τον ίδιο λεξάριθμο. Δες κι εδώ:
https://www.schizas.com/lexarithmos/index.php
Όχι, εντάξει...δεν βασίζω και τα πιστεύω μου εκεί, αλλά αν κάποιος πιστεύει στους λεξαρίθμους δεν χάνω ευκαιρία να του δείξω.

1) Από ποιον θεωρούνται πράξεις αιρετικού; Ποιος το καθορίζει αυτό;
2) Γιατί όποτε συμφέρει τα διάφορα παρακλάδια του χριστιανισμού, είναι η ίδια θρησκεία, ενώ όποτε δε τα συμφέρει, είναι διαφορετικές θρησκείες;
1) Ορθοδοξία (αν θες να σου πω και τον Άγιο θα το ψάξω).
2) Ε, άμα δε θες μπορείς να μην είσαι Ορθόδοξος. Δεν σημαίνει πως μόνο οι Ορθόδοξοι σώζονται.

Ποιος λέει ότι πάντα συμβολίζουν κάποιον βασιλιά;
Empirical proof.

Τώρα με το διάβολο, μου θύμισες τον τράγο, και ο τράγος μου θύμισε τον ταύρο. Και ξέρεις ποιανού πολιτισμού ήταν σύμβολο τα κέρατα του ταύρου. Άλλο ένα πράγμα που δηλώνει την επιρροή άλλων θρησκειών/δοξασιών στη Βίβλο και κατ' επέκταση στο Χριστιανισμό.
Όχι, εντάξει. Οι Χριστιανοί έπρεπε να φτιάξουν ένα νέο ζώο, ε?! Τι να γίνει, πανανθρώπινο φαινόμενο είναι η θρησκεία, υπάρχουν κοινά. Το παράξενο θα ήταν να μην υπήρχαν κοινά.
Τα ζώα ποτέ δεν δοξάζονται στον Χριστιανισμό, χρησιμοποιούνται απλώς ως σύμβολα.

Δεν κατάλαβες τί εννοώ. Δε μιλάω για μια συγκεκριμένη λέξη, που μπορεί να έχει πολλές μεταφράσεις, αλλά για ορισμένα σημεία της Βίβλου, ορισμένα γράμματα, που είναι αμφίσημα. Μπορεί να είναι ένα γράμμα, μπορεί να είναι το άλλο, μπορεί να δηλώνει αυτή την εβραϊκή λέξη, μπορεί να δηλώνει την άλλη. Σε ένα documentary σχετικά με τις 10 πληγές του Φαραώ το είχα δει (νομίζω του Discovery).
Χμ, απ' όσο έχω δει τα ίδια ξέρουμε και με έναν που διαβάζει την ΠΔ στα Εβραϊκά.
Άντε, άμα έγινε κάνα λάθος, θα το μάθουμε. Ελπίζω?

Ε, πώς τα έμαθε δηλαδή; Ήταν αυτόπτης μάρτυρας, ή του τα είπαν τρίτοι; Γιατί ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει, ή, επειδή στη σημερινή εποχή, οι τεχνολογικές εφαρμογές δε το επιτρέπουν, να παραλλάσσει τα γεγονότα.
Δεν ρώτησα λεπτομέρειες. Θεώρησα δεδομένο το γεγονός και απλώς τον ρώτησα.

Ποιος λέει ποιο είναι το σωστό; Είναι σχετικό. Εξάλλου, το ποιος είναι καλύτερος άνθρωπος, δε το καθορίζει ένα mere ημερολόγιο.
Φυσικά και όχι! Αποκλείεται λόγω θεολογίας να μην σωθείς την στιγμή που οι πράξεις σου είναι άξιες.
Το ημερολόγιο είναι το σωστό, το πρώτο. Μετά αλλάξαμε στο Γρηγοριανό για λόγους ευκολίας (?).

Μήπως επειδή ήδη έχουν αρκετά;
Α, δηλαδή οι παλαιοημερολογίτες έχουν αρκετά και δεν θέλουν λεφτά, αλλά η Εκκλησία (κρατική) δεν έχει και ζητάει?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ειρηλενα

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΛΕΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ειμαι χριστιανη ορθοδοξη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, αλλά επειδή είναι και Χριστιανικές το είχα ενώσει με την με μετενσάρκωση.

Αυτό όμως δε τις κάνει αποκλειστικά Χριστιανικές, αυτό λέω τόση ώρα!

Χωρίς αντιφάσεις. Μία κοσμοθεωρία τέλεια είναι μέσα στις υποψήφιες σωστές. Μετά πάμε στα...πειράματα?

Και πώς κρίνεις αν είναι τέλειο κάτι;:P

Το να αφήσουμε κάποια θρησκεία έξω κι έτσι να χαθούμε στην μεταθάνατον/επόμενη ζωή.

Γιατί να χαθούμε; Γίνεται να μην αφήσουμε κάποια θρησκεία απ' έξω;

Μέχρι ποια ηλικία?

Εξαρτάται. Μπορεί να είναι από 10-11, έως και 15-16 ετών. Το θέμα είναι, ότι ακόμη κι αν ένα άτομο φτάσει σε θέση να έχει την κριτική ικανότητα που χρειάζεται για να επιλέξει, δε θα έχει αρκετά στοιχεία, ώστε να κρίνει ποια θρησκεία του αρέσει περισσότερο. Γι' αυτό και θα πρέπει να τη διδαχθεί. Αλλά να τη διδαχθεί ουσιαστικά, όχι με 1-2 μαθήματα και μια ηλίθια παπαγαλία που ωθεί απλώς τα παιδιά στο να ενισχύσουν την υποκειμενική πεποίθηση ότι "ο χριστιανισμός είναι υπεράνω όλων των υπολοίπων θρησκειών". Αυτό που θέλουμε να επιτύχουμε, είναι η αντικειμενικότητα, ως μέρος της σωστής παιδείας ενός ατόμου.

Επικαλείσαι τον Θεό με το Όνομά Του (Ιησούς Χριστός).

Εσύ ο ίδιος είπες ότι ο Θεός δε θα σου απαντήσει και σαν να τον παίρνεις τηλέφωνο, όταν προσευχηθείς σε αυτόν.
Αλλά ακόμα κι έτσι, πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι ο σεισμός αυτός δεν έγινε π.χ. επειδή ο Βράχμα νευρίασε που δεν πιστεύεις σε αυτόν;

Όχι, εντάξει...δεν βασίζω και τα πιστεύω μου εκεί, αλλά αν κάποιος πιστεύει στους λεξαρίθμους δεν χάνω ευκαιρία να του δείξω.

Να του δείξεις τί;

1) Ορθοδοξία (αν θες να σου πω και τον Άγιο θα το ψάξω).
2) Ε, άμα δε θες μπορείς να μην είσαι Ορθόδοξος. Δεν σημαίνει πως μόνο οι Ορθόδοξοι σώζονται.

1) Ποιος Άγιος είναι; Έχω την εντύπωση ότι κάποιοι Άγιοι θέλουν... ειδική μεταχείριση. Κατά τ' άλλα, η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα.
2) Δεν κατάλαβες τί εννοώ.


Such as?

Όχι, εντάξει. Οι Χριστιανοί έπρεπε να φτιάξουν ένα νέο ζώο, ε?! Τι να γίνει, πανανθρώπινο φαινόμενο είναι η θρησκεία, υπάρχουν κοινά. Το παράξενο θα ήταν να μην υπήρχαν κοινά.

Οι θεϊστές δεν είναι που δεν πιστεύουν σε συμπτώσεις; Είναι σαν να μου λες ότι αυτό που είπα συνέβη λόγω συμπτώσεων:P.

Τα ζώα ποτέ δεν δοξάζονται στον Χριστιανισμό, χρησιμοποιούνται απλώς ως σύμβολα.

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Αλλά είναι εμφανής η επίδραση από πολλές άλλες θρησκείες.

Χμ, απ' όσο έχω δει τα ίδια ξέρουμε και με έναν που διαβάζει την ΠΔ στα Εβραϊκά.
Άντε, άμα έγινε κάνα λάθος, θα το μάθουμε. Ελπίζω?

Πάλι δεν κατάλαβες!:P
Δεν έγκειται το πρόβλημα στη μετάφραση, αλλά στην ερμηνεία των γραμμάτων! Πώς να το πω; Είναι σαν να βλέπεις ένα παράξενο γράμμα, και να λες "είναι ι τώρα αυτό ή τ;". Και το εβραϊκό αλφάβητο δεν είναι τόσο ξεκάθαρο όσο το δικό μας.

Φυσικά και όχι! Αποκλείεται λόγω θεολογίας να μην σωθείς την στιγμή που οι πράξεις σου είναι άξιες.
Το ημερολόγιο είναι το σωστό, το πρώτο. Μετά αλλάξαμε στο Γρηγοριανό για λόγους ευκολίας (?).

Για λόγους ακριβείας στη μέτρηση του χρόνου. Το προηγούμενο ημερολόγιο ήταν ελαττωματικό, χάνονταν μερικές μέρες ανά ορισμένα χρόνια.

Α, δηλαδή οι παλαιοημερολογίτες έχουν αρκετά και δεν θέλουν λεφτά, αλλά η Εκκλησία (κρατική) δεν έχει και ζητάει?:D

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΗ!!! Έφριξα όταν το είδα αυτό:P.
Τώρα, για το άλλο, τί να σου πω, δεν ξέρω ούτε πόσο έγκυρο είναι το αληθές του γεγονότος, ούτε το τί σχέσεις έχουν οι παλαιοημερολογίτες με το Πατριαρχείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luferum

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Άθεος όσο δεν πάει κατα της εκκλησίας κ ενάντια σε ''τούβλα'' που πιστεούουν ότι τους πασάρουν.. Συγκεκριμένα δεν με νοιάζει τι πιστεύει ο καθένας , δεν με αφορά , αλλά όταν έρχεται και μου λέει τι πρέπει να πιστέψω και τι πρέπει να κάνω και μετά μου λέει ''Όχι δεν σε πιέζω ουτε σε λέω τι να κάνεις!!'' τότε θέλω να τον κάψω ζωντανό!...;Ρ...εεεμμμ..Νομίζω ότι είναι καλύτερα να πιστεύουμε στον εαυτό μας και στις δυνάμεις μας κτλ..και να μην στηριζόμαστε απο δω κ απο κει χωρίς σιγουριά..Ίσως ο χριστιανισμός να είναι πιο ήπιος και ''οκ'' απο άλλες θρησκείες αλλά οι φανατικοί χριστιανοί είναι απαίσιοι..α, δεν καταλαβαίνω επίσης γιατι να θές να ζείς για πάντα οπότε πιστεύεις σε θεους, παραδείσους κτλ... γιατι να φοβάσε να πεθάνεις? και ποιο το νόημα αν ζεις για πάντα? αυτά για τώρα...μπαι μπαι ;Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
1.κατα της εκκλησίας
2.ενάντια σε ''τούβλα'' που πιστεούουν ότι τους πασάρουν..
3.οι φανατικοί χριστιανοί είναι απαίσιοι..

Πραγματικά μόνο από τα λόγια σου φαίνεται ότι είσαι όχι απλά άθεος, αλλά φανατικός άθεος τους οποίους εγώ δεν τους αποκαλώ απαίσιους αλλά απλά "αρχάριους" στο θέμα της πνευματικής αναζήτησης. Πολλοί θερμοί χριστιανοί ήταν φανατικά άθεοι!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργία27227

Νεοφερμένος

Η Γεωργία27227 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα με luferoum γιατί όσες ιστορικές πηγές και να έχουμε δεν σημαίνει ότι όλα αυτά για τις θρησκείες ισχύουν. όπως αναφέρθηκε ο χριστιανισμός είναι ήπιος...:) πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο για τη μασονία(παραθρησκεία) και στο τελετουργικό τους κάνουν κάτι απαίσια πράγματα...για τον θεό τους θυσιάζοουν και άνθρωπο:nono:είναι σωστό αυτό;;;;;εγω νομίζω όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πραγματικά μόνο από τα λόγια σου φαίνεται ότι είσαι όχι απλά άθεος, αλλά φανατικός άθεος τους οποίους εγώ δεν τους αποκαλώ απαίσιους αλλά απλά "αρχάριους" στο θέμα της πνευματικής αναζήτησης. Πολλοί θερμοί χριστιανοί ήταν φανατικά άθεοι!!!:D

εξαρταται πως το εννοεις. αν εννοεις οτι εγιναν θερμοι χριστιανοι. τοτε η απαντηση ειναι οτι η συντρπτικη πλειοψηφια ομως παρεμεινε στην αθεια τους.
-----------------------------------------
συμφωνώ απόλυτα με luferoum γιατί όσες ιστορικές πηγές και να έχουμε δεν σημαίνει ότι όλα αυτά για τις θρησκείες ισχύουν. όπως αναφέρθηκε ο χριστιανισμός είναι ήπιος...:) πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο για τη μασονία(παραθρησκεία) και στο τελετουργικό τους κάνουν κάτι απαίσια πράγματα...για τον θεό τους θυσιάζοουν και άνθρωπο:nono:είναι σωστό αυτό;;;;;εγω νομίζω όχι

μπρρρρ
οχι αυτο δεν πρεπει να ισχυει. ειναι απλα περισσοτερο οργανωση και οχι θρησκεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panp27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panp27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα με luferoum γιατί όσες ιστορικές πηγές και να έχουμε δεν σημαίνει ότι όλα αυτά για τις θρησκείες ισχύουν. όπως αναφέρθηκε ο χριστιανισμός είναι ήπιος...:) πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο για τη μασονία(παραθρησκεία) και στο τελετουργικό τους κάνουν κάτι απαίσια πράγματα...για τον θεό τους θυσιάζοουν και άνθρωπο:nono:είναι σωστό αυτό;;;;;εγω νομίζω όχι

Η μασονία δεν έχει καμοια σχέση με θρησκεία κτλ... στην ουσία οργάνωση είναι. Όσο αφορά τον χριστιανισμός πέρα από το γενικό χαρακτηρισμό "ήπιος" έχεις να του προσάψεις κάτι; Έχεις μάθει ή εχεις διαβάσει τίποτα για το τι λέει ο χριστιανισμός και το θεωρείς αρνητικό;
Μόνο π.χ. το "Αγάπα τον εχθρό σου σαν τον εαυτό σου" το έχεις δει σε άλλη θρησκεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top