Θρησκεία

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο Παντέρας δεν ήθελε να πει ότι αλλοιώνει την ουσία της θρησκείας, απλά να δείξει την αντίθεσή του με τη νοοτροπία του "ο πόνος είναι μες τον κόσμο, επειδή έτσι τον έχει πλάσει ο Θεός". Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο πρέπει να αναφέρω και την άλωση της Ιεριχούς, την καταστροφή των πόλεων Σόδομα και Γόμορα. Γιατί εμένα ο Θεός (αν υπάρχει) δε μου φαίνεται και τόσο σπλαχνικός. Αν πάρουμε τη Βίβλο (όπως έκανες κι εσύ πριν) ως βάση για να στηρίξουμε κάποια επιχειρήματα, τότε αυτοαναιρείται. Διότι ο κατακλυσμός, τα Σόδομα και Γόμορα, το μάννα, είναι επεμβάσεις του Θεού, και πριν είπες ότι ο πόνος είναι μέρος του κόσμου και πρέπει να τον δεχθούμε. Φαίνεται, όμως, ότι του Θεού δε του αρέσει να ρίχνει μάννα στους Παλαιστίνιους...
Μπορει να φαινεται και παραλογο, ο θεος σαν κατι ασυλληπτο για την ανθρωπινη λογικη ουτε Ιδιος μπορει να εξηγηθει ουτε και οι ενεργειες Του.
Το να προσπαθουμε να ερμηνευσουμε ενεργειες και παρεμβασεις του θεου με γνωμονα μονο και μονο την ανθρωπινη λογικη ειναι κατ εξοχην ατοπο
Επειδη ο θεος ξαναεπανλαμβανω ειναι κατι εξω απο τον ανθρωπινο νου και δεν μπορει να ερμηνευτει με τις ανθρωπινες λεξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Τι σε νοιάζει εσένα αν είναι εγωιστικό ή όχι, αν είναι ο κόσμος να γίνει καλύτερος; Αν ο καθένας κοίταγε, κατ'αρχήν, να φτιάξει την αυλή του, ούτως ή άλλως ο κόσμος θα ήταν καλύτερος. Κι αυτό είναι εξ'ισου εγωιστικό, αλλά χέστηκα. Δεν είμαι ατομιστής και πάντα έβαζα και θα βάζω το σύνολο πάνω απ'το άτομο, αλλά κανένας δεν έφτιαξε τον κόσμο πριν φτιάξει το σπίτι του, έστω κι αν το κίνητρο ήταν 100% ποταπό.

Το θέμα είναι ότι δεν είναι ηθικό. Και αντίκειται τόσο στη σύγχρονη ηθική, όσο και στον αλτρουισμό που διδάσκει ο Χριστός και που υποτίθεται ότι υιοθετείται από τους χριστιανούς...

Μπορει να φαινεται και παραλογο, ο θεος σαν κατι ασυλληπτο για την ανθρωπινη λογικη ουτε Ιδιος μπορει να εξηγηθει ουτε και οι ενεργειες Του.
Το να προσπαθουμε να ερμηνευσουμε ενεργειες και παρεμβασεις του θεου με γνωμονα μονο και μονο την ανθρωπινη λογικη ειναι κατ εξοχην ατοπο
Επειδη ο θεος ξαναεπανλαμβανω ειναι κατι εξω απο τον ανθρωπινο νου και δεν μπορει να ερμηνευτει με τις ανθρωπινες λεξεις

Ακριβώς αυτό δε μπορώ να χωνέψω! Δεν μπορώ να δεχτώ τίποτε και κανέναν άκριτα. Αλλά αυτό που λες θα μπορούσα κάλλιστα να το ερμηνεύσω ως υπεκφυγή. Όποτε μπορεί, η θεολογία κατασκευάζει λογικά επιχειρήματα για να δικαιολογήσει κάποια πράγματα, και όποτε δε μπορεί, σηκώνει τα χέρια ψηλά και λέει ότι ο Θεός είναι παντοδύναμος και ότι δε μπορούμε να τον καταλάβουμε. Και εντάξει, έστω ότι υπάρχει Θεός, και ότι δεν μπορούμε να τον καταλάβουμε. Αν υπάρχει όμως ένα κοινό πράγμα για μας και για οποιοδήποτε άλλο σκεπτόμενο ον, τότε είναι η ηθική. Και είναι φανερό ότι όσο πιο ευφυής είναι κάποιος, τόσο περισσότερο θα πρέπει να αντιλαμβάνεται την αξία και τη σημασία της ηθικής. Αλλά δε βλέπω το Θεό να νοιάζεται και πολύ για αυτήν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
"Μα επιχείρημα1, επιχείρημα2, επιχείρημα3, ... επιχείρημα-ν".
"Άσε, κανείς δεν μπορεί να καταλάβει το Θεό."

Μιλάμε για διάλογο επιπέδου, όχι αστεία. Απορώ ποιόν πείθει αυτό το πράγμα.
Δεν πάει σε κάποιον συγκεκριμένα αυτό το σχόλιο ε, το γενικό σκεπτικό χλευάζω.

Αν υπάρχει όντως κάποιος που υποτίθεται οτι μας προσέχει και μας αγαπάει ζητάω συγνώμη απο τον ίδιο. Δεν κάνει και πολύ καλή δουλειά βέβαια, αλλά προσπαθεί τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stephania

Νεοφερμένος

Η stephania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε τπτ και σε κανέναν εφόσον δεν έχω αποδείξεις, πιστευω ότι η θρησκεία είναι κάτι που κατασκεύασε ο άνθρωπος για να μπορεί να ελέγχει το πλήθος.Και μην μου πείτε ότι αποδείξεις είναι οι εικόνες και οι Άγιοι πο0υ έχουν βρεθεί και διάφορα κείμενα επειδή αυτά είναι βλακείες.Ας προσπαθήσει κάποιος να με κάνει να πιστέψω και θα το δεχτώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω στον Χριστιανισμό αλλά όχι κατεξοχήν σε αυτά που λένε οι παπάδες.Γιατί λένε ότι θέλουν οι περισσότεροι.Έχω σκεφτεί διάφορα πράγματα και έχω καταλείξει στο συμπέρασμα πως υπάρχει μια ανώτατη δύναμη.Αυτή η άποψη μου έχει ενισχυθεί απο διάφορες ιστορίες απο συγγενείς και γνωστούς που λένε πως είδαν ή άκουσαν κάτι και είναι σίγουροι για αυτό(αν είναι δυνατόν να λένε οι συγγενείς ψέματα σε συγγενείς..).Επίσης μου έχουν τύχει κάτι συμβάντα που δεν μπορούσα να εξηγήσω.Αν θέλετε πιστέψτε αν δεν θέλετε μην με πιστεύετε.Αυτά είναι προσωπικές απόψεις του καθενός.Επίσης συμφωνώ με τον November Rain πως ο Θεός είναι κάτι που δεν γίνεται να κατανοήσει ο ανθρώπινος νους(όπψς π.χ πως γίνεται να υπάρχει κάτι άυλο,αόρατο,άπειρο,παντοδύναμο και να γνωρίζει τα πάντα; )-αυτό ξεπερνά την λογική μας κατά μεγάμετρα. όπως δεν μπορούμε να εξηγήσουμε διάφορα άλλα πράγματα και απλά υπάρχουν μόνον θεωρίες που σχετίζονται με αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
ναι το κλασσικο. Πεφτει καποιος με μηχανακι, σωζεται και μετα ολοι λενε ''ο θεος ηταν μαζι σου.''

Still, δεν με πειθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Λοιπόν, η μόνη απόδειξη που μπορώ να σου φέρω για τον Θεό είναι ο Ιησούς. Αν θέλετε να μιλήσω για την ιστορικότητά του έχω χρόνο.
Πάντως όσο κι αν ψάξεις τον κόσμο όλο θα καταλήξεις σε αυτά:
α) Οι Απόστολοι/Μάρτυρες/Άγιοι ήταν τόσο τρελοί που εκδιώχτηκαν από την κοινωνία, βασανίστηκαν, και πολλοί από αυτούς θανατώθηκαν για χάρη μιας ψευδαίσθησης.
β) Όλα είναι μία συνομωσία από την elite που μας κυβερνά.
γ) Ο Ιησούς υπήρξε, θαυματούργησε, αναστήθηκε και αναλήφθηκε στους Ουρανούς.

Α, συμβουλή. Τον Θεού δεν θα μπορέσει κανείς να Τον ανακαλύψε ποτέ άμα δεν θέλει ο ίδιος. Ρε, οι άγγελοι όλοι να έρθουν να τον χτυπήσουν και να χορεύουν, αν αυτός δε θέλει να πιστέψει μπορεί να πει "Ε, είναι όλα μία ψεθδαίσθηση!".
Ο καλύτερος τρόπος είναι να στραφείς σε Εκείνον σε μία δύσκολη στιγμή, να Τον αφήσεις να σε κρατήσει... Μετά -αφού όλα θα πάνε καλά- θα γίνεις Χριστιανός και κάθε μέρα θα επιβεβαιώνεις την ύπαρξή Του.

Ναι, εκπέμπουμε σε άλλη συχνότητα!! Παρ' όλα αυτά, η συζήτηση μπορεί να συνεχίσει και να το παίξουμε απολογητές, εξηγόντας τα περξηγημένα (π.χ.: Σόδομα και Γόμορα). :)

Εξάλλου, ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα σε έναν επιστήμονα κι έναν πιστό? Απλώς ο δύτερος δεν πιστεύει στις συμπτώσεις...

@ Ράνια.
Δηλαδή τι θεωρείς έγκυρη απόδειξη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
ναι το κλασσικο. Πεφτει καποιος με μηχανακι, σωζεται και μετα ολοι λενε ''ο θεος ηταν μαζι σου.''

Εμ,αφου δεν υπαρχει σχετικο εδαφιο περι κωλοφαρδιας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό δε μπορώ να χωνέψω! Δεν μπορώ να δεχτώ τίποτε και κανέναν άκριτα. Αλλά αυτό που λες θα μπορούσα κάλλιστα να το ερμηνεύσω ως υπεκφυγή. Όποτε μπορεί, η θεολογία κατασκευάζει λογικά επιχειρήματα για να δικαιολογήσει κάποια πράγματα, και όποτε δε μπορεί, σηκώνει τα χέρια ψηλά και λέει ότι ο Θεός είναι παντοδύναμος και ότι δε μπορούμε να τον καταλάβουμε. Και εντάξει, έστω ότι υπάρχει Θεός, και ότι δεν μπορούμε να τον καταλάβουμε. Αν υπάρχει όμως ένα κοινό πράγμα για μας και για οποιοδήποτε άλλο σκεπτόμενο ον, τότε είναι η ηθική. Και είναι φανερό ότι όσο πιο ευφυής είναι κάποιος, τόσο περισσότερο θα πρέπει να αντιλαμβάνεται την αξία και τη σημασία της ηθικής. Αλλά δε βλέπω το Θεό να νοιάζεται και πολύ για αυτήν...
Ε ναι αφου η θεολογια και γενικοτερα η μεταφυσικη ασχολειται με αντικειμενα ευαισθητα οπως ο θεος ειναι λογικο σε αλλα που επιδεχονται λογικης επεξεργασιας να μπορει να δωσει απαντηση και σε αλλα να μην μπορει λογω του οτι κινουνται σε πλαισια εκτος της ανθρωπινης λογικης.
Ο θεος νοιαζεται για την ηθικη στα πλαισια που δεν παραβιαζει την ανθρωπινη ελευθερια(για παραδειγμα μεσω του Ιησου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Φουσεκη, δεν νομιζω να αμφισβητει κανεις την ιστορικη υπαρξη του Ιησου πλεον.

Ο καλύτερος τρόπος είναι να στραφείς σε Εκείνον σε μία δύσκολη στιγμή, να Τον αφήσεις να σε κρατήσει... Μετά -αφού όλα θα πάνε καλά- θα γίνεις Χριστιανός και κάθε μέρα θα επιβεβαιώνεις την ύπαρξή Του.

Μα, στην ουσια κρατας ΜΟΝΟΣ σου τον ΕΑΥΤΟ σου. Με τη δικια σου δυναμη.
Απλα χρειαζεσαι και την ψευδαισθηση οτι οντως καποιος υπαρχει. Ενηγουεη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Μάλλον εννοείς πως έχουμε ίσα δικαιώματα με τα ζώα, γιατί ανώτεροι είμαστε λόγω του εγκεφάλου μας έτσι κι αλλιώς.
αν σε βαλω μεσα σε ενα κλουβι με ενα λιονταρι(εστω οτι ειστε πεινασμενοι και οι δυο

αυτο προφανως θα σε σκοτωσει πρωτο, με λιγα λογια λογω της δυμαμης του ηταν ανωτερο:P
με λιγα λογια το οτι εχουμε εναν πιο εξελιγμενο εγκεφαλο δν μας κανει ανωτερους.
ειναι πολυ φυγοπονο να ισχυριζεσαι οτι επειδη αυτος ο κοσμος ειναι γεματος στον πονο θα υπαρξει ο παραδεισος που θα γλιτωσεις απ ολη αυτη τη δυστυχια. εγω θα σου πω το εξεις
αυτη τη δεδομενη χρονικη στιγμη δν υπαρχει αλλη ζωη για σενα. αυτη ειιναι η πραγματικοτητα σου και πρεπει να την βελτιωσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Crookshanks, η ηθικές σου αξίες είναι φτιαγμένες από την κοινωνία. Του Θεού είναι οι πρώτες και οι τελευταίες.
Παλιά ούτε εγώ μπορούσα να δεχτώ την "κακία" Του, αλλά τελικά κατάλαβα γιατί γίνονται όλα...

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τον Θεό τελείως ακόμη. https://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinthians%2013:9-12;&version=70;

Oh, well. Αν πρέπει να βελτιώσω την ζωή μου πρέπει να φύγω σε μοναστήρι... :-\

Ράνια, πας δηλαδή στο α), ε?
Πραγματικά δεν γίνεται να καταλάβετε πως είναι...είναι σα να σας λέω πως μ' αρέσει μία κοπέλα. ΟΚ, ξέρετε πως είναι πάνω-κάτω, έχετε ερωτευθεί όλοι σας (νομίζω). Αλλά δεν ξέρω αν όλοι έχετε νιώσει έτσι για τον Θεό. Υποθέτω όμως πως όχι, μιας και δεν φαίνεται να μπορείτε να καταλάβετε πλήρως τα συναισθήματά μας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Crookshanks, η ηθικές σου αξίες είναι φτιαγμένες από την κοινωνία. Του Θεού είναι οι πρώτες και οι τελευταίες.
Παλιά ούτε εγώ μπορούσα να δεχτώ την "κακία" Του, αλλά τελικά κατάλαβα γιατί γίνονται όλα...

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τον Θεό τελείως ακόμη. https://www.biblegateway.com/passage/?search=1 Corinthians 13:9-12;&version=70;

Oh, well. Αν πρέπει να βελτιώσω την ζωή μου πρέπει να φύγω σε μοναστήρι... :-

Ράνια, πας δηλαδή στο α), ε?
Πραγματικά δεν γίνεται να καταλάβετε πως είναι...είναι σα να σας λέω πως μ' αρέσει μία κοπέλα. ΟΚ, ξέρετε πως είναι πάνω-κάτω, έχετε ερωτευθεί όλοι σας (νομίζω). Αλλά δεν ξέρω αν όλοι έχετε νιώσει έτσι για τον Θεό. Υποθέτω όμως πως όχι, μιας και δεν φαίνεται να μπορείτε να καταλάβετε πλήρως τα συναισθήματά μας. ;)

εσυ νομιζω οτι δν εχεις καταλαβει πως ειναι. δν μπορεις να μας πεισεις με τετοιου ειδους λεγομενα. δν εχεις επιχειρηματα. το αν μπορω η οχι να καταλαβω τα συναισθηματα μου σιγουρα δν εχει να κανει με το αν πιστευω σε εναν θεο η οχι. υπ οψιν οι χριστιανοι δν ειναι οι μοναδικοι που κινηγηθηκαν για τα πιστευω τους;) (παρενθεση απο ενα ποστ που ηθελα να κανω πιο πριν)
εν ολιγοις δν μπορεις να αποδειξεις την υπαρξη η μη του θεου και μν επικαλισε το συναισθημα για να μας πεισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Ωραία, σου έφερα την απόδειξή μου. Ο Ιησούς. Θα πεις τώρα να σου φέρω μία απόδειξη έξω από την Βίβλο... Αλλά αν υπήρχε απόδειξη που μαρτυρά άμεσα την Ανάσταση του Ιησού θα ήταν ήδη μες την Βίβλο.

Ίσως βοηθήσουν οι παρακάτω Προφητείες υπέρ του Ιησού που είναι έξω από την Βιβλο.
https://www.apologitis.com/gr/arxaiatot.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εχεις σκεφτει να μν παιρνεις αβιαστα τις πηγες σου
να σκεφταισε οτι μπορει να εχουν κενα ή να ειναι απλα κατασκευασμενα?
μου μιλας για προφητειες? δεν πιστευω στη μοιρα. δν πιστευω για τα θαυματα πο γραφτηκαν για τον χριστο απο τη στιγμη που αυτα τα βιβλια ειναι αρκετα μεταγενεστερα. μου ειπες για τους μαρτυρες που πεθαναν, εγω θα σε ρωτησω για τα τοσα εκατομυρια που πεθαναν στους πολεμους, επειδη προασπιζαν το εθνος τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
+ επειδη υπερασπιζαν μια θρησκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Έχει μεγάλη διαφορά γιατί ίσως κι εγώ να πέθαινα για τον Χριστιανισμό, αλλά ποτέ δεν έχω δει τον Θεό. Οι Απόστολοι ήταν αυτόπτες μάρτυρες και στους Αγίους είχε φανερωθεί. Οι Μουσουλμάνοι που πάνε και πεθαίνουν ως καμικάζι ούτε καν έχουν υποστηρίξει πως έχουν δει τον Αλλάχ.
Το έθνος είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Είναι σαν μια μεγάλη οικογένεια, το έχεις δει, το νιώθεις, υπάρχει γιατί επιβίωσε μέσα από πολέμους. Κανείς δεν μπορεί να πει "Η Ελλάδα δεν υπάρχει."!!

Ούτε ο Χριστιανισμός πιστεύει στην μοίρα. Πάλι όμως...κατάλαβες τι κενό υπήρξε σε αυτό που είπες? Είπες πως δεν πιστεύεις στην μοίρα, άρα δηλαδή δεν υπάρχει κιόλας?! Ωραία, τότε δες τις προφητείες και πες μου, δώσε μου μία εξήγηση. Μισό, νομίζω θα πεις πως είναι συμπτώσεις.

Ναι, έχω σκεφτεί πως υπάρχουν κενά, λογικό είναι να μην χωράνε 33 χρόνια ζωής σε 4 έγγραφα μόνο. Κενά υπάρχουν και στον Μ. Αλέξανδρο, και στον Σωκράτη, και στον Πλάτωνα...παντού. Αλλά ο Ιησούς είναι επιβεβαιωμένος σοφός δάσκαλος που θανατώθηκε και από την ιστορία.
Αρκετά μεταγενέστερα? Το 100κάτι είναι, αλλά μπορούν κάλλιστα να είναι και αντίγραφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω σε τπτ και σε κανέναν εφόσον δεν έχω αποδείξεις, πιστευω ότι η θρησκεία είναι κάτι που κατασκεύασε ο άνθρωπος για να μπορεί να ελέγχει το πλήθος.Και μην μου πείτε ότι αποδείξεις είναι οι εικόνες και οι Άγιοι πο0υ έχουν βρεθεί και διάφορα κείμενα επειδή αυτά είναι βλακείες.Ας προσπαθήσει κάποιος να με κάνει να πιστέψω και θα το δεχτώ....

Δεν είναι το θέμα να κάνουμε κάποιον να πιστέψει. Το θέμα είναι να δώσουμε σε όλους τους ανθρώπους την ευκαιρία να επιλέξουν την κοσμοθεωρία τους. Ή, έστω, να μην έχει μια ιδεολογία το μονοπώλιο. Διότι τότε θα ήμασταν όλοι χαμένοι, μαριονέτες των συμφερόντων των μεγάλων, στους οποίους πολλές φορές συμπεριλαμβάνεται και ο κλήρος, ή έστω ενεργεί υπέρ τους.

Λοιπόν, η μόνη απόδειξη που μπορώ να σου φέρω για τον Θεό είναι ο Ιησούς. Αν θέλετε να μιλήσω για την ιστορικότητά του έχω χρόνο.
Πάντως όσο κι αν ψάξεις τον κόσμο όλο θα καταλήξεις σε αυτά:
α) Οι Απόστολοι/Μάρτυρες/Άγιοι ήταν τόσο τρελοί που εκδιώχτηκαν από την κοινωνία, βασανίστηκαν, και πολλοί από αυτούς θανατώθηκαν για χάρη μιας ψευδαίσθησης.
β) Όλα είναι μία συνομωσία από την elite που μας κυβερνά.
γ) Ο Ιησούς υπήρξε, θαυματούργησε, αναστήθηκε και αναλήφθηκε στους Ουρανούς.

Εγώ πάλι έχω καταλήξει σε αυτά:
α) Οι Απόστολοι/Μάρτυρες/Άγιοι ήταν: είτε αφοσιωμένοι στην ιδεολογία τους, και έτοιμοι να πεθάνουν για τα πιστεύω τους, κάτι που είναι αξιοσημείωτο, είτε άνθρωποι που πίστευαν ότι με τη μαρτυρία θα εξασφάλιζαν μια θέση στον Παράδεισο, είτε άνθρωποι τρελοί, όπως λες, είτε άνθρωποι που σκόπευαν, μέσω των πράξεων αυτών αυταπάρνησης και μάχης σε πνευματικό επίπεδο, να συμβάλουν στην εξάπλωση του χριστιανισμού,
β) Όλα είναι ένα σύστημα, το οποίο απαντά σε υπαρξιακά ερωτήματα του ανθρώπου, όπως το από πού ήρθαμε, πού πηγαίνουμε, πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος, τί είδους εξηγήσεις υπάρχουν για διάφορα φαινόμενα γύρω μας. Το σύστημα αυτό δίνει επίσης ελπίδες, από τις οποίες οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν ανάγκη να πιαστούν - την ελπίδα να υπάρχει κάποιος που θα μας βοηθά πάντα και παντού, στις πιο δύσκολες στιγμές μας, την ελπίδα να αποδίδεται δικαιοσύνη στον κόσμο, την ελπίδα να βρεθεί κανείς ξανά κοντά στους απολεσθέντες αγαπημένους του,
γ) Για τη γνώμη μου σχετικά με τον Ιησού θα μιλήσω παρακάτω.

Α, συμβουλή. Τον Θεού δεν θα μπορέσει κανείς να Τον ανακαλύψε ποτέ άμα δεν θέλει ο ίδιος. Ρε, οι άγγελοι όλοι να έρθουν να τον χτυπήσουν και να χορεύουν, αν αυτός δε θέλει να πιστέψει μπορεί να πει "Ε, είναι όλα μία ψεθδαίσθηση!".
Ο καλύτερος τρόπος είναι να στραφείς σε Εκείνον σε μία δύσκολη στιγμή, να Τον αφήσεις να σε κρατήσει... Μετά -αφού όλα θα πάνε καλά- θα γίνεις Χριστιανός και κάθε μέρα θα επιβεβαιώνεις την ύπαρξή Του.

Εγώ άμα δεν έρθει ο ίδιος να μου πει ότι υπάρχει, άμα δεν έρθει να συζητήσει μαζί μου, ως ίσος προς ίσο -πείτε με αλαζόνα, υπερόπτη, πείτε ότι νομίζω πως είμαι θεός, δεν έχει σημασία, αλλά θεωρώ πως ο Θεός, αν θέλει να τον αγαπάμε και να μας αγαπάει, θα πρέπει να μας δίνει εξηγήσεις και να μας βοηθήσει να τον κατανοήσουμε (αν υπάρχει). Γιατί πώς είναι δυνατόν να αγαπήσουμε κάτι που δεν έχουμε κατανοήσει;-, να μου δώσει απαντήσεις στα γιατί μου, δε θα πιστέψω σε αυτόν. Και αυτός είναι και ο ορισμός του Θεού τελικά. Θεός είναι ό,τι δίνει απαντήσεις στα ερωτήματα και τις ελπίδες που ανέφερα παραπάνω. Και γι' αυτό υπάρχουν πολλοί θεοί και κοσμοθεωρίες: επειδή οι άνθρωποι δεν είναι όλοι ίδιοι, και δέχονται διαφορετικές απαντήσεις σχετικά με τα ερωτήματα αυτά. Ακόμα και μεταξύ των πιστών της ίδιας θρησκείας υπάρχουν άτομα που έχουν διαφορετικές αντιλήψεις.

Ναι, εκπέμπουμε σε άλλη συχνότητα!! Παρ' όλα αυτά, η συζήτηση μπορεί να συνεχίσει και να το παίξουμε απολογητές, εξηγόντας τα περξηγημένα (π.χ.: Σόδομα και Γόμορα). :)

Ας προσπαθήσουμε λοιπόν:):no1:. Σημασία έχει να περάσουμε καλά, να μάθουμε να συζητάμε, σεβόμενοι ο ένας τον άλλο, να καλλιεργήσουμε τις γλωσσικές και νοητικές μας ικανότητες, να πούμε και να ακούσουμε ξένες απόψεις. Και πάνω απ' όλα, να μάθουμε να συνυπάρχουμε αρμονικά.

Εξάλλου, ποιά είναι η διαφορά ανάμεσα σε έναν επιστήμονα κι έναν πιστό? Απλώς ο δύτερος δεν πιστεύει στις συμπτώσεις...

Η διαφορά ανάμεσα σε έναν επιστήμονα και έναν πιστό (ή, μάλλον, για να είμαστε ακριβέστεροι, της επιστήμης και της θρησκείας), είναι ότι ο επιστήμονας παρατηρεί, υποθέτει, βασανίζεται, προσπαθεί να επιβεβαιώσει τις υποθέσεις του με γνώμονα τη σκέψη του, και μέσα από τις προσπάθειές του καταλήγει σε ορισμένα συμπεράσματα, τα οποία επιβεβαιώνουν/απορρίπτουν/συμπληρώνουν τις αρχικές υποθέσεις, ενώ ο πιστός παρατηρεί, υποθέτει, εξετάζει (αν και όχι πάντα) και άλλες υποθέσεις, και στο τέλος καταλήγει σε αυτή που τον ικανοποιεί περισσότερο, χωρίς να την επιβεβαιώσει πρακτικά.

Ε ναι αφου η θεολογια και γενικοτερα η μεταφυσικη ασχολειται με αντικειμενα ευαισθητα οπως ο θεος ειναι λογικο σε αλλα που επιδεχονται λογικης επεξεργασιας να μπορει να δωσει απαντηση και σε αλλα να μην μπορει λογω του οτι κινουνται σε πλαισια εκτος της ανθρωπινης λογικης.
Ο θεος νοιαζεται για την ηθικη στα πλαισια που δεν παραβιαζει την ανθρωπινη ελευθερια(για παραδειγμα μεσω του Ιησου)

Και οι διάφορες "ενέργειες" του Θεού στη Βίβλο;

Crookshanks, η ηθικές σου αξίες είναι φτιαγμένες από την κοινωνία. Του Θεού είναι οι πρώτες και οι τελευταίες.
Παλιά ούτε εγώ μπορούσα να δεχτώ την "κακία" Του, αλλά τελικά κατάλαβα γιατί γίνονται όλα...

Ακριβώς, οι ηθικές αξίες είναι φτιαγμένες από την κοινωνία, γι' αυτό και η έννοια του Θεού μεταβάλλεται από τόπο σε τόπο αλλά κυρίως με την πάροδο του χρόνου.

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τον Θεό τελείως ακόμη. https://www.biblegateway.com/passage/?search=1%20Corinthians%2013:9-12;&version=70;

Δεν το κατάλαβα:(. Συγγνώμη, αλλά τα αρχαία, μετά τα Θρησκευτικά:P, είναι το χειρότερό μου μάθημα.

Oh, well. Αν πρέπει να βελτιώσω την ζωή μου πρέπει να φύγω σε μοναστήρι... :-

Και πώς θα βελτιώσεις δηλαδή τη ζωή των άλλων;

Πραγματικά δεν γίνεται να καταλάβετε πως είναι...είναι σα να σας λέω πως μ' αρέσει μία κοπέλα. ΟΚ, ξέρετε πως είναι πάνω-κάτω, έχετε ερωτευθεί όλοι σας (νομίζω). Αλλά δεν ξέρω αν όλοι έχετε νιώσει έτσι για τον Θεό. Υποθέτω όμως πως όχι, μιας και δεν φαίνεται να μπορείτε να καταλάβετε πλήρως τα συναισθήματά μας. ;)

Την κοπέλα έχω τη δυνατότητα να τη γνωρίσω, να τη δω με τα μάτια μου (να τη φάω, θα έλεγα καλύτερα:P), να την αγγίξω, και να καταλάβω ότι υπάρχει.
Όχι, δεν είχα ακόμη την τύχη να ερωτευθώ. Θα είναι εξαιρετικά δύσκολο (είμαι πολύ ιδιότροπος και επιλεκτικός:D).

Αυτό που λες θα μπορούσε να θεωρηθεί από την Εκκλησία ως ύβρις προς τον Κύριο:P.

εσυ νομιζω οτι δν εχεις καταλαβει πως ειναι. δν μπορεις να μας πεισεις με τετοιου ειδους λεγομενα. δν εχεις επιχειρηματα. το αν μπορω η οχι να καταλαβω τα συναισθηματα μου σιγουρα δν εχει να κανει με το αν πιστευω σε εναν θεο η οχι. υπ οψιν οι χριστιανοι δν ειναι οι μοναδικοι που κινηγηθηκαν για τα πιστευω τους;) (παρενθεση απο ενα ποστ που ηθελα να κανω πιο πριν)
εν ολιγοις δν μπορεις να αποδειξεις την υπαρξη η μη του θεου και μν επικαλισε το συναισθημα για να μας πεισεις

*κυνηγήθηκαν, επικαλείσαι, συγγνώμη, δε μπόρεσα να συγκρατηθώ, βγάζουν μάτι βρε παιδί μου:P


Ωραία, σου έφερα την απόδειξή μου. Ο Ιησούς. Θα πεις τώρα να σου φέρω μία απόδειξη έξω από την Βίβλο... Αλλά αν υπήρχε απόδειξη που μαρτυρά άμεσα την Ανάσταση του Ιησού θα ήταν ήδη μες την Βίβλο.

Ίσως βοηθήσουν οι παρακάτω Προφητείες υπέρ του Ιησού που είναι έξω από την Βιβλο.
https://www.apologitis.com/gr/arxaiatot.htm

Φουσέκη, συλλογίσου λίγο γιατί ζητάμε μια απόδειξη έξω από τη Βίβλο, αν είναι δυνατόν, και από τεκμηριωμένη ιστορική πηγή και όχι από τα 23432 "ευαγγέλια" που γράφτηκαν 500 χρόνια μετά την έλευση του Εμμανουήλ από τη Ναζαρέτ και έγραφαν ό,τι ικανοποιούσε τη δίψα και την πίστη του κόσμου.

Με συγχωρείτε για το υπερμεγέθες ποστ.
-----------------------------------------
Έχει μεγάλη διαφορά γιατί ίσως κι εγώ να πέθαινα για τον Χριστιανισμό, αλλά ποτέ δεν έχω δει τον Θεό. Οι Απόστολοι ήταν αυτόπτες μάρτυρες και στους Αγίους είχε φανερωθεί. Οι Μουσουλμάνοι που πάνε και πεθαίνουν ως καμικάζι ούτε καν έχουν υποστηρίξει πως έχουν δει τον Αλλάχ.
Το έθνος είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Είναι σαν μια μεγάλη οικογένεια, το έχεις δει, το νιώθεις, υπάρχει γιατί επιβίωσε μέσα από πολέμους. Κανείς δεν μπορεί να πει "Η Ελλάδα δεν υπάρχει."!!

Ούτε ο Χριστιανισμός πιστεύει στην μοίρα. Πάλι όμως...κατάλαβες τι κενό υπήρξε σε αυτό που είπες? Είπες πως δεν πιστεύεις στην μοίρα, άρα δηλαδή δεν υπάρχει κιόλας?! Ωραία, τότε δες τις προφητείες και πες μου, δώσε μου μία εξήγηση. Μισό, νομίζω θα πεις πως είναι συμπτώσεις.

Ναι, έχω σκεφτεί πως υπάρχουν κενά, λογικό είναι να μην χωράνε 33 χρόνια ζωής σε 4 έγγραφα μόνο. Κενά υπάρχουν και στον Μ. Αλέξανδρο, και στον Σωκράτη, και στον Πλάτωνα...παντού. Αλλά ο Ιησούς είναι επιβεβαιωμένος σοφός δάσκαλος που θανατώθηκε και από την ιστορία.
Αρκετά μεταγενέστερα? Το 100κάτι είναι, αλλά μπορούν κάλλιστα να είναι και αντίγραφα.

Επειδή το site που μας έδωσες είναι αρκετά μεγάλο και δεν ξέρω πού να ψάξω, μήπως μπορείς να μας παραθέσεις συγκεκριμένες προφητείες και τις πηγές τους;

Και κάποιοι Μουσουλμάνοι μπορεί κάλλιστα να έχουν οράματα όπου τους φανερώνεται ο Αλλάχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Την κοπέλα έχω τη δυνατότητα να τη γνωρίσω, να τη δω με τα μάτια μου (να τη φάω, θα έλεγα καλύτερα:P), να την αγγίξω, και να καταλάβω ότι υπάρχει.
Ναι αλλα δεν θα μπορουσες το αισθημα του ερωτα που θα ενιωθες γι αυτη να αποδειξεις οτι υπαρχει απλα θα το ενιωθες.
Αυτο γινεται και με αλλα πραγματα στη ζωη οπως η αισθηση του ωραιου κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ρε παιδιά, τι αποδείξεις μου λέτε. Που είναι ο καλός μας ο θεούλης όταν πεθαίνουν παιδιά από την πείνα;
Που είναι όταν γίνονται πόλεμοι;
Που είναι όταν οι άνθρωποι χάνουν τις δουλειές και τα σπίτια τους;
Που είναι όταν εμείς προσευχόμαστε και δεν γίνεται τελικά ΤΙΠΟΤΑ από αυτά που ζητάμε;

Ξέρω, ξέρω φταίει η Εύα που πήγε και έκανε την μαλακί* όταν ήταν στον παράδεισο. Μα αυτό ακούγεται παράλογο. Είναι δυνατόν να άλλαξε όλος ο κόσμος για την Εύα; Επίσης...Σαν πολλά πράγματα δεν αλλάζει η θρησκεία; Και τι εννοώ. Βέβαια όταν οι άνθρωποι ήταν στον μεσαίωνα λέγαν ότι όλα ο θεός τα κάνει....Τις καταιγίδες, ακόμη και ότι έφτιαξε τον κόσμο. Και τώρα; Τώρα τι; Ο θεός κάνει ακόμη τις καταιγίδες; Ο θεός πήρε χώμα και έφτιαξε τον άνθρωπο και τον κόσμο; Αν είναι δυνατόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top