Θρησκεία

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οι δημιουργοί του Zeitgeist είναι ηγετικά (?) μέλη στην αίρεση της Θεοσοφίας. Κρύβονται κάτω από ένα αντι-νεοταξικό πέπλο με σκοπό να ρίξουν την θρησκεία.
Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, χο.

Νομίζω πως πιο δύσκολο δέχονται τον Θεό σήμερα, γιατί μας τρώει ο εγωϊσμός, δεν θέλουμε να έχουμε κάποιον πάνω από το κεφάλι μας.
Όχι όχι, ακριβώς το αντίθετο. Για μένα τουλάχιστον. Το θεωρώ άκρως αλαζονικό να πιστεύω οτι κάποιος παντοδύναμος νοιάζεται για μένα. Μια σκατούλα είμαι, ένα τίποτα μπροστά στην απεραντοσύνη του σύμπαντος.
Πέρα απο αυτό, δεν έχει πλέον τόσο ανάγκη ο κόσμος τόσο τον όποιο θεό για να αισθάνεται ασφαλής, μπορεί να εξηγήσει και να αντιμετωπίσει τα προβλήματά του μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κι εγω τα ιδια με το Αρνι.

Ισως να ειμαι τοσο υπερμαχος των θετικων επιστημων που να πιστευω οτι δεν υπαρχει κατι παραπανω απο τη φυσικη. Ισως.

Επισης ο ανθρωπος εχει την αναγκη να πιστεψει σε κατι. Γι αυτο και υπαρχουν χιλιαδες θρησκειες. Ο ενας πιστευει σε 3 θεους, ο αλλος σε 1, ο αλλος σε πνευματα, ο αλλος σε εναν ανθρωπο που θυσιαστηκε κι αυτα.

Εγω λεω ΟΧΙ.

Πιστευω στην αυτοδημιουργια του συμπαντος, στην απουσια μιας ανωτερης δυναμης, στη δυναμη του ανθρωπου.

Και nothing personal, αλλα βρισκω αφελεις αυτους που πιστευουν και φανατιζονται με μια θρησκεια. Ειδικα αυτους που πιστευουν οτι καπου πανω στους ουρανους υπαρχει ενας τυπος που δημιουργησε τα παντα, οτι το κακο ηταν ενα φιδι και ο ανθρωπος το επελεξε αλλιως τωρα θα κοβαμε βολτα αναμεσα σε δεντρακια τρωγοντας ακτινιδια, οτι αυτος ο τυπος μας αγαπαει, μας βλεπει παντα και ειναι παναγαθος.

Βλεπεις εσυ να επεμβαινει τη στιγμη που 1000 ανθρωποι σκοτωνονται στη Γαζα?
Βλεπεις εσυ να επεμβαινει τη στιγμη που παιδια πεθαινουν απο πεινα?
Τη στιγμη που τυφωνες ξεριζωνουν σπιτια και αφηνουν ανθρωπους αστεγους?
Τη στιγμη που εκατο μυστικες υπηρεσιες ριχνουν ατομικες βομβες στον ουρανο γεμιζοντας ραδιενεργεια την ατμοσφαιρα?
Τη στιγμη που βγαινουν ηλιθιοι και κυβερνουν?

Βλεπεις εσυ πουθενα την επεμβαση του? Που ειναι ο αγαθος και καλος θεος?

Και ξερω ναι. Εμεις το επιλεξαμε. Ο θεος παιρνει ρεπο τωρα και μας βλεπει να σκοτωνομαστε με το δρομο που ακολουθησαμε.

Or maybe not.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, εννοώς ένας από τους Βούδδες...
Βαριέμαι να ψάχνω τώρα. :P
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Buddhas

Το παν μέτρον άριστον είναι ανθρώπινο ρητό και η σοφία του Θεού είναι ανώτερη. Άρα η αληθινή θρησκεία (αυτό που ο καθένας ασπάζεται ως αληθινό τουλάχιστον) έχει κάθε δίκιο να ξεπεράσει ανθρώπινο ρητά.

Όπως είπε κι ένας μοναχός: "Αν ο Ιησούς δεν ήταν ο Χριστός (Μεσσίας) τότε πρόκεται για μία από τις απαισιότερες ύπαρξεις στον κόσμο!".

Δε μιλήσα για ακρότητες στη φιλοσοφία και τη θρησκευτική ιδεολογία οποιουδήποτε δόγματος, αλλά (ως απάντηση σε δική σου παρατήρηση) για ακρότητες που υιοθετούν άνθρωποι. Αλλά ακόμα κι αν μιλάμε για ακρότητες στο ποιόν κάποιας θρησκείας, θα πρέπει να μην επαναπαυόμαστε, αλλά να την κρίνουμε. Ο άνθρωπος που δεν δεν ψάχνεται, που δεν αμφιβάλλει, που δεν κρίνει, αλλά δέχεται κάτι ανεπιφύλακτα, μεταβάλλεται εύκολα σε υποχείριο των διαφόροων παραγόντων που αποσκοπούν στον έλεγχο του κόσμου.

Όχι, αλλά δείχνει πως δεν είναι κλεμμένα, όπως το Zeitgeist υποστηρίζει.
Οι δημιουργοί του Zeitgeist είναι ηγετικά (?) μέλη στην αίρεση της Θεοσοφίας. Κρύβονται κάτω από ένα αντι-νεοταξικό πέπλο με σκοπό να ρίξουν την θρησκεία.

By the way, η Κόλαση δεν υπάρχει όπως νομίζουμε. https://www.oodegr.com/oode/swthria/xaris1.htm
Και τον Θεό δεν μπορείς να Τον αποδείξεις ούτε να Τον ανατρέψεις, γιατί μπορείς κάλλιστα να πεις πως όλοι οι Άγιοι/Απόστολοι ήταν τρελοί και θυσιάστηκαν για το τίποτα...ή το ανάποδο.
Ο καθένας πιστεύει ό,τι θέλει, do what thou wilt shall be the law, dear. :P

Νομίζω πως πιο δύσκολο δέχονται τον Θεό σήμερα, γιατί μας τρώει ο εγωϊσμός, δεν θέλουμε να έχουμε κάποιον πάνω από το κεφάλι μας. Ενώ...ο Θεός είναι φίλος, Πατέρας κλπ., σωστά?
Εδώ τα πόδια των Μαθητών έπλυνε... ;)

Ο Θεός είναι μια τόσο, μα τόσο ευέλικτη έννοια, που όντως δε μπορούμε ακόμη να αποδείξουμε την ύπαρξη ή την ανυπαρξία του.

Όσον αφορά την Κόλαση, πρέπει να ειπωθεί ότι "το 'αιώνιο πυρ' συμβολίζει την οδύνη που νιώθει όποιος βρίσκεται μακριά από την αγάπη του Θεού" (θρησκευτικά Α' Λυκείου ή Γ' Γυμνασίου, δε θυμάμαι). Αλλά, να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με ένα σημείο στον ιστότοπο που αναφέρεις:

Οι Χριστιανοί όμως στην Ανατολή, πάντοτε γνώριζαν τη σημασία τών αναφορών τής Αγίας Γραφής για την κόλαση και για τον Παράδεισο. Ποτέ δεν πίστεψαν σε έναν σαδιστή Θεό. Και πράγματι, οι άγιοι Πατέρες, μας λένε ότι ο Θεός είναι και Παράδεισος και Κόλαση, ανάλογα με τη δικαιοσύνη τού καθενός.

Εγώ την γιαγιά μου (και τις άλλες γιαγιάδες, αλλά και ορισμένους γονείς) την άκουγα να λέει ότι πρέπει να είσαι καλό παιδί για να μην πας στην Κόλαση κλπ κλπ... Μπορεί οι "Άγιοι Πατέρες" να λένε ότι ο Θεός νοιάζεται για όλους και τους συγχωρεί, αλλά από την μεγάλη μάζα των χριστιανών, κανείς δε το λαμβάνει έτσι. Κυριαρχεί η νοοτροπία του φόβου για την Κόλαση και της αναμονής για τον Παράδεισο ως ανταμοιβή.

Κάποιοι δεν θα αντέχουν την αγάπη και θα κολάζονται, γιατί έμαθαν μόνο να μισούν.

Όποιος δε λάβει αγάπη, δε θα δώσει αγάπη.

Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα, χο.

:D
Αν και οι Ιερεξεταστές έλεγαν το ίδιο:'(.

Όχι όχι, ακριβώς το αντίθετο. Για μένα τουλάχιστον. Το θεωρώ άκρως αλαζονικό να πιστεύω οτι κάποιος παντοδύναμος νοιάζεται για μένα. Μια σκατούλα είμαι, ένα τίποτα μπροστά στην απεραντοσύνη του σύμπαντος.
Πέρα απο αυτό, δεν έχει πλέον τόσο ανάγκη ο κόσμος τόσο τον όποιο θεό για να αισθάνεται ασφαλής, μπορεί να εξηγήσει και να αντιμετωπίσει τα προβλήματά του μόνος του.

Συμφωνώ, και να προσθέσω πως, πιστεύοντας ότι δεν υπάρχει κάποια ανώτερη δύναμη που σε καθοδηγεί, βλέπεις τις ευθύνες για τις πράξεις σου ολοκληρωτικά δικές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μ' αρέσει που η Ράνια είνια τόσο αβέβαιαη που πάντα κολλάει κι ένα "ίσως". :P

Oh, yes. Χρειαζόμαστε τον Θεό, αυτό δεν σημαίνει πως Τον δημιουργούμε κιόλας. Γιατί και το νερό το χρειαζόμαστε, το έχουμε μέσα μας, αλλά δεν το δημιουργήσαμε. Άλλο αν μπλέκουμε με υποκατάστατα (Powerade?:P).

Αυτό με τις γιαγιάδες γίνεται γιατί δεν μπορούν να κατανοήσουν τον Λόγο του Θεού. Ίσως φταίει που δεν έχουν την Θεία Χάρις, ίσως φταίει που δεν είχαν την σωστή μόρφωση. Και πάλι, οι γιαγιάδες το λένε, όχι ο Χριστός. ;)

Ναι, ο Θεός είναι στα παιδιά στην Γάζα αυτή την στιγμή.
Πάντα όλοι οι άθεοι εδώ κολλάνε και δεν απορώ καθόλου. Δεν μπορείτε να δεχτείτε πως αυτή η ζωή είναι μες τον πόνο? Υπάρχει κι ο Παράδεισος...

Ναι, πιστεύουμε σε έναν γέρο που κάθεται σε έναν θρόνο στον ουρανό. Προσωπικά, έχω άλλη άποψη, λόγω του ότι μεγάλωσα σε μία κοινωνία που η επιστήμη κι η λογική προχωράνε.
Αλλά τι να κάνουμε με αυτούς που δεν είναι της εποχής μας? Να τους λέμε πως ο Θεός είναι η κινητήρια δύναμη της εξέλιξης κλπ., κλπ., δεν θα καταλάβουν τίποτα. Γι' αυτό ο Θεός είναι ανοιχτός προς όλους...σε εμάς ως δύναμη απροσδιόριστη κλπ., σε άλλους ως ένας γέρος στον ουρανό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μα με λιγα λογια παρομοιαζεις το θεο με τη δυναμη του ανθρωπου. Την ικανοτητα να σκεφτει και να δημιουργησει.

Α και προσοχη λιγο, δεν ειπα οτι ειμαι αθεη αλλα αθρησκη. Δεν ξερω αν υπαρχει ο θεος που λες, αλλα ο θεος που δειχνει ο χριστιανισμος ή ο ιουδαισμος ή τα αλλα θρησκευματα, κατα τη δικια μου αποψη οχι, δεν υπαρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Nope. Ο Θεός είναι η ανώτατη, πανάγαθη, άναρχη κλπ. δύναμη που δημιούργησε το σύμπαν. Ο Ιησούς Χριστός είναι ένα "Πώς θα ήταν ο Θεός αν ήταν άνθρωπος?". That's it! Ta-da! :D

@ Ράνια.
Would you by any chance define your beliefs as...deistic?
Hm. Oh, well. What would we do without you (plural)? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δν πιστευω στην ιεραρχια, δλδ δν πιστευω οτι ειμαι ανωτερος απο τους αλλους, αυτο συμπεριλαμβανει και τα ζωα. αντιστοιχως, δν δεχομαι οτι υπαρχει κατι ανωτερο απο μενα. ισως υπαρχει αυτη η δυναμη που λετε, αλλα για μενα δν ειναι ανωτερη. προσωπικα αμφισβητω την υπαρξη αυτη που ονομαζουν θεο η θεους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Μάλλον εννοείς πως έχουμε ίσα δικαιώματα με τα ζώα, γιατί ανώτεροι είμαστε λόγω του εγκεφάλου μας έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ο θεος δεν παρεμβαινει στον κοσμο γιατι προεχει η ανθρωπινη ελευθερια.
Για οποιον πιστευει, θεια επεμβαση εχουμε κυριως δυο φορες στην ανθρωπινη ιστορια, η μια που εδωσε την ευκαιρια στους ανθρωπους να σωθουν δια μεσω του Ιησου και η αλλη στην Δευτερα Παρουσια στο μελλον.
Α και προσοχη λιγο, δεν ειπα οτι ειμαι αθεη αλλα αθρησκη. Δεν ξερω αν υπαρχει ο θεος που λες, αλλα ο θεος που δειχνει ο χριστιανισμος ή ο ιουδαισμος ή τα αλλα θρησκευματα, κατα τη δικια μου αποψη οχι, δεν υπαρχει.
Κατα προσωπικη μου γνωμη αυτη η αντιληψη μπαζει.Εστω αν υπαρχει θεος ειναι αυτονοητο οτι θα δωσει ευκαιριες στον ανθρωπο για την ηθικη εξυψωση του αρα αυτο συνεπαγεται οτι ο θεος(αν υπαρχει) αποκαλυπτεται μεσω των θρησκευματων ή μεσω απεσταλμενων
Εκτος και αν ο θεος δεν νοιαζεται για τον κοσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Ναι, ο Θεός είναι στα παιδιά στην Γάζα αυτή την στιγμή.
Πάντα όλοι οι άθεοι εδώ κολλάνε και δεν απορώ καθόλου. Δεν μπορείτε να δεχτείτε πως αυτή η ζωή είναι μες τον πόνο? Υπάρχει κι ο Παράδεισος...

Aυτη ειναι μια πολυ βολικη εξηγηση πλην ομως δε μου λεει και πολλα.Το να πιστευουμε το "πανταχουν παρων και τα παντα πληρων" και παραλληλα να δικαιολογουμε τα οσα συμβαινουν με ενα απλο "ε ετσι ειναι,υπαρχει και ο πονος" (τουλαχιστον)ειναι κομματακι ατοπο..

Επισης να υποθεσω οτι τα εκατομμυρια ανθρωπων που σφαγιαστηκαν για χαρη Του συμπεριλαμβανονται κι αυτα στο "ε τι να κανουμε,πρεπει να δεχτουμε πως υπαρχει και πονος"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Επισης να υποθεσω οτι τα εκατομμυρια ανθρωπων που σφαγιαστηκαν για χαρη Του συμπεριλαμβανονται κι αυτα στο "ε τι να κανουμε,πρεπει να δεχτουμε πως υπαρχει και πονος"..
Kανεις ανθρωπος δεν σκοτωσε αλλον για τη χαρη του θεου.Το οτι οι εκαστοτε κυβερνησεις χρησιμοποιησαν τις θρησκειες για να φανατισουν τους ανθρωπους με σκοπο την εκπληρωση των σκοπων και συμφεροντων τους δεν αλλοιωνει την ουσια μιας θρησκειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μ' αρέσει που η Ράνια είνια τόσο αβέβαιαη που πάντα κολλάει κι ένα "ίσως". :P

Oh, yes. Χρειαζόμαστε τον Θεό, αυτό δεν σημαίνει πως Τον δημιουργούμε κιόλας. Γιατί και το νερό το χρειαζόμαστε, το έχουμε μέσα μας, αλλά δεν το δημιουργήσαμε. Άλλο αν μπλέκουμε με υποκατάστατα (Powerade?:P).

Αυτό με τις γιαγιάδες γίνεται γιατί δεν μπορούν να κατανοήσουν τον Λόγο του Θεού. Ίσως φταίει που δεν έχουν την Θεία Χάρις, ίσως φταίει που δεν είχαν την σωστή μόρφωση. Και πάλι, οι γιαγιάδες το λένε, όχι ο Χριστός. ;)

Ναι, ο Θεός είναι στα παιδιά στην Γάζα αυτή την στιγμή.
Πάντα όλοι οι άθεοι εδώ κολλάνε και δεν απορώ καθόλου. Δεν μπορείτε να δεχτείτε πως αυτή η ζωή είναι μες τον πόνο? Υπάρχει κι ο Παράδεισος...

Ναι, πιστεύουμε σε έναν γέρο που κάθεται σε έναν θρόνο στον ουρανό. Προσωπικά, έχω άλλη άποψη, λόγω του ότι μεγάλωσα σε μία κοινωνία που η επιστήμη κι η λογική προχωράνε.
Αλλά τι να κάνουμε με αυτούς που δεν είναι της εποχής μας? Να τους λέμε πως ο Θεός είναι η κινητήρια δύναμη της εξέλιξης κλπ., κλπ., δεν θα καταλάβουν τίποτα. Γι' αυτό ο Θεός είναι ανοιχτός προς όλους...σε εμάς ως δύναμη απροσδιόριστη κλπ., σε άλλους ως ένας γέρος στον ουρανό.

Δε χρειάζονται όλοι το Θεό. Δεν είναι κάτι το γενικό.

Αυτό με τις γιαγιάδες το ανέφερα, γιατί δε μπορούμε να μιλάμε για Χριστιανούς που να πιστεύουν σε μια τέτοια συσχέτιση Παραδείσου-Κόλασης. Τώρα, αν πάμε στο τί λέει ο Χριστός και το τί γίνεται στην πραγματικότητα...

Δεν μπορείτε να δεχτείτε πως αυτή η ζωή είναι μες τον πόνο? Υπάρχει κι ο Παράδεισος...

Αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους για τους οποίους οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν την ανάγκη να πιστεύουν σε ένα θεό: ότι δε θα χαθούν από τον κόσμο, και ότι υπάρχει κάποιο μέρος καλύτερο από τον σκληρό, γεμάτο ελαττώματα κόσμο που ζούμε. Εγώ τολμώ να πω πως η μοναδική περίπτωση να υπάρξει ο Παράδεισος είναι να τον φτιάξουμε εμείς οι ίδιοι.

Μα με λιγα λογια παρομοιαζεις το θεο με τη δυναμη του ανθρωπου. Την ικανοτητα να σκεφτει και να δημιουργησει.

Α και προσοχη λιγο, δεν ειπα οτι ειμαι αθεη αλλα αθρησκη. Δεν ξερω αν υπαρχει ο θεος που λες, αλλα ο θεος που δειχνει ο χριστιανισμος ή ο ιουδαισμος ή τα αλλα θρησκευματα, κατα τη δικια μου αποψη οχι, δεν υπαρχει.

Είσαι σκεπτικίστρια. Νομίζω.

Αρχική Δημοσίευση από Fousekis;216506[B:
]Nope. Ο Θεός είναι η ανώτατη, πανάγαθη, άναρχη κλπ. δύναμη που δημιούργησε το σύμπαν. Ο Ιησούς Χριστός είναι ένα "Πώς θα ήταν ο Θεός αν ήταν άνθρωπος?". That's it! Ta-da! :D[/B]

@ Ράνια.
Would you by any chance define your beliefs as...deistic?
Hm. Oh, well. What would we do without you (plural)? :P

Εδώ μιλάμε μέσω ασύρματου σε διαφορετική συχνότητα:D.

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι βολική εξήγηση, είναι η αληθινή.

Και όχι, εννοώ πως είναι εκεί και τα βοηθάει.
Άμα δεν υπήρχε πόνος κι όλα ήταν τέλεια γιατί να υπήρχε Παράδεισος? Τι να γίνει, εξέπεσε ο Άνθρωπος.
Θα πει κάποιος "Και τώρα εμείς πληρώνουμε τις αμαρτίες του άλλου?!". Όχι, αλλά ο Αδάμ κι η Εύα τι να γεννήσουν? Υπερφυσικά παιδιά? Θνητοί ήταν, θνητούς γέννησαν.

Ναι, εμμ...δεν μου αποδεικνύεις τίποτα με το ότι έγιναν πόλεμοι στο όνομα των θρησκειών.
Αν το πάμε έτσι, εγώ χτες είδα έναν άθεο και με χαστούκισε, άρα η άθεΐα είναι λανθασμένη...έλεος...

EDIT: Έλα, Νίκο (November Rain)...συνέχισε... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Kανεις ανθρωπος δεν σκοτωσε αλλον για τη χαρη του θεου.Το οτι οι εκαστοτε κυβερνησεις χρησιμοποιησαν τις θρησκειες για να φανατισουν τους ανθρωπους με σκοπο την εκπληρωση των σκοπων και συμφεροντων τους δεν αλλοιωνει την ουσια μιας θρησκειας.

Που ειπα οτι αλλοιωνει την ουσια της θρησκειας ομως?:hmm:

(Βασικα November καλυτερα να ξερουμε ο καθενας τι περιπου πιστευει ο αλλος εδω μεσα για να γινεται λιγο πιο ουσιαστικη κουβεντα;P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fousekis

Δραστήριο μέλος

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 519 μηνύματα.
Τότε δεν χρειαζόταν να το αναφέρεις καν........
Μάλλον ήθελες να πεις πως αλλοιωνεί την ουσία της θρησκείας, αλλά τώρα που στριμώχτηκες το αλλάζεις. :-\
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους για τους οποίους οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν την ανάγκη να πιστεύουν σε ένα θεό: ότι δε θα χαθούν από τον κόσμο, και ότι υπάρχει κάποιο μέρος καλύτερο από τον σκληρό, γεμάτο ελαττώματα κόσμο που ζούμε. Εγώ τολμώ να πω πως η μοναδική περίπτωση να υπάρξει ο Παράδεισος είναι να τον φτιάξουμε εμείς οι ίδιοι.
Πιστεύω οτι αν δεν υπήρχε αυτή η αντίληψη, θα ήταν πολύ περισσότεροι άνθρωποι απασχολημένοι με το να κάνουν τον κόσμο στον οποίο ζούμε καλύτερο αντί να κλαίνε τη μοίρα τους και να περιμένουν τη λύτρωση στον παράδεισο όπου όλα θα είναι ανθηρά και όμορφα.
Βαλχάλα, ντελίβερανς, που λένε κι οι γκάρντιαν. Άσχετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Τότε δεν χρειαζόταν να το αναφέρεις καν........
Μάλλον ήθελες να πεις πως αλλοιωνεί την ουσία της θρησκείας, αλλά τώρα που στριμώχτηκες το αλλάζεις. :-

Οχι,απλα βλεπω οτι παει να περασει παλι μια ροδινη εικονα προς τα εξω,κυριως απο σενα.Παρ'ολο που οφειλω να ομολογησω που μιλας οσο πιο λογικα μπορεις(και ειναι δυσκολο να μιλας με λογικη για τετοια πραγματα)

Στο quote αναφεροταν η πρωτη παραγραφος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Οχι,απλα βλεπω οτι παει να περασει παλι μια ροδινη εικονα προς τα εξω,κυριως απο σενα.Παρ'ολο που οφειλω να ομολογησω που μιλας οσο πιο λογικα μπορεις(και ειναι δυσκολο να μιλας με λογικη για τετοια πραγματα
Τι ροδινη εικονα προς τα εξω δηλαδη?Για γινε λιγο πιο συγκεκριμενος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, δεν είναι βολική εξήγηση, είναι η αληθινή.

Και όχι, εννοώ πως είναι εκεί και τα βοηθάει.
Άμα δεν υπήρχε πόνος κι όλα ήταν τέλεια γιατί να υπήρχε Παράδεισος? Τι να γίνει, εξέπεσε ο Άνθρωπος.
Θα πει κάποιος "Και τώρα εμείς πληρώνουμε τις αμαρτίες του άλλου?!". Όχι, αλλά ο Αδάμ κι η Εύα τι να γεννήσουν? Υπερφυσικά παιδιά? Θνητοί ήταν, θνητούς γέννησαν.

Ναι, εμμ...δεν μου αποδεικνύεις τίποτα με το ότι έγιναν πόλεμοι στο όνομα των θρησκειών.
Αν το πάμε έτσι, εγώ χτες είδα έναν άθεο και με χαστούκισε, άρα η άθεΐα είναι λανθασμένη...έλεος...

EDIT: Έλα, Νίκο (November Rain)...συνέχισε... :)

Για να συζητήσουμε, πρέπει να ορίσουμε ένα κοινώς αποδεκτό πλαίσιο στο οποίο θα αναφερόμαστε. Τί εννοώ. Τώρα θα άρχιζα να λέω: "Μα ποιος λέει ότι υπάρχει Παράδεισος", "Ποιος λέει ότι υπήρξε ο Αδάμ και η Εύα", κλπ, κλπ. Έτσι, όμως, δε θα βγάλουμε τίποτα. Θα παραθέτουμε επιχειρήματα, τα οποία θα αγνοούμε διότι θα λες 0 και θα καταλαβαίνω 1, ενώ θα λέω 1 και θα καταλαβαίνεις 0.

Νομίζω ότι ο Παντέρας δεν ήθελε να πει ότι αλλοιώνει την ουσία της θρησκείας, απλά να δείξει την αντίθεσή του με τη νοοτροπία του "ο πόνος είναι μες τον κόσμο, επειδή έτσι τον έχει πλάσει ο Θεός". Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο πρέπει να αναφέρω και την άλωση της Ιεριχούς, την καταστροφή των πόλεων Σόδομα και Γόμορα. Γιατί εμένα ο Θεός (αν υπάρχει) δε μου φαίνεται και τόσο σπλαχνικός. Αν πάρουμε τη Βίβλο (όπως έκανες κι εσύ πριν) ως βάση για να στηρίξουμε κάποια επιχειρήματα, τότε αυτοαναιρείται. Διότι ο κατακλυσμός, τα Σόδομα και Γόμορα, το μάννα, είναι επεμβάσεις του Θεού, και πριν είπες ότι ο πόνος είναι μέρος του κόσμου και πρέπει να τον δεχθούμε. Φαίνεται, όμως, ότι του Θεού δε του αρέσει να ρίχνει μάννα στους Παλαιστίνιους...

Που ειπα οτι αλλοιωνει την ουσια της θρησκειας ομως?:hmm:

(Βασικα November καλυτερα να ξερουμε ο καθενας τι περιπου πιστευει ο αλλος εδω μεσα για να γινεται λιγο πιο ουσιαστικη κουβεντα;P)

Νομίζω πως αυτό φαίνεται από όσα γράοφυμε:iagree:.
-----------------------------------------
Πιστεύω οτι αν δεν υπήρχε αυτή η αντίληψη, θα ήταν πολύ περισσότεροι άνθρωποι απασχολημένοι με το να κάνουν τον κόσμο στον οποίο ζούμε καλύτερο αντί να κλαίνε τη μοίρα τους και να περιμένουν τη λύτρωση στον παράδεισο όπου όλα θα είναι ανθηρά και όμορφα.
Βαλχάλα, ντελίβερανς, που λένε κι οι γκάρντιαν. Άσχετο.

Καθόλου άσχετο:
So many centuries
so many Gods
we were the prisoners
of our own fantasty
but then we had nothing
who'll lead our life
no, no, we can't live without Gods
.

Θα μπορούσαμε όμως κάλλιστα να πούμε ότι η μάχη για μια θέση στον Παράδεισο θα ωθούσε τους ανθρώπους να κάνουν τον κόσμο μας καλύτερο. Μόνο που αυτό είναι εγωιστικό:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι σε νοιάζει εσένα αν είναι εγωιστικό ή όχι, αν είναι ο κόσμος να γίνει καλύτερος; Αν ο καθένας κοίταγε, κατ'αρχήν, να φτιάξει την αυλή του, ούτως ή άλλως ο κόσμος θα ήταν καλύτερος. Κι αυτό είναι εξ'ισου εγωιστικό, αλλά χέστηκα. Δεν είμαι ατομιστής και πάντα έβαζα και θα βάζω το σύνολο πάνω απ'το άτομο, αλλά κανένας δεν έφτιαξε τον κόσμο πριν φτιάξει το σπίτι του, έστω κι αν το κίνητρο ήταν 100% ποταπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top