Θρησκεία

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα.. λογω κοινωνικων συνθηκων και πεποιθησεων ειμαστε -αν οχι αναγκασμενοι- ειμαστε υπχρεωμενοι να ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι.. κατι που δεν ειναι καθολου σωστο και δικαιο.. θρησκεια σημαινει η αγαπη καποιου ανθρωπου προς κατι το ανωτατο και αναγκη για το αισθημα της ασφαλειας. προσωπικα,πιστευω πως οι θρησκειες ειναι ιδεολογιες,θεσμοι και πεποιθησεις φτιαγμενες απο ανθρωπους με σκοπο να καλυψουν την ανασφαλεια που νιωθουν.. οσο για την δημιουργια του κοσμου θεωρω οτι η επιστημονικη αποψη ειναι η σωστη. ειναι καλο,λοιπον,να ειμαστε ρεαλιστες και να στηριζομαστε σε οτι πραγματικα μπορει να μας βοηθησει να <προκοψουμε>! και -κατα τη γνωμη μου- το μονο που ειναι δυνατον να μας βοηθησει..ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος. ας στηριχτουμε σε εμας (που ειναι σιγουρο οτι υπαρχουμε!!:lol:) :no1::):D:P

:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα.. λογω κοινωνικων συνθηκων και πεποιθησεων ειμαστε -αν οχι αναγκασμενοι- ειμαστε υπχρεωμενοι να ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι.. κατι που δεν ειναι καθολου σωστο και δικαιο.. θρησκεια σημαινει η αγαπη καποιου ανθρωπου προς κατι το ανωτατο και αναγκη για το αισθημα της ασφαλειας. προσωπικα,πιστευω πως οι θρησκειες ειναι ιδεολογιες,θεσμοι και πεποιθησεις φτιαγμενες απο ανθρωπους με σκοπο να καλυψουν την ανασφαλεια που νιωθουν.. οσο για την δημιουργια του κοσμου θεωρω οτι η επιστημονικη αποψη ειναι η σωστη. ειναι καλο,λοιπον,να ειμαστε ρεαλιστες και να στηριζομαστε σε οτι πραγματικα μπορει να μας βοηθησει να <προκοψουμε>! και -κατα τη γνωμη μου- το μονο που ειναι δυνατον να μας βοηθησει..ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος. ας στηριχτουμε σε εμας (που ειναι σιγουρο οτι υπαρχουμε!!:lol:) :no1::):D:P


Ορθώς...Απλώς μετα απο κάποιες συζητήσεις αναθεώρησα σχετικά με τη Δημιουργία. Δεν μπορώ, πλεον, να μπλεκω τη θεολογική Δημιουργία με την επιστημονική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Ξεθαβω αυτο το θεμα γτ ,οπως πολλοι εχουν τονισει,τις συζητησεις μας περι θρησκειας πρεπει να τις εχουμε εδω και οχι στο θρησκεια ή κοροιδια..

προς Crookshanks και οσα εγραψε στο προαναφερθεν θεματακι :

σχετικα με τις κατηγοριες χριστιανων ,οπως τις αναφερεις, η πρωτη αφορα κυριως ανθρωπους ηλικιωμενους που μεγαλωσαν με ηλιθιες ,οπισθοδρομικες αντιληψεις..σε αυτες δν περιλαμβανεται μονο ο θρησκευτικος ρατσισμος αλλα και αλλες μορφες του οπως ο σεξισμος,η ξενοφοβια ....παρομοιες αντιληψεις εχει και μια μεριδα νεων αλλα ευτυχως αποτελουν μειοψηφια.οπως και να χει ,επιτρεψε μου να κρινω αυτους τους ανθρωπους ως μη χριστιανους κατα την ουσια γτ σε καμια μα καμια περιπτωση δν επικροτει η διδασκαλια του Χριστου τετοιες συμπεριφορες.αντιθετως,τις καταδικαζει.αν θελουν τωρα τα αυτοαποκαλουνται ετσι ,να διατυμπανιζουν ποσο πιστοι ειναι και να καταπατουν ανθρωπινα δικαιωματα στο ονομα μιας πιστης που αποτελει ουσιαστικα δικο τους δημιουργημα να εχουν υπ ' οψιν τους οτι υπαρχουν και φυλακες (σε περιπτωσεις που η μισαλλοδοξια δν περιοριζεται μεσα τους αλλα εξωτερικευεται με ακραιους τροπους) ή και ενιοτε ψυχιατρεια :).

η δευτερη κατηγορια αποτελει μαλλον την πλειοψηφια των Ελληνων ,οι οποιοι αντιλαμβανονται το νοημα της πιστης μας ως "τι ωραια που θα φαμε τον οβελια την Κυριακη !!" ...αν θελουν να αντιλαμβανονται ετσι τη θρησκεια , προσωπικα αδιαφορω.και παλι προυποθεση ειναι να μην καταπατωνται τα δικαιωκατα των αλλοθρησκων.και αυτο δν πιστευω πως γινεται σε αυτην την κατηγορια των χριστιανων ,οπως τη θετεις εσυ.δν πιστευω εν ολιγοις οτι σχετικα με τους ετεροδοξους ακολουθουν το παραδειγμα της πρωτης κατηγοριας.οσοι εκλαμβανουν με ενα πιο "χαλαρο" και ρηχο τροπο τη χριστιανικη πιστη συνηθως δν αντιμετωπιζουν αρνητικα τους υπολοιπους γτ οπως ειπα δν τους απασχολει τοσο το θεμα της θρησκειας αρα δν το κατατασσουν στα κριτηρια τους για το πως θα αντιμετωπισουν τους συνανθρωπους τους.

και τελος, η τριτη κατηγορια ειναι οι οριτζιναλ κατα τη γνωμη μου:P...ετσι θα επρεπε να ειναι οχι μονο ολοι οι χριστιανοι αλλα ολοι οι μουσουλμανοι,βουδιστες κλπ..και τοτε κανεις δε θα αντιμετωπιζε τη θρησκεια οπως ο διαολος το λιβανι και δν θα τη θεωρουσε προβλημα των κοινωνιων που πρεπει να εξαλειφθει...anyway.σε αυτην την κατηγορια πιστευω πως ανηκω (ή τουλαχιστον ετσι ελπιζω:P) .και να μν ανηκω, για να γινω μερος της θα προσπαθω στη ζωη μου...

α και για το μπουκαλακι ..παλια συνηθιζα να παιρνω το βραδυ στο δωματιο μου ενα μπουκαλακι νερο σε περιπτωση που διψασω το βραδυ.μερικες φορες ,ομως, το ξεχνουσα μερες στο κομοδινο και μετα μυριζε τοσο χαλια που αδειαζα το νερο και δν εμπαινα καν στον κοπο να το δοκιμασω(εστω και απο αλλο ποτηρι).αρα αυτο που λες δν μπορω να το επιβαβαιωσω.αλλα επειδη και τον αγιασμο (τον διατηρουμε σε απλα μπουκαλακια για χρονια)τον πινουμε απο το ιδιο μπουκαλι οπου τοποθετηθηκε εξ αρχης , σε διαβεβαιω οτι πινεται χωρις κανενα προβλημα.δν χρειαζεται ουτε να του αλλαζεις δοχεια ,ουτε τπτ.

ολοκληρη αναλυση καναμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Από μόνος του κάποιος χριστιανός της δεύτερης κατηγορίας που ανέφερα όχι, δε θα συμπεριφερθεί ρατσιστικά. Αλλά επειδή συνήθως οι χριστιανοί δε βρίσκονται μόνοι τους (όπως κάθε άνθρωπος) αλλά σε μια ομάδα, επηρεάζονται από το γεγονός αυτό καθώς και από τη συμπεριφορά των υπολοίπων μελών της ομάδας αυτής. Anw, στις περισσότερες περιπτώσεις απλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δε θα κρίνουν τον άλλο από τη θρησκεία, αλλά και πάλι πολλές φορές έχω δει τέτοιους ανθρώπους που μόλις κάποιος πει κάτι κακό για τους αλλόθρησκους λένε "Ναι, ναι, είδες..." Σαν να συμφωνούν αλλά στην πραγματικότητα δεν έχουν δική τους γνώμη. Όταν ο αρχηγός μιας ομάδας προβάτων πάει σε μια κατεύθυνση, τα άλλα θα πάνε κι αυτά στην ίδια. Αν τύχει και είναι κάνα έξυπνο πρόβατο, θα πάει στην αντίθετη κατεύθυνση γιατί θα ξέρει πως θα μπορεί να φάει χορτάρι με την ησυχία του. :)
Νομίζω πως ξέχασα όμως μια κατηγορία (το λέω γιατί θυμήθηκα μια συμμαθήτριά μου). Αυτοί που είναι "κολλημένοι" στη θρησκεία, που όλα τα πράγματα στη ζωή τους τα οργανώνουν με βάση αυτήν, αλλά που δεν συμπεριφέρονται άσχημα στους αλλόθρησκους. Κάνουν μεν διακρίσεις, αλλά τις κάνουν διακριτικά, προσπαθώντας να μην πληγώσουν.

Γιατί, κακό είναι να αναλύει κανείς ένα ζήτημα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα κακό να επιλέγεις να καθορίζει τη ζωή σου μια δεδομένη φιλοσοφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το θεμα για τον αγιασμο εννοουσα γτ σε αυτο σας εχω αναλυσει τα παιδικα μου χρονια ..τον παπα στο ξωκλησι ,το μπουκαλακι διπλα στο κομοδινο...:P

οπως και να χει ,οχι δν βρισκω καμια αναλυση κακη ..το αντιθετο.

οσο για την τεταρτη κατηγορια..δν μου εχει τυχει:)
εσυ -αν θες απαντας- επειδη δν καταλαβα εισαι αθεος ή τπτ αλλο ?ρωταω γτ αλλος σε λεει αθεο,αλλος βουδιστη.. dont worry δν κανω διακρισεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μπερδεύεις την ηθική τάξη με τις κακές συνήθειες. Η ηθική τάξη φυσικά και λέει οτι το κάπνισμα είναι κακή εξάρτηση. Γι'αυτό και θ'απαγορευθεί στους δημόσιους χώρους.;)
Αναρχία=Η έλλειψη ανάγκης Αρχών και Κανόνων που διέπουν τις σχέσεις των ανθρώπων. Δεν είναι απλά η μη ύπαρξή τους. Είναι το στάδιο ωριμότητας των ανθρώπων, ώστε να μη χρειάζονται συμβιβαστικές υποσχέσεις για να ζουν μαζί. Γι'αυτό και είναι το ιδανικό σύστημα. Ένα βήμα πιο κοντά σε αυτό είναι η επίτευξη του οτι η Ελευθερία δεν πρέπει να περιορίζεται παρα μόνο από την αναγκαία νομοθεσία.
[οff-topic]Βασικά έχει ήδη απαγορευθεί από τους δημόσιους χώρους (= χώροι που ανήκουν στο Δημόσιο), και προβλέπονται περιοριστικά μέτρα σε όλους τους, είτε δημόσιας είτε ιδιωτικής ιδιοκτησίας, κοινόχρηστους χώρους. Αλλά κανένας δεν τους εφαρμόζει, γιατί δεν υπάρχει έλεγχος. Και το 2010 θα γίνονται έλεγχοι για δυο τρεις μήνες. Μετά θα έχουμε πάλι τα ίδια.[off-topic] Τέλος πάντων, μπορεί η ηθική τάξη να λέει ότι το κάπνισμα είναι κακή συνήθεια, αλλά ποιος έχει φθάσει το επίπεδο ηθικής που απαιτείται για να σεβαστεί το συνάνθρωπό του; 1 στους 20;

Βασικά και όλα τα παραπάνω είναι εκτός θέματος. Μιλούσαμε για το κατά πόσο είναι επιτρεπτό να κάνει διακρίσεις κάποιος με βάση τη θρησκεία. "Πραγματική ελευθερία είναι το να εκφράζεται και να πράττει ο καθένας ανάλογα με την ιδεολογία του αρκεί να μην παραβαίνει τους νόμους.", είχες πει, αλλά όμως να πω κι εγώ ότι οι νόμοι αυτοί, εκτός από τους επίσημους νόμους του κράτους, είναι και οι άγραφοι ηθικοί κανόνες. Οι οποίοι είναι απαραίτητοι, στο ουτοπικό σύστημα της αναρχίας που περιέγραψες, για να να υπάρξει μια τέτοια κοινωνία απόλυτης ελευθερίας. Αφού όμως οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν φτάσει σε αυτό το ιδανικό επίπεδο ηθικής, τότε δε μπορούμε να μιλάμε για μια κοινωνία στην οποία ο καθένας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει αρκεί να μην παραβαίνει τους νόμους. Και εδώ έγκειται το πρόβλημα. Επειδή η κοινωνία αλλάζει συνεχώς, και αλλάζει και το ηθικό της επίπεδο, ανάλογα αλλάζει και η νομοθεσία. Η οποία δεν είναι ποτέ πλήρης, αφού η κατάσταση της κοινωνίας είναι δυναμική, ενώ για να αλλάξει η νομοθεσί απαιτούνται ολόκληρες διαδικασίες στις οποίες μάλιστα κάποιοι ολίγοι μπορεί να αντιστέκονται επειδή πλήττονται ορισμένα ιδιωτικά τους συμφέροντα. Αλλά πάλι off-topic βρισκόμαστε βρε αδερφέ... Εντάξει, δεν είναι τελείως άσχετο με τη συζήτηση που είχαμε πριν, αλλά, να το εφαρμόσουμε αυτό στο θέμα που συζητούσαμε, είναι αδύνατο - δε μπορεί κανείς να ελέγχει τί κάνει ο ένας και ο άλλος και αν κάνει παράνομες (τόσο νομικά όσο και ηθικά) διακρίσεις βάσει θρησκείας. Είναι αδύνατος ένας πλήρης έλεγχος.

Μηπως πρεπει να αλαξουμε τον τιτλο του θεματος με τον εξης: Πιστευετε οτι υπαρχει Θεος; Θα δειτε οτι οι περισοτεροι δεν το πιστευουν.
Υπάρχει ήδη σχετικό poll και οι περισσότεροι πιστεύουν. Η αλήθεια είναι πως το 81% των Ελλήνων πιστεύουν πως υπάρχει Θεός, σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο του 2005.

Δεν ξέρω αν είναι απαραίτητα κακό να επιλέγεις να καθορίζει τη ζωή σου μια δεδομένη φιλοσοφία.
Είναι πάρα πολύ καλό όταν την έχεις επιλέξει μόνος σου (ή όσο το δυνατόν χωρίς εξωτερικές επιρροές). Είναι πάρα πολύ κακό όταν εξωτερικοί παράγοντες σε επηρεάζουν σε μεγάλο βαθμό.

εσυ -αν θες απαντας- επειδη δν καταλαβα εισαι αθεος ή τπτ αλλο ?ρωταω γτ αλλος σε λεει αθεο,αλλος βουδιστη.. dont worry δν κανω διακρισεις :P
Αθεϊστής είμαι - ο Miv με είπε Βουδιστή (ή μάλλον, είπε πως έχει βάσιμες υποψίες ότι είμαι Βουδιστής) επειδή αντέδρασα σε κάποια όχι-και-τόσο-τιμητικά λεγόμενά του για το Βουδισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άθεος ή άθρησκος είσαι; Αν θες απαντάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε απάντησα, δεν απάντησα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οι έννοιες συχνά συγχέονται. Αν έχεις έστω και μία ανησυχία περί "ανώτερης δύναμης", τότε δε μπορείς να είσαι άθεος. Το να μην αποδέχεσαικα μια θρησκεία σε κάνει απλά άθρησκο, όχι όμως και άθεο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το ξέρω.

Αθεϊστής είμαι

Σε κάλυψα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγω πιστευω εδω.. Πιο ξεκαθαρη απαντηση που μπορω να δωσω

Πιστεύω εις ένα Θεόν, Πατέρα Παντοκράτορα, Ποιητήν ουρανού και γής, ορατών τε πάντων και αοράτων.
Και εις ένα Κύριον Ιησούν Χριστόν, τον Υιό του Θεού, τον μονογενή, τον εκ του Πατρός γεννηθέντα προ πάντων των αιώνων, φως εκ φωτός, Θεόν αληθινόν εκ Θεού αληθινού, γεννηθέντα ού ποιηθέντα, ομοούσιον τω Πατρί, διού τα πάντα εγένετο.
Τον δι ημάς τους ανθρώπους και δια την ημετέραν σωτηρία κατελθόντα εκ των ουρανών και σαρκωθέντα εκ Πνεύματος Αγίου και Μαρίας της Παρθένου και ενανθρωπήσαντα.
Σταυρωθέντα τε υπέρ ημών επί Ποντίου Πιλάτου και παθόντα και ταφέντα.
Και αναστάντα την τρίτη ημέρα, κατά τας Γραφάς.
Και ανελθόντα εις τους ουρανούς, και καθεζόμενον εκ δεξιών του Πατρός.
Και πάλιν ερχόμενον μετά δόξης κρίναι ζώντας και νεκρούς, ού της Βασιλείας ούκ έσται τέλος.
Και είς το Πνεύμα το Άγιον, το Κύριον, το Ζωοποιόν, το εκ του Πατρός εκπορευόμενον, το συν Πατρί και Υιώ συμπροσκυνούμενον και συνδοξαζόμενον, το λαλήσαν δια των προφητών.
Είς Μίαν, Αγίαν, Καθολικήν, και Αποστολικήν Εκκλησίαν.
Ομολογώ εν βάπτισμα εις άφεσιν αμαρτιών.
Προσδοκώ ανάστασιν νεκρών.
Και ζωήν του μέλλοντος αιώνος. Αμήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ωχ, είναι αυτό ένα παπαγαλισμένο κείμενο... Ποτέ μου δεν μπόρεσα να το μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σύμβολο της Πίστης των Χριστιανών είναι. Οι Χριστιανοί το δέχονται. Απο κει και πέρα είναι αδιάφορο τι λέει ο κάθε τρίτος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
για να ακριβολογουμε οι ορθοδοξοι ... το λεω γτ υπαρχουν και δογματικες διαφορες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν αποκαλώ τον εαυτό μου ορθόδοξο, προφανώς δεν μπορώ ν'αναγνωρίζω οτι οι υπόλοιποι είναι σοβαροί Χριστιανοί. Οπότε, είτε κατ'ουσίαν, είτε στη βιτρίνα, όταν λέω χριστιανός εννοώ ορθόδοξος. Για την ορθοδοξία οι μη ορθόδοξοι θεωρούνται σχισματικοί κι αιρετικοί. Και νομίζω πως έτσι είναι, τουλάχιστον κατά το γράμμα της θρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μy two cents για τη θρησκεία.



Λοιπόν αυτό έχει να κάνει μόνο με τη φιλοσοφία μου για τον κόσμο γενικότερα - η οποία πολύ καλά συνοψίζεται στο Imagine του John Lennon - πέστε το αναρχία - αναρχοκομμουνισμός... Πλήρης ισότητα, χωρίς καμία διάκριση, φύλου, θρησκείας, χρώματος, κ.ο.κ. Δεν είμαι σίγουρη αν η απόρριψη του Θεού όπως έχει στη χριστιανική πίστη ήρθε απ'αυτό το είδος ... ρομαντισμού ή αν απλά ήρθε απλά ως πεποίθηση...

Απλά, σκέψου Miv, μιας και -συγγνώμη- το δικό σου ποστ πρόλαβα να διαβάσω και να παραθέσω. Ίσως να μην κάνεις σαφή διαχωρισμό ανάμεσα σε θρησκείες - δόγματα - αιρέσεις - φιλοσοφίες (γιατί θρησκείες όπως πχ ο Βουδισμός είναι πιο πολύ φιλοσοφίες παρά θρησκείες) αλλά χωρίζεις, ταμπελώνεις τους 'οπαδούς' της δικής σου εκκλησίας. Για σένα αυτοί είναι Χριστιανοί λες. Αν μάλιστα, πιστεύεις όπως και μια φίλη μου ότι, η θρησκεία αποτελεί κάτι σαν 'κριτήριο αξιολόγησης' για έναν άνθρωπο, κάτι που - όπως ακριβώς μου είπε - "δείχνει ποιος είσαι, τί είσαι", καήκαμε. Επαναλαμβάνω, σε χρησιμοποιώ απλά σαν παράδειγμα - εσύ δεν είπες κάτι τέτοιο.

Αν διαρέσουμε τον κόσμο σε πραγματικούς Χριστιανούς - ιμιτασιόν Χριστιανούς - Βουδιστές - Ευρωμουσουλμάνους - Μουσουλμάνους-Σκέτο - Πολυθεϊστές - Εβραίους... Τότε... ούτε καν αυτά που έχει διδάξει ο Ιησούς (τον οποίο θεωρώ επαναστάτη και ένα πολύ σπουδαίο, προφανώς, πρόσωπο στα χρόνια του!) δε θα πραγματοποιηθούν. Η θρησκεία γενικώς θα μπορούσε να βοηθήσει στην εξέλιξη του ανθρώπου - δίνοντας του κάποιο κίνητρο, ότι, ξέρεις, υπάρχει και κάτι μετά το θάνατο, ξέρεις, αγαπάμε τους φίλους μας, ξέρεις δεν κλέβουμε, κτλ. Αλλά, έτσι όπως έχει καταντήσει μόνο πίσω μπορεί να μας πάρει, ειδικά η εκκλησία. Ξέρεις, μην κάνεις σεξ πριν το γάμο, ξέρεις, παντρέψου νωρίς και κάνε παιδιά, ξέρεις, μην είσαι ομοφυλόφιλος, ξέρεις, ο άνδρας είναι πιο ισχυρός από τη γυναίκα (άκουσα ένα αμερικανό να λέει ότι δε θέλει την Κλίντον πρόεδρο γιατί ο Θεός είπε ότι ο άντρας πρέπει να "κυβερνά")...

Αυτάαα.... Και για να προλάβω την ερώτηση.
Είμαι άθρησκη που προσπαθεί να παραμείνει άθρησκη και να μην κατρακυλήσει στην κατηγορία "αθεϊσμός" - γιατί πρέπει να είναι φοβερό να φοβάσαι το θάνατο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χαρακτηρίζω Χριστιανούς μόνο τους ορθοδόξους και αιρετικούς τους υπόλοιπους γιατί ιστορικά ο Χριστιανισμός, πριν διαιρεθεί, ήταν, όσον αφορά το Κανονικό Δίκαιο, ακριβώς όπως σήμερα είναι η Ορθοδοξία. Ακριβώς γι'αυτό ο όρος Ορθοδοξία, αν και επίσημα δε λέγεται από την Εκκλησία μας, οι δυτικοί τον αποδέχονται. Είναι εντελώς τυπικό το ζήτημα και δεν έχει καμία σχέση με τυχόν διακρίσεις. Μάλιστα θα έλεγα οτι δεν αφορά καν όσους δεν εμπλέκονται με το Χριστιανισμό και τα δόγματά του. Δεν πρόκειται περι καμιάς ταμπέλας. Πρόκειται για ένα εσωτερικό, τυπικό ζήτημα των Χριστιανών που αναφέρεται στην ιστορική πραγματικότητα και όχι στα θρησκευτικά διδάγματα, όποια κι αν είναι αυτά.
Απο κει και πέρα, το τραγούδι Imagine δεν καταργεί ούτε θρησκείες, ούτε έθνη, ούτε ιδέες. Δεν είναι φιλοσοφία και αντικαταστάτης καμιάς θρησκείας, έθνους, ιδέας. Λέει απλά και μόνο οτι δεν πρέπει οι άνθρωποι να διακρίνονται (με την έννοια του discrimination, όχι του division) με βάση τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους και, εκτός αυτών των χαρακτηριστικών, πρέπει να θυμούνται πάνω απ'ολα οτι είναι άνθρωποι. Κι αν αυτό ορισμένοι το ονομάζουν Επανάσταση ή οτιδήποτε άλλο, ο Χριστός, 20 αιώνες πριν από αυτούς, το ονόμασε Δρόμο του Θεού. Ουσιαστικά, λοιπόν, δεν είπε κανένας τίποτα καινούριο, απλά το κάλυψε με άλλο περιτύλιγμα. Η ουσία, όμως μετράει, και καλό θα ήταν να κοιτάζουμε αυτή και να μην αναλωνόμαστε στο ποιος, γιατί, πως και πότε. Η φαία ουσία του ανθρώπου είναι πολύτιμη νομίζω για ν'ασχολείται με μικροπράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Μy two cents για τη θρησκεία.



Λοιπόν αυτό έχει να κάνει μόνο με τη φιλοσοφία μου για τον κόσμο γενικότερα - η οποία πολύ καλά συνοψίζεται στο Imagine του John Lennon - πέστε το αναρχία - αναρχοκομμουνισμός... Πλήρης ισότητα, χωρίς καμία διάκριση, φύλου, θρησκείας, χρώματος, κ.ο.κ. Δεν είμαι σίγουρη αν η απόρριψη του Θεού όπως έχει στη χριστιανική πίστη ήρθε απ'αυτό το είδος ... ρομαντισμού ή αν απλά ήρθε απλά ως πεποίθηση...

Απλά, σκέψου Miv, μιας και -συγγνώμη- το δικό σου ποστ πρόλαβα να διαβάσω και να παραθέσω. Ίσως να μην κάνεις σαφή διαχωρισμό ανάμεσα σε θρησκείες - δόγματα - αιρέσεις - φιλοσοφίες (γιατί θρησκείες όπως πχ ο Βουδισμός είναι πιο πολύ φιλοσοφίες παρά θρησκείες) αλλά χωρίζεις, ταμπελώνεις τους 'οπαδούς' της δικής σου εκκλησίας. Για σένα αυτοί είναι Χριστιανοί λες. Αν μάλιστα, πιστεύεις όπως και μια φίλη μου ότι, η θρησκεία αποτελεί κάτι σαν 'κριτήριο αξιολόγησης' για έναν άνθρωπο, κάτι που - όπως ακριβώς μου είπε - "δείχνει ποιος είσαι, τί είσαι", καήκαμε. Επαναλαμβάνω, σε χρησιμοποιώ απλά σαν παράδειγμα - εσύ δεν είπες κάτι τέτοιο.

Αν διαρέσουμε τον κόσμο σε πραγματικούς Χριστιανούς - ιμιτασιόν Χριστιανούς - Βουδιστές - Ευρωμουσουλμάνους - Μουσουλμάνους-Σκέτο - Πολυθεϊστές - Εβραίους... Τότε... ούτε καν αυτά που έχει διδάξει ο Ιησούς (τον οποίο θεωρώ επαναστάτη και ένα πολύ σπουδαίο, προφανώς, πρόσωπο στα χρόνια του!) δε θα πραγματοποιηθούν. Η θρησκεία γενικώς θα μπορούσε να βοηθήσει στην εξέλιξη του ανθρώπου - δίνοντας του κάποιο κίνητρο, ότι, ξέρεις, υπάρχει και κάτι μετά το θάνατο, ξέρεις, αγαπάμε τους φίλους μας, ξέρεις δεν κλέβουμε, κτλ. Αλλά, έτσι όπως έχει καταντήσει μόνο πίσω μπορεί να μας πάρει, ειδικά η εκκλησία. Ξέρεις, μην κάνεις σεξ πριν το γάμο, ξέρεις, παντρέψου νωρίς και κάνε παιδιά, ξέρεις, μην είσαι ομοφυλόφιλος, ξέρεις, ο άνδρας είναι πιο ισχυρός από τη γυναίκα (άκουσα ένα αμερικανό να λέει ότι δε θέλει την Κλίντον πρόεδρο γιατί ο Θεός είπε ότι ο άντρας πρέπει να "κυβερνά")...

Αυτάαα.... Και για να προλάβω την ερώτηση.
Είμαι άθρησκη που προσπαθεί να παραμείνει άθρησκη και να μην κατρακυλήσει στην κατηγορία "αθεϊσμός" - γιατί πρέπει να είναι φοβερό να φοβάσαι το θάνατο. :(

σιγουρα δν πρεπει η θρησκεια να ειναι κριτηριο μας στην αξιολογηση ενος ανθρωπου...αλλα το να αναγνωριζεις την υπαρξη διαφορετικων πιστευω και να τα διαχωριζεις (υπο την εννοια οτι εχουν διαφορετικα στοιχεια,οχι οτι καποιο ειναι ανωτερο απο ενα αλλο) δν ειναι κακο...το να αποκαλεσεις δλδ καποιον ορθοδοξο,μουσουλμανο,διαμαρτυρομενο σε καμια περιπτωση δν ειναι ουτε προσβλητικο ουτε τπτ...το να μν τους φερεσαι ισοτιμα ειναι σιγουρα καταδικαστεο,ομως...

επισης,δν ειναι κακο να χαρακτηρισεις καποιον αιρετικο κατα τη γνωμη μου...βεβαια,μεγαλη σημασια εχει και ο τροπος που εκλαμβανουμε τν ορο "αιρεση"...αιρεση εκ του αιρεομαι (εκλεγω,επιλεγω καποιον) αυτοματως σημαινει η επιλογη καποιας αλλης πιστης...και απο αυτην την αποψη ουτε ο μαρτυρας του ιεχωβα (παραδειγμα) εχει προβλημα να χαρακτηριστει "αιρετικος" γιατι πολυ απλα συνειδητα αποκλινει απο την πιστη των ορθοδοξων...επομενως,δν πρεπει να μιλαμε για τοποθετηση ταμπελας αλλα για εναν απλο διαχωρισμο που βασιζεται στις θρησκευτικες επιλογες ,χωρις αυτο να υποθαλπτει ντε και καλα ρατσισμο...

το να μπεις σε λογικες ποιος ειναι ο "καλυτερος" χριστιανος ή ο πιο οριτζιναλ ειναι σιγουρα αρνητικο...δν ειναι ο χριστιανισμος (και οποιαδηποτε θρησκεια) διαγωνισμος που θα παει η καθε Εκκλησια ετσι ωστε να αναδειχθει η εστεμμενη ,σν την σταρ ελλας ενα πραμα..ο ορθοδοξος λογικοτατο ειναι να πει οτι θεωρει τη δικη του πιστη πραγματικη χριστιανικη...ο καθολικος την δικη του..αρα δν εχει νοημα να μπαινουμε σε τετοιες λογικες γιατι ειναι αδιεξοδες...

σε αυτο που λες οτι η θρησκεια πρεπει να ειναι κινητρο για βελτιωση των κοινωνιων μας θα με βρεις συμφωνη

υγ : γελασα απιστευτα με αυτο που ειπε ο αμερικανος :lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού όταν λέμε απλώς οτι ο πρώτος Χριστιανισμός περισσότερο σχετίζεται, σαν αρχές και δόγμα, με τη σημερινή ορθοδοξία και ίσως ν'ανταποκρίνεται καλύτερα στο κήρυγμα του Χριστού. Αποτελεί απλά μια ιστορική πραγματικότητα. Το ζήτημα είναι εντελώς τυπικό και θα ξαναπω οτι δεν αφορά όσους βρίσκονται εκτός Χριστιανισμού ή, τουλάχιστον, δεν είναι ερευνητές του. Δεν πρόκειται περί καμίας ταμπέλας. Πρόκειται περί τυπικού διαχωρισμού και μόνο. Πρόκειται περί Ιστορίας και όχι περί υπεράσπισης της δικής μου επιλογής. Και καθολικός να ήμουνα θ'αναγνώριζα την ιστορική παλαιότητα και γνησιότητα της Ορθοδοξίας, όσον αφορά την προσέγγιση στα κηρύγματα του Χριστού. Είναι καθαρά αντικειμενικό το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top