Θρησκεία

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Το είπα, αλλα το ξαναλέω.Ο Χριστιανισμός ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ την θεωρία της εξέλιξης.ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΕΤΑΙ.Γιατι ο ανθρωπος δημοιυργήθηκε ξεχωριστα , τελεία και παύλα.Σε αυτον εδωσε πνοη ζωης αρχικα. Τελος. Τώρα οτι και να λέτε περι συμβολισμου και σε αυτο το θέμα , δεν έχει νοήμα. Αμα θέλετε βέβαια να το πιστεύτε , no problem
Δεν την δέχεται?Να σου πώ δεν με νοιάζει και τόσο τι λέει η θρησκεία. Εγώ πιστεύω σε ότι μου φαίνεται πιο πιθανό και πιο λογικό. Και η λογική μου μου λέει ότι δεν είναι δυνατόν ο θεός να ξύπνησε μια μέρα και να έφτιαξε την εύα και τον Αδάμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Δεν τη δεχεται?Εισαι σιγουρος?Τοτε εισαι ατυχος με τους θεολογους που σου κάνουν μαθημα φιλε μου.

Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι θεολόγοι, αλλά αυτό το υποστηρίζει και η εκκλησια.Στο κάτω κάτω δεν θα είχε γίνει τόση φασαρία με τον Ε.Ε. (ευφυη σχεδιασμο) αμα συμφωνούσε η εκκλησία.

Συνοψίζοντας, διοτι μάλλον δεν θα ξανασυμμετάσχω εγω σε αυτό το θέμα γιατί , εχω ήδη αποκομήσει απο εδώ οτι μπορουσε να προσφέρει, έχω να κάνω μερικές διαπιστωσεις.


Καταρχήν το ότι ο χριστιανισμός είναι πολύ περισσότερο χωρισμένος απο οτι πίστευα.Είναι αυτοι που πάνε κατα γράμμα την Αγία γραφη , αυτοι που την πιστεύουν , αλλα όχι σε όλη της την έκταση , αυτοι που θεωρούν συμβολικά ορισμένα μερη της , και αυτοι που τα θεωρούν όλα συμβολικά. Οι τελευταίοι κατηγορούν τους πρώτους και την εκκλησια οτι έχουν χάσει το νόημα του χριστιανισμου και ο χριστος δεν μας ήθελε έτσι. Οι πρώτοι κατηγορύν τουσ τελευταίους οτι δεν είναι χριστιανοι καθώς δεν γίνεται να αλλάξεις τα ιερα κείμενα οπως σε συμφέρουν.
Στην ζωη μου έχω συναντησει πολλους απο όλα τα είδη.


Εγω προσωπικά τι πιστεύω?? πάντως κανένα απο τα παραπάνω.Διοτι αυτα που λένε στην αγια γραφή είναι παραμύθια κατ εμε.Δεν ανηκω στους πρωτους δηλαδη.
Δεν ανήκω και στους τελευταίους, γιατι κατ εμε πάλι πιστεύω οτι ο πολυ συμβολισμός κάνει πολύ θωλο το τον χριστιανισμο και δεν είναι πλεον η θρησκεια που ήταν, οπως το παραδειγμα με το μπλουζακι που είπα.Και καλα ολα αυτα αλλα μερικα πραγματα δεν είναι συμβολικα.ΜΕρικα είναι κολόνες της θρησκείας. Σκεφτειτε τα αξιωματα του ευκλειδη.Δεν γινεται να τα αλλάξεις και να χεις παλι το ίδιο αποτελεσμα.Δν γίνεται να ρίχνεις επ απειρον νερο στο κρασι σου, και να είναι ακόμα κρασι.Αλλίως πχ καταντας να τα ίδια πράγματα με οτι λεει η επιστημη , αλλα να φοράς ένα προσωπειο μιας ξεπερασμενης θρησκειας.

Αυτο δεν σημαίνει πως είμαι δέσμιος της τεχνολογίας και είναι η θεα μου, γιατι υπάρχουν και τέτοια ατομα. Δεν προσκυνώ την τεχνολία και την προοδο,την έχω σαν ένα εργαλείο για να κατανοησω καλύτερα αυτα που ακόμα δεν έχω ακόμα καταλάβει. Αυτή είναι αλλη μια διαφορα. τετοιοι ανθρωποι ακόμα ψάχνουν απάντηση σε τέτοια ερωτηματα , ενω οι αληθινα θρησκευομενοι οχι, γιατι τις απαντησεις τις έχουν στα ιερα κειμενα.

Δεν μου αρέσει και τόσο ο χαρακτηρισμός άθεος καθώς ο άθεος έχει δημιουργηθει μια συγκεκριμενη αντιληψη για αυτο το πράμμα(πχ. καθηγητης μου, με λεει κομμουνι για αυτο το λογο, ενω πχ οι μεγαλυτεροι σε ηλικια σε θεωρουν αλητη). Ο αθεος πιστευει πως δεν υπάρχει τιποτα περα απο τον ανθρωπο.Ομως ανθρωποι σαν εμενα "ψαχνονται" οχι για να βρουν μια αλλη θρησκεία, να διαβάσουν ένα αλλο βιβλιο, αλλα να προσπαθήσουν να συμπληρώσουν το βιβλίο με τα αρκετα κενα ακομη, αυτο το βιβλιο που έχει αρχίσει να γράφει ο άνθρωπος απο τότε που άρχισε να ερμηνευει τα πάντα γύρω του με την λογικη του.

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να προκαλέσω αντιδράσεις και να προσυλιτισω αλλους σε αυτο που λεω.Απλα είναι η γνώμη μου.Συζητηση κάνουμε.Και ο καθενας εχει δικαίωμα να πιστεύει οτι θέλει.Αα και συγγνωμη φυσικα γιατην κουραση αλλα είναι μια οπως και να το κανουμε η τελευταια μου ατακα...:-D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εγώ έχω μόνο να πω οτι η θρησκεία πλέον έχει καταντήσει οικονομική συναλλαγή.
Θα είμαι καλός Χριστιανός και θα κάνω την προσευχή μου, και ο Θεούλης θα με ανταμοίψει με το να περάσω στις εξετάσεις, θα γίνω καλά, whatever (και θα πεθάνει και η κατσίκα του διπλανού μου για να μην ξεχνάμε οτι είμαστε Έλληνες) , ενώ αν δεν είμαι, θα με τιμωρήσει.

Επίσης είμαι κάθετα αντίθετος στο "βλέπω τι έχει να προσφέρει κάθε θρησκεία και διαλλέγω" (το είδα σαν πρόταση για τα θρησκευτικά σε άλλο thread) τί είναι; παζάρι; Ή πιστεύεις, ή δεν πιστεύεις, τέλος.

Για όσους ενδιαφέρονται, μια ενδιαφέρουσα ταινία που δίνει κάποιες απόψεις είναι εδώ:
https://www.zeitgeistmovie.com/ (μπορείτε να την κατεβάσετε τσάμπα, νόμιμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται, μια ενδιαφέρουσα ταινία που δίνει κάποιες απόψεις είναι εδώ:
https://www.zeitgeistmovie.com/ (μπορείτε να την κατεβάσετε τσάμπα, νόμιμα
)


Φιλαρακο την πρότεινα και γω πιο πριν (κανα 2 μηνες??), αλλα σκοτωθηκαν να την δουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ειδα το πρωτο μερος της τωρα θα δω και τα υπολοιπα.
Εχω μεινει αναυδη ε. Απιστευτο. Τελικως μπορει οντως να αμφισβητηθει το αν υπηρξε ο Ιησους. Θα το ψαξω κι αλλο χμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ειδα το πρωτο μερος της τωρα θα δω και τα υπολοιπα.
Εχω μεινει αναυδη ε. Απιστευτο. Τελικως μπορει οντως να αμφισβητηθει το αν υπηρξε ο Ιησους. Θα το ψαξω κι αλλο χμ.



Σε ένα τέτοιο site δε νομίζω να ταιριαζει μια συζητηση σχετικα με το αν υπαρχει κατι ή καποιους που για καποιους είναι συμβολο.Οχι οτι δεν μπορω να δεχτω τη συζητηση,αλλα δεν το κρινω σωστο να προσπαθουν ολοι να αποδειξουν κατι για το οποιο κανεις δε θα ειναι σιγουρος ποτε.Το μονο σιγουρο ειναι οτι πολυ πιστευουν.Γενικα πιστευω οτι δεν ειναι και ο,τι καλυτερο να γινονται τοσο μεγαλες συζητησεις σχετικα με τη θρησκεια...Ειτε πιστευει ειτε οχι,καθενας θα πρεπει να κραταει τισ αποψεις και τα πιστευω του για τον ιδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι θεολόγοι, αλλά αυτό το υποστηρίζει και η εκκλησια.Στο κάτω κάτω δεν θα είχε γίνει τόση φασαρία με τον Ε.Ε. (ευφυη σχεδιασμο) αμα συμφωνούσε η εκκλησία.

Συνοψίζοντας, διοτι μάλλον δεν θα ξανασυμμετάσχω εγω σε αυτό το θέμα γιατί , εχω ήδη αποκομήσει απο εδώ οτι μπορουσε να προσφέρει, έχω να κάνω μερικές διαπιστωσεις.


Καταρχήν το ότι ο χριστιανισμός είναι πολύ περισσότερο χωρισμένος απο οτι πίστευα.Είναι αυτοι που πάνε κατα γράμμα την Αγία γραφη , αυτοι που την πιστεύουν , αλλα όχι σε όλη της την έκταση , αυτοι που θεωρούν συμβολικά ορισμένα μερη της , και αυτοι που τα θεωρούν όλα συμβολικά. Οι τελευταίοι κατηγορούν τους πρώτους και την εκκλησια οτι έχουν χάσει το νόημα του χριστιανισμου και ο χριστος δεν μας ήθελε έτσι. Οι πρώτοι κατηγορύν τουσ τελευταίους οτι δεν είναι χριστιανοι καθώς δεν γίνεται να αλλάξεις τα ιερα κείμενα οπως σε συμφέρουν.
Στην ζωη μου έχω συναντησει πολλους απο όλα τα είδη.


Εγω προσωπικά τι πιστεύω?? πάντως κανένα απο τα παραπάνω.Διοτι αυτα που λένε στην αγια γραφή είναι παραμύθια κατ εμε.Δεν ανηκω στους πρωτους δηλαδη.
Δεν ανήκω και στους τελευταίους, γιατι κατ εμε πάλι πιστεύω οτι ο πολυ συμβολισμός κάνει πολύ θωλο το τον χριστιανισμο και δεν είναι πλεον η θρησκεια που ήταν, οπως το παραδειγμα με το μπλουζακι που είπα.Και καλα ολα αυτα αλλα μερικα πραγματα δεν είναι συμβολικα.ΜΕρικα είναι κολόνες της θρησκείας. Σκεφτειτε τα αξιωματα του ευκλειδη.Δεν γινεται να τα αλλάξεις και να χεις παλι το ίδιο αποτελεσμα.Δν γίνεται να ρίχνεις επ απειρον νερο στο κρασι σου, και να είναι ακόμα κρασι.Αλλίως πχ καταντας να τα ίδια πράγματα με οτι λεει η επιστημη , αλλα να φοράς ένα προσωπειο μιας ξεπερασμενης θρησκειας.

Αυτο δεν σημαίνει πως είμαι δέσμιος της τεχνολογίας και είναι η θεα μου, γιατι υπάρχουν και τέτοια ατομα. Δεν προσκυνώ την τεχνολία και την προοδο,την έχω σαν ένα εργαλείο για να κατανοησω καλύτερα αυτα που ακόμα δεν έχω ακόμα καταλάβει. Αυτή είναι αλλη μια διαφορα. τετοιοι ανθρωποι ακόμα ψάχνουν απάντηση σε τέτοια ερωτηματα , ενω οι αληθινα θρησκευομενοι οχι, γιατι τις απαντησεις τις έχουν στα ιερα κειμενα.

Δεν μου αρέσει και τόσο ο χαρακτηρισμός άθεος καθώς ο άθεος έχει δημιουργηθει μια συγκεκριμενη αντιληψη για αυτο το πράμμα(πχ. καθηγητης μου, με λεει κομμουνι για αυτο το λογο, ενω πχ οι μεγαλυτεροι σε ηλικια σε θεωρουν αλητη). Ο αθεος πιστευει πως δεν υπάρχει τιποτα περα απο τον ανθρωπο.Ομως ανθρωποι σαν εμενα "ψαχνονται" οχι για να βρουν μια αλλη θρησκεία, να διαβάσουν ένα αλλο βιβλιο, αλλα να προσπαθήσουν να συμπληρώσουν το βιβλίο με τα αρκετα κενα ακομη, αυτο το βιβλιο που έχει αρχίσει να γράφει ο άνθρωπος απο τότε που άρχισε να ερμηνευει τα πάντα γύρω του με την λογικη του.

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να προκαλέσω αντιδράσεις και να προσυλιτισω αλλους σε αυτο που λεω.Απλα είναι η γνώμη μου.Συζητηση κάνουμε.Και ο καθενας εχει δικαίωμα να πιστεύει οτι θέλει.Αα και συγγνωμη φυσικα γιατην κουραση αλλα είναι μια οπως και να το κανουμε η τελευταια μου ατακα...:-D


Δε διαφωνω με αυτα που λες,μην νομιζεις.Ισα ισα,ακομη κι ο πιστος Χριστιανος ΨΑΧΝΕΤΑΙ.Οι ανθρωποι της εκκλησιας ειναι ανθρωποι,και κανουν πολλα λαθη.Ουτε κι εγω δεχομαι τα παντα που ακουω.Κι αν ερχοταν σημερα ο Ιησοους(που προσωπικα πιστευω πως υπηρξε),πρωτα θα εφτυνε τα μεγαλα κεφαλια της εκκλησιας,και μετα εμας,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σε ένα τέτοιο site δε νομίζω να ταιριαζει μια συζητηση σχετικα με το αν υπαρχει κατι ή καποιους που για καποιους είναι συμβολο.Οχι οτι δεν μπορω να δεχτω τη συζητηση,αλλα δεν το κρινω σωστο να προσπαθουν ολοι να αποδειξουν κατι για το οποιο κανεις δε θα ειναι σιγουρος ποτε.Το μονο σιγουρο ειναι οτι πολυ πιστευουν.Γενικα πιστευω οτι δεν ειναι και ο,τι καλυτερο να γινονται τοσο μεγαλες συζητησεις σχετικα με τη θρησκεια...Ειτε πιστευει ειτε οχι,καθενας θα πρεπει να κραταει τισ αποψεις και τα πιστευω του για τον ιδιο.


Μιλαω απο ιστορικης αποψης το αν υπαρχει... τρομερη ταινια πραγματικα:no1:
αν ειναι να κραταμε τις αποψεις μας για τον εαυτο μας γιατι ειμαστε εδω??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οκ παιδια την ειδα, απιστευτη απλα. Αν και το 2ο και 3ο μερος δεν εχουν αμεση σχεση με τη θρησκεια, ειναι τρομερα απλως. Και το τελος ηταν επικο, με Bill Hicks

The world is like a ride at an amusement park. And when you choose to go on it, you think it's real because that's how powerful our minds are. And the ride goes up and down and round and round. It has thrills and chills and it's very brightly coloured and it's very loud and it's fun, for a while. Some people have been on the ride for a long time, and they begin to question: is this real, or is this just a ride? And other people have remembered, and they come back to us. They say, "Hey, don't worry, don't be afraid ever, because – this is just a ride." And we … kill those people. "Shut him up. We have a lot invested in this ride. Shut him up. Look at my furrows of worry. Look at my big bank account and my family. This just has to be real." It's just a ride. But we always kill those good guys who try and tell us that, you ever notice that? And let the demons run amok. Jesus, murdered; Martin Luther King, murdered; Malcolm X, murdered; Gandhi, murdered; John Lennon, murdered; Reagan … wounded. But it doesn't matter, because – it's just a ride. And we can change it any time we want. It's only a choice. No effort, no work, no job, no savings and money. A choice, right now, between fear and love. The eyes of fear want you to put bigger locks on your doors, buy guns, close yourself off. The eyes of love instead see all of us as one. Here's what we can do to change the world, right now, to a better ride. Take all that money we spend on weapons and defenses each year and instead spend it feeding and clothing and educating the poor of the world, which it would pay for many times over, not one human being excluded, and we could explore space, together, both inner and outer, forever, in peace.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΥΝΟΜΟΣΙΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ιστορικά υπήρξε ο Ιησούς Χριστός και ειναι καταγεγραμμένος σε επίσημες Ιστορίες. Δεν αμφισβητείται καν η ιστορική ύπαρξή Του σαν πρόσωπο. Το να μου πεις οτι δεν πιστεύεις στο κήρυγμά του ή στη διδασκαλία Του ότι είναι Υιός Θεού το καταλαβαίνω, το να αμφισβητείς, όμως, τα επίσημα αρχεία της Ρωμαικής Αυτοκρατορίας ειναι αδύνατο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Απο οσο λεει στην ταινια, και στο wiki που βρηκα ενα αρθρο, δεν ειναι και τοσο ξεκαθαρες οι αναφορες των ρωμαιων ιστορικων. 2000 χρονια πριν δεν μπορουμε να ξερουμε πραγματικα αν οντως υπηρξε ενα τοσο αμφιλεγομενο ατομο και δεν ηταν απλως ενα συμβολο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_myth_hypothesis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απο οσο λεει στην ταινια, και στο wiki που βρηκα ενα αρθρο, δεν ειναι και τοσο ξεκαθαρες οι αναφορες των ρωμαιων ιστορικων. 2000 χρονια πριν δεν μπορουμε να ξερουμε πραγματικα αν οντως υπηρξε ενα τοσο αμφιλεγομενο ατομο και δεν ηταν απλως ενα συμβολο.

https://en.wikipedia.org/wiki/Jesus_myth_hypothesis


Η καταγεγραμμένη Ιστορία ξεκινάει από την 3η χιλιετία προς Χριστού. Επειδή υπήρξαν γραπτές αναφορές συγχρόνων του, δεν είναι δυνατόν να μην υπήρξε. Ιστορικά ειναι υπαρκτό πρόσωπο, όπως ιστορικά υπήρξαν και αρκετοί άνθρωποι που έζησαν αιώνες πριν από Εκείνον. Πέρα απο το γεγονος οτι για μένα είναι Συμβολο, οπότε δεν υφίσταται το θέμα αν υπήρξε ή όχι, θεωρώ κάπως αδύνατο να αμφισβητούμε την Ιστορία των δύο τελευταιων χιλιετιών που είναι σχεδόν ξεκάθαρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Για όσους ενδιαφέρονται, μια ενδιαφέρουσα ταινία που δίνει κάποιες απόψεις είναι εδώ:
https://www.zeitgeistmovie.com/ (μπορείτε να την κατεβάσετε τσάμπα, νόμιμα)

)


Φιλαρακο την πρότεινα και γω πιο πριν (κανα 2 μηνες??), αλλα σκοτωθηκαν να την δουν...

Την έχω δει. Και μου άρεσε πολύ. Μου την έπασε μόνο αυτός που έβριζε στην αρχή με τον αμερικάνικο τρόπο που χρησιμοποιεί και το άλλο άκρο, δηλαδή οι φανατικοί χριστιανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Η καταγεγραμμένη Ιστορία ξεκινάει από την 3η χιλιετία προς Χριστού. Επειδή υπήρξαν γραπτές αναφορές συγχρόνων του, δεν είναι δυνατόν να μην υπήρξε. Ιστορικά ειναι υπαρκτό πρόσωπο, όπως ιστορικά υπήρξαν και αρκετοί άνθρωποι που έζησαν αιώνες πριν από Εκείνον. Πέρα απο το γεγονος οτι για μένα είναι Συμβολο, οπότε δεν υφίσταται το θέμα αν υπήρξε ή όχι, θεωρώ κάπως αδύνατο να αμφισβητούμε την Ιστορία των δύο τελευταιων χιλιετιών που είναι σχεδόν ξεκάθαρη.

Αυτο ειναι το θεμα, οι πηγες δεν ειναι ξεκαθαρες. Κι εγω ετσι νομιζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν δεν υπήρξε, τότε κάποιος θα έβγαινε να διαψεύσει τους Ευαγγελιστές, ίσως να τους βγάλει και τρελούς. Και είμαι σίγουρος οτι με τόσους καλοθελητές που προσπαθούν εδω και αιώνες να αποδομήσουν το θεσμό της θρησκείας, αν υπηρχε τέτοιο κείμενο, αν μη τι άλλο θα είχε δημοσιευθεί και θα είχε κάνει παταγο εδώ και χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν δεν υπήρξε, τότε κάποιος θα έβγαινε να διαψεύσει τους Ευαγγελιστές, ίσως να τους βγάλει και τρελούς. Και είμαι σίγουρος οτι με τόσους καλοθελητές που προσπαθούν εδω και αιώνες να αποδομήσουν το θεσμό της θρησκείας, αν υπηρχε τέτοιο κείμενο, αν μη τι άλλο θα είχε δημοσιευθεί και θα είχε κάνει παταγο εδώ και χρόνια.

Φαινεται δεν κοιταξες το λινκ που ποσταρα, ή ειδες την ταινια. Δε νομιζω οτι η μη υπαρξη του Ιησου ειναι τοσο σημαντικο ωστε να διαλυσει τη θρησκεια, λες και ουσιαστικα οι συγχρονοι χριστιανοι ακολουθουν τη διδασκαλια του... Ασε που, θεωρειται τοσο δεδομενη η υπαρξη του, που πιθανοτατα οσοι χριστιανοι ακουσαν οτι αμφισβητειται θα το θεωρησαν βλασφημια και θα εκλεισαν τα αυτια τους. Ούτε λογος για να το ψαξουν βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Η καλύτερη ταινία που έχω δει ποτέ. Thanks σε όποιον την πόσταρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoSt <|3*

Νεοφερμένος

Η LoSt <|3* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Πιστευω στις ανωτερες δυναμεις, αν και δε μπορω να πω με βεβαιοτητα απο που τελικα προερχονται. Για κοινωνικους λογους ειναι Χριστιανος Ορθοδοξος, δεν το επελεξα, ετσι ανατραφηκα, αλλα η φιλοσοφια της θρησκειας μου με καλυπτει. Στο θεμα της δημιουργιας του κοσμου παιρνω αποσταση απο καθε θρησκεια και αποδεχομαι περισσοτερο την επιστημονικη αποψη.

συμφωνω απολυτα.. λογω κοινωνικων συνθηκων και πεποιθησεων ειμαστε -αν οχι αναγκασμενοι- ειμαστε υπχρεωμενοι να ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι.. κατι που δεν ειναι καθολου σωστο και δικαιο.. θρησκεια σημαινει η αγαπη καποιου ανθρωπου προς κατι το ανωτατο και αναγκη για το αισθημα της ασφαλειας. προσωπικα,πιστευω πως οι θρησκειες ειναι ιδεολογιες,θεσμοι και πεποιθησεις φτιαγμενες απο ανθρωπους με σκοπο να καλυψουν την ανασφαλεια που νιωθουν.. οσο για την δημιουργια του κοσμου θεωρω οτι η επιστημονικη αποψη ειναι η σωστη. ειναι καλο,λοιπον,να ειμαστε ρεαλιστες και να στηριζομαστε σε οτι πραγματικα μπορει να μας βοηθησει να <προκοψουμε>! και -κατα τη γνωμη μου- το μονο που ειναι δυνατον να μας βοηθησει..ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος. ας στηριχτουμε σε εμας (που ειναι σιγουρο οτι υπαρχουμε!!:lol:) :no1::):D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα.. λογω κοινωνικων συνθηκων και πεποιθησεων ειμαστε -αν οχι αναγκασμενοι- ειμαστε υπχρεωμενοι να ειμαστε χριστιανοι ορθοδοξοι.. κατι που δεν ειναι καθολου σωστο και δικαιο.. θρησκεια σημαινει η αγαπη καποιου ανθρωπου προς κατι το ανωτατο και αναγκη για το αισθημα της ασφαλειας. προσωπικα,πιστευω πως οι θρησκειες ειναι ιδεολογιες,θεσμοι και πεποιθησεις φτιαγμενες απο ανθρωπους με σκοπο να καλυψουν την ανασφαλεια που νιωθουν.. οσο για την δημιουργια του κοσμου θεωρω οτι η επιστημονικη αποψη ειναι η σωστη. ειναι καλο,λοιπον,να ειμαστε ρεαλιστες και να στηριζομαστε σε οτι πραγματικα μπορει να μας βοηθησει να <προκοψουμε>! και -κατα τη γνωμη μου- το μονο που ειναι δυνατον να μας βοηθησει..ειναι ο ιδιος μας ο εαυτος. ας στηριχτουμε σε εμας (που ειναι σιγουρο οτι υπαρχουμε!!:lol:) :no1::):D:P

Σωστό:no1:

Συμφωνώ μαζί σου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top