Θρησκεία

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απολύτως, μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου, διατηρώντας πάντα επιφυλάξεις. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με τη θρησκεία μου όμως. Η Παλαιά Διαθήκη είναι καθαρά σημειολογικό κείμενο και δεν αποκαλύπτει καμία λογική αλήθεια. Δεν είπαμε ποτέ, εμείς οι Χριστιανοί, ότι ο Θεός πήρε χώμα και έπλασε τον κόσμο σε 6 μέρες, με την ανθρώπινη έννοια των όρων. Όλα αυτά είναι συμβολισμοί. Η επιστήμη ποτέ δε συγκρούεται με τη θρησκεία γιατί πολύ απλά παίζουν σε άλλα γήπεδα. Η θρησκεία και η φιλοσοφία αναζητά το ποιος και το γιατί. Η επιστήμη το πως και το πότε, δηλαδή τα πρακτικά ζητήματα. Η θρησκεία δεν απορρίπτει την επιστήμη, ούτε και το αντίστροφο. Εγώ αποδέχομαι και τα δύο, όπως πιστεύω οτι πρέπει να κάνει κάθε άνθρωπος που θέλει να ολοκληρωθεί πνευματικά. Η πίστη μετ'ερεύνης είναι το θεμέλιο του Χριστιανισμού. Ούτε η πίστη μόνη της, ούτε η έρευνα μόνη της. Γι'αυτό το λόγο ο Χριστιανισμός είναι μία από τις τελειότερες πνευματικές κατακτήσεις.
Άλλωστε νομίζω οτι οι μεγαλύτεροι θετικοί επιστήμονες ήταν βαθιά θρησκευόμενοι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου μάγκες οι θρησκείες ήταν καθάρα φαντασιώσεις του απλού και αμόρφωτου ανθρώπου ο οποίος δεν ήξερε να εξηγήσει κατί το καινούργιο ή ένα φαινόμενο ιδιαίτερα τον θάνατο και την δημιουργία της ζωής, έτσι το απέδίδε σε κάποιο ανώτερο όν (το οποίο εντελώς συμπτωματικά είναι ολόιδιο με αυτό
Τότε εσύ πως εξηγείς το γεγονός ότι στη σύγχρονη ανεπτυγμένη μορφωτικά Ευρώπη υπάρχει μια αναθέρμανση του Χριστιανισμού και των θρησκειών γενικοτερα ? Ολα αυτά δειχνουν ότι ο αθεισμος ηταν μια κακη-ηλιθια-παρενθεση στην ιστορια του κοσμου.Α και επισης ο χριστιανισμος δεν ειναι μονο προστασια απο το θεο σου στις κακιες στο κοσμο αλλα και ηθικες αξιες για τη ζωη και αλλα
Πλέον ο Χριστιανισμός έχει χάσει το αρχικό οικουμενικό του χαρακτήρα και εχει εξελιχθεί σε μία πολύ καλά οργανωμένη επιχείρηση με στόχο το κερδισοπικό όφελος μερικών... Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις τις οποίες πρέπει να ευχαριστήσω που υπάρχουν και πολλές φορές αναιρούν αυτά που λέω στο μέγιστο!!
Και συ από πού το συμπαιρενες αυτό?Υπαρχουν εκατονταδες ιεραποστολες που δρουν στην αφρικη Υπαρχουν επισης οργανωσεις της εκκλησιας όπως η Αλληλεγυη που κανουν φιλανθρωπικο εργο επισης η ορθοδοξη ιεραποστολη στην αφρικη εχει βοηθησει πολλους ανθρωπους χτιζοντας σχολεια.νοσοκομεια κλπ.Τωρα ότι η εκκλησια εχει γινει επιχειρηση από τη στιγμη που ο καθενας δεν πληρωνει τιποτα και είναι ελευθερη σε ολους συμπαιρενω ότι εχεις πληροφορηθει λαθος ή ότι εχεις διαβασει αλλα βιβλια ή η προπαγανδα καλα λειτουργει
ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ!!!

Αν μιλας για μοναχους αυτο δεν γινεται εσυ μαλλον δεν θα την εχεις διαβασει-κατανοεισει σωστα (την Αγια Γραφη)
Ρε ηλίθιε (γενικά μιλάω εννοειται) μιλάς για αγάπη και απαγόρευεις το σεξ πριν το γάμο και αλλα συντηριτικά ενω δεν ξέρεις τι σου γίνεται!!!
ΡΕ ΒΛΑΚΑ ξέρεις οτι στην παλαια διαθηκη (που καθε χριστιανος υποτιθεται πιστευει..) εχουν γινει περισσοτεροι φόνοι απο το θεο σου απο σε ταινια τρόμου ??
και οτι οι τσοντες και τα γα**σια ειναι περισσοτερα απο σε οποιαδήποτε αλλη πορνο ταινια?? Οποιος δεν με πιστευει θα του στειλω αμα θελει και τα συγκεκριμενα χωρια ..ΡΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΦΑΣΗ παμε σε κατι συμμαθητριες μας που τριγυρνουν απο μοναστηρι σε μοναστηρι και τις δειχνουμε τα χωρια και μας ρωτούν " Ειστε σιγουροι οτι ειναι η παλαια διαθηκη?" Ελεος!!!!!!!!!!
Επειδη ρε ηλιθιε τα ʽʼγα**σιαʼʼ στην Αγια Γραφη είναι συμβολικα με σκοπο να γινεται το κειμενο πιο κατανοητο πιο προσιτο με παραδειγματα και ετσι να περασει τις ηθικες αρχες που περναει ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΡΕ ΤΙ ΚΑΘΕΣΕ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ
Εγω θα συνεχίσω πάντως στον δρόμο της επιστήμης , δεν θα δεχτώ τιποτα αναποδεικτο όυτε θα καταφύγω σε παραμύθια για να συμπληρώσω τα κενα μου.
Εχω απαντησει σε παρομοιο ποστ αλλα παραθετω και μια σημειωση "
Πολλοι νεοι θεοποιουν την τεχνολογια και κατανταν να την κανουν θεο τους θρησκεια τους
Απο τις χειροτερες μορφες καταντιας στη συγχρονη εποχη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

Τότε εσύ πως εξηγείς το γεγονός ότι στη σύγχρονη ανεπτυγμένη μορφωτικά Ευρώπη υπάρχει μια αναθέρμανση του Χριστιανισμού και των θρησκειών γενικοτερα ? Ολα αυτά δειχνουν ότι ο αθεισμος ηταν μια κακη-ηλιθια-παρενθεση στην ιστορια του κοσμου.

Δε νομιζω οτι μπορει κανεις να καταληξει σε τετοιο συμπερασμα σχετικα με τον αθεϊσμό απο αυτο που λες. Απλως πλεον ειναι πολυ πιο ευκολο να διαδοθουν οι θρησκειες, επομενως λογικο ειναι να βλεπεις πολλους πιστους. Απο την αλλη, προσωπικα εχω την αισθηση οτι οσο περνουν τα χρονια ολο και περισσοτεροι ειναι αθεοι. Εχεις στοιχεια για αυτο που λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Καταρχήν November rain αυτο που είπες για τον αθεισμό ειναι κατα την γνώμη μου τελείως αβάσιμο.
Αυτο που είπε η Κρου ισχυει καθώς ολο και περισσοτεροι γινονται αθεοι..Κι αν οχι αθεοι, παρατουν τον χριστιανισμο. Απο που έβγαλες οτι ο αθεισμός ΗΤΑΝ (δηλαδή εχει πάψει να υπάρχει???) μια ηλίθια παρένθεση δεν ξέρω.
Συμβολικά είναι? Στο παρακάτω λινκ , αντιμετώπιζει με χιουμορ μερικά πραγματικα αστεια κομματια της Βιβλου..Αν θελετε μην δώσετε σημασια στην διακωμοδηση αλλα στα verses της Βιβλου.

https://www.cracked.com/article_15699_9-most-badass-bible-verses.html

Δεν ξέρω αν είναι συμβολικο το γεγονός απο τον Θεο -ολο- αγάπη το οτι τα παιδάκια που κοροιδέψανε ενα γερο τα κατασπάραξε μια αρκούδα..η φωτογραφια στο συγκεκριμενο σημειο ειναι all the money!!!
Κοιταξτε ομως και τα υπολοιπα μέρη.

Τελος ενα αλλο λινκ απο μια ταινια , που είναι μονο στο ιντερνετ..Λεγεται Zeitgeist και μαλλον θα την έχετε δει..Αν όχι δείτε την μονο και μόνο για να δελιτε μια άλλη γνώμη..Χωρίζεται σε τρια μέρη αλλά δεν θέλω να σας τα πώ , πραγματικά πρεπει να την δείτε..Εχει λιγο κουραστική εισαγωγή αλλα ξαναλέω δειτε την.Αν οχι όλη τουλαχιστο το πρώτο μερος.

https://www.zeitgeistmovie.com/main.htm

Περιμένω τα σχολια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ενδιαφερων τα αποτελεσματα απο την Ορθοδοξη ομαδα δογματικης έρευνας....Περισσοτερο αντικειμενικη πηγη δεν μπορουσες να βρεις??
Ειμαι σιγουρος οτι σιγα μην έδωσεες σημασια στα λινκ που έδωσα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Εν το μεταξυ το site που που δημοσιευες "Ορθοδοξη ομαδα δογματικης έρευνας"
Δεν με εχει κανει να σταματησω να γελαω:lol::lol::lol::lol::lol:

Ρε ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ (υποθέτω δεν εχεις προβλημα με την ονομασια , με αποκαλες ηλιθιο μπροστα σε ολους , ενω εγω πριν μιλουσα γενικα και αοριστως )
σε αυτο το site εχει αρθρο σχετικα με την υποστηριξη του Ε.Ε. (Ευφης σχεδιασμος) ΧΑχαχα https://www.oodegr.com/oode/a8eismos/evfyis_sxed1.htm

Αυτο που επιστημονικη κοινοτητα έχει κατακραξει...Να μου πεις σιγα μην ξερει τι ειναι....Να υποθέσω είσαι γραμμενος και συνδρομητης στο αστειο αυτο site??
Μηπως είσαι και δημιουργιστης??? Ελεος οι χαζουληδες , επειδη δεν πιστευουν στην εξελικτικη θεωρια μου βγαλανε τον Ε.Ε. που και υποστηριζουν.Τι να σου πω ρε φίλε...οτι και να σου πω λιγο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε μου φαινεται και πολυ αντικειμενικη πηγη, οπως ειπε ο Konstadinus. Ειναι καργα εναντιον του αθεϊσμου και μιλανε για εγκληματα ξεχνώντας και τα εγκληματα που γινονταν στο Μεσαιωνα με προσχημα τη θρησκεια. Τετοιου ειδους πηγες δεν ειναι να τις εμπιστευεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ απλώς θα επιθυμούσα όσοι παρατούν το Χριστιανισμό να μορφωθούν λιγάκι περισσότερο. Δεν τους κατηγορώ. Απλώς πρέπει κάποια στιγμή να γίνει κατανοητό οτι δεν φταίει η χριστιανική θρησκεία, μία από τις μεγαλύτερες πνευματικές κατακτήσεις του ανθρώπου, για τα σφάλματα των πιστών ή οιωνεί πιστών της, την παπαδοκρατία και τους παρατρεχάμενούς τους. Χριστιανισμός είναι τρόπος ζωής, είναι ιδεολογία. Δε μπορείτε να τον βάζετε στο ζύγι με την θετική επιστήμη, όπως ακριβώς δε μπορείτε να βάλετε σε σύγκριση τον κομμουνισμό και τη φυσική. Γιατί, ποια διαφορά έχει ο κομμουνισμός από το κήρυγμα του Χριστού; Καμία απολύτως. Το κακό είναι βέβαια οτι ούτε οι ίδιοι οι κομμουνιστές δεν κατάλαβαν οτι είπαν ό,τι έλεγε ο Χριστός. Διαφορετικά θα πετύχαινε το κίνημά τους. Δεν πέτυχε γιατί πολύ απλά απέρριψε ένα απο τα βασικά λαικά αισθήματα, το αίσθημα της θρησκείας.
Κατηγορώ ως αμόρφωτους και μονόπλευρους και τους μεν και τους δε. Καμία χριστιανική αρχή δεν ανταγωνίζεται και δε συγκρίνεται με κάποια επιστημονική θεωρία, όπως καμία επιστημονική θεωρία δεν ανταγωνίζεται τις θρησκευτικές αρχές.
Και τα δύο είναι ισάξια δημιουργήματα του ανθρώπου και κατέχουν εξ'ισου σημαντικό ρόλο στη ζωή του. Δεν υπάρχει άσπρο ή μαύρο, υπάρχουν κι αποχρώσεις.
November rain πραγματικά δογματίζεις αυτή τη στιγμή πολύ έντονα και οφείλω να δηλώσω οτι δε μπορείς να αντιπροσωπεύεις το Χριστιανισμό όταν μιλάς με τέτοιο τόνο. Ομοίως, konstandinus, o Χριστιανισμός είναι ένας, ξεκάθαρος και οικουμενικός. Η Εκκλησία μπορεί να ειναι επιχείρηση, η θρησκεία μου οχι. Μην ισοπεδώνεις τα πάντα επειδή οι άνθρωποι κάνουν λάθη. Με την ιδια λογική μήπως πρέπει να απορρίψουμε τον σοσιαλισμό επειδή ο Στάλιν βγήκε φασίστας; Ηρεμήστε βέβαια και οι δύο. Σε τέτοιους τόνους δεν γίνεται κουβέντα σε τόσο ευαίσθητα θέματα.
Το ένα άκρο είναι να κάνεις Θεό τον εαυτό σου, την επιστήμη σου, τα χειροπιαστά σου κατορθώματα. Το άλλο άκρο είναι να βασίζεις την ύπαρξή σου σε μία αόριστη, υπέρτατη δύναμη, της οποίας το όνομα να χρησιμοποιείς για να δικαιολογήσεις διάφορα ανθρώπινα τερατουργήματα. Η αλήθεια βρίσκεται πάντα κάπου στη μέση κι αυτό αποτελεί τη βασική Αλήθεια του Χριστιανισμού, όπως ειπώθηκε αυτούσια από το στόμα του Κυρίου Ημών (των Χριστιανών) Ιησού Χριστού.
Αν το θέλεις και λογικα εντάξει. Με ποιο ακριβώς πράγμα, από όσα είπε ο Χριστός διαφωνείς; Νομίζω με κανένα. Η απόρριψη της καταπληκτικής χριστιανικής φιλοσοφίας με πρόσχημα τα εκκλησιαστικά προβλήματα που ουσιαστικά βαριόμαστε να διορθώσουμε ειναι ενα απο τα πιο χαρακτηριστικά δείγματα της πολιτισμικής μας κατάντιας. Όποιος μπορεί κι είναι ήρωας ας διορθώσει κι ας αγωνιστεί. Όποιος φιλοσοφεί κατ'οικον κι εκ του ασφαλούς τότε ας απορρίπτει κι ας ισοπεδώνει με τόση ευκολία. Ούτως ή άλλως είναι τόσοι πολλοί αυτοί που κάνουν το δεύτερο που κανείς, εκτός από την Ιστορία, δεν πρόκειται να τους κρίνει.


Το ερώτημα "Θρησκεία vs Science" είναι παντελώς άστοχο, άτοπο, αβάσιμο και δεν ορίζεται καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Μιχάλη εγώ συμφωνώ μαζί σου.Αν και για αυτό το ερώτημα Επιστήμη vs Θρησκεία είναι όντως δίχως νοήματος όπως έχουν παραδεχτεί μεγάλοι επιστήμονες.

Ωστόσο δεν είναι μόνο προσωπική μου γνώμη οτι σύντομα θα αρχίσουν μεγαλύτερες διαμάχες για αυτο και όχι απο μας, αλλά και τους εκπρωσόπους των 2 αυτών "πυλώνων" καθώς ο τομέας της κοσμολογίας αλλά και γενικότερα της αστροφυσικης προχωράει με γοργά βήματα.Συνεπώς αν βγει κατι αντίθετο προς στον Χριστιανισμό οι "εκπρωσοποι" του θεου δηλ. παπάδες αρχιμανδριτες , παπες (Κοιτα μιχαλη καλως η κακώς αυτοι είναι...Εκατομμύρια ανθρωποι το πιστευουν αυτο) δεν θα καθήσουν με σταυρομένα χέρια.

Ιδου ένα λαμπρό παράδειγμα:

Ενας απο τους σημαντικότερους κοσμολόγους ο Νιλ Τουροκ που πρόσφατα μαλιστα πραγματοποιησε και ομιλία στην Ελλαδα, υποστηρίζει ενα σύμπαν που γεννιέται αεναώς..το λεγόμενο εκπυρώτικο σύμπαν.στο κοντινο μ'ελλον θα δείξει αμα ισχυει αυτο, με πειράματα που θα γίνουν...
ΚΑΙ λεω εγω τωρα, αμα επαληθευτεί το εκπυρωτικό σύμπαν: Νομίζεις οι ιερείς θα καθήσουν έτσι??? Θα καθήσουν με σταυρομένα τα χέρια ενώ η επιστήμη θα έχει μια κοσμοθεωρία που είνια παρόμοια με αυτης της μετανσαρκωσης ? Αντιθετη στην διαδασκαλία του χριστιανισμού και παρόμοια με αυτη του Ινδουισμου?? Αν είμασταν στον Μεσαίωνα θα τον είχαν κάψει ήδη τον ανθρωπο..............
Αυτο ήταν ενα παραδειγμα που το Επιστήμη vs Θρησκεια ίσως δεν είναι και τόσο διχως νοήματος...Αλλά θέλω να ακούσω και την γνώμη σου γι αυτο παραπάνω θέμα οκ?

Τέλος, εγώ ποτέ δεν είπα οτι δεν γουστάρω την τελείως ιδεολογία του Χριστιανισμού..ΜΑλιστα το λέω , αμα δεν ήταν αυτη η ιδελογία, ίσως σήμερα να μην είχαμε και δημοκρατία..Οπως επισης γνωστο είναι οτι σήμερα αυτο έχει πάψει πια να υπάρχει....Οπως ο Πάπας Ουρβανός β' είπε "Ο Θεος το θέλει" και έστειλε τους ανθρώπους να σφαχτούν στις σταυροφορίες (όπως πετυχημένα λένε οι Megadeth σε ένα σημειο του Holy wars :killin' for religion..something i don't understand) Ετσι γινεται και σημερα σε πολλες χώρες...Βεβαια δεν λεω, υπάρχουν και εξαιρέσεις.

ΑΛΛΑ εγώ δεν ακολουθώ κυρίως τις θεωριές περι δημιουργίας κοσμου και ανθρώπου όπως τις λεει ο χριστιανισμός..Τους βασικούς του στύλους δηλαδή , συνεπώς δεν με εκφράζει ο χριστιανισμός.

Θα μπορούσαμε να πούμε και για τον Κομμουνισμό αλλά ενα ένα τα πράγματα σωστά?
Περίμενω απαντήσεις ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ να κυμαίνονται μέσα στα πλαίσια της υγιης και σωστης συζητησης-διαλόγου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό που θελω να γίνει κατανοητό είναι οτι η Εκκλησία περνάει κρίση ηθικής, όπως και κάθε άλλος κοινωνικοπολιτικος οργανισμός. Η Εκκλησία όμως δεν είναι η Θρησκεία. Αυτό που δεν διαπραγματεύομαι είναι να φορτώνονται στη χριστιανική φιλοσοφία όσα κάνουν οι παπάδες. Ακόμη και το γεγονός οτι οι περισσότεροι πιστοί τείνουν να πιστεύουν στους παπάδες και όχι στο Χριστό δεν αναιρεί τίποτα από την καταπληκτική φιλοσοφία του Χριστιανισμού που πραγματικά δεν μπαίνει στο τρυπάκι των πολιτικών παιχνιδιών. Κανένας σταυροφόρος δεν πολέμησε για το τίμιο ξύλο. Αυτή ήταν η πρόφαση και εξ'αιτίας μιας πρόφασης δε μπορεί να κατηγορείται ο Χριστιανισμός. Όπως επίσης κανένας αμερικάνος δεν πήγε στο Ιράκ επειδή, όπως ο Μπους λέει, είδε στον ύπνο του το Χριστό ντυμένο ιρακινό. Άλλο πράγμα η θρησκεία κι άλλο πράγμα αυτοί που χρησιμοποιούν τη θρησκεία. Ας κατηγορούμε τους ανθρώπους καλύτερα, όχι τις ιδέες.
Τα όσα λέει ο Χριστιανισμός περί δημιουργίας του κόσμου περνάνε εντελώς στο μεταφυσικό και η επιστήμη έχει αποδεχτεί οτι δεν είναι σε θέση καν να τα ερευνήσει. Συνεπώς το να είσαι θετικολάτρης και πραγματιστής δεν δικαιολογεί την απόρριψη των θρησκευτικών αξιών. Η διαμάχη θρησκείας-επιστήμης είναι δημιούργημα αμόρφωτων και στενόμυαλων και από τους δύο κλάδους. Στην πραγματικότητα δεν έχει καν λόγο ύπαρξης. Άλλωστε και πριν λιγες μέρες που συζητούσα με ερευνητή του CERN στη Γενεύη μου δήλωσε ξεκάθαρα οτι σαν επιστήμονας δε μπορεί ουτε καν να κάνει κουβέντα για το Θεο γιατί είναι κάτι εκτός ορίων επιστήμης. Αυτό βέβαια, όπως λέει, δεν σημαίνει ούτε πως υπάρχει, ούτε πως δεν υπάρχει. Σημαίνει απλά την αδυναμία της επιστήμης να θέσει στη λογική πείραμα-απόδειξη κάτι που ξεφεύγει τελείως από τα λογικά πλαίσια και περνάει ολοκληρωτικά στη σφαίρα του μεταφυσικού και της ανθρώπινης ψυχολογίας. Μετά από αυτά νομίζω οτι είναι τουλάχιστον ανόητο να δημιουργούμε πλαστές διαμάχες μεταξύ δύο εντελώς διαφορετικών πραγμάτων.
Επαναλαμβάνω. Να κατηγορήσουμε τους ανθρώπους, όχι τις ιδέες. Κανένα ανθρώπινο έγκλημα δεν καταδικάζει μία θρησκευτική φιλοσόφηση. Άλλωστε ειναι γνωστό οτι αν ο Χριστός κύρηττε στο Μεσαίωνα, θα ήταν ο πλέον καταζητούμενος της Ιεράς Εξέτασης. Για τη δική μου λογική αυτό δηλώνει μονο την απέραντη βλακεία του ανθρώπου, όχι κάποιο δήθεν κενό της θρησκευτικής μας φιλοσοφίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Εν το μεταξυ το site που που δημοσιευες "Ορθοδοξη ομαδα δογματικης έρευνας"
Δεν με εχει κανει να σταματησω να γελαω:lol::lol::lol::lol::lol:

Ρε ΚΑΚΟΜΟΙΡΗ (υποθέτω δεν εχεις προβλημα με την ονομασια , με αποκαλες ηλιθιο μπροστα σε ολους , ενω εγω πριν μιλουσα γενικα και αοριστως )
σε αυτο το site εχει αρθρο σχετικα με την υποστηριξη του Ε.Ε. (Ευφης σχεδιασμος) ΧΑχαχα https://www.oodegr.com/oode/a8eismos/evfyis_sxed1.htm

Αυτο που επιστημονικη κοινοτητα έχει κατακραξει...Να μου πεις σιγα μην ξερει τι ειναι....Να υποθέσω είσαι γραμμενος και συνδρομητης στο αστειο αυτο site??
Μηπως είσαι και δημιουργιστης??? Ελεος οι χαζουληδες , επειδη δεν πιστευουν στην εξελικτικη θεωρια μου βγαλανε τον Ε.Ε. που και υποστηριζουν.Τι να σου πω ρε φίλε...οτι και να σου πω λιγο ειναι

Καταρχην αυτο το site μου βγηκε πρωτο στο google οταν πατησα "αναθερμανση της θρησκειας" για να υποστηριξω τα επιχειρηματα μου, υπαρχουν και αλλα πολλα αλλα επειδη ειχε συγκεκριμενες πληροφοριες και δεν ηταν μεγαλο σε εκταση το εβαλα.
και οχι δεν ειμαι γραμμενος και αν αντιλαμβανεσαι τι γινεται στο κοσμο μαλλον θα το γνωριζες αυτο για την αναθερμανση του θρησκευτικου αισθηματος.
και ουτε ειμαι φανατικος χριστιανος αλλα μερικες αληθειες για την θρησκεια δεν ειναι κακο λεγονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ωστόσο ακόμα δεν απάντησες στην ερώτηση μου σχετικά με το αέναο αυτό σύμπαν...
Γιατι ακόμα και δεν συμμεριστούμε τους παπάδες που θα κινήσουν γη και ο ουράνο για τα κάνουν όπως θέλουν , δεν πάυει να γκρεμίζεται μια βασική διαδασκαλία του χριστιανου, αυτή της γραμμικής πορείας, της ευθείας , αρχη χρόνου - τέλους χρόνου.

Σχετικά με το επιστήμη-θρησκεία παραθέτω μερικα σημεία απο την Συνέντευξη που έδωσε στο Βήμα πιο συγκεμκριμένα στο βήμα science, αυτής της κυριακής ο Νιλ Τούροκ:



-Στο βιβλίο σας γράφετε οτι οι δαπάνες της για το αν το σύμπαν είναι πληθωριστικό ή εκπυρωτικό είναι απόλυτα δικαιολογημένες γιατί, μέσω αυτής, ο κοσμολογικός διάλογος επεκτάθηκε σε ένα διάλογο για το μέλλον της φυσικής και το μέλλον της ίδιας επιστήμης.Μήπως τελικά και σε ένα διάλογο για το μέλλον των θρησκειών?

-Δεν θα ήθελα να συμπεριλάβω την θρησκεία στην συζήτηση.Η επιστήμη ασχολείται με οτι μπορει να ελεγχθει λογικά ή πειραματικά.ενώ η θρησκεία όχι.

-Η ερώτηση αυτή δεν επεδίωκε τόσο το να σας καταγράψει ως θρήσκο ή άθεο όσο το να εντοπίσει αν ανήκετε στην διευρυνόμενη γενιά επιστημόνων που θέλουν να σπάσουν το "συμβόλαιο αιώνων" επιστήμης και θρησκείας να μην μπλέκεται ο άλλος στα του άλλου. Είστε ένας απο αυτούς που θεωρούν καθήκον του επιστήμονα να αναζητεί την αλήθεια εκτός ορίων?

-Ναι, δεν θα αποδεχόμουν κανενός είδους όρια στην επιστήμη.Παράλληλα όμως πιστεύω οτι οι επιστήμονες πρεπει να είμαστε σεμνοι και να δεχόμαστε οτι υπάρχουν πτυχές του κόσμου που είναι ακόμα ανεξιχνίαστες - όπως ηια παράδειγμα , η ηθική , η αισθητική , ή και πλευρές της θρησκείας που καθοδηγούν και ενδυναμώνουν τους ανθρώπους. Θα έπρεπε να σεβόμαστε αυτές τις πτυχέες της θρησκείας , ακόμη κι ενόσω επιμένουμε οτι θα έπρεπε να επιτρέπεται στην επιστήμη να διερευνά τα πάντα.


Αυτο είναι μέρος της συνέντευξης.Δεν έχω αλλάξει τίποτα (μπορει να ξέχασα κανα τόνο,το παθαίνω αυτ συχνά..:D). Επίσης δεν μπορει να κατηγορηθει ο τσαρλατάνος διοτι είναι απο τους σημαντικότερους κοσμολόγους.

Η αποψη του Τούροκ με εκφράζει πάρα πολύ. Επισης καταλαβαίνουμε οτι μια νεα γενια επιστημόνων ανυψώνεται που με τιποτα δεν θα τη χαρακτήριζα στενόμυαλη και αμόρφωτη.Οπως και να χει η προβλεψή μου είναι τα επόμενα χρόνια (κοντινα ή μακρυα) δεν θα είμαστε απλά εμείς οι 16-17χρονοι που θα το συζητάμε..Υπομονή χρειάζεται..

Καταρχην αυτο το site μου βγηκε πρωτο στο google οταν πατησα "αναθερμανση της θρησκειας" για να υποστηριξω τα επιχειρηματα μου, υπαρχουν και αλλα πολλα αλλα επειδη ειχε συγκεκριμενες πληροφοριες και δεν ηταν μεγαλο σε εκταση το εβαλα.
και οχι δεν ειμαι γραμμενος και αν αντιλαμβανεσαι τι γινεται στο κοσμο μαλλον θα το γνωριζες αυτο για την αναθερμανση του θρησκευτικου αισθηματος.
και ουτε ειμαι φανατικος χριστιανος αλλα μερικες αληθειες για την θρησκεια δεν ειναι κακο λεγονται


Γιατι την αναθέρμανση αυτη δεν έχω ακούσει.Μάλλον τα προπαγανδιστικα site που βλέπεις σε επηρέασαν.Πριν απο λίγο παρέθεσα μια πηγη αναμφιβόλου ποιοτητας.Εχω και άλλες που πραγματικά καίνε το χριστιανισμο αλλα δεν ήθελα να τις παραθέσω διοτι δεν είναι καθόλου αντικειμενικές.Πχ. Αυτη των δωδεκαθειστων.
https://www.angelfire.com/rebellion/aamyras/1.html

Αμα την διαβάσεις όλη μπορει και γίνει δωδεκαθειστης,ή φανατικός εναντίον του χριστιανιμού ποιος ξέρει.Εδω όμως μπαίνει το κριτικό πνευμα, πράγμα που δεν βλέπω να κατέχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ωστόσο ακόμα δεν απάντησες στην ερώτηση μου σχετικά με το αέναο αυτό σύμπαν...
Γιατι ακόμα και δεν συμμεριστούμε τους παπάδες που θα κινήσουν γη και ο ουράνο για τα κάνουν όπως θέλουν , δεν πάυει να γκρεμίζεται μια βασική διαδασκαλία του χριστιανου, αυτή της γραμμικής πορείας, της ευθείας , αρχη χρόνου - τέλους χρόνου.

Σχετικά με το επιστήμη-θρησκεία παραθέτω μερικα σημεία απο την Συνέντευξη που έδωσε στο Βήμα πιο συγκεμκριμένα στο βήμα science, αυτής της κυριακής ο Νιλ Τούροκ:



-Στο βιβλίο σας γράφετε οτι οι δαπάνες της για το αν το σύμπαν είναι πληθωριστικό ή εκπυρωτικό είναι απόλυτα δικαιολογημένες γιατί, μέσω αυτής, ο κοσμολογικός διάλογος επεκτάθηκε σε ένα διάλογο για το μέλλον της φυσικής και το μέλλον της ίδιας επιστήμης.Μήπως τελικά και σε ένα διάλογο για το μέλλον των θρησκειών?

-Δεν θα ήθελα να συμπεριλάβω την θρησκεία στην συζήτηση.Η επιστήμη ασχολείται με οτι μπορει να ελεγχθει λογικά ή πειραματικά.ενώ η θρησκεία όχι.

-Η ερώτηση αυτή δεν επεδίωκε τόσο το να σας καταγράψει ως θρήσκο ή άθεο όσο το να εντοπίσει αν ανήκετε στην διευρυνόμενη γενιά επιστημόνων που θέλουν να σπάσουν το "συμβόλαιο αιώνων" επιστήμης και θρησκείας να μην μπλέκεται ο άλλος στα του άλλου. Είστε ένας απο αυτούς που θεωρούν καθήκον του επιστήμονα να αναζητεί την αλήθεια εκτός ορίων?

-Ναι, δεν θα αποδεχόμουν κανενός είδους όρια στην επιστήμη.Παράλληλα όμως πιστεύω οτι οι επιστήμονες πρεπει να είμαστε σεμνοι και να δεχόμαστε οτι υπάρχουν πτυχές του κόσμου που είναι ακόμα ανεξιχνίαστες - όπως ηια παράδειγμα , η ηθική , η αισθητική , ή και πλευρές της θρησκείας που καθοδηγούν και ενδυναμώνουν τους ανθρώπους. Θα έπρεπε να σεβόμαστε αυτές τις πτυχέες της θρησκείας , ακόμη κι ενόσω επιμένουμε οτι θα έπρεπε να επιτρέπεται στην επιστήμη να διερευνά τα πάντα.


Αυτο είναι μέρος της συνέντευξης.Δεν έχω αλλάξει τίποτα (μπορει να ξέχασα κανα τόνο,το παθαίνω αυτ συχνά..:D). Επίσης δεν μπορει να κατηγορηθει ο τσαρλατάνος διοτι είναι απο τους σημαντικότερους κοσμολόγους.

Η αποψη του Τούροκ με εκφράζει πάρα πολύ. Επισης καταλαβαίνουμε οτι μια νεα γενια επιστημόνων ανυψώνεται που με τιποτα δεν θα τη χαρακτήριζα στενόμυαλη και αμόρφωτη.Οπως και να χει η προβλεψή μου είναι τα επόμενα χρόνια (κοντινα ή μακρυα) δεν θα είμαστε απλά εμείς οι 16-17χρονοι που θα το συζητάμε..Υπομονή χρειάζεται..




Γιατι την αναθέρμανση αυτη δεν έχω ακούσει.Μάλλον τα προπαγανδιστικα site που βλέπεις σε επηρέασαν.Πριν απο λίγο παρέθεσα μια πηγη αναμφιβόλου ποιοτητας.Εχω και άλλες που πραγματικά καίνε το χριστιανισμο αλλα δεν ήθελα να τις παραθέσω διοτι δεν είναι καθόλου αντικειμενικές.Πχ. Αυτη των δωδεκαθειστων.
https://www.angelfire.com/rebellion/aamyras/1.html

Αμα την διαβάσεις όλη μπορει και γίνει δωδεκαθειστης,ή φανατικός εναντίον του χριστιανιμού ποιος ξέρει.Εδω όμως μπαίνει το κριτικό πνευμα, πράγμα που δεν βλέπω να κατέχεις.



Επί της ουσίας δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να κατανοήσω αυτό που λέει. Πάντως σου ξαναλέω οτι τα πάντα στη θρησκεία είναι σύμβολα. Ακόμη και γραμμή που λες είναι σύμβολο και δεν έχει ουδεμία φυσική ή κοσμολογική σημασία.
Με τον κύριο αυτό πάντως συμφωνώ και επαυξάνω σε όσα αναφέρεται στη σχέση θρησκείας-επιστήμης. Φυσικά είναι απόλυτα ορθός. Το σχολιό μου δεν αναφερόταν σε εκείνους που προσπαθούν, ανεπιτυχώς μέχρι τώρα, αλλά εντίμως, να μπουν στα χωράφια της θρησκείας. Στην τελική αυτοι αναζητούν μία αλήθεια που αυτοί θεωρούν ορθή και δε μπορώ παρά να το σέβομαι. Το σχόλιό μου αναφερόταν σε όσους προσπαθούν μάταια, χρησιμοποιώντας τελείως πρόχειρα και βλακωδώς την επιστήμη να προωθήσουν πρόωρα την παράλογη ιδέα της ισοπέδωσης της θρησκείας χωρίς να έχουν ούτε ένα στοιχείο για όσα ισχυρίζονται και που ακόμα κι αν είχαν, η ανθρώπινη πίστη δε μπαίνει και δεν θα μπει σε κανένα εργαστήριο. Η αδυναμία της επιστήμης να εξηγήσει την ανθρώπινη ψυχολογία δεν δικαιολογεί καμία προσπάθεια κατάργησης της μεταφυσικής διάστασης του ανθρώπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Γιατι την αναθέρμανση αυτη δεν έχω ακούσει.Μάλλον τα προπαγανδιστικα site που βλέπεις σε επηρέασαν.Πριν απο λίγο παρέθεσα μια πηγη αναμφιβόλου ποιοτητας.Εχω και άλλες που πραγματικά καίνε το χριστιανισμο αλλα δεν ήθελα να τις παραθέσω διοτι δεν είναι καθόλου αντικειμενικές.Πχ. Αυτη των δωδεκαθειστων.
https://www.angelfire.com/rebellion/aamyras/1.html

Αμα την διαβάσεις όλη μπορει και γίνει δωδεκαθειστης,ή φανατικός εναντίον του χριστιανιμού ποιος ξέρει.Εδω όμως μπαίνει το κριτικό πνευμα, πράγμα που δεν βλέπω να κατέχεις.
E βεβαια ολο το διαδυκτιο προπαγανδιζει την εκκλησια και την θρησκεια δεν βλεπεις. απο κει επηραστηκα.Κριτικο πνευμα μια χαρα εχω και διαβαζω και τις δυο πλευρες (εσυ εχεις μπει εστω σε ενα site που ας πουμε προπαγανδιζει τον χριστιανισμο ετσι και για να ακουσεις και την αλλη πλευρα για να δεις τι λει?? πολυ αμφιβαλλω)Τωρα για το λινκ που παρεθεσες ο καθε καμμενος δωδεκαθειστης τετοια πιστευει που δεν τα πιστευω για την ακριβεια αλλα και αληθεια να ειναι ο ανθρωπος δεν πιστευει στα προσωπα αλλα στη φιλοσοφια-θρησκεια-ιδεολογια που τον εκφραζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Επί της ουσίας δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να κατανοήσω αυτό που λέει. Πάντως σου ξαναλέω οτι τα πάντα στη θρησκεία είναι σύμβολα. Ακόμη και γραμμή που λες είναι σύμβολο και δεν έχει ουδεμία φυσική ή κοσμολογική σημασία.

Αυτο που εννοει είναι οτι το σύμπαν θα γεννιεται και θα πεθαινει συνεχως ,για παντα. Ο χριστιανισμος απο την αλλη μιλαει για αρχη και τελος.Την λεξη γραμμη την χρησιμοποιησα εγω για να το κανω πιο "λιανα" Δηλαδη ο χριστιανισμος λεει οτι ο θεος εφτιαξε τον κοσμο έκανε οτι έκανε ,και τωρα περιμένουμε β΄παρουσια και απο εκει και περα θα γινει η κριση και θα υπάρχει ο κοσμος της βαιλειας του θεου, με αναστημενους τους νεκρους, και χαρα για ολους.Δηλ.( αρχη-τελος.)

Εε αυτες οι 2 θεωριες ειναι αντιθετες.μαλλον η θεωρια ειναι μονο στον χριστιανισμο, Διοτι η αλλη η επιστημονικη θα ελεγθει πειραματικα, οχι λογια στον αερα. Τοτε θα γινει και χαμος και να με θυμηθεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο Χριστιανισμός ασχολείται με την ψυχολογική κοσμολογία. Η δευτέρα παρουσία έχει να κάνει με τη λύτρωση των ψυχών. Γι'άυτό σου λέω οτι αν δεν καταλάβεις οτι ο Χριστιανισμός μιλάει ΜΟΝΟ συμβολικά δε μπορείς να αποφύγεις και το σφάλμα να τον συγκρίνεις με την επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Τότε εσύ πως εξηγείς το γεγονός ότι στη σύγχρονη ανεπτυγμένη μορφωτικά Ευρώπη υπάρχει μια αναθέρμανση του Χριστιανισμού και των θρησκειών γενικοτερα ? Ολα αυτά δειχνουν ότι ο αθεισμος ηταν μια κακη-ηλιθια-παρενθεση στην ιστορια του κοσμου.Α και επισης ο χριστιανισμος δεν ειναι μονο προστασια απο το θεο σου στις κακιες στο κοσμο αλλα και ηθικες αξιες για τη ζωη και αλλα

Και συ από πού το συμπαιρενες αυτό?Υπαρχουν εκατονταδες ιεραποστολες που δρουν στην αφρικη Υπαρχουν επισης οργανωσεις της εκκλησιας όπως η Αλληλεγυη που κανουν φιλανθρωπικο εργο επισης η ορθοδοξη ιεραποστολη στην αφρικη εχει βοηθησει πολλους ανθρωπους χτιζοντας σχολεια.νοσοκομεια κλπ.Τωρα ότι η εκκλησια εχει γινει επιχειρηση από τη στιγμη που ο καθενας δεν πληρωνει τιποτα και είναι ελευθερη σε ολους συμπαιρενω ότι εχεις πληροφορηθει λαθος ή ότι εχεις διαβασει αλλα βιβλια ή η προπαγανδα καλα λειτουργει
Μήπως δεν μιλάω ελληνικά....?:s:s Όλοι ξέρουμε και αναγνωρίζουμε τις θέσεις του Χριστιανισμού κανείς δεν αμφισβητεί αυτά που λέγονται! όμως αυτό δεν σημαίνει οτι θα το περάσω στο "ντούκου" χώρις να το ψάξω.... Όπως όλα μπορώ να τα κρίνω και να επιλέξω ποιο μου αρέσει καλύτερα έτσι θα κάνω και με τον Χριστιανισμό και με όλες τις θρησκείες....δεν έχω δεχθεί προπαγάνδα απο κανέναν για το θέμα της θρησκείας απλά μιλάω όπως ένας λογικός άνθρωπος που κρίνει και ζυγίζει τα πράγματα!
Για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι εναντίον του Χριστιανισμού ούτε εναντίον των άλλων θρησκειών, όπως έχω πει όλα είναι αποδεκτά και σεβαστά, είμαι εναντίον των ανθρώπων που εκμεταλεύονται κάποιες καταστάσεις προς όφελος τους και συγκεκριμένα εναντίον της εκκλησίας!
Πλέον στην Ελλάδα η εκκλησία έχει αποχτήσει τέτοια δύναμη που ανακατεύεται μέχρι και στα πολιτικά δρώμενα της χώρας (αν και αυτό έχει ρίζες απο τα βυζαντινά χρόνια!) έχουν άποψη μέχρι και στο θέμα του γάμου ομοφυλόφιλων... ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ... Αυτοί που διδάσκουν την αγάπη και την συμπόνοια προς το πλησίον οι ίδιοι είναι οι μεγαλύτεροι ρατσιστές γιατί πολύ απλά είναι άνθρωποι αγράμματοι... Θα ήθελα να μάθω που έχουν διαβάσει αυτοί οι άνθρωποι οτι οι λεσβίες και οι π***δες αποτελούν ένα ξεχωριστό κομμάτι απο τους ανθρώπους που περικλείει η λέξη "συνάνθρωπος" και τους αποκαλούν ως ανθρώπους ανήθικους και του Σατανά! Η δύναμη της εκκλησίας και γενικά του κλήρου (παπάδες, μοναχοί κτλ) πρέπει να περιοριστεί!!!
Επίσης έχω ήδη πεί πως υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.....τις οποίες ευχαριστώ που υπάρχουν και αναιρούν αυτά που λέω στο μέγιστο!!!! (όμως δυστηχώς είναι λίγες)

Επίσης η σύγκρουση επιστήμης θρησκείας είναι κάτι το ανούσιο! Σε άλλο πλανήτη η θρησκεία σε άλλο πλανήτη η επιστήμη! Η θρησκεία εκπροσωπεί καθαρά τον πνευματικό και συναισθηματικό κόσμο των ανθρώπων (ακόμα και η προσπάθεια της για εξήγηση του θανάτου, της δημιουργίας του κόσμου κτλ) η επιστήμη απλά ερευνά και προσπαθεί να δώσει απαντηση σε πράγματα πιο πρακτικά κορνιζάροντας τα στα πλαίσια της λογικής! Άρα δενμπορούμε να συγκρίνουμε και να συγχέουμε πράγματα ανόμοια!

Δεν είμαι άθεη σε καμία περίπτωση ένας άθεος που υποστηρίζει πως δν υπάρχει Θεός συγχρόνως αναγνωρίζει την ύπαρξη του απλώς αναφέροντας τον! Κάτι που δεν υπάρχει δεν μπορείς να το ορίσεις... Η γνώμη μου για τον Θεό είναι πως δεν αποτελεί μια οντότητα η κάτι το υλικό πιστεύω πως ο Θεός είναι η αγάπη, η επανάσταση, το δικαίωμα, η ειρήνη, η έρευνα, η φύση, η συζήτηση, η οικογένεια, η φιλία .... Είναι γενικά το θετικό! η θετική πλευρά των πραγμάτων, η θετική άποψη και ματιά! Για μένα αυτό είναι ο Θεός!

Μια συμβουλή για εσένα November Rain και για όλους δεν πρέπει να είμαστε σε τίποτα απόλυτοι δίοτι αργά η γρήγορα θα τυφλωθούμε...!

******miv φοβερές απόψεις, συμφώνω!!!********
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Η γνώμη μου για τον Θεό είναι πως δεν αποτελεί μια οντότητα η κάτι το υλικό πιστεύω πως ο Θεός είναι η αγάπη, η επανάσταση, το δικαίωμα, η ειρήνη, η έρευνα, η φύση, η συζήτηση, η οικογένεια, η φιλία ....

Αυτό μάλιστα ναι! Αυτό το δέχομαι.


Επίσης η σύγκρουση επιστήμης θρησκείας είναι κάτι το ανούσιο! Σε άλλο πλανήτη η θρησκεία σε άλλο πλανήτη η επιστήμη!


Ο Χριστιανισμός ασχολείται με την ψυχολογική κοσμολογία. Η δευτέρα παρουσία έχει να κάνει με τη λύτρωση των ψυχών. Γι'άυτό σου λέω οτι αν δεν καταλάβεις οτι ο Χριστιανισμός μιλάει ΜΟΝΟ συμβολικά δε μπορείς να αποφύγεις και το σφάλμα να τον συγκρίνεις με την επιστήμη.

Δεν έχει να κάνει μονο με τις ψυχες ....έχει και με αλλα στον υλικο κόσμο ,το έχω δει και σε ντοκυμαντερ και το λένε οι "εκπρώσοποι του θεού". Πχ ο κοσμος θα καταστραφει, θα κυριαρχισει για λιγο ο Λουσιφερ και μετα ο κοσμος θα ανακαινιστει κτλ κτλ.


Και ξέρετε κάτι ? ωραια συμβολικα συμβολικα μερικα οκ.Αλλα οχι και όλα..Στο κάτω κάτω καταλήγει έτσι ο χριστιανισμος να μοιαζει με ένα πάλιο παιδικο μπλουζάκι , που όλο και παλιώνει, και καθώς εμείς ψηλώνουμε , το ράβουμε και το μπαλώνουμε για να έρθει στα μέτρα μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει μονο με τις ψυχες ....έχει και με αλλα στον υλικο κόσμο ,το έχω δει και σε ντοκυμαντερ και το λένε οι "εκπρώσοποι του θεού". Πχ ο κοσμος θα καταστραφει, θα κυριαρχισει για λιγο ο Λουσιφερ και μετα ο κοσμος θα ανακαινιστει κτλ κτλ.


Και ξέρετε κάτι ? ωραια συμβολικα συμβολικα μερικα οκ.Αλλα οχι και όλα..Στο κάτω κάτω καταλήγει έτσι ο χριστιανισμος να μοιαζει με ένα πάλιο παιδικο μπλουζάκι , που όλο και παλιώνει, και καθώς εμείς ψηλώνουμε , το ράβουμε και το μπαλώνουμε για να έρθει στα μέτρα μας..

Πολύ σωστό αυτό που λες όμως πιστεύω πως κάποιες θέσεις του Χριστιανισμού είναι διαχρονικές και θα είναι διαχρονικές!Ιδιαίτερα κάποιες ηθικές αξίες που καλό είναι κάποιος να τις υπενθυμίζει στους ανθρώπους γιατί πολυ απλά θα καταλήξουμε να νοιαζόμαστε για το πόσα λεφτά θα πάρουμε και τι θα φάμε σήμερα. Και φυσικά ποιο είναι ο καλύτερος τρόπος για να διατηρηθούν αυτές οι αξίες...?? Μα φυσικά μια θρησκεία! Απλά προσαρμοσμένη στις κοινωνικοπολιτικές καταστάσεις του αιώνα μας και όχι του παρελθόντος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top