Θρησκεία

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Α ναι; Μου ακούγετα λίγο "κάπως" αυτό, έχεις κανα παράδειγμα από αυτά που λένε;


Είναι δύσκολο να απομονώσεις κάτι. Όλη η συνέντευξη είναι μία συνέχεια. Γενικά πάντως οι ερωτήσεις δεν είναι στάνταρ για όλους. Διαφοροποιούνται ανάλογα με το άτομο και την ειδικότητά του.

Θρησκεία?? Πάλι για τον θρύλο λέτε? Θρύλε, Θεέ μου, Ολυμπιακέ μου!:D:P

Να πως φαίνεται το καλό το παιδί. Μαζί σου:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Να πως φαίνεται το καλό το παιδί. Μαζί σου:D:D
Θρησκεία?? Πάλι για τον θρύλο λέτε? Θρύλε, Θεέ μου, Ολυμπιακέ μου!:D:P
το ΠΑΟ θρησκεια θυρα 13 δεν σου λεει τιποτα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Επειδή πιάσατε τις βλακείες, θα πω κι εγώ τη δικιά μου...


Ξέχνα τα πάντα, ξέχνα το χθές,
γ@μ@ τους όλους και καν' ό,τι θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
μου φαίνεται πως ο qwertyuiop2 δίνει το σύνθημα για off topic :P

*edit* μου φαίνεται πως αυτό το τοπικ τα χει δει όλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Επίθεση στρατιώτες του off-topic :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Επίθεση στρατιώτες του off-topic :P
ενα, δυο. στρατιωτη no32 σε λαμβάνω. οβερ.
αν μας παρει πρέφα ο mostel, ο petros ή ο γιώργος τι κάνουμε? over:P

ντάξει, φτάνει.:P

αλλα σαν παιδιά κ εμεις.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Αν μας πάρουν πρέφα... εφαρμόζουμε το σχέδιο Β'.







(δηλαδή άτακτη υποχώρηση με την ουρά στα σκέλια :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
κατα τη γνώμη μου ο μεγαλύτερος όλων των επιστημόνων είναι ο Nicola Tesla...

τεσπα...
στο topic
το θέμα της θρησκείας είναι προσωπικό του καθενός στην τελική...
για μένα υπάρχει 1 Θεός με 3 πρόσωπα, ο τριαδολογικός Πατήρ-Υιός-Αγιο Πνεύμα...

συμφωνω απολυτα...ο tesla ηταν φοβερος ...και o James Maxwell..
anyway,on topic τωρα εγω ειμαι χριστιανη ορθοδοξη οχι μονο γτ ετσι ανατραφηκα αλλα και επειδη με εκφραζουν απολυτα οι αξιες της ορθοδοξιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Πίσω απ' όλα τα σύμβολα είτε αυτά είναι ζώα είτε μυθικά πρόσωπα κρύβεται ο αληθινός θεός.
(Μια φορά πήγα εκκλησία και με συντάραξε η ομιλία του ιερέα και πίστεψα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ δεν ξέρω... Πραγματικά δεν ξέρω τι από όλα αυτά να πιστέψω και τι όχι. Έχω πολλά ερωτήματα. Γιατί να είναι ο δικός μας θεός και όχι κάποιος άλλος?
Γιατί ο Θεός που είναι σπλαχνικός και μας αγαπάει όλους , να αφήνει παιδιά να λιμοκτονούν?
όταν τα ρωτάμε αυτά στο θεολόγο του σχολείου οι απαντήσεις αυτές είναι σαν να σου λέει: Πίστευε και μη ερεύνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ακριβώς έστι , Βάλια.
Δεν μπορούν νa σου δώσουν μια τεκμηριωμένη απάντηση , ώστε να πιστέψεις και εσύ ο άπιστος. :P
Και έχω άλλο ένα ερώτημα , εκτός το γιατί αφήνει μερικά (κυρίως στις υποανάπτυκτες ή αναπτυσόμμενες περιοχές ) παιδια να λιμοκτονούν, :
Γιατί αφήνει ζωντανούς δολοφόνους , που έχεουν αφαιρέση ζωές "παιδιών" του ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου μάγκες οι θρησκείες ήταν καθάρα φαντασιώσεις του απλού και αμόρφωτου ανθρώπου ο οποίος δεν ήξερε να εξηγήσει κατί το καινούργιο ή ένα φαινόμενο ιδιαίτερα τον θάνατο και την δημιουργία της ζωής, έτσι το απέδίδε σε κάποιο ανώτερο όν (το οποίο εντελώς συμπτωματικά είναι ολόιδιο με αυτόν). Θεωρώ πως στις μέρες μας οι θρησκείες για την πλειονότητα είναι ένα έμμεσο κρητίριο κατηγοριοποίησης. Βέβαια πρέπει να τονίσω πως για ανθρώπους που αντιμετωπίζουν προβλήματα (οικονομικά, οικογενειακά, υγείας κτλ) η θρησκεία είναι ένα απο τα σημαντικότερα ψυχολογικά στηρίγματα.... Επιπρόσθετα πιστεύω πως μέσα απο όλες τις θρησκειες αξίες (κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές, οικογενειακές, οικολογικές κτλ) που σήμερα αποτελούν τις βάσεις της παγκόσμιας κοινωνίας και τις θεωρούμε δεδομένες για τη κοινωική συμβίωση "υπογραμμίστηκαν" και τονίστηκαν. Θα μπορούσα να πω οτι είναι ίσως μια πρώιμη μορφή των σημερινών νόμων της πολιτείας.

Μιλώντας για την Ελλάδα θέλω να επισημάνω πως Έλληνας δεν σημαίνει και Χριστιανός, τουλάχιστον όχι στον αιώνα μας. Πλέον ο Χριστιανισμός έχει χάσει το αρχικό οικουμενικό του χαρακτήρα και εχει εξελιχθεί σε μία πολύ καλά οργανωμένη επιχείρηση με στόχο το κερδισοπικό όφελος μερικών... Βέβαια υπάρχουν και οι εξαιρέσεις τις οποίες πρέπει να ευχαριστήσω που υπάρχουν και πολλές φορές αναιρούν αυτά που λέω στο μέγιστο!!

Πέρα απο όλα αυτά οι θρησκείες υπήρχαν, υπάρχουν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν μέχρι ο άνθρωπος καταφέρει να εξηγήσει τα πάντα γύρω του (πράγμα που απαιτεί πολύ χρονο, τον οποίο δεν διαθέτουμε). Εγώ προσωπικά αν και βαφτίστηκα Χριστιανή (μιας και δεν με ρώτησε κανείς για το τι θέλω εγώ πραγματικά) διαφωνώ κάπου αλλά συμφωνώ κάπου άλλου αυτό συμβαινει και με όλες τις θρησκειες του κόσμου είτε αυτή ειναι Βουδισμός είτε Ινδουισμός ειτε Ισλαμισμός είτε ειτε είτε... Δεν δέχομαι τίποτα άλλα και όλα τα σέβομαι ως ένδειξη αποδοχής και σεβασμού αντίστοιχα προς αυτούς που τα πιστεύουν, ότι και αν πιστεύουν..!!! Κανένας δεν μπορεί αν σου επιβάλλει κάτι αλλά και αντίστοιχα εσύ σεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις το ίδιο.

Αυτά...:bye:

Δεν διαφωνώ πως ο χριστιανισμός είναι η πιο ανθρωπιστική και φιλελεύθερη θρησκεία. Βλέποντας όμως τους ίδιους τους πιστούς, ακόμη και παπάδες να κλέβουν, να σκοτώνουν, να βιάζουν κτλ δεν με ελκύει να πιστεψω, μου φαίνονται όλα υποκριτικά. Γιατί, αν θέλεις να πιστέψεις και βλέπεις αυτά γύρω σου αποθαρρύνεσαι και σκέφτεσαι πως όλα είναι ένα μεγάλο ψέμα.

Ένα θα σου πώ φίλε μου όπου υπάρχει άνθρωπος εκτός απο την ευδαιμονία έρχεται και η καταστροφή! Έτσι έχουν τα πράγματα. Συμφωνώ απόλυτα με τις απόψεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Παιδιά να σας πω εγώ και την δικιά μου γνώμη.
Πριν κανα 2 χρονια έκανα το σταυρο μου κανονικά το βραδυ και πίστευα κυρίως επειδή είχα κατι προβλήματα...είναι όντως ενα γερο στήριγμα η θρησκεία..ενας απο τους λόγους απο τους οποίους φτιάχτηκε απο τους ανθρώπους.Ωστόσο θέλω να πω ιδιαίτερα για τον χριστιανισμό που και ξέρω, γιατι για άλλες θρησκείες δεν γνωρίζω και πολλά(αν και πιστεύω πανω κάτω τα ίδια συμβαίνουν)
Καταρχήν εχω ρωτήσει θεολόγους και παπάδες και όλοι κλίνουν στην αποψη "Η πιστεύεις τελείως σε μια θρησκεία η οχι" Σωστό κατα την γνώμη μου.
Συγκεκριμένα είτε πιστεύεις στην αγία γραφή, η δεν είσαι χριστιανος.ΔΕν μπορεις να λες εγω πιστεύω λίγα απο δω και λίγα απο δω...
Π.χ.
Πιστεύετε στην θεώρια της εξέλιξης? Αν ναι ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.Ρωτηστε οποιον παπά και θεολόγο θέλετε.Απλα δεν μπορουν να δεχτουν οτι ο άνθρωπος , εξελιχτηκε απο ζωο.
Πιστευετε οτι φτιαχτήκαμε απο λασπουλα και χωματακι απο τα χέρια του Θεουλι? καλα κανετε.Ασχετο, αν η επιστημη εχει αποδείξει τόσα, αλλα καλά κάνετε,δικαίωμα σας.
Το παραπάνω είναι ενα παραδειγμα μόνο.
Αλλο ένα σχετικο που θέλω και δω να δώσετε προσοχή.


ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ!!!

Ρε ηλίθιε (γενικά μιλάω εννοειται) μιλάς για αγάπη και απαγόρευεις το σεξ πριν το γάμο και αλλα συντηριτικά ενω δεν ξέρεις τι σου γίνεται!!!
ΡΕ ΒΛΑΚΑ ξέρεις οτι στην παλαια διαθηκη (που καθε χριστιανος υποτιθεται πιστευει..) εχουν γινει περισσοτεροι φόνοι απο το θεο σου απο σε ταινια τρόμου ??
και οτι οι τσοντες και τα γα**σια ειναι περισσοτερα απο σε οποιαδήποτε αλλη πορνο ταινια?? Οποιος δεν με πιστευει θα του στειλω αμα θελει και τα συγκεκριμενα χωρια ..ΡΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΦΑΣΗ παμε σε κατι συμμαθητριες μας που τριγυρνουν απο μοναστηρι σε μοναστηρι και τις δειχνουμε τα χωρια και μας ρωτούν " Ειστε σιγουροι οτι ειναι η παλαια διαθηκη?" Ελεος!!!!!!!!!!

Αα και συγγνωμη που σας κούρασα, αλλα τοσο καιρο τα κρατάω μεσα μου εδω που ζω.Συγχαρητηρια που ανοιξες ενα τετοιο θέμα Krou , το σκεφτομουν και εγώ, αλλα φοβόμουν μην με πάρουν με τις πέτρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ηοt.........

Ένας πανεπιστημιακός καθηγητής σε ένα ινστιτούτο υψηλού επιπέδου προκάλεσε τους σπουδαστές του με αυτήν την ερώτηση. «Είναι ο Θεός ο δημιουργός των πάντων;»

Ένας σπουδαστής απάντησε θαρραλέα, «ναι!» «Ο Θεός δημιούργησε τα πάντα»

Ο καθηγητής συνέχισε, «εάν ο Θεός δημιούργησε τα πάντα συνεπάγεται ότι δημιούργησε και το Κακό. Δεδομένου ότι το Κακό υπάρχει, και αφού οι πράξεις μας καθορίζουν ποιοι είμαστε, μπορούμε να υποθέσουμε ότι ο Θεός είναι κακός.»

Ο σπουδαστής έμεινε σιωπηλός και δεν αποκρίθηκε στο υποθετικό συμπέρασμα του καθηγητή.

Ο καθηγητής, αρκετά ευτυχής με τον εαυτό του, καυχήθηκε στους σπουδαστές ότι είχε αποδείξει ακόμα μια φορά ότι η χριστιανική πίστη ήταν ένας μύθος.

Ένας άλλος σπουδαστής σήκωσε το χέρι του και είπε , «μπορώ να σας υποβάλω μια ερώτηση, κ. καθηγητά;» «Φυσικά», απάντησε ο καθηγητής. Ο σπουδαστής σηκώθηκε όρθιος και ρώτησε , «κ. καθηγητά , το κρύο υπάρχει;»

«Τι είδους ερώτηση είναι αυτή; Φυσικά και υπάρχει. Εσύ δεν έχεις ποτέ αισθανθεί κρύο;»Ο νεαρός σπουδαστής απάντησε , «στην πραγματικότητα κύριε, το κρύο δεν υπάρχει. Σύμφωνα με τους νόμους της φυσικής, αυτό που θεωρούμε κρύο είναι στην πραγματικότητα η απουσία θερμότητας. Απόλυτο μηδέν (- 460 Φ) είναι η συνολική απουσία θερμότητας και κάθε τι γίνεται αδρανές και ανίκανο να αντιδράσει σε εκείνη την θερμοκρασία. Το κρύο δεν υπάρχει. Έχουμε δημιουργήσει αυτήν την λέξη για να περιγράψουμε πώς αισθανόμαστε εάν δεν έχουμε καμία θερμότητα.»

Ο σπουδαστής συνέχισε, «κ. καθηγητά, το σκοτάδι υπάρχει;»

Ο καθηγητής αποκρίθηκε, «φυσικά.» Ο σπουδαστής απάντησε, «άλλη μια φορά κάνετε λάθος κύριε, ούτε το σκοτάδι υπάρχει. Το σκοτάδι είναι στην πραγματικότητα η απουσία φωτός. Το φως μπορούμε να το μελετήσουμε, το σκοτάδι όχι.

Στην πραγματικότητα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το πρίσμα Newton για να αναλύσουμε το λευκό φως σε πολλά χρώματα και να μελετήσουμε τα διάφορα μήκη κύματος κάθε χρώματος. Δεν μπορείτε να μετρήσετε το σκοτάδι. Μια απλή ακτίνα του φωτός μπορεί να σπάσει σε έναν κόσμο του σκοταδιού και να το φωτίσει.

Πώς μπορείτε να ξέρετε πώς το σκοτάδι απλώνεται σένα χώρο; Μετρώντας την ποσότητα του παρόντος φωτός. Ετσι δεν είναι ;

Το σκοτάδι είναι ένας όρος που χρησιμοποιείται από το άτομο για να περιγράψει τι συμβαίνει όταν δεν υπάρχει παρουσία φωτός.»

Τέλος ο νεαρός σπουδαστής ρώτησε τον καθηγητή, «κύριε, το Κακό υπάρχει;»

Αβέβαιος, ο καθηγητής αποκρίθηκε, «φυσικά, όπως έχω πει ήδη. Το βλέπουμε στα καθημερινά παραδείγματα της ανθρώπινης απανθρωπιάς, στο πλήθος εγκλημάτων και βίας που υπάρχει παντού στον κόσμο. Αυτές οι εκδηλώσεις δεν είναι παρά μόνο αυτό, εκδήλωση του Κακού.

Ο σπουδαστής απάντησε, «το κακό δεν υπάρχει, κύριε ,ή τουλάχιστον δεν υπάρχει από μόνο του. Το κακό είναι απλά η απουσία του Θεού. Είναι ακριβώς όπως το σκοτάδι και το κρύο, μια λέξη που το άτομο έχει δημιουργήσει για να περιγράψει την απουσία Θεού. Ο Θεός δεν δημιούργησε το κακό. Το κακό είναι το αποτέλεσμα που συμβαίνει όταν το άτομο δεν έχει την αγάπη του Θεού παρούσα στην καρδιά του. Είναι όπως το κρύο που έρχεται όταν δεν υπάρχει καμία θερμότητα, ή το σκοτάδι που έρχεται όταν δεν υπάρχει κανένα φως.»

Ο καθηγητής κάθισε στην έδρα του.

Το όνομα του νεαρού σπουδαστή Αλβέρτος Einstein.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μία κουβέντα του Άλμπερτ είναι ένα βήμα της ανθρωπότητας. Για μένα αυτός ο άνθρωπος ήταν από τους μεγαλύτερους του κόσμου. Είχα την τιμή να δω το σπίτι του στη Βέρνη πριν τέσσερις μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Οκ Αντώνη συμφωνώ σε μερικά μέρη με αυτήν σου την αφήγηση, που αφορά κάτι πιο γενικό. αλλά και πάλι είτε την δεχτούμε είτε όχι , εγω προσώπικα μίλησα για το θέμα του χριστιανισμού , όπου πιστεύω "μπάζει" απο παντού.
Οπως και πολλοι εχουν πει είναι μια θρησκειαμε ημερομηνία λήξης..Οπως και αλλες..


Μολις η επιστημη καταφέρει να εξηγήσει μερικά απο τα μυστηρια που υπάρχουν , δεν νομίζω κανεις να πιστευει τις ιστορίες που φτιάξαν ανθρωποι που ζήσαν 2000 χρόνια πριν , και μολις ειχαν αρχισει να σκεφτονται.

Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση να μην παρεξηγθουμε, και επίσης να ξέρετε οτι συμφωνω με την ιδεολογία του χριστανισμού (αγαπα τον πλησιον σου) . Απο κει και πέρα ελευθερος είναι να πιστεψει καποιος οτι θέλει.
Εγω θα συνεχίσω πάντως στον δρόμο της επιστήμης , δεν θα δεχτώ τιποτα αναποδεικτο όυτε θα καταφύγω σε παραμύθια για να συμπληρώσω τα κενα μου.
Και πάλι δεν εχω σκοπο να θιξω κανεναν.
Κλεινω με αυτο :


"Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι λεύτερος"


Νικος Καζαντζάκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
"Δεν πιστεύω τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, είμαι λεύτερος"
Νικος Καζαντζάκης
Πράγματι...
Αλλά λέγοντας δεν πιστεύω τίποτα δεν ενοοεί απαραίτητα το Χριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Odanila

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πράγματι...
Αλλά λέγοντας δεν πιστεύω τίποτα δεν ενοοεί απαραίτητα το Χριστό.

Το Χριστό ίσως να μην τον εννοεί όμως αυτή του η φράση ήταν αρκετή για να προκαλέσει την οργή της εκκλησίας! Τελικά τον αφόρισαν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα επαναλάβω οτι άλλο πράγμα τα σφάλματα των Χριστιανών κι άλλο πράγμα η θρησκεία μας. Συγγνώμη, αλλά η ισοπέδωση του "πιστεύω" και η πλήρης επιβολής της "αποδεικτέας επιστήμης" και του οφθαλμοφανούς αφορίζει την ψυχή του ανθρώπου. Στην ίδια λογική μήπως δεν πρέπει να δεχόμαστε τους μύθους, τους θρύλους, τα παραμύθια, τις φανταστικές ιστορίες και τα υπερρεαλιστικά πράγματα; Μήπως πρέπει να εκφράζουμε τα πάντα με μαθηματικά μοντέλα; Ο άνθρωπος δεν είναι μόνο μυαλό. Είναι και ψυχή. Και, καλώς ή κακώς, δεν είναι τα πάντα επιστήμη. Ένα μέρος είναι, όχι όλος ο κόσμος. Διαφορετικά δεν θα ήμαστε άνθρωποι. Θα ήμαστε computers. Αφήστε τα παραμύθια, τους θρύλους και τους μύθους να υπάρχουν. Αυτά είναι η κινητήριος δύναμη του ανθρώπου. Η ίδια η επιστήμη δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχαν αυτά τα παραμύθια. Ο Χριστιανισμός είναι ένα παραμύθι που κάποιοι πιστεύουμε. Ίσως είναι το καλύτερο και γι'αυτό το πιστεύει και η μισή ανθρωπότητα. Αφού είναι το καλύτερο πιστεύουμε σ'αυτό. Τα παραμύθια όμως δεν καταργούνται, γιατί έτσι καταργείς και τον άνθρωπο. Άρα πιστεύεις πάντα σε ένα παραμύθι, απλώς επιλέγεις σε ποιο. Εμείς οι Χριστιανοί επιλέξαμε το Χριστό. Αναφαίρετο δικαίωμα κι επιλογή μας που έχουμε τη δημοκρατική δυνατότητα να προωθήσουμε σε ολόκληρη την ανθρωπότητα. Η ανεξιθρησκία δεν απαγορεύει τη διακίνηση ιδεών. Η ανεξιθρησκία απαγορεύει τη διακίνηση ΜΙΑΣ ιδεάς. Κι αυτό ας το καταλάβουν κάποιοι που επικαλούνται την ανεξιθρησκία στην υποκινούμενη προσπάθειά τους να περιθωριοποιήσουν τη χριστιανική κοινότητα από τη δημόσια ζωή της Ελλάδας, της Ευρώπης και του κόσμου. Αυτά ισχύουν για μας τους Χριστιανούς, αυτά ισχύουν για όλους όσους πιστεύουν σε ελεύθερη και γνωστή θρησκεία. Με την προυπόθεση να σέβεται την ανθρώπινη κατάκτηση της Δημοκρατίας. Αν ο άνθρωπος ήταν τόσο πεζός που να πιστεύει μόνο στον εαυτό του θα είχε δημιουργήσει μια εξελιγμένη και πάμπλουτη κοινωνία. Θα είχε χάσει όμως την ουσία του. Επιλογή του καθενός. Για μένα πάντως οι ανώτερες αξίες είναι πολυτιμότερες.


Δυο σημειωσούλες μόνο.
1) Ο Καζαντζάκης δεν αφορίστηκε ποτέ. Επιχειρήθηκε η λογοκρισία κάποιων έργων του, πράγμα συνηθισμένο για όλες τις ευρωπαικές φασιστικές κυβερνήσεις και τους λοιπούς πολιτικούς παράγοντες. Τελικά δεν συνέβη αυτό ποτέ. Η Ρωμαιοκαθολική Εκκλησία ήταν η μόνη που επίσημα απαγόρευσε κάποια βιβλία του, αλλά ήρε την απαγόρευση πολύ σύντομα, όταν κατήργησε κάθε είδους λογοκρισία που ασκούσε μέχρι τότε.
2) Μου δώσατε μια κατάρα, Άγιοι Πατέρες, σας δίνω μια ευχή: Σας εύχομαι να 'ναι η συνείδησή σας τόσο καθαρή όσο η δική μου και να 'στε τόσο ηθικοί και θρήσκοι όσο είμαι εγώ.
Ο Καζαντζάκης δεν ήταν ούτε άθεος, ούτε άθρησκος. Ήταν χριστιανός. Δεν πίστευε στους παπάδες, πίστευε στο Χριστό. Στους παπάδες άλλωστε δεν πιστεύει κανένας πραγματικός Χριστιανός. Και ο Καζαντζάκης ήταν ένας από αυτούς. Χριστιανός με όλη τη σημασία της λέξεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Συμφωνώ με όσα λέτε , φυσικά ο καθένας εχει το δικαίωμα να ακολουθήσει οτι θελει.
Απλά μια απορία.
Εσυ Μιχάλη , και ο καθένας απο εσάς πιστεύτε στην θεωρία της εξέλιξης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top